در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث کامپيوتر به بحث بپردازيد
Captain

Captain

نماد کاربر
1348

تشکر کرده: 2092 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 26 اسفند 1388 11:17

آرشيو سپاس: 10112 مرتبه در 877 پست

کابل رابط VGA to RCA!

توسط Java » سه شنبه 9 اسفند 1390 19:11

با سلام !
چند وقت پیش یکی از دوستانم که البته چندان سر رشته ای از کامپیوتر هم نداشت یک لپ تاپ DELL خریداری کرده بود و از من در خواستی داشت...
دوستم میخواست لپ تاپش رو به تلویزیونشون وصل کنه و برای این کار من رو خبر کرد.وقتی رفتم خونشون با تعجم دیدم که تلویزیونش یک تلویزیون قدیمیSONY هست که بجز ورودی آنتن معمولی فقط دارای ورودی  RCA هست
متاسفانه جستجوی یک هفته ای من برای یافتن یک رابط VGA to RCA توی بازار بوشهر و بندر عباس نتیجه نداده و هم اینک با دلی شکسته و قلبی ناامید در حال نگاشتن این خطوط هستم:
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

-------------------------------------------
اگه دوستانی که وارد هستند راهنماییم کنند متشکر میشم که:
1-آیا اصولا" همچین رابطی وجود داره بدون نیاز به یک مبدل خاص و ویژه که بتونه ورودی VGA رو به خروجی RCA تبدیل کنه؟

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

2-اگه ساخت چنین کابلی نیاز به مبدل و یا سخت افزار خاصی نداره, چطور میشه اون رو ساخت:

یعنی میخوام بدونم سه رنگ زرد ,سفید و قرمز رو به کدوم شماره های پورت VGA متصل کنم

متشکرم
............ودرویش به پادشاه گفت :این نیز بگذرد.....

http://valiasr-aj.com/persian/index.php

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Java تشکر کرده اند:
reza4087

Captain

Captain

نماد کاربر
1348

تاريخ عضويت

Re: کابل رابط VGA to RCA!

توسط Java » سه شنبه 9 اسفند 1390 23:14

یکی نیست توی سایت به من کمک کنه؟؟؟؟؟؟ :-(

Super Moderator

Super Moderator

نماد کاربر
1343

تشکر کرده: 2 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 7 مهر 1386 12:02

آرشيو سپاس: 5132 مرتبه در 948 پست

توسط Mahdi Mahdavi » سه شنبه 9 اسفند 1390 23:47

Gava,  عزیز سلام.
یک سوال: لپ تاپ مذکور پورت S video داره؟پورتی شبیه به PS2 یا موس های قدیمی؟
اگر داره که کارتون خیلی راحته.یک تبدیل S video to AV خریداری میکنید و صدا رو هم از فیش هدفون لپ تاپ میگیرید.
اگر نه 3 راه دارید.
1-کمی هزینه کنید.
کد: انتخاب همه

2-کمی حوصله کنید
و از طریق این دو لینک خودتون کابل رو بسازید.
در لینک اول میتونید پورت های VGA رو شناسایی کنید و در لینک دوم میتونید ارتباط اون ها رو با کابل های RCA پیدا کنید.
[code]
http://en.wikipedia.org/wiki/VGA_connector
[code]

3- یک تبدیل VGA to S video تهیه کنید :تهیه این تبدیل راحت تر از VGA to RCA هست" و بعد با کابل S video به تلویزیون متصل بشید.البته معلوم نیست جواب بده.باید تست کنید.

فکر کنم راه حل اول بهتره.هم راحت تره و هم این تبدیل امکانات زیادی رو در اختیارتون میزاره.
باز هم تحقیق میکنم ببینم این تبدیل جایی پیدا میشه یا نه؟
سوالی بود در خدمتیم.
ناگهان چقدر زود دیر میشود !

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Mahdi Mahdavi تشکر کرده اند:
FARSHAD.ADL, Java, reza4087, CAPTAIN PILOT, Solver

Captain

Captain

نماد کاربر
1348

تاريخ عضويت

توسط Java » چهارشنبه 10 اسفند 1390 00:17

با سپاس فراوان از آقا مهدی گل :razz:
باید چک کنم ببینم S-VIDEO داره یا نه....
فکر کنم تنها راه حل من همون راه حل شماره 2 باشه.
باز هم متشکرم :grin:  :razz:  :razz:  :razz:

Super Moderator

Super Moderator

نماد کاربر
1343

تشکر کرده: 2 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 7 مهر 1386 12:02

آرشيو سپاس: 5132 مرتبه در 948 پست

توسط Mahdi Mahdavi » چهارشنبه 10 اسفند 1390 06:43

خواهش میکنم.
مدل لپتاپ رو ذکر کنید.
فیشش شبیه فیش موس های ps2.
ناگهان چقدر زود دیر میشود !

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Mahdi Mahdavi تشکر کرده اند:
CAPTAIN PILOT, reza4087, Solver, FARSHAD.ADL

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3441

تشکر کرده: 272 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 20 اردیبهشت 1387 08:44

آرشيو سپاس: 13553 مرتبه در 2799 پست

توسط Solver » چهارشنبه 10 اسفند 1390 12:53

Gava,  

نخست تذکر بدم که احتیاط کنید، یک عده تو این موضوع کلاهبردار هستند و یک سری کابل را جای مبدل عرضه میکنند، در صورتی که در اکثر موارد چیزی که شما نیاز دارید کابل نیست بلکه یک مبدل است!

ما چند نوع اتصال داریم که به علت تشابه نوع فیش اکثرا اونها را یک دسته می دانند در حالی خیلی با هم فرق دارند:

کابل سفید، قرمز و زرد که در آن زرد ورودی ویدیو می باشد، سفید (L) و قرمز (R) هم ورودی استریو شما هستند. این کابل ها بیشتر مناسب سیستم نمایش NTSC هستند، که همه رنگ ها به علاوه سنکرون عمودی و افقی را در همان کابل زرد منتقل می کنند.

اما ما یک کابل دیگر داریم که استانداردش 3 فیش قرمز، زرد و آبی است. این کابل فقط تصویر را منتقل میکند و صوت از طریق یک کابل جداگانه سفید و قرمز منتقل می شود. در این کابل ها رنگ سبز حامل رنگ سبز (G) و همچنین تصویر (سنکرون عمودی و افقی) است، کابل آبی تنها حامل رنگ آبی (B) است و کابل قرمز نیز فقط حامل رنگ (R). در این سیستم قطعی کابل سبز برابر است با قطع کل تصویر اما قطعی کابل آبی یا قرمز فقط تصویر شما را دچار مشکل ترکیب رنگ می کند.

متاسفانه گاه این دو دسته کابل اشتباه می شوند و حتی من خودم مدل هایی دیدم که استاندارد رنگ را رعایت نکردند و خوب به اسم مبدل به فروش می رسند. اصل تفاوت این 2 کابل در اینجاست که نمایش گر شما از بین سیستم های PAL، NTSC و SECAM از کدامیک پشتیبانی می کند. به هر ترتیب این ها را گفتم که کمی نگاه تخصصی به موضوع داشته باشید.

اما در عمل و مورد شما:

:-) کابل مورد نظر شما وجود دارد، اما شما به همان مدل نیاز دارید که تصویر و سنکرون عمودی و افقی همگی در یک کابل ارسال شوند. چون قطعا نمایش گر شما توان ترکیب مدل ورودی RGb را ندارد، اون کابل نیاز داره که شما یک دستگاه برای اعمال سنکرون عمودی و افقی به دو رنگ آبی و قرمز هم داشته باشید که تلوزیون شما و اکثر تلوزیون های جدید نیز از این قابلیت بی بهره هستند.

شاید اشاره به این بد نباشد که یکی از مهمترین تفاوت آن تلوزیون ها که نمایش گر رایانه هم هستند در همین توانمندی است. وگرنه با کابل RCA یا مثلا S video به هر تلوزیونی می توان نمایش گر گفت! اما تفاوت در وجود همین دستگاه اعمال سنکرون عمودی و افقی به رنگ ها می باشد که اساسا عمل تشکیل تصویر را مشابه یک نمایشگر رایانه می کند.

من فکر کنم برای گرفتن یک کابل مناسب بهتر است جای خدمات کامپیوتری ها بروید سراغ شرکت هایی که کارشون دوربین مدار بسته است، یا حتی تعمیرگاه های تلوزیون. چون این دو دسته به خوبی متوجه این تفاوت هستند و خوب پولتون بابت خرید یک کابل اشتباه هدر نخواهد رفت.

اما در مورد سخت افزار، مبدل های مربوطه نیز وجود دارد که علاوه بر خروجی های مختلف ضمن کنترل سیگنال امکان استفاده همزمان از چند نمایشگر را هم به شما می دهند. برای این مورد هم سراغ فروشگاه های کامپیوتری برید که در اونا تجهیزات شبکه و سویچر ها فروخته می شود.

هر چند در نگاه اول ساخت کابل پیچیده به نظر میرسد اما نکته مهم تر از پیچیدگی ساختش، کیفیت خروجی است که اگر در اتصالات ظرافت لازم را به خرج ندهید کیفیت خوبی به دست نمیاد با توجه به آنالوگ بودن تلوزیون. من خودم تجربه ساخت چندین مدلش را دارم حتی تبدیل S video را برای تلوزیون های سونی قدیمی با قاب چوبی بزرگ را هم ساختم که اونها اصلا ورودی جز آنتن و فیش RF ندارند. اما توصیه ام به شما نخست مبدل ها و استفاده از آن هاست و بعد کابل آماده و آخرین راه حل ساختن مدل دست ساز.

ضمناً نمایش گر شما (تلوزیون فاقد ورودی S Video) جزو دسته CRT های منسوخ شده به حساب میاد البته به عنوان یک نمایشگر برای رایانه منظورم هست و به همین دلیل شما کنترل چندانی روی تصویری که در اون مشاهده می کنید هم از نظر تنظیم ابعاد و هم دیگر خصوصیات نخواهید داشت حتی شاید تصویر شما فقط سیاه و سفید نمایش داده شود. اگر اینطور بود بگید تا بگم از کجا تنظیمات را در صورت وجود تغییر بدهید.

یک نمونه از این مبدل ها: http://www.monoprice.com/products/produ ... largeimage

یک نمونه از این کابل ها که من در شیراز به قیمت 8.000 تومان خرید کرده بودم، الان تو آمازون زده 12$ پس اون احتمالاً ساخت داخل بوده و باید با کمی جستجو گیرتون بیاد ازش:

همانطور که پیداست این کابل فقط کابل زرد رنگ خروجی را داره که دیگر تلوزیون شما نیاز به اعمال سنکرون عمودی و افقی روی رنگ ها را ندارد و در حقیقت کابل زرد حامل کل تصویر است. برای صدا نیز چند روش وجود داره که ساده ترینش همون چیزی است که مهدی جان گفتند.

Never is never an option +

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Solver تشکر کرده اند:
CAPTAIN PILOT, nima-rad, Mahdi1944, Java, FARSHAD.ADL, reza4087

Captain

Captain

نماد کاربر
1348

تاريخ عضويت

توسط Java » چهارشنبه 10 اسفند 1390 15:51

با تشکر از میلاد ومهدی عزیز !
من امروز نوشته های شما دو عزیز رو چندین بار خوندم  تا از تفهیم کامل موضوع برای خودم مطمین بشم.
متاسفانه من یک مورد کابل VGA TO RCA( مثل همونی که میلاد عزیز ذکر کردند) رو تهیه کردم اما در خروجی,بجای  سه رنگ قرمز , زرد , سفید دارای سه رنگه قرمز , آبی, سبز بود. والبته از این کابل به هیچ عنوان نتونستم جواب رضایت بخش بگیرم و بجز مقداری پارازیت  و البته تصاویری شبیه تصاویر NTSC چیزی دیگری تحویل من نداد.
حال دو راه حل بیشتر ندارم یا اینکه از همون مراکزی که میلاد گفت دنبال اون کابل بگردم و یا اینکه کابل رو خودم بسازم.
اما با فرض اینکه من توی شهرمون نتونم اون کابل رو تهیه کنم از شما خواهش میکنم نحوه ساخت این کابل رو به من یاد بدید.
برای گرفتن خروجی از VGA  مورد نظر من نیاز به سه رنگ زرد , سفید , قرمز دارم.
همون طور که توی این جدول میبینید

جلوی سه تا از این خروجی های VGA عبارت قرمز نوشته شده, و یک خروجی زرد و سفید.
1و6و13 قرمز__12 زرد__14سفید

میخوام بدونم آیا با اتصال کابلی که خریداری کرده ام به رنگ هایی که ذکر کردم میتونم جواب بگیرم یا نه؟
و اینکه کدوم رنگ قرمز جواب مورد نظر منه؟
:razz:

FARSHAD.ADL, reza4087, CAPTAIN PILOT

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3441

تشکر کرده: 272 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 20 اردیبهشت 1387 08:44

آرشيو سپاس: 13553 مرتبه در 2799 پست

توسط Solver » چهارشنبه 10 اسفند 1390 21:52

راستش من فکر کنم تهیه یک کابل برای شما راحت تر باشد، چون شرح ساخت این مبدل کار نسبتا سختی هست اینجا. خصوصا که بحث فقط اتصال سیم ها نیست و شما باید از قطعات الکتریکی و یک IC هم استفاده کنید تا سنکرون عمودی و افقی را با سه رنگ میکس کنید روی یک رشته کابل کامپوزیت. همانطور که ابتدا پست قبلم گفتم، اصلا هیچ کابلی وجود ندارد که به تنهایی قابلیت داشته باشد و شما یک مبدل دارید. اما خوب چون این مبدل می تواند خیلی کوچک باشد در خود محافظ فیش VGA تعبیه می شود. فکر کنم تهیه قطعات الکتریکی و یک پورت VGA غیر پرسی برای شما به مراتب دشوار تر از تهیه مدل آماده همچین کابلی باشد و شاید هم از نظر کیفیت و هم از نظر هزینه با صرفه تر این است که مدل آماده را تهیه کنید.

ضمناً کیفیت تصویر شما در صورت استفاده از کامپوزیت (تک کابل) شاید در بهترین رزولشن آن 640 در 480 باشد که چندان مطلوب نیست.

من فکر کنم از فروشگاه های آنلاین فارسی جستجو کرده و خرید اینترنتی داشته باشید که محصول را براتون بفرستند.

Never is never an option +

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Solver تشکر کرده اند:
CAPTAIN PILOT, Java, reza4087, Mahdi Mahdavi

Captain

Captain

نماد کاربر
1348

تاريخ عضويت

توسط Java » چهارشنبه 10 اسفند 1390 22:13

ممنون از راهنمایی...
من تصور میکردم تنها با اتصال سیم میتوان مشکل رو حل کرد.
خوب از فردا میرم میگردم دنبال همون کابلی که گفتی :razz:
باز هم متشکرم :P

Solver