در اين بخش شما ميتوانيد درباره سخت افزار كامپيوتر به بحث و تبادل نظر بپردازيد

New Member

no avatar
3

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 10 مرداد 1391 23:51

آرشيو سپاس: 1 مرتبه در 1 پست

مشکل در هارد اکسر نال

توسط saman bahrami » چهارشنبه 11 مرداد 1391 00:08

با سلام من یه هارد seagate مدلFree Agent Go دارم که بعد از ریختن مقداری برنامه در داخل آن درایو های هارد برای بالا آمدن پیغام فرمت شدن میدادن ولی فرمت هم نمیشدن
و الان دیگر کامپیوتر قادر به شناخت هارد نیست حتا از طریق بوت هم مقدار هارد را نشان میداد ولی خود هارد برای کار را بالا نمی آورد
مشکل من چیست لطفا کمک کنید

Junior Poster

Junior Poster

نماد کاربر
159

تاريخ عضويت

پنج شنبه 24 فروردین 1391 18:15

آرشيو سپاس: 819 مرتبه در 146 پست

Re: مشکل در هارد اکسر نال

توسط crackxy » چهارشنبه 11 مرداد 1391 01:46

سلام :razz:
اگر مشکل سخت افزاری نباشه, به احتمال زیاد شما از ویندوز XP استفاده میکنید.
توجه کنید که ویندوز XP قادر به شیر کردن تمام فضای هارد اکسترنال در محیط خود نیست. البته عموما تا پر کردن فضا به ظرفیت 20 گیگابایت مشکلی پیش نمی اید.
بهترین ویندوز برای استفاده کردن از هارد اکسترنال ویندوز 7 میباشد. همچنین پارتیشن کردن هارد اکسترنال به وجود امدن خطا را تا حد زیادی کاهش میدهد.
در صورتی که هارد سالم باشد میتوانید از طریق DOS انرا فرمت کنید (ترجیحا در محیط 7) سپس به کمک بوت (مثلا XP) ان را به درایو های 50 گیگابایتی پارتیشن کنید.
در صورت رفع نشدن مشکل اطلاعات بیشتری ارائه دهید.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب crackxy تشکر کرده اند:
CAPTAIN PILOT, Mahdi1944, MASTER, ASHKAN95

New Member

no avatar
3

تاريخ عضويت

توسط saman bahrami » چهارشنبه 11 مرداد 1391 11:31

همین کار رو کردم درایو های هارد اکسترنال رو طبق گفته شما از بوت پاک و هرکدام رو پاک میکردم دوباره می ساختمش سر 4 درایو رسیدم وقتی پاکش کردم دوباره خواستم بسازم همه ی درایو ها از بین رفت و نوشت که قادر با شناخت درایو هارد نیستم ولی مشخصات هارد رو میداد که چند گیگ است
به ویندوز 7 وصلش کردم اونم نشناخت و فقط اطاعاتش رو داد و ازم درایور شناخت هارد رو میخواست من که درایوری ازش ندارم آیا از جایی میتونم درایورش رو بگیرم؟
یا مشکلم چیز دیگست؟

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب saman bahrami تشکر کرده اند:
crackxy

Junior Poster

Junior Poster

نماد کاربر
159

تاريخ عضويت

توسط crackxy » چهارشنبه 11 مرداد 1391 20:19

هارد اکسترنال را به هیچ وجه به سیستمی که XP بر روی ان نصب شده وصل نکنید.
احتمال خراب شدن ویندوز نیز وجود دارد چرا که هارد اکسترنال نیازی به درایور راه انداز ندارد.
لطفا یکبار دیگر برای اطمینان طبق موارد زیر عمل کنید.

در ابتدا هارد را به ورودی USB که بر روی مادربرد قرار دارد نصب کنید. (پشت کیس)
سپس:

1- بر روی سیستم خود ویندوز 7 نصب کنید.
2- کامپیوتر را ریست کرده و CD ویندوز XP را داخل ROM قرار دهید و وارد بوت شوید.
3- سپس تمامی درایو های هارد اکسترنال ( مراقب باشید درایوهای هارد داخلی شامل نشود) را پاک کنید.
4- شروع به ساختن درایو کنید با حجم 50 تا 60 گیگابایت.
5- سپس بدون اعمال کردن تنظیمات اضافی ریست کرده و وارد ویندوز شوید (ویندوز 7)
6- درایو هایی که از بوت ساختید را فرمت کنید. (ترجیحا هنگام فرمت کردن درایو ها تیک گزینه Quick Format بردارید و Allocation unit size تمامی درایو ها را بر روی 4096 bytes قرار دهید.

CAPTAIN PILOT, ASHKAN95, MASTER

Super Moderator

Super Moderator

نماد کاربر
1343

تشکر کرده: 2 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 7 مهر 1386 12:02

آرشيو سپاس: 5132 مرتبه در 948 پست

توسط Mahdi Mahdavi » پنج شنبه 12 مرداد 1391 03:03

سلام.
البته فکر نکنم که نیازی به نصب ویندوز 7 باشه.چون ویندوز XP با هارد اکسترنال مشکلی نداره. اون مقداری که میگید طبیعیه.مثلا یک هارد 500 گیگ در هر ویندوزی حدود 460 گیگ فضای خالی نشون میده و اون 40 گیگ فضای آدرس دهی هستش.
در مورد مشکل نیاز به یک نرم افزار پارتیشن بندی دارید.مثل Acronis.
به احتمال زیاد اگر مشکل سخت افزاری نباشه پس از اتصال هارد به سیستم نرم افزار پارتیشن بندی هارد رو با یک فرمت RAW یا ناشناس شناسایی میکنه.
بعد باید اون پارتیشن رو delete کنید.و اقدام به ساخت پارتیشن جدید بکنید.هر فرمتی که میخواهید.NTFS بهتره البته.
پس از فرمت اگر اطلاعات مهمی داشتید میتونید با نرم افزار های ریکاوری مثل Ontrak easy recovery اطلاعات رو برگردونید.
آگاه باشید که پس از درست شدن هارد هر چی بیشتر اطلاعات جدید روش بریزید شانس برگردوندن اطلاعات قبلی کمتر میشه.
سوالی بود درخدمتیم.
ناگهان چقدر زود دیر میشود !

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Mahdi Mahdavi تشکر کرده اند:
Solver, MASTER, negar60224, serat&mersad, crackxy, ASHKAN95, CAPTAIN PILOT

Junior Poster

Junior Poster

نماد کاربر
159

تاريخ عضويت

توسط crackxy » پنج شنبه 12 مرداد 1391 10:15

با تشکر از اقای مهدی مهدوی :razz:  :razz:

البته من هنوزم معتقدم که ویندوز XP با هارد های اکسترنال ناسازگاره :?
درباره ی حجم هارد کاملا حق با شماست. برای مثال 640 من فقط 600 گیگابایتش قابل استفاده است.اما در رابطه با ویندوز های سازگار با هاردهای خارجی, متاسفانه ویندوز XP قادر به اشتراک گذاشتن بیشتر از 20 گیگابایت از هارد اکسترنال نیست. دونستن این مطلب به قیمت حداقل 450 گیگابایت اطلاعات مفیدی بود که پس از هارد به هارد کردن با یک دوست از دست دادم.
البته برای اطمینان از یک خدماتی هم سوال کردم.

با تشکر

ASHKAN95, CAPTAIN PILOT, MASTER

Super Moderator

Super Moderator

نماد کاربر
1343

تاريخ عضويت

توسط Mahdi Mahdavi » پنج شنبه 12 مرداد 1391 11:20

c r 4c k,  عزیز.  :razz:
مطمئن هستید مشکل از هارد نبوده؟
چون بنده هم ویندوزم xp sp3 هست و با هارد اکسترنال 500GB , 1TB در ویندوز XP کار کردم و مشکلی نداشتم. مثلا حدود 200 گیگ اطلاعات رو از هارد داخلی به اکسترنال و 300 گیگ رو از اکسترنال به اکسترنال انتقال دادم.مشکلی نبود. فرمت هر دو پارتیشن NTFS بود.
با توجه به این مطلب:
کد: انتخاب همه
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

ویندوز XP میتونه بیشتر از 32 گیگ پارتیشن Fat32 رو پشتیبانی کنه و در مورد NTFS با cluster نرمال 4 کیلو بایت تا 16 ترابایت رو پشتیبانی میکنه.
Fat32 حداکثر تا 2 ترابایت رو پشتیبانی میکنه.
اما موقع نصب ویندوز نمیشه پارتیشنی با حجم بیش از 32 گیگ با فرمت فت 32 ساخت.

crackxy, ASHKAN95, CAPTAIN PILOT, Solver, MASTER

New Member

no avatar
3

تاريخ عضويت

توسط saman bahrami » پنج شنبه 12 مرداد 1391 14:00

با سلام خدمت مهدی مهدوی و c r 4c k
من کاری رو که آقاc r 4c k گفته بود رو انجام دادم ولی هنگامی که بوت بالا می آمد
در زیر درایو های کامپیوتر
پیغام:
476936MB Disk on Disk
(setup cannot access this disk)
ظاهر می شود
و هیچگونه کاری روی هارد اکسترنال انجام نمی شود
مشکل چیسیت؟
با تشکر از راهنماییتان

Super Moderator

Super Moderator

نماد کاربر
1343

تاريخ عضويت

توسط Mahdi Mahdavi » پنج شنبه 12 مرداد 1391 15:00

با نرم افزار Acronis Disk Director هم تست کردید؟
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

crackxy, CAPTAIN PILOT, Mahdi1944, Solver, MASTER

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3474

تشکر کرده: 286 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 20 اردیبهشت 1387 08:44

آرشيو سپاس: 13553 مرتبه در 2799 پست

توسط Solver » جمعه 13 مرداد 1391 01:33

نخست در مورد مشکل و ارتباطش با ویندوز XP بنده هم نظر با  Mahdi Mahdavi هستم.

اما در مورد مشکل دوستمان چند احتمال وجود دارد، اتصال یک هارد اکسترنال آن قدرها فرایند پیچیده ای نیست که حتماً لازم باشد با نرم افزارهای خاص یا شرایط خاص نتیجه مطلوب حاصل شود. بنابراین بنده شانس وجود اشکال سخت افزاری را تا حد زیادی قائل میشوم (این گزینه حتی اگر هارد با برخی ترفندهای نرم افزاری نیز در دسترس باشد باز برقرار است).

اما بحث نرم افزار، در ویندوز ویستا و 7 به سادگی می توانید هارد اسکترنال خود را از طریق مسیر زیر پارتشین بندی کنید:

کافیست دقیقا آدرس بالا را در آدرس بار مثلا My Computer وارد کنید. سپس از فهرست ابزارهای لیست شده گزینه "Computer Management" را انتخاب کنید. سپس در پنجره باز شده مانند شکل گزینه مربوط به مدیریت فضاهای ذخیره اطلاعات را انتخاب کنید:

در نهایت شما پنجره ای را مشاهده میکنید که در آن امکان مدیریت و پارتیشن بندی کلیه فضاها از جمله هارد سیستم خودتان و هر نوع فضای ذخیره سازی خارجی متصل خواه با پورت USB خواه ... را مشاهده خواهید کرد. بد نیست بدانید با کمی شیطنت میتوان یک فلش مموری را نیز پارتیشن بندی کرد که البته قصد منحرف شدن را نداریم. کافیست هارد شما متصل به سیستم باشد و با این ابزار ویندوز پارتیشن بندی را به شکل مورد نظر انجام بدهید. آموزش مفصل استفاده از این ابزار در همین سنترال موجود است.

برای ویندوز xp هم بهترین گزینه در حال حاضر EASEUS Partition Master است که تقریبا یک سر و گردن از دیگر نرم افزارها بالاتر است و بعد از آن هم همان Partition Magic معروف. ضمن این که استفاده از این نرم افزارها موجب میشود از بیشترین فضای ممکن هارد خود استفاده کنید در حالی که با استفاده از خود ویندوز و بوت ویندوز پارتیشن بندی کردن سهم بیشتری را برای آدرس دهی و... از هارد شما کسر خواهد کرد.

و حالا یک نگاه فنی تر،

هارد های اکسترنال امروزی عمدتاً plug and play هستند و نباید نیازمند نرم افزار باشند اما آنطور که من در سایت تولید کننده در کاتالوگ مدل شما خوندم شدیدا توصیه شده است نرم افزارهای مربوط به هارد را نصب کنید (!) که جای تعجب داشت و البته هیچ کجا گزینه plug and play را هم ندیدم، حالا یک سوال برام پیش آمد که اصلا شما قبلا از این هارد بدون مشکل استفاده میکردید یا اساسا از ابتدا این مشکل برقرار است؟ و نکته دیگر اگر دفترچه یا جعبه اش را دارید مرور کنید که آیا اصلا این وسیله pap است یا خیر.

به هر حال اگر هارد شما شبیه تصاویر فهرست شده در صفحه زیر است این صفحه راهنمای مناسبی برای شما می باشد:

http://knowledge.seagate.com/articles/e ... Q/206419en

راه حل هایی برای استفاده از این دستگاه بدون داشتن نرم افزار مخصوص خودش است.
[ Never is Never an Answer ||| Personal Site:  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  ]

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Solver تشکر کرده اند:
Mahdi1944, crackxy, CAPTAIN PILOT, MISSILE, MASTER, Mahdi Mahdavi