عامل تنظیم کننده اشتها کشف شد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت مواد غذايي به بحث بپردازيد.

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3050
تاریخ عضویت: یک شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 347 بار
سپاس‌های دریافتی: 1565 بار
تماس:

عامل تنظیم کننده اشتها کشف شد

پست توسط Dr.Akhavan » جمعه 14 مهر 1385, 1:28 am

  تنظیم کننده اشتها کشف  دانشمندان در ژاپن مولکولی را که احساس سیری را در پستانداران ایجاد می کند، شناسایی کردند که این یافته می تواند راهکار درمان چاقی را در انسان ها نوید بخشد.

دانشمندان معتقدند روند اشتها در بخشی از مغز با نام هیپوتالاموس"" کنترل می شود و گروهی از محققان مدعی شدند اولین افرادی هستند که عامل هدف قرار دادن افزایش یا کاهش اشتها را کشف کرده اند. در مقاله ای که در نسخه آن لاین نشریه "نیچر" به چاپ رسید، دانشمندان اعلام کردند: مولکولی موسوم به "نسفاتین – 1 " را یافتند که به طور طبیعی در مغز تولید می شود. محققان پس از تزریق این مولکول به مغز موش ها دریافتند: اشتهای حیوانات کم شد و وزن خود را از دست دادند. همچنین دانشمندان با مسدود کردن عملکرد این مولکول در مغز اشتهای موش ها را افزایش دادند به طوری که غذای این جانداران زیاد شد.

به گفته "ماساتومو موری" از بخش علوم پزشکی و مولکولی دانشکده پزشکی دانشگاه "گونما"، پس از تزریق آنتی بادی ضد "نسفاتین – 1 " به بدن موش ها اشتهای این جوندگان افزایش یافت و در نتیجه وزن آنها نیز به طور قابل توجهی بالا رفت. وی افزود: دستیابی به این یافته گام مثبتی جهت درمان چاقی که به مشکل اصلی کشورهای توسعه یافته از نظر اقتصادی تبدیل شده، محسوب می شود. براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، دست کم یک میلیارد افراد بزرگسال سنگین وزن در سراسر جهان زندگی می کنند که 300 میلیون نفر از آنها چاق هستند.چاقی با بیماری های مزمنی چون دیابت نوع 2 ، بیماری های قلبی – عروقی، فشار خون، سکته و برخی از انواع سرطان ها در ارتباط است.

ارسال پست

بازگشت به “بهداشت مواد غذايي”