در اين بخش مي‌توانيد در مورد ناوشکن‌ها به بحث بپردازيد
Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

2132

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 39 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 15 شهریور 1385 00:51

محل سکونت

تهران

آرشيو سپاس: 8025 مرتبه در 1088 پست

"جماران" نماد مقاومت ایران در مقابل زیاده‌خواهی‌های آمریکا

توسط Mr.Amirhessam » پنج شنبه 2 شهریور 1391 15:11

از مهم‌ترین اتفاقات تاریخ دریانوردی و نظامی ایران که آینده استراتژیک خلیج همیشه فارس را تغییر داد به آب انداختن ناوشکن "جماران" بود و این امر در شرایطی محقق شد که آمریکا پس از پیروزی انقلاب اسلامی همیشه درصدد تضعیف ناوگان دریایی ایران بوده است.

به گزارش خبرنگار دفاعی - امنیتی باشگاه خبرنگاران ، از مهم‌ترین اتفاقات تاریخ دریانوردی و نظامی ایران که آینده استراتژیک خلیج همیشه فارس را تغییر داد به آب انداختن ناوشکن "جماران" بود.
گفتنی است که هخامنشیان تنها سلسله ایرانی بودند که به تولید کشتی جنگی و ایجاد نیروی دریایی اقدام کردند و ایرانیان با ساخت جماران، پس از ۲۵۰۰ سال بار دیگر اقدام به طراحی و ساخت کشتی‌های جنگی کرند.
نکته جالب آن است که افتخار به آب اندازی جماران بلافاصله از سوی بدخواهان و مغرضانی که بویی از منافع و امنیت ملی و به طور کلی بویی از انسانیت نبرده‌اند و خود را به دست رقبای استراتژیک ایران در منطقه و جهان سپرده‌اند مورد اهانت و تردید در بومی بودن ساخت آن قرار گرفت. اما باید دانست که چرا این اتفاق مهم است که نظام سلطه رسانه‌ای و پیاده نظام وابسته به غرب خواستار کوچک نشان دادن آن هستند  .


دور از ذهن نیست که بدانیم آمریکا پس از پیروزی انقلاب اسلامی همیشه سعی در صدد تضعیف ناوگان دریایی ایران داشته است. آمریکا با تحریم و عدم فروش قطعات یدکی به این نیرو به دنبال استهلاک نیروی دریایی ایران در آن زمان بود و از فرصت‌هایی مانند نبردهای دریایی مستقیم با نیروی دریایی ارتش در سال‌های پایانی جنگ ۸ ساله برای ضربه زدن به آن استفاده می‌کرد  .
اما باید توجه داشت که راهبرد دریایی ایران پس از جنگ تغییر پیدا کرد. ایران تصمیم گرفت ضمن حفاظت از مرزهای آبی و تاسیسات نفتی خود در خلیج فارس قلمروهای استراتژیک جدیدی نیز برای حضور دریایی خود تعریف کند.
این مهم نیازمند ناوگان جدید برای مأموریت‌های مربوط بود و با وجود تحریم‌های بین المللی ایرانیان پس از قرن‌ها بار دیگر به سراغ ساخت کشتی‌های جنگی رفتند.
در ادامه این گزارش علاوه بر ذکر ویزگی‌های منحصر به فرد این غول‌پیکر پولادین، خصوصیات فنی آن را هم که حقیقتا نمادی است برای خوداتکایی دانشمندان ایرانی و پایانی بر زیاده‌خواهی‌های آمریکا برشماریم.
مهم‌تر از ظاهر پولادین این ناوشکن که بر مبنای اندیشه "پیر جماران" -امام خمینی(ره)- ساخته شد که همواره می‌گفت: "ما می‌توانیم"، اندیشه پولادین "ما می توانیم" و اعتماد به نفسی است که ساخت آن به ایرانیان داد.
همانگونه که گفته شد ناوشکن جماران کاملا بومی است که توسط فناوران متخصصان جوان کشورمان طراحی و ساخته شده است.
ویزگی بارز فنی این ناوشکن حرکت بروی سطح دریا با سرعتی معادل ۳۰ گره دریایی (واحد سرعت ناوها و کشتی‌ها) است و حدود ۱۲۰ تا ۱۴۰ پرسنل دارد. ناوشکن جماران با موشک‌های ضد کشتی و موشک‌های سطح به هوا مجهز است.این ناوشکن به اژدر و رادار الکترونیکی مجهز است و طول آن ۹۴ متر و وزنش بیش از هزار و ۵۰۰ تن است.هم چنین قابلیت فرود و برخاست بالگرد بر عرشه این ناوشکن از ویژگی‌های مهم این ناوشکن است.
به عبارتی می‌توان گفت که این کشتی، نخستین نمونه از کشتی‌های جنگی کلاس موج ساخت ایران است که به موشک‌های هدایت شونده دریابه‌دریا، دریابه‌هوا، اژدر انداز، توپ پدافندی، ابزار ناوبری الکترونیکی نوین و امکانات جنگ الکترونیک مجهز است که می‌تواند امنیت آب‌های بین‌المللی را به دور از حاشیه‌ و جوسازی‌های استکبار تامین کند.
اما به راستی اهمیت آن فراتر از این اعداد و آمار و مشخصات فنی و نظامی است و آن تحقق یک آرزوی دیرین است، آرزویی که اعتماد به نفس ناشی از خود اتکایی و چشم اندازه آینده دریایی ایران را به جهانیان نشان داد.اما گذشته از وی‍‍ژگی‌های فنی، ناوشکن جماران ماموریت‌های مختلفی را در آب‌های آزاد پشت سر گذاشته است که در این جا به چند نمونه از آن اشاره می‌کنیم.
ناوشکن جماران، شنبه ششم آذرماه ۸۹ برای شرکت در مراسم شصتمین سالگرد تاسیس نیروی دریایی سریلانکا، آب‌های ایران را به مقصد آن کشور ترک کرد.

اولین ناوشکن ساخته شده در جمهوری اسلامی با طی مسیری به طول چهار هزار و ۸۰۰ کیلومتر در مراسمی شرکت خواهد کرد که ۲۶ کشور دیگر نیز در آن حضور داشتند.
البته گفتنی است که از سفر جماران به آب‌های آزاد خلیج عدن را به عنوان اولین سفر بین المللی یاد می‌کنند.
در این سفر که شانزدهمین ناوگروه اعزامی نیروی دریایی ارتش را شامل می‌شد گروهی متشکل از ناوشکن جمهوری اسلامی، "جماران" و ناوچه بندرعباس صبح یکشنبه (۱۸/۷/۹۰) از اسکله منطقه یکم نیروی دریایی ارتش با حضور دریادار "حبیب الله سیاری"، دریادار "اشکان" فرمانده ناوگان جنوب شرق کشور و فرماندهان نظامی نیروی دریایی ارتش و مقامات استانی عازم خلیج عدن شد.

دریادار حبیب الله سیاری در مراسم بدرقه ناوگروه شانزدهم با بیان اینکه خرید از خارج در دستور کار ما نیست زیرا کشور به دنبال خودکفایی در زنجیره دفاعی است، به موضوع حضور این نیرو در آب‌های آزاد منطقه و اقیانوس هند به عنوان تدبیر نظام جمهوری اسلامی اشاره کرده و گفته بود: «نیروی دریایی، نیرویی راهبردی در این زمینه محسوب می‌شود و باید بتواند در دریاهای آزاد حضور داشته باشد و از سیاست‌های نظام پشتیبانی کند.»

در همین زمینه پیش از این امیر عباس زمینی، معاون عملیات نیروی دریای ارتش در گفتگو با یکی از خبرگزاری‌های داخلی گفته بود: «ناوشکن جماران در اولین ماموریت برون‌مرزی خود، پس از عبور از تنگه باب‌المندب، وارد دریای سرخ خواهد شد.»
نکته جالب آن است که در اولین ماموریت برون‌مرزی ناوشکن جماران، درگیری سنگینی با دزدان دریایی صورت گرفت. ماجرا از این قرار بود که یک نفتکش ایرانی که از دریای سرخ به سمت خلیج عدن در حرکت بود، مورد حمله ۱۵ فروند قایق تندرو دزدان دریایی قرار گرفت اما با رشادت و هوشیاری ناوگروه رزمی و تیم محافظ نیروی دریایی توانست با ایمنی کامل از منطقه خطر عبور کند.
در این نبرد دریادلان نیروی دریایی ارتش توانستند با اجرای آتش به موقع و پر حجم، قایق دزدان دریایی را متواری کرده و نفتکش ایرانی را بدون هیچ آسیبی نجات دهند.
اما حضور مقتدرانه ناوشکن جماران در رزمایش بزرگ ولایت ۹۰، مهر تأیید دیگری بر کارآمدی این نماد اقتدار نیروهای مسلح کشورمان در انجام مأموریت‌های محوله علی‌رغم دروغ پردازی‌های رسانه‌های غربی در خصوص آن است.
در این میان ناوشکن جمهوری اسلامی ایران "جماران" به عنوان بزرگترین نماد اقتدار و خودکفایی ارتش در بعد خودکفایی در تأمین نیازهای عملیاتی جایگاه ویژه‌ای در رزمایش بزرگ دریایی ولایت ۹۰ دارد.
در این رزمایش ناوشکن جماران به عنوان یگان سرفرماندهی رزمایش عمل کرده تا برای اولین بار در رزمایش‌های نیروی دریایی یک ناو بومی و ساخته شده به دست جمهوری اسلامی ایران سرفرماندهی رزمایش را بر عهده داشته باشد.
اما خبری که شاید خوشحال کننده‌تر از ساخت جماران به گوش رسید. معاون فنی نیروی دریایی خرداد ماه امسال از ساخت و تجهیز ۱۰ ناوشکن ایرانی را علاوه بر ناوشکن‌های "جماران" و "ولایت" در کشور خبر داده بود.
در این راستا امیر دریادار "عباس زمینی"، درخصوص توانمندی صنایع دریایی کشور در طراحی و ساخت انواع ناوشکن‌ها و ناوهای موشک‌انداز به ناوشکن جماران به عنوان نماد این توانمندی اشاره کرد و گفت: «این ناوشکن در قالب پروژه موج ۱ ساخته و به آب انداخته شد و در همین راستا و در قالب پروژه موج ۲، ناوشکن "ولایت" در صنایع دریایی شهید تمجیدی در بندرانزلی با بیش از ۷۰ درصد پیشرفت در حال ساخت است که ان‌شاءالله در طول سال جاری تکمیل و به آب‌اندازی می‌شود.»
بنابراین در پایان می‌توان نتیجه گرفت که ناوشکن جماران، حاصل تلاش بی‌وقفه و سنگین علمی، تحقیقاتی و تخصصی است و بیش از یک میلیون و چهار صد هزار انواع قطعه – دستگاه و سامانه‌های پیچیده داخلی در ساخت آن مورد استفاده قرار گرفته است و بدین ترتیب به رغم تحریم‌های فراوان،جمهوری اسلامی ایران به جمع معدود کشورهای جهان پیوست که از قابلیت طراحی، ساخت و تجهیز رزم‌ناوها و ناوشکن‌های پیچیده برخوردارند.


دست‌خطی از مقام معظم رهبری در دفتر یادبود ناو‌شکن
گزارش/احسان آریا

http://sobhemihan.com/news/2032
زنده باد بهار...
هر کس به دنبال معنای این جمله است،این فایل را  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  کند...
به امید ظهور مهدی صاحب الزمان،پایان یافتن زمستان دنیا و شروع بهار انسانیت...
"

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Mr.Amirhessam تشکر کرده اند:
كيارش, Mehrab373, scientist66, _Saeed_, zzvf, nasir irani, @lirez@, خراد, oweiys, zoornachi, victory67, malmal1369, HASAN BARATY

Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

603

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 60 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 14 شهریور 1390 17:53

آرشيو سپاس: 7961 مرتبه در 623 پست

Re: "جماران" نماد مقاومت ایران در مقابل زیاده‌خواهی‌های آمری

توسط Goebbels » پنج شنبه 2 شهریور 1391 15:45

سلام

با تشکر از جناب امیر حسام

ناوشکن "جماران"

چند بار باید گفت که جماران یک ناوچه است؟! چرا رسانه ها و مسئولین ما بر ناوشکن بودن یک ناوچه تاکید دارند؟؟

این ناوشکن به اژدر و رادار الکترونیکی مجهز است

مگر رادار غیر الکترونیکی هم داریم؟! که ذکر شده رادار الکترونیکی!!!

در ادامه این گزارش علاوه بر ذکر ویزگی‌های منحصر به فرد این غول‌پیکر پولادین،


ویژگی های منحصر به فرد؟!! مثلا چه ویژگی های منحصر به فردی؟ (لازم به ذکر است که یکی از ویژگی های منحصر به فرد جماران نسبت به شناور های رزمی تازه ساخت ، طراحی منسوخ و 50 ساله آن است!!)

طراحی، ساخت و تجهیز رزم‌ناوها


؟؟؟؟؟!!!!! (رزم ناو = Battlecruiser)

به عنوان مثال :  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


در آخر ناگفته نماند که ناوچه جماران برای ما دستاورد بزرگی است! منتهی این ناوچه در حد و اندازه ای که گفته میشه نیست!

omid0856 از این پست سپاسگزاري کرده است

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Goebbels تشکر کرده اند:
sroasha, mj_piremard, MASTER, sorena_noshad, دموکراسی, C.A.D.I.L.L.A.C, حمید عسگریان, pasha85, ali nuri, ne13, nima-rad, FARSHAD.ADL, shaman, ASHKAN95, CAPTAIN PILOT, DJ Dani

Junior Poster

Junior Posterنماد کاربر
پست ها

115

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 4 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 24 مهر 1390 01:05

آرشيو سپاس: 599 مرتبه در 99 پست

Re: "جماران" نماد مقاومت ایران در مقابل زیاده‌خواهی‌های آمری

توسط sorena_noshad » پنج شنبه 2 شهریور 1391 17:47

Goebbels

از نگاه رتبه و دسته بندی جهانی جماران با وزن 1400 تنی یک ناوچه است اما نیروی دریایی ارتش دارای یک کلاس بندی و دسته بندی جداگانه درون نیرویی بین شناورهای سطحی و زیر سطحی خود است و در این رتبه بندی جماران یک ناوشکن محسوب می شود.

فکر کنم شناور 3000 تنی آینده بشه نبرد ناو !  :-)
ارتش ايران ،‌ دلير و قهرمان / همچو كوهي در بر اهريمنان

عزم ايران گر نمايد خصم دون / جسم و جانش را كشيم در خاك و خون

omid0856 از این پست سپاسگزاري کرده است

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب sorena_noshad تشکر کرده اند:
zzvf

Major I

Major Iنماد کاربر
پست ها

280

تشکر کرده: 1 مرتبه
تشکر شده: 28 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 12 تیر 1391 17:17

محل سکونت

I.R.I

آرشيو سپاس: 1576 مرتبه در 239 پست

Re: "جماران" نماد مقاومت ایران در مقابل زیاده‌خواهی‌های آمری

توسط zzvf » پنج شنبه 2 شهریور 1391 20:14

Goebbels نوشته است:سلام

با تشکر از جناب امیر حسام

ناوشکن "جماران"

چند بار باید گفت که جماران یک ناوچه است؟! چرا رسانه ها و مسئولین ما بر ناوشکن بودن یک ناوچه تاکید دارند؟؟

این ناوشکن به اژدر و رادار الکترونیکی مجهز است

مگر رادار غیر الکترونیکی هم داریم؟! که ذکر شده رادار الکترونیکی!!!

در ادامه این گزارش علاوه بر ذکر ویزگی‌های منحصر به فرد این غول‌پیکر پولادین،


ویژگی های منحصر به فرد؟!! مثلا چه ویژگی های منحصر به فردی؟ (لازم به ذکر است که یکی از ویژگی های منحصر به فرد جماران نسبت به شناور های رزمی تازه ساخت ، طراحی منسوخ و 50 ساله آن است!!)

طراحی، ساخت و تجهیز رزم‌ناوها


؟؟؟؟؟!!!!! (رزم ناو = Battlecruiser)

به عنوان مثال :  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


در آخر ناگفته نماند که ناوچه جماران برای ما دستاورد بزرگی است! منتهی این ناوچه در حد و اندازه ای که گفته میشه نیست!

آقای Gobbels،
شما برای بنده همیشه مورد احترام بوده و هستید،ولی...این حرف کمی به دور از منطق است که طراحی آن منسوخ و 50 ساله است.مثلا" این ناوچه ی آمریکایی چه قدر شبیه جماران است:
...Palestine,we'll come back again
نَصرُ مِنَ الله وَ فَتحُ القَریب...

Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

1780

تشکر کرده: 4 مرتبه
تشکر شده: 71 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 29 اردیبهشت 1386 15:58

آرشيو سپاس: 11669 مرتبه در 1512 پست

Re: "جماران" نماد مقاومت ایران در مقابل زیاده‌خواهی‌های آمری

توسط typhoon » پنج شنبه 2 شهریور 1391 20:41

سلام
دوستان لطفا توجه کنند، این مسلم است که ناوچه جماران بزرگترین دستاورد نظامی کشور ماست و البته جای تعریف و تقدیر بسیار!!!
اما جماران فقط یک شروع است و این صحبتهای عجیب و غریب نظیر ناوشکن و فوق پیشرفته و امثال آن بیشتر به درد سایتهایی خبری غیر تخصصی برای سرگرم کردن مردم می خورد. این شناور دچار مشکلات بسیار زیادی است که بنده امیدوارم لااقل در شناور ولایت شاهد اون نباشیم. دوست عزیز جناب zzvf تصویری که شما قرار دادید متعلق به ناوهای محافظ کلاس " پری " است که وزنی در حدود 4100 تن دارد و همچنان یک ناو محافظ است و نه یک ناوشکن!!! اولین مدل آن در سال 1975 وارد خدمت شده و در بازار صادرات نیز بسیار موفق بوده است.

http://en.wikipedia.org/wiki/Oliver_Haz ... ss_frigate

شما اگر به دنبال شبیه واقعی و منبع الهام جماران هستید بهتر است نگاهی به ناوهای کلاس الوند نداجا بیاندازید.
Old soldiers never die.They just fade away

omid0856 از این پست سپاسگزاري کرده است

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب typhoon تشکر کرده اند:
خراد, ASHKAN95, shaman, DJ Dani, دموکراسی, MASTER, CAPTAIN PILOT, C.A.D.I.L.L.A.C, nima-rad, FARSHAD.ADL, sroasha

Major I

Major Iنماد کاربر
پست ها

280

تشکر کرده: 1 مرتبه
تشکر شده: 28 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 12 تیر 1391 17:17

محل سکونت

I.R.I

آرشيو سپاس: 1576 مرتبه در 239 پست

Re: "جماران" نماد مقاومت ایران در مقابل زیاده‌خواهی‌های آمری

توسط zzvf » پنج شنبه 2 شهریور 1391 20:52

typhoon نوشته است:سلام
دوستان لطفا توجه کنند، این مسلم است که ناوچه جماران بزرگترین دستاورد نظامی کشور ماست و البته جای تعریف و تقدیر بسیار!!!
اما جماران فقط یک شروع است و این صحبتهای عجیب و غریب نظیر ناوشکن و فوق پیشرفته و امثال آن بیشتر به درد سایتهایی خبری غیر تخصصی برای سرگرم کردن مردم می خورد. این شناور دچار مشکلات بسیار زیادی است که بنده امیدوارم لااقل در شناور ولایت شاهد اون نباشیم. دوست عزیز جناب zzvf تصویری که شما قرار دادید متعلق به ناوهای محافظ کلاس " پری " است که وزنی در حدود 4100 تن دارد و همچنان یک ناو محافظ است و نه یک ناوشکن!!! اولین مدل آن در سال 1975 وارد خدمت شده و در بازار صادرات نیز بسیار موفق بوده است.

http://en.wikipedia.org/wiki/Oliver_Haz ... ss_frigate

شما اگر به دنبال شبیه واقعی و منبع الهام جماران هستید بهتر است نگاهی به ناوهای کلاس الوند نداجا بیاندازید.

1-هیچ کس نگفت فوق پیشرفته ولی گفتیم منسوخ نیست.(یعنی نه خیلی پیشرفته و نه خیلی منسوخ.)
2-هیچ جا نشنیده ام که جماران مشکلات متعدد داشته باشد ولی چرا،مثلا" توپ 40 میلی متری آن نواخت تیر کافی ندارد.
3-جماران را اصلا" نباید با کلاس الوند مقایسه کرد؛جماران سی کینگ را هم می پذیرد ولی الوند چه؟یا جماران ظرفیت حمل بیشتری از الوند دارد.
4-من نگفتم این ناو آمریکایی ناوشکن است گفتم "ناوچه".
با تشکر
...Palestine,we'll come back again
نَصرُ مِنَ الله وَ فَتحُ القَریب...

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب zzvf تشکر کرده اند:
خراد, KH.I.A.2500

Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

1780

تشکر کرده: 4 مرتبه
تشکر شده: 71 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 29 اردیبهشت 1386 15:58

آرشيو سپاس: 11669 مرتبه در 1512 پست

Re: "جماران" نماد مقاومت ایران در مقابل زیاده‌خواهی‌های آمری

توسط typhoon » پنج شنبه 2 شهریور 1391 21:50

بسیار عالی
دوست عزیز به احتمال نزدیک به 100 درصد شما دارید در رسانه های داخلی در مورد این ناو می خونید و به همین دلیل چیزی از مشکلات اون نشنیدید!!!
به هر حال برای آشنایی دوستان با بعضی از این مشکلات:
وجود دو توپ 20 میلی متری تک لول در جلوی این ناو که باید توسط نفرات انسانی مورد استفاده قرار بگیرد. ما در حال زندگی در قرن بیست و یکم هستیم و نبردهای دریایی در حال حاضر شدیدا بر روی موشکهای کروز با سرعت بالا و قابلیت مانورهای سنگین متکی هستند که مقابله با آنها به سامانه های پدافندی بسیار پیچیده و کاملا اتوماتیک مثل سلاح های سری CIWS نیاز دارد. طراحان محترم این شناور اگر یک سرچ بسیار کوتاه در همین سایت ویکی هم می کردند می دیدند که اکثر شناورهای نظامی در تناژها و کلاسهای مختلف به این گونه از سلاح ها مجهز هستند. توپ 40 میلی متری سوئدی که در عقب این ناو هم مستقر شده است دقیقا به همان دوران 50 سال و ای بسا قبل تر تعلق دارد که تهدیدات به صورت پرنده های کم سرعت بودند. برای مشاهده یک توپ پیشرفته دریایی پیشنهاد من به شما و سایر دوستان این است:

http://en.wikipedia.org/wiki/Bofors_57_mm_gun

کلیپی در مورد این سلاح:
http://dsc.discovery.com/tv-shows/other ... al-gun.htm

جهان امروز شاهد معرفی مهمات هدایت دقیق با دقت بسیار بالا هستند که به صورت دو گانه بر علیه اهداف زمینی و دریایی کاربرد دارد. مقابله با این تهدیدات به سامانه های پدافندی مثل موشکهای سری RIM-66 و یا مدل دریایی تور ام یک نیاز دارد.اصولا سامانه ای نظیر محراب که بر پایه نسل اولیه موشک استاندارد طراحی شده است مناسب فضای نبرد در قرن بیست و یکم نیست.

سالهاست که طراحان ناوها به سمت طراحی پنهانکار رفته اند و سعی می کنند که ناوهای خود رو به صورت رادار گریز و یا با سطح مقطع راداری پایین طراحی کنند.

بله شاید برای کشور ما این طرح بسیار پیشرفته و یا خوب به حساب آید اما در مقایسه با استاندارهای فعلی دنیا کلا از رده خارج است!!!!

در ضمن بنده در مورد ظاهر کلی دو ناو جماران و الوند صحبت کردم و نه کارایی و یا تناژ آنها!!!!
Old soldiers never die.They just fade away

omid0856 از این پست سپاسگزاري کرده است

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب typhoon تشکر کرده اند:
DJ Dani, nima-rad, sroasha, MASTER, دموکراسی, C.A.D.I.L.L.A.C, CAPTAIN PILOT, FARSHAD.ADL, shaman, ASHKAN95

Major I

Major Iنماد کاربر
پست ها

280

تشکر کرده: 1 مرتبه
تشکر شده: 28 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 12 تیر 1391 17:17

محل سکونت

I.R.I

آرشيو سپاس: 1576 مرتبه در 239 پست

Re: "جماران" نماد مقاومت ایران در مقابل زیاده‌خواهی‌های آمری

توسط zzvf » پنج شنبه 2 شهریور 1391 22:20

typhoon نوشته است:بسیار عالی
دوست عزیز به احتمال نزدیک به 100 درصد شما دارید در رسانه های داخلی در مورد این ناو می خونید و به همین دلیل چیزی از مشکلات اون نشنیدید!!!
به هر حال برای آشنایی دوستان با بعضی از این مشکلات:
وجود دو توپ 20 میلی متری تک لول در جلوی این ناو که باید توسط نفرات انسانی مورد استفاده قرار بگیرد. ما در حال زندگی در قرن بیست و یکم هستیم و نبردهای دریایی در حال حاضر شدیدا بر روی موشکهای کروز با سرعت بالا و قابلیت مانورهای سنگین متکی هستند که مقابله با آنها به سامانه های پدافندی بسیار پیچیده و کاملا اتوماتیک مثل سلاح های سری CIWS نیاز دارد. طراحان محترم این شناور اگر یک سرچ بسیار کوتاه در همین سایت ویکی هم می کردند می دیدند که اکثر شناورهای نظامی در تناژها و کلاسهای مختلف به این گونه از سلاح ها مجهز هستند. توپ 40 میلی متری سوئدی که در عقب این ناو هم مستقر شده است دقیقا به همان دوران 50 سال و ای بسا قبل تر تعلق دارد که تهدیدات به صورت پرنده های کم سرعت بودند. برای مشاهده یک توپ پیشرفته دریایی پیشنهاد من به شما و سایر دوستان این است:

http://en.wikipedia.org/wiki/Bofors_57_mm_gun

کلیپی در مورد این سلاح:
http://dsc.discovery.com/tv-shows/other ... al-gun.htm

جهان امروز شاهد معرفی مهمات هدایت دقیق با دقت بسیار بالا هستند که به صورت دو گانه بر علیه اهداف زمینی و دریایی کاربرد دارد. مقابله با این تهدیدات به سامانه های پدافندی مثل موشکهای سری RIM-66 و یا مدل دریایی تور ام یک نیاز دارد.اصولا سامانه ای نظیر محراب که بر پایه نسل اولیه موشک استاندارد طراحی شده است مناسب فضای نبرد در قرن بیست و یکم نیست.

سالهاست که طراحان ناوها به سمت طراحی پنهانکار رفته اند و سعی می کنند که ناوهای خود رو به صورت رادار گریز و یا با سطح مقطع راداری پایین طراحی کنند.

بله شاید برای کشور ما این طرح بسیار پیشرفته و یا خوب به حساب آید اما در مقایسه با استاندارهای فعلی دنیا کلا از رده خارج است!!!!

در ضمن بنده در مورد ظاهر کلی دو ناو جماران و الوند صحبت کردم و نه کارایی و یا تناژ آنها!!!!

   در مورد توپ 20 میلی متری در ناو های آمریکایی هم توپ مورد استفاده ی خدمه هم وجود دارد که برای درگیری با شناور های کوچک در فاصله ی نزدیک است یا هدف قرار دادن هلی کوپتر ها نه موشک های کروز!

توپ 40 میلی متری ذکر شده نامش "فاتح" است و ساخت وزارت دفاع نه ساخت سوئد!

در مورد محراب هم اطلاعات زیادی ندارم ولی می دانم با ساخت آن دیگر اتفاقی مانند هدف قرار گرفتن سهند اتفاق نمی افتد.
در مورد سطح مقطع راداری در جماران سعی شده تا نسبت به کلاس واسپر سطح مقطع کمتری داشته باشد.

جماران هم از همه نظر  از الوند بالاتر است.ظاهر جماران را خودتان با الوند مقایسه کنید!!!
...Palestine,we'll come back again
نَصرُ مِنَ الله وَ فَتحُ القَریب...

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب zzvf تشکر کرده اند:
STIESTO, oweiys, KH.I.A.2500, Cloor Master, SEAFARER

Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

1780

تشکر کرده: 4 مرتبه
تشکر شده: 71 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 29 اردیبهشت 1386 15:58

آرشيو سپاس: 11669 مرتبه در 1512 پست

Re: "جماران" نماد مقاومت ایران در مقابل زیاده‌خواهی‌های آمری

توسط typhoon » پنج شنبه 2 شهریور 1391 22:37

اطلاعات زیادی در مورد محراب ندارید اما می دانید که حوادثی نظیر سهند تکرار نمی شود؟؟ :-O  :-O  دوست عزیز یکی از قوانین اصلی این انجمن صحبتها با سند و مدارک قاطع است، ممکنه دلیل و یا سند خود را ارائه کنید؟؟؟

بنده در مورد ریشه اصلی اون توپ 40 میلی متری صحبت کردم. چیز خاصی هم که به این توپ اضافه نشده است.  سوال بعدی این که اگر این توپ 20 میلی متری برای دفاع در برابر قایقهاست و نه موشکهای کروز دفاع جماران در برابر موشکهای کروز چیست؟ یک توپ 40 میلی متری در عقب ناو؟!!! اصولا بحث من دفاع در مورد موشکهای کروز بود وگرنه تجربه درگیری در خلیج عدن نشان داده است که تسلیحات فعلی برای مقابله با آن گونه تهدیدات کفایت می کند. بحث بنده تهدید ملموس تر در جریان یک نبرد واقعی است!!!

بنده نخواستم جماران را با الوند مقایسه کنم، بنده در مورد یک رفرنس به عنوان الهام دهنده برای ظاهر کلی جماران صحبت کردم و نه مشخصات دقیق آن!!!!
Old soldiers never die.They just fade away

omid0856 از این پست سپاسگزاري کرده است

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب typhoon تشکر کرده اند:
دموکراسی, MASTER, CAPTAIN PILOT, C.A.D.I.L.L.A.C, shaman, ASHKAN95, DJ Dani, nima-rad

Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

3805

تشکر کرده: 24 مرتبه
تشکر شده: 1266 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 7 شهریور 1388 02:26

محل سکونت

جمهوری اسلامی ایران

آرشيو سپاس: 23503 مرتبه در 3364 پست

Re: "جماران" نماد مقاومت ایران در مقابل زیاده‌خواهی‌های آمری

توسط Sami 1993 » پنج شنبه 2 شهریور 1391 22:58

جماران هرچه باشد منسوخ نیست .
همچنین ناوهای کلاس موج مانند دیگر تولیدات صنایع بزرگ دفاع مانند فاتح ، قاصد ، شهاب و .... روند توسعه و تکامل خود را همچنان ادامه می دهند (نباید انتظار داشت جماران در همان ابتدا از همه لحاظ کامل باشد )
الان رادار آرایه فازی که برای ناوها در حال توسعه است بعد از آزمایشات زمینی ، در ابتدا و برای ادامه آزمایشات بر روی ناوهای کلاس موج نصب می شد.


گرگ ها خوب بدانند در این ایل غریب

گر پدر رفت، تفنگ پدری هست هنوز

گرچه نیکان به مرور بار سفر بر بستند


شیرمردی چو علی خامنه ای هست هنوز لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                                                          لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                                                  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                                                                             لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Sami 1993 تشکر کرده اند:
mehdighorbani, SEAFARER, oweiys, _Saeed_, victory67, KH.I.A.2500, zzvf, Cloor Master

Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

1780

تشکر کرده: 4 مرتبه
تشکر شده: 71 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 29 اردیبهشت 1386 15:58

آرشيو سپاس: 11669 مرتبه در 1512 پست

Re: "جماران" نماد مقاومت ایران در مقابل زیاده‌خواهی‌های آمری

توسط typhoon » پنج شنبه 2 شهریور 1391 23:05

بحث بنده هم همین است. مشکل من بزرگ نمایی عده ای از دوستان می باشد که البته دلیلش مراجعه زیاد به بعضی از رسانه های خاص است.انشالله که روزی ما هم صاحب ناوهای پیشرفته بشویم.
Old soldiers never die.They just fade away

omid0856 از این پست سپاسگزاري کرده است

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب typhoon تشکر کرده اند:
FARSHAD.ADL, ASHKAN95, دموکراسی, MASTER, KH.I.A.2500, mj_piremard

Novice Poster

Novice Posterno avatar
پست ها

52

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 3 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 30 بهمن 1389 13:05

آرشيو سپاس: 257 مرتبه در 43 پست

Re: "جماران" نماد مقاومت ایران در مقابل زیاده‌خواهی‌های آمری

توسط STIESTO » پنج شنبه 2 شهریور 1391 23:35

در این که جماران یه دستاورد بزرگ است شک نکنید تولید این ناوچه با این عظمت با تلاش شرکت های دولتی و خصوصی انجام شد که در زمان خودش سرعت تولید به خوبی پیش رفت.
اما مشکل در زمان تحویل موتور پیش اومد که در هر صورت ما موتور بدون شفت گیربوکس و پروانه تحویل گرفتیم که متخصصان وزارت دفاع و صنایع وابسته برای اولین بار چنین قطعاتی(شفت) را در کشور تولید کردند  که مجبور به تغیراتی دیگری در سازه شدیم.

در رابطه با بخش رادار و سونار شناور باید گفت که قابل قبوله ولی انتظار بود از سامانه دیگه ای استفاده بشه که فعلا بحث نمی کنیم.

در مورد تسلیحات خب همه می دونند در بخش موشک های سطح به سطح 4 لانچر کمه و قرار بود لانچر موشک های میثاق هم نصب بشه که من ندیدم

توپ فاتح خب برای پوشش ناو در برابر موشک های ضد کشتی ضعیف به نظر میرسه ولی ما یکCIWS عالی داریم سامانه مصباح 1 که شاید از Vulcan-Phalanx در برابر موشک های شلیک شده به سمت ناو قویتر ظاهر بشه فقط اگه گلوله تغییر پیدا کنه یا بشه سیستمی مشابه با کالیبر بالاتر ساخته بشه جزو برترین سیستم هایClose-In Weapon Systemهای جهان میشه.

ما از لحاظ تسلیحاتی می تونیم مرگبار ترین شناورهای جهان در اختیار داشته باشیم اما متاسفانه حمایت کافی انجام نمیشه.

شناوری مجهز به موشک های خلیج فارس-قادر-نصر-سامانه مصباح مجهز به موشک های حرارتی-رادار آرایه فازی(توانایی فعالیت در سخترین شرایط ECM) -اژدر حوت به همراه اژدر های فعلی-شاید سامانه تور یا مرصاد و...

امیدوارم در نسلهای بعدی مشکلات حل بشه.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب STIESTO تشکر کرده اند:
mohammad_m

بعدي

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان