کشف منظومه ای شامل دو ستاره و دو سیاره

جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain I
Captain I
پست: 370
تاریخ عضویت: سه شنبه 15 شهریور 1390, 7:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 6387 بار
سپاس‌های دریافتی: 3280 بار

کشف منظومه ای شامل دو ستاره و دو سیاره

پست توسط behrad90 » پنج شنبه 9 شهریور 1391, 2:42 pm


[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 28 August 2012


 کشف منظومه ای شامل دو ستاره و دو سیاره
 
 برای اولین بار ستاره شناسان موفق به کشف سامانه ای شامل دو سیاره در مدار دو ستاره شدند . اغلب ستاره ها مانند خورشید تنها نیستند بلکه در سیستمهای دوتائی(binary systems) یا بیشتر حضور دارند . دانشمندان قبلا سیاراتی تنها را در چنین سیستمهائی با استفاده از تلسکوپ فضائی کپلر کشف کرده بودند . کپلر قبلا چهار سامانه شامل دو ستاره و یک سیاره شناسائی کرده که بصورت kepler 16-34-35-38 نامگذاری شده اند. این سامانه ها هریک شامل دو ستاره و یک سیاره میباشند .
اینک دانشمندان اعلام کرده اند اولین سامانه شامل دو سیاره که در مدار دو ستاره در حرکتنند ، کشف شده است . این سامانه به نام Kepler 47 خوانده شده است و در فاصله 5000 سال نوری در صورت فلکی ماکیان (cygnus) قرار دارد. این سیارت بسیار دورتر از آن هستند که قابل رویت باشندو کشف آنها توسط تلسکوپ فضائی کپلر و بر اساس متد ترانزیت انجام شده است به اینصورت که سیاره بیگانه هنگام عبور از جلوی ستاره خود باعث کاهش درخشش نور ستاره میشود .


 تصویر 
 تصویری هنری از سامانه کپلر 47 شامل دو ستاره و دو سیاره 
محققان با تحلیل اطلاعات بدست آمده توسط کپلر اندازه و مدار این سیارات را تعیین کرده اند . یکی از این ستاره ها مانند خورشید میباشد و دیگری حدود یک سوم خورشید و 175 بار ضعیفتر از خورشید ما میباشد . سیاره داخلی 3 برابر بزرگتر از زمین میباشد و هر 49.5 روز یکبار مدار خود را بدور ستاره ها کامل میکند در حالیکه سیاره خارجی 4.6 برابر از زمین بزرگتر بوده و مدار خود را در 303.2 روز بدور ستاره ها طی میکند . ستاره ها هم هر 7.5 روز یک بار دور هم میگردند.


 تصویر

 نکته قابل توجه این است که سیاره خارجی این سامانه در کمر بند حیات habitable zone قرار گرفته است یعنی در جائی که یک سیاره خاکی مانند زمین از دمای مناسبی برای حضور آب در سطح آن برخوردار است . اما این سیاره خارجی احتمالا یک سیاره گازی مانند اورانوس باید باشد ولذا برای حضور حیات از نوعی که ما میشناسیم مناسب نیست . با اینحال این یافته نشان میدهد چنین سیاراتی میتوانند در این نقاط حضور داشته باشند .


 تصویر

 اغلب ستاره ها در سیستمهای دوتائی میباشند و این کشف نشان میدهد در مدار چنین ستاره هایی میتواند سیاراتی شکل گرفته و باقی بمانند . 

ارسال پست

بازگشت به “اخبار نجوم”