در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث فيلم و سينما به بحث بپردازيد
Major II

Major IIنماد کاربر
پست ها

1796

تشکر کرده: 13 مرتبه
تشکر شده: 19 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 25 شهریور 1385 16:18

آرشيو سپاس: 216 مرتبه در 105 پست

مصاحبه با استاد ناصر ملک مطیعی

توسط Karim1504 » شنبه 22 مهر 1385 16:27

مصاحبه مدیر وبلاگ با استاد ناصر ملک مطیعی

اشاره:

ناصر ملک مطیعی در اصل یکی از پایه گزاران سینمای نوین ایران می باشد در زمانی که سینما از حالت صامت به حالت ناطق در ایران درآمد. شخصیت امثال ملک مطیعی در سینمای قبل از انقلاب الگو و خط دهنده جامعه ای که در طبقه سه و طبقه متوسط زندگی می کردند، می بود و این الگو که پر از شخصیت مردانگی، گذشت، ایثار و میهن پرستی بود و مردم به خاطر همین شخصیت، ناصر خان را به عنوان یک شخصیت الگو دهنده در زندگیشان پذیرفته بودند. امثال محمدعلی فردین و در کنارش ملک مطیعی ها که الگوی بزرگ سینمای ایران می باشند، تا کشور ایران هست آنان بزرگی و عظمت خود را در پایه گزاری سینمایی که مردم را یاد دادند به سینما بیاییند و راه سینما را به مردم نشان دادند، حفظ خواهند کرد و تاریخ مجبور است از این قائده اطاعت کند که این دو شخصیت مهم سینمای ایران را همیشه از بنیان گزاران سینمای نوین ایران بداند و یاد کند و به آیندگان انتقال دهد.

ما اگر بخواهیم ناصر ملک مطیعی را در سینمای ایران تجزیه تحلیل کنیم باید بگوییم ناصر خان در فیلم هایش به چهار نوع نقش پرداخته است.

1 – الگوی مردی و مردانگی

2 – الگوی گذشت و مهربانی و زیر دست ناتوانان را گرفتن

3 – غیر مستقیم بر علیه ظلم شوریدن و روبروی ظلم قد علم کردن

4 - در هیچ نقشی الگوی شخصیتی که چاپلوسانه باشد را بازی نکرد

بعد از 27 سال ما در سینمای الان کدام الگوی مردی و مردانگی و آن تیپ و شخصیتی که آقای ملک مطیعی و فردین برای جوانان مملکت بود، داریم و همه فیلم های امروزه متاسفانه بی وفایی، جرم و جنایت را نشان می دهد و سینمای الان یک نوع پز دادن به همراه تهی بودن محتوای فیلم هاست.

باید سوال شود کدام فیلم در این 27 سال به سبک قدیم که آقای ملک مطیعی در فیلم هایش گذشت و مردانگی را به جوانان می آموخت و الگو از مولا علی (ع) می گرفت، نشان داده شده است. 70 درصد فیلم های امروزه بد آموزی بیش نیست در پایان باید سوال شود آیا آقای ملک مطیعی و امثال ایشان را حتی اگر به عنوان مربی و راهنما در سینمای ایران به کار می گرفتند آیا وضع سینمای ایران امروز با استفاده از فرهنگ ایرانی بهتر نبود؟ از خداوند برای استاد ناصر ملک مطیعی طول عمر می خواهیم.

مصاحبه کوتاهی با استاد ناصر ملک مطیعی انجام داده ام که از نظر شما می گذرد.مجتبی: آقای ناصر ملک مطیعی از خوتان بگویید؟

من متولد 1309 هستم از سال 1327 مشغول کار فیلم بودم و اولین فیلم من با نام ولگرد فیلم برداری که با موفقیت رو به رو شد و آن موقع که میدان سینما خالی بود و این فیلم ها هم ریخت و قواره ایرانی داشت، مورد توجه قرار گرفت و معروفیتی برای بنده کسب کرد و همیشه هم نسبت به مردم حق شناس بوده ام به خاطر این همه محبتی که به من دارند و خدا را شکر این محبت و دوستی تا الان هم ادامه دارد و مردم به من احترام می گذارند و این برای من گنجینه ای هست که از هر ثروتی بالاتر است. و امیدوارم شایسته این جایگاهم باشم.مجتبی: چه کسی سینما را به شما معرفی و به سینما آورد؟

به آن معنا نه ولی من خودم به سینما علاقه داشتم و از مدرسه با انجمن های نمایشی و ورزشی همکاری داشتم و به هر حال کار خدا بود.مجتبی: با چه کارگردانی راحت بودید و دوست داشتید با او کار کنید؟

آن موقع درست و حسابی نه کارگردان مشخص بود و نه نویسنده و می گفت از همه راضی و همه را دوست دارد.مجتبی: آقای ملک مطیعی از فیلم های قبل از 57 و اولین فیلمی که دیدم فیلم میهمان بود و من خودم از فیلم پل و قیصر خیلی خوشم می آید اگر ممکن هست در مورد این فیلم ها بگویید.

این فیلم ها فیلم های جوان پسندی بودند و چون هم موضوعی اجتماعی داشتند مورد توجه جوانان قرار گرفتند.مجتبی: در چهار یا پنجمین سال درگذشت فردین که از شبکه شبخیز پخش می شد، می گفت که ناصر ملک مطیعی، فردین را به سینما آورد، درست است؟

درست هست من فردین را به سینما آوردم ولی خدابیامرز فردین با علاقه و پشت کاری که داشتند موفق شد ولی نه به ایطوری که اینها می گویند.مجتبی: نظرتان در مورد کار جدید آقای ایرج قادری (آکواریوم) چیست؟

من الان اصلا به سینما نمی روم و فیلم زیاد نمی بینم ولی با این امکاناتی که الان هست باید خیلی خوب کار کنند و درباره ایرج قادری هم گفت که: آقای قادری همیشه موفق و اگر کاری انجام می دهد حتما خوب است.مجتبی: چه خواننده مرد و چه خواننده زن را دوست دارید؟

از زنان دلکش. من با دلکش در چند فیلم هم بازی کرده و خواننده پر آوزه شهر ما بود به همین خاطر دلکش را دوست دارم. و از خواننده های مرد هم استاد اکبر گلپایگانی.مجتبی: در آخر برای خوانندگان وبلاگ ما چه می گویید؟

من خیلی خوشحالم که هنوز مورد توجه مردم قرار دارم و در آخر برای تمام ایرانیان سربلندی و موفقیت آرزو می کنم.مجتبی: ما هنرمندان زیادی داریم که اکنون در میان ما نیستند مثل زنده یاد محمدعلی فردین، زنده یاد دلکش، زنده یاد هایده، زنده یاد ویگن، زنده یاد زنده سوسن، زنده یاد آغاسی و . . . واقعا دوست ندارم هنرمند دیگری از میان ما برود حتما در آینده نزدیک با آقای ملک مطیعی گفتگوی مفصل تری انجام می دهم. چون محل کار ناصر ملک مطیعی بود نمی خواستم مزاحمش شوم من به استاد گفتم که امکان دارد هر سال شما را ببینم و مختصری با هم گپ بزنیم و استاد با خنده گفت: هر سال دور است، زودتر بیایید. متوجه منظورش نشدم ولی نگرانش شدم.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد منبع : هنرپیشه های قدیم و خواننده های ایرانی
نه از خودت تعریف کن و نه بدگویی. اگر از خودت تعریف کنی قبول نمی‌کنند و اگر بدگویی کنی بیش از آنچه اظهار داشتی تو را بد خواهند پنداشت...
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

Major I

Major Iنماد کاربر
پست ها

421

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 3 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 5 خرداد 1385 16:25

آرشيو سپاس: 70 مرتبه در 37 پست

توسط M0H@mM@d » شنبه 22 مهر 1385 17:02

واقعا به نظر من کسي نيست جاي :(  :(  :(  اينارو پر کنه................مخصوصا جاي دوبلر هاي عزيزمون رو :(
[marq=down] *:*:*:*بلندآســـــــــــــــــــــمان جایگاه من است*:*:*:* [/marq]

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

Major II

Major IIنماد کاربر
پست ها

1796

تشکر کرده: 13 مرتبه
تشکر شده: 19 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 25 شهریور 1385 16:18

آرشيو سپاس: 216 مرتبه در 105 پست

توسط Karim1504 » شنبه 22 مهر 1385 17:11

ناصر ملک مطیعی و بهروز وثوقی فقط یکی بودند و در کل تاریخ سینمای ایرانی همانندی برای انها  وجود ندارد و نخواهد داشت :-)
نه از خودت تعریف کن و نه بدگویی. اگر از خودت تعریف کنی قبول نمی‌کنند و اگر بدگویی کنی بیش از آنچه اظهار داشتی تو را بد خواهند پنداشت...
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

Rookie Poster

Rookie Posterنماد کاربر
پست ها

27

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 26 آبان 1385 22:19

آرشيو سپاس: 2 مرتبه در 2 پست

توسط MASOUD PSP » جمعه 3 آذر 1385 00:55

KARIM, جان

عجیبه.... تو همیشه میگی جمشید مشایخی فقط یکی بود  و در کل تاریخ سینمای ایرانی همانندی برای انها وجود ندارد و نخواهد داشت :grin:

حالا چرا حرفتو عوض کردی :?


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان