کشف شیرین در فضا

جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain I
Captain I
پست: 370
تاریخ عضویت: سه شنبه 15 شهریور 1390, 7:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 6387 بار
سپاس‌های دریافتی: 3280 بار

کشف شیرین در فضا

پست توسط behrad90 » جمعه 10 شهریور 1391, 1:58 pm

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] Aug. 28, 2012


   

  کشف مولکولهای قند از اجزاء بلوکهای ساختمانی حیات در اطراف یک ستاره  

 ستاره شناسان موفق به کشف شکل ساده ای از مولکولهای قند به نام گلیکول آلدهید در گازهای پیرامون یک ستاره دوتائی به نام IRAS 16293-2422 شده اند . 

 تصویر 

 گروهی از ستاره شناسان دانمارکی در گازهای اطراف ستاره ای خورشیدسان و در فاصله چهارصد سال نوری از زمین مولکول قند یافته اند . این کشف با کمک آرایه عظیم تلسکوپ آلما با 66 آنتن در وسعت 16 کیلومتر در آتاکاما صورت گرفته است . البته مولکولهای ساده قند قبلا هم در فضای بین ستاره ای یافت شده بود اما این اولین بار است که این مولکولها در گازهای اطراف یک ستاره و در حال حرکت به سمت آن مشاهده میشود . 

 تصویر 
 این کشف از آن جهت مهم است که گاز و غبارهای اطراف این ستاره مستعد برای شکل گیری سیارات میباشند . به همین دلیل مولکولهای قند در مسیر حرکت درست و زمان مناسبی قرار دارند تا در صورت تشکیل سیاره در آنجا حضور یابند . گلیکول آلدهید به فرمولC2H4O2 میتواند در واکنش تولید ریبوز شرکت داشته باشد که پایه ساختمانی DNA هستند . در حال حاضر این مولکولها در فاصله ای مشابه با فاصله اورانوس تا خورشید از ستاره IRAS 16293-2422 قرار دارد . از شرایط شکل گیری حیات در سیارات حضور آنها در فاصله نزدیک ستاره میباشد و حرکت این مولکولها به طرف گازهای اطراف ستاره که مستعد شکل گیری سیاره میباشند ، موضوع را هیجان انگیز میکند . پژو هشگران بر این باورند که این بهترین فرصت برای مشاهده شکل گیری حیات در دنیایی دیگر میباشد.  

ارسال پست

بازگشت به “اخبار نجوم”