در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد
Super Moderator

Super Moderator

نماد کاربر
1343

تشکر کرده: 2 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 7 مهر 1386 12:02

آرشيو سپاس: 5132 مرتبه در 948 پست

و با تشکر از صدا و سیما

توسط Mahdi Mahdavi » سه شنبه 14 شهریور 1391 21:37

سلام دوستان.
در برهه اخیر غالبا شاهد انتقاد از صدا و سیما بودیم. هر چند این انتقادات بیشتر بجا بودند و کاملا به حق."مثل عدم پوشش به موقع زلزله اهر و ورزوقان "  اما شاید بد نباشه تشکری هم از این رسانه داشته باشیم.
اخیرا تیزر هایی به منظور فرهنگ سازی و بیشتر از جانب مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال پخش میشه که ایده های نابی داره. مثلا تیزری که در مورد اثرات سوء بازی های رایانه ای با گروه سنی نا مناسب ،تاثیر بد گشت و گذار کودکان در فضاهای مجازی ، اعتیاد به اینترنت و ...

علاوه بر ایده خوب و اجرای عالی این تیزر ها تاثیر اون در جامعه زیاده .
به امید افزایش این گونه تیزر ها با ایده های ناب
ناگهان چقدر زود دیر میشود !

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3441

تشکر کرده: 272 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 20 اردیبهشت 1387 08:44

آرشيو سپاس: 13553 مرتبه در 2799 پست

Re: و با تشکر از صدا و سیما

توسط Solver » چهارشنبه 15 شهریور 1391 09:00

Mahdi Mahdavi,  

من مخالف اثرات مفید این تیزرها نیستم اما مخالف پخش این تیزرها بدون همراهی برنامه های تبلیغاتی مفید و با مضامین آموزشی هستم.

متاسفانه هدفی که در پشت این تیزرها هست قدری متفاوت از چیزی است که شما شرح دادین. یک جور هراس اجتماعی از فعالیت های حوزه فناوری اطلاعات و اینترنتی را شکل داده اند بی آنکه هیچ کجا از مزایای این فناوری ها سخنی به میان آورده باشند.

در مقابل این حدود 10 تیزر تبلیغاتی. چند تیزر مشاهده کردید که به نوعی ترغیب کننده آموزش اینترنت و استفاده صحیح از اون باشد؟

شاید ندانید، اما محدودیت شدید در این زمینه ایجاد شده است و بحث بسیار ریشه ای تر از چیزی است که به نظر میاد.

یک نگاه به قوانین جدید ثبت دامین بندازین، خود من تقریبا در تمدید 4 تا از دامین هام با مشکل روبرو شده ام. و دیگر مالکیت سایت هایی که مثلا 2 سال مالکشون بودم را نمی توانم داشته باشم به دلیل شامل شدن نام شهر در اونها. البته اینجا بحث نام شهر و ... نیست. مهمترین بند این قانون جدید ممنوع بودن ثبت دامنه هایی است که شامل نام های مرتبط با اینترنت یا کامپیوتر باشند، است.

به این ترتیب قرار نیست هیچ کس سایتی درباره اینترنت یا فناوری اطلاعات را به صورت مستقل داشته باشد. جالب است این موضوع حتی از حیطه دولت هم خارج است و هنوز معلوم نشده حق ثبت این قبیل دامنه ها قرار است در دست چه کسی قرار بگیرد. اما روشن است محدودیت شدید در نشر فرهنگ فعالیت های اینترنتی ایجاد شده است. صدا و سیما هم که دیگر ده ها بار محدودیت هایش در ای حوزه فراتر از اینترنت است. بنابراین این تیزرها هر چند ذاتا مفید هستند اما در وضعیت کنونی و به تنهایی بیشتر تولید هراس نموده و موجب عقب ماندن جامعه از این فناوری ها خواهد شد تا آن اثرات مفید را بگذارد.

هر چند این روند بسیار بعید است پایدار باشد چون با حجم سنگین مخالفت ها و انتقادات روبرو شده است. همه این بحث ها احتمالا تا اویل مهر و با روشن شدن تکلیف کشور با اینترنت و اتخاذ موضع رسمی در قبال اون به نتیجه خواهند رسید.
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

Never is never an option +

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Solver تشکر کرده اند:
Mahdi1944, AGeNiS1, naghme, Ghost Rider, Ali$amir, MASTER, KH.I.A.2500, Mahdi Mahdavi, hasan_21, Erratic, FREE MAN, CAPTAIN PILOT, Mohammad 1985, Cloor Master

Super Moderator

Super Moderator

نماد کاربر
1343

تاريخ عضويت

توسط Mahdi Mahdavi » چهارشنبه 15 شهریور 1391 20:22

MiimA,  عزیز. در مورد ثبت دامنه اطلاعاتی ندارم که اگر اینطور باشه خیلی بی انصافیه !
اما در مورد تیزر ها : تیزر ها موارد غیر منطقی رو ارائه نمیده. اگر پدری دلسوز فرزندش باشه صد درصد نگران گشت و گذار تنهای فرزند در اینترنت میشه.
برای همه پیش اومده که با یک سرچ در گوگل در مورد مثلا فلان قطعه الکترونیکی یا فلان بحث علمی با صفحاتی روبرو میشیم که در اول اون تگ های تبلیغاتی مستهجن و ... بوده و حتی مطلب سایت هیچ ربطی به موضوع مورد جست و جو نداره.
و شاید پدر و مادر ها از این موضوع بی خبر باشند. اگر کسی به سمت این تبلیغات کشیده بشه عواقبش خیلی بده. ماشالله خرید مثلا بسته های حاوی فلان تعداد فیلم بدون سانسور هم که مثل آب خوردن.تقریبا همه هم کارت بانکی دارند. با 4 تا کلیک فیلم در خونه ست.
پس میبینیم که گوشزد کردن این خطرات خیلی هم بی راه نیست.
همین موارد هم باعث شده که بیشتر سایت هایی که مشکل ندارند هم چیلتر بشند و راهی به جز استفاده از ... نباشه.

یکی از دوستان جمله قشنگی میگفت. الان افراد قبل از اینکه اینترنت رو یاد بگیرند راه های دور زدن چیلتر رو یاد میگیرند!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Mahdi Mahdavi تشکر کرده اند:
Solver, zzvf, KH.I.A.2500, hasan_21, CAPTAIN PILOT, Ghost Rider, anga2009

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3441

تاريخ عضويت

توسط Solver » چهارشنبه 15 شهریور 1391 21:21

Mahdi Mahdavi,  

بنده هم نگفتم مواردشون غیر منطقی است.  تیزرها مفید هستند اما نه به تنهایی ...

میدانید چرا به قول دوست گرامی " الان افراد قبل از اینکه اینترنت رو یاد بگیرند راه های دور زدن چیلتر رو یاد میگیرند!" ؟

چون همه جا فقط از قسمت منفی اینترنت گفته شده است و اساسا ذهن افراد درگیر این قسمتش است. اگر چهار تا سایت جالب در شبکه های ما معرفی بشوند یا حداقل اجازه معرفی داده شود و محدودیت های تبلیغات در حوزه فناوری اطلاعات برداشته شود، آن وقت خواهید دید ملت اول از تلوزیون درباره کارهای مفید در اینترنت چیز یاد می گیرند و بعد از آن نیز در مورد خطرات آن آگاه می شوند. سپس با دانش کافی پای اینترنت خواهند نشست.

اما وقتی فقط از معایب اینترنت و ظرفیت های منفی اون گفته می شود، ما خودمان داریم به ذهن جویای جوانان زمینه انحراف می دهیم.

بزارید من هم از یک دوست (تیمساری در نیروی دریایی) نقلی کنم:

چهارشنبه سوری طرف آمده در شبکه استان تهران و در برنامه ویژه این شب گفت بچه ها این ایرانت که در آتیش بندازید هر چند صدا میدهد اما خطرناک است !

بعد رو به من کرد و گفت میلاد باورت میشه من تو این 60 سال زندگیم اینو نمی دونستم و اون شب از این برنامه فهمیدم اینم یه راه تولید صداست! عجب برنامه مفیدی ...

حکایت این تیزر ها هم مهدی جان اینطوریاست .. بزارید ساده تر بگم. اگر یک نفر که راننده نیست بخواهد فرمان ماشینی که از کنترل خارج شده است را کنترل کند خیلی خطرناک تر از همان حالت رها بودنش است  :-)

کنترل اینترنت این روزها در دست کسانی است که معتقدند 80% بار ترافیک اینترنت کشور مربوط به سایت های مستهجن، 10% مربوط به سای های سیاسی و چیزی کمتر از 5% اون مربوط به فعالیت های علمی است. آمار گوگل و الکسا و ... را هم ارائه می کنیم اصلا سر در نمیارن از آمار این دست که بفهمند آقا مثلا واژه فلان رتبه 2 رقمی در فهرست جستار های فارسی گوگل دارد و حتی جزو 10 موضوع برتر جستجو شده هم نیست!

خوب حالا اینها آمده اند کنترل کنند اینترنت را ... من و شما این میان تکاوریم ... فکر باقی سرنشینان این خودرو باش داداش . یک جور شده که ملت به اینترنت مثل مشروب خوری نگاه می کنند! پای اینترنت بودن را = ارتکاب گناه دانسته تا آنجا که کم و بیش هر چند نگذاشتند چندان صداش در بیاد به طور علنی برخی افراد اعلام کردند استفاده از اینترنت حرام است. این بنده خدا ها گناه نداشته اند، چون هر چه از اینترنت شنیده اند از زبان کسانی بوده که آنطور از اینترنت تحلیل داشتند. یاد حسنی اون امام جمعه افتادم که می گفت شما میدانید همین کلید های صفحه کلید کامپیوتر که فشار میدهید چقدر برق مصرف میکنه و ما چند روستای بی برق داریم !

باید باور داشت اینترنت و فناوری اطلاعات یک تکنولوژی معمولی نیست، عصر ما عصر فناوری اطلاعات است! اگر مردم خود را ازش بترسانیم و عقب نگه داریم دیگر مثلا در فلان حوزه از دیگر کشورها عقب نخواهیم ماند بلکه یک صده از جهان عقب تر خواهیم افتاد . . .

FREE MAN, Mahdi Mahdavi, CAPTAIN PILOT, Mahdi1944, naghme, KH.I.A.2500, AGeNiS1, Erratic, hasan_21, Mohammad 1985

Captain II

Captain II

نماد کاربر
678

تشکر کرده: 89 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 8 اسفند 1387 01:21

آرشيو سپاس: 2893 مرتبه در 562 پست

توسط Erratic » چهارشنبه 15 شهریور 1391 21:48

با تشکر از دوستان بابت این بحث مفید.
میلاد جان راجع به محدودیت ثبت کردن ادرس اینترنتی بیشتر توضیح میدهید؟

منم چندتا دامنه دارم و اتفاقا یکیش راجع به فناوری و دیگری راجع به اینترنت هستش.
دقیقا چه اتفاقی افتاده؟

پیشاپیش متشکرم
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Erratic تشکر کرده اند:
hasan_21

Super Moderator

Super Moderator

نماد کاربر
1343

تاريخ عضويت

توسط Mahdi Mahdavi » چهارشنبه 15 شهریور 1391 22:47

MiimA,   با نظرتون موافقم. الان که کامل توضیح دادید متوجه شدم. ممنونم.

امیدوارم که به قول شما در ادامه تیزر های مزیت اینترنت هم داشته باشیم. هر چند در بخش بانکداری و خدمات دولت الکترونیک تا حدودی این کار انجام شده اما خیلی کمه!  
"تازگی ها کشف کردم که الکترون هستم !!! خواستم برای یک خدمت دولت الکترونیک بصورت الکترونیکی ثبت نام کنم.در شرایط ثبت نام اومده بود : مراجعه متقاضی به فلان شرکت برای تکمیل فرم!!! "

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Mahdi Mahdavi تشکر کرده اند:
AGeNiS1, hasan_21, FREE MAN, CAPTAIN PILOT, naghme, Solver

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3441

تاريخ عضويت

توسط Solver » جمعه 17 شهریور 1391 11:19

راستش خود من هنوز درست نفهمیدم جریان از چه قرار است و این سخت گیری ها مربوط به شروع طرح است یا قرار است پایدار باشد.

جهت اطلاعات بیشتر میتوانید این فایل را مطالعه بفرمائید:

http://www.scribd.com/doc/105190919

CAPTAIN PILOT, AGeNiS1, hasan_21