ساقط کردن فانتوم ترک

در اين بخش كتابهاي مرتبط با هوا فضا معرفي خواهد شد

مدیران انجمن: CAPTAIN PILOT, Java, shola, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major
Major
پست: 156
تاریخ عضویت: جمعه 16 مرداد 1388, 8:57 pm
سپاس‌های ارسالی: 2886 بار
سپاس‌های دریافتی: 2183 بار

ساقط کردن فانتوم ترک

پست توسط apadana11 » شنبه 28 مرداد 1391, 6:19 pm

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

در22 ژوئن [2 تیر 1391] در ساعت 11:58 دقیقه به وقت محلی، یک جت شناسایی RF – 4 phantom II نیروی هوایی ترکیه در مدیترانه شرقی و در سواحل سوریه سقوط کرد. این[موضوع] جرقه ای شد که تنش بین ترکیه و سوریه را تا حد یک زمین لرزه افزایش داد. به قلم : توماس نیودیک
این جت دقیقآ به چه علت سقوط کرده؟ در کجا در حال پرواز بوده؟ ماموریت آن چه بوده است؟ تا زمانی که این مجله به زیر چاپ رفت، هنوز به این پرسش ها به درستی پاسخ داده نشده است. ترکیه و سوریه هر یک روایت متفاوتی از آنچه برای فانتوم رخ داده،ارائه می کنند و استدلال های موجود در هر دو پاسخ بر میزان سئوالات می افزاید.
در 26 ژوئن [6 تیر 1391]، در هنگام آغاز جستجوی خدمه چروازی RF – 4E ساقط شده، معاون نخست وزیر ترکیه مدعی شد، که به یک هواپیمای جستجوونجات از نوع CN235 در حین انجام ماموریت توسط نیروهای سوری شلیک شده است. نخست وزیر ترکیه رجب طیب اردوغان به نیروهای سوریه هشدار داد یا از نواحی مرزی پرآشوب عقب نشینی کنند و یا خطر یک پاسخ نظامی را بپذیرند. در حال حاضر تنش در منطقه به خاطر مرزهای جنوبی ترکیه که برای پشتیبانی از مقاومت سوریه مورد استفاده قرار می گیرد، در حال افزایش است.
در 4 جولای[14 تیر 1391] تلویزیون ترکیه اعلام کرد که یک کشتی مخصوص جستجوی اعماق دریا متعلق به ایالات متحده، اجساد دو خلبان را پیدا کرده است. نام آنها سروان گوکان ارتان و ستوان حسن حسین آکسوی است. ارتش ترکیه بلافاصله جزئیات دقیق محل را مشخص نکرد، گرچه ترکیه ادعایش مبنی بر اینکه هواپیما در حال انجام ماموریت در فضای بین المللی بوده را به دفعات تکرار کرد. مکان بقایای هواپیما در آب های سوریه، حدود 10 کیلومتری روستای ام الطیور ودر عمق 1300 متری آب بود. هر در طرف تایید می کنند که دفاع هوایی سوریه RF – 4E را ساقط کرده است.
منابع رسمی در دمشق بلافاصله مدعی شدند که جنگنده حریم هوایی سوریه را نقض کرده است، در حالی که ترکیه اصرار دارد جنگنده بر فراز آب های بین المللی و پس از اینکه به مدت بسیار کوتاهی در حریم هوایی سوریه سرگردان بوده، مورد حمله واقع شده است. رئیس جمهور سوریه، بشار اسد اعلام کرد از این واقعه متاسف است و دبیر کل ناتو ژنرال آندرس فو راسموسن اعلام کرد" این سقوط در طی اجلاسی در بروکسل محکوم خواهد شد".
پاسخ های مخالف
پاسخ ترکیه توسط احمد داووداغلو وزیر خارجه ترکیه اینگونه توضیح داده شد" فانتوم در حریم هوایی سوریه به مدت 5 دقیقه سرگردان بوده و از استان هاتای ترکیه خارج شده است، وپس از دریافت یک اخطار ویژه از اپراتور رادار ترکیه در ساعت 11:44 دقیقه ، تماس قطع شده است در حالی که RF – 4E در فاصله 24 کیلومتری از ساحل سوریه ودر ارتفاع 7400 پایی در حال پرواز بوده است. سپس جنگنده توسط یک موشک سطح به هوا در حریم هوایی بین المللی ودر 13 ناتیکال مایلی ساحل سوریه مورد هدف قرار گرفته است".(حریم هوایی سوریه 12 ناتیکال مایل می باشد).
دمشق ادعا می کند توپ های ضدهوایی که سلاحی با حداکثر برد 2/5 کیلومتر است، RF – 4E را سرنگون کرده اند.در اثبات این ادعا وزیر خارجه سوریه گفت: بقایای جنگنده گواهی آشکار از شلیک ضد هوایی است.( این امکان همچنان به قوت خود باقی است که موشک سطح به هوا و یا توپ ضد هوایی شلیک کننده مربوط به یک کشتی نیروی دریایی سوریه در ساحل بوده باشد).
آژانس خبری سوریه عربی[سانا، خبرگذاری رسمی سوریه] اعلام کرد، فانتوم با سرعت 500 نات ودر ارتفاع پایین؛ زیر دید رادار به ساحل سوریه نزدیک شده وسپس مجددآ در ارتفاع 330 پایی ودر فاصله 2 – 1 کیلومتری ساحل در رادار ظاهر شده است. بنابراین زمان برای صدور هر نوع اخطار وجود نداشته و پس از اینکه جنگنده توسط توپ های ضد هوایی مستقر در ساحل سوریه هدف قرار گرفته، به سمت چپ تغییر مسیر داده وسقوط کرده است.
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]و اما اینکه RF – 4 در حال انجام چه ماموریتی بوده است. ترکیه به روایتش که یک تمرین عادی آموزشی برای سنجش تاسیسات دفاعی ترکیه بوده، متوسل می شود (ظاهرآ برای ارتقا رتبه یکی از اعضای دون پایه تر کادر پروازی بوده است). اما با توجه به تنش های موجود در منطقه، چرا فانتوم اینقدر نزدیک به سوریه در حال پرواز بوده است؟
معاون نخست وزیر ترکیه بولنت آرینچ اینگونه پاسخ می دهد که RF – 4E به همراه هواپیمای دیگری، یک ماموریت شناسایی مقدماتی را عهده دار بوده با مسیر های مرتبط که در صفحه رادار نیز قابل مشاهده بوده است. با وجود شک وتردید با تاخیر، این یک حقیقت است که نیروی هوایی ترکیه مرتبآ تاسیسات دفاعی یونان در دریای اژه را برای سنجش واکنش آنها بررسی می کند.[گفته شده] فانتومی که در ماجرا نقش داشته با شماره سریال 0314-77 یک RF -4 ETM از [پایگاه هوایی] ارهاچ و گردان 173 شناسایی- تاکتیکی بوده و یکی از تنها دو فانتومی در ناوگان[شناسایی نیروی هوایی ترکیه] بوده است که قادر به حمل غلاف شناسایی KS -146 LOROP بوده است ( دوربین عکاسی برد بلند). بر اساس مشخصات عملکردی پرواز های ارتفاع پایین، احتمالآ غلاف در این موقعیت حمل نمی شده است.
خواه یک موشک سطح به هوا،RF – 4E را سرنگون کرده باشد و یا توپ ضد هوایی ادعا شده، به هر حال این [موضوع] اثبات می کند که سیستم دفاع هوایی سوریه بدون شک به علت بحران های داخلی در آن کشور، در یک وضعیت آماده باش کامل به سر می برده است. اگر اینگونه استنباط شود که فانتوم حقیقتآ می خواسته از نیروهای رژیم سوریه اطلاعاتی کسب کند، وجود کادر پروازی جوان غیر معمول به نظر می رسد.
به علاوه برای جلوگیری از نیاز به چنین ماموریت های شناسایی هوایی پرخطری، باید جاسوس های انسانی در روی زمین به اندازه کافی در دسترس باشد. آیا ممکن است یک ماموریت تمرینی ساده به شکل بدی به انحراف رفته باشد؟
هر علتی که در پس تقدیر ماموریت فانتوم وجود داشته باشد، اهمیت تهدید موجود از سوی نیروی نظامی ماهر سوریه که تجربه مواجهه با نیروی هوایی اسرائیل را برای سال های زیادی دارد، اثبات می کند. در حالی که هم واشنگتن و هم ناتو این ساقط کردن را قویآ محکوم کرده اند، اما تا کنون نشانی از اقدام تندتر در طرفداری از این [موضوع] در غرب دیده نمی شود. ترکیه که در این رویداد دماغش به خاک مالیده شده، به نظر نمی رسد – و شاید نمی تواند – یک واکنش نظامی مهم به صورت یکجانبه در پاسخ نشان دهد.


منبع :combataircraft septamber2012
در پایان لازم می دانم از Gava گرامی که اصل مطلب را در انجمن قرار دادند تشکر نمایم

ارسال پست

بازگشت به “كتابخانه‌ي هوا فضا”