در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل و موضوعات مرتبط با طراحي صفحات اينترنتي به بحث بپردازيد
Major I

Major Ino avatar
پست ها

162

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 5 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 9 مرداد 1391 14:24

آرشيو سپاس: 534 مرتبه در 148 پست

طراحی سایت و تعریف وب سایت

توسط طراحی سایت » سه شنبه 21 شهریور 1391 11:06

یك وب سایت معمولا شامل تعداد زیادی فایل است كه در تعدادی پرونده مرتب شده اند، به همان صورت كه شما فایل هایتان را در پرونده ها مختلفی روی كامپیوترتان مرتب می كنید. صفحه اصلی یك سایت معمولا index.htm یا index.html یا default.html نام دارد. وقتی كه یك آدرس وب (یا اسم دامنه) را در مرور گرتان تایپ می كنید (مثلا www........com)، برنامه مرورگر به سراغ اكانت میزبانی ای می رود كه این اسم دامنه به آن اشاره می كند، و به دنبال یكی از این فایل های اصلی می گردد. فرضا اگر فایلی به نام index.html را در آن وب سایت پیدا كند، این فایل( یا صفحه) را به صورت خودكار در مرور گر شما نمایش خواهد داد.
الف - مراحل راه اندازی وب سایت
1.انتخاب نام مناسب براي سايت
2. ثبت دامنه (نام سايت) در شبكه جهاني اينترنت
3.طراحي نرم افزار و گرافيك سايت
4. خريد فضا ( هاست)
5.قراردادن نرم افزار سايت طراحي شده بر روي فضاي خريداري شده و افتتاح سايت
ب - فناوريهاي مورد استفاده در طراحي سايت
زير ساختهاي نرم افزاري پروژه هاي طراحي سايت بر اساس Microsoft .NET Framework است. استفاده از فناوري دات نت با انعطاف پذيري، قابليت اطمينان ، نوآوري و امنيت مثال زدني خود قابليت هاي بسياري را براي ما به ارمغان مي‏آورد، كه از جمله آن قابليت مديريت كدهاي توليد شده، پشتيباني از شي گرايي و سازگاري با متدولوژي انتخابي پروژه، وابسته نبودن به يك زبان خاص، درعين بهره مندي از #C كه زباني مدرن و كاملا شي گرا است.ضمن آنكه بسترها و زيرساختهاي نرم افزاري انتخاب دات نت به عنوان بستر اصلي اجراي پروژه ، امكان استفاده از فناوري هاي جانبي ديگري كه سازگار با Windows هستند را فراهم خواهد كرد.چندلايه بودن نرم افزارهاي توليدي موجب تسهيل شرايط ارتقاي وبسايت طراحي شده در آينده خواهد بود.ضمن آنكه هزينه هاي reworking (دوباره كاري) را به هنگام توسعه پروژه حذف خواهد نمود.
براي خدمات بانك اطلاعاتي از MS SQL SERVER استفاده خواهد شد. نوع مجوز حقوقي استفاده از اين كارگزار بانك اطلاعاتي در وب به همراه امكانات وسيع و كارايي قابل توجه، آن را به انتخاب مناسبي تبديل نموده است. براي اطلاعات بيشتر مراجعه به سايت www.npco.net توصيه ميشود.
ج - ملاحظات امنيتي در نظر گرفته شده براي طراحي سايت چيست ؟
كاربران در ابتداي ورود به سايت اعتبارسنجي مي شوند و پس از ورود به سايت جهت دسترسي به بخشهاي مختلف با توجه به سطح دسترسي كه دارند هدايت ميگردند. » تدابير اتخاذ شده در طراحي سايت براي جلوگيري از هرگونه دسترسي غيرمجاز كه ممكن است منجر به دستكاري، خرابكاري يا سرقت اطلاعات شود؛ در سه دسته زير قرار ميگيرند:
1- تدابيري جهت جلوگيري از ورود خرابكاران به
بانكهاي اطلاعاتي و پنلهاي مديريتي يا تلاش براي بدست آوردن گذرواژه » كليه گذرواژه ها بصورت رمز شده با يك الگورتيم مناسب در بانك اطلاعاتي نگهداري مي شوند. (يك طرفه يا دو طرفه)
2- تدابيري جهت جلوگيري براي تزريق دستور به كارگزار بانك اطلاعاتي. شامل : » ممانعت از ارسال دستورات SQL از طريق مبادي ورودي اطلاعات » ممانعت از ارسال دستورات SQL از طريق پارامترهاي GET 3- تدابيري جهت جلوگيري از سرقت اطلاعات در هنگام نقل و انتفال در شبكه در صورت لزوم شامل :
» هنگام ورود كاربر به صفحه ورود به سايت يك مسير و باند حفاظت شده بوسيله SSL بين رايانه كاربر و كارگزار ايجاد مي شود كه كليه نقل و انتقال اطلاعات از اين مسير حفاظت شده بين اين دو رايانه رد و بدل خواهد شد و اين تكنيك دسترسي به اطلاعات ارسالي و دريافتي را براي كساني كه استراق سمع مي كنند را ناممكن خواهد كرد.
د - ويژگيهاي عمومي در نظر گرفته شده براي چگونه است ؟
1- وب سايت منطبق با فن آوري موتورهاي جستجو به ويژه Google طراحي خواهد شد.
2- در طراحي سايت حداكثر كارايي با بهره گيري از فناوري هاي عرضه شده بوسيله شركت مايكروسافت براي عملكردهاي وب سايت از ديد كاربر در نظر گرفته خواهد شد.
به عنوان مثال زمان لود صفحات به طور متوسط و در شرايط معمول ارتباطي با يك خط 56 كيلوبايتي 20 ثانيه خواهد بود.
3- دسترسي آسان و دقيق كاربر به اطلاعات در طراحي گرافيكي صفحات الويت خواهدداشت.تامين نظر كارفرما در طراحي گرافيكي از A تا Z در اولويت خواهد بود.
4- سرعت و سهولت در به روز رساني و سهولت توسعه در طراحي سايت در آينده در نظر گرفته خواهد شد.
5- ملاحظات حفاظتي و امنيتي در توليد بسترهاي نرم افزاري و طراحي سايت در نظر گرفته خواهد شد.
6- استفاده بهينه از منابع سخت افزاري در ساخت نرم افزارها در نظر گرفته خواهد شد.
7- امكانات عمومي مانند : آمار بازديدكنندگان ، نقشه سايت، فرم نظرخواهي، افزودن به آدرس هاي برگزيده، ارسال صفحه به دوستان، خروجي چاپ و RSS نيز در صورت لزوم به امكانات سايت افزوده خواهد شد.
چند نکته که مدیریت وب سایت و طراح وب سایت باید بداند :
1- موتور جستوجوی انعطاف ناپذیر: بسیاری از موتورهای جستو جو کاربر را ملزم به ورود پارامترهای زیادی می کنند.
2- متن زیاد: معمولا سایت های حاوی متن های حجیم , خسته کننده هستند.
3- اندازه فونت ها و متون: به خصوص افرادی بالای ۴۰ سال با حروف نازک یا کوچک مشکل دارند و باید ترتیبی اتحاذ شود تا از طریق مرورگر امکان تغییر اندازه فونت ها فراهم شود.
4- رابط گراافیکی (GUI) برداشت غیر استاندارد: برداشت کاربر از عناصر و اشیای موجود در برنامه ها تثبیت شده.
5- ضعف آرشیو: در اغلب مواقع اطلاعات قدیمی هم مورد استفاده کاربران قرار میگیرد.
6- انیمیشن و متون متحرک: تمرکز بازدید کنندگان از سایت را بر هم می زند.
7- پیوند به سایت های دیگر: به دلیل فلسفه و ساختار متفاوت طراحی در سایتهای مختلف , نباید تعداد پیوندهای خارج از سایت زیاد باشد.
اصطلاحات وب سایت :
HTML
زمانيکه شما داخل صفحات يک وب سايت می گرديد اجزای گوناگونی را می بينيد که تمام آنها در يک چيز مشترک هستند و آن زبان يا کدی است که آنها را توليد می کند که اين زبان HyperText Markup Language يا همان HTML می باشد.
عکسهابافرمت gif
بيشترين استفاده را در وب دارند و محبوبترين نوع عکس است. اين نوع فرمت 256 رنگ را پشتيبانی ميکند و از ويژگيهای ديگر آن animation, transparency, interlacing است . البته محبوبيت آن بيشتر برای حجم کم آن است.
استاندارد W3C چیست؟
W3C یا کنسرسیوم شبکه جان گستر وب، مجمعی متشکل از 400 شرکت و سازمان است که در مورد استاندارد ها و فناوری های وب، تشریک مساعی دارند.
استاندارد W3C، از سوی سازمان W3C به صفحاتی داده میشود که قوانین مشخصی را رعایت کنند. با رعایت این ضوابط، اینگونه صفحات در اکثر بروزر های معمول دنیا قابل خواندن، بدون مشکل خواهند بود.
فرمتهای فايلهای صوتی:
WAV يکی از فرمتهای صوتی که کيفيت بالايی هم دارد و البته حجم زيادی هم اشغال می کند و در سيستم عامل ويندوز بکار می رود. نوع MIME اين فرمت برابر است با audio/wav .
AU اين فرمت متعلق به سيستمهای عامل UNIX, Linux است و خاصيت آن داشتن حجم کم و البته با کيفيت پايين تر، که نوع MIME اين فرمت برابر است با audio/basic .
AIFF اين فرمت هم متعلق به کامپيوترهای Macintosh است با کيفيت بالا و حجم بسيار بالا. نوع MIME آن برابر است با audio/aiff .
MIDI اين فرمت با فرمتهای ديگر صوتی تفاوتهايی دارد. در اين فرمت بجای ذخيره شدن فرکانس صدا، آهنگ صدا يا همان نت های موسيقی را ذخيره و پخش می کند. بزرگترين مزيت آن حجم بسيار پايين و عيب آن، پخش آهنگ بدون گفتار است. نوع MIME اين فرمت audio/midi است.
کارهایی که در طراحی وب سایت باید از آن خودداری کنید
استفاده از تصاویر گرافیکی با حجم زیاد
استفاده از تصاویر گرافیکی با حجم فوق العاده کم و تعداد بالا
استفده از تعداد زیادی فایلهای فلش انیمیشن
برچسبهای چشمک زن و مانند آن
نشانه ها و لینکهایی در سایت که به آنچه وجود ندارد و در حال ساخت است اشاره می کند.
انتخاب رنگ نا مناسب
اشکالات املایی و دستوری
متنهای خیلی کوتاه
متنهای خیلی بلند
صداهایی که به طور اتوماتیک در هنگام ورود بازدیدکننده به صورت خودکار اجرا می شوند
لینکهای شکسته (لینکهایی که به هیچ صفحه عکس یا فایلی ختم نمی شوند. )
فضاهای خالی خیلی زیاد بین قسمتهای مختلف
فضاهای خالی خیلی کوچک بین قسمتهای مختلف
استفاده از اختصارات بی مورد در جمله مثلاً u برای you.
فریمهایی که به طور افقی یک تکه از صفحه را اشغال می کنند.
یک صفحه طولانی بدون پاراگرافهای لازم
تعداد زیادی banner های تبلیغاتی
سرعت پایین هاست یا (میزبان وب شما ) یا صفحه طولانی و حجیم


 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
                                                                                                لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب طراحی سایت تشکر کرده اند:
srf020, Mahdi1944

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 9 مهمان