در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت مواد غذايي به بحث بپردازيد.
Super Moderator

Super Moderatorنماد کاربر
پست ها

3050

تشکر کرده: 29 مرتبه
تشکر شده: 136 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 7 اسفند 1384 03:45

آرشيو سپاس: 1566 مرتبه در 615 پست

عامل تنظیم کننده اشتها کشف شد

توسط Dr.Akhavan » جمعه 14 مهر 1385 01:28

[align=center]عامل تنظیم کننده اشتها کشف شد[/align]دانشمندان در ژاپن مولکولی را که احساس سیری را در پستانداران ایجاد می کند، شناسایی کردند که این یافته می تواند راهکار درمان چاقی را در انسان ها نوید بخشد.

دانشمندان معتقدند روند اشتها در بخشی از مغز با نام هیپوتالاموس"" کنترل می شود و گروهی از محققان مدعی شدند اولین افرادی هستند که عامل هدف قرار دادن افزایش یا کاهش اشتها را کشف کرده اند. در مقاله ای که در نسخه آن لاین نشریه "نیچر" به چاپ رسید، دانشمندان اعلام کردند: مولکولی موسوم به "نسفاتین – 1 " را یافتند که به طور طبیعی در مغز تولید می شود. محققان پس از تزریق این مولکول به مغز موش ها دریافتند: اشتهای حیوانات کم شد و وزن خود را از دست دادند. همچنین دانشمندان با مسدود کردن عملکرد این مولکول در مغز اشتهای موش ها را افزایش دادند به طوری که غذای این جانداران زیاد شد.

به گفته "ماساتومو موری" از بخش علوم پزشکی و مولکولی دانشکده پزشکی دانشگاه "گونما"، پس از تزریق آنتی بادی ضد "نسفاتین – 1 " به بدن موش ها اشتهای این جوندگان افزایش یافت و در نتیجه وزن آنها نیز به طور قابل توجهی بالا رفت. وی افزود: دستیابی به این یافته گام مثبتی جهت درمان چاقی که به مشکل اصلی کشورهای توسعه یافته از نظر اقتصادی تبدیل شده، محسوب می شود. براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، دست کم یک میلیارد افراد بزرگسال سنگین وزن در سراسر جهان زندگی می کنند که 300 میلیون نفر از آنها چاق هستند.چاقی با بیماری های مزمنی چون دیابت نوع 2 ، بیماری های قلبی – عروقی، فشار خون، سکته و برخی از انواع سرطان ها در ارتباط است.

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان