جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد
Captain I

Captain Ino avatar
پست ها

370

تشکر کرده: 148 مرتبه
تشکر شده: 55 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 15 شهریور 1390 18:28

آرشيو سپاس: 3489 مرتبه در 361 پست

کشف منظومه ای شامل دو ستاره و دو سیاره

توسط behrad90 » پنج شنبه 9 شهریور 1391 13:42


 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد    28 August 2012


کشف منظومه ای شامل دو ستاره و دو سیاره

برای اولین بار ستاره شناسان موفق به کشف سامانه ای شامل دو سیاره در مدار دو ستاره شدند . اغلب ستاره ها مانند خورشید تنها نیستند بلکه در سیستمهای دوتائی(binary systems) یا بیشتر حضور دارند . دانشمندان قبلا سیاراتی تنها را در چنین سیستمهائی  با استفاده از تلسکوپ فضائی کپلر کشف کرده بودند  . کپلر  قبلا چهار سامانه شامل دو ستاره و یک سیاره شناسائی کرده که بصورت kepler 16-34-35-38 نامگذاری شده اند. این سامانه ها هریک شامل دو ستاره و یک سیاره میباشند .
اینک دانشمندان اعلام کرده اند اولین سامانه  شامل دو سیاره که در مدار دو ستاره در حرکتنند ، کشف شده است . این سامانه به نام Kepler 47 خوانده شده است و در فاصله 5000 سال نوری در صورت فلکی ماکیان (cygnus) قرار دارد. این سیارت بسیار دورتر از آن هستند که قابل رویت باشندو کشف آنها توسط تلسکوپ فضائی کپلر و بر اساس متد ترانزیت انجام شده است به اینصورت که سیاره بیگانه هنگام عبور از جلوی ستاره خود باعث کاهش درخشش نور ستاره میشود .تصویری هنری از سامانه کپلر 47 شامل دو ستاره و دو سیاره

محققان با تحلیل اطلاعات بدست آمده توسط کپلر اندازه و مدار این سیارات را تعیین کرده اند . یکی از این ستاره ها مانند خورشید میباشد و دیگری حدود یک سوم خورشید و 175 بار ضعیفتر از خورشید ما میباشد . سیاره داخلی 3 برابر  بزرگتر از زمین میباشد و هر 49.5 روز یکبار مدار خود را بدور ستاره ها کامل میکند در حالیکه  سیاره خارجی 4.6 برابر از زمین بزرگتر بوده و مدار خود را در 303.2 روز بدور ستاره ها طی میکند . ستاره ها هم هر 7.5 روز یک بار دور هم میگردند.
نکته قابل توجه این است که سیاره خارجی این سامانه در کمر بند حیات habitable zone قرار گرفته است یعنی در جائی که یک سیاره خاکی مانند زمین از دمای مناسبی برای حضور آب در سطح آن برخوردار است . اما این سیاره خارجی احتمالا یک سیاره گازی مانند اورانوس باید باشد ولذا برای حضور حیات از نوعی که ما میشناسیم مناسب نیست . با اینحال این یافته نشان میدهد چنین سیاراتی میتوانند در این نقاط حضور داشته باشند .
اغلب ستاره ها در سیستمهای دوتائی میباشند و این کشف نشان میدهد  در مدار  چنین ستاره هایی میتواند  سیاراتی شکل گرفته و باقی بمانند .

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب behrad90 تشکر کرده اند:
ARafiee, zzvf, Java, FARSHAD.ADL, reza4087, shaman, CAPTAIN PILOT, nima-rad, MISSILE, naghme, oweiys

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان