در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با موشکهاي زمين به زمين به بحث بپردازيد
Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

3805

تشکر کرده: 24 مرتبه
تشکر شده: 1266 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 7 شهریور 1388 02:26

محل سکونت

جمهوری اسلامی ایران

آرشيو سپاس: 23503 مرتبه در 3364 پست

موشک های ایران با کدام کلاهک به سراغ دشمن می روند؟ + عکس

توسط Sami 1993 » يکشنبه 18 تیر 1391 00:55

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

گزارش ویژه/
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
متخصصان کشورمان با بهره گیری از طرح های موجود و اجرای محاسباتی که با استفاده از اَبَررایانه، ماه ها به طول می انجامد، اقدام به بهسازی طرح کلاهک موشک های کشورمان کرده اند که قدرت و تاثیر موشک های ایرانی را با افزایشی چشمگیر مواجه می کند.

به گزارش لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد ، موشک های نظامی ساخته شده اند تا مواد منفجره را به محل هدف برسانند و پس از اصابت، با انفجار حاصله آن را از بین ببرند. این محموله در بخشی از موشک که اصطلاحاً به آن سر جنگی(کلاهک جنگیWarhead-) گفته می شود قرار می گیرد.

در موشک های بالستیک قدیمی و برخی از موشک های بالستیک فعلی، سر جنگی ثابت است یعنی موشک در مرحله نهایی حرکت، به همراه کل بدنه خود به سمت زمین می آید. در حالی که در موشک های جدید، سرجنگی جدا شونده است بدین معنی که بخش مربوط به محموله انفجاری پس از مرحله اوجگیری از موشک جدا شده و به سمت زمین حرکت می کند.

خانواده موشک های بالستیک ایرانی که بیشترین تعداد آنها را نمونه های گوناگون شهاب تشکیل می دهند از انواع این سرجنگی ها بهره مند هستند که هر یک مربوط به عملیات خاصی است. از اینرو در این گزارش بیشتر به بررسی کلاهک های جنگی موشک های بالستیک از نسل شهاب می پردازیم.

این کلاهک ها صرف نظر از ثابت یا جدا شونده بودن، دستکم از سه منظر قابل بررسی و مقایسه هستند: وجود قابلیت هدایت، خصوصیات شکلی و نوع محموله جنگی.

در صورت جدا شونده نبودن، وجود قابلیت هدایت و تصحیح مسیر برای کلاهک بستگی به خود موشک دارد. عمده موشک های بالستیک با استفاده از سامانه کنترل بردار رانش راهبری(کنترل) می شوند بنابراین پس از اتمام سوخت و خاموش شدن پیشران، قابل هدایت و راهبری نیستند.

سرجنگی های جدا شونده نیز معمولاً ‌فاقد هدایت هستند و از اینرو به صورت ذاتاً‌ پایدار طراحی می شوند تا پس از ورود مجدد به جو و ایجاد نیروهای آیرودینامیکی بر اثر حرکت روی بدنه به سمت زمین جهت گرفته و به مختصات انتهایی مسیر حرکت خود برسند. برخی از کشورها نظیر هند برای ساخت کلاهک هایی که در قوس نزولی مسیر پرواز قابل  هدایت باشند تلاش کرده اند.

از آنچه در ظاهر پیداست، می توان نتیجه گرفت سرجنگی های موشک های بالستیک ایرانی از نسل شهاب و نمونه های توسعه یافته از روی آن از نوع هدایت شونده با سطح آیرودینامیکی نیستند و در صورتی که از موتورهای راکتی کوچک واکنشی به عنوان راه حل معمول در پرتابه های خارج از جو(یا سایر راه های ممکن)  در آنها استفاده نشده باشد این کلاهک ها پس از خاموش شدن پیشران موشک و طبعاً پس از جدایی از بدنه موشک قابل تصحیح مسیر نیستند.

تنها موشک بالستیک کوتاه برد فاتح-110 با توجه به بهره مندی از بالک های کنترلی روی سرجنگی، تا انتهای مسیر قابل هدایت و راهبری است. برخی از نمونه های فاتح به نظر می رسد دارای سرجنگی جدا شوند باشند هر چند که برای موشکی در این رده، چنین چیزی مرسوم نیست.


موشک کوتاه برد فاتح-110

از نظر ظاهری، اولین انواع سرجنگی های شهاب، مخروطی ساده بودند که بعدها با دو نوع دیگر، تنوع یافتند. نوعی که در اینجا آن را «سه مخروطی» می نامیم با دو بخش مخروطی که اولی زاویه بیشتری دارد شروع شده و به واسطه یک حجم استوانه ای با طول قابل توجه به بخش مخروطی سوم می رسد. این ترکیب به نظر می رسد امروزه معمول ترین ترکیب هندسه ظاهری کلاهک های جنگی موشک های بالستیک کشور است زیرا علاوه بر خانواده شهاب، در موشک های قیام و سجیل-1 و 2 و عاشورا و قدر-1 و قدرF نیز دیده می شود.

نوع دیگر که آن را «دومخروطی» می نامیم، با یک حجم مخروطی از دماغه شروع شده و به واسطه یک حجم استوانه ای کوتاه به بخش مخروطی انتهایی می رسد.


انواع شکل ظاهری سرجنگی از سمت راست، دو مخروطی، سه مخروطی و مخروطی ساده

تحلیل های کارشناسان خارجی در باره این سه نوع طرح کلاهک بسیار جالب است. آنها با استفاده از نرم افزار های تحلیل دینامیک سیالات محاسباتی(CFD) و مکانیک پروازی، با فرض یک توزیع جرم همگن در داخل کلاهک که از نوک دماغه شروع شده و تا طول های مختلفی نزدیک به انتهای آن ادامه یابد شبیه سازی هایی را اجرا کرده و به این نتیجه رسیده اند که نوع سه مخروطی از دو نوع دیگر ضریب نیروی مقاوم(درگ) کمتری دارد؛ نوع دو مخروطی از دو نوع دیگر پایداری بیشتری دارد و بیشترین حجم محموله در شرایط ثابت در این نوع قابل انباشتن است. البته خواص دو نمونه جدیدتر به هم نزدیک تر است تا به نمونه قدیمی تر از سرهای جنگی موشک های شهاب.


سه نوع کلاهک روی سه نسل از موشک شهاب  

هر چند در این تحلیل ها از فرضیات ساده کننده هم استفاده شده است اما با توجه به یکسان گرفتن عوامل تأثیرگذار مختلف برای هر سه نوع، می توان به این نتایج توجه و اعتماد نسبی کرد.

می دانیم سرجنگی موشک های دوربرد از جو خارج شده و پس از طی بخش قابل توجهی از مسیر خود در خارج از آن مجدداً به جو بازگشته و به سوی هدف سرازیر می شوند. در این شرایط و با توجه به نبود هدایت، کلاهک پایدارتر مناسب تر است پس منطقی خواهد بود که در نسل های جدید شهاب، قیام و سجیل خبری از نوع مخروطی ساده نباشد. خصوصاً با توجه به کم بودن ضریب نیروی مقاوم این طرح کلاهک، رسیدن موشک سجیل به سرعت تا 12 ماخ(بیش از 4000 متر بر ثانیه) در هنگام اصابت به هدف ممکن شده است.


موشک دوربرد سجیل با کلاهک سه مخروطی

همچنین برای رسیدن به بردهای بالاتر یا بهینه شدن خواص موشک می شود می توان مقداری از جرم سرجنگی کم کرد. شاید از اینرو باشد که سر جنگی موشک قیام حدود 750 کیلوگرم است.


موشک میانبرد قیام-1

بنابراین متخصصان کشورمان با بهره گیری از طرح های موجود و اجرای محاسباتی که با استفاده از اَبَررایانه، ماه ها به طول می انجامد، اقدام به بهسازی طرح کلاهک موشک های کشورمان کرده اند.


موشک دوربرد قدرF

از طرفی این سؤال مطرح می شود که چرا نوع سه مخروطی تنها در یک نسل از خانواده شهاب بکار رفته است؟ یک پاسخ منطقی می تواند مأموریت خاص این نمونه از موشک شهاب باشد. در واقع همیشه لازم نیست یک سرجنگی بسیار سنگین حمل شود و برای انهدام برخی اهداف، چنین کلاهکی مطلوب است. با نگاهی به انواع محموله های جنگی کلاهک ها این موضوع روشن تر می شود.

از نظر ماهیت عملکردی سر جنگی، دسته بندی از نظر منفرد یا غیر منفرد بودن آن صورت می گیرد.
کلاهک منفرد، نوع معمول و پایه کلاهک هر موشکی است. این سرجنگی بسته به مأموریت تعریف شده برای آن می تواند انفجاری شدید، ترکشزا، آتشزا و ... باشد که در موشک های بالستیک عموماً از نوع انفجاری شدید است.

جرم سرجنگی منفرد نسل های اول موشک شهاب-3 که در کلاهک مخروطی ساده جا داده شده اند از نوع انفجاری شدید بالغ بر 1000 کیلوگرم تی-ان-تی است که محوطه ای به شعاع بیش از 1500 متر را به طور کامل تحت تأثیر قرار می دهد.

نوع دیگر، کلاهک «چندگانه» یا «مجتمع» است که در واقع از کنار هم قرار گرفتن تعدادی کلاهک کوچکتر حاصل شده است و پس از جدا شدن کلاهک اصلی از موشک و در زمان مطلوب، این کلاهک های کوچک از سرجنگی اصلی جدا شده و با فاصله گرفته از هم به نقاط مختلفی برخورد می کنند. به طور معمول کلاهک های مجتمع، از سه تا 14 کلاهک کوچکتر تشکیل می شوند.

سرجنگی «خوشه ای» را می توان نوعی از کلاهک ها مجتمع دانست که از تعداد زیادی بمبچه(بمبلت) تشکیل شده اند. این نوع سرجنگی برای پوشش دادن یک منطقه نسبتاً وسیع که اهدافی با مقاومت کم در آن پراکنده شده اند مناسب است. البته بمبچه های سرجنگی خوشه ای موشک های بالستیک با بمب های خوشه ای معمولی که از هواپیماها رها می شوند ممکن است تفاوت های ابعادی داشته باشند. برخی منابع خارجی تعداد بمبچه های این سرجنگی را 1400 عدد اعلام کرده اند.

نوع دیگری از سرجنگی های موشک های ایران، «بارانی» نامیده شده است. این کلاهک نیز از تعداد زیادی بمبچه تشکیل شده اما فرایند عملکرد آن با خوشه ای متفاوت است به طوریکه پس از رسیدن به سطح زمین این مهمات به صورت شعاعی به اطراف پراکنده می شوند. در گزارش «کلاهک بارانی شهاب؛ تلفیقی مقتدرانه از رویش و ریزش» این نوع کلاهک را معرفی کرده بودیم.

گفتنی است کلاهک تعدادی از موشک های شهاب در رزمایش اخیر پیامبر اعظم که به سمت پایگاه هوایی شبیه سازی شده دشمن شلیک شدند از نوع خوشه ای یا بارانی بوده است. این دو نوع، بهترین سرجنگی برای انهدام هدف هایی مانند هواپیما که برخی در سطح یک فرودگاه پراکنده شده و برخی زیر آشیانه ها قرار دارند به شمار می رود.

در پایان باید گفت بهبود موشک های بالستیک کشور تنها منحصر به افزایش برد از 300 کیلومتر در شهاب-1 به 2000 کیلومتر در قدر و عاشورا و ... و بهبود دقت نبوده است بلکه بهینه سازی خصوصیات عملکردی و عملیاتی با تغییرات اجزای مختلف نیز در دستور کار بوده مثلاً استفاده از سوخت جامد، آن هم دو مرحله ای در موشک دوربرد و سریع سجیل که خواب را از چشم صهیونیست ها ربوده، حذف بالک در موشک میانبرد قیام-1 که تنها با وجود یک سامانه کنترلی فوق مدرن ممکن شده و آن را به کاندیدای مناسبی برای توسعه یک نمونه زیردریایی پرتاب تبدیل کرده و همچنین انواع کلاهک های مختلف که هریک برای طیفی از مأموریت ها کارایی بهینه دارند از دیگر جلوه های رشد و بالندگی در صنعت موشک های بالستیک ایران است که بخش زیادی از بازدارندگی تسلیحاتی کشور پس از جنگ تحمیلی مدیون این موشک ها است.


گرگ ها خوب بدانند در این ایل غریب

گر پدر رفت، تفنگ پدری هست هنوز

گرچه نیکان به مرور بار سفر بر بستند


شیرمردی چو علی خامنه ای هست هنوز لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                                                          لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                                                  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                                                                             لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

603

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 60 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 14 شهریور 1390 17:53

آرشيو سپاس: 7961 مرتبه در 623 پست

Re: موشک های ایران با کدام کلاهک به سراغ دشمن می روند؟ + عکس

توسط Goebbels » يکشنبه 18 تیر 1391 03:43

برخی مقالات مشرق بی ارزش تر از آن است که نیازی به پاسخ یا بحث داشته باشد ولی این مقاله نکات ارزشمندی هم دارد پس  :

مهمترین بخشی که در مورد کلاهک ها و موشک مورد بررسی قرار نگرفته و مخصوصا هم مورد بررسی قرار نگرفته بخش رابطه کلاهک ثابت و جدا شدنی موشک با دفاع موشکی و عبور از آن است. موشک های شهاب 3 با کلاهک ثابت و یکپارچه با بدنه موشک هدف آسانی است برای سیستم های ضد موشکی نوین همچون نمونه های روز پاتریوت و استاندارد ، اما کلاهک های جدا شونده با افزایش سرعت و علاوه بر اون کاهش سطح مقطع شانس عبور از سیستم های پدافندی رو فراهم میکنه.

سامانه کنترل بردار رانش راهبری(کنترل)


منظور همان سامانه کنترل بردار رانش یا thrust vector control کنترل است . در اینجا اون راهبری دیگر چیست؟؟؟ و از کجا آمده؟؟؟ (طرف همینجوری یک چیزی پرانده؟؟)

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد جرم سرجنگی منفرد نسل های اول موشک شهاب-3 که در کلاهک مخروطی ساده جا داده شده اند از نوع انفجاری شدید بالغ بر 1000 کیلوگرم تی-ان-تی است که محوطه ای به شعاع بیش از 1500 متر را به طور کامل تحت تأثیر قرار می دهد.در این بخش از متن که دوستمان برجسته کرده اند چند نکته و اشتباه هست!
اینجا عنوان شده جرم سرجنگی بالغ بر 1000 کیلوگرم تی ان تی است . اشتباه در این است که وقتی گفته میشه شهاب 3 دارای کلاهکی به وزن 1000 کیلوگرم است دلیل بر وجود این مقدار ماده منفجره نیست در حدود 30 درصد (و شاید هم کمی بیشتر) از وزن کلاهک مربوط به ساختار کلاهک و پوسته آن است با این حساب شهاب 3 در حدود 700 تا نهایتا 850 کیلو گرم ماده منفجره در بر خواهد داشت
مورد بعدی این است که نوع ماده انفجاری شدید گفته شده و بعد از تی ان تی نام برده شده! تی ان تی ماده منفجره است و نه شدیدالانفجار! در مقایسه با تی ان تی ماده ای همچون اچ ام ایکس HMX شدیدالانفجار خواهد بود!
اما آخرین مورد به شعاع تخریب و اثر مربوط میشود که در اینجا گفته شده شعاع اثر در حدود 1500 متر ! که این میتونه خیلی موارد رو در بر داشته باشه مثلا اثر در شکستن شیشه!کر شدن گوش ! و از این قبیل.  جدول زیر در مورد محاسبه قدرت انفجاری  1000 کیلوگرم از مواد مختلف قابل توجه است :محاسبات، Pso فشار وارده موج ضربه ای در فواصل
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

و حالا نتایج :
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

با توجه به مطالب فوق اثر 1000 کیلو گرم ماده منفجره تی ان تی بیش از 1500 متر مورد نظر مشرق است و در حدود 2000 متر است ، اما این اثر چیزی بیش از شکستن شیشه ها نیست!! و شعاع تخریب به معنی خاک شدن ساختمان ها و تاسیسات کمتر از 100 متر خواهد بود .


توان خودمون رو در همان حدی که هست بشناسیم و نه در توهمات شیرین فارس و مشرق و خیلی از سایت های دیگر چه خارجی و چه داخلی

شهاب 3 با شعاع تخریب کامل 60 الی 70 متر هم میتواند موثر باشد و نیازی به خیال پردازی در این مورد نیست.


Major II

Major IIno avatar
پست ها

178

تشکر کرده: 84 مرتبه
تشکر شده: 76 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 24 بهمن 1386 20:04

آرشيو سپاس: 441 مرتبه در 88 پست

Re: موشک های ایران با کدام کلاهک به سراغ دشمن می روند؟ + عکس

توسط kaveh606 » يکشنبه 18 تیر 1391 10:59

سامانه کنترل بردار رانش راهبری(کنترل)


منظور همان سامانه کنترل بردار رانش یا thrust vector control کنترل است . در اینجا اون راهبری دیگر چیست؟؟؟ و از کجا آمده؟؟؟ (طرف همینجوری یک چیزی پرانده؟؟)توسط سامانه کنترل بردار رانش، راهبری (کنترل) میشود

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب kaveh606 تشکر کرده اند:
Mahdi1944, ASHKAN95, HASAN BARATY, Present, Goebbels, FREE MAN, CAPTAIN PILOT, KH.I.A.2500, apadana11, reza4087, SEAFARER, interceptor, shola, mehdighorbani, rpm, demorgan

Major

Majorنماد کاربر
پست ها

841

تشکر کرده: 2 مرتبه
تشکر شده: 16 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 6 شهریور 1385 17:55

آرشيو سپاس: 2496 مرتبه در 466 پست

Re: موشک های ایران با کدام کلاهک به سراغ دشمن می روند؟ + عکس

توسط SORENA » يکشنبه 18 تیر 1391 18:58

سرجنگی Cluster باشه شعاع تخریب بیشتر نمیشه؟ شاید براساس این سرجنگی عنوان میشه (هر چند که بنظر من درست نیست بخاطر زیاد نشون دادن عدد شعاع تخریب از گفتار استاندارد خارج شیم، و نوعی عوام فریبی هست ولی ممکن هست با در نظر گرفتن همچین کلاهکی دروغ و اغراق هم نباشه این عدد) :-x
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SORENA تشکر کرده اند:
Present, SEAFARER, shola, ASHKAN95, Sami 1993

Captain I

Captain Iنماد کاربر
پست ها

1924

تشکر کرده: 23 مرتبه
تشکر شده: 90 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 24 فروردین 1389 20:01

محل سکونت

IRAN

آرشيو سپاس: 8506 مرتبه در 1646 پست

Re: موشک های ایران با کدام کلاهک به سراغ دشمن می روند؟ + عکس

توسط HORLIKAN » يکشنبه 18 تیر 1391 21:15

مطلب جالب اينجاست كه اگه به حول قوه الاهي يكيش بخوره توي تلاويو تا فاصله 30 كيلومتري همه جهودا سكته مغزي ميكنن از ترس

يه مطلب جالي هست در ويكيپديا بريد بخونيد حتما
در جنگ 33 روزه حزب الله و غده سرطاني
آمار تلفات رو نوشته بود و در آخر در يك از آمار ها از طرف اسرائيل نوشته  بود كه 2 هزار خورده اي نفر هم دچار ((ترس و شوك عصبي )) :::P  :::P  :::P  :::P  :::P شدن
بزرگ ترين گناه ترس است .

امام علي (عليه السلام)

________________________

  کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب HORLIKAN تشکر کرده اند:
malmal1369, anga2009, میهن پرست, Present, ne13, SEAFARER

Major

Majorno avatar
پست ها

670

تشکر کرده: 16 مرتبه
تشکر شده: 193 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 3 شهریور 1386 14:02

آرشيو سپاس: 1755 مرتبه در 488 پست

Re: موشک های ایران با کدام کلاهک به سراغ دشمن می روند؟ + عکس

توسط ramin-am » يکشنبه 18 تیر 1391 21:53

یکی از اثرات موشک های بالستیک که بسیار هم مورد توجه بوده و هست (از اولین نسل این موشکاه یعنی v2 تا توپول های روسی) اثرات روانی بر روی غیر نظامی ها و نظامی ها میباشد .
این موشکها با مشکل کمتری نسبت به دیگر موارد برای عبور از سد دفاعی پدافند دارند پس به راحتی میتونند پشت خطوط دشمن رو بکوبند
موشک باران شهرهای ایران در طول جنگ . مشوک باران لندن توسط آلمان همه به خاطر ایجاد یک ترس و فشار روانی روی نیروهای طرف مقابل بود .
سلاحهای بالستیک اثر روانی بالایی دارند . چرا اینقدر روی سیستمهای دفاعی ضد بالستیک حساس هستند چرا هنوز توپلوهای روسی مسله ساز هستند؟
به رویاهایت بی اندیش ..........

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب ramin-am تشکر کرده اند:
mehdighorbani, interceptor, Present, FREE MAN, malmal1369

Rookie Poster

Rookie Posterنماد کاربر
پست ها

42

تشکر کرده: 7 مرتبه
تشکر شده: 5 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 14 دی 1388 08:29

آرشيو سپاس: 201 مرتبه در 38 پست

Re: موشک های ایران با کدام کلاهک به سراغ دشمن می روند؟ + عکس

توسط mohammad_m » دوشنبه 19 تیر 1391 13:07

ورد بعدی این است که نوع ماده انفجاری شدید گفته شده و بعد از تی ان تی نام برده شده! تی ان تی ماده منفجره است و نه شدیدالانفجار! در مقایسه با تی ان تی ماده ای همچون اچ ام ایکس HMX شدیدالانفجار خواهد بود!


اشتباه نوشتید سینا جان، تری نیترو تولوئن یا همون تی ان تی با سرعت انفجار 6900 متر بر ثانیه، جزء مواد شدید الانفجار یا همون HE طبقه بندی میشه، درسته که در مقایسه با موادی همچون HMX و RDX سرعت کمتری داره ولی بالاخره جزء HE ها طبقه بندی میشه.

MOHAMMAD

---------------

درسته که مشرق و فارس یه وقتایی چیزای بی ربطی هم می نویسن ولی خب برای اینکه بهشون گیر بدی باید درست گیر بدی عزیزم!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب mohammad_m تشکر کرده اند:
shola, میهن پرست, reza4087

Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

603

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 60 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 14 شهریور 1390 17:53

آرشيو سپاس: 7961 مرتبه در 623 پست

Re: موشک های ایران با کدام کلاهک به سراغ دشمن می روند؟ + عکس

توسط Goebbels » دوشنبه 19 تیر 1391 13:41

جناب محمد

در اینجا صحبت از کلاهک موشک است و به صورت پایه کلاهک با تی ان تی شدیدلانفجار گفته نمیشه و هر جا صحبت از کلاهک با ماده تی ان تی است عینا این ماده نام برده میشه و نه ماده شدیدالانفجار اما در مورد موادی همچون اچ ام ایکس از شدیدالانفجار نام برده میشه. یک تحقیقی در مورد سر های جنگی این مطلب رو مشخص میکنه. و در مواد منفجره در کاربرد نظامی تی ان تی منفجره و اچ ام ایکس و امثال اون شدیدالانفجار هستند

اصلا نیازی به بحث هم نیست این جدول به خوبی گویای مواد منفجره و مواد شدیدالانفجار مورد استفاده در مصارف نظامی استدوستان مقایسه کنند انفجاری و شدیدلانفجار به خوبی مشخص خواهد شد

شعاع تخریب 60 متری در مقابل شعاع تخریب 100 متری خود گویای همه چیز است!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Goebbels تشکر کرده اند:
FREE MAN, ne13, کسروی, Present, reza4087, ramin-am, shaman, KH.I.A.2500, CAPTAIN PILOT, ASHKAN95, hamed_713, shola, moeen s m

Rookie Poster

Rookie Posterنماد کاربر
پست ها

42

تشکر کرده: 7 مرتبه
تشکر شده: 5 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 14 دی 1388 08:29

آرشيو سپاس: 201 مرتبه در 38 پست

Re: موشک های ایران با کدام کلاهک به سراغ دشمن می روند؟ + عکس

توسط mohammad_m » دوشنبه 19 تیر 1391 22:22

به صورت پایه کلاهک با تی ان تی شدیدلانفجار گفته نمیشه


عجیبه که شما همچنان اصرار دارید که تی ان تی شدید الانفجار نیست! به مواد منفجره ای که سرعت انفجار اونها بین 3 تا 9 کیلومتر بر ثانیه باشه شدید الانفجار میگن، اگه قبول ندارید براتون لینک بذارم.

صلا نیازی به بحث هم نیست این جدول به خوبی گویای مواد منفجره و مواد شدیدالانفجار مورد استفاده در مصارف نظامی است


عزیزم این جدولو علی اصغر برای کاربرد خاص و تهیه پاسخ اون سوالهایی که خودش مطرح کرده بود با استفاده از نرم افزار بدست آورده، این دلیل نمیشه که هر چی توی این نیست اصلا ماده منفجره نباشه یا شدید الانفجار نباشه.

الان پتن و اسید پیکریک کجای این جدول هستند؟!

------------

ایشالا قسمتتون بشه انفجار نیم پوند تی ان تی رو از نزدیک ببینید!
آخرين ويرايش توسط mohammad_m در دوشنبه 19 تیر 1391 23:34, ويرايش شده 1 در کل.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب mohammad_m تشکر کرده اند:
Goebbels, میهن پرست

Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

603

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 60 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 14 شهریور 1390 17:53

آرشيو سپاس: 7961 مرتبه در 623 پست

Re: موشک های ایران با کدام کلاهک به سراغ دشمن می روند؟ + عکس

توسط Goebbels » دوشنبه 19 تیر 1391 22:35

اقا جان اصلا شما درست میگید  :razz:  و بنده دیگر حرفی برای گفتن ندارم!! قضاوت باشه با دوستان و خوانندگان

ختم کلام!!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Goebbels تشکر کرده اند:
ASHKAN95

Commander

Commanderنماد کاربر
پست ها

2877

تشکر کرده: 1406 مرتبه
تشکر شده: 1282 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 8 اسفند 1387 15:23

محل سکونت

DE - CZE

آرشيو سپاس: 35767 مرتبه در 2768 پست

Re: موشک های ایران با کدام کلاهک به سراغ دشمن می روند؟ + عکس

توسط CAPTAIN PILOT » دوشنبه 19 تیر 1391 23:03

دوست عزیز و گرامی, جناب mohammad_m
درود بر شما

به مواد منفجره ای که سرعت انفجار اونها بین 3 تا 9 کیلومتر بر ساعت باشه شدید الانفجار میگن

بله این عبارت و تعریف صحیح میباشد (البته واحد سرعت در اینجا کیلومتر بر ثانیه است) و بر همین اساس میتوان TNT را در رده High Explosive ها منظور نمود اما همانطور که جناب
Goebbels گرامی نیز اشاره داشتند, هنگامیکه در کلاهک از این ماده استفاده میشود, دیگر آن را HE نمینامند و مستقیما" از نام اختصاری TNT بهره میبرند. دلیل این موضوع را در  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  بررسی نمودیم و در واقع از آنجا که قدرت انفجار سایر مواد منفجره را بر اساس قدرت 1 کیلوتن TNT میسنجند, لذا این ماده را در لفظ عامیانه HE نمینامند و این اصلاح بیشتر متعلق به سایر مواد دارای قدرت تخریبی بالاتر همچون HMX, RDX و ... میباشد. در غیر اینصورت نیز توانایی تشخیص و تمایز مواد شدید الانفجار از TNT (واحد سنجش مبدا) چندان آسان نخواهد بود. البته مشابه این قبیل اصطلاحات اشتباه با توجیه های مختلف در مقالات و تعاریف کنونی, بسیار به چشم میخورند و از جمله موارد موجود در مقاله ابتدای تاپیک, میتوان به استفاده از اصطلاح "موشک دوربرد" برای نمونه های دارای برد کمتر از 3000 کیلومتر اشاره نمود که از لحاظ استانداردهای جهانی عملا" در رده Medium Range و "میانبرد" قرار میگیرند. فاصله علمی و عملی این 2 اصطلاح به اندازه تفاوت وزن ناوچه و ناوشکن است!  

تصویر زیر و متعلق به آژانش دفاع موشکی ایالات متحده, روش های مختلف مقابله با موشک های بالستیک دارای بردهای متفاوت را نمایش میدهد و میتواند جهت درک بهتر تفاوت های اساسی میان این 2 نسل مفید باشد:    

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


موفق باشید
When once you have tasted Flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been and there you will always long to return

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب CAPTAIN PILOT تشکر کرده اند:
Mehrab373, ASHKAN95, mohammad_m, reza4087, KH.I.A.2500, HESAM-007, Mahdi1944, shaman, Java, SORENA, FREE MAN, ne13, Goebbels

Rookie Poster

Rookie Posterنماد کاربر
پست ها

42

تشکر کرده: 7 مرتبه
تشکر شده: 5 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 14 دی 1388 08:29

آرشيو سپاس: 201 مرتبه در 38 پست

Re: موشک های ایران با کدام کلاهک به سراغ دشمن می روند؟ + عکس

توسط mohammad_m » دوشنبه 19 تیر 1391 23:40

جناب کاپتان پایلوت سلام :razz:

ممنونم از شما، نوشته رو اصلاح کردم، از توضیحاتتون هم سپاسگزارم، روی نوشته من با اون بخش از کلام ایشون بود که نوشته بودند:تی ان تی ماده منفجره است و نه شدیدالانفجار! در مقایسه با تی ان تی ماده ای همچون اچ ام ایکس HMX شدیدالانفجار خواهد بود!


به هر حال همه چیز مشخص شد و بحثی باقی نمونده.


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان