روز شمار داستان ارز

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث و مطالب اقتصادی و مالی به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

Major II
Major II
سپاس‌های ارسالی: 396 بار
سپاس‌های دریافتی: 387 بار

Re: روز شمار داستان ارز

پست توسط edibk » سه شنبه 21 شهریور 1391, 12:30 am

خدایا خودت اخر و عاقبت همگیمون رو ختم به خیر کن :sad: :AA: :AA:

Captain II
Captain II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 4039 بار
سپاس‌های دریافتی: 2781 بار
تماس:

پست توسط Erratic » سه شنبه 21 شهریور 1391, 12:54 am

فردا دکتر میاد میگه ما نه فراماسونیم نه دشمن نه دزد اینا همه ش کار خرزو خانه و همه چی به خوبیو خوشی تموم میشه :-( :grin:
 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید][لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 

Rookie Poster
Rookie Poster
سپاس‌های ارسالی: 250 بار
سپاس‌های دریافتی: 87 بار

پست توسط sa_baloch_ca » سه شنبه 21 شهریور 1391, 3:14 am

دوستان من تصمیم گرفتم که به کشور دوست و همسایه مان افغانستان مهاجرت کنم ما که دلار نداریم برای روز مبادا به درد مون بخوره عوضش نون خشکامون رو انبار میکنیم تا شاید چند ماه آینده به کارمون بیاد

Major
Major
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 2116 بار
سپاس‌های دریافتی: 5462 بار

پست توسط anybody » سه شنبه 21 شهریور 1391, 9:16 am

گیرم فشار ها و تحریمهای غیر انسانی دولتهای زورگو علیه ما باعث کاهش درآمد ارزی و مشکلات بانکی شده ولی بازم دولت باید مدیریت کنه و نذاره اینجوری و هردم بیر قیمت ها نوسان داشته باشه..نه اینکه با سکوت یا حرف های متناقض بیشتر به مشکل دامن بزنه.اینجوری واقعا احساس میشه اینکارا عمدیه و خود خواسته!

من هنوزم موندم چرا قیمت خرید ارز رو ثابت نمیکنن تا مانع تبدیل شدنش به کالای سرمایه ای بشن!!!؟
خواب دیدم قیامت شده است .

هرقومی را داخل چاله‏ای عظیم انداخته و بر سرهر چاله نگهبانانی گرز به دست گمارده بودند الا چاله‏ ایرانیان.
خود را به عبید زاکانی رساندم و پرسیدم: «عبید این چه حکایت است که بر ما اعتماد کرده نگهبان نگمارده‏اند؟»
گفت:«می‌دانند که به خود چنان مشغول شویم که ندانیم در چاهیم یا چاله.»
خواستم بپرسم: «اگر باشد در میان ما کسی که بداند و عزم بالا رفتن کند...»
نپرسیده گفت: گر کسی از ما، فیلش یادهندوستان کند خود بهتر از هرنگهبانی لنگش کشیم و به تهِ چاله بازگردانیم!

Captain I
Captain I
نمایه کاربر
محل اقامت: شهرکرد
سپاس‌های ارسالی: 4214 بار
سپاس‌های دریافتی: 8330 بار

پست توسط FREE MAN » سه شنبه 21 شهریور 1391, 8:03 pm

حالا معنی این حرف امیر عباس هویدا رو وقتی که در دادگاه ازش سوال شد که " در این ۱۳ سال که نخست وزیر بودی چه غلطی کردی؟! " رو میشه فهمید. یک خودکار بیک از جیب کتش در آورد و گفت: در ابتدای دوران نخست وزیری من، قیمت این خودکار ۵ ریال بود و تا پایان آن که ۱۳ سال طول کشید ۵ ریال باقی ماند... اما خیلی‌ها بهش خندیدند و معنی حرفش رو نفهمیدند ...
زنده بودن حرکتی افقی است از گهواره تا گور و زندگی کردن حرکتی عمودی است از زمین تا آسمان
[FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma][HIGHLIGHT=#fef8e0]انسان ها دو دسته اند: آن هایی که بیدارند در تاریکی و آن هایی که خوابند در   

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 5880 بار
سپاس‌های دریافتی: 12410 بار
تماس:

پست توسط Solver » سه شنبه 21 شهریور 1391, 8:27 pm

FREE MAN,

البته ما شنیده بودیم کبریت بوده ...

برای پیدا کردن دلیلش هم زیاد به خودت فشار نیار، این قانون عرضه و تقاضاست، ایران با فروش نفتش نمیتونه دلار بگیره، پس دلار نداره که تو بازار تزریق بکنه درحالی که تقاضا برای دلار زیاده، برای همین قیمتش میره بالا، به همین آسونی...

خوب شما ظاهرا بی خبر هستید!

برخی دوستان میدانند، چقدر دلار سرگردان به صورت پالت پالت در بازار داره جا به جا میشه که مستقیما هم از طریق دولت داره تزریق میشه منتها به جای تزریق به بانک ها به بازار آزاد تحویل داده میشود ! و این یعنی دولت اصلا خودش داره با دست خودش بانک ها را در مقابل بازار آزاد ناتوان میکند! اگر همین دلار ها به بانک داده شود و با نرخ مرجع عرضه شوند بازار آزاد نیز ناچار به طبیعت از اون بوده و نرخش را به نرخ مرجع نزدیک میکند!

در جریان امور نیستید که اینطور نظر می دهید. کسانی که در بازار مالی هستند خوب می فهمند که دولت خودش در حال گران کردن دلار است اما برای چرای آن هیچ جواب قطعی وجود نداره !

از بین دلایل مختلف که گفته شده به نظر من این 3 مورد با توجه به شناختی که از دولت و مجلس دارم بیشتر است:

- دعوای افتتاح فارکس
- کنترل گمرک
- تسریع حذف صفر واحد پولی

و چند گزینه دیگر هم مطرح است که البته در اینجا اکثر دوستان ازشون غافل بودند و این غفلت نشان از بی خبری از اوضاع داخل کشور داره، گاه آنقدر سرگرم آن خبر هایی که پیش چشمان می گذارند هستیم که از اطراف بی خبر می مانیم و تصوری غلط از فضا داریم.
Personal Site: [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Fast Poster
Fast Poster
نمایه کاربر
محل اقامت: برج عاج
سپاس‌های ارسالی: 228 بار
سپاس‌های دریافتی: 363 بار

پست توسط javedan-seda » سه شنبه 21 شهریور 1391, 11:24 pm

روایت است که مریدان، حکیم را پرسیدندی: بهای دلار چند؟ حکیم در پاسخ پرسیدندی: الان؟ یا الان؟
مریدان جملگی ازین پاسخ حکیم نعره ها زدندی و جامه ها بدریدند و سر به بیابان گذاشتندی
ابلها مردا! من عدوی تو نیستم من انکار توام

Major II
Major II
سپاس‌های ارسالی: 6358 بار
سپاس‌های دریافتی: 2155 بار

پست توسط anga2009 » چهار شنبه 22 شهریور 1391, 12:03 am

1- 3 شب پيش -شنبه شب- راديو فارسي زبان اسرائيل كه به نوشته «جروزالم پست» و به نقل از «نيويوركر» هولنا ك ترين ضربه را از اجلاس تهران دريافت كرده بود در يك تفسير خبري- بخوانيد پيام به ستون پنجم داخلي- پيش بيني كرد كه قيمت دلار طي دو، سه روز آينده در ايران «تا مرز 2300 تومان و شايد بيشتر از آن» افزايش خواهد يافت! و در ادامه گفت؛ «بعيد نيست قيمت دلار حتي تا مرز 6300 تومان نيز پيش برود» و... فرداي آن روز، بي آن كه پديده تازه اي به چرخه اقتصادي كشور و معادلات آن وارد شده باشد، قيمت دلار و سپس سكه طلا افزايش يافت. آيا سوال برانگيز نيست؟! و آيا افزايش دهندگان جهشي قيمت دلار مخاطبان اصلي پيام راديو اسرائيل نبوده اند؟!
گفتني است كه در جريان فتنه آمريكايي-اسرائيلي 88 نيز شعار «نه غزه نه لبنان، جانم فداي ايران» كه آشوبگران در روز قدس سر داده بودند، دو روز قبل از آن از سوي سايت فارسي زبان وزارت خارجه اسرائيل به فتنه گران پيشنهاد شده بود.
2- نزديك به 2 سال قبل -شايد هم بيشتر- تعدادي از كلان سرمايه داران بهايي با راه اندازي يك سايت اينترنتي و به بهانه اين كه درباره آخرين نوسانات قيمت طلا و ارز و برخي ديگر از اقلام تجاري و صنعتي اطلاع رساني مي كنند، نبض بازار طلا و ارز و مسكن را در اختيار گرفته بودند. اين گروه، قيمت طلا و ارز را به جاي ارزيابي و مطالعه ميداني، به ميل خود تعيين كرده و منتشر مي كردند و قيمت هاي تعيين شده از سوي گروه ياد شده، بلافاصله به عنوان قيمت روز در بازار طلا و ارز به كار گرفته مي شد.
اين سايت تا آنجا پيش رفته بود كه قيمت روزهاي بعد را نيز در يكي از ستون هاي خود جاي داده بود! گروه مورد اشاره با اين ترفند بازار طلا و ارز و مسكن را در اختيار داشت و به ميل خود در آن دستكاري مي كرد. به عنوان مثال، در يك مقطع زماني- مثلا دو هفته- قيمت دلار را بالا مي برد و همزمان به مردم توصيه مي كرد كه اگر مسكن خود را فروخته و به دلار تبديل كنند، سود فراواني به دست خواهند آورد و در همان حال، بخشي از سرمايه كلان- بخوانيد غارت كرده و بادآورده- خود را در بازار مسكن كه ارزش آن كاهش يافته بود به كار مي گرفت!
چند ماه قبل سركرده اين باند- كه شايد هم فقط مدير اسمي سايت ياد شده بود- با پي گيري و تلاش قابل تقدير سربازان گمنام امام زمان«عج» در وزارت اطلاعات بازداشت و سايت مورد اشاره ف_ * ل*_ ت ر شد. ولي سايت اين تيم كه تا آن هنگام از دامنه اينترنتي «دات كام» استفاده مي كرد با دامنه جديد «دات نت» به فعاليت تخريبي خود ادامه داد و مي دهد.
وب سایت روستای گندشمین
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
خدایا من را ببخش...

Captain I
Captain I
نمایه کاربر
محل اقامت: شهرکرد
سپاس‌های ارسالی: 4214 بار
سپاس‌های دریافتی: 8330 بار

پست توسط FREE MAN » چهار شنبه 22 شهریور 1391, 12:17 am

دوست عزیزم MiimA ممنون که منو از این اشتباه در اوردی و جلو تحریف تاریخ رو گرفتی . :grin: :grin: به هر صورت این قضیه دلار واقعا داره توی این مملکت به مردم فشار میاره و من فکر میکنم دولت با این کار میخواد تا حدودی پول موجود در کشور رو جمع کنه تا یه منبع درامدی برای خودش درست کرده باشه و کسری بودجه اش رو جبران کنه و بتونه حقوق کارمنداش رو بده .به نظر من حرفتون کاملا درسته و متاسفانه الان بزرگترین مافیای دلار کشور خود دولته چون تقریبا تمام ارز مملکت دست دولته . این وسط فقط مردم دارن قربانی میشن و چوب کارای دولت رو میخورن.
زنده بودن حرکتی افقی است از گهواره تا گور و زندگی کردن حرکتی عمودی است از زمین تا آسمان
[FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma][HIGHLIGHT=#fef8e0]انسان ها دو دسته اند: آن هایی که بیدارند در تاریکی و آن هایی که خوابند در   

Major
Major
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 845 بار
سپاس‌های دریافتی: 2088 بار

پست توسط SORENA » چهار شنبه 22 شهریور 1391, 1:15 am

حالا جالبه پست بالاتر از شما FREE MAN, مربوط به این هست که بی ثباتی بازار ارز کار دولت و دوستان نیست، کاره صهیونیسم جهانی و فقته گر ، منافق، ضد انقلاب، دشمنان نظام ... است
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Major I
Major I
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 1062 بار
سپاس‌های دریافتی: 3154 بار

پست توسط R.A.F » چهار شنبه 22 شهریور 1391, 10:03 am

MiimA نوشته شده:FREE MAN,

البته ما شنیده بودیم کبریت بوده ...

برای پیدا کردن دلیلش هم زیاد به خودت فشار نیار، این قانون عرضه و تقاضاست، ایران با فروش نفتش نمیتونه دلار بگیره، پس دلار نداره که تو بازار تزریق بکنه درحالی که تقاضا برای دلار زیاده، برای همین قیمتش میره بالا، به همین آسونی...

خوب شما ظاهرا بی خبر هستید!

برخی دوستان میدانند، چقدر دلار سرگردان به صورت پالت پالت در بازار داره جا به جا میشه که مستقیما هم از طریق دولت داره تزریق میشه منتها به جای تزریق به بانک ها به بازار آزاد تحویل داده میشود ! و این یعنی دولت اصلا خودش داره با دست خودش بانک ها را در مقابل بازار آزاد ناتوان میکند! اگر همین دلار ها به بانک داده شود و با نرخ مرجع عرضه شوند بازار آزاد نیز ناچار به طبیعت از اون بوده و نرخش را به نرخ مرجع نزدیک میکند!

در جریان امور نیستید که اینطور نظر می دهید. کسانی که در بازار مالی هستند خوب می فهمند که دولت خودش در حال گران کردن دلار است اما برای چرای آن هیچ جواب قطعی وجود نداره !

از بین دلایل مختلف که گفته شده به نظر من این 3 مورد با توجه به شناختی که از دولت و مجلس دارم بیشتر است:

- دعوای افتتاح فارکس
- کنترل گمرک
- تسریع حذف صفر واحد پولی

و چند گزینه دیگر هم مطرح است که البته در اینجا اکثر دوستان ازشون غافل بودند و این غفلت نشان از بی خبری از اوضاع داخل کشور داره، گاه آنقدر سرگرم آن خبر هایی که پیش چشمان می گذارند هستیم که از اطراف بی خبر می مانیم و تصوری غلط از فضا داریم.

دوست خوبم، اگر اینجور که شما میفرمایید پالت پالت دلار در بازار بود که اینگونه شاهد افزایش بی رویه قیمت دلار نبودیم، بد نیست یکبار دیگه قانون عرضه و تقاضا را مطالعه بفرمایید، هر چیزی که زیاد شد قیمتش میاد پایین، فرقی نمیکنه تو بازار آزاد عرضه بشه یا بانک.

اگر هم دلاری در بازار از طرف دولت فروخته میشه تنها باندازه ای که خرج خودش رو در بیاره میفروشه نه اندازه سابق.

باتوجه به تحریمها دولت داره خودشو برای رویارویی با اون آماده میکنه و دیگه دلار مفت دست کسی نمیخواد بده، اول ارز مسافرتی قطع شد، بعد دانشجویی الانم که دیگه تو بازار دلار تزریق نمیکنه، بدنیست این خبر رو بخونید:

دیگه فکر نمیکنم از آقای توکلی نسبت به وضع بازار مطلع تر باشید.

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 5880 بار
سپاس‌های دریافتی: 12410 بار
تماس:

پست توسط Solver » چهار شنبه 22 شهریور 1391, 11:56 am

.A. ,

دوست عزیز اگر در بازار مالی فعالیت داشته باشید منظور من را خواهید دریافت. همین هفته و درست روزی که دلار حدود 300 تومان نوسان داشت هم در نزدیکی ما همچین معامله ای (چند میلیون دلار) انجام گرفت. اشتباه نیست تاکید و تائید میکنم چند میلیون دلار ! و خوب دلال این معامله هم نزدیک به 300 میلیون تومان بود. ایشان زحمت حمل و نقل دلار از تهران به شیراز را کشیده بودند آن هم با همراهی براداران نیروی انتظامی ... مرجع خروجی این دلارها در تهران هم فکر نکنم لازم به گفتن باشد کجاست ...

شما هم از عرضه و تقاضا سخن می گید در حالی که اصلا تحلیل گرانه مسئله را نگاه نمی کنید.

من تحصیلات اقتصادی ندارم، اما خوب بلدم رابطه پرتقال و بنزین را در بیارم ! ولی دوست من زمانی که خشکسالی زد به پرتقال دیگه اصلا بحث قیمت بنزین اهمیتش را از دست خواهد داد ! حالا این خشکسالی طبیعی باشد یا مصنوعی (آحتکار) فرقی ندارد.

حالا جریان دلار این است که بانک ها دلار ندارند! اما بازار آزاد دارد. و ما دو نرخ داریم. یک سطح شیب دار را در نظر بگیر که هر سمت سنگین تر باشد، نرخ هم به آن سمت حرکت می کند. حالا که بانک ها دلار ندارند نرخ در دست بازار آزاد است.

اگر تجربه کار در بازار را داشته باشید قطعا میدانید دست به دست شدن کالا در بازار = گران شدن آن. و البته این نقضی بر عرضه و تقاضا نیست بلکه فاکتور اثرگذاری در کنار اون جزو فاکتورهای تعیین کننده قیمت یک کالا است. در نگاه اقتصادی هم که ارزهای برون مرزی برابر کالا هستند.

پس تحلیل غیر علمی یا عجیب و غریبی از بازار کشور صورت نگرفته. دولت دلار به بازار آزاد میدهد نه بانک، نرخ بازار بالا می رود چون چپش پرتر از بانک ها می باشد. اما هدفش !

من هنوز مطمئن نیستم اما با صحبت اخیر مبنی بر موجود بودن ارز ! و تامین ارز کالاهای اساسی یک نکته ای را دریافتم. 3 گزینه قبلا گفته بودم و الان شانس گزینه 2 (کنترل گمرک) را دلیل این کار می دونم. اون هم قدری متفاوت از آن چه که شما در برخی کشورها مانند چین مشاهده می کنید.

به نظر میرسد دولت داره در کشور با تزریق یک بیماری بازار ارز را واکسینه میکند ! و البته هر واکسنی اویلش همراه با مریضی خواهد بود. اما اگر این اتفاق بیوفتد ماجرای نرخ ارز آزاد برای همیشه در کشور بسته خواهد شد.

فرض کنید قیمت ارز تا 6000 تومان هم بالا برود ... یک جا دولت شروع به توقف عرضه کالا (خود دلار) به بازار آزاد و دادن آن به بانک ها نمایند ! اون وقت فکر می کنید چه اتفاقی خواهد افتاد؟ غیر از سکته کردن برخی افراد طمع کار یا ... منظورم اون حادثه اقتصادی است.

ضمنا بیشترین فشار این رفتار در حال حاضر به بانک ها و بورس ما داره میاد. نه مردم. هر کس در زندگیش محتاج تر به دلار در این بازار آسیب پذیر تر ... میدونید با همین شیوه چطور همه به سمت کالای ایرانی رانده شده اند ؟ حتی با وجود کیفیت پایین تر ... دلار گران شده اما این را من که روزانه چند میلیون کالای تولید خارج معامله میکنم حس می کنم وگرنه کرایه تاکسی و قیمت نان و برق و آب خانه ما با دلار بالا و پایین نشده است ! مال شما شده است؟

البته تکرار کنم، بنده کاملا مطمئن نیستم هنوز جریان چیست. اما به نظرم شانس این گزینه (کنترل گمرک) بالاتر از باقی است هر چند عده ای به تازگی به شکل جدی در مجلس بحث فارکس را مطرح کردند که چون بعید هست شورای نگهبان با هر طرحی با مضمونی مشابه بازار فارکس موافقت کند پس بعید است دولت خودش را درگیر چنین قضیه ای کند و در حال بستر سازی برای طرحی باشد که تصویب نشدنش روشن.
Personal Site: [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

ارسال پست

بازگشت به “بخش اقتصادی و مالی”