در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث و مطالب اقتصادی و مالی به بحث بپردازيد
Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3475

تشکر کرده: 286 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 20 اردیبهشت 1387 08:44

آرشيو سپاس: 13553 مرتبه در 2799 پست

Re: روز شمار داستان ارز

توسط Solver » جمعه 24 شهریور 1391 12:54

Solaiman,  

من منابع شما را بررسی کردم و باز متعجب تر شدم، ضمن این که شوخی های من را به سخره گرفتن تلقی نکنید  :D

دوست من هر چه بیشتر بررسی می کنم بیشتر تعجب میکنم شما چطور از این آمار به این نتیجه رسیدید؟

فکر کنم دقت کافی به منابع نداشتید،

همین مورد بانک ها، شما دقت نداشتید این دولت از همان روزهای نخست دور اول نسبت به کاهش نرخ ها اقدام کرد نه ظرف مدت یک ماه و آنطور که شما فرمودید ... اشتباه می کنم؟؟

در مورد وام ها و نسبت مشارکت مردمی در خود لینک خبری که از فارس گذاشتید پارگراف سوم چه گفته است؟ جواب کل تحلیل شما را داده عزیز. ما شاهد بیشتری سهم مشارکت در کل تاریخ کشورمان بودیم ... اگر این موضوع قرار بود بحران آفرین باشد سال های قبل که ما مشارکت کمتری داشتیم بحران آفرین می شد نه امسال !

در مورد محاسبه دو فاکتوری تورم که من واقعا نمیدونم چطور باید از شما قبول کنم، باور کنید این شیوه نگاه شما به تورم کاملا غیر متعارف است.

هر چند اصرار شما بر این محاسبات و وقت مورد نیاز برای بحث روی آنها گزینه مناسب تری را به ذهن من رساند، شما محدودیت هم دارید در بحث به نقلی بنابراین، آماده اید یک پیش بینی از وضعیت کشور در 3 ماهه آینده عرضه کنید یا مثلا 6 ماهه آینده ؟ نمی گم نرخ دلار را پیش بینی کنید یا کارهای عجیب و غریب از این دست، منظورم وضعیت کلی اقتصادی و بازار است.

بنابر گفته های شما کشورمان ورشکسته خواهد شد اگر این اتفاقات که پیشنهاد دادید رخ دهد، چطور گفته های شما را قبول نکنیم !

اما اگر پس از چندی بدون ورشکستگی یا چیزی شبیه آن چه شما فرمودید فقط شاهد تحولات در گمرک کشور بودیم، روشن است تحلیل شما همان قدر که بنده عرض کردم تعجب بر انگیز  و نادرست است!

بنابراین ما چاره ای جز صبر نداریم تا روشن شود چقدر بنده کم سواد به خطا تحلیل های شما را عجیب و غریب دانسته ام یا شاید ... اینجا ما که جنگ نداریم، قرار بر تبادل اطلاعات و نظریات است.

هر چند بودند دوستانی در همین سنترال حداقل بیش از ده مورد که  به دلایل مختلف بحث با ایشان به این نقاط رسیده اما بعد از گذر زمان ...

من نسبت به برخی مسائل با شجاعت تمام نظرم را خیلی شفاف عرض می کنم، پایش هم می مانم تا زمانی که درستی یا اشتباه بودنش بهم ثابت شود.  پس اینجا هم بحث را دنبال نمی کنم چون واقعا از نظر زمانی در تنگنا هستم و از طرفی نیز شما به قول خودتان دچار محدودیت.

ضمنا باز تاکید کنم من تا اینجا شما را مورد تمسخر یا توهین قرار ندادم، مگر اینکه متعجب شدن بنده از نظریات خود را تمسخر تلقی نموده باشید. :D
[ Never is Never an Answer ||| Personal Site:  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  ]

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Solver تشکر کرده اند:
Sami 1993, anybody

Novice Poster

Novice Poster

no avatar
75

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 23 آذر 1388 01:22

آرشيو سپاس: 171 مرتبه در 51 پست

توسط Solaiman » جمعه 24 شهریور 1391 13:12

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Solaiman تشکر کرده اند:
rezabargh

Captain II

Captain II

نماد کاربر
709

تشکر کرده: 96 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 8 اسفند 1387 01:21

آرشيو سپاس: 2893 مرتبه در 562 پست

توسط Erratic » جمعه 24 شهریور 1391 16:59

Solaiman نوشته است:
Erratic نوشته است:
3- انتخابات زودهنگام برای انتخاب دولت  اقتصاد محور از میان سیاسیون اقتصادی ( مردم با تبلیغات زیاد باید متوجه اهمیت برنامه های اقتصادی و انتخاب شخص متناسب بشوند.)
   ( جای حداد عادل و ولایتی و مشایی و رحیمی و ... نیست - بلکه باید یا تجربه اقتصادی غیر رانتی بیش از 10 سال داشته باشد یا تا حد دکترا در دانشگاه اقتصادی تحصیل و تدریس داشته باشد(البته عیر از شهید بهشتی با این گروه اقتصادی بدش ) ... )

با سلام

کاری به بقیه نوشته هاتون نداشتم
فقط بیا این تن بمیره راجع به قسمت قرمز رنگ توضیح بده که مثل خار رفته تو چشمم هر چیم فکر میکنم درنمیاد

با سلام

پاسخ به مطلب فوق ، جنبه انتقادی سیاسی بیش از حد تحمل سایت سنترال را دارد.

همینقدر بیان می کنم که  در زمان تبلیغات اولین دوره ریاست جمهوری آقای هاشمی رفسنجانی ، من دیپلمه و بعد دانشجو بوده ام
و تا کنون 6 نوبت تبلیغات و ادعا های کاندیداها و نتایح دولتشان را دیده ام.
( همون سالها که آقای احمدی نژاد در ستاد اقای هاشمی فعالیت می کرد )
( انتخابات مجلس هم به همین سیاق)

لذا بر اساس  تجربه ، مطالبی را میتوان بیان کرد، لیکن ورای تحمل سنترال کلابز....

باز هم سلام.
البته شعارها همه پوچ و توخالی بوده و از نظر فنی هیچ ارزش ندارند حداقل تا به الان!

اما چیزی که برام جالب شد اینه که ایا به این شیوه میشه احتمال در امدن اسم رئیس جمهور بعدی رو پیش بینی کرد.
در دولت دکتر اقتصاد ضربه دید از همون اولش که بنزین ها یارانه ای شد بگیر تا به الان اما این اواخر واقعا شدت زیادی گرفته و یکجورایی مشکوک!

حرف شما هم صرفا یه معادله در ذهن من به وجود اورد.... به این صورت که در اواخر دوره دکتر اقتصاد به شدت مریض میشه و قطعا بیشتر ارا مردم در دوره بعدی انتخابات جمع میشه برای کسی که شعار های اقتصادی بده. به همین راحتی کافیه که شما وضعیت رو خراب کنید تا در دوره بعدی بر روی گزینه هایی که برای بهبودش تمرکز کردین رای بیارین. البته همه اینا فقط یجور معادله ست و هیچ منظوری هم ندارم نسبت بهش

اما جمله "از کجا معلوم" اقای دکتر.... فکرم رو بدجوری مشغول کرده
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3475

تاريخ عضويت

توسط Solver » جمعه 24 شهریور 1391 19:23

Solaiman,  

كاهش 50 درصدي تقاضا در بازار لپ‌تاپ

دنياي‌اقتصاد- اگرچه بازار كامپيوتر طي مدت اخير با مشكلات زيادي مواجه بوده است، اما همچنان با تكيه بر واردات كالاهايي كه طي ماه‌هاي گذشته وارد كشور شده‌اند كج دار و مريز به فعاليت خود ادامه مي‌دهد و به قول كارشناسان و فعالان بازار از تمام نيروي خود براي ادامه حيات استفاده مي‌كند.

به گفته كارشناسان و فعالان بازار، طي مدت اخير علاوه بر اينكه ميزان فروش در بازار به شدت كاهش يافته است، ميزان سود بازار نيز در حدود 50 درصد كاهش يافته است؛ چرا كه هر سال به طور طبيعي بازار 20 درصد از لحاظ تقاضا رشد دارد .ولي امسال علاوه بر اينكه اين 20 درصد را از دست داده است، بلكه با كاهش 30 درصدي تقاضا نسبت به سال قبل مواجه شده است كه اين موضوع نشان‌دهنده يك افت 50 درصدي از لحاظ تقاضا است.
عروجي يكي ديگر از فعالان بازار هم مي‌گويد: علاوه بر كاهش ميزان تقاضا، ميزان عرضه كالا به بازار هم در حد چشمگيري كاهش يافته است. به گفته اين فعال بازار، آهنگ نزولي عرضه به بازار از سال گذشته آغاز شد و در سال 91 به ويژه يكي دو ماه اخير به اوج خود رسيد. وي افزود: اين موضوع در رابطه با كالاهايي مانند لپ‌تاپ، هاردديسك و... بيش از ساير كالاها به چشم مي‌آيد. وي در مورد ميزان سود كسبه بازار هم گفت: با وجودي كه قيمت‌ها همپاي نرخ دلار افزايش مي‌يابد، اما كاهش تقاضا در بازار منجر به كاهش شديد سود فعالان بازار شده است.
بهنامي يكي ديگر از كسبه بازار كامپيوتر هم با اشاره به اين موضوع كه رشد نرخ دلار طي دو روز گذشته بازار كامپيوتر را به تعطيلي كشاند، گفت: در حال حاضر در بازار خريد و فروش كامپيوتر طي دو روز اخير شاهد كاهش شديد عرضه به بازار هستيم. به گفته وي، اين درحالي است كه تقاضا براي كالاها در بازار موجود است. ولي فروشندگان به دليل اينكه احساس خطر مي‌كنند حاضر به فروش اجناس خود نيستند.
منصوري، يكي ديگر از كسبه بازار هم مي‌گويد: از روز دو شنبه بازار در حالت تعطيلي به سر مي‌برد و فروشندگان رسما به خريداران اعلام مي‌كنند واحد فروشگاهي خود را تنها از سر ناچاري باز كرده‌اند. اين فعال بازار افزود: بازار تا كنون چنين شرايطي را تجربه نكرده بود و به همين دليل فروشندگان چنين واكنشي نشان داده‌اند. اما با گذشت يكي دو روز دوباره همه چيز به حالت عادي باز مي‌گردد.

همینطوری در بین لینک های شما چون مربوط به حوزه کاری خودم بود به چشمم خورد ... واقعا این هم جای تعجب داشت ... فکر کنم یا من تو ایران نیستم یا یک عده که البته شما اونها را مرجع خود قرار داده اید !

حداقل همین هفته قبل ما (به عنوان یک شرکت بسیار کوچک در این عرصه) چند ده میلیون معامله جنس داشتیم که بر خلاف آنچه در این خبر گفته شده رقابت شدید بین خریداران نیز وجود داشته و عرضه کننده ها پاسخگو نیاز بازار نیستند. این تحلیل ها یا مربوط به ایران نیست یا اساسا دل تحلیلگر از جای دیگر پر است و همان پوشاندن لباس که عرض کردم قبلا ...

طرف 5 کانتینر همین هارد را وارد کرده هنوز بارش به ایران نرسیده کلا فروش رفته ! در چنین شرایطی اگر تقاضا نداریم پس وای به حال روزی که تقاضا داشته باشیم !

به نظر میاد اساسا ضعف اقتصادی دولت و تلاش برای بحرانی نشان دادن اوضاع اقتصادی کشور اصلا جریانش چیز دیگریست ... دروغ پردازی ها حوالی بحث اقتصاد این روزها باز زیاد شده ... یاد اون نامه اقتصاد دانان افتادم که پیش بینی کرده بودند خیلی زود ایران ورشکست میشود ... البته ایشان اکثرا دکترای اقتصاد داشتند اما نمیدونم چرا تحلیل ایشان غلط از آب در آمد و وضع اقتصادی هر چند از همین نامه نگاری ها قدری ضربه خورد اما هرگز به سمتی که ایشان پیش بینی کرده بودند نرفت !

این هم لینک آخرین خبر در مورد سامان دهی بازار ارز کشور:

http://www.asre-eqtesad.com/Bank.html?M ... cntid=2364

دو کلمه در کل این متن در پرانتز آورده شده  است ... یکی گمرک ... یکی دلار ...

هر چند اگرمتن را بخوانید چیز دیگری به ذهن خواهد رسید ... ما چشم انتظار گذر زمان ..
[ Never is Never an Answer ||| Personal Site:  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  ]

MISSILE, Mahdi1944, sghanbare1, anybody, anga2009

Super Moderator

Super Moderator

نماد کاربر
1166

تاريخ عضويت

سه شنبه 3 مرداد 1385 11:49

آرشيو سپاس: 3168 مرتبه در 620 پست

توسط SHAHRAM » شنبه 25 شهریور 1391 01:17

MiimA عزیز من مخالفم با نظر شما.
بازار رو با دید بازتری نگاه کنید.گرچه بررسی سطحی هم میتونه نظر شما رو برگردونه.
پایین ترین بخش پروسه فروش یک محصول ،فروشگاه تک فروشی در هر صنفی هستند.کامپیوتر همین طور.صحبت چند دقیقه با فروشگاه لپتاپ بکنید (که جو سازی نکنند و واقعیت رو عنوان کنند)واقعا فروش تا حد 50 درصد کاهش پیدا کرده(بسته به برند).دلیلش هم خیلی واضح هست.کاهش قدرت خرید.نوت بوک 1 میلیون و 400 هزار در چند ماه اخیر به نزدیک 3 میلیون رسیده. .یا لیست قیمت فروشگاه ها که هفته ای 50 هزار تومن به دلایل مختلف (چه درست یا نادرست)روی قیمت ها بردند.
بازار قطعه هم همینطور:گرافیک xfx 6770 از 155 هزار تومن به 275 تومن رسیده.
بازار شبکه:بعضی از روتر های سیسکو نایاب شدن.
یکم بالاتر بریم،به نمایندگی های عمده(پخش)برسیم.سفارش ها کاملا مافیایی شده.هر کس پول بیشتر بده،قطعه رو برده.دلیلشم کمبود قطعه است.خیلی از بزرگان واردات قطعات که اسمشون رو نمیشه اینجا گفت،کاملا از بازار کامپیوتر خداحافظی کردند.دلیل اصلی هم پایین آمدن میزان فروش و سود فروش هست.واقعا واردات از امارات به عنوان مرجع قطعات کامپیوتری در ایران،با توجه به مشکلات معاملات بانکی سخت و ریسک کار بسیار کم شده."ال سی" به 20 خان رستم تبدیل شده و....

گرچه به اون قسمت صحبت شما درباره جو سازی و... خبرگزاری موافقم،اما واقعا بازار آشفته است و تنها کسی که این وسط ضرر میکنند،افراد معمولی هستند.
دلیل اصلی که سهمش بیش از 95 درصد هم هست------>>>>>دلار

ممنون از شما :razz:
"هرکس از راه رسید نانش دهید و از ایمانش مپرسید . چه ، آنکس که به درگاه باریتعالی به جان ارزد ، قطعا بر سفره بوالحسن به نان ارزد "
( شیخ ابوالحسن خرقانی )

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SHAHRAM تشکر کرده اند:
Night_Raven, sghanbare1, Solver, Lord_Jason, CAPTAIN PILOT, shapooor, masieh, ASHKAN95, Erratic, Mahdi1944, mj_piremard, Solaiman, Java, speedspeed, MASTER, R.A.F, adrahmad, FREE MAN, Mohammad 1985

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3475

تاريخ عضويت

توسط Solver » شنبه 25 شهریور 1391 19:10

SHAHRAM,  

سلام.
بزارید روشن کنم. ما ضمن تعمیرات و کارهای بسیار کوچک، فروش سیستم و لپ تاپ نیز داریم. همچنین با توجه به وجود زمینه های واردات در برخی کالاها به شکل عمده و نسبتا وسیع در فهرست مراجع خرید بازار (حتی شرکت های پخش کننده مرکزی در تهران) قرار داریم.

از این رو، من هم دید سطحی و تک فروشی بازار را دارم، هم در مقامی یک پخش کننده عمده بازار را تحلیل کردم.

همین پنج شنبه که واقعا دیگه جدا از بحث نوسان دلار به علت تعطیلی بازار بسته بود، من سفارش 30 تا مانیتور داشتم اون هم با قیمت سقف تا دوشنبه این هفته! (یعنی جنس فروخته شود و من دوشنبه فاکتور و قیمت نهایی را به خریدار بگم) خوب خریداری که اینطور تعداد و با ریسک بازار پر نوسان دلار خرید می کند (در هفته قبل 10 نمونه از جنس را برده بود) تقاضا به حساب باید آورد.

در مورد ال سی و بحث واردات کاملا موافق شما هستم و بنده هم عرضم همین بود که اساسا واردات ما کاهش یافته و همانطور که شما گفتید رقابت شدید در حرید کالا شکل گرفته است که این یعنی کمتر عرضه شدن کالا به نسبت نیاز.

بنابراین همانطور که خود شما هم فرمودید،بازار آشفته است، از کمیاب شدن تجهیزات شبکه و گران شدن لپ تاپ و گرافیک تا نایاب شدن هارد و ...

و البته اینها نشانه وجود تقاضا  و کمتر بودن عرضه به نسبت آن است، درست چیزی که عکسش در خبر منعکس شده بود. بنابراین آشفته بودن بازار یک چیز است، بحث تقاضا و عرضه یک چیز دیگر. حالا همون آشفته بودن بازار هم خودش آنقدرها که شما معتقدید مربوط به دلار نیست.

من منکر اثرات دلار بر قیمت ها در بازار به خصوص شدیدا وارداتی رایانه، نبوده و نیستم، از طرفی کاملا هم قبول دارم قدرت خرید مردم بسیار کاهش یافته است (هر چند تازه شرکت زدم اما حدود 7 سال است در بازار کامپیتور فعالیت دارم) .

بنده خودم یک فقره لپ تاپ را قیمت از وارد کننده داشتم 940 بررسی کردم کف قیمت همکار بازار 1050 بود، ما قیمت 1020 دادیم،  اما درست همان روز بعد از 3 ساعت و تغییر قیمت همان عامل بنیادی که شما فرمودید (دلار) ، مرجع خرید ما قیمت عرضه محصول را فرمودند 1150 ... و قطعا خریدار دیگر توان خرید این جنس را نداشت (چون می شناختمش و میدانستم نهایتش 1100 میخواد پول بزاره).

اما چرا دلار را آنقدر که شما موثر میدانید نمی دانم؟

از مک بوک های واردات کاملا قانونی با فرض دلار 3000 تومان (!) و کل هزینه حمل نقل یک عدد (که بعید است کسی یک عدد بیاره) و گمرکی که روی هم رفته حدود یک میلوین تومان می شود و در بازار قیمت همکار حدود 3 میلیون تومان فروخته میشود تا هاردی که اگر 1 دلار گران شود اینجا 10 دلار میاد روش ... اگر خواستید من میتونم مرجع خرید (به صورت آنلاین) مرجع محاسبه قیمت حمل و نقل و تعرفه های گمرکی را براتون فهرست کنم تا مطمئن شوید این کالا با همین قیمت که عرض کردم در ایران در دسترس است، اما 300% سود روی این کالا حتی با فرض وجود 5 واسط (من قیمت همکار را گرفتم) هر واسط دارد حدود 60% سود روی این کالا میکند. خوب حالا این دیگر به قیمت دلار مربوط نیست ... دلار ارزان باشد یا گران ... شما جنس را 3 برابر قیمت واقعیش حتی با تعرفه سنگین گمرک خرید می کنید. اگر گمرک را بزاریم کنار و کالای قاچاق را حساب کنیم همین جنس حدود 750 در میاد ... و البته از نظر قیمت مثلا شاید 20 هزار تومان ارزان تر باشد !

حالا واقعا دولت ما که من را بابت یک برچسب قیمت n تومان جریمه کرد چطور از کنار این وارد کننده های قانونی می گذرد ، روشن نیست !

این که اکثریت (نه عده ای یا برخی) وارد کنندگان ما خودشان مستقیما بالای 80% سود روی کالا می کنند. حداقل در بازارهای پوشاک، رایانه و موبایل، الکترونیک، اسباب بازی، ظروف خانگی، لوازم خانگی و حتی صنایع چوب که مطمئن هستم، از باقی بازارها بی خبرم اما فکر نکنم اونها هم وضع بهتری داشته باشند. یک معنا دارد و اون هم طمع زیاد ما ایرانی هاست که اعتراف بهش شجاعت لازم دارد.

و البته در چنین کشوری باید هم دلار در کنترل نباشد، چون پول دست کسانی نیست که کار مفید می کنند، اما نه به این معنا که پیرو طرح دوستمان سلیمان بزنیم بازار کور کنیم کلاً ... بحث وجدان کاری در هر کجا وجود دارد، شعار سامسونگ نیز همین چند سال پیش وجدان کاری بود (شاید هنوزم باشه مطمئن نیستم) . یک تعمیرکار باید با وجدان کار کند، یک فروشنده با وجدان کیفیت جنس را به اطلاع مشتری برساند نه از تجربه اش سو استفاده کند، و البته یک وارد کننده از قدرت انحصاریش که به موجب سرمایه مالی در اختیار دارد نیز نباید سو استفاده کند.

پس گرانی هر  چند شدیدا متاثر از دلار است، اما 300% سود روی یک کالا مثل مک بوک حتی اگر 1 دلار = 1 تومن باشد هم وجود خواهد داشت و ریشه اش جای دیگرست که عرض کردم.

