در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Old Moderator

Old Moderatorنماد کاربر
پست ها

1575

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 12 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 11 شهریور 1385 13:24

آرشيو سپاس: 252 مرتبه در 138 پست

ايران و وضعيت ثبت اختراع

توسط Sardar » دوشنبه 24 مهر 1385 19:24

در کشور ما بدنه اصلي ثبت اختراع به عهده سازمان پژوهش هاي علمي و صنعتي ايران است. دکتر محمدرضا بختياري مدير مالکيت فکري سازمان پژوهش هاي علمي و صنعتي ايران و عضو هيات علمي اين سازمان اجزاي مختلف سيستم مالکيت فکري را در کشورها به 2 بخش تقسيم بندي مي کند.
به گفته او يکي از اين مولفه ها در مورد مسائل قانوني حقوقي و ثبتي مطالب مالکيت فکري است که در ايران سابقه چند دهه دارد و قوه مقننه و قضاييه در اين زمينه فعاليت مي کنند و دسته دوم هم مولفه هايي هستند که به فرهنگ سازي و تکميل مولفه يک کمک مي کنند. دليل آن هم اين است که قرار است شرکتهاي نو پديد و نوآوران و مخترعان از اين مطالب استفاده کنند و بنابراين بايد همه چيز را در اين سيستم بخوبي بشناسند و در کشورهاي پيشرفته اين آموزش ها را از دانشگاه ها شروع کرده اند و در حال حاضر به مدارس کشانده اند.
دکتر بختياري همچنين مي افزايد: مالکيت فکري به حمايت از کارهاي فکري و تراوشات فکري و نوآوري ها مي پردازند که خوشبختانه در ايران براي انجام اين حمايت دولت ، يکسري حمايت هايي را در قانون برنامه چهارم پيش بيني کرده است و قصد آن حمايت از ثبت اختراعات در داخل کشور است. يک سري از اين حمايت ها مادي هستند که دولت را موظف کرده است مقداري از هزينه هاي ثبت اختراع را بپردازد.
مدير در مالکيت فکري سازمان پژوهش هاي علمي و صنعتي ايران خاطرنشان مي کند: متاسفانه در ايران وضعيت دارايي هاي فکري بخوبي مشخص نيست و هر مخترعي بايد خودش به دنبال ثبت اختراعش باشد و بايد اين فرهنگ را جا انداخت که افرادي همانند خانم افشار در استخدام سازمان باشند و وظيفه آنها حمايت از مخترعان باشد ؛ زيرا گاهي اوقات نه به صلاح مخترع است و نه در توانش که به دنبال ثبت اختراعاتش باشد. در حال حاضر راه اصلي ثبت اختراع در ايران مراجعه مستقيم به اداره کل مالکيت صنعتي است.
بعضي وقتها اين اداره برخي از پرونده ها را براي بررسي علمي به مراکز دانشگاهي مي فرستد که عمده آنها سازمان پژوهش هاي علمي و صنعتي ايران است.
دکتر بختياري همچنين از ايجاد مراجع منطقه اي در سيستم وزارت فرهنگ و آموزش عالي خبر داد و افزود: قرار است 5دانشگاه بزرگ کل کشور را پوشش دهند تا ديگر لازم نباشد مخترع براي اخذ مشاوره يا آموزش به تهران مراجعه کند. اگر هم مخترعي بخواهد اختراعش را در کشور ديگري به ثبت رساند تنها راه ، مراجعه به دفتر مالکيت فکري سازمان پژوهش ها و نيز مراجع منطقه اي است تا در آنجا مدارک او بررسي شود. لازم به ذکر است بنا به دلايلي ما به مخترعان توصيه مي کنيم پيش از ثبت در کشورهاي ديگر ابتدا اختراعشان را در ايران ثبت کنند و سپس وظيفه ماست که براي او پرونده تشکيل دهيم و از نظر علمي بررسي کنيم و با جستجوي تخصصي عدم ثبت قبلي آن را بررسي کنيم. سپس از او مي خواهيم شرح اختراعش را بنويسي تا ما آن را به انگليسي ترجمه کنيم و به وکيلي در خارج از کشور بسپاريم که در اداره ثبت اختراعات ايران رسميت دارد. لازم به ذکر است سازمان پژوهش هاي علمي و صنعتي ايران در وب سايتي به نشاني اينترنتي http://IP.irost.org مي تواند پاسخگوي پرسشهاي مخترعان کشور باشد.
هیهات منا الذلة

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان