جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد
Captain I

Captain Ino avatar
پست ها

370

تشکر کرده: 148 مرتبه
تشکر شده: 55 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 15 شهریور 1390 18:28

آرشيو سپاس: 3489 مرتبه در 361 پست

کشف شیرین در فضا

توسط behrad90 » جمعه 10 شهریور 1391 12:58

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد   Aug. 28, 2012


فضای شیرین

   کشف  مولکولهای قند از اجزاء بلوکهای ساختمانی حیات در اطراف یک ستاره جوان


ستاره شناسان موفق به کشف شکل ساده ای از مولکولهای قند به نام گلیکول آلدهید در گازهای پیرامون یک ستاره دوتائی به نام  IRAS 16293-2422  شده اند .
گروهی از ستاره شناسان دانمارکی در گازهای اطراف ستاره ای خورشیدسان و در فاصله چهارصد سال نوری از زمین مولکول قند یافته اند . این کشف با کمک آرایه عظیم تلسکوپ آلما  با 66 آنتن در وسعت 16 کیلومتر در آتاکاما صورت گرفته است . البته مولکولهای ساده قند قبلا هم در فضای بین ستاره ای یافت شده بود اما این اولین بار است که این مولکولها در گازهای  اطراف یک ستاره و در حال حرکت به سمت آن مشاهده میشود .این کشف از آن جهت مهم است که گاز و غبارهای اطراف این ستاره مستعد برای شکل گیری سیارات میباشند . به همین دلیل مولکولهای قند در مسیر حرکت درست و زمان مناسبی قرار دارند تا در صورت تشکیل سیاره در آنجا حضور یابند . گلیکول آلدهید به فرمولC2H4O2  میتواند در واکنش تولید ریبوز شرکت داشته باشد که پایه ساختمانی DNA هستند . در حال حاضر این مولکولها در فاصله ای مشابه با فاصله اورانوس تا خورشید از ستاره  IRAS 16293-2422 قرار دارد . از شرایط شکل گیری حیات در سیارات حضور آنها در فاصله نزدیک ستاره میباشد و حرکت این مولکولها به طرف گازهای اطراف ستاره که مستعد شکل گیری سیاره میباشند ، موضوع را هیجان انگیز میکند . پژو هشگران بر این باورند که این بهترین فرصت برای مشاهده شکل گیری حیات در دنیایی دیگر میباشد.   

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب behrad90 تشکر کرده اند:
*mohammad*, shaman, ARafiee, Ghost Rider, moeen s m, rpm, nima-rad, oweiys, mahshid-banoo, naghme, MISSILE, CAPTAIN PILOT, ne13

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان