در اين بخش مي‌توانيد در مورد رزم ناوها به بحث بپردازيد
Commander

Commanderنماد کاربر
پست ها

2876

تشکر کرده: 1399 مرتبه
تشکر شده: 1267 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 8 اسفند 1387 15:23

محل سکونت

DE - CZE

آرشيو سپاس: 35767 مرتبه در 2768 پست

آشنایی با ناو موشک انداز (USS Lake Erie (CG-70, قاتل شناور

توسط CAPTAIN PILOT » جمعه 13 مرداد 1391 10:48

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
(USS Lake Erie (CG-70

مقدمه:


رزم ناو USS Lake Erie با شماره شناسایی CG-70 به عنوان یکی از ناوهای موشک انداز نیروی دریایی ایالات متحده از کلاس Ticonderoga شناخته میگردد. این رزم ناو لقب خود را از پیروزی های پی در پی نیروی دریایی در جریان نبرد Lake Erie (جنگ دریایی در میان نیروهای آمریکا و انگلستان) در سال 1812 میلادی به ارث برده است. ناو Lake Erie بطور هم زمان از 2 استاندارد کامپیتوری در کلاس Ticonderoga بهره میبرد. این 2 استاندارد عبارت هستند از: AN/UYK-43/44 (پردازنده های 32 و 16 بیت مخصوص نیروی دریایی) به همراه سیستم عامل و برنامه های کامپیتوری توسعه یافته جهت ناوشکن های کلاس Arleigh Burke که بطور اختصاصی توسط آنها مورد استفاده قرار میگرند. همچنین سامانه نمایش و کنترل اطلاعات دریایی موسوم به UYS-20 در Lake Erie مورد ارتقا قرار گرفته است و به دنبال افزایش قابلیت های جدید, سامانه سونار SQS-53C به همراه پردازنده اختصاصی SQR-19 نیز بر آن افزوده گردیده اند.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


تاریخچه کشتی:     

ناو Lake Erie توسط کمپانی Bath Iron Works واقع در شهر Bath ایالت Maine ساخته شده است. صفحات تحتانی عرشه (Keel) در تاریخ 6 مارس 1990 بارگذاری گردیدند و کشتی نهایتا" در روز 13 جولای 1991 به آب انداخته شد. پس از پایان آزمایشات دریایی, کشتی به ناوگان اقیانوس اطلس منتقل شد و نهایتا" در 24 جولای 1993 به عنوان بیست و چهارمین ناو موشک انداز از کلاس Ticonderoga به بندر Pearl Harbor در جزایر هاوایی منتقل گردید. این بندر تا مدتی به عنوان مبدا Lake Erie شناخته میشد.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


خدمت به همراه ناو گروه نظامی (Constellation Battle Group یا CBG):

ناو Lake Erie به عنوان بخشی از ناوگان هفتم ایالات متحده و به منظور همراهی با ناوهای هواپیمابر این کشور, در تاریخ 11 جولای سال 1995 وارد خلیج فارس گردید. Lake Erie پیش از حضور در ناوگان CBG, یکبار در تاریخ 10 نوامبر 1994 به اقیانوس آرام اعزام شد و تا ماه دسامبر همان سال در آنجا به عملیات پرداخت. پس از ورود به خلیج فارس, این ناو وظیفه پشتیبانی از مسئولین سازمان ملل را در جریان عملیات Southern Watch و یا همان "دیدبان جنوبی" (عملیات کنترل و بازرسی حریم هوایی عراق در مدار 32 درجه زمین و خلیج فارس) دریافت نمود. در ماه فوریه همان سال, Lake Erie به مدت 2 هفته عملیات و تمرین نظامی در جهت مقابله با زیردریایی های دیزلی کشورهای جهان سوم منطقه را در خلیج فارس و دریای عمان آغاز نمود و در طول این مدت به جمع آوری اطلاعات و ارزیابی عملکرد در قبال تهدیدات احتمالی پرداخت. جهت تحقق اهداف این رزمایش, زیردریایی اتمی Topeka از کلاس Los Angeles به عنوان یک نمونه دیزلی فرض گردید و رزم ناو Lake Erie به همراه ناوچه Vandegrift نقش نیروهای سطحی را جهت مقابله با آن ایفا نمودند. هفته اول این رزمایش در خلیج فارس سپری شد و هفته دوم نیز با عبور از تنگه هرمز در منطقه دریای عمان پیگیری شد. سرانجام Lake Erie به همراه سایر کشتی های CBG در ماه می به خانه بازگشتند!

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

در طول ماموریت استقرار CBG در جولای 1997, دو رزم ناو موشک انداز Lake Erie و (USS Chosin (CG-65 وظیفه فرماندهی پدافند ضد هوایی را در منطقه را بر عهده گرفتند. در اوایل آگوست 1997 ناو Lake Erie به عنوان یکی از 2 بستر حیاطی در جهت تقابل با موشک های بالستیک میان برد (TBMD) در رزمایش موسوم به Arabian Skies (آسمان عربی) در خلیج فارس به ایفای نقش پرداخت. در طول آن رزمایش, ناوگروه CBG با موفیت توانست قابلیت های سامانه دفاع ضد بالستیک TBMD را بر علیه اهداف میان برد به نمایش بگذارد. Lake Erie نهایتا" در 17 آگوست 1997 و بر اساس جدول زمانبندی ماموریت خود, منطقه تحت عملیات ناوگان پنجم دریایی را به مقصد اقیانوس آرام و هند ترک نمود و حدود 6 ماه را در آنجا گذراند. در 16 می 1998 ناو Lake Erie مجددا" به خلیج فارس بازگشت و پس از آن به همراه سایر اعضای ناوگان پنجم ایالات متحده به ایفای رزمایش مشترک با نیروهای نظامی پاکستان پرداخت. در طول این رزمایش 2 مرحله به نام های Inspired Siren 97-2 و Inspired Alert 97-2 با هدف مبارزه با اهداف سطحی و هوایی به نمایش گذاشته شد. هدف اصلی از برگذاری این رزمایش 4 روزه و مشترک در بهبود سطح آمادگی و افزایش قابلیت های همکاری نظامی در بین 2 کشور قرار داشت.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


بستر آزمایشی سامانه دفاع ضد بالستیک Aegis:


در ماه آگوست 1998 دو رزم ناو موشک انداز Lake Erie و Port Royal به عنوان بخشی از ناوهای کلاس Ticonderoga جهت نصب و آزمایش سامانه دفاع ضد بالستیک Aegis مورد بهسازی قرار گرفتند. این بهسازی ها شامل مواردی همچون: تعویض و استفاده اختصاصی از کامپیوتر و نرم افزارهای جدید هماهنگ با سامانه راداری Aegis, بهبود قابلیت های رهگیری و گزارش وضعیت هدف و در نهایت تجهیز به موشک های SM-2 Block IVA میگردیدند. نتایج به دست آمده از آزمایشات موشکی Port Royal و سایر شرکت کنندگان بخوبی توانستند قابلیت های دفاعی, رهگیری و انهدام سامانه Aegis بر علیه اهداف بالستیک و تاکتیکی (TBM) را به نمایش بگذارند. رزم ناوهای Lake Erie و Port Royal مدتی به انجام آزمایشات دریایی مشغول شدند تا موضوع دکترین دفاعی و همچنین اتخاذ تاکتیک های متقابل خود را بر اساس تعاریف سامانه Aegis توسعه دهند. همچنین در این دوره ملوانان این فرصت را داشتند تا به بررسی اشکالات و نارسایی های احتمالی سامانه TBMD حهت طراحی نهایی آنها بپردازند. سرانجام این آزمایش دریایی که تحت عنوان Linebacker نامگذاری گردیده بود در پاییز سال 1998 و در پایگاه موشکی اقیانوس آرام واقع در جزیره Kauai هاوایی با موفقیت به اتمام رسید.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
موشک رهگیر Aegis  

در 17 دسامبر 1999 ناو Lake Erie پس از 6 ماه ماموریت در غرب اقیانوس اطلس و خلیج فارس, به بندر Pearl Harbor و خانه خود بازگشت. در ماه مارس سال 2000 نیروی دریایی آزمایشات شلیک حقیقی را توسط این رزم ناو با موفقیت به اتمام رساند. با اینحال رزم ناو Shiloh در سپتامبر 1999 موفق به شلیک حقیقی یک فروند موشک سه مرحله ای گردید و این آزمایش توانست بخش اعظمی از قابلیت های رزمی و پروازی موشک مذکور را اثبات نماید. اما این آزمایشات با توجه به جدول زمانبندی ماموریت های Shiloh میتوانست موجب برهم زدن نظم آنها گردد و از این رو به دستور فرمانده عملیات نیروی دریایی, ناو Lake Erie جهت انجام آزمایشات آتی در حوزه شلیک های حقیقی برگزیده و جایگزین شد. ناو Lake Erie پیش از این و در جریان آزمایشات سال 2000 میلادی, به تجهیزات مورد نیاز جهت این عملیات مجهز گردیده بود و این آمادگی را داشت تا از عهده شلیک حقیقی نیروی دریایی با سربلندی خارج گردد. در اوایل ماه جولای سال 2000 نیروی دریایی اعلام نمود که ناو موشک انداز Lake Erie را به عنوان بستر آزمایشی جهت توسعه و سنجش عملکرد و آزمایشات رهگیری و پروازی سامانه دفاعی AEGIS انتخاب نموده است. بنابراین Lake Erie به مدت 2 سال جهت انجام این آزمایشات حساس مشغول به فعالیت گردید.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

در ژانویه 2001 ناو Lake Erie تحت نظارت پایگاه موشکی اقیانوس آرام اقدام به انجام اولین آزمایش حقیقی شلیک و رهگیری موشک سامانه Aegis در رده Light Exo-Atmospheric Projectile (اصطلاح اختصاصی علم هوافضا به پرتابه های سبک وزن و متحرک در خارج از جو که آن را بطور اختصاری LEAP نیز مینامند) نمود. در این آزمایش ناو Lake Erie با استفاده از امکانات سخت افزاری و نرم افزاری سامانه Aegis, یک فروند موشک 3 مرحله ای SM-3 مجهز به کلاهک جنبشی را شلیک نمود. SM-3 در آن زمان به عنوان موشک جدید نیروی دریایی آمریکا و توسعه یافته بر اساس مقابله با اهداف بالستیک برد متوسط و تاکتیکی (TBM) در خارج از جو زمین شناخته میشد. در روز 9 فوریه همان سال, زیردریایی Greeneville در حوالی ساعت 1:45 بعد از ظهر و در 9 مایلی جنوب دهانه Diamond Head شهر Honolulu, هنگامیکه قصد داشت به سطح آب بیاید با یک کشتی ماهیگیری ژاپنی برخورد نمود. پس از این اتفاق ناو Lake Erie به همراه قایق های گارد ساحلی به کمک آسیب دیدگان و بازماندگان این سانحه شتافدند. نام کشتی ماهیگیری Ehime Maru بود و به دلیل شدت بالای آب گرفتگی, در کمتر از 10 دقیقه در عمق 1800 پایی دریا بطور کامل غرق شد. از مجموع 35 خدمه این کشتی, 26 نفر آنها نجات یافتند و متاسفانه 9 نفر جان باختند. Ehime Maru در اصل یک کشتی ماهیگیری و تحقیقاتی بود که در اثر برخورد زیردریایی Greeneville با بخش انتهای آن, در حین بالا آمدن دچار آسیب دیدگی جدی گردید. پس از بروز این سانحه دریایی, یک فروند زیردریایی اتمی از کلاس Los Angeles با اجرای عملیات ویژه موسوم به Emergency Ballast Tank Blow اقدام به حمل زیردریایی آسیب دیده به سوی بندرگاه نمود.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
شبیه سازی برخورد USS Greeneville و Ehime Maru

در 25 ژانویه 2002 آژانس دفاع موشکی و نیروی دریایی بر اساس ادامه برنامه توسعه سامانه دفاع ضد بالستیک بر علیه اهداف برد متوسط و دریا پرتاب, اقدام به انجام آزمایش پروازی بر روی این نمونه نمودند که نتیجه آن موفقیت آمیز گزارش شد. این آزمایش تحت عنوان Flight Mission-2 (ماموریت پرواز دوم) نامگذاری گردید و در طول انجام آن, یک فروند موشک هدف Aries از پایگاه موشکی اقیانوس آرام واقع در جزیره Kauai هاوایی شلیک گردید و در مقابل ناو Lake Erie نیز یک فروند موشک رهگیر SM-3 و دارای کلاک جنبشی توسعه یافته و 4 مرحله ای را به سوی هدف روانه نمود. این ناو با استفاده از سامانه های الکترونیکی و رهگیر جدید Aegis تنها پس از گذشت 8 دقیقه از شلیک موشک, موفق شد توسط رادار قدرتمند AN/SPY-1 هدف را رویت و رهگیری نموده و سپس موشک SM-3 جدید را بسوی آن شلیک نماید. در نهایت موشک مجهز به کلاهک جنبشی جدید, موفق شد هدف را مورد اصابت قرار دهد. هرچند این موضوع به عنوان انگیزه اصلی آن آزمایش مطرح نبود و بیشتر نقش بررسی موشک رهگیر و توانایی های ناوبری, کنترل و هدایت کلاهک جنبشی و 4 مرحله ای را جهت ارزیابی مهندسی ساخت و جمع آوری اطلاعات برای توسعه های آینده ایفا مینمود. این آزمایش به عنوان چهارمین شلیک حقیقی از مجموع 9 شلیک آزمایشی در طول دوره توسعه موشک قلمداد میگردید. همچنین در این ماموریت موشک SM-3 برای اولین بار با استفاده کامل از سامانه کنترل و هدایت سوخت جامد اقدام به پرواز نمود. در نهایت پس از پایان دوره آزمایشات سامانه Aegis, ناو Lake Erie نیز در ماه مارس 2003 به ناوگروه تهاجمی پانزدهم نیروی دریایی پیوست.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
AN/SPY-1  

ماموریت رهگیری ماهواره آزمایشی ایالات متحده (USA-193):


در 14 فوریه 2008 وزارت دفاع ایالات متحده اعلام نمود ناو موشک انداز Lake Erie به همراه 2 نمونه دیگر وظیفه رهگیری و انهدام ماهواره USA-193 را در جریان عملیات Burnt Frost با استفاده از نمونه توسعه یافته موشک SM-3 با قابلیت های ضد ماهواره ای بر عهده خواهند داشت. بر اساس دستور صادره, این آزمایش باید از شمال اقیانوس اطلس انجام میگرفت. ماهواره در روز 20 فوریه به فضا پرتاب شد و با موفقیت در مدار تعیین شده قرار گرفت و نهایتا" در روز 21 فوریه, حوالی ساعت 3:30 به وقت UTC (ساعت بین المللی) موشک SM-3 شلیک و دقایقی بعد انهدام ماهواره در خارج از جو زمین تائید شد.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
مراحل رهگیری ماهواره USA-193


مشخصات:

نام کامل:
USS Lake Erie
تاریخ اعطا: 25 فوریه 1988
سازنده: Bath Iron Works
بندرگاه مرکزی: San Diego
کلاس: Ticonderoga
ظرفیت: حدود 9800 تن در حالت بارگیری کامل
طول: 173 متر
ارتفاع کلی سازه: 16.8 متر
آبخور: 10.2 متر
سرعت: 60 کیلومتر در ساعت

پیشرانه:

4 عدد موتور توربین گازی LM2500 ساخت General Electric با قدرت 80.000 اسب بخار قدرت
2 پروانه متحرک و دارای قابلیت گردش مخالف (حرکت به عقب)
2 صفحه هدایت کننده و سکان عمودی

بالگردهای قابل حمل:

2 فروند بالگرد Sikorsky SH-60B یا MH-60R Seahawk

رادارها و حسگرها:

رادار چند منظوره AN/SPY-1A/B
رادار جستجوی هوایی AN/SPS-49
رادار کنترل آتش AN/SPG-62
رادار جستجوی سطح AN/SPS-73
رادار کنترل آتش تسلیحات AN/SPQ-9
مجموعه سونارهای AN/SQQ-89(V)1/3 - A(V)15
سونار فعال AN/SQS-53B/C/D
سونارهای غیر فعال AN/SQR-19 TACTAS و AN/SQR-19B ITASS
سامانه چند منظوره سبک و هوابرد AN/SQQ-28
مجموعه جنگ الکترونیک AN/SLQ-32

تسلیحات و جنگ افزارها:

2 مجموعه 61 فروندی از پرتابگرهای عمودی Mk-41 (مجموعا" 114 فروند موشک رهگیر Aegis)
122 فروند موشک از انواع RIM-66M-5 Standard SM-2MR Block IIIB و RIM-156A SM-2ER Block IV و RIM-161 SM-3 و RIM-162A ESSM و RIM-174A Standard ERAM و M-109 Tomahawk یا RUM-139A VL-ASROC
8 موشک RGM-84 Harpoon
2 توپ دریایی کالیبر 54 میلیمتر Mod 2 / Mark 45
2 توپ دریایی 25 میلیمتر Mk-38
2 الی 4 سلاح سبک کالیبر 12.7 میلیمتر
2 توپ دفاع نزدیک و خودکار Phalanx CIWS Block 1B
2 تیوپ اژدر Mk-32


 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

Sources
www.en.WikiPedia.org
www.GlobalSecurity.com
www.NavySite.de
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


============================

ترجمه, تالیف و تنظیم: CAPTAIN PILOT


منابع: در انتهای متن درج گردیده اند.


هرگونه کپی برداری از این مطلب, تنها با درج لینک CentralClubs به عنوان منبع و نویسنده مجاز میباشد.

============================ لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
شماره دهم - تیرماه 1391 (بر روی تصویر کلیک نمائید)
When once you have tasted Flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been and there you will always long to return

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان