در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد
Major I

Major Iنماد کاربر
پست ها

686

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 3 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 22 مهر 1389 19:24

آرشيو سپاس: 1839 مرتبه در 485 پست

تداوم عملکرد مثبت اقتصاد ایران در تحریم‌ها،کاهش فقر

توسط saeedjiji » شنبه 11 شهریور 1391 10:41

اختصاصی/ گزارش جدید بانک‌جهانی از اقتصاد ایران

تداوم عملکرد مثبت اقتصاد ایران در شدیدترین ‌تحریم‌ها/ کاهش قابل توجه فقر در ایران


خبرگزاری فارس: بانک جهانی در گزارش جدیدی به تداوم عملکرد مثبت اقتصاد ایران در شدیدترین ‌تحریم‌ها و کاهش قابل توجه فقر در ایران اشاره و تصریح کرد: شاخص های بخش سلامت در ایران بالاتر از استانداردهای منطقه ای است.


به گزارش گروه اقتصاد بین الملل فارس، بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود به بررسی کلی وضعیت اقتصادی ایران پرداخته و نوشته است: ایران با تولید ناخالص داخلی 400 میلیارد دلاری در سال 2011 پس از عربستان، دومین اقتصاد بزرگ منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا بوده و از نظر جمعیت نیز با داشتن 78 میلیون نفر جمعیت در این منطقه پشت سر مصر ایستاده است.

مشخصات اصلی اقتصاد ایران عبارتند از، دارا بودن منابع عظیم هیدروکربنی، بخش خصوصی کوچک در زمینه کشاورزی و خدمات و حضور قابل توجه دولت در زمینه سرمایه گذاری و تولید. در سال 2007، بخش خدمات (شامل خدمات دولتی) 56 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور را به خود اختصاص می داد و 10 درصد نیز سهم بخش کشاورزی بود.

ایران از نظر منابع گاز طبیعی جایگاه دوم و از نظر منابع نفتی جایگاه سوم را در جهان داراست. ایران دومین کشور بزرگ تولید کننده نفت عضو اوپک است که میزان متوسط تولید آن در سال های اخیر حدود 4 میلیون بشکه در روز بوده است. بخش عمده صادرات ایران را نفت و گاز تشکیل می دهد. بنابراین تولید ناخالص داخلی و درآمدهای دولتی این کشور وضعیتی شکننده دارد که با کم و زیاد شدن بهای جهانی نفت کم و زیاد می شود. علیرغم انجام اصلاحات اقتصادی، این وابستگی عمده اقتصاد ایران به نفت هنوز برطرف نشده است.

این گزارش افزود، اقتصاد ایران در حال گذار به سوی اقتصاد بازار محور است. با این حال، دولت ایران همچنان با در اختیار داشتن مالکیت بخش های بزرگ عمومی و نیمه عمومی که بخش عمده ای از بار تولید و اعمال تجاری کشور را بر دوش می کشند، نقش به سزایی دراقتصاد کشور ایفا می کند.

بیش از 60 درصد تولید در کشور توسط بخش دولتی انجام می گیرد. دولت قصد دارد طرح بزرگ خصوصی سازی را در چهارچوب برنامه پنج ساله خود در فاصله سال های 2010 تا 2015 اجرا نماید و هر سال 20 درصد شرکت های دولتی را به بخش خصوصی واگذار کند. اما به نظر می رسد که در این روند، اموال بخش های دولتی اکثرا توسط بخش های شبه دولتی خریداری می شوند.

بخش های مالی نیز تحت سلطه بانک های دولتی قرار دارد. به علاوه، ایران در زمینه کسب و کار در سال 2012 با قرار گرفتن در رتبه 144، مقام های آخری را بین کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا کسب کرده است. در این رتبه بندی تنها کشورهای الجزایر، عراق و جیبوتی از خاورمیانه و شمال آفریقا پایین تر از ایران قرار گرفته اند. با این حال، مقامات ایران استراتژی جدیدی را در سند چشم انداز بیست ساله کشور و برنامه 5 ساله توسعه ایران برای انجام اصلاحات اقتصادی بر مبنای اقتصاد بازار، در پیش گرفته اند.

بر اساس این گزارش رشد اقتصادی ایران در سال 10/2009 با رقم 3.5 درصدی روبرو بود، در حالی که اتخاذ سیاست های محتاطانه اقتصادی نرخ تورم را به حدود 10 درصد کاهش داد.

بانک جهانی در ادامه نوشت: حذف یارانه های دولتی در بخش انرژی و مواد غذایی در دسامبر 2010 علیرغم تحریم های سخت گیرانه بین المللی باعث نشد عملکرد مثبت اقتصاد ایران متوقف شود.

با این حال در سال 2011 رشد اقتصادی ایران حدود 2 درصد کاهش یافت و به دلیل افزایش قیمت انرژی در داخل به دلیل اجرای طرح هدفمند سازی یارانه ها تورم به حدود 20 درصد در سال 2011 رسید. مسئولیت اعلام نرخ تورم در ایران از بانک مرکزی به یک نهاد دیگر واگذار شد که موجب تضعیف اعتبار آمارهای رسمی در زمینه تورم گردید.

بانک جهانی در بحث از چشم انداز اقتصادی ایران نیز تاکید کرد به دلیل تاثیر تحریم ها و کاهش تولید نفت رشد اقتصادی کمتری برای ایران در میان مدت پیش بینی می شود. همچنین افزایش بیش از انتظار نرخ تورم پس از اجرای طرح هدفمند سازی یارانه ها در آینده موجب کاهش تولید در بخش خصوصی خواهد شد. به دلیل عملکرد نامناسب دولت در اختصاص سهم بخش صنعت از اجرای طرح هدفمندسازی یارانه ها، این بخش نیز احتمالا برای تطبیق خود با قیمت های بالای انرژی با مشکلاتی مواجه خواهد بود.

این گزارش افزود شاخص های اجتماعی کشور نسبت به استانداردهای منطقه ای در وضعیت مطلوب تری قرار دارند. در نتیجه تلاش های دولت برای ایجاد دسترسی به آموزش و سلامت، اکثر شاخص های توسعه انسانی به میزان قابل توجهی ارتقا یافته اند. تمام کودکان در سن رفتن به مدرسه در مدارس ابتدایی ثبت نام شده اند و میزان ثبت نام کودکان در مدارس مقطع راهنمایی از 66 درصد در سال 1995 به 84 درصد در سال 2009 رسیده است.

در نتیجه نرخ جوانان باسواد از 77 درصد به 99 درصد در طی همان دوره زمانی رسیده است که در زمینه رشد تعداد دختران باسواد، عدد بسیار قابل توجهی به شمار می رود. می توان این گونه نتیجه گرفت که ایران در دستیابی به اهداف توسعه هزاره در زمینه رفع تبعیضات جنسیتی گام هایی اساسی برداشته است.

در طی سال های گذشته، زنان ایرانی نقش فعال تری را در بخش اقتصادی ایفا کرده اند، هر چند که مشارکت آنها در بازار و میزان به کار گیری آنها در مشاغل مختلف همچنان به اندازه مردان نبوده است. عملکرد بخش سلامت نیز در طی بیست سال گذشته به نحو شایانی بهبود یافته است. نرخ مرگ و میر کودکان زیر 5 سال از 65 مورد در هر 1000 کودک در سال 1990 به 27 مورد در سال 2009 رسیده است.

به همین نحو، در همان بازه زمانی میزان مرگ و میر مادران در هر 100 هزار تولد از 150 به 30 کاهش پیدا کرده است. شاخص های بخش سلامت در ایران معمولا بالاتر از استانداردهای منطقه ای هستند. دلیل این موفقیت را می توان ارائه موثر خدمات بهداشت و درمان اولیه دانست که تقریبا نتایج درمانی متعادلی را در زمینه شاخص های سلامت بخش های شهری و روستایی در پی داشته است. طرح توسعه اقتصادی 5 ساله جدید ایران در فاصله سال های 2011 تا 2015 به تمرکز بر سیاست های اجتماعی خود ادامه خواهد داد.

بانک جهانی در مورد طرح هدفمندی یارانه ها نیز نوشت دولت ایران اصلاحات اساسی را در زمینه اختصاص یارانه های غیر مستقیم انجام داده که در صورت انجام موفق این اصلاحات، می تواند به نحو موثری در افزایش بهره وری و افزایش فعالیت های اقتصادی تاثیر گذار باشد. مجموع رقم یارانه اختصاص یافته در سال 2008/2007 حدود 27 درصد تولید ناخالص داخلی ایران بوده است (تقریبا 77.2 میلیارد دلار).

دولت تصمیم گرفته که ضمن اصلاح روش اختصاص یارانه ها، با افزایش دادن قیمت فرآوردهای نفتی، آب، برق، نان و تعداد دیگری از کالاها، رقمی را به عنوان یارانه به صورت مستقیم به شهروندان پرداخت نماید. برآوردهای اولیه نشان می دهد که برنامه دولت در مورد پرداخت مستقیم یارانه ها به همراه اجرای طرح اصلاح قیمت کالاهای اساسی، به میزان قابل توجهی موجب کاهش فقر و نابرابری درآمدی در کشور شده است.

با این حال، برنامه دولت در زمینه کمک به بخش صنعت که قرار بود 30 درصد از درآمد اجرای این طرح به این بخش اختصاص داده شود، به دلیل بیش از پیش بینی بودن مبلغ رایانه های نقدی پرداخت شده، پیشرفت چندان خوبی نداشته است.

بانک جهانی در مورد تحریم ها نیز تصریح کرد تحریم های اخیر اعمال شده علیه ایران در فاصله دسامبر 2011 تا فوریه 2012 هزینه انجام فعالیت های اقتصادی را در ایران افزایش داده و موجب محدود شدن دسترسی به سرمایه گذاری مستقیم خارجی و فن آوری های پیشرفته شده است. تجارت بین المللی و مبادلات مالی این کشور با سایر کشورهای جهان نیز دچار مشکل شده است.

تحریم های شورای امنیت سازمان ملل شامل ممنوعیت ارائه خدمات مالی و صادرات کالاهای مرتبط با برنامه های هسته ای و نظامی ایران بوده است. در ژانویه 2012، دولت آمریکا تحریم های جدیدی را شامل ممنوعیت موسسات مالی کشورهای مختلف از همکاری با بانک مرکزی ایران به تصویب رساند. به علاوه، اتحادیه اروپا نیز با اعمال تحریم واردات نفت از ایران موافقت کرده که بر اساس آن از ابتدای جولای سال جاری هیچ قرارداد جدید و یا تحویل محموله نفتی ای نمی تواند بین ایران و یک کشور اروپایی صورت پذیرد.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب saeedjiji تشکر کرده اند:
HASAN BARATY, zzvf, Java, R.A.F, Qaher1406, Sami 1993, reza4087

Major II

Major IIنماد کاربر
پست ها

316

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 16 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 18 بهمن 1390 22:11

آرشيو سپاس: 2399 مرتبه در 301 پست

Re: تداوم عملکرد مثبت اقتصاد ایران در تحریم‌ها،کاهش فقر

توسط Lord_Jason » شنبه 11 شهریور 1391 12:24

عاقلان دانند.
مردم خر نیستند، در همین مملکت زندگی می کنند، میزان حقوق و افزایش سالیانه شان رو دارند، مخارج و افزایش سالیانه آن را هم دارند، به راحتی مشخص می شود که فقیرتر شدیم یا غنی تر.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Lord_Jason تشکر کرده اند:
Mohammad 1985, mj_piremard, ASHKAN95, Ghost Rider, دموکراسی, Ruozbeh, Night_Raven, omidzare, Erratic, tomcatf14ir, Pedram.L

Major

Majorno avatar
پست ها

670

تشکر کرده: 16 مرتبه
تشکر شده: 193 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 3 شهریور 1386 14:02

آرشيو سپاس: 1755 مرتبه در 488 پست

Re: تداوم عملکرد مثبت اقتصاد ایران در تحریم‌ها،کاهش فقر

توسط ramin-am » شنبه 11 شهریور 1391 12:29

افزایش در امد سرانه شاید داشته باشیم ولی فعلا یک عده روز به روز پولدارتر و یک عده فقیر و فقیرتر میشن . والا ما که هر روز با افزایش حقوق هم دخلمون با خرجمون نمیخونه یعنی خیلی موارد رو هم از مخارج حذف کردیم باز هم نمیخونه به لطف  دلالان عزیز که مورد حمایت هستند
به رویاهایت بی اندیش ..........

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب ramin-am تشکر کرده اند:
دموکراسی, Night_Raven, omidzare, mj_piremard, Ghost Rider, ASHKAN95

Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

1372

تشکر کرده: 2275 مرتبه
تشکر شده: 3533 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 26 اسفند 1388 11:17

آرشيو سپاس: 10112 مرتبه در 877 پست

Re: تداوم عملکرد مثبت اقتصاد ایران در تحریم‌ها،کاهش فقر

توسط Java » شنبه 11 شهریور 1391 12:56

دو نکته در این شرایط باعث شده که ما زیاد اثر تحریم ها رو بطور مستقیم احساس نکنیم!

اولی بحران اقتصادی فعلی در اکثر کشور های غربی است... به نظرم اگه غرب در شرایط متعادلی قرار داشت ضربه سختی رو وارد میکرد و به اصطلاح توانایی این را داشت که کمر اقتصاد ما رو بشکنه!

دومی برخی هم پیمانان ما هستند که اثر این تحریم ها رو کم رنگ میکنند. مثال برادران(!) عزیز چینی که در سخت ترین شرایط  دست از سر ما بر نمیدارند...
............ودرویش به پادشاه گفت :این نیز بگذرد.....

http://valiasr-aj.com/persian/index.php

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Java تشکر کرده اند:
anga2009, Night_Raven, Ghost Rider, saeedjiji

Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

4265

تشکر کرده: 194 مرتبه
تشکر شده: 706 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 23 اسفند 1384 13:14

محل سکونت

کرج پلاک 43!

آرشيو سپاس: 13307 مرتبه در 2679 پست

Re: تداوم عملکرد مثبت اقتصاد ایران در تحریم‌ها،کاهش فقر

توسط Mohammad 1985 » شنبه 11 شهریور 1391 13:00

کاهش فقر در ایران ؟؟؟؟ قدرت خرید مردم از 7-8 ماه پیش تا حالا حداقل نصف شده !!!!
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Mohammad 1985 تشکر کرده اند:
Lord_Jason, Ghost Rider, دموکراسی, Ruozbeh, anga2009, Night_Raven, omidzare, Erratic, ASHKAN95, apple2009

Major I

Major Iنماد کاربر
پست ها

280

تشکر کرده: 1 مرتبه
تشکر شده: 28 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 12 تیر 1391 17:17

محل سکونت

I.R.I

آرشيو سپاس: 1576 مرتبه در 239 پست

Re: تداوم عملکرد مثبت اقتصاد ایران در تحریم‌ها،کاهش فقر

توسط zzvf » شنبه 11 شهریور 1391 13:03

Gava نوشته است:دو نکته در این شرایط باعث شده که ما زیاد اثر تحریم ها رو بطور مستقیم احساس نکنیم!

اولی بحران اقتصادی فعلی در اکثر کشور های غربی است... به نظرم اگه غرب در شرایط متعادلی قرار داشت ضربه سختی رو وارد میکرد و به اصطلاح توانایی این را داشت که کمر اقتصاد ما رو بشکنه!

دومی برخی هم پیمانان ما هستند که اثر این تحریم ها رو کم رنگ میکنند. مثال برادران(!) عزیز چینی که در سخت ترین شرایط  دست از سر ما بر نمیدارند...

خیر جناب Gava
آن شرایط سخت اول انقلاب دشمنان ما هیچ مشکل اقتصادی نداشتند و 8 سال کمرشکن جنگ...
ولی کشور ما ایستاد و حال این شعار ما معنا شده است که ما هیچ نیازی به آنان نداریم.
...Palestine,we'll come back again
نَصرُ مِنَ الله وَ فَتحُ القَریب...

Major I

Major Iنماد کاربر
پست ها

446

تشکر کرده: 171 مرتبه
تشکر شده: 276 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 30 اردیبهشت 1390 07:53

آرشيو سپاس: 3115 مرتبه در 371 پست

Re: تداوم عملکرد مثبت اقتصاد ایران در تحریم‌ها،کاهش فقر

توسط R.A.F » شنبه 11 شهریور 1391 13:23

اصلا بانکی جهانی چه میفهمه، اینهمه متخصص اقتصادی تو این انجمن هستش، بیان اینجا بپرسن ازشون که چجوری این ملت قحطی زده برای تامین هزینه های روزمره زندگی مثل خرید گوشی آیفون و عمل زیبایی بینی چه مشقتها که نمیکشند !!!
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب R.A.F تشکر کرده اند:
Java, Cloor Master, victory67, Qaher1406, Sami 1993, HASAN BARATY, zzvf

Rookie Poster

Rookie Posterno avatar
پست ها

26

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 5 خرداد 1391 01:38

آرشيو سپاس: 94 مرتبه در 21 پست

Re: تداوم عملکرد مثبت اقتصاد ایران در تحریم‌ها،کاهش فقر

توسط sa_baloch_ca » شنبه 11 شهریور 1391 13:27

شاید این گزارش مثل گزارش محمد مرسی باشه حتما برادران صدا و سیمای ترجمه کردند  :::P ما که میبینیم همه دارند از بی پولی گریه میکنند . بانک جهانی شاید از کیش یا بالا شهر تهران گزارش تهیه کرده  ^:)^

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب sa_baloch_ca تشکر کرده اند:
دموکراسی, mj_piremard, Ghost Rider, Night_Raven

New Memberno avatar
پست ها

8

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 2 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 2 مرداد 1391 09:08

آرشيو سپاس: 16 مرتبه در 5 پست

Re: تداوم عملکرد مثبت اقتصاد ایران در تحریم‌ها،کاهش فقر

توسط darkshadow » شنبه 11 شهریور 1391 13:40

لطفن لینک اصلی خبر رو هم بدید. وگدنه من هم میتونم از بانک جهانی خبر بزارم که اقتصاد ایران اولین اقتصاد پویای جهان.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب darkshadow تشکر کرده اند:
دموکراسی, omidzare

Major II

Major IIنماد کاربر
پست ها

316

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 16 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 18 بهمن 1390 22:11

آرشيو سپاس: 2399 مرتبه در 301 پست

Re: تداوم عملکرد مثبت اقتصاد ایران در تحریم‌ها،کاهش فقر

توسط Lord_Jason » شنبه 11 شهریور 1391 15:13

R.A.F نوشته است:اصلا بانکی جهانی چه میفهمه، اینهمه متخصص اقتصادی تو این انجمن هستش، بیان اینجا بپرسن ازشون که چجوری این ملت قحطی زده برای تامین هزینه های روزمره زندگی مثل خرید گوشی آیفون و عمل زیبایی بینی چه مشقتها که نمیکشند !!!

از جایی که سابقه ی شما رو در ارسال پست های بی محتوا و توهین آمیز و تمسخر دیگر کاربران دیده ام، روی سخنم با شما نیست. اما هر کس که عقل دارد می تواند با مقایسه درآمد خود و میزان مخارج ماهیانه اش و همچنین افزایش قیمت کالاهای ضروری زندگی اش به نتیجه برسد که فقیرتر شده یا غنی تر. تورم غیر منطقی و فزاینده ی موجود رو هیچ عقل سلیمی نمی تواند زیر سوال ببرد، چیزی که مشخص است درآمد قشر حقوق بگیر هم که به میزان تورم افزایش نمی یابد، حساب با خود شما.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Lord_Jason تشکر کرده اند:
Mohammad 1985, دموکراسی

Major

Majorنماد کاربر
پست ها

1212

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 25 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 2 اسفند 1388 10:53

آرشيو سپاس: 5964 مرتبه در 1162 پست

Re: تداوم عملکرد مثبت اقتصاد ایران در تحریم‌ها،کاهش فقر

توسط anybody » شنبه 11 شهریور 1391 15:21

حالا ماکه با وجود سخترین تحریم ها. که غیرقانونی و یک جانبه توسط زورگویان جهان بهمون تحمیل شده شرایطمون اینه و واقعا فشار زیادی به مردم وارد میشه...


اما جالب اینجاست که در همون غرب که ادعای اداره اقتصاد جهان رو داره و تجارت ازاد و روابط اقتصادی و البته استعماری با همه جهان داره چرا به اون روز افتادن و میزان بدهی هاشون سر به فلک کشیده و مجبور شدن فشار رو به مردم عادی بیارن تا موسسه های مالی و بانک ها و ... بیشتر از این داغون نشن؟!
جالبه که اعتراض های مردمشونم راه بجایی نبرده و سیاست ها همچنان همونه!!!

خدا کنه هرچه زودتر در جهان عدالت واقعی در همه زمینه ها برقرار بشه...
خواب دیدم قیامت شده است .

هرقومی را داخل چاله‏ای عظیم انداخته و بر سرهر چاله نگهبانانی گرز به دست گمارده بودند الا چاله‏ ایرانیان.
خود را به عبید زاکانی رساندم و پرسیدم: «عبید این چه حکایت است که بر ما اعتماد کرده نگهبان نگمارده‏اند؟»
گفت:«می‌دانند که به خود چنان مشغول شویم که ندانیم در چاهیم یا چاله.»
خواستم بپرسم: «اگر باشد در میان ما کسی که بداند و عزم بالا رفتن کند...»
نپرسیده گفت: گر کسی از ما، فیلش یادهندوستان کند خود بهتر از هرنگهبانی لنگش کشیم و به تهِ چاله بازگردانیم!

Major II

Major IIنماد کاربر
پست ها

316

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 16 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 18 بهمن 1390 22:11

آرشيو سپاس: 2399 مرتبه در 301 پست

Re: تداوم عملکرد مثبت اقتصاد ایران در تحریم‌ها،کاهش فقر

توسط Lord_Jason » شنبه 11 شهریور 1391 15:27

anybody نوشته است:اما جالب اینجاست که در همون غرب که ادعای اداره اقتصاد جهان رو داره و تجارت ازاد و روابط اقتصادی و البته استعماری با همه جهان داره چرا به اون روز افتادن و میزان بدهی هاشون سر به فلک کشیده و مجبور شدن فشار رو به مردم عادی بیارن تا موسسه های مالی و بانک ها و ... بیشتر از این داغون نشن؟!
جالبه که اعتراض های مردمشونم راه بجایی نبرده و سیاست ها همچنان همونه!!!

لطفاً اگر ممکنه علل مشکلات اقتصادی غرب رو هم بنویسید. در ضمن از شرایط بیمه های بیکاری و افزایش میزان آن از سال 2000 به بعد و خدمات اجتماعی دولت های اروپایی هم بنویسید تا خوانندگان بیشتر با مشقت های مردم اروپا و مفهوم برنامه ی ریاضت اقتصادی و میزان تورم سالیانه ی آنها آشنا بشن.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Lord_Jason تشکر کرده اند:
Ruozbeh, Mohammad 1985, دموکراسی

بعدي

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 6 مهمان