در اين بخش شما ميتوانيد درباره سخت افزار كامپيوتر به بحث و تبادل نظر بپردازيد
Old Moderator

Old Moderator

نماد کاربر
627

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 12 بهمن 1384 10:59

15616

آرشيو سپاس: 72 مرتبه در 51 پست

بحث در مورد قطعات سخت افزاري...!

توسط Ali Singer » دوشنبه 15 اسفند 1384 22:53

با سلام خدمت تمامی دوستان خوب عفیف

خیلی وقت بود میخواستم این تاپیک رو بزارم ولی فرصت پیش نیومده بود تا حالا...برای همه ما پیش اومده که برای خرید قطعات کامپیوتری به بازار رفته باشیم و در بین مارکهای مختلف سردرگم بشیم
تو این تاپیک میخوام یه سری راهنمایی های کوچیک ولی کاربردی براتون بنویسم

1.cpu.....مهمترین قطعه ای که برای خرید اون همه دچار تردید میشن cpuهست که بین AMD و INTEL کدوم رو انتخاب کنن....در مورد اینکه کدوم بهتره و دلیلش چی هست تو خیلی از تاپیک ها بحث شده و هر کسی عقیده خاص خودشو داره...اینجا هم من نمیخوام بگم کدوم بهتره یا کدوم ضعیف تره منتها مساله اینه که باید ببینیم کارم ما با کامپیوتر در چه سطحی هست و چه انتظاراتی از دستگاه خود داریم....خیلی کلی بگم که هر کدوم از این دو مدل خصوصیت های خودشونو دارن ...اگر طرفدار پر . پا قرص بازی های جدید و کارهای گرافیکی در حد برنامه ای مثل photoshop هستین بدون شک AMD رو انتخاب کنید ...ولی اگر با برنامه هایی مثل 3dmaxو maya وبرنامه هایی که اصولا سنگین هستن کار میکنید پس 100% گزینه اصلی برای شما INTEL هست .....نمیخوام بگم که AMD ضعیفه و تو خیلی از برنامه واقعا چیزی از intel کم نمیاره منتها amd برای کارای single خوبه ...ولی با intel شما میتونید هم زمان با چندین برنامه کار کنید ....من خودم از   cpu AMD barton2800+ استفاده میکنم و خیلی هم ازش راضی هستم چون جوابگوی تمام کارای من بوده و از لحاظ سرعت هم عالیه  ولی با اینکه به اصطلاح بازاریا amd باز هستم ولی وقتی با یه برنامه سنگین میخوام کار کنم میبینم یه کوچولو دستگاه منگ میزنه...
یکی از دلایلی که امروزه 80% مشتری ها به سراغ AMDمیرن اینه که قیمت اون نسبت به رقیب دیرینه(INTEL) به مراتب پایین تره...و جواب کارای روزمره رو میده...چون این روزا اکثر کاربرها خودشونو با music و show و game و internet  سرگرم میکنن و کمتر میبینیم کسی با کامپیوترش  برنامه های تخصصی رو استفاده کنه ...پس خرید cpu INTEL  میتونه برای این دسته از کاربرها خرج اضافی و بیهوده تلقی بشه.....
یه نمونه براتون مثال میزنم که تفاوت قیمت ها رو بهتر متوجه بشید..به عنوان مثال
Cpu Intel LGA775 3000+ 2mbL2cash......... 164 هزار تومان به فروش میرسه
Cpu AMD socket 939 64bit 3000+ 640kbL2cash.......105 هزار تومان به فروش میرسه
البته خوب در مورد L2cash  هیچ شکی نیست که INTEL  حرف اول رو میزنه ولی این L2cash  هم زمانی کاراییش مشخص میشه که یک نرم افزار سنگین رو اجرا کنید که نیاز به محاسبات سنگین داره و کشش بالایی رو میطلبه وگرنه تو کارای عادی هیچ تفاوتی رو احساس نخواهید کرد
مساله دوم اینکه سرعت ساعت cpu  های AMD نسبت به مدلشون پایین تر هستن ...مثلا سرعت ساعت همین cpu amd که بالا اشاره شد حدود 1,80GHz هست.....ولی در Cpu Intel سرعت ساعتی که روی جعبه نوشته شده رو تو ویندوز هم میتونید ببینید یعنی 3.0GHz ....البته AMD این ادعا رو داره که این فقط یه حرفه و در عمل از INTEL که کم نمیاره هیچی بلکه تازه سر هم هست
یه دلیل دیگه که این روزا اکثرا همه به سمت AMD میرن اینه که قیمت cpu  های 64bit INETL  تازه از این مدل بالایی شروع میشه ...یعنی اینکه اگه کسی بخواد از CPU 64bit Intel  استفاده کنه باید حد اقل 160 هزار تومان خرج cpu بکنه در صورتی که cpu  های 64bit AMD از 80 هزار تومان و حتی کمتر تو بازار موجود هستن و خوب دلیلش هم اینه که AMD تو تولید سری 64 بیت پیشقدم بوده مدلهای ارزون رو با قلبلیت 64 بیت به بازار ارائه کرده
با تمام این اوصاف اینتل یه چیز رو همیشه ادعا کرده و اونم اینکه کسایی که از cpu  های این شرکت استفاده میکنن پول کیفیت رو میپردازن ولی آیا واقا همینطوره...؟

انشاله تو مباحث بعدی در مورد قطعات دیگه صحبت میکنیم....لطفا نظرات خودتونو بنويسيد خوشحال ميشم

ALI SINGER :D

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Ali Singer تشکر کرده اند:
b1368mehran, jamjoushani

Incredible Poster

Incredible Poster

نماد کاربر
3047

تاريخ عضويت

جمعه 7 بهمن 1384 21:41

آرشيو سپاس: 408 مرتبه در 218 پست

توسط Farhad3614 » دوشنبه 15 اسفند 1384 23:02

ali_singer,
علی جان ممنون که این بحث را شروع کردی عالی هست  در ضمن هم CPU هستیم  :-)
CPU 64 موقییتش چتوره الان؟ هنوز هم نا سازگاری داره؟ :-(

Old Moderator

Old Moderator

نماد کاربر
627

تاريخ عضويت

15616

توسط Ali Singer » سه شنبه 16 اسفند 1384 00:35

Farhad3614, جان بحث ناسازگاري اصلا نيست ...الان جالبه که بدونين cpu intel socket478 3000 که تازه 1mb L2cash داره از cpu LGA socket775 گرونتره و اين از اون استثنا ها هست .....البته در عمل من هيچ فرقي تو اينا نديدم

حالا در مورد برنامه ها بايد بگم که برنامه هاي 64 بيتي تک و توک تو بازار هستن و ارائه شدن مثل Catia که نسخه 64 بيتي هست و براي استفاده از اون بايد cpu 64bit داشته باشيد

ولي هم نسخه final سيستم عامل(windows xp64bit) به بازار اومده و هم اينکه الان همه سعي ميکنن حد الامکان از cpu 64bit خريداري کنن چون اين cpu ها برنامه هاي 32 بيت رو با بهترين performance اجرا ميکنن و هم اينکه در آينده اکثر نرم افزار ها 64 بيت خواهند بود
آشنايي يك اتفاق است...جدايي يك قانون....دل به اتفاق نبند كه قانون اجرا مي شود.....!

Old Moderator

Old Moderator

نماد کاربر
627

تاريخ عضويت

15616

توسط Ali Singer » چهارشنبه 17 اسفند 1384 19:52

در پست قبلی در مورد cpu  صحبت کردیم و فکر میکنم بعد از cpu  مهمترین قطعه مادربورد باشه ....

مادربورد ها هم به دو دسته تقسیم میشن ...دسته اول cpu های اینتل رو ساپورت میکنن و دسته دوم cpu های AMD
پس طبیعتا وقتی شما تصمیم به خرید cpu  AMD گرفتید باید یک مادر بورد مناسب که با cpu شما همخونی داشته باشه هم تهیه کنید
از روی اسم مادربوردها میشه فهمید که چه نوع cpu رو ساپورت میکنن و همینطور از روی شکل socket اونها
Socket به محل اتصال cpu  و  مادربورد گفته میشه که با گذشت زمان و انواع مختلفی از از ساکت ها روی مادر بورد ها قرار داده میشوند..به عنوان مثال این روزها socket  مادربورد هایی که cpu  اینتل رو ساپورت میکنن به نام LGA775  و یا socket 478 معروف هستن و socket  مادربوردهای AMD برای cpu  های 64bit به 754 و939 شناخته میشن...البته ساکت هایی مثل socket A هم تو بازار هنوز هستن که بعضی از cpu  های athlon  و barton وsempron رو ساپورت میکنن

بعضی مواقع از روی اسم  میتونیم متوجه بشیم که این مادربورد ما چه مدلی رو ساپورت میکنه و گاها اینکه چه امکاناتی داره...البته این همیشه صدق نمیکنه ولی مادربورد های معروف و شرکت های درست و حسابی از این راه برای نامگذاری مادربورد های خودشون استفاده میکنن
به عنوان مثال اسم یک مدل از مادربوردهایی که اینتل رو ساپورت میکنه P4p800 هست که p4 به معنی پنتیوم 4 هست و 800 هم به FSB (front side bus) اشاره میکنه که مربوط به cpu  میشه
یا مثلا مدل 865pe....865 مدل chipset  رو نشون میده و pe  هم که اشاره شد

به chipset  اشاره کردیم....chipset  در واقع یک نوع تکنولوزی ساخت هست که چند شرکت معروف و برجسته اون رو نسبت با مدلهای جدید cpu  طراحی مکنن و در اختیار شرکت های تولید کننده قرار میدن
Chipset هایی که الان وجود دارن مربوط به شرکت هایی مثل Intel,,VIA,,SIS,,Nforce هستن و به ندرت chipset های دیگه هم ممکنه پیدا بشه
این روزا chipset یا همون تکنولوزی ساخت SIS هم دیگه داره نسلش منقرض میشه ولی درمورد بقیه باید بگم که نمیشه گفت کدوم بهتر هستن و کدوم ضعیف تر...چون ممکنه chipset  اینتل رو یک مادربورد زیاد جالب نباشه و رو یه مادربورد دیگه خیلی خوب جواب بده.....البته به خطر اینکه زیاد حاشیه نریم باید بگم که chipset INTEL  فقط برای مادربوردهایی که Intel  رو ساپورت میکنن استفاده میشه و Nforce  فقط مادربورد های AMD رو ساپورت میکنه ..VIA هم برای هر دو کمپانی chipset  طراحی میکنه ولی بازم بیشتر روی AMD کار میکنن مخصوصا روی مدلهای 64بیتی

نکته ای که باید بهش توجه کنیم امکانات کلی مادربورد هست که چه چیزهایی رو ساپورت میکنه به عنوان مثال این روزها اکثرا مادربوردهای اینتل از RAM ddr2bus533 استفاده میکنن و یا اینکه از AGP برای کارت گرافیک استفاده میشه یا PCI express ...یا مادربورد ما از چند slot pci استفاده میکنه.....مادربورد ما از چند خروجی USB و با چه Version  پشتیبانی میکنه.....آیا مادربورد ما از SATA (serial ATA)
پشتیبانی میکنه یا خیر که این روزها این خیلی مهمه و اکثر مادربوردها از SATA پشتیبانی میکنن چون هم سرعت انتقال داده ها بالاتر میره ..هم سرعت boot شدن دستگاه بالا میره و هم کابل های SATA به مراتب باریکتر هستن و جای کمتری رو میگیرن...
در مورد اینکه کدوم مدل حالا بهتر هست باید بگم که من فقط و فقطABIT انتخاب میکنم چون هم کیفیت و Performance فوق العاده ای داره و هم اینکه همیشه تو این چند سال بالاترین rating های جهانی رو به خودش اختصاص میده..اینم سایتش هست اگه دوست داشتین یه سری بزنید.....www.abit.com.tw
البته با تمام این اوصاف اگر تجربه کافی در مورد خرید مادربورد ندارید بهتره که با یک شخص با تجربه برای خرید مشورت کنین
در مورد مادر بورد میشه چندین صفحه توضیح داد و خیلی گسترده هست به همین خاطر من تا همینجا بسنده میکنم
اگر سوالی یا نکته ای به ذهنتون رسید خوشحال میشم مطالبتون رو بخونم   :D
آشنايي يك اتفاق است...جدايي يك قانون....دل به اتفاق نبند كه قانون اجرا مي شود.....!

New Member

no avatar
3

تاريخ عضويت

سه شنبه 25 مهر 1385 15:41

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

توسط alisoofi » شنبه 29 مهر 1385 14:06

من یه سوال دارم
آیا برای pc هم کارت سخت افزاری ماهواره برای دریافت شبکه های ماهواره وجود داره؟
اگه جواب مثبته قیمتش چقدره؟

Captain II

Captain II

نماد کاربر
825

تاريخ عضويت

جمعه 20 مرداد 1385 08:45

pejman.daie@gmail.com

آرشيو سپاس: 19 مرتبه در 15 پست

توسط pejman » شنبه 29 مهر 1385 14:08

بله وجود داره
Empty spaces - what are we living for?

از دی که گذشت هیچ از او یاد مکن
فردا که نیامده است فریاد مکن
برنامده و گذشته بنیاد مکن
حالی خوش باش و عمر بر باد مکن

Fast Poster

Fast Poster

نماد کاربر
237

تاريخ عضويت

شنبه 4 شهریور 1385 10:39

آرشيو سپاس: 93 مرتبه در 30 پست

توسط padeshah » پنج شنبه 4 آبان 1385 19:45

با سلام خدمت دوستان

به نظر اساتيد بهترين کيسي که با400000تومان مي شه تهيه کرد چيه فقط کيس کامپيوتر ؟؟

Incredible Poster

Incredible Poster

نماد کاربر
3047

تاريخ عضويت

توسط Farhad3614 » پنج شنبه 4 آبان 1385 20:22

alisoofi جان همانطور که pejman جان فرمودند بله چنين کارتي وجود داره با نام  DVB که مدلهاي مخطلفي در بازار موجوده از قبيل External , Internal آن.. ولي براي Internal  آن کارت Sky Star 2 را به شما پيشنهاد ميکنم که قيمت آن  75.000 تومان است.    سوالي بود در خدمتم.

padeshah جا کيسهاي پورشه و الگانس کيسهاي خوبي هستند . البته در کيس اولين حرف را Power آن ميزنه و بعد نوع آلياژ بکار رفته در اخت پوسته که در اين دو کيس همه چيز تقريبا رعايت شده. ولي قيمتهاي متفاوتي دارن که بسته به قدرت Power و امکانات کيس دسته بندي ميشوند.

New Member

نماد کاربر
9

تاريخ عضويت

پنج شنبه 20 مهر 1385 20:50

توسط Dani77733 » جمعه 26 آبان 1385 23:40

سلام
عزيزان من يدونه مادر بورد دارم با مشخصات زير مارک jetway ميخواستم بدونم بهترين cpu که ميتونم براش استفاده کنم چيه ؟ لطف کنيد و فقط بهترين گزينه رو بهم بگين چون ميخوام بخرمش.
خودم اصلا سر در نميارم از اين چيزا اگه بهم لطف کنيد بگيد ممنون ميشم.
راستي ميتونم از سي پي يو هاي AMD استفاده کنم ؟        با تشکر   :D

Jetway PM9MS Socket 478 mATX Mobo, 800FSB, SATA RAID, USB2.0, Video, 6ch Audio & LAN
Jetway PM9MS is a VIA PM800/ 8237 chipset with AGP 8x slot & AC'97 CODEC /ATA133 /on-chip VGA /USB2.0 serial ATA /LAN micro ATA motherboard.

Features: Support earphone Amplifier, Support ATX 12V Power Supply, AGP 8X Slot, Serial ATA, On board VGA, Keyboard Password Power On function and Power Fail Recovery Function, DDR Module Socket, ATA133 IDE Connector.

Specifications: Processor μPGA 478B Socket for Intel Pentium 4 478 Pin processor, support 400/533/800MHz System Bus Frequency, Support Hyper Threading CPU/Prescott CPU. Chipset VIA PM800 North Bridge Chipset, VIA 8237 South Bridge. Expansion Slot Support 3xPCI Slots, 1 x AGP Slot support AGP 8X. System Memory 2 x 184-pin DDR Module Socket Support, Max 2GB DDR266/DDR333/DDR400, DDR DRAM. Jumpless Support Jumpless function by BIOS SETUP let users more easier change the Frequency and ratio. Magic Setting Support CPU Front Side Bus step by step setting in BIOS SETUP let users have many choice when use over-clock function. Ultra DMA 133 Support 2 x Ultra DMA 133 IDE Interface (Up to 4 IDE Devices & 133MB/s transfer rate), ATAPI IDE CD-ROM, CD-R, CD-RW and LS-120 Support. PC'99 Colorful I/O Ports 8x USB2.0/1.1 Ports, 1x Serial Port, 1x Parallel Port. 1x PS/2 Keyboard Port, 1x PS/2 Mouse Port, 1x Floppy Port. 1x Line-in/out/MIC Ports. On Board LAN Support IEEE 802.3 10/100BASE T Standard, Support Boot On LAN function. On Board Serial ATA Support 2 Serial ATA Port provide 150MB/s (Max.) Data transfer rate, Support RAID0, RAID1 function. On Board VGA VGA memory share 16 ~ 64MB from system memory, 24-bit true-color RAMDAC up to 250MHz pixel rate, Resolution up to 1920 x 1440. On Board Audio Software Audio Controller with Onboard. CODEC Compliant to AC97' Support 3D Surround & Positioning, Full Duplex, 6-Channel speaker. Dimension Micro ATX form factor (24.5cm x 20.0cm). Special Function ACPI supporting for OS Directed Power Management: RTC Alarm, Keyboard Power On. Support ATX12V Power Supply, PC Health Monitor CPU temperature, System temperature, System Voltage (Vcore, Vtt, 3.3V, 5V, 12V....?, FAN speed, Power Fail Recovery support, Earphone Amplifier support, Magic BIOS Utility support live, Update BIOS function from web.

Incredible Poster

Incredible Poster

نماد کاربر
3047

تاريخ عضويت

توسط Farhad3614 » شنبه 27 آبان 1385 00:25

Dani77733 جان سيستم شما CPU Intel Support هستش ~~~~> 478B Socket for Intel Pentium 4
و تا CPU 3000 را پشتيباني ميکنه .. اطلاعات زير را مطالعه کنيد  :D

CPU Supported: Intel mPGA478 CPU up to 800 MHz FSB
- Intel P4 3.0Ghz. CPU included
Memory Support: DDR Support, 2x 184-pin DDR, Up to 2GB
Chipset: VIA PM800 + 8237
BIOS Type: N/A
On Board I/O: N/A
IDE / S-ATA / RAID: ATA 133 + SATA Raid
Expansion Slots: 3 PCI slots, 1 AGP slot
BUILT IN AUDIO / VGA: Six channel AC97, Onboard S3
USB: 6 USB 2.0/1.1 (2 External, 4 internal)
LAN: On board
Form Factor: ATX

سوالي داشتيد مطرح کنيد  :D

New Member

نماد کاربر
9

تاريخ عضويت

پنج شنبه 20 مهر 1385 20:50

توسط Dani77733 » شنبه 27 آبان 1385 21:10

ممنون دوست من
با اين حساب من ميتونم با از سي پي يو با ظرفيت 3000 استفاده کنم
ميشه بگين که چند مگ کش ميتونه داشه باشه؟
مثلا cpu 3000 1m يا 2m  ؟!
در ضمن الان قيمتش چنده؟

Administrator

Administrator

نماد کاربر
15442

تشکر کرده: 10108 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 7 بهمن 1384 19:51

آرشيو سپاس: 30251 مرتبه در 5981 پست

توسط Mahdi1944 » شنبه 27 آبان 1385 21:56

Dani77733 جان
در اين مورد محدويت سوکتي داريد، فکر نمي‌کنم محدوديت در استفاده CPU با ميزان کش متفاوت داشته باشيد (سوکت و همينطور تکنولوژي استفاده شده مهمه  :-) )
زندگي صحنه يکتاي هنرمندي ماست     هرکسي نغمه خود خواند و از صحنه رود
صحنه پيوسته به جاست     خرم آن نغمه که مردم بسپارند به ياد

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

لطفا سوالات فني را فقط در خود انجمن مطرح بفرماييد، به اين سوالات در PM پاسخ داده نخواهد شد

بعدي