در اين بخش مي‌توانيد در مورد ناوشکن‌ها به بحث بپردازيد
Novice Poster

Novice Posterنماد کاربر
پست ها

81

تشکر کرده: 63 مرتبه
تشکر شده: 53 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 6 بهمن 1389 10:59

آرشيو سپاس: 478 مرتبه در 69 پست

آشنایی کامل با ناوشکن قدرتمند Type 052B

توسط Pedram.L » جمعه 5 اسفند 1390 21:04

آشنایی کامل با ناوشکن قدرتمند Type 052B
                 


Type 052B

کشور چین در دو دهه اخیر برای نوسازی و تقویت ناوگان دریایی خود سرمایه گذاری بسیاری کرده است . بدین منظور صنایع کشتی سازی چین شناور های رزمی در کلاس های متفاوتی را به ساخت رسانده اند که یکی از آن ها ناوشکن های موشک انداز چندمنظوره تایپ 052B است که نیروی دریایی ارتش آزادی بخش خلق چین تا سال 2004 دو فروند از آن ها را تحویل گرفته است. این ناوشکن ها توسط صنایع کشتی سازی جیانگنان واقع در شانگهای طراحی و ساخته شده اند.ناوشکن های تایپ 052B در ناتو با نام کلاس لویانگ شناخته میشوند. این شناور ها در حقیقت تلفیقی از طراحی چینی با تجهیزات روسی است تا بدین صورت حداکثر توانایی رزمی حاصل شود. این کلاس از ناوشکن ها در درجه اول برای انجام عملیات ضد سطحی و ضد زیردریایی طراحی شده اند اما امکان انجام عملیات دفاع هوایی را نیز دارند. ساخت اولین نمونه از این کلاس با نام گوانگژو به شماره بدنه 168 در اوایل سال 2000 آغاز شد و پس از تکمیل مراحل ساخت بدنه در 23 ماه می سال 2003 به آب انداخته شد تا روند نصب تجهیزات بر روی آن آغاز شود. پس از نصب تمامی تجهیزات مراحل آزمایش این شناور آغاز شد و پس از طی این مراحل و اطمینان از قابلیت ها رسما در 15 جولای سال 2004 به نیروی دریایی ارتش آزادی بخش تحویل شد. دومین شناور از این کلاس نیز با نام ووهان به شماره بدنه 169 در ژانویه سال 2002 با تکمیل مراحل ساخت بدنه به آب انداخته شد و تا اواخر سال 2004 تکمیل و تحویل شد. هر دو شناور فوق در ناوگان نهم ناوشکن نیروی دریای چین که زیر مجموعه ناوگان دریایی جنوب است به کار گرفته شده اند. در طراحی ناوشکن تایپ 052B از طرح های ناوشکن های اروپایی الهام گرفته شده که این روش در طراحی ناوشکن ها از سال 1999 مورد توجه نیروی دریایی ارتش آزادی بخش خلق قرار گرفته است. اما از نظر توانایی ها و تجهیزات این کلاس از ناوشکن های چینی به ناوشکن های کلاس ساورمنی روسیه شباهت دارند به طوری که در بسیاری از تجهیزات مشابه یکدیگرند.

طراحی :
ناوشکن موشک انداز تایپ 052B با 154 متر طول و 17 متر عرض ، تناژ جابه جایی معادل با 5850 تن دارد. آبخور بدنه آن نیز تا 6 متر در نظر گرفته شده است. در طراحی بدنه این ناوشکن تلاش‌های فراوانی صورت گرفته تا سطح مقطع راداری آن کاهش یابد. بدین منظور سطوح بدنه به صورت صاف و با زاویه مشخص طراحی شده اند تا امواج راداری را در جهاتی خارج از محدوده دریافت رادار بازتاب دهند .علاوه بر این برای افزایش میزان رادار گریزی در تمامی سطوح بدنه از رنگ جاذب رادار استفاده شده است .یکی دیگر از نکاتی که در طراحی این ناوشکن مد نظر قرار گرفته است کاهش اثرات گرمایی است که برای دستیابی به این هدف سیستم خنک کننده گاز خروجی موتور بر روی آن نصب شده است .

موشک ها

به منظوره مقابله با تهدیدات هوایی این ناوشکن مجهز به سیستم پدافند هوایی بوک دریاپایه موسوم به شتیل (Shtil) ساخت کشور روسیه است. این سامانه که با کدگذاری SA-N-12 و با نام Grizzly نیز شناخته میشود از موشک های 9M317 بهره میگیرد که دارای هدایت آشیانه یاب نیمه فعال راداری هستند . این موشک ها برای مقابله با جنگنده و بالگرد بردی معادل 38 کیلومتر و برای مقابله با موشک های کروز ضد کشتی بردی معادل 20 کیلومتر دارد. در این ناوشکن پرتابگر های سامانه شتیل بر روی عرشه ( در پشت توپ اصلی ناو) و در قسمت بالایی آشیانه بالگرد نصب شده اند. سیستم بارگذاری در این سامانه نیز دارای 48 موشک ذخیره است.

علاوه بر موشک های پدافندی فوق برای مقابله با اهداف سطحی این ناوشکن به موشک های ضد کشتی YJ-83 مجهز شده است. این موشک ها از نوع کروز مافوق صوت بوده و دارای هدایت آشیانه یاب فعال راداری است. موشک YJ-83 دارای به سرجنگی به وزن 165 کیلوگرم بردی معادل با 180 کیلومتر دارد.چهار پرتابگر چهارگانه این موشک نیز در قسمت میانی کشتی و با جهت های مخالف هم نصب شده اند.


توپ ها :

توپ اصلی ناوشکن ، توپ 100 میلیمتری تک لول است که توسط موسسه 713 ( موسسه سیستم های کنترلی پکن) بر پایه توپ فرانسوی Creusot-Loire T100C طراحی وساخته شده است. از این توپ میتواند بر علیه اهداف سطحی و هوایی استفاده کرد. این توپ با حداکثر نرخ آتش 90 گلوله در دقیقه مجهز به سیستم های هدفگیری تمام خودکار اپتیکی و راداری است .


از جمله تسلیحات توپخانه ای ناوشکن دو قبضه گتلینگ تایپ 730 است كه در طرفين آن نصب شده اند. تایپ 730 یک گتلینگ 30 میلیمتری هفت لول است که توسط نیروی دریایی ارتش آزادی بخش خلق چین طراحی وساخته شده است. هدف اصلی از طراحی این سیستم ، دفاع نهایی از شناور در برابر موشک‌های ضدکشتی و یا سایر تسلیحات هدایت ‌شونده‌ی دشمن می‌باشد که از لایه‌های دفاعی اولیه عبورکرده‌اند. علاوه بر این از این گتلینگ می توان جهت هدف ‌قراردادن هواپیماها، کشتی‌ها، شناورهای کوچک، اهداف ساحلی و یا مین‌های شناور استفاده‌ کرد. این گتلینگ با نرخ آتش 4200 تا 5800 گلوله بر دقیقه بردی معادل با 3000 متر دارد . تایپ 730 مجهز به دو نوع سیستم هدفگیری است که عبارتند از : 1- سیستم هدفگیری راداری با بهره گیری از رادار کنترل آتش Type 347G که قادر است اهدافی با سطح مقطع راداری کمتر از 0.1 مترمربع را از فاصله 6 کیلومتری کشف کند. 2- سیستم هدایت الکترواپتیکی که توانایی کشف اهداف تا فاصله 5 کیلومتری را دارد. هر کدام از دو قبضه گتلینگ تایپ 730 به سیستم تامین برق مستقل از ناو مجهز هستند .


نبرد ضد زیردریایی :
این ناوشکن برای مقابله با تهدید زیردریایی های دشمن به دو نوع سلاح ضد زیر سطحی مجهز شده است که عبارتند از :

1-اژدر‌های Yu-7 توسط دو پرتابگر سه گانه 324 میلیمتری پرتاب میشوند. این اژدر ها که نمونه چینی اژدر های Mk46 Mod1 امریکایی هستند از هدایت آشیانه یاب صوتی فعال و غیر فعال برخوردارند. اژدرهای Yu-7 دارای سرجنگی 43 کیلوگرمی هستند ، سرعت زیر سطحی آن ها 43 گره (79.6 کیلومتر بر ساعت) بوده و حداکثر برد آن ها به 8.5 کیلومتر میرسد.
2-راکت های ضد زیر دریایی که توسط دو پرتابگر تایپ 87 دارای شش تیوب 240 میلیمتری پرتاب میشوند. این راکت ها سرجنگی به وزن 34 کیلوگرم مجهز هستند و حداکثر بردی معادل با 1200 متر دارند. در مجموع 36 راکت برای این سیستم در نظر گرفته شده است.
حسگرها :

1-رادار نظارت هوایی Fregat-MAE-5 ساخت روسیه که توسط ناتو با نام Top Plate شناخته میشود. این رادار که در باند E عمل میکند برای اهدافی نظیر جنگنده ها برد کشفی معادل 230 کیلومتر و برای اهدافی نظیر موشک های ضد کشتی برد کشفی معادل با 50 کیلومتر دارد. این رادار قابلیت رهگیری تا 40 هدف را دارد.

2-رادار MR90 ساخت دفتر طراحی آلتایر روسیه که توسط ناتو با نام گنبد آتشین یا Fire Dome شناخته میشود. این رادار از اجزای سامانه پدافندی شتیل است و در باند F عمل میکند و حداکثر برد آن 30 کیلومتر(19 مایل ) است . ناوشکن تایپ 052B مجهز چهار دستگاه از این نوع رادار است که دو دستگاه از آن ها در قسمت جلویی و دو دستگاه دیگر در قسمت انتهایی کشتی نصب شده اند. هر کدام از رادار های گنبد آتشین از دو کانال کنترل آتش با قابلیت هدایت دو فروند موشک برخوردار هستند.

3-رادار کنترل آتش MR34 که توسط موسسه تحقیقات فناوری شیان ساخته شده است. این رادار با نام تایپ 344 نیز شناخته میشود. این رادار که در باند I/J عمل میکند به منظور کنترل توپ 100 میلیمتری ناوشکن مورد استفاده قرار میگیرد.

4-رادار Mineral-ME که توسط ناتو با نام Band Stand شناخته میشود. این رادار که در باند های I, G, E/F, D عمل میکند بردی معادل 450 کیلومتر و قابلیت کشف 200 هدف و رهگیری 50 هدف به صورت همزمان را دارد. از این رادار به منظور کشف اهداف در ماورای دید افق استفاده میشود.

علاوه بر رادار های فوق که وظیفه کشف اهداف سطحی را بر عهده دارند ناوشکن به سونار فرکانس متوسط به منظور جستجوی فعال و غیر فعال اهداف زیر سطحی مجهز است .

سامانه های جنگ الکترونیک :
این ناوشکن دارای سامانه های جنگ الکترونیکی است که جامینگ را به صورت فعال و غیر فعال انجام میدهند همچنین به پرتابگر های 122 میلیمتری Type 726-4 مجهز است که دارای 18 تیوب برای پرتاب چف و فلر هستند

سامانه مدیریت نبرد :
سامانه مدیریت نبرد نصب شده بر روی ناوشکن تایپ 052B مدل ZJK-5 است که در حقیقت بهبود یافته سامانه مدیریت نبرد مدل ZJK-4-3A است که بر روی ناوشکن های تایپ 051B نصب شده. سامانه ZJK-5 بر پایه استاندارد گذرگاه داده MIL-1553B است و قابلیت ارائه شبکه ارتباطی داخلی با پهنای باند 100 مگابایت در ثانیه را دارد. این سیستم تمامی اطلاعات نبرد را جمع آوری کرده و پس از پردازش ، تهدیدات را اولویت بندی میکند علاوه بر این امکان مقابله خودکار با تهدیدات متعدد به صورت همزمان را دارد. سامانه ZJK-5 همچنین از قابلیت برقراری ارتباطات ماهواره ای یا (SATCOM) و ایجاد خط ارتباطی امن و تاکتیکی تحت نام لینک 11 برخوردار است.

هواگردی :
هلیکس

هاربین

عرشه‌ی فرود ناوشکن امکان فرود بالگرد هایی نظیر هلیکس روسی و یا هاربین چینی را دارد . این بالگرد ها به منظور گشت دریایی و یا عملیات ضد زیر دریایی در تمامی شرایط آب و هوایی مورد استفاده قرار میگیرند. برای ناوشکن آشیانه بالگرد نیز در نظر گرفته شده است که تنها یک فروند بالگرد را در خود جای میدهد

پیشرانه :

ناوشکن تایپ 052B از سیستم رانشی با پیکره بندی CODOG بهره میبرد . CODOG مخفف عبارت Combined diesel or gas به معنی ترکیب پیشرانه دیزلی با توربین گازی است. در این پیکره بندی از دو توربین گازی DA80/DN80 ساخت اوکراین با حداکثر توان 48600 اسب بخار و دو پیشرانه دیزلی که نمونه چینی پیشرانه MTU 20V956TB92 هستند و حداکثر توانی معادل با 8840 اسب بخار دارند استفاده شده است. این سیستم رانشی سرعتی برابر با 29 نات (53.7 کیلومتر بر ساعت برای ناوشکن فراهم میکند.


مشخصات کلی :
کشور سازنده : جمهوری خلق چین
شرکت سازنده : صنایع کشتی سازی جیانگنان
سال ورود به خدمت : 2004
خدمه : 250 نفر
طول : 154 متر
عرض : 17 متر
آبخور : 6 متر
تناژ جابجایی : 5850 تن
حداکثر سرعت : 29 ناتو ( 53.7 کیلومتر بر ساعت)
تسلیحات :
یک قبضه توپ 100 میلیمتری
دو قبضه گتلینگ تایپ 730
سامانه پدافند هوایی شتیل با دو پرتابگر و 48 موشک ذخیره
دو پرتابگر سه گانه 324 میلیمتری اژدرهای Yu-7
دو پرتابگرتایپ 87 دارای شش تیوب 240 میلیمتری برای پرتاب راکت های ضد زیر دریایی
چهار پرتابگر چهارگانه موشک ضد کشتی YJ-83
حسگر ها :
رادار نظارت هوایی Fregat-MAE-5
رادار کنترل آتش MR90
رادار کنترل آتش MR34
رادار ماورای دید افق Mineral-ME
سونار فرکانس پایین
سامانه مدیریت نبرد :
ZJK-5 با قابليت برقراری ارتباطات ماهواره ای (SATCOM) و دارای خط ارتباطی امن و تاکتیکی لینک 11
هواگردی:
بالگردهای هلیکس یا هاربین
عرشه‌ی فرود
آشیانه جهت نگهداری یک فروند بالگرد
پیشرانه :
سیستم رانشی با پیکره بندی CODOG شامل : دو توربین گازی DA80/DN80 ساخت اوکراین با حداکثر توان 48600 اسب بخار و دو پیشرانه دیزلی که نمونه چینی پیشرانه MTU 20V956TB92 هستند و حداکثر توانی معادل با 8840 اسب بخار


مترجم : سینا نوریخانی

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

6 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Pedram.L تشکر کرده اند:
wild-bear, jiyar rojhelat, Lord_Jason, ali 313, hamed_713, Bystander, reza4087, M.Lawyer, CAPTAIN PILOT, Qaher1406, Mehrab373, ASHKAN95, Mr.Amirhessam, Java, Shahryar

Rookie Poster

Rookie Posterno avatar
پست ها

21

تشکر کرده: 326 مرتبه
تشکر شده: 18 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 19 مهر 1394 20:56

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

Re: آشنایی کامل با ناوشکن قدرتمند Type 052B

توسط omid0856 » شنبه 14 آذر 1394 00:58

اگه این ناوشکنه پس جماران خودمون جوجه ناوچه ای بیش نیست متاسفانه

Mohammad 1985 از این پست سپاسگزاري کرده است


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان