ماهواره‌‌هاي فجر، ناهيد و شريف در نوبت پرتاب

جديدترين اخبار مربوط به هوانوردي نظامي و غيرنظامي را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه 7 شهریور 1388, 3:26 am
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22792 بار
تماس:

ماهواره‌‌هاي فجر، ناهيد و شريف در نوبت پرتاب

پست توسط Sami 1993 » سه شنبه 11 مهر 1391, 3:36 pm

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
رييس سازمان فضايي ايران با اشاره به اهميت فناوري فضايي از احداث پايگاه فضايي جديد در جنوب شرق كشور، پرتاب كاوشگر حامل موجود زنده در آينده نزديك، پرتاب ماهواره‌‌هاي فجر و شريف تا پايان سال جاري و پرتاب ماهواره‌ ناهيد تا پايان سال جاري يا سال آينده به عنوان بخشي از برنامه‌ فضايي اين سازمان خبر داد.


به گزارش مشرق، دكتر فاضلي كه در نشست خبري هفته جهاني فضا سخن مي‌گفت، اظهار كرد: پروژه اعزام انسان به فضا يا مهندسي اعزام حيات به فضا از سال 87 با ارسال كپسول زيستي آغاز شده و بر اساس برنامه‌ريزي‌ها پيش بيني مي‌شود كه در دو مرحله پرتاب‌هاي زير مداري و مداري اجرايي شود؛ بنابراين در جريان مطالعات تكميلي آن نياز به انجام برخي آزمايش‌هاي زير سامانه‌اي داشتيم كه برخي از آنها با عدم موفقيت همراه بود اما به صورت كلي خوشبختانه توانستيم به استانداردهاي لازم در اين زمينه دست پيدا كنيم.

وي با اشاره به نيازمندي كشور براي توجه و فعاليت عميق‌تر در حوزه‌ فناوري فضايي عنوان كرد: براي تكميل و اجرايي كردن مراحل ديگر پروژه اعزام انسان به فضا نيازمند به كارگيري تعداد بيشتري از نخبگان فضايي در كشور هستيم كه اميدواريم در آينده‌ نزديك شاهد پرتاب كاوشگر حامل موجود زنده باشيم كه اين مهم نياز به توجه بيشتر فعاليت‌هاي تحقيقاتي و عمق بخشي بيشتر به آنها دارد.

رييس سازمان فضايي ايران در خصوص مراحل پيشرفت و زمان بندي پرتاب ماهواره فجر عنوان كرد: بر اساس آزمايش‌هاي صورت گرفته به اين نتيجه رسيديم كه ماهواره فجر نيز مانند پروژه اعزام انسان به فضا، نيازمند عمق بخشي بيشتر به فعاليت‌هاي زير سيستمي است كه اميدواريم در ايام دهه‌ي فجر يا تا پايان سال جاري بتوانيم اين ماهواره را پرتاب كنيم.

فاضلي ادامه داد: ماهواره‌بر‌هاي به كار گرفته شده تاكنون ماهواره‌بر سفير در كلاس يك A بوده كه توانستيم ماهواره‌هاي اميد و نويد را با آن پرتاب كنيم. در ادامه‌ ارتقاء اين ماهواره‌برها توانستيم نيروي پيشران آنها را تا حدود قابل توجهي افزايش دهيم تا بتوانند محموله‌هاي سنگين‌تري را به فضا ارسال كنند و شاهد بوديم كه ماهواره‌ اميد با وزن 27 كيلوگرم و رصد با وزن 15.5 كيلو به فضا پرتاب شدند اما در ادامه توانستيم با ارتقاء ماهواره‌بر سفير يك A به يك B توسط سازمان هوا فضا، ماهواره‌ نويد را با وزن 48 كيلوگرم در مدار قرار دهيم.

وي با اشاره به فعاليت‌ها و اقدامات در حال انجام براي ارتقاي كلاس ماهواره برهاي موجود در سال جاري به عنوان يكي ديگر از برنامه‌هاي سازمان فضايي خاطرنشان كرد: پرتاب ماهواره‌ شريف با ماهواره بر سفير يك B در سال جاري يكي ديگر از برنامه‌هاي اين سازمان است كه در همكاري نزديك با دانشگاه صنعتي شريف انجام خواهد شد. همچنين از آنجا كه در ماهواره‌ي ناهيد فناوري‌هاي جديدي را مورد آزمايش قرار داده و خواهيم داد اميدواريم بتوانيم اين ماهواره را نيز تا پايان سال جاري يا سال آينده به فضا پرتاب كنيم تا در مدار پايين دست لئو و در ارتفاع حداقلي 250 تا حداكثري 370 تا 400 كيلومتر قرار گيرد.

به گزارش ايسنا، فاضلي در ادامه خاطرنشان كرد: يكي از فناوري‌هاي جديدي كه اميدواريم بتوانيم آن را در ماهواره ناهيد تست كنيم، تصويربرداري از صفحات خورشيدي تامين كننده توان اين ماهواره در حين باز شدن در فضا است تا اين ماهواره ماموريت خود (تصويربرداري) را با موفقيت انجام دهد. همچنين در اين ماهواره، سامانه‌اي تعبيه شده كه به صورت لحظه‌‌يي و بر اساس محاسبات خاص مدار خود را تصحيح مي‌كند به گونه‌اي كه طي مانور مداري توسط رانش‌گر و از طريق آزاد سازي گاز سرد با فشار حدود 400 بار در لحظات خاص به وسيله شيپور همگرا و واگرا مسير خود را تصحيح كرده و درواقع اوج مدار خود را از شكل بيضوي به شكل دايره‌يي در مي‌آورد.

رييس سازمان فضايي كشور در خصوص ديگر ويژگي‌ها و تفاوت‌هاي ماهواره ناهيد با ماهواره‌هاي پرتاب شده عنوان كرد:‌ تصحيح مسير مداري اين ماهواره سبب ارتقاي آن تا بيش از 500 كيلومتر وافزايش عمق مداري آن تا بيش از يك سال و نيم خواهد شد. همچنين ماهواره ديگري در سازمان هوافضا در كلاس سفير 2 A در حال آماده سازي است كه اميدواريم در سال جاري مراحل اصلي طراحي، ساخت و تست آن به اتمام رسيده و با آماده‌سازي پايگاه پرتاب امام خميني (ره) آزمايشات اوليه پرتاب آن را انجام دهيم. در واقع آماده سازي و پرتاب اين ماهواره مي‌تواند عرصه‌ي فناوري فضايي كشور را وارد مرحله‌ي جديدي كند چرا كه نيروي پيشران سفير يك A ارتقاء يافته و در اين ماهواره قادر خواهيم بود محموله‌هايي تا يكصد كيلوگرم در ارتفاء مداري 500 كيلومتري قرار دهيم.

فاضلي با اشاره به ماهواره‌ي ظفر دانشگاه علم و صنعت تصريح كرد: در صورت آماده سازي زير ساختهاي مانند پايگاه پرتاب مي‌توانيم آزمايشات مختلف ماهواره‌هايي مانند ظفر دانشگاه علم و صنعت را كه بيش از سه سال قرارداد آن منعقد شده و نمونه‌ي مهندسي آن نيز آماده شده است را انجام دهيم. اين ماهواره با بهره‌گيري از سه دوربين، قابليت تصويربرداري با كيفيت 80 متر را دارد و همچنين ضمن مجهز بودن به سيستم كنترل بسيار مناسب مي‌تواند با عمر مداري يك سال و نيم در ارتفاع 500 كيلومتري قرار گيرد.

وي ادامه داد: ‌اميدواريم بتوانيم ماهواره‌ي ظفر و طلوع يك را توسط ماهواره‌بر سيمرغ پرتاب كنيم و اين نشان مي‌دهد كه در زمينه‌ي ماهواره‌هاي سنجش از راه دور گام به گام به سمت كاربردي‌تر شدن آنها پيش مي‌رويم. چرا كه با گذشت زمان شاهديم كه در پروژه‌هاي جديدتر در اين زمينه دقت تصويربرداري و كنترل افزايش پيدا مي‌كند.

به گزارش ايسنا، رييس سازمان فضايي با بيان اين كه ماهواره‌ي AUT SAT دانشگاه صنعتي اميركبير با وزن بيش از 80 كيلوگرم در حال آماده سازي است، عنوان كرد: از آنجا كه اين ماهواره با ماهواره‌برهاي داخلي قابليت پرتاب ندارد و در برنامه‌ي پرتاب آن قرار شد در مدار خورشيد آهنگ قرار گرفته و در دفعات متعدد از يك نقطه مشخص مانند كشور ايران تصويربرداري كند. مذاكرات را براي اعمال تغييراتي در مشخصات اين ماهواره با دانشگاه صنعتي اميركبير آغاز كرده‌ايم تا بتوانيم نسخه‌ي اصلاح شده‌ي قابل پرتاب با سيمرغ را نيز با حمايت سازمان فضايي در اين دانشگاه بسازيم.

فاضلي در پاسخ به سوالي مبني بر منتفي شدن پروژه‌ي ماهواره‌ي زهره به دليل نبود زير ساخت‌ها و امكاناتي مانند ماهواره بر مخصوص خود در كشور گفت: پروژه‌ي زهره به هيچ وجه منتفي نشده و به عنوان يكي از آرمانهاي كشور تعريف شده است. همچنين داشتن ماهواره‌ي مخابراتي مانند زهره در مدار ژئو مورد تاكيد مسوولان عالي نظام و اسناد بالادستي مورد تاكيد قرار گرفته است؛ بنابراين در تلاشيم تا زيرساخت‌هاي خود را آماده كنيم به گونه‌اي كه براي ساخت محموله‌ مخابراتي در مدار ژئو با مركز تحقيقات مخابرات قراردادي منعقد كرده و با سازمان هوافضا نيز براي طراحي و ساخت حامل اين ماهواره وارد مذاكره شده‌ايم.

وي در ادامه تصريح كرد: در واقع يكي از علل تاخير در انجام اين پروژه اين است كه محموله‌ي ماهواره‌هاي مخابراتي در مرتبه‌ي وزني هزار كيلو و تن قرار داشته و بايد ماهواره‌بر آن را كه مي‌دانيم كشورها صاحب فناوري آن در اختيار ايران قرار نمي‌دهند بسازيم. همچنين در اين زمينه درصدديم كه پايگاه پرتابي در منطقه‌ جنوب شرقي كشور كه نزديك ترين نقطه به منطقه استوا بوده و هزينه‌هاي كمتري را براي پرتاب به كشور متحمل مي‌كند، احداث كنيم.

سازمان فضايي ايران با بهره‌گيري از تمامي ظرفيت‌هاي كشور درصدد اجرايي كردن اين پروژه است به گونه‌اي كه هنوز ارتباط خود را براي پرتاب ماهواره به وسيله ماهواره‌بر خارجي قطع نكرده و همواره در تلاش است تا زير ساخت‌هاي لازم را با سرمايه‌گذاري در داخل آماده كند.

فاضلي با ابراز اميدواري نسبت به پرتاب ماهواره زهره در صورت آماده سازي زير ساخت‌هاي آن تا 10 سال آينده خاطرنشان كرد: پايگاه پرتاب ماهواره زهره شناسايي شده واميدواريم عمليات اجرايي آن در سال جاري آغاز شود. همچنين در زمينه‌ ماهواره زهره نيز در حال حاضر نمونه‌هاي اوليه‌اي در پژوهشگاه فضايي ساخته شده و در زمينه‌ي پيش‌ران‌هاي سرد و گرم ماهواره نيز فعاليتها در حال انجام است. يكي ديگر از فعاليتهاي انجام شده در اين زمينه تلاش براي طراحي وساخت حامل مناسب براي اين ماهواره است كه در حال حاضر طراحي مفهومي آن كامل شده و پروژه‌هايي كه سبب تكميل زير ساخت‌هاي آن مي‌شوند در كشور در حال اجراست.

رييس سازمان فضايي ايران در خصوص پتانسيل‌ها و سرمايه‌گذاري‌هاي در صنعت فضايي عنوان كرد: وجود 1200 كارشناس، 180 كارشناس ارشد و يكصد فارغ‌التحصيل دكتري در زمينه هوا فضا در كشور يك سرمايه بزرگ انساني به شمار مي‌رود و شاهديم كه سالانه بالغ بر 1500 دانشجو كارشناسي ، 100 دانشجوكارشناسي ارشد و 130 دانشجوي دكتري در دانشكده‌هاي هوا فضاي كشور جذب شده و در واقع سالانه بيش از يكصد دانشجو توسط 170 عضو هيات علمي فارغ‌التحصيل مي‌شوند.

رييس سازمان فضايي ايران با اشاره به اشتغال 33 هزار نفر در صنعت هوافضايي كشور اظهار كرد: گردش مالي اين صنعت سالانه 1600 ميليارد تومان است كه براي قرار گرفتن در جايگاهي در شان جمهوري اسلامي ايران نياز به سرمايه‌گذاري‌هاي هنگفتي داريم چرا كه كشورهاي پيشرو در جهان سرمايه‌هاي عظيمي در اين صنعت صرف مي‌كنند كه مي‌توان به آمريكا با سرمايه‌گذاري بالغ بر 18 ميليارد دلار، اتحاديه اروپا با بيش از چهار ميليارد دلار وكشورهايي مانند روسيه، چين، هند و ژاپن با سرمايه‌گذاري بالاي يك ميليارد دلار در سال اشاره كرد.
برچسب ها: ماهواره ، ایران ، فضا ، پرتاب

Furious Poster
Furious Poster
پست: 323
تاریخ عضویت: یک شنبه 29 بهمن 1385, 1:50 pm
سپاس‌های ارسالی: 874 بار
سپاس‌های دریافتی: 1751 بار

Re: ماهواره‌‌هاي فجر، ناهيد و شريف در نوبت پرتاب

پست توسط pasha85 » چهار شنبه 12 مهر 1391, 2:34 pm

آخرین خبرها از ماهواره‌ قائم
رئیس سازمان فضایی ایران گفت: طرح ماهواره قائم (زهره) منتفی نشده بلکه از اهداف ما در سند چشم انداز علمی کشور است.
به گزارش مشرق، حمید فاضلی در مراسم افتتاحیه هفته جهانی فضا افزود: ما از این طرح حمایت و در این باره با مرکز تحقیقات مخابرات در موضوع ساخت محموله مخابراتی ژئو، همکاری می کنیم.
وی اضافه کرد: در بحث فضا باید زیربنایی کار کنیم زیرساخت ها را آماده و فناوری ها و گلوگاه ها را شناسایی کنیم، همچنین قوانین آن را پیش بینی و از مجلس شورای اسلامی در این باره کمک بگیریم.

فاضلی با بیان اینکه بسیاری از دستاوردهای فضایی را در شرایط سخت و تحریم به دست آوردیم گفت: در موضوع سند جامع هوا - فضا نیز با همگرایی به عمل آمده دستاوردهای خوبی داشتیم.
رئیس سازمان فضایی افزود: بنا داریم آزمایشگاه ها، پایگاه ملی پرتاب و شهرک فضایی را ارتقا و توسعه دهیم.

فاضلی با استقبال از پیشنهاد تشکیل کنسرسیوم طراحی و ساخت ماهواره ژئو گفت: به دلیل اینکه به ما سخت گرفته می شود و همکاری های لازم نیز از طرف خارجی ها با ما انجام نمی شود باید خودمان در این عرصه ها به صورت کامل ورود کنیم.

هفته جهانی فضا با شعار فضا برای ایمنی و امنیت بشر 13 تا 19 مهر در ایران با برگزاری برنامه های متنوع گرامی داشته می شود.

ارسال پست

بازگشت به “اخبار هوافضا و هوانوردي”