در این بخش می‌توانید در رابطه با شبکه و کلیه مباحث مربوط به آن بحث و تبادل نظر نمایید

New Member

no avatar
10

تشکر کرده: 1 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 6 فروردین 1390 15:06

آرشيو سپاس: 8 مرتبه در 4 پست

اینده دار بودن اینترنت پرسرعت در کشور

توسط adrahmad » پنج شنبه 2 شهریور 1391 14:46

سلام به تمامی دوستان.

چند وقتیه که من به همراه یکی از دوستانم نمایندگی یکی از شرکتهای اینترنت ای دی اس ال رو گرفتیم. میخواستم درباره آینده اینترنت در کشور بدونم، و در این زمینه چند سوال داشتم که امیدوارم شما بهم جواب بدین.
1- آیا استفاده از اینتر نت با سرعت بیشتر از 512 کیلوبایت برای کاربران خانگی آزاد می شود؟
2- آیا سرمایه گذاری در زمینه اینترنت با توجه به وضعیت فعلی بازار مناسب می باشد؟
3- با توجه به اینکه طبق قانون سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي، محدودیت حجمی، یک کار غیر قانونیست، آیا امکان عملی شدن این قانون و برداشته شدن محدودیت حجمی طی سالهای آتی وجود دارد؟

با تشکر
سالها دل طلب جام جم از ما می کرد

آنچه خود داشت ز بیگانه تمنا می کرد

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب adrahmad تشکر کرده اند:
ne13, airplane

Rookie Poster

Rookie Poster

نماد کاربر
31

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 15 مهر 1390 01:42

آرشيو سپاس: 130 مرتبه در 23 پست

Re: اینده دار بودن اینترنت پرسرعت در کشور

توسط reptor90 » جمعه 3 شهریور 1391 01:25

بنده ی خدا کجای کاری !
من الان اینترنت 1024 دارم .تازه تو شهرستان ما که تقریبا یه شهرستان دور افتادس اینترنت 2048 توسط برخی شرکت ها ارائه میشه که در حالا افزایش سرعت هم هستند.
اگه شرکت بزرگی بتونی پدید بیاری که بازار رو بگیره دستش چرا که نه .
ترافیکم در حال حاضر هم محدودش هست و هم نامحدودش . و مشخص که نا محدودش گرون تر که هر سال تعرفه نامحدود هم کاهش پیدا می کنه .
در حال حاضر کمپانی گوگل اینترنت 10 ساله 512 مگابایت با ترافیک نامحدود و مودم رایگان رو تنها با 300 دلار عرضه میکنه .
(البته در مورد این آخری یه خرده شک دارم. خیلی وقت پیش خبرش رو خوندم . )

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب reptor90 تشکر کرده اند:
ne13, adrahmad, airplane

Major II

Major II

نماد کاربر
585

تشکر کرده: 323 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 9 مهر 1390 19:48

iran

آرشيو سپاس: 2240 مرتبه در 485 پست

توسط Cloor Master » جمعه 3 شهریور 1391 13:31

البته گوگل گفته بود ۳۰۰ تا بدید سرعت ۵ مگ و بدون محدودیت بگیر برا همیشمه یا اینکه ۷۰ دلار سر ماه بدید اینترنت یک ترابایت بگیر حالشو ببر  . گوگل ۸۱۹۲ برابر سرعت نسبت   به ما به کاربراش می دد و فقط ماهی دوبرابر پول ازشون نسبت به ما می گیرد به نظر من اگر یک شرکت همین حالا قیمتاش را عادلانه کند به نظر من ضرر نمی کند و در اینده سود می کند

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Cloor Master تشکر کرده اند:
ne13, adrahmad, reptor90, airplane

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3463

تشکر کرده: 284 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 20 اردیبهشت 1387 08:44

آرشيو سپاس: 13553 مرتبه در 2799 پست

توسط Solver » جمعه 3 شهریور 1391 15:07

adrahmad,  بنا بر کدام قوانین گفتید محدودیت حجمی غیر قانونی است ؟ فقط بحث کم فروشی توسط رگولاتوری طرح شده است.

ضمنا آینده اینترنت در ایران بسیار مبهم است و تا شروع مهر ماه و روشن شدن تکلیف در قبال اینترانت ملی به هیچ وجه سرمایه گذاری در این بخش توجیح پذیر نیست.

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Solver تشکر کرده اند:
ne13, adrahmad, Mohammad 1985, mahdi2elve

New Member

no avatar
10

تاريخ عضويت

توسط adrahmad » جمعه 3 شهریور 1391 19:17

MiimA نوشته است:adrahmad,  بنا بر کدام قوانین گفتید محدودیت حجمی غیر قانونی است ؟ فقط بحث کم فروشی توسط رگولاتوری طرح شده است.

ضمنا آینده اینترنت در ایران بسیار مبهم است و تا شروع مهر ماه و روشن شدن تکلیف در قبال اینترانت ملی به هیچ وجه سرمایه گذاری در این بخش توجیح پذیر نیست.

سلام به تمامی بزرگواران، و همچنین تشکر به خاطر پاسخهایشان.
من این خبر رو سال قبل در اخبار 20،30 شبکه دوم سیما دیدم و شنیدم و الانم تو اینترنت گشتم تا بتونم برای صحت حرفهام مدرک پیدا کنم. در سایتهای زیر هم می توان اخبار مربوط به این مسئله رو مشاهده کرد و البته یک چیز جدید هم دیدم که دست کمی از برداشته شدن محدودیت حجمی نداشت و اونم جدولی بود که مربوط می شد به نرخ اینترنت ADSL در کشور که در زیر اونو آوردم.
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
ما تو نمایندگیمون اینترنت با سرعت 2 مگابایت در ثانیه هم ارائه میدیم که نهایت سرعت دانلودش به 500 و یا در بهترین شرایط به 600 کیلوبیت در ثانیه برسه، حال طبق جدول زیر  به نقل از لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  ما باید اینترنت 2 مگ در ثانیه برای 1 ماه رو با حد اقل 66 گیگ در ماه ارائه کنیم که اصلا اینگونه نیست و فکر کنم با توجه به قیمت 74هزار تومنیش طی یک ماه ما که فقط داریم 22 گیگ میدیم بسیار کمتر از نرخ این جدول عمل کردیم.

نرخ استفاده از اینترنت پرسرعت مبتنی بر فناوری ADSL به شرح زیر اعلام شده است.

تعرفه حداکثر ضریب اشتراک پهنای باند

59200 ریال

64 کیلوبیت بر ثانیه

99200 ریال

128 کیلوبیت بر ثانیه

125600ریال

256 کیلوبیت بر ثانیه

204800 ریال

512 کیلوبیت بر ثانیه

383200 ریال

1024 کیلوبیت بر ثانیه

745600 ریال

2048 کیلوبیت بر ثانیه

نرخ اشتراک و میزان دانلود

به گزارش مهر، مشترکان ADSL باید توجه داشته باشند که نرخ اشتراک 1 به 10 به معنای استفاده همزمان حداکثر 10 نفر از ظرفیت یک خط است.

عموما ظرفیت خطوط اینترنت براساس کیلوبیت بر ثانیه (kbps) سنجیده و سرعت دانلود براساس کیلوبایت (kBps) اندازه گیری می شود که روش تبدیل آنها به یکدیگر با استفاده از فرمول ظرفیت تقسیم بر 8 مساوی سرعت قابل حصول است و لازم است کاربران در زمان اندازه گیری ظرفیت خط و یا سرعت دانلود خود به این واحدها توجه کنند.

در صورتیکه کاربران سرویس اینترنت پرسرعت شکایتی در این رابطه از اپراتورهای خود داشته باشند با مراجعه به سایت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به نشانی  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  ، تماس تلفنی، نمابر و یا مکاتبه می توانند شکایت خود را به رگولاتوری منعکس کنند.

نرخ اشتراک و میزان دانلود با توجه به سرعت اتصال خطوط برای کاربران ADSL در جدول زیر آمده است:

سرعت اتصال خط برحسب
کیلوبیت برثانیه

نرخ اشتراک
1 به 1

نرخ اشتراک 1 به 10
حداکثر مقدار دانلود با نرخ اشتراک یک به یک در یکماه برحسب گیگابایت

حداکثر مقدار دانلود با نرخ اشتراک یک به ده در یکماه برحسب گیگابایت

حداکثر سرعت دانلود

حداکثر سرعت دانلود

64

8

0.8

20

2

128

16

1.6

41

4

256

32

3.2

83

8

512

64

6.4

165

16

1024

128

12.8

331

33

2048

256

25.6

663

66

Cloor Master, mahdi2elve

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3463

تشکر کرده: 284 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 20 اردیبهشت 1387 08:44

آرشيو سپاس: 13553 مرتبه در 2799 پست

توسط Solver » شنبه 4 شهریور 1391 13:14

دو لینکی که دادید، یکی مربوط به پایگاه معلوم الحال برسام بود (اخبار انعکاسی و فاقد منابع قابل استناد) و دیگری هم که کی فروم بود . 20:30 خیلی حرف ها میزند که اصلا سر و تهی ندارد، شما جدی نگیرید.

هیچ کجا به شکل رسمی گفته نشده است اینترنت حجمی غیر مجاز است. حداقل تا به این لحظه.

اما در مورد کم فروشی و شیطنت سرویس دهندگان در زمینه سرعت و ترافیک ارائه شده بارها تذکراتی داده شده است که آن هم باز فقط در حد صحبت در جلسات بوده است و هیچ مرجع رسمی برای ثبت و پیگیری شکایت به صورت واقعی (دقت کنید واقعی) وجود ندارد.

حداقل همین قدر بس که سپنتا (سرویس دهنده ADSL مخابرات اکثر استان ها) که همان پیمان کار خدمات اینترنت پر سرعت دولتی میتوان آن را شمرد خود 2 نوع سرویس ارائه میکند، نخست حجمی و دیگری نامحدود، مطمئنا اگر قانونی در حوزه ممنوعیت ارائه سرویس حجمی بود نخست یقه همین سپنتا گرفته می شد.

شاید برداشت شما هم همانند 20:30 نادرست بوده از ماجرا:

قرار نیست ترافیک حجمی آزاد و بی حساب و کتاب باشد. بحث بر سر ارائه سرویس با سقف ترافیک و به عبارتی محدود به یک ترافیک بوده است.  اما منظور دقیقا چیست؟

ما 2 نوع سرویس حجمی داریم:

یک فقره مانند سپنتا که شما مصرف می کنید و هر چقدر مصرف کنید ترافیک دارید اما نهایتا برابر ترافیک مصرفی از شما هزینه دریافت خواهد شد.

یک فقره از ابتدا سرویس شما برای حجم مشخصی ترافیک پول پرداخت میکنید. در صورت اتمام این ترافیک، شما میتوانید با افزایش ترافیک مثلا خرید 1 گیگ یا ... گیگ ترافیک ترافیک بیشتری مصرف کنید که به نوعی باز شما هیچ محدودیتی در ترافیک مصرفی ندارید.

اون اشتباه 20:30 اینجا بود. چون برخی سرویس دهندگان بودند که اصلا قابلیت افزایش ترافیک نداشتند و شما مجبور بودید یک دوره کامل دیگر سرویس خود را تمدید کنید. و خوب این میشد یک محدودیت حجمی که البته خلاف قوانین هم بوده است.

اصلا اگر سرویس حجمی غیر مجاز است پس چرا خود رگولاتری برای هر گیگ ترافیک مبلغ 5000 تومان را مصوب کرده است، وقتی قرار نیست محدودیت حجمی باشد پس چه کسی ممکن است بخواهد یک گیگ به ترافیک نامحدود خودش اضاف کند؟

همانطور که عرض کردم این یک سوتفاهم و برداشت ناصحیح بوده که در 20:30 طرح شده و در برخی فروم ها یا مثلا مجلات تخصصی (!)  آنلاین مانند برسام و زوم ایت ... مطرح شد.

در مورد جداول نیز، من متوجه ارتباطش با چنین طرحی (چون اشاره شد هیچ قانونی در این مورد نداریم) نشدم. این جداول از قدیم در مورد سرویس های اشتراکی وجود داشته است و البته لازم به ذکر است این سرویس ها اصلا جزو 2 حالت سرویس حجمی نبوده و زیر مجموعه سرویس نامحدود هستند ! بنابراین اطلاعات و قیمت هاش یا ... اصلا در اصل قضیه تفاوتی ایجاد نمی کند.

اساسا ما 2 نوع ارائه سرویس داریم:

نامحدود
حجمی

حالا هر کدام از این دو نوع می تواند با فرمول های مختلف محاسبه شوند، اما به هر حال باید تابع قوانین در مورد نسبت قیمت به ترافیک و سرعت و ضریب اشتراک باشند. من فکر کنم اون خبر 20:30 و البته برخورد شما با برخی اطلاعات در مورد قیمت های سرویس های نامحدود موجب این سوتفاهم شده باشد.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Solver تشکر کرده اند:
ASHKAN95, MISSILE, adrahmad, Mahdi1944

New Member

no avatar
10

تاريخ عضويت

توسط adrahmad » شنبه 4 شهریور 1391 21:07

سلام.
از توضیحی که دادین متشکرم. گفته های شما منطقی بود و قابل درک. امیدوارم که آینده اینترنت کشور رو به پیشرفت باشد، تا جایی که عدالت حداقل مانند جدول بالا رعایت شود.

Solver

Rookie Poster

Rookie Poster

نماد کاربر
31

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 15 مهر 1390 01:42

آرشيو سپاس: 130 مرتبه در 23 پست

توسط reptor90 » دوشنبه 18 شهریور 1392 21:17

بچه ها نمایندگی مخابرات تو شهر ما نیست !!
بعضیا هم که اینترنت مخابرات رو ارائه میدن قیمت از قیمت مخابرات بیشتره .
اینه که من میخام از 2020 مخابرات استفاده کنم. کسی تا حالا تلفنی اشتراک گرفته . مشکلی نبوده.
این سوال ها رو با توجه به اینکه ایرانه میپرسما. یعنی اگه خطم به هر دلیلی وصل نشد یا پولم به هدر رفت دست من به کجا بند هست ؟ !!

Captain II

Captain II

نماد کاربر
1194

تشکر کرده: 176 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 17 آذر 1385 12:26

يه گوشه كنار شيراز

آرشيو سپاس: 2518 مرتبه در 587 پست

توسط esijoon » دوشنبه 18 شهریور 1392 21:31

reptor90 نوشته است:بچه ها نمایندگی مخابرات تو شهر ما نیست !!
بعضیا هم که اینترنت مخابرات رو ارائه میدن قیمت از قیمت مخابرات بیشتره .
اینه که من میخام از 2020 مخابرات استفاده کنم. کسی تا حالا تلفنی اشتراک گرفته . مشکلی نبوده.
این سوال ها رو با توجه به اینکه ایرانه میپرسما. یعنی اگه خطم به هر دلیلی وصل نشد یا پولم به هدر رفت دست من به کجا بند هست ؟ !!

دوست عزیز من اصلا سپنتا (همون بیست نت) رو پیشنهاد نمیکنم.....

بهتره سراغ شرکت های خصوصی برید....اگر استان فارسی هستید بهتره از همیارنت یا پیشگامان سرویس بگیرید....

تا حالا سابقه نداشته که پول کسی برا اتصال خط به هدر بره....!!!!!!.....این حرفتون خیلی عجیب بود