سهند با فرمان رهبری به آب افتاد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار ادوات دريايي منتشر شده به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

Furious Poster
Furious Poster
پست: 323
تاریخ عضویت: یک شنبه 29 بهمن 1385, 1:50 pm
سپاس‌های ارسالی: 874 بار
سپاس‌های دریافتی: 1751 بار

Re: سهند با فرمان رهبری به آب افتاد

پست توسط pasha85 » دو شنبه 24 مهر 1391, 2:40 pm

دريادار بي غم :
ساخت ناوشكن با ورژن‌هاي پيشرفته
جانشين فرمانده نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران با اشاره به ساخت ناوشكن با ورژن‌هاي پيشرفته‌تر در وزارت دفاع تصريح كرد: هدف ايران از ساخت تجهيزات تعدي و تجاوز نيست .
دريادار بي‌غم در مورد ورود ايران به اقيانوس اطلس؛ نزديك مرز آمريكا گفت: اين توانايي در نداجا وجود دارد كه نه تنها به اقيانوس اطلس بلكه به آ‌ب‌هاي آزاد هر جا برود. هدف ما تأمين و برقراري امنيت براي منافع جمهوري اسلامي در درياي آزاد است؛ تردد كشتي‌هاي نفت‌كش و تجاري در اقصي‌ نقاط جهان وجود دارد و تهديد دزدهاي دريايي نيز اقيانوس هند، خليج‌ عدن و درياي سرخ را فرا گرفته است كه احتمال مي‌دهيم در مناطق آزاد ديگر نيز وجود داشته باشد.
افزايش توانمندي نيروي دريايي متناسب با برنامه‌ها
وي تصريح كرد: با توجه به تجهيزاتي كه در اختيار داريم و با توجه به خطرات موجود براي برقراري امنيت در خطوط مواصلاتي در اقصي‌ نقاط جهان اقدام مي‌كنيم، ممكن است بخشي از نقاط مواصلاتي ما در تجارت به اقيانوس هند هم كشيده شود و حضور نداجا در آن منطقه هم امكان‌پذير است.
دريادار بي‌غم ادامه داد: بحث اين است كه ما چقدر اين آمادگي را در كاركنان خود از طريق آموزش ايجاد كرده‌ايم و تا چه حد تجهيزات را به مرحله‌اي رسانده‌ايم كه بتوانيم دريانوردي طولاني داشته باشيم. در اين زمينه بايد گفت در طول چند سالي كه پديده دزدي دريايي به وجود آمده يگان‌هاي شناور ما و نيروهاي ورزيده و آموزش‌ديده انساني با استفاده از تجهيزات مأموريت‌هاي زيادي در آب‌هاي دوردست انجام داده است.
توانايي حضور نيروي دريايي ايران براي حضور در درياي دوردست
دريادار بي‌غم با اشاره به مأموريت ناوگروه 22 در خليج عدن اظهار كرد: اين ناوگروه قريب 2 تا 3 ماه دريانوردي را براي مدت طولاني تحمل كرد و اين موضوع نشان‌دهنده فرق عمده تجهيزات و كاركنان در چند سال گذشته است.
جانشين فرمانده نيروي دريايي ارتش با اشاره به آموزش‌هاي مستقل كاركنان و ارتقاي تجهيزات اظهار كرد: ما براي حضور مستمر؛ نيازمند ارتقاي تجهيزات هستيم و اين فعاليت‌ها و فعاليت‌هاي اقتصادي هميشه ادامه دارد و نيروي دريايي براي هر يك از اين برنامه‌ها طر‌ح‌هايي دارد و يكي از آن‌ها افزايش توانمندي متناسب با برنامه‌ها است.
وي گفت: اقيانوس هند بيش از يك منطقه براي احتمال حضور يگان‌ها نيست و اين آمادگي براي تجهيزات و نيروي انساني در نيروي دريايي وجود دارد كه بتوانند در اقيانوس‌هايي از جمله اطلس حضور يابند.
دريادار بي‌غم در مورد تحليل سياسي اين موضوع اظهار كرد: با توجه به اينكه كار نيروي دريايي جمهوري اسلامي موضوع ناشناخته‌اي براي ساير كشور‌ها نيست و آن‌ها نيز با توجه به نيازمندي‌هاي خود بايد از منافع خود دفاع كنند، بنابراين اين حضور ما در درياي دوردست موضوع تازه‌اي نيست و عادي است.

وي گفت: اين حق مسلم ما است تا جايي كه تعرض به آب‌هاي ساير مناطق و منافع ساير كشور‌ها نباشد، پيش برويم و به نظر من اين موضوع ابعاد سياسي ندارد.
پيشروي ايران در آبهاي آزاد نشاندهده توانايي تامين تجهيزات مورد نياز
دريادار بي‌غم اظهار كرد: اين پيشروي از نظر فني نشان‌دهنده توانمندي‌هاي نيروي دريايي در ابعاد تجهيزات و موضوع آموزشي است. براي حضور در آب‌هاي اقيانوس‌ها بايد توانمندي‌ها را افزايش داد. دريانوردي در آب‌هاي كوچك و درياي خزر با آب‌هاي ساحلي و ساير اقيانوس‌ها متفاوت است و اين پيام را دارد كه جمهوري اسلامي در هر دو بعد آموزش ديده و توانايي تأمين تجهيزات مورد نياز براي مأموريت‌هاي بسيار پيشرفته را دارد.
تجربيات و نيازمنديهاي دوران دفاع مقدس آغاز جهش نو در نيروي دريايي
وي در مورد توانمندي‌هاي نيروي دريايي اظهار كرد: جمهوري اسلامي ايران هشت سال دفاع مقدس را پشت سر گذاشته است، اين دوران براي ما تجربيات گرانبهايي را به دنبال داشت و اعتماد به نفس را در كاركنان ما ايجاد كرد.
جانشين فرمانده نيروي دريايي ارتش ادامه داد: تجربيات ما در اين دوران و نيازمندي‌هاي ما در آن دوران باعث شد در نيروي دريايي حركت نويني براي تأمين نيازمندي‌ها آغاز شود و تجهيزاتمان را در اين زمينه آماده كنيم بخصوص در زمينه تجهيزات آسيب‌ديده در دوران دفاع مقدس و پاسداري از منافع جمهوري اسلامي ايران.
دريادار بي‌غم تصريح كرد: بعد از مدتي ما شروع به بهينه‌سازي تجهيزات كرديم و با توجه به پيشرفت فناوري خود را به‌روز كرديم.
رشد ايران در ساخت ناوشكن‌هاي پيشرفته
مرحله نصب تجهيزات ناوشكن سهند
وي با بيان اينكه بايد توجه كنيم تا مأموريت‌هاي پيشرفته متناسب با تجهيزات باشد، ابراز كرد: امروز ما در جمهوري اسلامي به جايگاهي رسيده‌ايم كه به ساخت زيرسطحي كه در دفاع مقدس آن را نداشتيم، دست يافتيم و در مورد بحث جديد ساخت شناورهاي سطحي متناسب با مأموريت‌ها؛ پيشرفت‌هاي خوبي كرده‌ايم و اين روند ادامه دارد.
دريادار بي‌غم با بيان اينكه آخرين دستاورد ما ساخت ناوشكن سهند به ياد ناوشكن سهند در رويارويي با آمريكا است، خاطرنشان كرد: اين ناوشكن را در رويارويي با آمريكا از دست داديم اما اكنون اعلام مي‌كنيم كه بيش از 30 درصد ساخت آن پيشرفت كرده است و سازه اصلي ساخته شده و در مراحل نصب تجهيزات است و خبر عملياتي آن را به زودي مي‌شنويم.
وي گفت: در اين ناوشكن طرح تجهيزات متناسب با ابعاد مختلف ناوشكن در نظر گرفته شده است. در حقيقت در بعد تجهيزات نيروي دريايي به خودكفايي‌هاي لازم رسيده است و مي‌تواند تجهيزات مورد نياز با مأموريت‌ها را تأمين كند.
مشاركت مراكز علمي كشور با نيروي دريايي در ساخت تجهيزات
جانشين فرمانده نيروي دريايي ارتش با اشاره به همكاري نيروي دريايي با مراكز علمي يادآور شد: همه اين اقدامات با همكاري تمام مراكز علمي و صنايع داخلي كشور است. نيروي دريايي نيازمند تمام علم روز دنيا است و نياز دارد اين همكاري و هماهنگي با مراكز داخل كشور را داشته باشد، به همين جهت تمام تجهيزات نيروي دريايي در حد توانمندي روز دريا است.
وي در مورد مقايسه تجهيزات نيروي دريايي ايران با ساير كشور‌ها خاطرنشان كرد: تجهيزات نيروهاي مسلح در كشور رو به افزايش است و از نظر تجهيزات نظامي و تكنولوژي و تجهيزات ساير كشور‌ها بايد گفت كه نمي‌شود مقياسي را ايجاد كرد، اهداف ما از ساخت تجهيزات با اهداف آن‌ها متفاوت است.
هدف ايران از ساخت تجهيزات تعدي و تجاوز نيست
دريادار بي‌غم گفت: تجهيزات ما براي اهدافي كه در سر داريم، متناسب است؛ ما قصد زياده‌خواهي و تجاوز و گسترش مرز‌ها نداريم بلكه قصد داريم از منافع خود دفاع كنيم و امنيت را در منطقه برقرار كنيم و اين شعار ما در رزمايش‌ها است.
جانشين فرمانده نيروي دريايي ارتش اظهار كرد: حال اگر كشورهاي همسايه نيز در اين زمينه همكاري كنند اين امنيت بهتر برقرار مي‌شود، بنابراين تجهيزات فرامنطقه‌اي ساير كشور‌ها وقتي قصد تهاجم داشته باشند در مقابل با اين تجهيزات ما مطمئن باشند كه اين تجهيزات با توجه به شناخت ما از منطقه بسيار كارا است و اجازه هيچ تعرضي به منطقه خود را نمي‌دهيم.
بسته‌شدن تنگه هرمز به معناي بالا رفتن خطر تهديدات
وي در مورد بستن تنگه هرمز تصريح كرد: تنگه هرمز از آبراه‌هاي بين‌المللي است و براي كشورهاي منطقه اهميت والايي دارد، 40 درصد نفت جهان از اين تنگه عبور مي‌كند و بخش عظيمي از نيازمندي‌هاي اروپا و حتي كشورهاي شرق از انرژي عظيم اين منطقه تأمين مي‌شود و از اهميت ويژه‌اي برخوردار است و ما هم به طبع آن از اين تنگه نفع داريم.
امير بي‌غم ابراز كرد: بسته‌شدن تنگه هرمز به معناي بالا رفتن خطر تهديدات است.
وي با اشاره به تجربيات دفاع مقدس از اين تنگه افزود: در آن دوران تمامي كشتي‌ها كه به مقصد عراق وارد مي‌شدند با كنترل كامل ما بود و برخي از مرسولاتي كه حاوي تجهيزات نظامي براي كشور عراق بود توقيف مي‌شد كه اين توانايي امروز با توجه به توانمندي‌هاي نيروهاي مسلح بيشتر شده است.
وي تأكيد كرد: مطمئنا در زمان بحران اگر نياز باشد به راحتي تنگه را كنترل مي‌كنيم. هدف ما تأمين امنيت در منطقه و تنگه هرمز است، انشاءالله كشورهاي فرامنطقه‌اي نيز اين هدف را دنبال كنند.
اگر نيازي براي بستن تنگه هرمز باشد براي آن برنامه داريم
امير بي‌غم تصريح كرد: انشاءالله زماني نرسد كه نيازي به بسته‌شدن تنگه هرمز باشد اما اگر نيازي باشد ما براي آن موضوع نيز طرح داريم، البته همان‌گونه كه رياست ستاد كل نيروهاي مسلح اعلام كرده‌اند ما براي تمام برنامه‌ها طرح‌هاي ويژه داريم كه در صورت نياز آن‌ها را اجرا مي‌كنيم.
چنگ و دندان نشان دادن امريكا با برگزاري مانور‌ها در خليج فارس
جانشين فرمانده نيروي دريايي ارتش در مورد برگزاري مانورهاي مختلف در منطقه اعلام كرد: اخيرا مانور مين‌روبي توسط آمريكا با همكاري 30 كشور برگزار شد كه عملا چند كشور بيشتر در آن شركت نداشتند.
وي با بيان اينكه از ديدگاه نظامي تمام نيروهاي نظامي بخصوص نيروي دريايي بر مبناي تخصص نيازمند مانورهاي گوناگون است، يادآور شد: اين مانور‌ها براي آزمايش قرار دادن تأسيسات و نيروي انساني است تا از آمادگي آن‌ها آگاهي كسب شود. ما در نيروي دريايي در طول سال مانورهاي زيادي را در منطقه انجام مي‌دهيم و هدف ما بالا بردن آمادگي دفاعي و ارزيابي از تجهيزات نو است.
دريادار بي‌غم ادامه داد: با اين ديد مثبت تمرينات آن‌ها امر عادي است اما در نگاه ديگر با توجه به تحريم‌ها و فشار‌ها به جمهوري اسلامي به دليل مخالفت با افكار و عقايد آن‌ها كه افكاري متجاوزگرانه است و منافع خود را در ساير كشور‌ها دنبال مي‌كند به نظر نوعي چنگ و دندان نشان دادن به ماست تا بتوانند وضعيت بازدارندگي در ما ايجاد كنند، هر چند ما به ترفندهاي استكبار آشنا هستيم و اين مانور‌ها تأثيري در عزم راسخ رزمندگان و پاسداري از جمهوري اسلامي ندارد و اين نوعي قدرت‌نمايي آن‌ها است.
مانورهاي دشمن در خليج فارس كارايي لازم در برابر تاكتيك‌هاي ايران را ندارد
وي گفت: اين تمرينات و تاكتيك‌هايي كه امروز در خليج‌فارس ما ناظر آن‌ها هستيم در بحران‌ها بر ما مؤثر نيست زيرا آن‌ها هيچ آگاهي‌اي از توانمندي‌ جمهوري اسلامي و تاكتيك‌هاي آن ندارند و به نظر نمي‌رسد اين مانور‌ها از كارآيي لازم برخوردار باشند.
وي با بيان اينكه اهداف براي ما از اهميت بالايي برخوردار است، خاطرنشان كرد: هدف نيروهاي آمريكا اين است كه منافع خود را در دوردست‌ها و ساير كشور‌ها دنبال كنند، به همين جهت نيازمند تجهيزات بيشتر نظامي هستند و آن‌ها را با خود همراه مي‌كنند، مانند زيردريايي اتمي، ناوهاي هواپيمابر اما ما اين اهداف را دنبال نمي‌كنيم.
استفاده از انرژي هسته‌اي در نيروي دريايي متنفي است
وي در مورد استفاده از سوخت هسته‌اي در ناو‌ها و زيردريايي‌ها اظهار كرد: هدف ما اين است كه نيروي مسلح قوي داشته باشيم و از منافع خود دفاع كنيم، بنابراين به دنبال منافع خود در ساير كشور‌ها و نيازمند ناوهاي بزرگ رانش هسته‌اي نيستيم؛ ناوهايي كه بيش از شش تا هفت ماه سال‌ها در سواحل هستند نيازمند تأمين سوخت بيشتري هستند و سيستم هسته‌اي را دنبال مي‌كنند تا در مدت طولاني نيازمند سوخت نباشند يا سلاح هسته‌اي همراه دارند كه هيچ‌يك در راهبرد نظامي ما وجود ندارد.
امير بي‌غم خاطرنشان كرد: بحث استفاده انرژي هسته‌اي كاملا منتفي است، اين سياست در نيروهاي مسلح وجود ندارد اما بحث فناوري آن در كشور وجود دارد و اگر نياز باشد كه آن را داشته باشيم اين توانايي وجود دارد اما اين موضوع از قبل در سياست‌هاي جمهوري اسلامي نيست.
ارتش و سپاه زنجيره دفاعي كشور
وي در مورد رزمايش مشترك با سپاه پاسداران تصريح كرد: رزمايش‌هاي مشترك براي دفاع از كشور است كه در راهبرد‌ها تدوين و تعريف شده است، طبيعتا براي استراتژي و راهبرد جمهوري اسلامي كه دفاع همه‌جانبه است نياز است كه زنجيره دفاعي از تمام نيرو‌ها داشته باشيم.
جانشين فرمانده نيروي دريايي ارتش گفت: نيروي دريايي ارتش و سپاه حلقه‌هايي از زنجيره دفاعي هستند، اگر مي‌خواهيم دفاع همه‌جانبه داشته باشيم اين زنجيره بايد به هم پيوسته باشد و نياز داريم اين تمرينات و مانورهاي مشترك را داشته باشيم تا هماهنگي و همدلي لازم در نيرو‌ها به وجود آيد.
دريادار بي‌غم اظهار كرد: هدف از انجام رزمايش مشترك نيز همين است و با توجه به ابلاغ مشترك اگر لازم شد رزمايش‌هاي مشترك نيز انجام مي‌شود.
ساخت ناوشكن با ورژن‌هاي پيشرفته‌تر در وزارت دفاع
وي در مورد توانمندي‌هاي ناوشكن سهند اظهار كرد: بعد از به آب انداختن ناوشكن جماران با دستور مقام معظم رهبري؛ نيروي دريايي روند ادامه ساخت ناوشكن را آغاز كرد. در حال حاضر صنايع وزارت دفاع و كارخانجات نيروي دريايي ورژن‌هاي پيشرفته‌تري از ناوشكن جماران را در حال ساخت دارند، اين ناوشكن سهند چندمنظوره است و تفاوت‌هاي سازه‌اي مانند رادارگريزي و تجهيزات فناورانه را با خود دارد. فعلا در مورد زمان آب انداختن آن نمي‌توانيم صحبت خاصي كنيم و در حال حاضر 30 درصد از كار به اتمام رسيده است، اين موضوع با توجه به زمان آغاز ساخت اين ناوشكن از نيمه سال گذشته تاكنون بسيار مطلوب است.
ناوشكن سهند زود‌تر از زمان مورد نظر عملياتي مي‌شود
وي گفت: اين ناوشكن در بيست و هشتم شهريور 91 در نوشهر با حضور رهبري در مراسم دانش‌آموختگي به آب انداخته شد و در فاز نصب تجهيزات است و به زودي نصب تجهيزات آن آغاز مي‌شود و به نظر زود‌تر از زمان استاندارد ساخت ناوشكن، ناوشكن سهند عملياتي مي‌شود.
وي خاطرنشان كرد: معضل و گلوگاهي در ساخت اين ناوشكن وجود ندارد و تاريخ دقيق آن را نمي‌توانيم اعلام كنيم چون كار ساخت ناوشكن كار فني‌ است.
دريادار بي‌غم با اشاره به تحريم‌ها عليه ايران يادآور شد: تحريم‌ها باعث شد گلوگاه‌ها برطرف شود، اين تحريم‌ها باعث شد ما بسياري از تجهيزاتي را كه نياز داريم به صنايع مختلف داخل كشور سفارش دهيم و گلوگاهي در اين زمينه وجود ندارد.
وي در مورد سفارش ساخت تجهيزات نظامي به جمهوري اسلامي گفت: فرمانده نداجا با حضور در سمينارهاي خارج از كشور در اين زمينه آمادگي جمهوري اسلامي را اعلام كرده است و آماده همكاري در بحث فني و تعمير و نگهداري است.
وي گفت: اين همكاري‌ها فقط در بحث ساخت تجهيزات نيست بلكه در بحث آموزش‌هاي دريايي متناسب با استانداردهاي جهاني نيز نيروي دريايي پيشرفت‌هاي قابل توجه‌اي را پشت سر گذاشته است. در بخش تجاري نيز صنايع كشتي‌سازي در بوشهر و بندرعباس آمادگي ساخت كشتي‌هاي تجاري و نفت‌كش به سفارش ساير كشور‌ها را دارند.

Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
پست: 79
تاریخ عضویت: یک شنبه 10 اردیبهشت 1391, 3:36 am
سپاس‌های ارسالی: 1078 بار
سپاس‌های دریافتی: 506 بار

Re: سهند با فرمان رهبری به آب افتاد

پست توسط farzande-iran » چهار شنبه 8 آذر 1391, 3:06 pm

امروز اخبار سراسری تصاویر جدیدی از ناوشکن  سهند   کرد. به نظر میرسه که ناوشکن سهند همون ماکتی باشه که قبلا توی این عکس دیدیم تصویر تصویر تصویر

تصویر

Furious Poster
Furious Poster
پست: 323
تاریخ عضویت: یک شنبه 29 بهمن 1385, 1:50 pm
سپاس‌های ارسالی: 874 بار
سپاس‌های دریافتی: 1751 بار

Re: سهند با فرمان رهبری به آب افتاد

پست توسط pasha85 » پنج شنبه 9 آذر 1391, 8:31 am

farzande-iran نوشته شده:امروز اخبار سراسری تصاویر جدیدی از ناوشکن  سهند   کرد. به نظر میرسه که ناوشکن سهند همون ماکتی باشه که قبلا توی این عکس دیدیم تصویر تصویر تصویر

تصویرسلام نمستونه این یاشه
همون جماران قبلی هست
به پد بالگرد فرم یگان فرماندهی و جایگاه ها توجه فرمایید
با تشکر

Furious Poster
Furious Poster
پست: 323
تاریخ عضویت: یک شنبه 29 بهمن 1385, 1:50 pm
سپاس‌های ارسالی: 874 بار
سپاس‌های دریافتی: 1751 بار

Re: سهند با فرمان رهبری به آب افتاد

پست توسط pasha85 » دو شنبه 30 بهمن 1391, 11:27 am

به آب اندازی ناو جماران 2 در آینده

وزیر دفاع از به آب اندازی ناو جماران 2 رونمایی از شناور پرنده با نوع جدید در ماه‌های آینده خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس، سردار احمد وحیدی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در حاشیه همایش توسعه ملی سواحل مکران و اقتدار ایران در جمع خبرنگاران گفت: سواحل مکران موضوع بسیار مهمی است که با حضور نیروی دریایی ارتش توجه به آن بیشتر شده است و توسعه سواحل به صورت جدی در دستور کار دولت قرار گرفته است.

وی افزود: توجه به اهمیت سواحل مکران و نقش راهبردی آن در حوزه ترانزیت بسیار با اهمیت است و دولت برنامه‌های متعددی در دستور کار دارد از جمله ایجاد قطب سوم پتروشیمی در چابهار، توسعه منطقه آزاد، توسعه صید صیادی و کشاورزی و توجه به بهداشت و آبرسانی.

وزیر دفاع ادامه داد: همچنین کارگروهی در سطح دولت به ریاست معاون اول رئیس جمهور برای توسعه سواحل مکران ایجاد شده و همچنین کلیات ایجاد سازمان توسعه سواحل مکران تائید شده که در این صورت متولی مشخص‌تری برای این موضوع مطرح می‌شود.

وحیدی در پایان از به آب اندازی ناو کلاس موج به نام جماران 2 و رونمایی از شناور پرنده با نوع جدید در ماه‌های آینده خبر داد.

Major
Major
نمایه کاربر
پست: 270
تاریخ عضویت: سه شنبه 10 بهمن 1391, 10:02 pm
سپاس‌های ارسالی: 227 بار
سپاس‌های دریافتی: 1194 بار

Re: سهند با فرمان رهبری به آب افتاد

پست توسط 144 » دو شنبه 30 بهمن 1391, 1:08 pm

سلام.
یعنی این همون سهنده؟خداکنه که اون باشه :AA:
در تمام رنج هایی که میکشی "صبر[COLOR=#000000]" اوج احترام به حکمت خداوند است 

Major II
Major II
پست: 275
تاریخ عضویت: یک شنبه 23 دی 1386, 7:20 pm
سپاس‌های ارسالی: 557 بار
سپاس‌های دریافتی: 644 بار

Re: سهند با فرمان رهبری به آب افتاد

پست توسط sohraba » دو شنبه 30 بهمن 1391, 9:40 pm

فکر کنم ولایت باشه درشمال

Furious Poster
Furious Poster
پست: 323
تاریخ عضویت: یک شنبه 29 بهمن 1385, 1:50 pm
سپاس‌های ارسالی: 874 بار
سپاس‌های دریافتی: 1751 بار

Re: سهند با فرمان رهبری به آب افتاد

پست توسط pasha85 » دو شنبه 30 بهمن 1391, 10:26 pm

sohraba نوشته شده:فکر کنم ولایت باشه درشمال


ولاین در شمال در دست ساخت هست و بدنه تکمیل شده ولی انگار در تجهیز تسلیحات و تجهیزات هیچ سرعتی نداره
جماران 2 در بندرعباس به سرعت در دست ساخت هست که خیلی از جماران 1 پیشرفته تر میباشد و احتمالا تا خرداد 92 به نیروی دریایی می پیونده

ارسال پست

بازگشت به “اخبار ادوات دريايي”