شما رم را ببین که از 1 تا حدود 12 دلار خرید میشود و اینجا از حدود 17 هزار تومان تا 33 هزار تومان فروخته میشود ... رم های کنیگ استون با قیمت حدود 2 دلار خرید میشدند و 19 فروش مستقیم وارد کننده در ایران بود. تازه کجا ! لب ساحل ... با فرض دلار 3000 تومان باز شاهد فروش آن به قیمت کمی بیش از 2 برابر در کشور بودیم!

اینها که متاثر از دلار نیست؟ شما فرمودید فروشنده لپ تاپ، من با یکی از بزرگترین وارد کننده هاش که البته الان یک ماه است دیگر در حوزه البسه و اسباب بازی کار می کند صحبت کردم، فرمودند دیگر بازار کامپیوتر سود نداره قبلا گاهی تا 4 برابر سرمایه سود می کردم، اما الان دیگه نمی صرفه فوقش نصف سرمایه برگرده !

گفتم واقعا اینقدر ضرر کردین! گفت ضرر که نه منظورم علاوه بر سرمایه خودمه  ::ss  و ما  :?

وقتی ایشان 50% سود را کسادی بازار بدانند ... من مطمئن میشوم اگر کسی دلش برای ایران می سوزد و می خواهد کاری کند باید یک فکری به حال گمرک کند و بحث واردات کند !

. هر چند این خاص بازار رایانه نیست و در تلفن همراه هم شاهد این دست قیمت گذاری های عجیب و غریب و بی حساب و کتاب حتی روی کالاهای شبنم دار هستیم  :-)  به قول دکتر حیدری برچسب زدند ... خواستی هم میزنند .

طرف 10 عدد کاور گوشی را در یک پک می خرد 1 یوان ... اینجا هر دانه را می فروشد 1000 تومان ... یعنی 1 یوان = 10.000 تومان .... 9700 تومان احتمالا هزینه حمل و نقل و گمرکی است و یک خورده  سود ...

من گاه از تعجب نسبت به برخی از این آمارها دهانم باز می ماند. همین قیمت مک بوک خدا شاهده تا یک روز تو هپروت بودم !

بنابراین  اگر من عرض کردم ممکن است دولت با هدف کنترل گمرک یا به هر ترتیب مسائلی مربوط به گمرک به بازار دلار اینطور نوسان داده است، چندان هم بیراه نبوده است.

اما بحث داستان دروغ پراکنی ها خیلی گسترده و حرفه ای در حال اجراست و مثل همیشه بی مهر ترین خبرگزاری کشور (همان مهر) هم پرچمدارش !   این گفته من مربوط به این بحث نبود و کلا من چندی است اخبار اقتصادی را بیش از دیگر حوزه های خبری حتی فناوری تعقیب می کنم و از این رو نسبت به تغییر رویه خبرگزاری ها به شکل هماهنگ و مدیریت شده درست شبیه یک دوره که به روابط خارجه کشور زیاد پرداخته میشد مشکوک شدم خصوصا بورس که واقعا اوضاعش عجیب و غریب شده این روزها .

Mahdi1944, gurkha, SHAHRAM, anga2009

Super Moderator

Super Moderator

نماد کاربر
1166

تاريخ عضويت

سه شنبه 3 مرداد 1385 11:49

آرشيو سپاس: 3168 مرتبه در 620 پست

توسط SHAHRAM » يکشنبه 26 شهریور 1391 12:28

MiimA عزیز
متن بلندی نوشتید و موضوع رو باز کردید.ممنون از شما

بحث تاپیک تاثیر داستان ارز بود  و من در این مورد صجبت کردم.

اما پاسخ بعضی از دیدگاه های شما

اما چرا دلار را آنقدر که شما موثر میدانید نمی دانم؟

من همچنان معتقدم تغییرات قیمت چند ما اخیر بسیار متاثر از ارز هست.چون عوامل دیگه که بیان کردید،تماما قبلا در بازار بوده و هست.حال با شدت بیشر یا کمتر.مثل نبود وجدان کاری

آشفته بودن بازار هم خودش آنقدرها که شما معتقدید مربوط به دلار نیست.

بازار و اقتصاد ما بیماره.کافی کوچکترین تغییر جوی در بازار صورت بگیره، به کل سرما میخورند! داستان ارز هم حکم این محرک بیماری رو داره.وابستگی بالای بازار کامپیوتر به کالای خارجی هم تاثیر این محرک رو بیشتر کرده.بازار تا قبل از داستان دلار،به نسبت ارام بود و رقابت خوبی هم صورت میگرفت.گرچه عوامل مثل سیل و... در خارج از کشور هراز چند گاهی بازار رو متشنج میکرد،اما بازار ارام بود.دلار اینگونه شد و بازار آشفته شد.بازاری که برخلاف تصور شما،باعث ضرر زیاد به خورده فروش ها شده.در حال حاضر خورده فروش ها رکود عجیبی تجربه میکنند.
دلارجرقه بزرگی بود برای ایجاد محیطی برای سواستفاده و ادامه عدم مدیریت ارزش دلار مانند بنزینی بود برای ادامه اتش سوزی!

کاهش شدید عرضه کالا->افزایش شدید قیمت های داخل انباری->کاهش فروش خورده فروشی->از بین رفتن بازار معاملات چکی->........

از مک بوک های واردات کاملا قانونی با فرض دلار 3000 تومان (!) و.................

بحث محصولات اپل استثنا است در بازار.همیشه کالاهای لوکس بیشترین گرانی نسبت به دیگر کالا ها تجربه میکنند.
بهتر هست محصولات شرکت های مثل سازگار ارقام رو بررسی کنیم.قیمت ها گرچه عادلانه نیست.اما اسم گران فروشی رو نمیشه روش گذاشت.محصولات ایسوس و ایسر سود 35 درصدی برای سازگار داره و لنوو بسته به سری بین 25-45 درصد. خورده فروش ها هم کاملا قیمت های مشخصی دارند و اگر لیست قیمت روزانه سازگار را دیده باشید،REDLINE هم برای قیمت ها در نظر گرفته شده(که سود این فروشگاه ها هم با توجه به قیمت اجاره های بسیار بالا بعضی از فروشگاه ها ،بسیار کم هست و واقعا نمیصرفه-تجربه شخصی)
هزینه های اضافی(مخصوصا رشوه) در بحث واردات بسیار بیشتر از هزینه اصلی هست و اکثر افراد مجبور به پرداخت هستند تا کالاشون زود به بازار عرضه بشه.پس سود واقعی کمتر از موارد که گفتم خواهد شد.

وجدان کاری

این بحث از سالیان سال قبل در ایران بوده و هست.بحث کردن پیرامونش چیزی جز خسته کردن شما و من نتیجه دیگری نداره .پس من چیزی در موردش نمینویسم

MiimA
عزیز هدف دولت از این بازی با ارز هر چه باشه،فعلا مصرف کننده واقعی بیشتر ضرر رو خواهد برد.اگر هدف کنترل واردات باشه،که به نظر شخصی من راه کار اشتباه است.هدف حمایت تولید داخل باشه،باز هم با 2 برابر کردن ارزش دلار در برابر ریال در چند ماه ،هدف اشتباهی هست.این روش نتیجه ای جز ایجاد محیط مفرح و شاد برای سو استفاده گر ها ،نداشته.
امیودارم هدف دولت هرچه هست،تفکر درستی و کارشناسی شده ای پشتش باشه

"هرکس از راه رسید نانش دهید و از ایمانش مپرسید . چه ، آنکس که به درگاه باریتعالی به جان ارزد ، قطعا بر سفره بوالحسن به نان ارزد "
( شیخ ابوالحسن خرقانی )

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SHAHRAM تشکر کرده اند:
Solaiman, ASHKAN95, Night_Raven, Mahdi1944, CAPTAIN PILOT, Reza6662, MASTER, adrahmad, SORENA, FREE MAN, R.A.F, typhoon, Solver

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3475

تاريخ عضويت

توسط Solver » دوشنبه 27 شهریور 1391 22:44

SHAHRAM,  

سازگار و برخی دیگر مثل ایشان را در بحث مد نظر نداشتم، چون اینها به اون شکل خرید و فروش تجارت نمی کنند. این سطح وارد کنندگان سفارش تولید وسیع دارند حتی گاه پیش از ظهور کالا دربازار سفارش به تولید کننده میدهند و اصلا حکایت محاسبات سودشان بر اساس فاکتور های دیگریست نه صرفا جابه جایی کالا. یک جورایی شریک تولید کننده یا پارتنر باید به حساب بیاریدشون چون با برند کار می کنند. منظور من واردکنندگان در این سطح نبود که تعدادشان هم از انگشتان دست در هر حوزه (نه خاص کامپیوتر) کمتر است. به هر حال در بحث بازار کامپیوتر مواردی که گفتید را قبول دارم اما قدری با نگاه متفاوت. اما داستان ارز ...

من هنوز هم نفهمیدم واقعا جریان چیست و دولت با چه هدف این اقدامات را انجام داده است، البته دیشب در برنامه پایش، 2 راه حل پیشنهادی برای مسئله ارز به نظر سنجی گذاشته شده بود که یکی تزریق ارز از محل ذخایر بود و یکی هم بحث کنترل واردات ، به نوعی کم کم بحث گمرک پررنگ تر شده است.

Mahdi1944, anybody, SHAHRAM

Novice Poster

Novice Poster

no avatar
75

تاريخ عضويت

Re: روز شمار داستان ارز........خوش چهره: «غضنفر»‌هاي اقتصاد

توسط Solaiman » سه شنبه 28 شهریور 1391 12:27

http://www.entekhab.ir/fa/news/76897

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد          لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
ابتکار نوشت:

داستان «مارادونا و غضنفر» حالا ديگر به حوزه اقتصاد هم وارد شده است. يک استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادي معتقد است مشکلات کنوني اقتصاد ايران را نه «مارادونا»هاي مهاجم که بي تدبيري «غضنفر»هاي وطني، تهديد مي‌کند و در حقيقت بايد براي مقابله با اين افراد تدابيري انديشيده شود.

دکتر محمد خوش چهره استاد اقتصاد دانشگاه تهران گفت: «امروزه در تمامي نظام‌هاي سياسي فارغ از جهت گيري‌ها و نوع نظامي که بر آنها حاکم است، به لحاظ کارکردي اشتراکاتي وجود دارد. به بيان ديگر معيار ارزيابي توانمندي و کارآمدي هر نظام سياسي يا اقتصادي در اهداف استراتژيک متجلي مي‌شود که البته اهدافي ديگر در زيرمجموعه آن وجود دارد.»نماينده مجلس هفتم در گفت وگو با فرارو ادامه داد: «اين هدف استراتژيک که قطعا بايد در اولويت اهداف تمامي نظام‌هاي سياسي قرار بگيرد، ارتقاي سطح رفاه ملي يا اصطلاحا بهبود عمومي سطح زندگي است.

يعني کارآمدي هر نظام سياسي يا اقتصادي و توانايي آن براي بقا و ادامه کار بستگي به اين دارد که تا چه ميزان توانسته سطح رفاه ملي را در دوره مورد نظر افزايش دهد که نتيجه آن رضايت مندي عمومي مي‌باشد.»وي افزود: «در ادبيات متعارف قطعا منظور از رفاه عمومي بيشتر رفاه مادي مي‌باشد؛ اگرچه در نظام جمهوري اسلامي و آنچه که در قانون اساسي به آن اشاره شده، فراتر از رفاه مادي، تعالي انساني نيز مدنظر قرار گرفته که اين تعالي انساني به معناي بعد آرامش و افزايش کرامت انساني مي‌باشد.»

خوش چهره تصريح کرد: «اکنون نرخ رشد اقتصادي ما حتي در خوشبينانه ترين حالت نيز فاصله معناداري با آنچه تعيين شده دارد. يعني نرخ رشد اقتصادي تعيين شده 8 درصد مي‌باشد؛ در حالي که اکنون زير يک درصد است و اظهارنظرات خوش بينانه دولت آن را تا سه درصد بالا مي‌برد و در اين شرايط هم اين شکاف 5 درصدي نگران کننده است. مضافا اينکه اقتصاد کشور اکنون در شرايط رکود تورمي قرار دارد.»وي ادامه داد: «بنابراين افزايش توليد ناخالص ملي بايد به عنوان هدف قرار گيرد تا اقدام به رفع موانعي که در سر راه توليد وجود دارد شود که يکي از اين موانع، فساد اقتصادي است. چنانکه يکي از اصلي ترين ضعف‌هاي افزايش توليد، اشکال در سطح عقلانيت و تصميم گيري‌هاي درست مي‌باشد که زمينه بروز فساد را فراهم مي‌کند.»وي افزود: «يکي ديگر از موانع توليد، تناقضات و بي ثباتي در قوانين و مقرراتي است که دولت و مجلس وضع مي‌کنند.

مانع ديگر واردات بي رويه و قاچاق کالا مي‌باشد. لذا اگر بدون آنکه رفاه و توليد ناخالص ملي را در نظر بگيريم فقط بياييم به مسئله فساد و مسائل درجه دوم و سوم ديگر بپردازيم، محدودنگري انجام داده ايم.»وي ادامه داد: «يعني اين کار نشان مي‌دهد که ما يک پزشک حاذق نيستيم که ابتدا يک مطالعه باليني کرده باشيم، دلايل ايجادي بيماري را تشخيص داده و سپس در نسخه اي به مقابله با آن بيماري بپردازيم؛ بلکه بدون آنکه تشخيصي بدهيم تنها يک مسکني تجويز کرده ايم تا فعلا مريض درد نکشد. اما از دل اين تجويز درمان بيرون نمي‌آيد.»وي افزود: «حتي اگر درد شديدتر شود بايد آن مسکن را شديدتر کرد و به آرام بخش‌هاي نامتعارف مانند مورفين روي آورد که قطعا چنين معالجه اي را هيچ پزشک حاذقي انجام نمي‌دهد. لذا براي مقابله با درد فقر و معالجه قطعي آن، پرداخت هرگونه پولي در قالب يارانه يا سهام عدالت به معناي تزريق مسکن مي‌باشد.»خوش چهره گفت: «من با کارشناساني که مسئله اصلي اقتصاد کشور را مبارزه با فساد اقتصادي مي‌دانند، مخالف هستم؛ ضمن آنکه به فساد حساس مي‌باشم.

اما حرف من اين است که به قول معروف مارادونا را ول کنيد، غضنفر را بچسبيد. ما ابتدا بايد مراقب غضنفرهاي خودمان باشيم.»وي ادامه داد: «يعني ما بايد قبل از فساد به مديريت اقتصاد کلان خود بپردازيم. ضعف توانايي و عقلانيت، تصميم‌هاي متضاد و خود شيفتگي مديران کلان و تصميم گيران استراتژيک است که به اقتصاد کشور ضربه مي‌زند.» وي افزود: «لذا خيلي از مشکلات اقتصاد که فساد نيز جزئي از آن است به اشکالات در تصميم گيري برمي گردد.

اشکالاتي که ناشي از عدم تدبير مي‌باشد که خود ريشه در عدم درک صحيح از محيط داخلي و شرايط اقتصادي بين‌المللي و تناقضات در تصميمات و سياست‌هاي اقتصادي دارد.»اين استاد دانشگاه اظهار کرد: «فساد و فرصت طلبي ريشه در عدم درک صحيح مديران تصميم گيرنده دارد که به جاي کمک به فعاليت‌هاي مولد، با تصميمات خود زمينه ساز فعاليت‌هاي غيرمولد و سوداگرانه مي‌شوند.»وي ادامه داد: «ما شاهد هستيم در نوسانهاي شديد بازارهاي ارز و سکه، بالاترين مقام اجرايي کشور در اظهارنظر خود اشاره مي‌کند که غفلت کرديم؛ ولي اين غفلت را متوجه نظام بانکي، دستگاههاي امنيتي و غيره مي‌کند.»

Mahdi1944, mj_piremard, FREE MAN, Night_Raven

Novice Poster

Novice Poster

no avatar
75

تاريخ عضويت

توسط Solaiman » پنج شنبه 30 شهریور 1391 00:07

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

http://www.tabnak.ir/fa/news/273059

محمد حسین جعفریان در مشرق نوشت:

بسیاری حکومت او را خوش نداشتند چندین کشور غربی منابع و امکانات اطلاعاتی خود را هم کاسه کردند تا او را به زیر بکشند. جنگ رو در رو، ترور و کشمکش های داخلی با وجود تداوم چندین ساله موثر نبود، عاقبت آنها پاشنه اشیل موگابه را یافتند؛ اقتصاد.

مشرق - اغلب کشورهای جهان در یک بازه زمانی معین اسناد محرمانه خودرا علنی کرده و در بایگانی های محرمانه شان را به روی عموم می گشایند، در انگلستان هر 30 سال این اتفاق می افتد. وقتی این اسناد بازخوانی می شوند مردم از نوع اتفاقات و عوامل موثر در آنها حیرت می کنند. سالها قبل و پس از آنکه "رابرت موگابه" در زیمباوه به قدرت رسید، بسیاری حکومت او را خوش نداشتند چندین کشور غربی منابع و امکانات اطلاعاتی خود را هم کاسه کردند تا او را به زیر بکشند. جنگ رو در رو، ترور و کشمکش های داخلی با وجود تداوم چندین ساله موثر نبود، عاقبت آنها پاشنه اشیل موگابه را یافتند؛ اقتصاد.

طی کمتر از یک دهه دشمنان او توانستند پول کشور را به یک کاغذ پاره تبدیل کنند. تورم چنان کمرشکن شده بود که اغلب هنگام ورود مشتریان به رستورانها، تا لحظه تمام شدن غذا، قیمت آنچه سفارش داده بودند دو برابر می شد، مردم به ناچار ارزهای خارجی را جایگزین پول ملی کردند و این از هر تهاجم گسترده و هر ترور و توطئه ای تاثیر بیشتری داشت. تمام دستگاههای دولتی فلج شدند و کار بسیار بالا گرفت.

سر آن ندارم تا به بازخوانی پرونده موگابه و کشورش بپردازم. قصدم از این یادآوری وضعیتی است که دشمن برای ایران اسلامی رقم زده است. در چند ماه گذشته شبکه های مختلف تلویزیونی مخالف نظام در خارج کشور، در موج حملات خود تغییر آشکار بوجود آورده اند. آنها اقتصاد و پول ملی را نشانه رفته اند. مستقیم و غیر مستقیم به مردم فشار اقتصادی داده و از این راه سعی در مشوش کردن بازار و ایجاد حس ناامنی در میان توده های مردم دارند. انکار نمی توان کرد که تا حدی نیز موفق شده اند؛ اما تاسف بار آن است که برخی دولتمردان بی توجه به این نیرنگ آنها با بی تفاوتی کامل نسبت به بلایی که بر سر ارزش پول ملی می آید رفتارهایی می کند که دانسته و ندانسته آب به آسیاب دشمن می ریزند.

این یک جنگ تمام عیار است اما به نظر نمی رسد مردان اقتصادی دولت آن را جدی گرفته باشند. تداوم این روند بشدت مردم را سرگردان و عصبی خواهد ساخت. آنها هر صبح که از خواب بر می خیزند با شنیدن خبر افزایش قیمت طلا و انواع ارزهای خارجی پی می برند، بخشی دیگر از سرمایه خودرا به سبب سیاست های غلط دولتمردانشان از دست داده اند.

اگر مردم یقین کنند دولت طرحی برای کنترل این اوضاع ندارد، برای تبدیل هر آنچه ریال دارند به طلا و دیگر ارزها هجوم خواهند برد، آنگاه مملکت با بحرانی عظیم روبرو شده و بدون شلیک یک تیر، دشمنان این مرز و بوم به آمالشان خواهند رسید؛ مگر آنکه هر چه سریعتر چاره ای اندیشیده شود تا عامه مردم بار دیگر اعتماد خو را به نظام پولی و بانکی کشور بازیافته و دیوار این بی اعتمادی شکسته شود. کاش دولتمردان فهمیده باشند کشور در چه وضع حساسی است و به جای قولهای تکراری زودتر کاری کنند. انشاالله

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

FREE MAN, Night_Raven

Novice Poster

Novice Poster

no avatar
75

تاريخ عضويت

توسط Solaiman » پنج شنبه 30 شهریور 1391 00:11

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

http://www.tabnak.ir/fa/news/273242/%D8 ... 8%B3%D8%AA

در حالی که گویا اعلام نرخ تورم برای برخی از مسئولان، تبدل به بازیچه‌ای شده که تنها شامل عدد و رقم محض است، همین اعداد و ارقام می‌رود تا فقر، فحشا، فساد، دزدی، دروغ و قتل و جنایت را برای همیشه در درون جامعه نهادینه سازد.

کد خبر:
۲۷۳۲۴۲

تاریخ انتشار:
۲۹ شهريور ۱۳۹۱ - ۱۴:۳۲
       برای واژگون کردن اساس یک جامعه، هیچ وسیله‌ای ظریف‌تر و مطمئن‌تر از کاهش ارزش پول رایج نیست. تنزل ارزش پول رایج، تمام نیروهای پنهان اقتصادی را در راستای نابودی به کار می‌گیرد و این عمل را به گونه‌ای انجام می‌دهد که حتی یک نفر از میلیون‌ها نفر نیز متوجه آن نمی‌شود... (جان مینارد کینز).

به گزارش «تابناک»، پدیده تورم و آثار مخرب آن بر ساختارهای اقتصادی کشور‌ها، موضوعی است که بارها مورد توجه اقتصاددانان بزرگ قرار گرفته و پژوهش‌های مفصلی پیرامون آن شده است. این مسأله، یعنی اهمیت تأثیر تورم بر ساختارهای اقتصادی، اجتماعی و سیاسی و در واقع همه شئون زیست اجتماعی افراد از دو دهه پیش مورد توجه بسیاری از کشورهای پیشرفته و در حال توسعه قرار گرفته، ولی متأسفانه در کشور ما، این امر به درستی درک نشده است.

در این میان و صرف‌نظر از پیامدهای اقتصادی تورم، نکته مهم، آثار مخرب اخلاقی و اجتماعی است که پدیده تورم در حیات یک جامعه از خود بر جای می‌گذارد. اساساً گفته می‌شود که تورم ظالمانه‌ترین مالیاتی است که یک دولت با سیاست‌گذاری نادرست خود از فقرا و به سود اغنیا دریافت می‌کند.

دکتر فرشاد مؤمنی در مطلبی اشاره می‌کند: در شرایط تورمی، ممکن است تولیدکنندگان ناگزیر به تنزل کیفیت تولیدات و تقلب در کمیت محصولات شوند. در واکنش به سیطره احساس آینده هراسی اقدام به ذخیره‌سازی‌های بی‌منطق رواج پیدا می‌کند و نابرابری‌های حاصل از آن، مصرف‌گرایی و تجمل و فخر فروشی را به نوعی قاعده رفتاری تبدیل می‌کند. رواج رشوه، اختلاس و صدور چک‌های بی‌محل یا رواج دروغ و... گوشه‌های دیگری از آثار اخلاقی تورم را به نمایش می‌گذارد... .

با خواندن همین بخش کوتاه، به خوبی درمی‌باییم که اصولاً بخش اعظمی از این پیامد‌ها، هم‌اکنون در کشور ما دیده می‌شود و آنچه از آن به عنوان فساد و بی‌اخلاقی اقتصادی یاد می‌شود و از اثرات مستقیم تورم است، اکنون گریبان جامعه ایرانی را سخت چسبیده است.

از یک دیدگاه نظری، هرچند پدیدهایی مانند طلاق، فحشا، دزدی، رشوه، کم کاری، نزاع و درگیری، فحاشی و قتل و جنایت، پدیده‌هایی اجتماعی در نظر گرفته می‌شوند، اما با یک واکاوی می‌توان به درستی دریافت که همه این مسائل ریشه در یک واقعیت اقتصادی به نام تورم و کاهش ارزش دارایی و قدرت خرید قشر متوسط و فقیر جامعه است؛ افزون بر آنکه همین امر می‌تواند به فاصله گرفتن هر چه بیشتر اغنیا با فقرا منجر شود.

بی‌گمان، می‌توان به خوبی حدس زد و دید که آمار مربوط به این گونه نا‌هنجاری‌های اجتماعی در کشور طی سال‌های اخیر تا چه اندازه افزایش پیدا کرده است؛ هرچند در آمار رسمی به این امر پرداخته نشود. نگاهی به وضعیت تورمی کشور در سال‌های اخیر می‌تواند به خوبی رابطه فشار اقتصادی و افزایش ناهنجاری‌های اجتماعی را نشان دهد.

بر پایه مطالعات، در فاصله سال‌های ۱۳۶۹ تا ۱۳۸۸ سطح عمومی قیمت‌ها، تغییری نزدیک به سی برابر داشته و هزینه‌های بهداشت و درمان افزایش ۷۱ برابری نشان می‌دهد. همچنین نشان داده می‌شود که شاخص هزینه‌های تفریح و تحصیل نیز ۵۷ برابر رشد داشته است.

بنا بر گزارش صندوق بین‌المللی پول در سال ۲۰۰۷، نرخ تورم در ایران، کمتر از چهار کشور اریتره، گینه، میانمار و زیمباوه بوده است. گزارش سال ۲۰۱۱ همین نهاد نشان می‌دهد که ایران به رتبه سومین کشور جهان از نظر بالا‌ترین نرخ تورم دست یافته و به عبارتی، دو کشور در مهار تورم موفق‌تر از ایران رفتار کردند.

اما در این میان، نباید از پیامدهای منفی و مخرب افزایش نرخ ارز و پایین آمدن روزمره ارزش پول ملی در برابر دیگر ارز‌ها نیز غافل ماند.

بار دیگر فرشاد مؤمنی در این رابطه می‌گوید: هنگامی که فضای رانتی طی چند دوره استمرار می‌یابد، دولت رانتی با رویه‌های کوته‌نگر خود، ملت را نیز به سمت رانت جویی می‌راند و رانتی شدن دولت به رانتی شدن ملت می‌انجامد. در چنین فضایی، وقتی گروه‌های ذینفع توان رقابت خود را از دست رفته می‌بینند، هرگز دولت را بابت سهل‌انگاری‌هایش سرزنش نخواهند کرد، بلکه هم دولت و هم این گروه‌ها، رویه‌های کوته‌نگر و راهکارهای دوپینگی را در اولویت می‌گذارند.

در این شرایط، برای نمونه، دولت بدون آنکه بر زبان بیاورد، تمایل دارد نرخ ارز را افزایش دهد، زیرا تصور می‌کند از این طریق بدون آنکه دردسر ارتقای ظرفیت‌های مالیات ستانی را بر خود هموار کند، فوری و زود بازده می‌تواند درآمد بیشتری به دست آ‌ورد. گروه‌های ذینفع رانت جو نیز از این مسأله استقبال می‌کنند؛ غافل از اینکه شوک درمانی با نرخ ارز در بهترین حالت در کوتاه مدت، می‌تواند اثرات موضعی داشته باشد و به محض آنکه آثار تورمی آن بر ساختار هزینه‌ها ظاهر شود، فریاد دولت و ملت بار دیگر به آسمان می‌رود.

واقعیت‌های امروز شرایط اقتصاد کشور، به خوبی با بیان جان مینارد کینز مطابقت می‌کند که: برای واژگون کردن پایه یک جامعه، هیچ وسیله‌ای ظریف‌تر و مطمئن‌تر از کاهش ارزش پول رایج نیست. تنزل ارزش پول رایج، تمام نیروهای پنهان اقتصادی را در راستای نابودی به کار می‌گیرد و این کار را به گونه‌ای انجام می‌دهد که حتی یک نفر از میلیون‌ها نفر نیز متوجه آن نمی‌شود.

پیامدهای مخرب اقتصادی و اجتماعی تورم می‌تواند همه رشته‌های به هم پیوستگی اجتماعی را از هم بگسلد و جامعه‌ای را رقم بزند که از درون فروپاشیده است و تنها پوسته یک جامعه را به تن دارد. این در حالی است که متأسفانه در سال‌های اخیر، هیچ گونه برنامه و سیاست‌گذاری منسجمی در راستای مهار تورم در کشور دیده نشده و آجرهای دیوار تورم هر ماه یک به یک روی هم چیده می‌شوند، بدون آنکه کسی از این بابت نگرانی داشته باشد.

در حالی که اعلام نرخ تورم برای مسئولان، گویا تبدل به بازیچه‌ای شده که تنها شامل عدد و رقم محض است، همین اعداد و ارقام می‌رود تا فقر، فحشا، فساد، دزدی، دروغ و قتل و جنایت را برای همیشه در بطن جامعه نهادینه سازد.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

FREE MAN, SORENA, Night_Raven, mj_piremard

Novice Poster

Novice Poster

no avatar
75

تاريخ عضويت

توسط Solaiman » جمعه 31 شهریور 1391 16:12

http://www.eghtesadonline.com/fa/conten ... 8%A7%D9%86
            در پی افزایش نرخ ارز رقم خورد؛                                کاهش ۳۰ درصدی قدرت خرید کارگران                    
            عدم نظارت مالیاتی بر فعالیت اقتصادی افراد، منجر به توسعه اقتصاد زیرمیزی و افزایش فساد در کشور می‌شود چرا که افراد به تنهایی می‌توانند با تصاحب نقدینگی موجود در کشورو استفاده از مزایای آن، به افزایش فاصله طبقاتی دامن زده، و زمینه بروز بحران‌های اجتماعی واقتصادی را در کشور فراهم کنند.          

نوسانات اخیر در بازار ارز کشور، زوایای پنهان‌تری از افزایش قمیت کالاهای وارداتی و همچنین کاهش میزان تولید کشور در سال حمایت از کار، تولید و سرمایه ایرانی دارد، که می‌توان در این راستا به کاهش ۳۰ درصدی قدرت خرید کارگران کشور با گذشت ۶ ماه از آغاز سال جدید اشاره کرد.
طبق قوانین موجود در قانون کار جمهوری اسلامی ایران، کمیته مزد شورایعالی کار موظف است در پایان هرسال، کف حقوق کارگران را برای سال آینده مشخص کرده و به نهادهای پرداخت کننده حقوق ابلاغ کند. تصویب حقوق حدود ۳۹۰ هزار تومانی برای کارگران در سال ۱۳۹۱، انتقاداتی را در پی داشت از جمله اینکه نرخ تورم، نوسانات ارز و... در تعیین این میزان از حقوق کارگران به درستی لحاظ نشده است، اما این شرایط امروز وارد مرحله جدیدی شده، تا جایی که قیمت ۱۹۰۰ تومانی دلار در اسفند گذشته به قمیتی در حدود ۲۵۰۰ تومان رسیده که به این ترتیب بیش از ۳۰ درصد افزایش داشته است.

حذف اقلام ضروری از سبد خانوار مزدبگیران
افزایش قیمت دلار، و به دنبال آن کاهش قدرت خرید خانوار مزدبگیر ایران، تاثیر قابل ملاحظه‌ای در استفاده این خانواده‌ها به ویژه خانواده‌های کارگری، از امکانات آموزشی، درمانی و... می‌شود که می‌تواند در بلند مدت تاثیرات اجتماعی و اقتصادی زیادی برای این خانواده‌ها و جامعه به همراه داشته باشد.
علیرضا حیدری، یکی از تحلیلگران اقتصادی در این زمینه به ایلنا می‌گوید: کاهش ارزش پول ملی به تبع افزایش نرخ ارز، حقوق مردمی است که در دهک‌های پایین جامعه قرار دارند و زیرپای سرمایه داران قرار می‌گیرد.
او معتقد است کاهش ارزش پول ملی، تبعات جبران ناپذیری برای کارگران دارد.
او می‌افزاید: کاهش قدرت خرید مزدبگیران در ایران، جهت گیری زندگی این افراد را به سمت فقر و تنگدستی سوق می‌دهد، چرا که حقوق تعیین شده برای کارگران در ابتدای سال، کف توان آن‌ها برای امرار معاش بوده است که در صورت کاهش ۳۰ درصدی این توان، عملا امکان تنظیم مجدد الگوی مصرف وجود ندارد، لذا این کارگران هستند که روز به روز فقیر‌تر می‌شوند. درکشورهای توسعه یافته، مسئول این قبیل مشکلات اقتصادی، دولت‌ها و برنامه ریزان اقتصادی هستند که طبق اصول و عرف، مسئولیت این مشکلات را برعهده می‌گیرند.

اصلاح نظام مالیاتی، راه حل جلوگیری از افزایش فاصله طبقاتی
درصورت ادامه روند افزایش نرخ ارز و کاهش قدرت خرید کارگران و دیگر طبقات مزدبگیر جامعه ایران، اختلاف طبقاتی از زاویه میزان درآمد جهش چشمگیری به خود می‌گیرد. چرا که افراد دارای دارایی‌های سرمایه‌ای از قبیل منزل، کارخانه، مغازه، اتوموبیل، سکه، ارز و... با فروش سرمایه‌های خود و تبدیل آن به ارز، عملا سود هنگفتی را صاحب می‌شوند که هیچ نقشی در تولید آن نداشته‌اند.
به بیان دیگر، افزایش درآمد‌های این افراد معدود، بر اساس افزایش طبیعی کالا‌ها و دستمزد‌ها و به طور کلی هزینه تولید ایجاد نشده است، بنابراین اگرچه ممکن است حقوق کارگران در این شرایط برای مثال ۵۰ هزارتومان افزایش یابد، اما این اختلاف درامد با دهک‌های بالای جامعه به قدری بالاست که تنها به تشدید فاصله طبقاتی منجر می‌شود.
برای حل مشکل کاهش قدرت خرید کارگران، به نظر نمی‌رسد افزایش دستمزد نقدی دردی را دوا کند، چرا که این روند به افزایش نقدینگی و بروز تورم منجر می‌شود از این رو راه حل‌های مالیاتی برای حل این مشکل پیشنهاد می‌شود.
حیدری در این زمینه می‌گوید: باید شرایطی را فراهم کرد که خالص در آمدهای کارگران، با اصلاح نظام پولی و مالی کشور، افزایش یابد به این ترتیب که با دریافت مالیات از دهک‌های بالای جامعه – به نسبت کلیه درآمدها- نظام تامین رفاه اجتماعی را در کشور تقویت کرد.
وی معتقد است: افرادی که دارای سرمایه‌های غیرنقدی هستند، در شرایط بحرانی، می‌توانند با تغییر سرمایه غیر ریالی از A به B سود مناسبی را داشته باشند که بسیاری از طبقات مزدبگیر از این سود محروم هستند و این روند نمی‌تواند مبتنی بر یک اقتصاد عدالت محور شکل گرفته باشد. از سوی دیگر این مساله در محاسبات مالیاتی نادیده گرفته می‌شود و این افراد بدون فعالیت اقتصادی مولد، نقدینگی زیادی را تصاحب می‌کنند.
در این شرایط است که سوق دادن مالیات دریافت شده از این شهروندان به سمت توسعه رفاه اجتماعی در کشور می‌تواند راه حل مناسبی برای استفاده دهک‌های پایین از گردش مالی کشور باشد.

شناسنامه اقتصادی و نظارت بردرآمد‌ها
نکته‌ای که حیدری بعنوان کار‌شناس مسائل اقتصادی در این زمینه تاکید می‌کند، مساله ایجاد شناسنامه اقتصادی برای اشخاص است به طوری که میزان فعالیت‌های اقتصادی نامتعارف افراد رصد شده و مساله دریافت مالیات به نحو احسن اجرا شود. از سوی دیگر این طرح می‌تواند در برنامه ریزهای کلان اقتصادی کشور، نقش خوبی را ایفا کند و با فعالیت‌های قانونمند از فرار مالیاتی در کشور جلوگیری کرد.
عدم نظارت مالیاتی بر فعالیت اقتصادی افراد، منجر به توسعه اقتصاد زیرمیزی و افزایش فساد در کشور می‌شود چرا که افراد به تنهایی می‌توانند با تصاحب نقدینگی موجود در کشورو استفاده از مزایای آن، به افزایش فاصله طبقاتی دامن زده، و زمینه بروز بحران‌های اجتماعی واقتصادی را در کشور فراهم کنند.

Night_Raven, FREE MAN, mj_piremard

قبليبعدي

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 4 مهمان