در اين بخش مي‌توانيد در مورد زراعت گياهان زراعي و باغي مختلف به بحث بپردازيد
Novice Poster

Novice Poster

نماد کاربر
53

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 27 مرداد 1391 14:41

آرشيو سپاس: 66 مرتبه در 32 پست

راهكار هاي توسعه ي كشاورزي در اردبيل

توسط خراد » دوشنبه 30 مرداد 1391 14:22

بسم الله الرحمن الرحيم
در راستاي توسعه ي كشاورزي و كار آفريني از همه ي اعضاي انجمن دعوت مي كنم تا تا پاسخ هاي خود را  در مورد اين موضوع بيان كننند.  (را هاكارهاي توسعه ي كشاورزي در استان اردبيل)
صاحب زميني زراعي در استان هستم اما متاسفانه بازده بسيار بسيار پاييني دارد. در بهترين حالت سالي سه ميليون سود خالص. سعي در بهبود بخشيدن كشت و كار دارم. كه علاوه بر خودم كشاورزان نيز بيشتر سود كنند و با انگيزه تر از قبل باشند.
با سپاس فراوان

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب خراد تشکر کرده اند:
reza4087, Ali$amir, anga2009, Mehrab373, Erratic, رونین, ASHKAN95, CentralWeb, KH.I.A.2500, FARSHAD.ADL

Moderator

Moderator

نماد کاربر
1921

تاريخ عضويت

شنبه 29 خرداد 1389 16:45

آرشيو سپاس: 13151 مرتبه در 1830 پست

Re: راهكار هاي توسعه ي كشاورزي در اردبيل

توسط رونین » دوشنبه 30 مرداد 1391 17:14

دوست گرامی خراد

ضمن عرض سلام و خوشامد گویی به حضرتعالی

سوال شما یک سوال کلی هست که می توان ساعت ها در مورد ان بحث کرد
اولین پیشنهاد بنده به شما مشورت با یک کارشناس متخصص در منطقه خودتان می باشد کارشناسانی که عضو سازمان نظام مهندسی بوده یا عضو جهاد کشاورزی

اما در جواب شما
اولا باید عرض کنم سود دهی در کشاورزی به یکسری عوامل بستگی دارد

عوامل محیطی    عوامل غیر محیطی

عوامل محیطی مثل  درجه حرارت  رطوبت  باد  ارتفاع از سطح  خشکی   و......
عوامل غیر محیطی که بسیار هستند

اولا شما باید از زمین خود یک ازمون خاک بگیرید که باید با طرز گرفتن ازمون خاک اشنا باشید این کار به کارشناس کمک می کند که بفهمد زمین شما  چه سطحی از مواد غذایی دارد

دوما باید مشخص شود نوع ابزار الاتی که شما استفاده کردید چیست؟ ماشین های کاشت داشت برداشت منظور من است

سوما باید نوع بذر شما، سموم به کار رفته، نوع کود، مقدار ان، مواد ضد عفونی بذر ، سلامت بذر، عمر بذر، قوه نامیه ان مورد بررسی قرار گیرد

مورد مهم تاریخ کاشت شماست با توجه به نوع محصول مناسب کاشت زمین شما

مقدار ابیاری و طرز ان نیز از موارد دیگر است

زمین در شرایطی که هر کدام از موارد بالا دارای نقص باشد جواب معکوس می دهد

دوست من  هر کدام از موارد ذکر شده ساعت ها جای بحث دارد اما بهترین کار برای شما اینست که با یک متخصص و کارشناس کشاورزی در منطقه خود بحث و تبادل نظر نمایید

سید میثم ک
دانشجوی دکترای تخصصی فیزیولوژی گیاهان زراعی

مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
          زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
                          اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
                                                   مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار

زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب رونین تشکر کرده اند:
mahshid-banoo, Erratic, AGeNiS1, MASTER, nima-rad, ASHKAN95, Mehrab373, CAPTAIN PILOT, KH.I.A.2500, reza4087, CentralWeb, Shahbaz, Ali$amir, FARSHAD.ADL, M.Lawyer, anga2009, خراد

Novice Poster

Novice Poster

نماد کاربر
53

تاريخ عضويت

توسط خراد » دوشنبه 30 مرداد 1391 17:52

با تشكر فراوان
چون كه خودم در تهران زندگي ميكنم و سالي نهايتا چهار بار بيشتر به زمين سر نمي زنم همه ي موارد را نمي دانم. تعدادي را مي دانم.
شيوه ي كشاورزي سنتي و به شيوه ي دستي صورت مي گيرد. در مورد نوع محصول به طور گردشي گندم، عدس و خوراك گاوي كه اسمش يادم نيست. در مورد كيفيتش راستش گندم رو مصرف نكردم و از خوراك گاو هم سر در نمي يارم اما عدسش بسيار يسيار بسيار سفت و دير پزه. بذر رو هم كه فكر مي كنم همان بذر نه چندان مرغوبي كه جهاد كشاورزي بسيار ارزان يا حتي رايگان در اختيارشان قرار مي دهد استفاده مي كنند. كه همين سودي هم كه هست مقداريش خرج خريد بذر نشود.
با تشكر فراوان

anga2009, رونین, FARSHAD.ADL, reza4087, Ali$amir

Moderator

Moderator

نماد کاربر
1921

تاريخ عضويت

توسط رونین » دوشنبه 30 مرداد 1391 18:47

اگر به روش سنتی کشاورزی میکنید که هیچی معلومه چرا عملکرد شما ضعیف هست

البته نمیدانم دیم انجام میدهید یا کشت ابی؟

خوراک گاو انواع شبدرها  خلر  اسپرس و... می توان نام برد

جهاد بذرهای مختلفی داره و میتوانید بذرهای مرغوب نیز خریداری کنید

البته من توصیه میکنم کمی به زمین خود استراحت دهید

علوفه های یک ساله بکارید و بعد از رشد شخم زده و با خاک زمین خود مخلوط کنید

البته معلوم نیست شما اصلا کود دامی استفاده کردید یا نه؟ اینکار هر چند سال یکبار به مقدار  50 تن در هکتار لازمه

نوع کود شیمایی نیز که معلوم نیست چیست و چقدر استفاده کردید؟

اگر در تهران زندگی میکنید میتوانید به سازمان جهاد کشاورزی استان تهران مراجعه نمایید
ادرس دقیقش یادم نیست اما( میتوانید بعد از میدان ولیعصر  اول دوراهی یوسف اباد پیاده شده فکر کنم اول کوچه 20 باشد)
کارشناس کشاورزی دارند میتوانید سوال کنید شما را راهنمایی میکنند

زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.

KH.I.A.2500, reza4087, Shahbaz, Ali$amir, خراد, anga2009, FARSHAD.ADL, M.Lawyer, Erratic, oweiys, mahshid-banoo, MASTER, Mehrab373, ASHKAN95, CAPTAIN PILOT

Novice Poster

Novice Poster

نماد کاربر
53

تاريخ عضويت

توسط خراد » سه شنبه 31 مرداد 1391 14:48

سلام عليكم
از توضيحات عاليتون واقعا ممنونم
فقط يك مسئله
مساحت زمين بنده 6 هزار متر است مي ارزد برايش خرج كنم؟ فكر مي كنيد مخارج را برگرداند؟

رونین, KH.I.A.2500

Moderator

Moderator

نماد کاربر
1921

تاريخ عضويت

توسط رونین » سه شنبه 31 مرداد 1391 21:45

دوست خوبم خراد

شما بگو من 100 متر زمین دارم! ماشالله خدارو شکر که همین مقدار زمین دارید

شما در اول کار سعی کن یک ازمون خاک انجام بدهید دوست من، تا مقدار شوری و املاح و مواد معدنی خاک شما مشخص شود، این کار یک روش صحیحی دارد حتما قبل ان با متخصص و کارشناس کشاورزی منطقه خود مشورت کنید.

بعد حتما به سازمان نظام مهندسی و جهاد کشاورزی محل خود مراجعه کنید ببینید طرح های اقتصادی دارند یا نه این کار به وضعیت مالی شما کمک خواهد کرد، مثلا یکی از دوستان ما نوعی محلول و سم را برای روی ذرت امتحان کرد که این طرح برای خود جهاد کشاورزی بود
و سودی خوبی داشت

حتما سعی کنید اگر زمین شما ضعیف است از کود دامی و گیاهان سریع الرشد استفاده کنید تا هم کود الی و هم کود دامی زمین شما تامین شود

گیاه علوفه ای را در صورت تامین کود الی هرگز برداشت نکنید بلکه به زمین خود برگردانید با ماشین الاتی که در اختیار دارید.

اگر خواستید می توانید 1000 متر را برای احداث گلخانه در اختیار جهاد قرار داده و سود انرا دریافت کنید، حتما سری به جهاد کشاورزی محل خود بزنید.

دوست من بخشی از کرامت و بخشش بی انتهای خداوند در زمین است که در برابر یک دانه ای که شما میکاری صد برابر دانه می دهد پس از این نعمتی که در اختیار شماست به خوبی استفاده کنید

زیبنده
.

darkshadow, M.Lawyer, nima-rad, MASTER, mahshid-banoo, oweiys, KH.I.A.2500, ASHKAN95, anga2009, CAPTAIN PILOT, خراد, FARSHAD.ADL

Novice Poster

Novice Poster

نماد کاربر
53

تاريخ عضويت

توسط خراد » چهارشنبه 1 شهریور 1391 12:18

سلام دوست خوبم از راهنمايي ها و صحبت هاي دلگرم كنندتان واقعا متشكرم :razz:  :razz:  :razz: .
صاحب زمين كناري من مهندس كشاورزي است پيشنهاد داده مشتركا باغ گردو درست كنيم :grin: .
حتما با جهاد كشاورزي مشورت مي كنم اگر گفتند گردو روي آن خاك جواب مي دهد گردو مي كارم.
الان ديگه درخت گردو مثل درخت طلا شده انگار كه طلا از زمين در مياد $-)  $-)  $-) . باغ داري هم چون كه خودش در آنجا زندگي مي كند با اوست.
متشكرم  :-)

KH.I.A.2500

New Member

no avatar
8

تاريخ عضويت

دوشنبه 2 مرداد 1391 09:08

آرشيو سپاس: 16 مرتبه در 5 پست

توسط darkshadow » چهارشنبه 1 شهریور 1391 13:03

رونین نوشته است:

البته معلوم نیست شما اصلا کود دامی استفاده کردید یا نه؟ اینکار هر چند سال یکبار به مقدار  50 تن در هکتار لازمه

نوع کود شیمایی نیز که معلوم نیست چیست و چقدر استفاده کردید؟

ا

درود
دوست گرامی جناب رونین
از مقالات و نظرات متوجه شدم که شما در زمینه کشاورزی به اصطلاح دستی بر آتش دارید. باعث خوشوقتی بنده است که با شما و دیگر دوستان آشنا شدم. با توجه به اینکه من هم در زمینه کشاورزی (البته بخش بازرگانیش) فعالیت دارم امیدوارم که بیشتر با شما در ارتباط باشم و بتونم از دانشتون استفاده کنم.
در مورد مطلب مورد بحث؛ توصیه شما 50 تن در هکتاره؟؟؟ فک نمیکنید یکم زیاده؟ یا شاید هم اشتباه تایپی بوده. چون الان کود دامی پاستوریزه و غنی شده رو (چه بصورت پلیت و چه بصورت خاکه) حدودن 4-3 تن در هکتار توصیه میکنن.
در مورد کود شیمیایی هم تقریبن داره مصرفش منسوخ میشه( البته 30-20 سال بعد از کشورهای پیشرو کشاورزی). تاثیرات مخربش هم که خودتون بهتر از من میدونید که خیلی بیشتر از منافعشه مخصوصن در دراز مدت.
بازم خوشحال میشم که نظرات فنیتون رو بدونم.
بدرود

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب darkshadow تشکر کرده اند:
رونین, خراد

Moderator

Moderator

نماد کاربر
1921

تاريخ عضويت

توسط رونین » چهارشنبه 1 شهریور 1391 22:31

دوست گرامی darkshadow

ضمن عرض سلام و خوشامد گویی به حضرتعالی

درحد توان در خدمتیم، خوشحال می شوم اگر بتوان به کسی کمک کنیم

در مورد کود:

اگر شما هر 3تا4 سال یکبار به زمین خود کود دامی می دهید باید مقداری در حدود 30 تا 40 تن باشد چون هر 10تن ان به ترتیب 50،25 و 50 یلوگرم نیتروزن ، فسفر و پتاسیم به خاک اضافه میکند که 50 درصد در سال اول، 25 درصد در سال دوم، 10 درصد در سال سوم  و 5درصد در سال چهارم قابل جذب بوده و مصرف می شودف معمولا مقداری به صورت غیر قابل جذب در امده و گاهی هدر می رود در اثر ابشویی و عوامل دیگر

اگر شما هرسال کود دامی اضافه میکنید سالیانه 8 تا 10 تن
اگر شما علاوه بر کود دامی از کود شیمایی و کود الی خالص استفاده می کنید هر سال 3تا 4 تن

دوست من مقدار مصرف کود بستگی شدید به خاک شما، محصول شما(مقدار و نوع+طرزکاشت و نحوه ابیاری) و درصد عناصر کم مصرف دارد که متاسفانه در کشور ما اصلا رعایت نمی شود

الان در بخش اعظمی از کشورهای اروپایی و امریکایی کود شیمایی مصرف نمی شود
متاسفانه خاک ما در حدود 1 درصد و کمتر حتی ماده الی دارد در برابر 8 درصد ماده الی خاک کشورهای اروپایی
از مسئله بارندگی که بگذریم این کشورها بر روی خاک خود سرمایه گذاری بزرگی در زمان های قبل انجام داده اند که الان راحت هستند
متاسفانه ما ارقام بسیار ضعیف داشته و خاک ما توان خود را از دست داده علاوه بر این خاک زراعی ما به حدود 10 سانت رسیده اما کشور المان و یا امریکا در حدود 25 تا 35 سانت خاک زراعی دارند
علاوه بر این در این کشورها هر ماشین الاتی که وارد زمین می شود گاهی تا 30 کار انجام میدهد اما ما برای هرکاری باید ماشین وارد زمین بکنیم که همین امر سفتی خاک و تخریب خاک مارا دوچندان میکند

در یک کلام
علاوه بر مدیریت، نحوه برنامه ریزی ما غلط بوده و متاسفانه بدتر ازن ان نه کارشناسان جهاد افراد دانشگاهی را قبول دارند و برعکس

ما اساتید برجسته زیادی دارم که متاسفانه از انها استفاده نمی شود ما که دیگه انگشت کوچیکه این افراد هستیم

سوالی بود درخدمتیم

زیبنده
.

ASHKAN95, CAPTAIN PILOT, anga2009, nima-rad, خراد, MASTER, darkshadow, mahshid-banoo, KH.I.A.2500

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان