در این بخش می توانید،در رابطه با مفاهیم اولیه و پایه در الکترونیک به بحث و گفتگو بپردازید
Novice Poster

Novice Poster

نماد کاربر
66

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 16 دی 1387 14:11

ایران-کرج

آرشيو سپاس: 53 مرتبه در 26 پست

موتورهای dc چقدر نیرو دارند.

توسط عمو تیرتفنگ » جمعه 16 تیر 1391 17:35

سلام.من درباره ی یک اختراع در حال جمع اوری اطلاعات هستم و از شما با ایجاد چند سوال کمک میطلبم.

خواهشا افراد متخصص و صاحب نظر پاسخ دهند و تمام جزئیات رو بیان کنند چون من در این زمینه اطلاعات کمی دارم.

پاسخ شما و کمکتان حیاتی تر از ان است که فکرش را میکنید. متشکرم.

1.قدرتمند ترین موتور dc چه مقدار نیرو تولید میکنید.

2.برای تولید 1000اسب بخار نیرو از چند موتور باید استفاده کرد.

3.حجم و اندازه و وزن موتور dcچقدر است .

4. بهترین موتور dcساخت کجاست و چه قیمتی دارد.

5.تنظیم دور این موتورها چگونه است و ایا میشود از گیر بکس استفاده نکرد.

6.شرایت کارکرد جوی ان چگونه است.

7.میزان مصرف برق ان چگونه است و ایا میشود در جایی مثل کوهستان برای تامین برق ان ازخورشید و باد بهره گرفت .به کیلوات،مگاوات،ولت وامپر پاسخ دهید.

8.ایا در ایران میشود این موتورها را تهیه کرد و یا تولید کننده ان وجود دارد و ایا سفارشاتی از این دست را میپذیرند.

9.ایا میشود برای بدست اوردن توانی معادل 1000 اسب وبالاتر شفت مرکزی این موتورها را به صورت پشت سر هم به هم متصل کرد.

10.موتورهای acبتر عمل میکنند یا dc و کدامیک دور موتور بالاتر و قوی تری دارد.

11.برای به دست اوردن 1000تا000/10 اسب چه موتور الکتریکی باید تهیه کرد.

12.ایا از موتورهای حلقوی متعدد دور یک شفت میشود استفاده کرد.

13.برای تولید برق از چه ژنراتوری باید استفاده کرد با چه توانی .

در ادامه اگر سوالی برایم مطرح شد در اختیارتان قرار میدهم. پیشتر از پاسختان ممنون.حتما کمکم کنید.
ماپیروزیم ماپیروزیم ماپیروزیم ماپیروزیم ماپیروزیم ماپیروزیم ماپیروزیم ماپیروزیم ماپیروزیم

Fast Poster

Fast Poster

نماد کاربر
254

تشکر کرده: 34 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 18 مرداد 1388 21:12

آرشيو سپاس: 366 مرتبه در 97 پست

Re: موتورهای dc چقدر نیرو دارند.

توسط MRSTAR » جمعه 16 تیر 1391 22:10

شما باید یه مناقصه بین المللی بذاری تا شرکت های تولید کننده تولیداتشون رو برات عرضه کنند ! چون تولید کننده داخلی موتور DC اونم از نوعی که شما میخواین نداریم

هر اسب بخار حدود 735 تا 750 واته با این حساب شما باید حدود 735000 تا 750000وات مفید در خروجی داشته باشی اگه بازده یه موتور رو حدود 90 درصد در نظر بگیریم شما باید موتوری با توان اسمی حدود 816000 وات داشته باشی !!!!

فکر نکنم بشه موتورها رو به یه شفت مرکزی وصل کرد اگه با کلی تلاش هم موفق بشید باید یه سیستم گیر بکس بسازید که کلی هزینه داره

در عوض شما باید بسته به پروژه تون توان خروجی موتور ها رو با هم استفاده کنید مثلا فرض کنید میخواین یه دریچه رو باز و بسته کنید میتونید خروجی موتور ها رو به اهرم دریچه وصل کنید تا نیازی به شفت مرکزی و گیربکس نباشه ... البته من از پروژه تون خبر ندارم تا بتونم نظر بدم ... ولی اگه پروژی خیلی مهمیه و صرفه اقتصادی داره میتونید با یه مهندس کار درست مشورت کنید و حق الزحمه شو هم بدین چون این طور اطلاعات رو کسی فکر نکنم رایگان بهتون بده چون باید کلی وقت بذاره و در حد یه کتاب براتون مطلب بنویسه و ...    امید وارم موفق باشید

سایت فروش موتورهای الکتریکی و متعلقات
http://rpmco.ir/
زندگی همش زنگ تفریح نیست
                                                         ساعت بعد حساب داریم  ...

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب MRSTAR تشکر کرده اند:
Present, عمو تیرتفنگ, R.A.F

Novice Poster

Novice Poster

نماد کاربر
66

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 16 دی 1387 14:11

ایران-کرج

آرشيو سپاس: 53 مرتبه در 26 پست

توسط عمو تیرتفنگ » شنبه 17 تیر 1391 12:16

MRSTARجان متشکرم.منتظر نظرات بعدی هستم مخصوصا مدیران محترم سایت.امیدوارم به نتیجه ای برسیم که مطالب پربار و بدرد بخوری برای همه باشه .
ماپیروزیم ماپیروزیم ماپیروزیم ماپیروزیم ماپیروزیم ماپیروزیم ماپیروزیم ماپیروزیم ماپیروزیم

Junior Poster

Junior Poster

no avatar
113

تشکر کرده: 2 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 22 دی 1385 14:12

آرشيو سپاس: 203 مرتبه در 58 پست

توسط ali2914 » شنبه 17 تیر 1391 12:28

عمو تیرتفنگ نوشته است:
1.قدرتمند ترین موتور dc چه مقدار نیرو تولید میکنید. تو ذوب آهن اصفهان خودم موتور دی سی 6 مگاوات هم دیدم !

2.برای تولید 1000اسب بخار نیرو از چند موتور باید استفاده کرد. خوب می تونید از یه موتور 700 کیلو واتی استفاده کنید !

3.حجم و اندازه و وزن موتور dcچقدر است . خوب بستگی به نیازتون داره . ابعاد موتور ها استاندارد هستن . یه زمانی ابعادشونو حفظ بودم . به طور کلی از نظر ابعاد مهمتریت پارامتر ارتفاع مرکز محور موتور تا کف شاسیه . که سایز موتور بر اساس اون تعریف می شه . کلا استاندارد هستن. مثلا از هر تولید کننده ای موتور با این سایز خاص همین قدرت رو تولید می کنه و همین مشخصات را داره . برای اطلاعات بیشتر برید به http://www.menzel-elektromotoren.com/en_gb/downloads/
و کاتالوگشو دانلود کنید . ابعاد موتور بسته به توانشو نوشته که گفتم استاندارده و در مورد بقیه تولید کننده ها هم صدق می کنه.

4. بهترین موتور dcساخت کجاست و چه قیمتی دارد. بستگی داره خوب به توانش . اصولا موتورهای دی سی زیاد معمول نیستن و کم کم از رده خارج می شن . نمی دونم هدفتون چیه اما در کل زیاد توصیه نمی شن چون قیمت اولیه و تعمیرات بالایی دارن . کمتر هم تولید می شن . توی ایران تولید کننده نداریم . نمونه های قدیمی روسی زیاده . هندی هم اگه تو نت سرچ کنید هست . اروپایی و آمریکایی می خواید http://www.leroy-somer.com و http://www.menzel-elektromotoren.com هست .یه مارک فرانسوی هم بود که یادم نیست الان.یه مدل کره ای هم بود که اونم یادم نیست ! البته فکر کنم تحریم باشه الان . مدتهاست که که قیمتشو نگرفتم چند سال پیش بود  حدودی قیمت می دادم بهتون .

5.تنظیم دور این موتورها چگونه است و ایا میشود از گیر بکس استفاده نکرد. ببینید اصولا مهمترین دلیل استفاده از موتورهای دی سی قابلیت تنظیم دور و گشتاوره که در این مورد خیلی قابل تنظیم هستن البته با استفاده از درایو های DC. اما حالا دیگه با توجه به اومدن درایو های AC خوب و ارزونتر دیگه زیاد مورد توجه نیستن . اصولا الان توصیه می شه از موتور AC استفاده کنید و تنظیم دور را با درایو انجام بدین . موتورهای DC گران هستن و نیاز به تعمیرات مداوم دارن و تعمیراتشون آسون نیست . موتور های AC جان سخت هستن هرچند هنوز با وجود درایو ها بازهم به خوبی موتور DC قابل تنظیم نیستن اما قابل قبول هستن.مهمترین مزیت هم اینکه شبکه های برق AC  هستن .

6.شرایط کارکرد جوی ان چگونه است. تجهیزات برقی ویژگی به اسم IP دارن که شرایط محیطی استفاده رو تعیین می کنه . در شرایط گرد و غبار . رطوبت به صورت شبنم . رطوبت در حد بارندگی . رطوبت در حد آب ریزی با فشار یا غوطه وری در آب . چون عدد IP دقیقا یادم نیست بیشتر توضیح نمی دم.

7.میزان مصرف برق ان چگونه است و ایا میشود در جایی مثل کوهستان برای تامین برق ان ازخورشید و باد بهره گرفت .به کیلوات،مگاوات،ولت وامپر پاسخ دهید. خوب بستگی به موتور و نیازتون داره ! اما اطلاعات کاملتر ولتاژ و آمپر را می تونید تو کاتالوگ پیدا کنید که اینم برای همه تولید کننده ها تقریبا استانداره.

8.ایا در ایران میشود این موتورها را تهیه کرد و یا تولید کننده ان وجود دارد و ایا سفارشاتی از این دست را میپذیرند. الان شرایط تامین متاسفانه خیلی سخته . شرکتهایی که اسم بردم نمایندگی دارن اما فکر نمی کنم کمکی کنند . اما اگه AC بخواید ریخته ! تهران هستید به اون خیابون موازی لاله زار سر بزنید . اسمش یادم نیست ! سازنده ایرانی هم برای موتورهای بزرگ AC ماشین سازی جوین در سبزوار هست.

9.ایا میشود برای بدست اوردن توانی معادل 1000 اسب وبالاتر شفت مرکزی این موتورها را به صورت پشت سر هم به هم متصل کرد. نیازی نیست می تونید از موتور 1000 اسب استفاده کنید

10.موتورهای acبتر عمل میکنند یا dc و کدامیک دور موتور بالاتر و قوی تری دارد. تفاوتشونو توضیح دادم . در کل AC با استفاده از درایو بهتره. اما آخرش بسته به کاربردتون داره

11.برای به دست اوردن 1000تا000/10 اسب چه موتور الکتریکی باید تهیه کرد.  متوجه نشدم!

12.ایا از موتورهای حلقوی متعدد دور یک شفت میشود استفاده کرد. نیازی نیست ! کلا سنکرون کردن چند موتور مشکل سازه

13.برای تولید برق از چه ژنراتوری باید استفاده کرد با چه توانی . هر قدر نیاز دارید و منبع تولید توانتون کشش داره

در ادامه اگر سوالی برایم مطرح شد در اختیارتان قرار میدهم. پیشتر از پاسختان ممنون.حتما کمکم کنید.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب ali2914 تشکر کرده اند:
عمو تیرتفنگ

Junior Poster

Junior Poster

no avatar
113

تشکر کرده: 2 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 22 دی 1385 14:12

آرشيو سپاس: 203 مرتبه در 58 پست

توسط ali2914 » شنبه 17 تیر 1391 12:31

MRSTAR نوشته است:شما باید یه مناقصه بین المللی بذاری تا شرکت های تولید کننده تولیداتشون رو برات عرضه کنند ! چون تولید کننده داخلی موتور DC اونم از نوعی که شما میخواین نداریم

هر اسب بخار حدود 735 تا 750 واته با این حساب شما باید حدود 735000 تا 750000وات مفید در خروجی داشته باشی اگه بازده یه موتور رو حدود 90 درصد در نظر بگیریم شما باید موتوری با توان اسمی حدود 816000 وات داشته باشی !!!!

سایت فروش موتورهای الکتریکی و متعلقات
http://rpmco.ir/

خوب این می شه 700 کیلو وات که بزرگه اما نه اونقدرا که گفتین . فکر کنم یکی دو تن وزنش باشه

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب ali2914 تشکر کرده اند:
عمو تیرتفنگ