در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد
Captain I

Captain Iنماد کاربر
پست ها

1378

تشکر کرده: 48 مرتبه
تشکر شده: 88 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 6 فروردین 1387 11:10

محل سکونت

شهرکرد

آرشيو سپاس: 8925 مرتبه در 1275 پست

مهر و فارس به دام "پیاز" آمریکایی افتادند

توسط FREE MAN » دوشنبه 10 مهر 1391 17:02

عبرت نیوز: فارس و مهر خبری را به نقل از نشریه آمریکایی طنز "آنیون (پیاز)" به عنوان گزارش جدی خود منتشر کرد. این اقدام با واکنش برخی رسانه‌های معتبر بین‌المللی و کاربران فضای مجازی روبرو شد.
خبرگزاری آلمان با این تیتر که، مهر و فارس به دام "پیاز" آمریکایی افتادند نوشت:
روز چهارشنبه (۵ مهر / ۲۶ سپتامبر) خبرگزاری‌های فارس و مهر خبری را به نقل از "رسانه‌های غربی" منتشر کردند که بر اساس آن اکثریت رای‌دهندگان روستایی آمریکایی محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران را به باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، ترجیح می‌دهند. خبرگزاری فارس این خبر را در بخش انگلیسی خود نیز منتشر کرد.
در حقیقت گزارش منتشر شده توسط فارس و مهر که در دیگر وب‌سایت‌ها نیز بازنشر شد، مطلب طنز یک مجله آمریکایی با عنوان The Onion (پیاز) است که از یک نظرسنجی خیالی سخن گفته است.
خبرگزاری‌های ایرانی بدون توجه به محتوای طنز این مطلب، بخش‌هایی از آن را به عنوان سند محبوبیت محمود احمدی‌نژاد در میان آمریکایی‌ها مننتشر کردند و البته این رسانه‌ها به متن اصلی مطلب طنز پایبند نماندند.
مهر به نقل از "منابع معتبر خبری غربی" نوشت: «بر اساس نظرسنجی موسسه معتبر گالوپ اکثریت قاطع روستاییان سفید پوست در آمریکا گفته‌اند که آنها ترجیح می دهند تا به جای رای به اوباما به احمدی‌نژاد رای دهند.»
این خبرگزاری به استناد این نظرسنجی خیالی تصریح می‌کند که ۷۷ درصد از رای‌دهندگان رئیس جمهوری ایران را به رئیس جمهوری خودشان ترجیح می‌دهند.
مهر به نقل از "دیل سویدرسکی، از ساکنان ویریجینای غربی" می‌نویسد: «من احمدی‌نژاد را بیشتر دوست دارم. ترجیح می‌دهم با او بیسبال بازی کنم تا اینکه وقت خود را با اوباما سپری کنم.»
در مطلب طنز نشریه "آنیون" این شهروند فرضی آمریکایی می‌گوید ترجیح می‌دهد با احمدی‌نژاد................... بنوشد و با او برای تماشای بیسبال به ورزشگاه برود، که خبرگزاری ایرانی در اینجا بخشی از نوشته را حذف کرده است.
این شهروند فرضی آمریکایی می‌افزاید به این دلیل احمدی‌نژاد را بیشتر دوست دارد که وی به معترضان همجنس‌گرا اجازه نمی‌دهد به وی بگویند چه سیاستی را باید در پیش بگیرد.
مهر به نقل از این نظرسنجی خیالی اضافه می‌کند ۶۰ درصد سفید‌پوستان مورد پرسش قرار گرفته به این دلیل محمود احمدی‌نژاد را ترجیح می‌دهند که وی سعی نمی‌کند مسلمان بودنش را مخفی کند.
این اشاره‌ای طنزآمیز به نام رئیس‌جمهور آمریکا، "باراک حسین اوباما" است. برخی محافظه‌کاران تندرو در آمریکا از اوباما به عنوان مسلمان‌زاده‌ای یاد می‌کنند که در پی مخفی کردن مذهب واقعی خود است.

حذف خبر بدون ارائه توضیح
خبرگزاری‌های فارس و مهر ساعاتی پس از انتشار این خبر آن را از روی وب‌سایت خود حذف کردند. این اقدام بدون به دست دادن هیچگونه توضیحی صورت گرفت.
با وجود این، در چند رسانه از جمله بخش وبلاگ "نیویورک تایمز"، "اشپیگل" و وبلاگ مجله "فارین پالیسی" با انتشار اسکرین شات گزارش انگلیسی خبرگزاری فارس، از رسانه‌های ایران برای انتشار مطلب طنز بدون بررسی منبع خبر انتقاد شده است.
مجله طنز "آنیون" نیز در وب‌سایت خود در ادامه این مطلب طنز لینک اسکرین شات مطلب‌ بازنشر شده در بخش انگلیسی خبرگزاری فارس را قرار داده است.
گفتنی است این ماجرا عملا به موضوع انتقاد رسانه های غربی مانند اشپیگل  و گیزمیدو و از رسانه های داخل کشور مبدل شد و آنها از اینکه دو خبرگزاری ایرانی به سادگی و بدون مطالعه چنین پیازی را داغتر کرده و به مخاطبان عرضه کردند اعتراض کردند.
زنده بودن حرکتی افقی است از گهواره تا گور و زندگی کردن حرکتی عمودی است از زمین تا آسمان
انسان ها دو دسته اند: آن هایی که بیدارند در تاریکی و آن هایی که خوابند در روشنایی

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب FREE MAN تشکر کرده اند:
nasir irani, Mohammad.Jafar, shahryar2, MASTER, javedan-seda, SORENA, Lord_Jason, *mohammad*, CAPTAIN PILOT, j.ghahraman, ASHKAN95, C.A.D.I.L.L.A.C, srf020

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان