در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Major

Majorنماد کاربر
پست ها

854

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 39 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 4 دی 1386 06:42

آرشيو سپاس: 846 مرتبه در 174 پست

موفقيت هاي علمي ايرانيان در سال 86

توسط renger » دوشنبه 27 اسفند 1386 10:00

جامعه علمي ايران در حالي سال 86 را به پايان مي‌برد كه علي‌رغم تمامي مشكلات، كمبودها و محدوديت‌ها، موفقيت‌ها و دستاوردهاي ارزشمندي را در عرصه‌هاي گوناگون علمي و پژوهش به دست آورده است.
تداوم روند رشد كمي و كيفي توليدات علمي بين‌المللي كشور و به موازات آن دستاوردها و موفقيت‌هاي باارزش و بعضا بي‌سابقه دانشگران و پژوهشگران ايراني در عرصه فن‌آوري‌هاي نوين از جمله هوافضا، زيست فن‌آوري و پزشكي، فن‌آوري صلح آميز هسته‌يي، نانوفن‌آوري و ... چشم‌اندازهاي اميد بخشي را در افق آينده علمي كشور گشوده است.

رونمايي از نخستين ماهواره پيشرفته تحقيقاتي ساخت ايران و نخستين پرتاب رسمي راكت ماهواره‌بر ايراني كه بازتاب وسيعي در محافل سياسي و خبري دنيا داشت، دستيابي به توان فني طراحي و ساخت ايستگاه‌هاي زميني دريافت اطلاعات ماهواره، ساخت نخستين ناي مصنوعي جهان با استفاده از تكنيك مهندسي بافت در كشور، راه اندازي خطوط توليد مواد اوليه نوتركيب در مقياس صنعتي در مجتع توليدي انستيتو پاستور و به ثمر نشستن چندين پروژه ديگر از جمله طرح توليد داروي خوراكي تالاسمي، داروي زخم پاي ديابتي، ترميم سوختگي‌هاي شديد با پيوند پوست حاصل ازكشت سلول‌هاي «فيبروبلاست آلوژنيك»، ساخت نسل جديدي از سانتريفيوژ‌ها و توليد راديوداروهاي جديد، ساخت سامانه‌هاي هوشمند دفاعي و خط توليد محصولات پيشرفته راداري و جنگ الكترونيك، توليد چسب «فيبريني» از پلاسماي خون و ... بخش كوچكي از انبوه موفقيت‌ها و دستاوردهاي اخير تلاش محققان كشورمان در عرصه‌هاي مختلف علمي و فن‌آوري است.

تداوم روند رو به رشد توليدات علمي محققان كشورمان كه براساس تازه‌ترين آمار موسسه اطلاعات علمي (ISI) با افزايش شمار مستندات علمي ايران به 9 هزار و 65 مستند - شامل هفت هزار و 584 مقاله - رتبه علمي ايران را از نظر ميزان كل توليدات علمي نمايه شده با هفت پله صعود نسبت به سال 2006 به جايگاه سي‌ام دنيا ارتقاء داد، افزايش چشمگير مقالات پراستناد محققان ايراني - به بيش از 93 مقاله - و تعداد مقالات داغ (Hot Papers) به 11 عنوان، افزايش تعداد محققان برجسته ايراني به 20 نفر، افزايش شيب رشد مقالات علمي ايران، افزايش موسسات علمي برتر نمايه شده در ISI به هشت موسسه، افزايش رتبه توليد مقالات علمي ايران در اغلب رشته‌ها به ويژه در زمينه فن‌آوري نانو كه با هفت پله صعود نسبت به سال گذشته به رتبه بيست و پنجم جهان رسيد و رشد برخي ديگر از شاخص‌هاي توليدات علمي، حاكي از استمرار روند رشد توليدات علمي كشور است كه طي سال‌هاي اخير حتي ناظران خارجي را به تحسين واداشته است.

با اين حال نمي‌توان انحراف نگران‌كننده لوايح بودجه سال‌هاي اخير از قانون برنامه چهارم در اختصاص سهم مقرر بخش پژوهش از GDP و محقق نشدن بخش قابل توجهي از همين اعتبارات اندك پيش‌بيني شده در بودجه 86 از محل بند واو تبصره 9 بودجه، آشفتگي‌ها و تصميمات شتابزده و بعضا غيركارشناسي از جمله ادغام شوراهاي عالي را كه به متوقف شدن فعاليت‌ها و وظايف راهبردي اين شوراها از جمله شوراي عالي زيست‌فن‌آوري و به ويژه شوراي عالي علوم، تحقيقات و فن‌آوري كه مسوول نظارت بر تحقق اعتبارات پژوهشي است منجر شد از نظر دور داشت. مشكلاتي كه در صورت بي‌توجهي و عدم چاره‌جويي عاجل و جدي براي رفع آن‌ها مي‌توانند رنسانس علمي نوپاي شكننده سال‌هاي اخير كشور را با چالش‌هاي‌ جدي مواجه كنند.

سال 86 صرف‌نظر از دستاوردها و موفقيت‌هاي علمي حاصل شده از لحاظ تاكيد بر اهميت علم و پژوهش در سطح مسوولان عالي كشور و به تبع آن سطوح مختلف مديريتي و اجرايي كشور نيز با نقطه‌ عطف‌هاي بزرگي همراه بود.


مقام معظم رهبري در بازديد از پژوهشكده رويان
تداوم تاكيدات قاطع و بيانات راهگشاي مقام معظم رهبري در حمايت از حوزه‌هاي علمي و پژوهشي و پيگيري اهداف چشم‌انداز علمي كشور در افق آينده از جمله بازديد معظم‌له از پژوهشكده «رويان» جهاد دانشگاهي كه از جمله ثمرات عيني آن را در تكاپو و حركت فراگير مسوولان و فعالان حوزه علمي در تدوين هر چه سريعتر نقشه جامع علمي و ساماندهي فعاليت‌هاي علمي، پژوهشي كشور و ارتقاي جايگاه و قدرت چانه‌زني و پيگيري مطالبات فعالان اين حوزه براي تامين تجهيزات و اعتبارات فعاليت‌هاي پژوهشي شاهديم، نويدبخش چشم‌اندازهايي تازه و پراميد در توجه و حمايت بيش از پيش از پژوهشگران و محققان كشور است كه مي‌تواند راه را براي رفع بسياري از مشكلات و دشواري‌هاي بخش پژوهش و حركت پوياتر اين بخش هموار كند.

آغاز فعاليت و اعلام برنامه‌هاي مشخص از سوي معاونت نوپاي علمي و فن‌آوري رياست جمهوري و آغاز عملي فعاليت‌هاي بنياد ملي نخبگان - پس از رخوت و سرگرداني نااميدكننده در بدو تشكيل بنياد - و اقداماتي ديگر چون تشكيل كميسيون «علمي، تحقيقاتي و فن‌آوري» در هيات دولت، پيگيري تدوين نقشه جامع علمي كشور به صورتي فرابخشي و با همكاري وزارتخانه‌ها و بخش‌هاي مختلف ذي‌ربط، تلاش براي ورود دانشگاه‌هاي ايراني به جمع دانشگاه‌هاي برتر جهان، احياي معاونت فن‌آوري در وزارت علوم و تلاش در جهت ساماندهي وضعيت ثبت اختراعات و حمايت از فعاليت‌هاي نوآورانه، تحقيقات كاربردي و تعيين اولويت‌ها در بخش‌هاي مختلف علمي و ... بارقه‌هايي اميدبخش از توجه به ساختار كلان مديريت علمي كشور هستند كه اين اميدواري را تقويت مي‌كند كه جامعه علمي در حال تكوين كشور مي‌تواند عليرغم محدوديت‌ها و مشكلات جدي نظير كاهش سهم اعتبارات پژوهشي كشور در بودجه سال 87 در اين مقطع سرنوشت ساز از تاريخ تحولات علمي كشور، به مدد اصلاح و ساماندهي نظام پژوهشي و فن‌آوري كشور و افزايش بهره‌وري با وجود حجم اندك اعتبارات پژوهشي، روند كنوني حركت پويا و بالنده خود را ادامه دهد.


مركز تحصيلات تكميلي علوم پايه در زنجان، جايزه جهاني بانك توسعه اسلامي را به كشورمان اختصاص داد
به همت استادان و دانشجويان مركز تحصيلات تكميلي در علوم پايه زنجان، جايزه بانك توسعه اسلامي براي علوم و تكنولوژي در رده دستاوردهاي برجسته علمي در سطح جهاني به اين مركز اعطا شد.

113 مركز پژوهشي و دانشگاه از كشورهاي اسلامي در سال 2007 واجد شرايط دريافت اين جايزه بودند كه در نهايت مركز تحصيلات تكميلي درعلوم پايه زنجان اين جايزه را به خود اختصاص داد.

جايزه علوم و تكنولوژي بانك توسعه اسلامي، هر ساله با سه عنوان دستاوردهاي برجسته علمي در سطح جهان، دستاوردهاي علمي و فن‌آورانه منجر به توسعه اجتماعي و اقتصادي كشورهاي عضو و جايزه ويژه براي مؤسسات پژوهشي - علمي در كشورهاي اسلامي كمتر توسعه ‌يافته به مبلغ 100هزار دلار اعطا مي‌شود كه جايزه مركز تحصيلات تكميلي درعلوم پايه زنجان، خرداد ماه همزمان با اجلاس سالانه شوراي حكام بانك توسعه اسلامي در داكار سنگال اعطا شد.

سويه جديد واكسن «اوريون» با عوارض جانبي بسيار كمتر نسبت به نمونه وارداتي توليد شد

بعد از حدود 20 سال تلاش محققان موسسه تحقيقات واكسن و سرم سازي رازي، پروژه تحقيقاتي توليد سويه جديد واكسن اوريون با عوارض جانبي بسيار كمتر نسبت به نوع خارجي آن به بار نشست.

دكتر محمد تقويان، فارماكولوژيست و مسؤول بخش توليد واكسن‌هاي ويروسي موسسه توليد واكسن و سرم‌سازي رازي گفت: نخستين حسن اين سويه، بومي بودن آن است و دوم اين كه عوارض جنبي آن كمتر از سويه هاي ديگر است و با بالاترين سويه هايي كه در انحصار شركت‌هاي آمريكايي قرار دارد، برابري مي‌كند؛ همچنين اين سويه روي سلول‌هاي انساني تهيه شده و عوارض جانبي آن بسيار پايينتر و خطرات جزئي كه از ماهيت برخي از واكسن‌هاست كمتر مي‌شود.

وي ارديبهشت ماه اعلام كرد: كارهاي تحقيقاتي روي اين واكسن تا 99 درصد انجام شده و تنها كارهاي اداري جزئي مربوط به ثبت آن و ورود به خط توليد باقي مانده و در حال حاضر اين واكسن در سطح توليد آزمايشگاهي قرار دارد.

«استفان هاوكينگ» دانشمند برجسته جهان دعوت پژوهشگاه دانش‌هاي بنيادي براي سفر به ايران را پذيرفتپژوهشگاه دانش‌هاي بنيادي ارديبهشت ماه اعلام كرد كه «استفان هاوكينگ»، استاد دانشگاه «كمبريج» و فيزيكدان برجسته معاصر به دعوت پژوهشگاه به ايران مي‌آيد.

بنابر اعلام اين پژوهشگاه قرار بود «هاوكينگ»، استاد دانشگاه «كمبريج» و دانشمند برجسته معاصر تيرماه امسال همزمان با برگزاري المپياد جهاني فيزيك در اصفهان به كشورمان سفر كند كه بعدا اعلام شد اين سفر به بعد از تابستان موكول شده و سرانجام گفته شد به دليل شرايط خاص جوي در ايران، سفر هاوكينگ با توجه به معلوليت و مشكلات جسمي جدي وي، ميسر نشده است.

اگرچه سفر اين دانشگر برجسته قرن به كشورمان - حداقل در سال جاري - انجام نشد، اما نفس ابراز تمايل وي به حضور در پژوهشگاه دانش‌هاي بنيادي(IPM) كه از مراكز علمي معتبر منطقه و جهان در حوزه رياضيات و فيزيك نظري به شمار مي‌رود، نشان از ارزش و سطح علمي بالاي اين پژوهشگاه دارد كه همواره كوشيده است دور از جنجال‌ها و تبليغات رسانه‌يي، همگام با پيشرفته‌ترين مراكز علمي و تحقيقاتي جهان در مرزهاي دانش روز حركت كند.

موفقيت پژوهشگران ايراني درجداسازي سلول‌هاي جزايرلانگرهانس براي سلول‌درماني ديابت استفاده ازغضروف دنده براي ترميم لاله گوش وتوليد پودراستخوان براي ترميم دندان
معاون اجرايي مركز تحقيقات فراورده‌هاي پيوندي از تلاش‌هاي موفقيت آميز صورت گرفته براي جداسازي سلولهاي بتاي جزاير لانگرهانس لوزالمعده براي تزريق به بيماران ديابتي تيپ I با هدف درمان (پيوند سلولي) خبر داد و گفت: ترميم لاله گوش با استفاده از غضروف دنده اجساد، تهيه پودر استخوان براي اعمال فك و صورت و دندانپزشكي، آماده سازي پوست پيوندي براي بيماران سوختگي و آماده سازي عروق براي بيماران ديابتي و «باي پس» قلب از ديگر برنامه‌هاي تحقيقاتي اين مركز است.

نخستين نوزاد حاصل از بلوغ تخمك در خارج رحم در ايران متولد شد
دکتر کلانتري، مسوول بخش ژنتيک مرکز تحقيقات باروري و ناباروري يزد گفت: سال‌ها است که در مراکز تحقيقاتي متعدد باروري و ناباروري در کشور در زمينه بالغ شدن تخمک در خارج از رحم و در محيط آزمايشگاهي کارهاي زيادي انجام مي شد و از آنجا که اين روش نياز به محيط ويژه آزمايشگاهي واضافه کردن مواد خاصي است از اين رو هيچ کدام منجر به تولد نوزاد نشده بود كه محققان در مرکز تحقيقات باروري و ناباروري يزد موفق شدند با جداسازي تخمک نابالغ از مادر و نگهداري آن در شرايط ويژه و بالغ کردن و لقاح آن با اسپرم در خارج از رحم و انتقال آن به رحم مادر، براي نخستين بار در کشور نوزادي را به اين روش موسوم به IVM به دنيا بياورند

پژوهشگران ايراني به فن‌آوري پيشرفته ساخت ميكروسكوپ‌هاي STM دست يافتند
با تلاش پژوهشگران مركز تحقيقات علوم و تكنولوژي در پزشكي دانشگاه علوم پزشكي تهران، ايران به جمع پنج كشور صاحب فن آوري ساخت ميكروسكوپ‌هاي تونلي روبشي (STM)، از پيشرفته ترين تجهيزات مورد استفاده در تحقيقات نانو فن‌آوري، پيوست.
دكتر سعيد سركار، رييس مركز تحقيقات علوم و تكنولوژي در پزشكي دانشگاه علوم پزشكي تهران گفت: دستگاه‌ STM توانايي ارائه تصاوير دو و سه بعدي در ابعاد نانومتر را دارد و قادر است از تمام نانوساختارها، آنتي بادي‌ها، پروتئين‌ها، مولكول‌هاي DNA و ... تصوير برداري كند كه براي آزمون كارايي اين ميكروسكوپ‌ها تصاوير تهيه شده با آن از نمونه‌هاي استاندارد با تصاوير گرفته شده از دستگاه‌هاي خارجي مطابقت داده شد كه حاكي از برابري كيفيت تصاوير دستگاه‌هاي ايراني با نمونه‌هاي مشابه خارجي بود.

ايران دومين توليد‌كننده داروي خوراكي تالاسمي در دنيا شد
متخصصان صنايع دارويي كشورمان به عنوان دومين كشور جهان موفق به توليد داروي خوراكي «دفراسيروكس» براي بيماران تالاسمي شدند.
با دستيابي صنايع دارويي كشورمان به اين دارو كه با نام قرص «اسورال» توليد شده است، بيماران تالاسمي از داروي تزريقي دسفرال بي‌نياز خواهند بود. «دفراسيروکس» جديدترين دارو براي تسهيل دفع آهن در بيماران تالاسمي است که به شکل خوراکي و يک بار در روز قابل مصرف است

نيروهاي مسلح ايران براي نخستين بار«کارت شناسايي ژنتيكي»مي‌گيرند ايجاد بانك اطلاعات ژنتيك شهداي گمنام در کشور
با تلاش پژوهشگران دانشگاه هاي امام حسين (ع) و بقيه‌الله (عج) و همكاري جمعي ديگر از محققان زيست فن‌آوري کشور همگام با برخي از پيشرفته ترين کشورهاي جهان به منظور كمك به تشخيص هويت جان‌باختگان سوانح، نيروهاي مسلح و گروه‌هاي شغلي در معرض خطر در کشور، كارت اطلاعات ژنتيكي دريافت مي‌كنند.

دكتر تولايي، سرپرست پژوهشكده فن‌آوري‌هاي نوين زيستي دانشگاه بقيه‌الله (عج) و از مجريان طرح صدور باركد ژنتيكي گفت: طرح تعيين هويت ژنتيكي (DNA Typing & DNA Banking) از حدود سه سال پيش با همكاري پژوهشگراني از ساير مراكز تحقيقاتي كشور در دانشگاه امام حسين (ع) پيگيري و مرحله اجرايي طرح با صدور باركدهاي ژنتيكي براي خلبانان و بخشي از نيروهاي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي از مدتي پيش آغاز شده است.

وي خاطرنشان كرد: با اجراي كامل اين طرح و ايجاد بانك اطلاعاتي ژنتيكي، امكان تشخيص هويت افرادي كه در معرض سوانح و خطراتي چون سقوط هواپيما، آتش‌سوزي، انفجار، زلزله، سيل و ... قرار دارند به سهولت فراهم مي‌شود؛ چرا كه با داشتن باركد ژنتيكي افراد در بانك مي‌توان تا سال‌ها بعد با استفاده از يك تار مو، يك قطره خون يا چند ميلي‌متر مربع از بافت بدن فرد كه پس از حوادث ناگوار در محل باقي مي‌ماند اطلاعات ژنتيكي وي را استخراج و هويت وي را شناسايي كرد.

نوزادي با عمل سزارين به روش هيپنوتيزم در تهران به دنيا آمد
مادري 26 ساله، 25 خردادماه امسال بدون استفاده از داروي بيهوشي و به كمك علم هيپنوتيزم در خواب هوشياري نوزاد دختر خود را در بيمارستان عيوض زاده تهران به دنيا آورد.

حسين الماسيان، متخصصن هيپنوتيزم و هيپنوتراپي با طرح اين ادعا که عمل سزارين بدون بيهوشي، بي حسي و بدون استفاده از هيچ نوع دارويي در شرايط عادي و هوشياري عملي بي‌سابقه است كه براي اولين بار انجام شده، اظهار داشت: من تجربه اي 50 ساله در هيپنوتراپي دارم و قبل از اين در اسفند ماه سال 1369 در بيمارستان پارس تهران چنين عملي صورت گرفت كه به دليل ريسك بالا به اطلاع عموم نرسيد اما تاكنون هيچ گونه استنادي براي مشابهت انجام اين عمل در دنيا وجود ندارد و امروز براي دومين بار عمل سزارين بدون بيهوشي انجام مي‌گيرد.

موفقيت دانشجويان ايراني در مسابقات جهاني ساخت پايگاه‌هاي دانش
گروهي از دانشجويان كارشناسي مهندسي كامپيوتر دانشگاه صنعتي امير كبير در رقابتهاي جهاني ساخت و انتشار پايگاه‌هاي دانش (Collaborative Knowledge Construction) شركت كردند.

موضوع اين رقابت ها كه با حضور شركت كنندگاني از سراسر جهان و به صورت اينترنتي از 27 فروردين تا 10 ارديبهشت برگزار شد، استفاده از فن آوري‌هاي نوين در زمينه ساخت و ارائه دانش در پايگاه‌هاي مناسب و فعال كردن اين پايگاه‌ها بود.

در پايان اين رقابت ها، عليرضا تجري - يكي از دانشجويان عضو تيم - به مقام دوم و يكي ديگر از اعضاي تيم به رتبه پنجم دست يافت


تجربه‌اي موفق و دلچسب در ميزباني گردهمايي‌هاي بزرگ بين‌المللي با برگزاري سي ‌وهشتمين المپياد جهاني فيزيك در اصفهان
سي ‌وهشتمين المپياد بين‌المللي فيزيك، 23 تيرماه با سخنراني رييس مجلس شوراي اسلامي و وزير آموزش و پرورش رسما در در دانشگاه صنعتي اصفهان آغاز شد.

اين مسابقات علمي با حضور تيم‌هاي دانش‌آموزي از بيش از 70 كشور جهان از جمله ايالات متحده آمريكا تا 31 تيرماه به نحوي شايسته و در خور نام ميزبان بزرگ اين رقابت‌ها برگزار شد.

تلاش چندين ساله كميته برگزاري مسابقات كه از اساتيد و مدرسان فيزيك كشور بودند و همكاري و همراهي دستگاه‌هاي مختلف با وزارت آموزش و پرورش و كميته برگزاري، خاطره‌اي خوش و تجربه‌اي شيرين از برگزاري چنين گردهمايي‌هاي علمي بين‌المللي در كشور ترسيم كرد. درگذشت دکتر ولاديمير گرژوفسکي، رييس المپياد جهاني فيزيک كه براي حضور در المپياد به اصفهان آمده بود - در دومين روز المپياد - نيز نام وي را براي هميشه با خاطره سي ‌و هشتمين المپياد بين‌المللي فيزيك پيوند زد.

ايران پس از حدود سه سال تعليق رسما به عضويت پروژه «سزامي» درآمد
با پيگيري گسترده نمايندگان ايران در سزامي و رسانه‌ها و با تصويب لايحه دوفوريتي عضويت ايران در سزامي، تعليق عضويت تامل برانگيز ايران در اين پروژه علمي بين‌المللي پس از سه سال پايان يافت.

طرح «سزامي» (مركز تابش سينكروترون براي تحقيقات و علوم كاربردي در خاورميانه) مربوط به بهره‌برداري از يك دستگاه «سينكروترون» در منطقه است که قرار است با همکاري کشورهاي منطقه در کشور اردن راه‌اندازي شود.

علي رغم نقش موثر دانشمندان ايراني در اين پروژه، در پي منفك شدن مديريت سزامي از يونسكو، عضويت ايران در اين پروژه بزرگ علمي از سال 2003 به دليل عدم پرداخت حق عضويت به حالت تعليق درآمده بود که اين مساله كه تنها نيازمند ارائه لايحه عضويت ايران در پروژه از سوي دولت و تصويب آن در مجلس بود با وقفه‌اي سه سال مواجه شد كه سرانجام در شرايطي كه ايران در آستانه اخراج كامل از اين طرح بود، با پيگيري‌هاي وسيع صورت گرفته، لايحه عضويت ايران به صورت دوفوريتي در آخرين روز فعاليت مجلس پيش از تعطيلات تابستاني با راي قاطع تصويب و نامه عضويت ايران از سوي وزير خارجه به يونسكو ارائه شد و در جلسه شوراي بين‌المللي سزامي مورد موافقت قرارگرفت.

فيزيكدان ايراني به عضويت هيات مديره انجمن بين‌المللي «نسبيت‌ عام و گرانش» انتخاب شد
دكتر منصوري، استاد فيزيك دانشگاه صنعتي شريف به عضويت هيات مديره انجمن بين‌المللي «نسبيت‌ عام و گرانش» انتخاب شد. انجمن بين‌المللي نسبيت عمومي و گرانش كه در سال 1971 تشكيل شده هم اكنون جانشين كميته بين‌المللي نسبيت عمومي و گرانش است.

اين انجمن همچنين عضو وابسته كميسيون دو اتحاديه بين‌المللي فيزيك محض و كاربردي (IUPAP) است و يكي از شركت‌كنندگان در كميته بين‌المللي آستروفيزيك هسته‌يي ذرات و گرانش اتحاديه (PANAGIC) است.

قوي‌ترين ابررايانه خاورميانه با هدف پيش‌بيني وضع هوا در كشور طراحي و ساخته شد
به همت محققان مركز تحقيقات پردازش‌هاي فوق سريع دانشگاه صنعتي اميركبير، بزرگترين ابررايانه ايران براي استفاده در پيش‌بيني وضع هوا ساخته شده و به بهره‌برداري رسيد.

دكتر احمد معتمدي، عضو هيات علمي دانشگاه صنعتي اميركبير و مجري طرح با اعلام اين مطلب خاطرنشان كرد: اين ابررايانه كه حاصل تلاش دو ساله گروه تحقيقاتي مركز تحقيقات پردازش‌هاي فوق سريع دانشگاه صنعتي اميركبير است كه براي پيش‌بيني وضع هوا در سازمان هواشناسي كشور مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

وي گفت: اين ابررايانه از نوع خوشه‌يي(كلاستر) و داراي سامانه‌اي با 216 هسته پردازشي اوپترون دو گيگا هرتز است كه حافظه‌اي برابر 56 گيگا بايت دارد و ظرفيت ذخيره سازي آن معادل 5800 گيگا بايت است

موفقيت پژوهشگران ايراني در ساخت نخستين «چسب بافتي هوشمند» جهان
رييس دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي از موفقيت پژوهشگران اين دانشگاه در ساخت نوعي چسب بافتي خبر داد كه برخلاف نمونه‌هاي ساخته شده موجود از خاصيت كشساني بسيار بالا و تمامي فاكتورهاي مورد در رشد برخوردار است.

دكتر عليرضا زالي، رييس دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي اظهار داشت: پس از قريب 60 سال كه چسب بافتي در دنيا مورد استفاده قرار گرفته و رشد آن به دليل مشكلات عديده كه چسب‌هاي بافتي براي نسوج انساني ايجاد مي‌كنند از بقيه تكنولوژي‌ها عقب مانده براي نخستين بار در دنيا محققان اين دانشگاه چسب بافتي‌اي طراحي كرده‌اند كه هيچ يك از مشكلات نسل قبل را ندارد

تصويب سند راهبرد ملي توسعه فن‌آوري پيل سوختي در دولت
سند راهبرد ملي توسعه فن‌آوري پيل سوختي كشور در هيات دولت تصويب شد كه بر اساس چشم انداز آن، ايران طي 15 سال جزو پنج كشور توانمند و صاحب فن‌آوري پيل سوختي كه يكي از 10 فن‌آوري برتر دنياست در سطح آسيا قرار خواهد گرفت.

دكتر محمدعلي رمضاني، دبير كميته راهبردي پيل سوختي اظهار كرد: از سال 1370 مطالعاتي در كشور در رابطه با فن‌آوري پيل سوختي آغاز شد كه در سال 73 در وزارت نيرو، شركت توانير و پژوهشگاه نيرو شتاب بيشتري گرفت و در سال 75 با تاسيس «سازمان انرژي‌هاي نو ايران»، مطالعات گسترده‌اي بر نحوه فعاليت ساير كشورها در اين فن‌آوري انجام شد.

نخستين ناي مصنوعي جهان با استفاده از تكنيك مهندسي بافت در ايران توليد شد
پژوهشگران مركز تحقيقات سل و بيماريهاي ريوي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي از توليد نخستين ناي مصنوعي با استفاده از تكنيك مهندسي بافت خبر دادند.

دكتر علي اكبر ولايتي، رئيس مركز تحقيقات سل و بيماري‌هاي ريوي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي با بيان اين كه مطالعات توليد ناي مصنوعي از 10 سال پيش به سرپرستي دكتر غنوي با همكاري محققان دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي و بيمارستان شهيد مسيح دانشوري آغاز شده است، اظهار كرد: اين ناي مصنوعي چون با استفاده از سلول‌هاي خود بيمار ساخته شده و همان بافت ناي طبيعي را دارد، خطر رد پيوند در آن وجود ندارد.

وي گفت: ناي مصنوعي بر روي شش گوسفند آزمايش شده كه از اين تعداد چهار گوسفند با ناي پيوندي زنده ماندند كه اين به معناي كسب 70 درصد موفقيت است.

ولايتي ابراز اميدواري كرد كه تا 22 بهمن سال آينده بتوان عمل پيوند ناي مصنوعي را با موفقيت بر روي بيماران انجام داد.

يک ايراني موفق به کسب عنوان فلوي رسمي جامعه جراحان بيني آمريکا شد
دکتر «محسن نراقي» راينولوژيست به عنوان اولين ايراني، موفق به کسب عنوان فلوي رسمي جامعه جراحان بيني آمريکا شد.

اين پزشک ايراني به دليل ارائه نزديک 20 مقاله علمي در سايت رسمي جامعه جراحان بيني و چاپ مقالات بسياري در مجلات معتبر راينولوژي آمريکا موفق به کسب اين عنوان شده است.

دكتر شمسي‌پور به عضويت «فرهنگستان علوم كشورهاي در حال توسعه» پذيرفته شد
دو استاد و محقق ايراني معرفي شده از سوي شاخه ايران «فرهنگستان علوم براي كشورهاي در حال توسعه» (TWAS) به عنوان عضو و عضو جوان وابسته اين نهاد علمي بين‌المللي پذيرفته شدند.

شاخه ايران فرهنگستان، امسال چند نفر را به عنوان عضو جديد به «توآس» پيشنهاد كرده بود كه از اين ميان دكتر شمسي‌پور، عضو هيات علمي دانشگاه رازي كرمانشاه به عنوان عضو جديد پذيرفته شد. همچنين دكتر افشاري از دانشگاه علوم پزشكي مشهد به عنوان عضو جوان وابسته پذيرفته شد.

پژوهشگر ايراني و دو فيزيكدان اروپايي راز پيچ خوردن طناب‌ها را كشف كردند
مهدي حبيبي، پژوهشگر مركز تحصيلات تكميلي در علوم پايه زنجان با همكاري دو محقق اروپايي در مطالعات آزمايشگاهي كنترل شده خود موفق به كشف علت ديناميك ايجاد حالت مارپيچ و حلقه شدن طناب‌هاي لاستيكي شدند.

وقتي يك صخره نورد طنابي را مي‌اندازد، در اين رشته طناب وقتي روي زمين بيافتد مجموعه‌اي از حلقه‌هاي مارپيچي شكل مي‌گيرد.

اين محققان توانستند در آزمايش‌هايشان، حركت‌هاي شگفت انگيز در پشت اين پديده را شناسايي كنند.

اتمام فاز اول مطالعه باليني«انسولين خوراكي» ايراني
سرپرست مركز پژوهشي زيست‌مواد دانشگاه تهران اعلام كرد: طرح توليد انسولين خوراكي در اين مركز فاز آزمايشات حيواني را پشت سر گذاشته و مرحله اول مطالعات باليني آن نيز نزديك به اتمام است.

دكتر محمدنبي سربلوكي، سرپرست مركز پژوهشي زيست مواد گفت: طرح انسولين خوراكي كه در حال حاضر فاز آزمايشات حيواني را پشت سر گذاشته و مرحله اول مطالعات باليني آن نيز نزديك به اتمام است از ديگر طرح‌هاي اين مركز است كه اگر دو مرحله باليني ديگر را پشت سر بگذارد، پيام خوبي براي هفت ميليون ديابتي در سراسر كشور در پي خواهد داشت تا روش تزريق از ميان برداشته شود.

مشاهده گونه‌اي جديد از مرجان‌هاي نرم در آب‌هاي خليج فارس
محققان مركز ملي اقيانوس شناسي از مشاهده تعداد زيادي از مرجان‌هاي نرم Carioja خبر دادند كه نخستين گزارش از مشاهده اين مرجان‌ها در بخش ايراني آب‌هاي خليج فارس است.

دکتر حميد رضايي، عضو هيات علمي مرکز ملي اقيانوس شناسي و سرپرست تيم تحقيقاتي اعزامي به آب‌هاي خليج فارس در پي گزارشي در خصوص مرجان‌هاي جنوب کشور اعلام كرد: به دنبال صيد با تور ترال کفي در آب‌هاي ساحلي مطاف به مختصات جغرافيايي N 27 38, E 51 30 و N 27 42, E 51 24 تعداد زيادي از مرجان‌هاي نرم Carioja که يک مرجان فاقد زوگسانتله بوده و تاکنون در اين آبها مشاهده نشده است، در فاصله عمقي 18 تا 20 متر يافت شد. اين مرجان همچنين در ميان ارگانيزم هاي فولينگ (مزاحم) چراگاه‌هاي مصنوعي در عمق 15 متري در منگاف بوشهر به مختصات جغرافيايي N 28 42,E 50 55 رويت شد.

موفقيت محققان ايراني در ساخت سامانه پليمري جديد انتقال داروي سرطان سينه
پژوهشگران پژوهشگاه پليمر و پتروشيمي ايران با همكاري محققان دانشگاه صنعتي اميركبير موفق به تهيه‌ نوعي سامانه نوين دارورساني براي درمان سرطان سينه شدند.

دكتر حميد ميرزاده، رييس پژوهشگاه پليمر و پتروشيمي ايران گفت: اين سيستم جديد دارورساني كه براي ساخت آن از پليمر «پلي كاپرولاكتون فومارات» استفاده شده است، مي‌تواند براي بارگذاري داروي «تاموكسيفن سيترات» مورد بهره‌برداري قرار گرفته و بدين ترتيب مي‌توان با استفاده از آن يك سيستم دارويي قابل تزريق براي رهايش طولاني مدت اين دارو در بيماران مبتلا به سرطان سينه تهيه كرد.

وي كه با دكتر محمد ايماني و دكتر شهريار شريفي اجراي اين طرح را برعهده داشته‌اند، خاطرنشان كرد: اين نوع پليمر براي نخستين بار در دنيا با شفافيت بسيار بالا طي مدت چهار سال در پژوهشگاه پليمر ساخته شده و مي‌توان با تكميل طرح آن را در انتقال داروهاي مختص سرطان‌هاي ديگر نيز استفاده كرد

حكاكي نستعليق نخستين نوشتار فارسي در ابعادي 200 برابر نازكتر از قطر مو
پژوهشگران يك شركت ايراني از موفقيت در حكاكي نخستين نوشتار فارسي به خط نستعليق در ابعاد 500 در 500 نانومتر و با دقت بيش از 10 نانومتر خبر دادند.

دكتر پيروز مرعشي، مجري طرح گفت: حك اين نوشتار به روش نانوليتوگرافي نيروي اتمي (AFM) توسط دستگاه ميكروسكوپ پروبي روبشي و بر روي مواد پليمري در آزمايشگاه SPM شركت صورت گرفته است.

فن‌آوري ابداعي تكميل فرآيند تبديل گاز به مايع به نام ايران ثبت شد
با تلاش پژوهشگران صنعت نفت، پتنت تكميل فرايند تبديل گاز طبيعي به فرآورده‌هاي سبك و مايع موسوم به GTL در اداره ثبت اختراع آمريكا به نام ايران به ثبت رسيد.

دكتر احمد توسلي، مسوول طرح GTL پژوهشگاه صنعت نفت با بيان اين كه فرآيند تبديل گاز طبيعي به فرآورده‌هاي سبك و مايع (GTL) آبان ماه امسال به ثبت رسيد، خاطرنشان كرد: در حال مذاكره براي احداث واحد صنعتي آن در داخل يا خارج از كشور هستيم و به زودي واحد 10 هزار بشكه‌يي آن طراحي و سپس وارد فاز صنعتي 200 هزار بشكه‌ آن مي‌شويم.

نوزاد صدف مرواريد ساز لب سياه براي نخستين بار به صورت انبوه در خليج فارس رهاسازي شد
بيش از 50 هزار قطعه صدفچه (نوزاد) صدف مرواريد ساز لب سياه كه توسط محققان موسسه تحقيقات شيلات ايران در ايستگاه تحقيقات شيلات نرمتنان خليج فارس (بندرلنگه) توليد شده بود براي نخستين بار در ايران در آب‌هاي ايران در آبهاي اطراف جزيره لاوان رهاسازي شدند.

ايران به فن‌آوري افزايش نرم‌افزاري سرعت رايانه‌هاي معمولي تا حد ابررايانه‌ها دست يافت
پژوهشگران ايراني موفق به طراحي نرم‌افزاري راهبردي شدند كه دستيابي به سرعت عمل ابررايانه‌ها را با استفاده از رايانه‌هاي معمولي امكان‌پذير مي‌كند.

دكتر محسن شريفي، رييس دانشكده مهندسي كامپيوتر دانشگاه علم و صنعت و مجري اين طرح با معرفي آن به عنوان يك نرم ‌افزار سيستمي و بنيادي براي انجام محاسبات پيچيده و سنگين كه براي اولين بار در دنيا در سطح هسته سيستم عامل‌ها پياده‌سازي شده است، اظهار كرد: اين نرم‌افزار تحت نام «سي-شريفي» (C-Sharifi) اين امكان را فراهم مي‌كند تا يك سيستم عامل شبكه‌يي متداول به يك سيستم عامل مديريت كلاستر تبديل شده و اين امكان را فراهم مي‌كند كه داده‌هاي حجيم به سرعت مورد پردازش موازي و توزيع شده قرار گيرند و بتوان بر روي يك دسته از داده‌ها پردازش‌هايي با حجم عملياتي را اجرا كرد.

ماهواره «اميد» و ماهواره‌بر «سفير» رونمايي شدند
15 بهمن ماه، طي مراسمي ويژه ماهواره تحقيقاتي «اميد» - نخستين ماهواره بومي جمهوري اسلامي ايران - و راكت ماهواره‌بر ايراني «سفير» با حضور رييس‌جمهور رونمايي و همزمان با افتتاح پايگاه پرتاب فضايي ايران، نخستين پرتاب رسمي راكت ماهواره‌بر ايران موسوم به «كاوشگر 1» از بيابان‌هاي سمنان انجام شد.

پرتاب راكت كاوشي كه حامل هيچ ماهواره‌اي نبود از جمله مقدمات اوليه پرتاب ماهواره به مدار است كه با هدف شناسايي محيط پروازي ماهواره‌ها قبل از پرتاب انجام شد.

اين موفقيت تاريخي محققان ايراني كه ثمره تلاشي چندين ساله است، بازتاب بسيار وسيعي در رسانه‌هاي جهان داشت.

پژوهشگران ايراني به شيوه نوين جراحي افتادگي پلك و پيشگيري از پس زدن چشم مصنوعي دست يافتند
پژوهشگران چشم‌پزشكي ايران به روش جديدي در جراحي افتادگي پلك دست يافتند كه ضمن رفع خطر عوارض جانبي روش‌ كنوني، فرآيند ترميم ناحيه تحت عمل در آن بسيار سريعتر صورت مي‌گيرد.

دكتر محسن بهمني كشكولي، فوق تخصص جراحي حدقه، مجاري اشكي و پلاستيك چشم و معاون پژوهشي مرکز تحقيقات چشم پزشکي دانشگاه علوم پزشکي ايران از ابداع روش‌هاي درماني جديد جراحي افتادگي پلک و پيشگيري از پس زدن چشم مصنوعي و بررسي روش‌هاي درمان مشکلات انسداد مجاري اشکي و اختلالات چشمي ناشي از تيروئيد خبر داد.

ايستگاه‌هاي زميني گيرنده‌ اطلاعات ماهواره‌هاي سنجش از دور در كشور طراحي و ساخته شد
طرح امكان‌سنجي، طراحي و ساخت ايستگاه‌هاي زميني گيرنده‌ ماهواره‌هاي سنجش از دور در باند L و X در مركز تحقيقات مخابرات ايران با موفقيت اجرا شد.

با خاتمه اين پروژه كه به درخواست سازمان فضايي ايران از سال گذشته در مركز تحقيقات مخابرات ايران از سوي پژوهشگران و كارشناسان انجام شد، شرح خدمات 15 پروژه به منظور ساخت ايستگاه‌هاي سنجش از دور تك ماموريتي و چند ماموريتي، ساخت پايه و آنتن براي رديابي ماهواره‌هاي LEO و سامانه‌هاي ذخيره سازي و آرشيو اين ايستگاه‌ها تعريف شد.

مركز ملي ذخاير ژنتيكي و زيستي ايران راه‌اندازي شد
مركز ملي ذخاير ژنتيكي و زيستي ايران با هدف خودكفايي كشور در تامين منابع زيستي مورد نياز به همت جهاد دانشگاهي تاسيس شد.

دكتر ابوالحسن شاهزاده فاضلي، رييس مركز ملي ذخاير ژنتيكي و زيستي ايران گفت: اين مركز با هدف كمك به پيشرفت كشور در حوزه‌ زيست‌فن‌آوري راه‌اندازي شده و در حال حاضر طرح مطالعاتي ايجاد بانك‌هاي مولكولي، سلولي و ميكروارگانيسم‌ها در فاز اول فعاليت مركز در حال پيگيري است.

نخستين عمل جراحي كنترل سيستم تناسلي و ادرار بيماران قطع نخاعي در ايران انجام شد
با روش ابداعي دكتر محمد نبي نعمتي، رييس ايراني بخش جراحي بيمارستان دانشگاه «بن» آلمان نخستين عمل جراحي كنترل سيستم تناسلي و ادرار بيماران قطع نخاعي در ايران انجام شد.

طراح دستگاه اينتراستيپ و جراح اين عمل در نشست خبري در ايسنا درباره روش ابداعي خود گفت: با بهره گيري از اين روش ابداعي علاوه بر رفع مشكل كنترل ادرار و مدفوع بيماران قطع نخاع، امكان برقراري روابط جنسي نيز براي آنها فراهم مي‌شود كه اين امر تاثير شاياني در ارتقاي كيفيت زندگي اين بيماران دارد.

توليد راديوداروهاي جديد در ايران
‌توليد موليبدن 99 و تكنسيم 99 ام و يد 131 به طور انبوه براي تامين نياز كشور و ارسال آن به بيمارستان‌هاي تهران و سپس سراسر كشور از اواخر شهريورماه در كشور آغاز شد.

تيم دانشجويي رياضي دانشگاه صنعتي شريف به مقام سوم جهان دست يافت
تيم رياضي دانشجويي دانشگاه صنعتي شريف كه براي شركت در چهاردهمين دوره مسابقات بين‌المللي رياضي دانشجويي جهان به بلغارستان عزيمت كرده بودند، 19 مردادماه با كسب شش مدال طلا، يك مدال نقره و يك مدال برنز و دستيابي به مقام سوم جهان به تهران بازگشت.

تلاش محققان پژوهشكده «رويان» براي ترميم ضايعات استخواني با پيوند سلول‌هاي بنيادي
محققان پژوهشكده «رويان» جهاد دانشگاهي در راستاي طرح استفاده از سلول‌هاي بنيادي در ترميم ضايعات استخواني موفق به توليد و پيوند بافت‌ استخواني از سلول‌هاي بنيادي مزانشيمي در نمونه حيواني شدند.

دكتر حميد گورابي، رييس پژوهشكده رويان جهاد دانشگاهي اظهار داشت: در حال حاضر براي ترميم ضايعات و تومورهاي استخواني كه بعد از برداشتن آنها حفره‌هايي در بافت استخوان ايجاد مي‌شد از مواد خاصي براي پر كردن آنها استفاده مي‌شود كه در مواردي اثربخشي لازم را نداشته و با مشكلات متععدي همراه است. با اين حال در سال‌هاي اخير محققان به استفاده از سلول‌هاي بنيادي بالغ تمايز يافته در ترميم اين ضايعات روي آورده‌اند.

موفقيت پژوهشگران ايراني در اندازه‌گيري ويژگي‌هاي آب درياي خزر در ژرفاي 800 متري
رييس مركز ملي اقيانوس شناسي با اشاره به موفقيت پژوهشگران اين مركز در بررسي درياچه خزر تا عمق 800 متري در زمستان سرد 1386 از راه‌اندازي ايستگاه‌هاي پژوهشي مركز در خليج فارس و درياچه خزر تا شهريور ماه 87 خبر داد.

همچنين در تابستان سال جاري متخصصان مركز ملي اقيانوس شناسي در محدوده آبهاي مشرف به سواحل رشت ــ انزلي و فريدون‌كنار، بابلسر گشت تحقيقاتي انجام داده‌اند كه در آن گشت نيز علاوه بر اندازه‌گيري شرايط تابستاني ويژگي‌هاي فيزيكي ــ شيميايي تا ژرفاي 450 متري از اين اعماق مغزه‌هاي رسوبي دو متري برداشت شد.

اين نخستين بار است كه از چنين اعماقي در خزر توسط پژوهشگران ايراني نمونه برداري رسوب به عمل مي‌آيد. اين رسوبات اطلاعات ارزشمندي از شرايط اقليمي گذشته خزر به دست خواهند داد.

پژوهشگران ايراني موفق به ساخت واكسن چهارگانه «تب برفكي» شدند
معاون پژوهش و توسعه موسسه تحقيقات واكسن و سرم‌سازي رازي از موفقيت پژوهشگران اين موسسه در شناسايي و ثبت ويروس جديد تب برفكي و ساخت واكسن چهارگانه تب برفكي خبر داد.

دكتر حبيب الله پايكاري اظهار داشت: با تحقيقات انجام شده محققان موسسه موفق به شناسايي نوع جديدي از ويروس تب برفكي شدند كه اين ويروس با عنوان A05IR در OIE(موسسه جهاني بهداشت حيوانات) ثبت شد.

سياره شناس ايراني موفق به كشف پديده «گل فشان»‌ در سطح مريخ شد
دکتر عباس کنگي، عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي و پژوهشگر زمين شناسي سياره‌يي موفق به کشف پديده گل فشان به جا مانده از فعاليت‌هاي آتشفشاني در سطح سياره مريخ شد.

يافته هاي جالب توجه اين محقق ايراني که به گفته وي احتمالا نخستين گزارش علمي از وجود گل‌فشان در سطح سياره سرخ است در قالب مقاله اي در شماره ماه مه 2007 مجله علمي معتبر(ACTA ASTRONAUTICA (Elsevier - مجله آکادمي بين المللي کيهان نوردي - ارائه شده است.

تيم خودرو دانشگاه صنعتي اصفهان به رتبه سوم جهان دست يافت
تيم خودرو دانشكده مكانيك دانشگاه صنعتي اصفهان كه به عنوان تنها تيم خاورميانه در مسابقات دانشجويي فرمول انگلستان كه تير ماه با حضور 69 تيم از 24 كشور جهان به ويژه كشورهاي اروپايي در شهر «سيلورستون» انگلستان برگزار شد، شركت داشت، مقام سوم را در زمينه طراحي مهندسي به خود اختصاص داد

سلول‌هاي بنيادي پالپ دندان از دندان‌هاي شيري استخراج شد
محققان مرکز ترابي نژاد اصفهان، موفق به خارج کردن سلول‌هاي بنيادي پالپ دندان از دندان‌هاي شيري شدند.

دکتر اثني عشري، اندودنتيست با اشاره به اين که سلول‌هاي بنيادي در حقيقت يک رزرو براي استفاده در صورت وجود مشکلات آتي براي فرد است، افزود: قابليت سلول‌هاي بنيادي پالپ دندان اين است که هم مي‌توانند بافت سخت مثل عاج و ميناي دندان و هم بافت نرم را توليد کنند. در صورتي که سلول‌هاي بنيادي استخراج شده از ساير نقاط بدن از جمله مغز استخوان فقط قادر هستند بافت سخت را توليد كنند.

موفقيت محققان ايراني در درمان ناباروري مردان با سلول‌هاي بنيادي درمدل حيواني
رييس انجمن باروري و ناباروري ايران با اعلام تدوين و آماده سازي طرح به كارگيري سلول‌هاي بنيادي در درمان ناباروري مردان خبر داد: از نيمه دوم سال جاري اين طرح بر روي انسان آزمايش مي‌شود.

دكتر نوروزي افزود: اين طرح كه پيش از اين بر روي حيوانات اجرا شده و نتايج مطلوبي را به دست داده، در حال حاضر با همكاري متخصصان بيمارستان امام خميني (ره) و دانشگاه تربيت مدرس در مرحله آزمايش بر روي انسان قرار دارد.

وي گفت: با پيوند سلول‌هاي بنيادي به مردان نابارور قابليت به وجود آمدن نطفه در آن‌ها به وجود مي‌آيد.

رييس انجمن باروري و ناباروري ايران ياد آور شد: به كارگيري سلول‌هاي بنيادي در درمان ناباروري مردان براي اولين بار توسط دانشمندان كشورمان محقق مي‌شود.

پژوهشگران ايراني به فن‌آوري ارسال برنامه‌هاي تلويزيوني به گيرنده‌هاي موبايل دست يافتند
پژوهشگران الكترونيك و ارتباطات كشورمان موفق به طراحي سيستم پخش ديجيتالي تصاوير دستي (DVB-H) شدند كه با راه‌اندازي پايلوت آن در كشور تا پايان سال جاري مي‌توان برنامه‌ها و سريال‌هاي تلويزيوني را از تلفن همراه نيز تماشا كرد.

محمود فخرايي، معاون فني شركت سازنده اين سيستم اظهار كرد: به منظور دريافت تصاوير ديجيتال بر روي گيرنده‌هاي متحرک و گوشي‌هاي تلفن همراه اين شرکت با حمايت وزارت صنايع – سازمان صنايع نوين - در حال ساخت نمونه فرستنده‌هاي DVB-H خود مي‌باشد.

با راه‌اندازي پايلوت اين سيستم، پخش آزمايشي برنامه‌هاي 14 شبكه راديويي و تلويزيوني ايران از 23 اسفندماه جاري در تهران آغاز شد.

دانش‌آموز ايراني به عنوان دومين دختردرتاريخ المپياد جهاني كامپيوتر به كسب مدال طلاي المپياد موفق شد
سپيده مه آبادي، دانش‌پژوه دختر ايراني موفق شد براي نخستين بار طي 19 دوره شركت جمهوري اسلامي ايران به عنوان دومين دختر تاريخ مسابقات مدال طلاي نوزدهمين المپياد جهاني كامپيوتر را براي ايران به ارمغان بياورد

موزه ملي جغرافياي ايران» تاسيس شد
رييس سازمان جغرافيايي نيروهاي مسلح از افتتاح «موزه ملي جغرافياي ايران» با حضور وزير دفاع و موفقيت متخصصان اين سازمان در تهيه نقشه يك ده هزارم با استفاده ازتصاوير سه‌بعدي ماهواره براي نخستين بار در منطقه خبر داد.

امير سرتيپ نامي اظهار كرد: سال گذشته به رده دوم كشورهاي دريافت كننده تصاوير سه بعدي با قدرت تفكيك دو و نيم متري رسيديم و امروز در تصاوير ماهواره‌يي با همين قدرت به مقام اول منطقه دست يافته‌ايم.

سفر برندگان جايزه نوبل فيزيك 1993 و نوبل اقتصاد 2005 به ايران
دكتر جوزف تيلور(برنده جايزه نوبل فيزيك 1993)، مهرماه امسال به همراه هياتي از دانشگران عضو فرهنگستان‌هاي ملي علوم و مهندسي آمريكا به دعوت دانشگاه صنعتي شريف مدت يك هفته ميهمان ايران بود. وي طي اين مدت ضمن بازديد از چند دانشگاه و مركز علمي بزرگ كشور در شهرهاي مختلف، سخنراني‌هايي علمي ايراد كرد و دانشگاه صنعتي شريف نيز با اعطاي نشان علمي خود به استاد جوزف تيلور، فيزيكدان برجسته دانشگاه «پرينستون» آمريكا به عنوان نخستين دانشگر غير ايراني، از مقام علمي وي تقدير كرد.

دانشگاه صنعتي شريف، دي ماه امسال نيز ميزبان استاد توماس شلينگ برنده جايزه نوبل اقتصاد 2005 بود. اين دانشگاه طي حضور اين اقتصاددان برجسته، نخستين دكتري افتخاري خود در رشته رياضي را به وي اعطا كرد

شبكه شركت‌هاي فن‌آوري نانو در كشور راه‌اندازي شد
دكتر شاهوردي، مدير كارگروه توسعه و توليد ستاد ويژه توسعه فن‌آوري نانو، توانمندسازي بنگاه‌هاي نانو، هم افزايي منابع در تولد، ورود،‌ اصلاح و انتشار فن‌آوري نانو، حمايت از بنگاه‌هاي موجود و جديد براي ارتقاء به وضعيت بالاتر، طراحي نظام جامع حل مشکلات بنگاه‌ها و ساماندهي الگوي حمايتي دولتي از بخش خصوصي را از جمله اهداف ايجاد شبكه شركت‌هاي فن‌آوري نانو در دي ماه سال جاري عنوان كرد

پژوهشگران ايراني موفق به توليد صنعتي «متادون» شدند
با راه‌اندازي واحد سنتز مواد اوليه دارويي در يكي از واحدهاي مستقر در مركز رشد پژوهشگاه پليمر و پتروشيمي، زمينه تامين نياز كشور به «متادون هيدروكلرايد» فراهم شد.

دكتر اكرم اماني، مجري طرح در بيان مزاياي اين پروژه به كاهش مراحل توليد اين ماده دارويي، فراهم شدن امكان سنتز مواد دارويي مختلف ديگر در كشور، بي‌نيازي از واردات راكتورها، كيفيت بالاتر، خلوص بيشتر و توجيه اقتصادي آن اشاره كرد.

سفر يك دختر داشجوي ايراني به قطب جنوب
آيرين شيوايي، دانشجوي فيزيك دانشگاه تهران، دي ماه 86 در قالب يك برنامه علمي دوهفته‌يي به همراه گروهي از محققان و دانشجويان از كشورهاي مختلف به سرزمين‌هاي يخ‌زده قطب جنوب سفر كرد.

شيوايي كه نخستين زن ايراني است كه از مبدا ايران به قاره جنوبگان سفر کرده است، با حمايت مالي

انوشه انصاري، نخستين فضانورد ايراني در سفر آموزشي برنامه «دانشجويان بر روي يخ» (SOI) شركت كرد.

دستيابي محققان ايراني به انواع پيشرفته سانتريفيوژ و ارتقا سطح تكنولوژي هسته‌يي
در پي موفقيت دانشمندان و متخصصان كشورمان در دستيابي به نسل جديدي از سانتريفيو‌ژها در ايران و اعلام آن به آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، كشورمان در زمره كشورهاي صاحب تكنولوژي در غني‌سازي اورانيوم محسوب مي‌شود.

دكتر احمد قريب، استاد دانشگاه با اشاره به دستيابي ايران به نوع پيشرفته‌اي از سانتريفيو‌ژ‌ها كه به گفته‌ي رييس كميسيون سياست خارجي و امنيت ملي كشورمان متفاوت از نوعي است كه در تاسيسات غني‌سازي نطنز فعاليت مي‌كند، گفت: دستيابي هر كشوري به انواع پيشرفته سانتريفيوژ‌ها كه كارآمدي اين ماشين‌ها را افزايش مي‌دهد، امري مهم و اقدامي در راستاي ارتقاي سطح تكنولوژي صلح‌آميز هسته‌يي آن كشور است.

سيستم پخش برنامه‌هاي راديويي و تلويزيوني اينترنتي در کشور طراحي و ساخته شد
سيستم نرم‌افزاري اجراي تلويزيوني، راديويي و ويديو‌ كنفرانس با قابليت پخش راديو و تلويزيوني اينترنتي براي شنوندگان و بينندگان در سراسر دنيا به همت پژوهشگران و متخصصان دانشگاه علم و صنعت ايران، طراحي و راه اندازي شد.

مهدي شاملو، مدير فني و مجري اين طرح با بيان اين كه اين نرم افزار شامل دو سيستم مديريت پخش زنده تلويزيون و راديوي اينترنتي (LDMS) و سيستم مديريت ويديو كنفرانس اينترنتي (VCMS) تشكيل شده است، اظهار كرد: اين طرح توسط تيمي متشكل از پژوهشگران رشته مهندسي نرم افزار به سرپرستي دكتر ناصر مزيني در مركز تحقيقات دانشگاه علم و صنعت ايران توليد شده اس

Major

Majorنماد کاربر
پست ها

854

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 39 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 4 دی 1386 06:42

آرشيو سپاس: 846 مرتبه در 174 پست

توسط renger » دوشنبه 27 اسفند 1386 10:06

نخستين جشنواره بين‌المللي فارابي برگزار شد
نخستين جشنواره بين‌المللي فارابي ششم بهمن ماه با تقدير از 36 پژوهشگر و چهره علمي برتر علوم انساني و معارف اسلامي كشور برگزار شد.

اين مراسم كه با حضور رييس جمهور، معاون علمي و فن‌آوري رييس جمهور، وزير علوم، تحقيقات و فن‌آوري و جمعي از علما و پژوهشگران علوم انساني برگزار شد، نخستين جشنواره مستقل پژوهشي در حوزه علوم انساني است كه ايده راه‌اندازي آن با هدف توجه ويژه به جايگاه راهبردي علوم انساني و تكريم فعالان اين حوزه و توسعه فعاليت‌هاي پژوهشي در اين بخش سال‌ها مطرح بوده و سرانجام محقق شد.

متخصصان وزارت دفاع موفق به طراحي و ساخت مخازن انعطاف‌پذير سوخت بالگرد و سونار فعال سه بعدي شدند
مخازن سوخت انعطاف‌پذير بالگرد كه توسط پژوهشگران دانشگاه صنعتي مالك اشتر وابسته به وزارت دفاع طراحي و ساخته شده، در 9 نوع مختلف براي هواپيماها، بالگردها ، انواع موشك، تانكها و نگهداري و حمل و نقل سوخت به كار مي‌رود. اين مخازن سوخت با توجه به دامنه طبيعي عمليات بالگردها در گشت‌هاي پليسي، امدادي،‌ عمليات جنگي و پشتيباني ــ لجستيكي در ارتفاع بسيار كم، در جلوگيري از خطر آسيب‌پذيري و آتش‌گيري بالگردها نقش بسزايي دارد.

همچنين سونار فعال سه بعدي، يك سونار رنگي ديجيتال است كه مي‌تواند در زواياي افقي و عمودي معين و دقت جاروي تعيين شده به دنبال اهداف مختلف بگردد.

اين اهداف بسته به فاصله آنها از سونار، مي‌تواند مينها، موانع طبيعي زيرسطحي، شناورهاي سطحي و غيره باشد.

نخستين بانك تخمك در ايران راه‌اندازي شد
مركز فوق تخصصي درمان ناباروري و سقط مكرر ابن سينا وابسته به پ‍ژوهشكده ابن‌سينا جهاد دانشگاهي با اهتمام به نياز مبرم جامعه به مركزي جهت حفظ و نگهداري تخمك به ويژه جهت بيماران سرطاني، نخستين بانك تخمك در ايران را تأسيس كرد.

پس از اعلام اين خبر، رييس موسسه فن آوري‌هاي نوين پزشكي مهر نيز از راه‌اندازي بانك تخمك توسط اين موسسه در شهر رشت خبر داد.

با تلاش پژوهشگران موسسه تحقيقات شيلات ماهي سفيد فرم پائيزه از خطر انقراض نسل نجات يافت
به منظور بازسازي ذخاير گونه ارزشمند ماهي سفيد فرم پائيزه و جلوگيري از انقراض نسل آن در درياي خزر، طرح تحقيقاتي «تکثير مصنوعي ماهي سفيد فرم پائيزه» توسط محققان موسسه تحقيقات شيلات ايران در پژوهشکده آبزي پروري آب‌هاي داخلي بندر انزلي و برنامه محيط زيست درياي خزر (CEP) با اعتباري حدود 100 هزار دلار به اجرا درآمد.

انجام نخستين عمل جراحي كاشت پروتز ويبرانت گوش خاورميانه در ايران
نخستين عمل جراحي پروتز vibrant در گوش، براي نخستين بار در خاورميانه در بخش تحقيقات گوش و حلق و بيني بيمارستان امير اعلم انجام شد.

دكتر مسعود متصدي زرندي، جراح اين عمل اظهار داشت: در عمل كاشت پروتز vibrant، پروتز به يكي از استخوانچه‌هاي گوش مياني بيمار متصل شده و با انتقال صوت به گوش داخلي، شنوايي بيمار را از طريق سيستم الكترومگنتيك افزايش مي‌دهد.

توليد چسب اختصاصي از خون هر بيمار براي جراحي!
سازمان انتقال خون ايران به دانش توليد چسب «فيبريني» از پلاسماي خون دست يافت

با تامين اعتبار از محل بودجه پژوهشي سازمان انتقال خون، براي نخستين بار در كشور چسب فيبريني به صورت اتولوگ(از خود فرد) توليد و در چندين عمل جراحي با موفقيت استفاده شد.

دكتر پيمان عشقي، سرپرست پروژه، استريل بودن، ايمني و وجود مقادير كافي از ماده موثر با حداقل پيچيدگي‌ها براي بيمار را از ويژگي‌هاي منحصر به فرد اين چسب بافتي عنوان كرد.

بهره‌برداري از سه نوع سلاح جديد با حضور وزير دفاع آغاز شد
در آستانه دهه فجر، بهره‌برداري از سلاح پدافندي هشت لول، تفنگ صياد پليسي و سلاح زاويه‌زن با حضور سردار سرتيپ مصطفي محمد نجار وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح در صنايع جنگ‌افزاري وزارت دفاع آغاز شد.

به گزارش ايسنا، وزير دفاع در آيين بهره‌برداري از اين تسليحات جديد با اشاره به تنوع محصولات توليدي در وزارت دفاع اظهار داشت: امروز در ساخت انواع تسليحات مورد نياز دفاعي به خودكفايي رسيده‌ايم.

متخصصان ايراني به توليد ظروف يك بار مصرف گياهي موفق شدند

با ورود ايران به جمع معدود كشورهاي صاحب فن‌آوري ظروف يك بار مصرف گياهي، توليد انبوه اين ظروف در كشور آغاز شد.

دكتر هاشمي، مدير عامل شركت توليد كننده ظروف يك مصرف گياهي ايراني از بهره‌برداري از پنج كارخانه ساخت ظروف پليمري همزمان با دهه فجر خبر داد و سازگاري با محيط زيست، عاري بودن از هر گونه خطرات مضر مواد پلاستيكي پس از تماس با غذاي داغ، تهيه شدن از منابع مواد اوليه تجديدپذير، عدم وابستگي به مواد نفتي، مصرف انرژي كمتر در فرايند توليد را از مزاياي اصلي ظروف يك ‌بار مصرف پليمري و گياهي برشمرد.

داروي ايراني«زخم پاي ديابت» رونمايي شد
پس از هفت سال تلاش پزشكان و محققان ايراني، داروي زخم پاي ديابت كه براي نخستين بار در جهان توسط پژوهشگران كشورمان ساخته شده 14 بهمن ماه در محل بيمارستان امام خميني (ره) تهران رونمايي شد.

دكتر محمد باقر لاريجاني، رييس دانشگاه علوم پزشكي تهران در معرفي داروي آنژي پارس «ANGIPARS»، گفت: اين دارو كه براي نخستين بار توسط پژوهشگران كشورمان ابداع شده است در سه نوع كپسول، آمپول و پماد عرضه مي‌شود و كارآزمايي‌هاي باليني آن نشان داده است كه مصرف آن در يك دوره دو ماهه بين 57 تا 88 درصد بهبودي زخم پاي ديابتي را باعث مي‌شود

محققان ايراني موفق به ابداع تکنيک جديدي در جراحي دريچه ميترال قلب شدند
دكتر فريده روشن علي، متخصص قلب و عروق و فلوشيپ اكو كارديوگرافي با ابداع تکنيک جابه‌جا کردن عضلات پاپيلاري (PMR) در جراحي دريچه ميترال در بيماران با نارسائي بطن چپ قلب به عنوان ارايه دهنده يكي از سه مقاله برتر در بيست و يكمين كنگره جراحي قلب اروپا معرفي شد.

پنج سيستم جديد هوشمند زميني و هوايي به دست متخصصان ايراني افتتاح شد
در سومين روز از دهه مبارك فجر پنج سامانه و طرح جديد هوشمند زميني و هوايي با حضور وزير دفاع در صنايع اپتيك صاايران اصفهان وابسته به وزارت دفاع افتتاح شد.

اين طرح‌ها شامل خط توليد دوربين‌هاي تصويربرداري عقاب و عكس‌برداري شاهين، ردياب و كنترل آتش توپ‌هاي 23، 35، 76 و 100 ميليمتري با برد عملياتي مناسب، ردياب كنترل موشك و هدف به صورت روزانه و شبانه با برد عملياتي مناسب، خط توليد انواع دوربين مراقبت و ديده‌باني برد بلند هوشمند و محصولات شبيه‌ساز آموزشي سلاح‌هاي سبك و نيمه سنگين فاتح و ميثاق بود.

با تلاش محققان«رويان»محقق شد:

روش نوين درمان بيماري پوستي«ويتيليگو»

توليدموش ازسلول‌هاي بنيادي جنيني موش

خودكفايي درتوليد پروتئين فاکتوررشد فيبروبلاستي انساني

پژوهشگران سلول‌هاي بنيادي در پژوهشكده رويان جهاد دانشگاهي در راستاي فعاليت‌هاي تحقيقات گسترده‌شان موفق به ارائه روش نوين درمان بيماري پوستي «ويتيليگو» (لك و پيس) با پيوند اتولوگ سلول‌هاي «ملانوسيت»، توليد موش ازسلول‌هاي بنيادي جنيني موش و خودكفايي درتوليد پروتئين فاکتور رشد فيبروبلاستي انساني شدند.

فاکتور رشد فيبروبلاستي يا bFGF، پروتئيني است که در بسياري از فرايندهاي سلولي نظير تقسيم سلولي، تکوين جنين، رگ زايي و بسياري فرايندهاي ديگر نقش دارد. به علاوه، اين پروتئين به عنوان يك فاكتور مهم به محيط کشت سلولهاي بنيادي جنيني انساني اضافه مي شود تا بتوان سلول ها را در حالت بنيادينگي و بدون تمايز حفظ و تکثير کرد.

قيمت اين ماده که توسط شرکت هاي بزرگ تجاري خارجي توليد مي‌شود، بسيار بالا بوده و هر ويال/آمپول آن كه حاوي 25 ميكروگرم فاکتور رشد فيبروبلاستي انساني است ارزشي به مبلغ 391 يورو دارد كه اين امر محققان پژوهشكده رويان را بر آن داشت تا پروتئين فاکتور رشد فيبروبلاستي انساني را با استفاده از روش «بيان ژن در محيط آزمايشگاهي» توليد كنند.

پژوهشگران كشور موفق به تولد شتر دوكوهانه از مادر تك كوهانه شدند

با موفقيت پژوهشگران ايراني در تولد نخستين شتر دوكوهانه با انتقال جنين به يك شتر ماده يك كوهانه، ضمن جلوگيري از انقراض اين گونه در كشور، امكان تكثير و جلوگيري از انقراض نسل گونه‌هاي مختلف شتر با انتقال جنين آنها به گونه‌هاي ديگر شتر نيز فراهم شد.

دکتر امير نياسري نسلجي، مجري اين طرح و مدير کل امور پژوهشي دانشگاه تهران هدف از اين طرح را که براي نخستين بار در جهان در مركز تحقيقات علوم دام جهاد‌ آباد مشگين شهر انجام شده است - نجات گونه شتر دوکوهانه در ايران و جهان عنوان و خاطرنشان كرد: در حال حاضر شتر نرمتولد شده - که "بهنيا" نام دارد - و مادرش هر دو سالم هستند و پس از «بهنيا» دو شتر ديگر هم با اين تکنيک متولد شده‌اند که هر دو ماده هستند و يک شتر ديگر هم در دو يا سه هفته آينده وضع حمل خواهد کرد.

موفقيت محققان ايراني درتوليد واكسن جهاني سالك
مجري طرح ارزيابي ساخت واكسن ايراني سالك با اشاره به طي چهار فاز ازتوليد اين واكسن خبرداد: فاز سوم انساني واكسن سالك از يك سال قبل بر روي حدود 170 نفر آغاز شده كه با اعلام نتايج آن در دو ماه آينده، به مصرف همگاني مي‌رسد.

دكتر خامسي پور با بيان اين كه ساخت اين واكسن در مرحله سوم فاز انساني در اصفهان در حال انجام است، اظهاركرد: فازهاي حيواني ساخت واكسن سالك حدود هشت سال قبل در NIH آمريكا عليه سالك جلدي(پوستي) و در هند عليه سالك احشايي (كالازار) بر روي ميمون صورت گرفت.


موفقيت محققان ايراني در كنگره بين‌المللي ليزر اروپا
مطالعه تيم تحقيقاتي مركز ليزر بيمارستان ميلاد به عنوان طرح برتر دوازدهمين كنگره بين‌المللي ليزر اروپا معرفي شد.

دكتر سهيلا مكملي، مسوول كلينيك درد ليزر بيمارستان ميلاد و از محققان اين طرح اظهار كرد: كنگره بين‌المللي ليزر اروپا كه از سال 1995 در كشورهاي مختلف برگزار مي‌شود، اين بار در شهر پراگ كشور چك با ارائه 150 مطالعه از 30 كشور جهان برگزار شد كه در آن دانشمندان اروپايي، آمريكايي، كانادايي، استراليايي و آسيايي از جمله كشورمان حضور داشتند.

وي به ايسنا گفت: طرح اوليه اين گروه بررسي اثر ليزر كم توان و ليزر ترميمي روي زخم‌هاي سزارين بود زيرا مادراني كه تحت اين عمل زايمان مي‌كنند، بلافاصله بايد در شرايط بهتر قرار گيرند تا از فرزند خود مراقبت كنند و به دنبال آن طرح بررسي اثر ليزر روي ميزان شيردهي اين مادران انجام شد كه نتيجه بررسي‌ها نشان داد ليزر نه تنها زخم جراحي را سريعتر بهبود مي‌بخشد بلكه ميزان شيردهي را به نحو قابل توجهي افزايش مي‌دهد.

دانشمند ايراني موفق شد نخستين حيوان داراي 15 درصد سلول‌هاي انساني را به وجود آورد
اين موجود، گوسفندي با 15 درصد داراي سلول‌هاي انساني بوده و هدف از ايجاد آن پيشرفت به سمت اين دورنماست كه در آينده بتوان اندام حيوانات را براي پيوند زدن به انسان به كار برد.

دكتر اسماعيل زنجاني، استاد دانشگاه نوادا آمريكا براي كامل‌كردن تكنيك تزريق سلول‌هاي انسان بالغ به جنين گوسفند بيش از هفت سال زمان و نزديك به 10 ميليون دلار هزينه صرف كرده است.

در اين تكنيك سلول‌هاي مغز استخوان انسان به جنين گوسفند تزريق مي‌شود و پس از به دنيا آمدن، جنين ظرف دو ماه كبد، قلب، ريه و مغزي خواهد داشت كه داراي ميزاني از سلولهاي انساني بوده و مي‌توانند براي پيوند استفاده شوند.

موفقيت اين دانشمند ايراني كه بازتاب وسيعي در رسانه‌هاي جهان داشته افق جديدي در درمان بيماران نيازمند به بافت‌هاي پيوندي توصيف شده است.

اگرچه علاوه بر گوسفندهاي حاصل از تحقيقات پرفسور زنجاني حيوانات ديگر داراي سلول‌هاي انساني نيز توليد شده‌اند، ولي به گفته اين دانشمند ايراني ميزان سلول‌هاي انساني گزارش شده در آن حيوانات بسيار اندك (زير يك درصد) بوده و قابليت استفاده از آنها در پيوند اعضا وجود نداشته است.

Major

Majorنماد کاربر
پست ها

854

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 39 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 4 دی 1386 06:42

آرشيو سپاس: 846 مرتبه در 174 پست

توسط renger » دوشنبه 27 اسفند 1386 10:30

استادايراني دانشگاه «نيوكاسل» براي نخستين بار موفق به‌ توليد اسپرم‌ از مغز استخوان شد
دكتر كريم نيرنيا و همكارانش براي نخستين بار موفق به توليد اسپرم(سلول‌هاي جنسي مردانه) نابالغ از سلول‌هاي بنيادي مغز استخوان شدند.

با پيگيري موفقيت‌آميز اين تحقيقات مي‌توان به مرداني كه‌ به دلايل مختلف از جمله ابتلا به سرطان توان‌ توليد اسپرم و باروري را از دست‌ داده‌ اند، امكان داد تا با اسپرم خود صاحب فرزند شوند.

گروه تحت‌ سرپرستي‌ دكتر كريم‌ نيرنيا‌ كه در حال حاضر در دانشگاه «نيوكاسل» انگلستان فعاليت دارد، توانسته‌ است‌ با كشت و تمايز سلول‌هاي‌ بنيادي گرفته شده از مغز استخوان‌ گروهي از مردان‌ داوطلب اين سلول‌ها را در شرايط آزمايشگاهي به گونه‌اي پرورش دهند كه تبديل به سلو‌ل هاي جنسي مردانه نابالغ شوند.

اگر محققان بتوانند اين اسپرم‌ها را تا تبديل شدن به اسپرم‌هاي بالغ رشد دهند كه البته اميدوار هستند كه اين كار طي پنج سال آينده امكان پذير شود، در نهايت اين اسپرمها براي درمان مشكلات ناباروري قابل استفاده خواهند بود. اين‌ روش‌ در موش‌ هاي‌ نر با موفقيت انجام شده‌ است.

اين خبري بود كه در اوايل امسال مورد توجه گسترده رسانه‌هاي خارجي و داخلي قرار گرفت با اين حال در بهمن ماه امسال اين پژوهشگر ايراني دانشگاه نيوكاسل انگلستان در دستاوردي قابل توجه‌تر موفق به توليد سلول جنسي نر (اسپرم) از سلول‌هاي بنيادي مغز استخوان زنانه شد. اين اسپرم ها را در اصطلاح «اسپرم زنانه» ناميده اند.

دانشمندان انگليسي مي‌گويند كه با كمك تكنيك جديد امكان دستيابي به روش هاي درماني نوين ناباروري فراهم خواهد شد و البته اين امر انتقاد گروه‌هايي را نيز برانگيخته است كه معتقدند با قابليت تبديل مغز استخوان زنانه به اسپرم، نقش مردان در فرآيند خلق حيات عملا منتفي خواهد شد.

كريم نيرنيا همچنين از طرح بلندپروازانه ديگر خود و همكارانش براي توليد سلول‌هاي خون‌ساز مغز استخوان از سلول‌هاي جنسي براي درمان بيماران مبتلا به سرطان خون خبر داد.

زيست‌شناس زن ايراني عنوان زيست‌شناس برتر سلولي جهان را كسب كرد
دكتر مينا بيسل، بيولوژيست ايراني آزمايشگاه ملي لاورنس بركلي از بين 30 دانشمند برجسته كه از سراسر جهان موفق به كسب جايزه «پزكولر» 2007 شد.

منابع خبري ايتاليا، جايزه «پزكولر 2007» را به مثابه جايزه نوبل در رشته غددشناسي عنوان و خاطرنشان كرده‌اند كه بيسل با كسب اين جايزه به عنوان برترين زيست شناس سلولي در جهان معرفي شده است.

اين جايزه در رشته غددشناسي از 21 سال قبل از سوي موسسه «پزكولر» و جايزه بين المللي تحقيقات در زمينه سرطان به دانشمندان در علوم مرتبط با مقابله با سرطان اعطاء مي‌شود.

دكتر بيسل در تحقيقات خود در رشته غدد شناسي موفق به كشفيات تازه‌اي در زمينه رفتار ماتريكس فراسلولي در پاسخهاي سلولي شده است.

اين دانشمند زن ايراني كه مدتي رياست انجمن بيولوژي سلولي آمريكا را برعهده داشته، اين جايزه را براي نتايج مطالعاتش در زمينه توانايي زيرمحيطهاي تغييرات سلولي، تبديل شدن آنها به تومورها و امكان استفاده از يك سلول سرطاني براي رفتارهاي عادي سلول‌ها كسب كرده است.

موفقيت بي‌سابقه اخترفيزيكدان برجسته ايراني رصدخانه«استکهلم» درتفكيك حركت موضعي و كلي كهكشان‌ها

دكتر كامبيز فتحي، اخترفيزيكدان جوان ايراني و همكارانش در تازه‌ترين تحقيقات خود براي نخستين بار موفق به اثبات عملي برخي تئوري هاي كهكشان شناسي و تفكيك حركت هاي موضعي و كلي كهكشان ها شدند.

يافته‌هاي اخير اين اخترشناسي جوان ايراني به عنوان يكي از سه مقاله برتر نجومي در يكي از شماره‌هاي اخير نشريه Astronomy and Astrophysics به چاپ رسيده است.

انتخاب مقاله دكتر فتحي و همكارانش به عنوان مقاله برگزيده از بين صدها مقاله واصل شده و دهها مقاله پذيرفته شده در اين مجله معتبر علمي كه از آن به عنوان يكي از انگشت شمار نشريات علمي برتر جهان در حوزه گسترده اخترشناسي ياد مي‌شود حاكي از اهميت بالاي يافته‌هاي ارائه شده در آن نه فقط در حوزه كهكشان شناسي كه در كل زمينه‌هاي متنوع نجوم است.

بيوشيميست ايراني دانشگاه «هوکايدو» موفق به كشف مكانيزم عملكرد باكتري عامل سرطان معده شد
مقاله دانشجوي ايراني دانشگاه «هوكايدو» ژاپن در خصوص مكانيزم عملكرد باكتري عامل سرطان در غير قطبي كردن سلول هاي «اپيتليال» معده در شماره هفته گذشته مجله «نيچر» ــ معتبرترين نشريه علمي جهان ــ‌ به چاپ رسيد.

ايرج سعادت، عضو هيات علمي دانشگاه شيراز و دانشجوي دكتري بيوشيمي دانشگاه «هوكايدو» ژاپن اظهار كرد: در تحقيقات اين مقاله که با همکاري گروهي از محققان ژاپني انجام شده، براي نخستين بار مكانيزم عملكرد باكتري هليكوباکترپيلوري در از بين بردن قطبيت سلول هاي «اپيتليال» معده مشخص شده كه اين پديده به التهاب و زخم معده و در نهايت بروز سرطان در آن منجر مي‌شود.

قوي‌ترين ليزر كوانتومي به سرپرستي استاد ايراني دانشگاه «نورت وسترن» طراحي و ساخته شد
دكتر منيژه رازقي، محقق و سرپرست تيم تحقيقاتي دانشگاه «نورت وسترن» موفق به ساخت قوي ترين ليزر نيمه رسانا در جهان موسوم به ليزر كوانتوم آبشاري(Quantum Cascade Laser) شده است كه به لحاظ قدرت و كارايي ركورد ليزرهاي قبلي را شكسته است.

اين استاد و محقق ايراني كه سرپرستي تيم تحقيقاتي در اين پروژه را در مركز ابزار كوانتومي (CQD)در دانشگاه «نورت وسترن» آمريكا بر عهده داشته است همچنين توانسته كارايي و نفوذ دو شاخه توكار ليزر يعني توانايي تغيير انرژي الكتريكي به نور را در اين ليزر افزايش دهد.

دانشمند ايراني دانشگاه«اوترخت» موفق به خلق گربه‌اي رباتيك با قابليت بروز احساسات شددكتر مهدي داستاني و تيم تحقيقاتي وي در دانشگاه «اوترخت» هلند به يك گربه رباتيك مجموعه‌اي از قوانين احساسي و منطقي اعطاء كردند.

اين محققان معتقدند كه با معرفي متغيرهاي احساسي به يك سيستم تصميم گيري مي‌توان تعاملات طبيعي‌تري بين انسان و رايانه برقرار كرد.

استاد داستاني، محقق هوش مصنوعي در دانشگاه Utrecht در اين زمينه گفت: ما واقعا بر اين باور نيستيم كه رايانه ها هم مي‌توانند احساس داشته باشند اما مي‌بينيم كه احساسات عملكرد قطعي در تعقل عملي انسان دارند.

وي مي‌افزايد: محققان اميدوارند كه با اعطاء كردن عوامل هوشمند با احساسات مشابه به رايانه، روباتها نيز بتوانند از اين تعلق انساني تقليد كنند

استاد ايراني دانشگاه كاليفرنياي جنوبي برنده جايزه سالانه انجمن «فاكتورهاي انساني و ارگونومي» شد
دكتر نجم الدين مشكاتي، استاد ايراني دانشگاه جايزه «اليور كيت هانسن اوتريچ 2007 » انجمن بين‌المللي «فاكتورهاي انساني و ارگونومي» را دريافت كرد.

اين جايزه به عضوي از انجمن فاكتورهاي انساني و ارگونومي اعطا مي‌شود كه فعاليت‌هاي برجسته‌اي در زمينه ارگونومي و بهره‌مند كردن مردم از منافع آن داشته باشند.

يافته‌هاي دانشجوي ايراني در خصوص قابليت جايگزيني كاكائو با فلورايد خميردندان

يافته‌هاي علمي يك دانشجوي ايراني دانشگاه «تولان» در خصوص تاثير عصاره كاكائو بر روي ميناي سطح دندان انسان و امكان جايگزيني آن با فلورايد به منظور توليد خميردندان‌هاي موثرتر مورد توجه رسانه‌هاي خارجي قرار گرفته است.

«فاكس نيوز» در گزارشي در زمينه يافته‌هاي جالب توجه «دكتر آرمان صادق پور» آورده است كه تحقيقات اين محقق نشان مي‌دهد كه عصاره پودر كاكائو كه به طور طبيعي در شكلات‌ها، انواع چاي‌ها و ساير محصولات وجود دارد، ممكن است يك جايگزين طبيعي موثر براي فلورايد موجود در خمير دندان باشد.

مهندس برجسته ايراني، عالي‌ترين جايزه افتخار در زمينه بلندمرتبه‌سازي را دريافت كرد
دکتر فرزاد نعيم، متخصص جهاني سازه‌هاي بلند و مقاوم در مقابل زمين لرزه به عنوان برنده مدال فضلور خان (فضل الرحمن خان) که بالاترين جايزه افتخار در رشته مهندسي ساختمان است معرفي شد.

فرزاد نعيم، معاون شرکت بزرگ مهندسي جان مارتين در کاليفرنيا است.

اين مدال به طور مشخص به کسي داده مي شود که دستاورد مهمي براي سازه‌هاي بلند در مناطق مختلف به بار آورده باشد.

استاد ايراني دانشگاه «اتاوا» روش جديدي براي جلوگيري از تكثير غيرمجاز فيلم و موسيقي ابداع كرد
دكتر شروين شير محمدي و همكارانش در آزمايشگاه ديسكاوري دانشگاه اوتاواي كانادا روش جديدي را براي مقابله با تكثير غير مجاز فايل‌هاي صوتي و آثار موسيقي‌ ارائه كردند.

روش ابداعي از سوي اين استاد جوان ايراني و همكارانش در مجله بين المللي رسانه و ارتباطات پيشرفته «ايندرساينس» ارائه شده به اين صورت است كه با پيوند سيستم‌هاي كپي‌رايت با كيفيت اثر در صورت نسخه‌برداري غيرمجاز از فايل‌هاي صوتي از سوي كاربر، كيفيت اثر به شدت كاهش مي‌يابد و فايل كپي شده عملا غير قابل استفاده خواهد بود.

پژوهشگر ايراني براي كسب جايزه اكتشاف در كره ماه قدم جلو گذاشت
شركت «اديسه مون» به رياست پژوهشگر ايراني، دكتر رامين خادم يك گام ديگر به عنوان اولين تيم خصوصي كه مايل به اكتشافات در كره ماه و كسب جايزه 30 ميليون دلاري ايكس پرايز لاونار گوگل پيش رفت.

مدتي قبل شركت گوگل و موسسه ايکس پرايز براي افرادي که موفق شوند تا 31 دسامبر 2012 يک کاوشگر را روي ماه فرود آورده و با استفاده از آن از حداقل 500 متر حرکت کرده و تصاوير و فيلمهايي را در حجم يک گيگابايت به زمين ارسال کنند، جايزه 30 ميليون دلاري در نظر گرفته اند.

دانشگر ايراني مركز تحقيقات سرطان نيويورك به روشي نوين براي توقف پيشرفت سرطان سينه دست يافت

آنكولوژيست ايراني يك مركز تحقيقات سرطان در نيويورك و همكارانش از موفقيت در مهار گسترش سرطان سينه خبر داد.

دكتر سهيل تواضعي محقق ايراني مركز سرطان Memorial Sloan-Kettering در اين تحقيقات كه با همكاري پروفسور جوآن ماساگو، محقق موسسه پزشكي «هووارد هوگز» انجام شده با بررسي نقش قطعات كوچكي از مولكول وراثتي RNA در روند رشد تومورهاي سرطاني به اين موفقيت نائل شده‌اند.

اين تحقيقات نشان مي‌دهد كه سلول‌هاي بافت پستان در بدخيم‌ترين و كشنده‌ترين انواع تومورهاي سرطان سينه انساني فاقد سه مولكول ژنتيكي هستند. بر اين اساس وقتي پژوهشگران اين مولكول‌ها را به تومورهاي سرطان پستان انساني كه در موش‌ها كشت داده شده بود، بازگرداندند، سرطان متوقف شد.

دانشگر ايراني، ربات پرستار پيشرفته ابداعي خود را در كانادا به نمايش گذاشت
استاديار ايراني مهندسي مكانيك در دانشگاه «ساسكاتچوان» در كانادا موفق به ابداع يك ربات پرستار شده كه مي‌تواند در راهروهاي بيمارستان گشت بزند، داروهاي بيماران را تحويل دهد و از بيماراني كه در قرنطينه هستند، مراقبت كند.

به گفته رضا فتوحي، اين ربات كه تا دو سال ديگر قابل بهره‌گيري عمومي خواهد بود مي‌تواند گزينه مناسبي براي جبران كمبود نيروهاي كاري در مراكز پزشكي و بهداشتي و همچنين معادن و زمين‌هاي زراعي باشد.

ربات ابداعي كه به اندازه يك ميز قهوه كوچك است و 45 كيلوگرم وزن دارد، مي‌تواند سالن‌هاي ساختمان مهندسي اين دانشگاه را رديابي كرده و از اطراف نقشه برداري كرده و آنها را در حافظه خود نگه دارد.

محقق ايراني دانشگاه «سوت وسترن» و همكارانش موفق به درمان عارضه پلاسيدگي عضلاني با استفاده از سلول‌هاي بنيادي شدند
پژوهشگران بخش بيولوژي مركز پزشكي دانشگاه «سوت وسترن» تگزاس براي نخستين بار موفق به بهبود بافت‌هاي عضلاني در عارضه پلاسيدگي عضلاني با كمك پيوند سلول‌هاي بنيادي شدند.

دكتر رادبد دارابي، پژوهشگر پست دكتري و همكارانش در آزمايشگاه تحقيقاتي دكتر ريتا پرلينگريو در دانشگاه UT Southwestern آمريكا با استفاده از سلول‌هاي بنيادي جنيني حاصل از موش‌هاي آزمايشگاهي توانستند رشد سلولهاي عضلاني سالم و از آن مهمتر عملكرد اين سلول‌ها را در موش‌هاي مبتلا به نمونه انساني عارضه پلاسيدگي عضلاني ارتقا بخشد.

در اين پژوهش براي اولين بار سلول‌هاي بنيادي جنيني پيوندي براي احياي عملكرد ماهيچه‌هاي تحليل رفته در يك الگوي پلاسيدگي عضلاني با موفقيت استفاده شده است.

پژوهشگر ايراني دانشگاه «ويسكانسين» به روشي جديد براي درمان تومورهاي مغزي دست يافت
جراح و پژوهشگر ايراني مغز و اعصاب دانشگاه «ويسكانسين» آمريكا با بهره‌گيري از فن‌آوري نانو به روش نويني در تشخيص تومورهاي مغزي و درمان آنها دست يافت.

دكتر بهنام بديعي، استاد دانشگاه ويسكانسين و رييس بخش جراحي مغز و اعصاب مركز تحقيقات و درمان سرطان «شهر اميد» كاليفرنيا با مشاركت و همكاري دانشمندان مركز JPL (آزمايشگاه پيشرانش جت) آژانس فضانوردي آمريكا (ناسا)، در تحقيقات خود به چشم‌انداز اميدبخشي در تقويت واكنش ايمني مغز در برابر تومورها با تحويل مواد ضد سرطان توسط نانو لوله‌ها دست يافت.

دكتر بديعي كه رياست بخش جراحي اعصاب و برنامه تومور مغزي را در مركز سرطان شهر اميد (City of Hope) بر عهده دارد در اين باره گفت: اگر فن‌آوري نانو لوله‌ها به شكل مؤثر براي تومورهاي مغزي مورد استفاده قرار گيرد حتي مي‌توان از آن براي درمان سكته مغزي، شوك‌هاي عاطفي، اختلالات تحليل برنده سيستم اعصاب و ساير فرايندهاي بيمار گونه در مغز استفاده كرد.

پژوهشگر ايراني دانشگاه «بريستول» موفق به طراحي «آرواره رباتيك» با دندان‌هاي انسان شد
دكتر كاظم عالم زاده پژوهشگر دپارتمان مهندسي مكانيك دانشگاه «بريستول» در انگليس موفق به طراحي آرواره هاي روباتيك با دندان‌هاي انسان شد كه به كمك آن مي‌توان نحوه ساييده شدن مواد در دهان انسان را آزمايش كرد.

دستگاه ابداعي، رباتي بلعي - جويدني موسوم به Dento-Munch است كه حركات كامل آرواره انسان را شبيه سازي مي‌كند. آرواره تحتاني اين ربات مي تواند به جهات بالا و پايين، چپ و راست و جلو و عقب حركت كند.

مهندس عالم زاده هم اكنون در تلاش براي ساخت نسخه هاي دقيق و صحيحي از دندان‌هاي انساني براي Dento-Munch است تا ربات بتواند به كمك آنها عمل جويدن را نيز انجام دهد.

متخصص ايراني دانشگاه كاليفرنيا موفق به ابداع تكنيك تازه نقشه برداري از مغز شد
متخصص ايراني جراحي اعصاب در دانشگاه كاليفرنيا - سانفرانسيسكو - از ابداع روشي جديد براي نقشه‌برداري از مغز با هدف انجام جراحي دشوار برداشتن تومورهاي مغزي در نزدكي مسيرهاي تكلم در مغز خبر داد.

به گفته دكتر نادر سنايي - محقق اصلي پروژه - با بهره‌گيري از اين تكنيك نوين، نياز به تماس با مغز حين جراحي به حداقل مي رسد و زماني كه بيمار بايد در طول جراحي بيدار بماند نيز كاهش مي‌يابد.

نتايج اين تحقيق حتي مي تواند از اين حد نيز مفيدتر باشد و به دانشمندان اطلاعات سودمندي درباره نحوه سازمان يابي تكلم در قشر كورتكس مغز انسان بدهد.

استاد ايراني دانشگاه «واترلو» پروژه‌ پيشتازانه ساخت سيستم‌هاي آنتن چندگانه هوشمند را رهبري مي‌كند
استاد ايراني دانشگاه «واترلو» كانادا با دريافت پژوهانه‌اي چند ميليون دلاري از صندوق تحقيقات «اونتاريو» هدايت طرحي پيشتازانه را در زمينه ساختارهاي آنتن چندگانه هوشمند براي سيستم‌هاي بي‌سيم سازگار بر عهده گرفت كه مي‌تواند به پيشرفتي قابل توجه در حوزه ارتباطات بي‌سيم منجر شود.

دكتر امير خانداني، استاد مهندسي برق و رايانه در دانشگاه واترلو با همكاري دستيارانش در اين دانشگاه و دو دانشگاه ديگر اونتاريو كمكي 3/4 ميليون دلاري را از صندوق تحقيقات «اونتاريو» دريافت كردند.

وي كه رياست انستيتو شبكه‌هاي نورتل براي فن‌آوري اطلاعات پيشرفته در دانشگاه واترلو را برعهده دارد درباره اين پروژه 3/13 ميليون دلاري كه از ساير منابع نيز حمايت مالي مي‌شود، گفت: اين تحقيق كه با همكاري دستيارانم از جمله سوجيت چائودهوري، كاترين روزنبرگ و علي صفايي نائيني از دانشگاه واترلو، جمال دين از دانشگاه مك‌مستر و جورج الفتريادز از دانشگاه تورنتو صورت خواهد گرفت، بر روي ابداع سيستم‌هاي جديد چند آنتني متمركز خواهد شد كه مي‌توانند بهبود قابل توجهي را در كارايي، قدرت و پهناي باند سيستم‌هاي بي‌سيم با يك هزينه مناسب موجب شوند.

استاد ايراني دانشگاه «آريزونا» موفق به ابداع صفحه نمايش هولوگرافيك با قابليت‌هاي استثنايي شد
دكتر ناصر پيغمبريان با همكاري جمعي از دستياران خود در رشته اپتيك با ساخت نوعي صفحه نمايش جديد هولوگرافيك سه بعدي كه مي توانند طي چند دقيقه پاك شده و دوباره نوشته شود، افقي تازه در توسعه فن‌آوري هولوگرافي با كاربردهاي متنوع برداشت.

صفحات نمايش هولوگرافيك كه بدون عينك‌هاي خاص قابل مشاهده هستند، اولين صفحات نمايش سه بعدي با قابليت به روز كردن اطلاعات هستند كه حافظه آنها مي‌تواند دائما افزايش پيدا كند.

با اين قابليت، صفحات ابداعي، ابزاري ايده‌ال براي كاربردهاي پزشكي صنعتي و نظامي هستند.

شناسايي تاثيرات شديد آلودگي هوا بر بيماران قلبي
استاد ايراني دانشگاه كاليفرنيا در پژوهشي جديد با همكاراي گروهي از اساتيد اين دانشگاه نشان داد، هواي آلوده چنان تاثير شديدي بر سلامت بيماران قلبي دارد كه بايد قرار گرفتن در هواي آلوده نيز مانند مصرف غذاهاي چرب و سيگار كشيدن براي افراد مستعد ابتلا به بيماري قلبي ممنوع شود.

دكتر محمد نواب، استاد بخش كارديولوژي دانشگاه كاليفرنيا در اين تحقيق نشان داده است كه تماس با آلاينده‌هاي هوا از ميزان خواص حفاظتي و ضد التهابي كلسترول HDL مي‌كاهد.

با اين كشف بسيار احتمال دارد كه در آينده نزديكي پزشكان به افرادي كه در معرض خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي هستند توصيه كنند كه نه تنها از غذاهاي چرب و سيگار بلكه حتي از قرار گرفتن در هواي آلوده نيز به شدت پرهيز كنند.

موفقيت جراح اعصاب ايراني در درمان افسردگي با كمك الكترودهاي مغزي
دكتر علي رضايي، جراح اعصاب ايراني در مركز پزشكي «كلولندكلينيك» در اوهايو آمريكا موفق به كشف روش نويني براي درمان افسردگي با استفاده از الكترودهاي مغزي شد.

جراح ايراني كه در حال حاضر مديريت بخش ترميم اعصاب «كلولند كلينيك» - يكي از سه مركز پزشكي بزرگ آمريكا- را بر عهده دارد، درباره شيوه ابداعي خود گفت: مطالعات نشان مي‌دهد كه تحريك عميق مغز مي‌تواند در درمان اختلال افسردگي مؤثر باشد.

استاد ايراني دانشگاه پلي‌تكنيك سوييس برنده مدال علمي «بلوندل» شد  
استاد فرهاد رشيدي حائري، رييس گروه تحقيقات «سازگاري الكترومغناطيس» دانشگاه پلي تكنيك لوزان سوييس موفق به دريافت مدال علمي «بلوندل» انجمن مهندسي برق، الكترونيك و فن آوري اطلاعات و ارتباطات فرانسه شد.

دكتر رشيدي به دليل تحقيقات گسترده در زمينه بررسي اثرات الكترومغناطيسي رعد و برق و ارائه مدل‌ها و نرم افزارهايي براي تحليل اين اثرات كه در كاهش اثرات مخرب ناشي از صاعقه بر سيستم‌هاي الكتريكي و الكترونيكي، خصوصا تجهيزات خطوط انتقال برق موثر بوده است به دريافت اين جايزه معتبر علمي نايل شد.

نفوذ به قلب سلول‌ها با كليدهاي شيميدان ايراني دانشگاه«بركلي
استاد كيوان شوكت، استاد ايراني دانشگاه «بركلي» آمريكا شيميداني است كه همانند يك زيست شناس مي‌انديشد؛ وي با ساخت ابزارهاي شيميايي براي درك و كنترل ماهرانه سيستم‌هاي ارتباطي پيچيده در قلب هر سلول، افق جديدي در ساخت داروهاي موثر در درمان بيماري‌هايي چون سرطان، اختلالات عصبي، بيماري‌هاي سيستم ايمني و ديابت گشوده است.

تحقيقات اين دانشمند جوان ايراني در نهايت به طراحي يك نقشه داروشناسي از سلول انساني منجر خواهد شد كه دانشمندان را به سوي توليد سريع داروهاي جديد براي مقابله با بيماري‌هاي صعب‌العلاج هدايت خواهد كرد.

محقق ايراني دانشگاه «بريتيش كلمبيا» فرياد كمك گياهان را مي‌شنود
دكتر صابر ميراسماعيلي، فارغ‌التحصيل دانشگاه «بريتيش كلمبيا»، موفق به ابداع يك حسگر گياهي شده است كه مي‌تواند به كشاورزان اطلاع دهد كه گوجه فرنگي و ساير محصولات گياهي چه موقع مستعد آفت زدگي هستند.

ميراسماعيلي موفق به طراحي يك ابزار كنترلي و سيستم حسگر شده است كه مي‌تواند محصولات و گياهاني را كه در آستانه آفت زدگي هستند، شناسايي كند.

وي سيستم پيچيده‌اي را طراحي كرده است كه به كشاورزان امكان مي‌دهد علايم هشدار دهنده در گياهان را كنترل كرده و با پيش‌بيني مشكلات احتمالي از شيوع آنها جلوگيري كند.

محقق ايراني و توليد برق با باكتري‌هاي‌ موجود در شكمبه گاو!
حميد ريسماني يزدي، پژوهشگر ايراني دانشگاه ايالتي اوهايو با كشف باكتري‌هايي با قابليت تجزيه ملكول‌هاي پيچيده سلولز در دستگاه گوارش گاو براي نخستين بار موفق به ابداع سيستم پيل سوختي ميكروبي با قابليت توليد برق از ضايعات سلولزي شد.

Major

Majorنماد کاربر
پست ها

854

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 39 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 4 دی 1386 06:42

آرشيو سپاس: 846 مرتبه در 174 پست

توسط renger » دوشنبه 27 اسفند 1386 10:33

سيستم پيل سوختي ابداعي ضمن اين كه مي‌تواند به عنوان يك منبع انرژي تجديدپذير، پاك و كارآمد براي تامين الكتريسيته مورد نياز سيستم‌هاي كنترل از دور و همچنين در مناطق صعب‌العبور و دور از شبكه انتقال برق به كار مي‌رود، چشم‌اندازي جذاب و اميدبخش در ساخت پالايشگاه‌هاي زيستي ترسيم مي‌كند كه در آن‌ها با بهره‌گيري از باكتري‌هاي كشف شده، از ضايعات و پسماند‌هاي آلي، برق، متان و هيدروژن توليد مي‌شود.

محقق ايراني دانشگاه هاروارد و ارتباط ابتلا به ديابت با سابقه سكته قلبي
دكتر داريوش مظفريان، محقق ايراني دانشكده پزشكي و بهداشت عمومي دانشگاه «هاروارد» آمريكا به همراه دستياران خود با بررسي نتايج پژوهشي اعلام كرد افرادي كه سابقه سكته قلبي دارند حدود پنج برابر بيشتر در معرض ابتلا به ديابت در سال‌هاي آتي عمرشان هستند.

نتايج پژوهش اين محقق ايراني در هفته نامه لاسنت به چاپ رسيده است.

دكتر مظفريان دريافته است افرادي كه قبلا سكته قلبي را پشت سر گذشته‌اند بيش از سايرين در معرض خطر ابتلا به بيماري ديابت قرار دار

اعطاي جايزه IEEE به استاد ايراني علوم رايانه
استاد ايراني و طراحي نخستين سيستم كنترل رايانه از طريق مغز براساس «نظريه فازي»

پژوهشگران علوم كامپيوتر دانشگاه «جورجيا» آمريكا به سرپرستي يك استاد ايراني موفق به ابداع سيستم جديد كنترل رايانه از طريق فكر شدند كه مبتني بر «نظريه فازي» است.

دكتر حميد عرب‌نيا، استاد علوم كامپيوتر دانشگاه «جورجيا» گفت: طرح از طراحي اين سيستم كنترل رايانه با مغز (BCI) فراهم كردن امكان انتقال دستورالعمل‌ها به رايانه از طريق مغز (فكر) بدون نياز به دست است. البته گروه‌هاي مختلفي در اين زمينه كار كرده‌اند ولي ما به تكنولوژي بهتري دست پيدا كرده‌ايم كه مبتني بر نظريه فازي است كه توسط يك دانشمند ايراني ــ دكتر لطفي زاد ــ ابداع شده است.
وي خاطر نشان كرد: اين اولين بار است كه از نظريه فازي در سيستم‌هاي BCI استفاده مي‌شود و فكر مي‌كنم با اين كار بتوان به نحو مؤثرتري ايده كنترل رايانه با فكر كردن را محقق كرد.

دكتر حميد عرب‌نيا همچنين به دليل تحقيقات برجسته در حوزه «سوپركامپيوتينگ» به دريافت جايزه‌ ويژه بزرگترين انجمن علمي در حوزه الكترونيك و علوم كامپيوتر(IEEE) نايل شد.

در لوح افتخار اين جايزه كه مهرماه 86 در جريان هفتمين كنفرانس بيوانفورماتيك و مهندسي زيستي انجمن بين‌المللي الكترونيك و مهندسي الكترونيك(IEEE BIBE) در دانشكده پزشكي «هاروارد» در «بوستون» آمريكا به اين دانشگر ايراني اعطا شد، علت اعطاي اين جايزه تقدير از «نقش پيشتازانه و تحقيقات برجسته دكتر عرب‌نيا در زمينه «سوپركامپيوتينگ» عنوان شده است.

از ديگر جمله پروژه‌هاي تحقيقاتي اين استاد برجسته ايراني، پردازش اطلاعات جمع‌آوري شده از سيستم‌هاي GPS متصل به سربازها و رديابي ايميل‌هاي مبادله شده براي شناسايي ارتباط احتمالي افراد با گروه‌هاي تبهكاري و افراد تحت تعقيب و همچنين طراحي سيستم دروغ‌سنجي است كه در زمينه تشخيص چهره افراد كارايي دارد.

پژوهشگران ايراني دانشگاه «پيتزبورگ» به رهيافت جديدي در درمان مبتلايان به اسكيزوفرنيا دست يافتند
تيم محققان دانشگاه «پيتزبورگ» شامل دو پژوهشگر ايراني با كشف روش جديدي براي درمان اختلالات دركي در بيماري رواني اسكيزوفرنيا، اميدهاي تازه‌اي در پايان بخشيدن به رنج بيماران مبتلا به اين بيماري رواني ايجاد كرده‌اند.

بيتا مقدم، استاد دانشگاه پيتزبورگ در اين‌ زمينه گفت: تمركز اصلي ما در اين تحقيق بر روي آن دسته از مسيرهاي مغزي است كه در كورتكس (قشر خاكستري) قسمت مركزي استخوني پرويزني واقع هستند. اين ناحيه بخش قدامي مغز است كه فعاليت‌هاي ادراكي ذهن را كنترل مي‌كند.

بر اساس اين تحقيقات، درمان احتمالي براي اين اختلال شامل دستكاري كردن انتقال‌دهنده عصبي گلوتامات به شيوه‌اي است كه واكنش‌هاي شيميايي در كورتكس قسمت مركزي استخوان پرويزني بتوانند طبيعي و سالم شوند

خداحافظي با «خروپف» با ابتكار دانشمند ايراني!
داريوش بازرگاني، استاد علوم رايانه دانشگاه «روستك» موفق به ابداع بالشي رايانه‌يي شد كه مي‌تواند مشكل خروپف در خواب را برطرف كند.

اين بالش به هنگام خواب بارها موقعيت سر را تغيير مي‌دهد تا صداي خروپف متوقف شود.

به گفته استاد ايراني دانشگاه «رستك»، اين بالش به رايانه‌اي به اندازه يك كتاب متصل است كه در كنار تخت جاي مي‌گيرد. اين رايانه صداها را در حين خواب كنترل و تحليل مي‌كند و بعد با افزايش يا كاهش هواي موجود در بالش با تسهيل امر تنفس صدها را به حداقل مي‌رساند.  

استاد ايراني دانشگاه «واشنگتن» ابررايانه‌اي استثنايي طراحي كرد
دكتر بهروز شيرازي، استاد و پژوهشگر ايراني دانشگاه واشنگتن با همكاري دستيارانش موفق به طراحي ابررايانه XMT براي شركت CRAY شد.

اين ابررايانه منحصر به فرد در تحقيقات و برنامه‌هايي محاسبه‌يي كه مستلزم پردازش انبوهي گسترده از داده‌ها و اطلاعات است، استفاده خواهد شد.

دكتر شيرازي، رييس دانشكده مهندسي برق و علوم رايانه‌ دانشگاه واشنگتن در اين باره گفت: اين سيستم همچنين براي محققان در دانشگاه واشنگتن در دسترس خواهد بود و فرصت‌ها را براي همكاري‌هاي علمي و اكتشافي افزايش خواهد داد.

وي خاطر نشان كرد: اين سيستم اساسا يك معماري رايانه‌اي جديد براي حل مشكلات چالشي بزرگ ارائه مي‌كند.

استاد ايراني دانشگاه «تگزاس» و ابداع «راديوي نرم‌افزاري»
دكتر كامران كيا صالح، استاد و محقق ايراني دانشكده مهندسي برق دانشگاه «تگزاس» موفق به ابداع نوعي فن‌آوري جديد و استثنايي بي سيم براي افزايش سرعت و فراگيري شبكه‌هاي ارتباطاتي شد.

دولت آمريكا براي بهره‌برداري از اين فن‌آوري نوين با محققان اين دانشگاه قرارداد امضاء كرده است.

اين استاد ايراني كه رييس آزمايشگاه ارتباطات نوري دانشگاه تگزاس است يك فن‌آوري ارتباطاتي بي‌سيم طراحي كرده كه مي‌تواند به سادگي از يك استاندارد به استاندارد ديگري منتقل شده و ارتباط فراگير و همه جانبه به وجود آورد.

اين فن‌آوري براي كاركنان سرويس‌هاي اورژانس طراحي شده ولي احتمالا براي كاربران عادي نيز مورد استفاده خواهد داشت.

محقق ايراني و دنيايي واقعي‌تر در بازي‌هاي رايانه‌يي با ورود «صداي فضايي»
با دستاورد جالب استاد و محقق ايراني دانشگاه استراليايي «وولونگونگ» در عرصه بازي‌هاي ويدئويي و رايانه‌يي، دنياي اين بازي‌ها مهيج‌تر و واقعي‌تر مي‌شود.

استاد فرزاد صفايي، محقق ايراني كه در حال حاضر استاد رشته مهندسي ارتباطات در دانشگاه «وولونگونگ» است با همكاري دستيارانش موفق به طراحي يك فن‌آوري جديد صوتي استثنايي شده است كه مي‌تواند چندين گفت‌وگوي شبيه سازي شده را در يك فضاي مصنوعي پخش كند.

اين فن‌آوري كه «صداي فضايي» ناميده مي‌شود، صداهاي اطراف را در محيط رايانه‌يي حتي در صحنه‌هاي شلوغ و پرازدحام توليد مي‌كند.

استاد ايراني دانشگاه «آريزونا» موفق به كشف چگونگي ارتباط چاقي با بروز نارسايي‌هاي قلبي شد

محققان مركز قلب دانشگاه «آريزونا» به سرپرستي يك دانشمند ايراني در تحقيقات خود به ارتباط وزن بالاي بدن با خطر ابتلاء به بيماري قلبي پي بردند.

دكتر محمد رضا موحد از متخصصان اين مركز و دستياران وي در مطالعه گسترده‌اي دريافتند كه وزن زياد بدن با ضخيم شدن ماهيچه قلب در بطن چپ كه محفظه پمپاژ قلب است، در ارتباط است كه اين عارضه مي‌تواند به نارسايي قلب و مشكلات ضرباني منجر شود.

در اين پژوهش با بررسي 17 هزار و 261 آزمايش فراصوتي قلب، محققان تصاوير متحرك قلب را براي ارزيابي ساختار و عملكرد آن مطالعه كردند كه نتايج مطالعات نشان داد كه تنگ شدن دريچه آئورت، قويترين عامل پيش‌بيني كننده عارضه هپيرتروپي بطن چپ بوده و به دنبال آن سن و شاخص توده بدني مهمترين پيش‌بيني‌كننده‌ها هستند.

تحولي نو درعرصه ساخت نمايشگرها و سيستم‌هاي الكترونيكي منعطف با ابداع مدارات«خودمونتاژ»
استاد جوان ايراني دانشگاه واشنگتن و برنده جايزه مخترع جوان سال 2007 موفق به ابداع روشي براي خودمونتاژي مدارهاي سيليسيومي تك بلوري بر روي شالوده‌هاي پلاستيكي انعطاف‌پذير شد كه مي‌تواند زمينه‌ ساخت تجهيزات الكترونيكي انعطاف‌پذير را بر سطوح مختلف با كارايي بالا و هزينه‌هايي مقرون به صرفه فراهم كرد.

دكتر بابك امير پرويز كه به دليل ابداع اين روش و مجموعه تحقيقات ديگرش از سوي مجله علمي معتبر Technology Review دانشگاه MIT به عنوان يكي از 35 مخترع جوان سال 2007 انتخاب شده است اظهار كرد: با بهره‌گيري از اين روش در همپوشاني قطعات و مونتاژ آنها در يك قالب کلي در سيستم هاي ميکروالکترومکانيک مي‌توان تجهيزات الكترونيكي پلاستيكي مقرون به صرفه و با كارآيي بالا توليد كرد. اين بدان معني است كه شما مي‌توانيد مدارهاي الكترونيكي را بر روي پلاستيك‌ها يا داخل شيشه داشته باشيد؛ امري كه در حال حاضر با روش‌هاي معمول امكان پذير نيست.

پژوهشگر ايراني MIT و كشف مكانيسمي جديد در عملكرد گوش داخلي انسان
روزبه غفاري، محقق ايراني فارغ التحصيل موسسه فن‌اوري ماساچوست(MIT ) به همراه گروهي از محققان و دانشمندان ديگر اين دانشگاه موفق به كشف يك مكانيسم شنوايي شده‌ است كه درك كنوني از عملكرد گوش داخلي انسان را اساسا دگرگون مي‌كند.

اين مكانيسم جديد مي‌تواند به تشريح توانايي قابل توجه گوش انسان در حس شنوايي و تشخيص صداها كمك كند.

اين كشف مي‌تواند همچنين در نهايت به ارتقاي سيستم‌هايي در بازگرداندن قدرت شنوايي كمك كند.

استاد ايراني دانشگاه «پوردو»امكان تشخيص جزئي‌ترين نقايض فني را در موتور هواپيماها فراهم كرد
استاد ايراني مهندسي مكانيك دانشگاه «پوردو» به همراه دستيار خود موفق به ابداع حسگرهاي بي‌سيم بسيار ظريفي شده‌اند كه به دليل دقت و قدرت بسيار بالا مي‌توانند تشخيص دهند چه موقع جزيي‌ترين نقص‌هاي فني در موتور جت كه ممكن است منجر به سقوط هواپيماها شود، در حال بروز است.

اين حسگرها نمونه‌اي از سيستم‌هاي ميكرواكترومكانيك (MEMS) هستند و نيروي هوايي آمريكا براي استفاده از آنها به منظور جلوگيري از نقص موتور هواپيماها ابراز تمايل كرده است.

استاد ايراني دانشگاه «كلمبيا» موفق به ابداع روش جديد آنژيوپلاستي با خونريزي كمتر شد
دكتر ركسانا مهران، رييس ايراني مركز هماهنگي و تحليل اطلاعات در موسسه تحقيقاتي قلبي ــ عروقي (CRF) آمريكا و گروه پژوهشي وي موفق به ابداع روش جديد درماني آنژيوپلاستي در بيماران مبتلا به سكته قلبي شدند كه خطرات و مشكلات ناشي از خون‌ريزي در اين گروه از بيماران را به نحو چشمگيري كاهش مي‌دهد.

در اين پژوهش نشان داده شد كه استفاده از ماده ضد انعقادي Anticoagulant Bivalirudin براي بيماراني كه دچار حمله قلبي شده‌اند مي‌تواند مشكلات ناشي از خونريزي‌هاي شديد در اين بيماران را تا 24 درصد در مقايسه با استفاده از روش‌هاي استاندارد رايج كاهش دهد.

پژوهشگر ايراني «MIT» و ابداع سيستم شكار و درمان سلول‌ها در جريان خون
محققان دانشگاه MIT و روچستر موفق به ابداع وسيله‌اي شده‌اند كه مي‌تواند سلول‌ها را در حالي كه در خون جريان دارند گرفته و درمان كند .

اين وسيله كه با همكاري دكتر علي خادم حسيني، استاديار جوان ايراني واحد مشترك علوم و فن‌آوري بهداشتي دانشگاه‌هاي هاروارد ــ MIT و برنده جايزه مخترع جوان سال مجله Technologyreview ساخته شده است مي‌تواند از گسترش سلول‌هاي سرطاني به ساير بافت‌ها جلوگيري كرده و امكان ارسال سيگنال به سلول‌هاي بنيادي براي تمايز به بافت‌هاي خاص را فراهم كند.

محققان اين وسيله را با الهام از يك پروسه بيولوژيكي طبيعي در بدن ساخته‌اند.

استاد ايراني دانشگاه «جفرسون» موفق به كشف يك عامل طبيعي موثر در درمان «ام اس» شد
براساس يافته‌هاي استاد ايراني دانشگاه «جفرسون» آمريكا، يك ملكول پيغام رسان سيستم ايمني كه به طور طبيعي به از بين رفتن التهاب كمك مي‌كند مي‌تواند و سيله‌اي مؤثر عليه بيماري ام اس باشد.

دكتر عبدالمحمد رستمي، ‌استاد و رييس دپارتمان نورولوژي در كالج پزشكي جفرسون در دانشگاه توماس جفرسون و بيمارستان اعصاب جفرسون در فيلادلفيا دريافته است كه پروتئين interkeukin-27) IL-27) به جلوگيري از بروز يا بازگشت علايم اين بيماري در حيوانات مبتلا به بيماري شبيه به ام اس كمك مي‌كند.

نتايج اين تحقيق نشان مي‌دهد كه روزي مي‌توان از IL-27 به عنوان بخشي از روش درمان اين بيماري بهره گرفت.

پژوهشگر ايراني دانشگاه كاليفرنيا پاسخ داد:

مغز انسان چگونه صداها را در ميان انبوهي از اصوات تشخيص مي‌دهد؟

يك محقق ايراني در دانشگاه كاليفرنيا به همراه دستيارانش براي اولين بار توانستند از صداهاي مجازي - حقيقي اختصاصي هر فرد در يك فضاي MRI براي توليد دوباره يك تجربه صوتي طبيعت گرا براي مطالعه بر روي عملكرد مغز انسان استفاده كنند.

كوروش صابري، محقق ايراني دانشگاه كاليفرنيا در آزمايشگاه خود موفق به برداشتن گامي مهم در راستاي پاسخگويي به اين سوال شده است كه چطور مغز ما مي‌تواند يك گفت‌وگو را در فضايي پر از جمعيت حتي وقتي چندين گفت‌وگو و مباحثه ديگر همزمان در حال انجام است تشخيص دهد.  

اسكن‌هاي جديد مغزي با استفاده از روش كاربردي MRI به محققان كمك مي‌كند دريابند كه چطور مغز موضوعات را در فضايي كه فردي صداهاي مختلف را مي‌شنود، از يكديگر مجزا مي‌كند بدون اينكه لزوما منابع چند گانه صداها را با چشم ببيند.

نخستين‌ موش‌هاي «فوق سريع» با همكاري يك دانشمند ايراني در آمريكا توليد شدند
ريچارد هانسون و پروين حكيمي محققان دانشگاه «كيس وسترن ريزرو» در پژوهشي موفق به پرورش «موش نيرومند» شده‌اند كه مي‌تواند شش كيلومتر بدون توقف بدود.

اين موش‌ها هفت برابر فعالتر و پرجنب و جوش‌تر از موش‌هاي عادي هستند.

اين موش‌هاي استثنايي قادر هستند كه پنج تا شش كيلومتر را با سرعت 20 متر در دقيقه روي دستگاه تردميل (دستگاه دويدن ثابت) در مدت حدود شش ساعت بدون توقف بدوند.

اين موش‌ها بيشتر از اسيدهاي چرب براي كسب انرژي استفاده مي‌كنند و اسيد لاكتيك بسيار اندكي نيز توليد مي‌كنند.

پروين حكيمي، نويسنده اصلي مقاله و محقق و همكار پروفسورهانسون كه موفق به توليد اين موشها با ويژگي خاص ژنتيكي طي پنج سال گذشته است تلاش كرده تا در اين تحقيقات عملكرد متابوليكي و فيزيولوژيكي آنزيم PEPCK-C در ماهيچه‌هاي اسكلتي و بافتهاي چربي را مورد مطالعه قرار داده و درك كند.

پژوهشگر ايراني دانشگاه «هاروارد» از تفاوت مغز بيماران ميگرني با افراد عادي پرده برداشت
براساس يافته‌هاي يك راديولوژيست ايراني و همكارانش در بيمارستان عمومي ماساچوست، نواحي حسي مغز بيماران مبتلا به ميگرن با ساير افراد متفاوت است.

مطالعات دكتر نوشين حاجيخاني و همكارانش حاكي از آن است كه بخشي از قشر حسي مخ مبتلايان به سردردهاي ميگرني ضخيم تر از قشر مخ ساير افراد است اگر چه آنها توضيحي درباره ارتباط اين تفاوت با بروز سردردهاي مزمن در اين بيماران ارائه نکرده‌اند.

محققان مرکز تصويربرداري طبي بيمارستان عمومي ماساچوست در آمريکا پس از مقايسه تفاوت هاي قشر مخ 24 تن از مبتلايان به ميگرن و 12 فرد عادي در گزارشي اعلام کردند ضخامت قشر حسي مخ بيماران ميگرني 21 درصد بيشتر از افراد عادي است.

گلاره محمدزاده، جوان‌ترين جراح مغز و اعصاب انگلستان و انجام جراحي مغز در هوشياري و ترخيص در چند ساعت!
دكتر گلاره محمدزاده، جوانترين جراح مغز و اعصاب انگلستان با بهره‌گيري از تكنيكي جديد به بيماران خود امكان مي‌دهد، تنها چند ساعت پس از جراحي تومور مغزي كه بدون بيهوشي نيز انجام مي‌شود از بيمارستان مرخص شده و عصرانه را در كنار بستگانشان در منزل صرف كنند.

اين شيوه جراحي كه امسال براي نخستين بار در انگلستان انجام شد، با استقبال محافل پزشكي و خبري آن كشور مواجه شده و روزنامه‌ها و رسانه‌هاي مختلف با انعكاس اظهارات نخستين بيمار تحت اين جراحي كه بانويي 52 ساله بود، تصويري تازه از جراحي‌هاي مغز كه سال‌هاست عملي پيچيده، دشوار و خطرناك تلقي شده‌اند، ترسيم كردند. ارائه اين تصوير تازه و آرامش بخش از جراحي‌هاي مغز و اعصاب شايد مهمترين دستاوردي باشد كه مي‌توان براي اين تكنيك نوين جراحي متصور بود و اين درست همان چيزي است كه دكتر محمدزاده جراح جوان ايراني و يكي از معدود جراحان زن مغز و اعصاب دنيا نيز در گفت‌و‌گو با ايسنا خود بر آن تاكيد كرد.

پژوهشگر ايراني با توليد شيرين‌ترين ماده طبيعي جهان به سلطه شيرين‌كننده‌هاي مصنوعي پايان داد
استاديار ايراني دانشگاه «ويسكانزين» آمريكا با ابداع روشي جديد براي نخستين بار يك شيرين‌كننده طبيعي را به عنوان رقيبي جدي براي شيرين‌كننده‌هاي مصنوعي مثل «اسپارتام» و «سوكرالوز» روانه بازارهاي سراسر جهان مي‌كند.

دكتر فريبا اسدي، استاديار ايراني و كارآموز دوره فوق دكتري بيوشيمي دانشگاه «ويسكانزين» آمريكا موفق به ابداع يك سيستم نوين و منحصر به فرد و تجزيه و پالايش براي توليد انبوه شيرين‌ترين ماده طبيعي شناخته شده در جهان شده است.

«برازيين» كه از يك گياه بومي آفريقا گرفته مي‌شود، نخستين ماده شيرين كننده طبيعي است كه با همتاهاي مصنوعي خود مانند آسپارتام و سوكرالوز رقابت مي‌كند. اين محصول كه در وزن پايه هزار بار شيرين تر از نيشكر است تا پيش از دستاورد دكتر اسري در توليد تجاري و انبوه همواره ناموفق بود و علت آن فقدان پروسه عملي توليد انبوه اين ماده براي بازار مصرف بود كه اين مشكل اخيرا به دست دكتر فريبا اسري حل شده است.

دانشمند ايراني دانشگاه «كلرادو» به جنگ توفان‌هاي دريايي رفت!
سيستم ابداعي دانشمند ايراني دانشگاه «كلرادو» براي پيش‌بيني مسير و شدت توفان‌ها شامل مجموعه‌اي از هواپيماهاي مينياتوري در آمريكا تحت آزمايش قرار گرفتند.

پژوهشگران دانشگاه كلورادو در بولدر وسايل نقليه‌ هوايي كوچكي طراحي كرده‌اند كه به يكديگر مرتبط شده و شبكه‌اي هوايي را تشكيل مي‌دهند كه به هواپيماها امكان مي‌دهد رفتارشان به طور مستقل از يك مركز كنترل هماهنگ كنند.

اين پژوهشگران از گيرنده‌هاي انتقالي راديويي كوتاه برد براي اتصال پنج هواپيماي كوچك هر كدام به وزن 250 گرم و طول بال نيم متر استفاده كردند.

دكتر كامران محسني كه مديريت اين پروژه را بر عهده دارد در اين باره اظهار داشت: از زمان تحقيقات اوليه، هواپيماها كوچكتر شده و وزن آنها به 40 گرم و طول بال‌هايشان به 15 سانتيمتر رسيده است.

استاد ايراني دانشگاه كاليفرنيا و جست‌و‌جوي«آب حيات»در ريشه‌ گياهان!
دكتر مهتاب جعفري، ‌استاد علوم داروشناسي دانشگاه كاليفرنيا در «ايروين» موفق به افزايش طول عمر مگس‌ها با استفاده از عصاره دو گياه شد.

تحقيقات سه ساله اين استاد ايراني و همكاران آزمايشگاهش كه با بررسي بر روي مدل حيواني(مگس ميوه) انجام شده نشان مي‌دهد، عصاره گياه «رز دمشقي» - از گونه‌هاي گياهي پرورش يافته در ايران - و گونه‌اي گياه كوهي بومي مناطق قطب شمال اروپا و آسيا موسوم به Rhodiola rosea قادرست طول عمر را افزايش دهد.

دكتر جعفري اظهار داشت: در اين تحقيقات كه با هدف دست يافتن به دارويي با قابليت افزايش طول عمر و كيفيت زندگي در سنين بالا انجام شد، طي سه سال حدود 50 دارو و عصاره گياهي مختلف را مورد بررسي قرار داديم كه در نهايت در سه مورد به جواب مثبت رسيديم كه يكي از آنها يك داروي موثر در درمان مرض قند،‌ ديگري گياه Rosa damascena(رز دمشقي) كه در ايران نيز پرورش داده مي‌شود و ديگري گياه Rhodiola rosea بود كه هر سه اثر مثبتي بر طول عمر مگس‌ها داشتند.

موفقيت پژوهشگر ايراني دانشگاه «تگزاس» در بهبود بيماران مبتلا به سرطان خون حاد
پژوهشگر ايراني دپارتمان سرطان خون در دانشگاه تگزاس از دستيابي به نتايجي اميدبخش درانجام مرحله‌ اول آزمايش دارويي جديد براي بهبود بيماران مبتلا به سرطان خون پيشرفته خبر داد.

دكتر فرهاد راوندي كاشاني، استاديار پزشكي مركز سرطان «اندرسون» دانشگاه تگزاس و محقق اصلي اين پروژه درباره‌ كشف خود در بهبود بيماران سرطاني، مدعي شد: داروي VQD-002 در معاينات كلينيكي تاثير بسيار مطلوبي در بهبود اين بيماران داشته است.

اين دستاورد در چهل و نهمين نشست انجمن هماتولوژي آمريكا در آتلانتا ارائه شد.

راوندي در اين زمينه خاطرنشان كرد: مشاهده تاثير VQD-002 در بين بيماران مبتلا به سرطان خون وخيم ميلوئيد اميد بخش و تشويق كننده بوده چرا كه تاكنون هيچ رژيم درماني استانداردي براي اين بيماران وجود ندارد و در مجموع اين بيماران آينده بسيار مبهمي دارند.


تحول در سيستم قضايي كانادا با ابتكار محقق ايراني
ابتكار محقق ايراني علوم رايانه در طراحي نخستين سيستم خلاصه سازي هوشمند متون قضايي جهان كه وكلا و كارشناسان حقوقي را از بررسي و تحليلي دستي پرونده‌ها و احكام قضايي كه فرايندي بسيار زمان‌بر و پرهزينه است بي‌نياز مي‌كند با استقبال و حمايت گسترده دادگاه فدرال و جامعه وكلاي كانادا مواجه شده است.

سيستم ابتكاري دكتر عاطفه فرزين‌در، دانش‌آموخته دانشگاه «مونترال» كانادا قادر است به طور خودكار احكام و متون حجيم قضايي را كه مملو از واژه‌ها و اصطلاحات تخصصي هستند خلاصه‌سازي كند.

دكتر فرزين‌در كه در تحقيقات دكتري‌اش موفق به طراحي اين سيستم شده، پس از فراغت از تحصيل نيز تحقيقات خود را در اين زمينه در شركتي كه با همكاري همسر ايراني‌اش پايه‌گذاري كرده (شركت "پردازش طبيعي زبان")، ادامه داده و با حمايت دادگاه فدرال كانادا و همكاري دانشگاه مونترال در حال توسعه آن است.

استاد ايراني دانشگاه «هاروارد» نانوسامانه هوشمند ضد سرطان ساخت
دكتر اميد فرخزاد، استاد ايراني دانشگاه «هاروارد» با همكاري يكي از استادان دانشگاه MIT آمريكا با ابداع نوعي نانوبمب ضد سرطاني هوشمند به روشي جديد براي درمان سرطان دست يافته كه ضمن نابودي موثر و هدفمند سلول‌هاي سرطاني‏‏‏ عوارض روش‌هاي متداول شيمي درماني را نيز در پي نخواهد داشت.

اين گروه پژوهشي به سرپرستي اميد فرخزاد و رابرت لانگر در مرکز همکاري مشترک مؤسسه فن‌آوري ماساچوست(MIT) و دانشگاه هاروارد براي مطالعه در زمينه کاربردهاي آينده فن‌آوري‌نانو در سرطان با اضافه کردن يک ذرة کوانتومي و يک آپتامر RNA به داروي ضد سرطاني «دوکسوروبيسين» يک نانوذرة چندمنظوره را طراحي کرده‌اند که نه تنها در درمان سرطان کارايي دارد؛ بلکه، موجب مي‌شود تا بتوانيم از تومورهاي شيمي‌درماني‌شده نيز عکس‌برداري كنيم.

دانشگر ايراني با امواج صوتي به جنگ خون‌ريزي رفت!
دكتر شهرام واعظي از دانشگاه واشنگتن با همكاري دستياران خود به روش جديدي براي كنترل خونريزي با استفاده از روش درماني فراصوتي دست يافته است.

در اين روش انرژي صوتي مانند حرارت توسط بافت جذب مي‌شود كه مي‌تواند زخم را بسوزاند و در نتيجه مانع از خونريزي شود.

وي با بيان اين كه اين تكنيك هنوز در مرحله آزمايشي است، خاطرنشان كرد: استفاده از امواج فراصوت مي‌تواند روشي مفيد و بي‌خطر براي كنترل خونريزي‌هاي شديد باشد چرا كه امواج صوتي مي‌توانند به عميق‌ترين نقاط بدن كه خونريزي بروز مي‌كند، نفوذ كنند.

به گفته واعظي، در اين روش خون به دليل گرما و همچنين احتمالا به علت ايجاد اختلالات مكانيكي در بافت كه به آزادسازي فاكتورهاي لختگي منجر مي‌شود، لخته مي‌شود.

پژوهشگر ايراني IBM موفق به ابداع صفحه نمايش لمسي و تعاملي شد
شهرام ايزدي، محقق آزمايشگاه شركت مايكروسافت موفق به ابداع نمونه اوليه از يك صفحه نمايشي لمس تعاملي شده است كه مي‌تواند حركات دست افراد و يا هر چيز ديگري را در نزديكي سطح خود مشاهده كرده و شناسايي كند.

اين صفحه نمايشي به عنوان يك ميانجي لمسي با دو دست و يك دوربين مادون قرمز عمل مي‌كند و كاربران مي‌توانند آن را با دو دست خود به كار بيندازند.

اين صفحه قابليت شناسايي حركات ويژه‌ دست و اشيايي را كه در فاصله يك سانتي‌متري از سطح كاربري آن قرار مي‌گيرند، دارد.

به گفته‌ ايزدي - پژوهشگر اصلي اين پروژه - صفحه نمايش ابداعي، اشيايي بيش از انگشتان دست را حس مي‌كند و در حقيقت يك اسكنر و دوربين با وضوح عادي است

پژوهشگر ايراني دانشگاه «لوييزيانا» به روشي جديد براي مهار پيشرفت «ام اس» دست يافت
استاد ايراني دانشگاه «لوييزيانا» و همكارانش دريافتند كه استفاده از آنتي‌بيوتيك «دوكسي سيكلين» در روش‌هاي فعلي درمان بيماري ام اس، مي‌تواند پيشرفت بيماري را به تعويق بياندازد.

دكتر عليرضا ميناگر در مركز علوم بهداشتي دانشگاه ايالتي لوييزيانا و دستياران وي دريافتند كه اين آنتي بيوتيك عملكرد آنزيم تخريب كننده سلول‌هاي خاص در سيستم عصبي را متوقف مي‌كند.

در حال حاضر «اينفرتن» كه به عنوان داروي رايج براي بهبود بيماران مبتلا به ام اس مورد استفاده قرار مي‌گيرد، توانايي متوقف كردن مايعات جديد مغزي در اين بيماران را ندارد. لذا دانشمندان در پي كشف مكمل‌هاي دارويي براي كمك به اين بيماران بوده اند.

پژوهشگر ايراني و گامي نو در ورود به عصر هيدروژن
محقق ايراني دانشگاه ايالتي كاليفرنيا موفق به طراحي يك مدل منحصر به فرد براي افزايش سرعت ساخت خودروهاي هيدروژني شده است.

اين مدل كه با تلاش محققان دانشگاه كاليفرنيا در لس‌آنجلس به مديريت عليرضا اكبرزاده، محقق ايراني اين دانشگاه و با همكاري دكتر «ويدوودز اوزولين» دانشيار و «كريستوفر وول ورتون»، استاد دانشگاه «نورت وسترن» طراحي و در نشريه علمي Advanced Materials ارائه شده است، مي‌تواند مواد مفيد و مطلوب براي ذخيره هيدروژن شناسايي كرده و آن دسته از واكنش‌هاي شيميايي ترموديناميك مناسب را كه هيدروژن مي‌تواند از طريق آنها به شكلي برگشت پذير ذخيره و خارج شود، پيش‌بيني كند

پژوهشگر ايراني با نانوربات‌هاي سه بعدي به جنگ سرطان مي‌رود
استاد ايراني دانشگاه«موناش»وهمكارانش، نانوربات‌هاي مجازي با قابليت حركت در رگ‌ها طراحي كردند

بيژن شيرين زاده و همكارانش در موسساتي تحقيقاتي در ملبورن استراليا و ايالات متحده شيوه‌ي مبتكرانه‌اي را براي ايجاد و توسعه نانوربات‌ها طراحي كردند.

آنها اميدوارند كه درست مانند دفعات قبل كه مهندسان توانستند با كمك شبيه سازي سه بعدي تحقيقات و پژوهش‌هاي خود را در زمينه‌ي صنعت نيمه رسانا به طرز چشمگيري سرعت بخشيدند، اين بار نيز نانوربات‌هاي مجازي، بيومولكول‌ها و سرخگ‌هاي مجازي بتوانند روند پيشرفت و توسعه نانوربات‌ها را تسريع بخشند.

شناسايي عامل اپي‌ژنتيك موثر در ناباروري مردان با همكاري پژوهشگر ايراني دانشگاه كاليفرنيا
تحقيقات سحر هوشداران، پژوهشگر ايراني دانشگاه كاليفرنياي جنوبي و همكارانش نشان داد: عوامل اپي ژنتيك‌ يا مسيرهايي را كه در پردازش و انتقال اطلاعات ژنتيكي DNA اسپرم موثرند مي‌تواند عاملي مهم در ناباروري مردان باشد.

اين اولين گزارشي است كه يك تشخيص اپي ژنتيك گسترده در ارتباط با رشد غيرطبيعي ترشحات جنسي مردانه را نشان مي‌دهد.

در آمريكا حدود چهار ميليون زوج ازدواج كرده و در سن پدر شدن، نابارور هستند و تقريبا 40 درصد از موارد علت ناباروري در مردان است.

به گفته هوشداران، متخصص بيوشيمي و بيولوژي مولكولي، شيوع موارد غيرطبيعي اپي ژنتيك نشان دهنده يك نارسايي متي‌ليشن DNA گسترده در اسپرم غيرطبيعي انسان است.

تغيير اپي ژنتيك به معني تغييرات بيشتر در توالي ژنتيكي و شامل هر فرايندي است كه فعاليت ژن را بدون تغيير در توالي مولكول DNA دگرگون مي‌كن.د


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 10 مهمان