در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث و مطالب اقتصادی و مالی به بحث بپردازيد
Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

1783

تشکر کرده: 4 مرتبه
تشکر شده: 71 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 29 اردیبهشت 1386 15:58

آرشيو سپاس: 11669 مرتبه در 1512 پست

اقتصاد ما غیر علمی و غیر اسلامی است

توسط typhoon » دوشنبه 10 مهر 1391 09:30

استاد گروه فلسفه مجتمع آموزشی تربیت دبیر پیامبر اعظم(ص) گفت: متأسفانه برای اینکه اقتصاد ما غیر علمی و غیر اسلامی است افرادی یک شبه به ثروت‎های بادآورده‏ای می‏رسند و رابطه جای ضابطه را گرفته است. یعنی خلاقیت در تولید و کار مشاهده نمی‎شود و اقتصاد دلالی در جامعه یک فضیلت به جای رذیلت شده است.
                                                                 

     دکتر علی محمد صابری در مورد قبح رشوه و حکم اسلام درباره آن به خبرنگار مهر گفت: رشوه یکی از عوارض بد اقتصاد غیر علمی و بیمار است نوعی از حرکت ایستادن اقتصاد کشور و حتی کار است. در آیات و روایات و احادیث از رشوه به عنوان فعل حرام ذکر شده است. رشوه از اعمال منکر است که با ربا که حکمش اعلان جنگ با خداست و از زنا بدتر عنوان شده برابری می‏کند.
     وی افزود: خداوند خواسته که اگر کاری برای کسی انجام می‎دهیم بدون منت و اذیت وی باشد. درقرآن داریم مومنین کسانی هستند که از آن چیزی که دوست دارند انفاق می‎کنند و می‎بخشند و نسبت به دوستان خودشان شفقت و دوستی نشان می‎دهند. کاری که همراه با مزد دنیایی باشد پیش خداوند ارزشی ندارد. زیرا مالکیت همه چیز از آن خداست و مالکیت انسان بر امور مادی مالکیت مجازی است یعنی امانت خدا در دست بنده است ونه او مالک حقیقی است زیرا خداوند بلافاصله آن چیز را از انسان می‎گیرد و یا او را از آن جدا می‎کند.
     نویسنده "سلطان عشق" تصریح کرد: فبح رشوه هم به اندازه‏ای است که وقتی نجاستی بر می‏داریم همه عمل ما را نجس العین می‎کند و انفاقات چه واجب و چه مستحب را ازبین می‏‎برد. یعنی ارزش معنوی کارها را ضایع می‎کند. رشوه گیرنده فکر می‏کند روزی که خدا برای او مقرر کرده بدستش نمی‎رسد مگر با مطالبه از مردم. در حالیکه در اسلام فقط باید به خدا توکل کرد و از او یاری خواست و مطالبه از مردم یعنی سربار جامعه شدن.
     نویسنده"حدیث عشق"در مورد وضعیت رشوه در کشور ما هم گفت: متأسفانه برای اینکه اقتصاد ما غیر علمی و غیر اسلامی است افرادی یک شبه به ثروت‎های بادآورده‏ای می‏رسند و رابطه جای ضابطه را گرفته است. یعنی خلاقیت در تولید و کار مشاهده نمی‎شود و اقتصاد دلالی در جامعه یک فضیلت به جای رذیلت شده است. در میان مردم اینطور جا افتاده اگر رشوه ندهی کارت پیش نمی‏رود یا به کارت رسیدگی نمی‎کنند.
     استاد گروه فلسفه مجتمع آموزشی تربیت دبیر پیامبر اعظم(ص) درمورد آثار اجتماعی و اقتصادی رشوه هم تصریح کرد: رشوه باعث می‎شود برای کوچکترین کار افراد هزینه بالا مطالبه کنند تأکید اسلام بر نبود رشوه برای این است که کارها مخلصانه و بدون هیچ چشمداشتی انجام گیرد. رضایت خداوند در اطاعت بی چون و چرای بنده است واگر نیت غیر از رضای خدا داشته باشیم هیچ کدام از اعمالمان ارزشی نخواهند داشت. رشوه از محاسبه مالیات مخفی می‎ماند و در قانون اختلال ایجاد می‏کند. رشوه تمام روزی حلال ما را حرام می‏کند. باعث گسترش اقتصاد دلالی و بیمار می‎شود. اینکه دیگر مطیع قانون نخواهیم ماند و از وظیفه شخصی خودمام تجاوز می‏‎کنیم و بلکه کار خودمان را بهانه‏ای برای اجرای مقاصد نفسانی خود می‎کنیم. در رشوه حق الناس ضایع می‏شود زیرا دزدی آشکاری است که با زیرپا گذاشتن حقی صورت می‎گیرد.
     صابری در یک مقایسه تطبیقی وضعیت رشوه در ایران با سایر کشورها هم اظهارداشت: در چین شدیدترین برخورد را با مفسدین اقتصادی می‎کنند. در چین اگر رشوه وجود می‏داشت نمی‎توانست اقتصادی که به تمام دنیا صادرات دارد در آن شکل بگیرد. کشورهای اروپایی هم نظارت شدیدی بر کارکنان و مقامات خود دارند و کمتر دراین کشورها رشوه رد و بدل می‎شود در ژاپن و کره مقامات قبل از حکم برکناریشان با برملا شدن رشوه استعفا و گاهی حتی دست به خودکشی می‏زنند.
     این نویسنده و محقق درمورد راهکار مقابله با رشوه هم تصریح کرد: با الکترونیکی کردن کارها و خدمات می‏توان از دخالت نیروی انسانی تاحد زیادی جلوگیری کرد که در این صورت رشوه کمتر اتفاق می‎افتد. با حمایت از تولید کننده و مالیات بستن بر کارهای دلالی می‎توان از رشوه دهندگان کاست. با فرهنگ سازی وبا آموزش آداب هر کاری قبل از ورود افراد به بازار کار و تربیت و تزکیه آنها می‎توان عامل درونی برای جلوگیری از رشوه پدید آورد. بطور کلی اگر اقتصاد علمی باشد و با مفسدان اقتصادی برخوردی قاطع صورت گیرد رشوه ریشه کن خواهد شد.

http://www.mehrnews.com/fa/newsdetail.a ... ID=1708712
Old soldiers never die.They just fade away

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب typhoon تشکر کرده اند:
ali nuri, mj_piremard, anga2009, FREE MAN, moeen s m, mi'ad, Present

Junior Poster

Junior Posterno avatar
پست ها

158

تشکر کرده: 16 مرتبه
تشکر شده: 101 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 28 فروردین 1390 18:47

آرشيو سپاس: 303 مرتبه در 94 پست

Re: اقتصاد ما غیر علمی و غیر اسلامی است

توسط masoud-35 » دوشنبه 10 مهر 1391 14:43

خیلی چیزهامون نه رنگ وبوی علمی داره نه دینی ونه ملی!!!!!!فقط اقتصاد نیست

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب masoud-35 تشکر کرده اند:
behnood71, FREE MAN


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان