غیرت یا تعصب یا هیچ کدام،!(تقوا و عمل صالح)

در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با جامعه شناسي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, شوراي نظارت

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 7494
تاریخ عضویت: سه شنبه 26 آذر 1387, 4:20 pm
سپاس‌های ارسالی: 9277 بار
سپاس‌های دریافتی: 21925 بار
تماس:

غیرت یا تعصب یا هیچ کدام،!(تقوا و عمل صالح)

پست توسط sinaset » سه شنبه 19 تیر 1397, 10:09 am

بنام خدا 
باسلام


غیرت،به معنایی واقعی یعنی باز داشتن یک انسان از  یک کار بد! یک اندیشه بد شناخته شده! یک چیز بد!  (مخصوصا در اجتماع)
 
تصویر

غیرت نیز خودش منفی و مثبت دارد!
تعصب حضرت علی (ع) در نهج البلاغه می گوید،"اگر بناست تعصّبی در کار باشد، پس تعصّب خود را برای اخلاق پسندیده و کارهای نیک و امور نیکی که افراد با شخصیّت و بزرگان از خاندانهای عرب داشتند، قرار دهید!... پس تعصّب بورزید در راه صفات ارزشمند، همچون: حفظ [حقوق] همسایگان، وفای به عهدها، اطاعت از نیکیها، سرپیچی از تکبّر، جود و بخشش و خودداری از ستم"
*مفهوم این است،که این شدت عمل! را به امر به نیکی ها ببرید! صفات ارزشمند را در درون خودتان پرورش دهید و .

پس مشخص میشود،دین انچنان که باید یا شاید با غیرت لفظی جامعه امروز موافق نیست!(بلکه خیلی جاها احتمالا مخالفت شدید به ان دارد) بلکه حرف ان این است که،روی نیکی ها و خوبی ها و گسترش خیر و خوبی ها تاکید کنید!(اصل این است!فقط) اگر دیدید خوبی ها ضعیف شد! اشکالات در جامعه به وجود امد ، همت یا تلاش کنید و بی تفاوت نباشید! بجایی جنگ و دعوا! بروید و ان مسئله را کامل حل کنید!(از ریشه) با فکر و اندیشه! با برخورد صحیح گذشت مال،جان،ثروت، و گذاشتن هرکس در جایی مناسب و ..!
اخرین گزینه در غیرت برخورد فیزیکی است! انهاهم زمانیست!که شخص قصد دارد،نیتش را نمایان کند و قصد دارد! کاری انجام دهد! ... (که دفاع هم امری طبیعی است!) (گرچه حالا باید دید،که اصلا این شخص برای چی،چنین کاری کرده!؟ شاید اشکال از طرف خود متخاصم نباشد، بلکه جایی دیگر باشد..!)

تعصب! 
که از عصبیت می اید! ریشه در مشرکان و بت و پرستان دارد! تعصب از اطاعت کور کورانه از  جوء اجتماع، و هرکسی که هر چیزی گفت. و برای رفع سرزش دیگران و ..!(هم رنگ جماعت شدن! تا نشویی رسوا!!!!)
پس در تعصب،تقریبا ریشه عمیقی یافت نمیشود! بلکه بیشتر از جاهلیت و فهم و شعور و حسادت و .. شخص،نشات گرفته میشود! (جهل مرکب! یا دنیایی توهمی یک شخص!)

مثلا در جامعه عرف است!(هر کشوری نسبت به ایینش) کسی که،حجابش بد باشد! یا مثلا در بت خانه نباشد! یا در محل مراسم ها لهو و لعب نباشد! یا لباس کوتاه نپوشد!(چه مرد چه زن!) .. ادم عقب افته! بد! بی غیرت! با غیرت! خدا پرست! و .. می باشد!
و ان شخص و اشخاص، برای اینکه،مورد سرزنش دیگران قرار نگیرند! با تعصب و حس های خود خواهی و کور کورانه،از یک چیز اطاعت می کنند! (بدون دلیل! و پذیرش قلبی!)

خروجی تعصب ،(و بیشتر غیرت ها!) همیشه، افراط و تفریط و انسان های که در هر زمانی به هر شکل در خواهند امد،میشود!(منافق،کافر،مشرک، و الباقی خلافکاران !)
اما خروجی،فکر و اندیشه! که پشت سر ان،حوصله،صبر،دلسوزی با جان و مال و وقت باشد، انسان ها خوش فکری میشود،که دیگر کمتر کسی می تواند انها را به راه بد بفرست! و اگر این اندیشه الهی باشد! پس تا همیشه و ابد پایدار خواهد ماند.

باتشکر.
(تصویر استفاده شده،به نقل از khabaronline)
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

ارسال پست

بازگشت به “جامعه شناسي”