صفحه 1 از 2

اسرار فني و حيرت آور آلمان نازي

ارسال شده: شنبه 5 فروردین 1385, 12:08 am
توسط Reza6662
گشودن اسرار فنی آلمان نازی
تصویر
شصت سال قبل، آمريکا دانشمندان نازی را برای هدايت پروژه های پيشرو اين کشور مانند رقابت برای تسخير فضا به خدمت گرفت. اين مردان تکنولوژی های مرزشکنی را در اختيار آمريکا گذاشتند که حتی امروز نيز در خط مقدم علم و تکنولوژی قرار دارد، اما اين دستاورد بی هزينه نبوده است.
پايان جنگ جهانی دوم شاهد تکاپوی فشرده برای دست يافتن به اسرار انبوه فنی آلمان نازی بود. متفقين برای به چنگ آوردن حداکثر تجهيزات و تخصص ممکن از ويرانه های رايش تقلا می کردند و همزمان سعی داشتند مانع دسترسی سايرين به اين اسرار شوند.
وسعت و عمق دستاوردهای فنی بسیار پیشرفته ی آلمان، کارشناسان متفقين که نيروهای مهاجم را در سال 1945 همراهی می کردند به حيرت افکند.

موشک وی-2 از اولین موشکهای زمین به زمین (ساخت آلمان نازی)
تصویر

راکت های مافوق صوت، گاز عصبی، هواپيمای مجهز به موتور جت، موشک های هدايت شونده، فناوری تجسسی و آلات پيشرفته زرهی تنها برخی از فناوری های بديعی بود که در آزمايشگاه ها، کارگاه ها و کارخانه های نازی، حتی در زمانی که در آستانه شکست بودند، توسعه می يافت.
آمريکا و اتحاد جماهير شوروی در نخستين روزهای جنگ سرد درگير مسابقه ای عليه زمان برای شکستن اسرار علمی هيتلر شدند.
در ماه مه 1945، قشون تحت فرمان استالين آزمايشگاه های اتمی در موسسه معتبر کايزر ويلهلم در حومه برلين را تحت کنترل درآوردند و بذر آنچه را بعدا به زرادخانه وسيع اتمی شوروی بدل شد تقديم پيشوای خود کردند.
آمريکايی ها درست پيش از آنکه نيروهای شوروی مجتمع وسيع نوردهازن را که در دل رشته کوه های هارتز در صفحات مرکزی آلمان ساخته شده بود تصرف کنند، موشک های وی-2 را از آن خارج کردند.
به علاوه تيمی به سرپرستی ورنر وان بران که وی-2 را ساخته بود نيز به دست آمريکايی ها افتاد.

وان بران: چهره متشخص ناسا و افسر سابق اس اس
تصویر

جنايات
هيو نِر، معاون فرمانده نيروی هوايی آمريکا در اروپا، کوتاه زمانی پس از به چنگ آوردن اين غنايم نوشت: "اشغال تشکيلات علمی و صنعتی آلمان اين موضوع را که ما در بسياری از زمينه های پژوهشی به گونه تکان دهنده ای عقب مانده ايم آشکار کرد."
"اگر از اين فرصت برای به چنگ آوردن تشکيلات و مغزهايی که آن را توسعه داده اند استفاده نکنيم و آن دو را فورا به کار نگيريم، بايد برای کشف عرصه ای که قبلا کاوش شده تلاش کنيم که ما را چندين سال عقب خواهد انداخت."
به اين ترتيب پروژه موسوم به "گيره کاغذ" آغاز شد که طی آن وان بران و بيش از 700 نفر ديگر از دانشمندان آلمانی را به طور مخفيانه بدون آگاهی متحدان آمريکا به آن کشور منتقل شدند. اين پروژه هدف پيچيده ای نداشت: "بهره برداری از دانشمندان آلمانی برای پروژه های پژوهشی آمريکا و جلوگيری از دسترسی اتحاد جماهير شوروی به اين معدن غنی فکری."
پس از آن تحولات سريعی روی داد: پرزيدنت ترومن پروژه "گيره کاغذ" را در ماه اوت 1945 تصويب کرد و سه ماه بعد در روز 19 نوامبر نخستين گروه از دانشمندان آلمانی وارد خاک آمريکا شدند.
با اين حال يک مشکل عمده وجود داشت. ترومن به وضوح دستور داده بود که هرکسی که "عضويت او در حزب نازی ثابت می شود و در فعاليت های آن شرکت داشته يا از حاميان فعال حکومت نظامی نازی ها بوده است" از اين پروژه حذف شود.
براساس اين معيار، حتی شخص وان بران، برای خدمت در آمريکا واجد شرايط نبود. او علاوه بر عضويت در سازمان های مختلف نازی از اعضای بلندپايه "اس اس" (از سازمان های موازی گشتاپو) بود. در پرونده امنيتی او درج شده بود که وی يک "خطر امنيتی" به حساب می آيد.
افراد ذيل از جمله همکاران وان بران بودند:
• آرتور رودلف، مدير کل عملياتی نوردهازن، جايی که 20 هزار برده که به کار اجباری واداشته شده بودند در جريان توليد موشک های وی-2 جان باختند. او تيم سازنده راکت "Saturn V" را که "صد در صد نازی، از نوع خطرناک" وصف می شد سرپرستی می کرد.

آرتور رودلف: یک فرد 100 درصد نازی در استخدام ناسا
تصویر

• کرت ديبوس، متخصص پرتاب موشک و از افسران اس اس. در پرونده او آمده بود: "او بايد به عنوان تهديدی برای امنيت نيروهای متفقين تحت نظر و کنترل باشد."
• هوبرتوس استراگهولد، که بعدا "پدر پزشکی فضايی" لقب گرفت سيستم های "زيست ياری" تعبيه شده در فضاپيماهای ناسا را طراحی کرد. برخی از زيردستان او در اردوگاه های داکائو و آشويتس، آزمايش های انسانی انجام می دادند، جايی که اسرا منجمد شده و در اتاقک های کم فشار قرار داده می شدند که معمولا به مرگ آنها منجر می شد.
تمامی اين افراد از صافی اخلاقی گذرانده شدند تا به آمريکا خدمت کنند: ارتش آمريکا که پيروزی در جنگ سرد، نه برقراری عدالت را، نخستين اولويت خود می دانست، بر جناياتی که ادعا می شود اين افراد مرتکب آن شده بودند سرپوش گذاشت و لکه های سياه را از پيشينه آنها زدود.
و گيره ای که اطلاعات تازه آنها را در پرونده های شخصی محکم می کرد وجه تسميه کل اين عمليات شد. با گذشت شصت سال، ذره ای از اهميت ميراث آن پروژه کاسته نشده است.
می توان استدلال کرد که هواپيمای موسوم به "هورتن هو 229" با روکشی از تخته سه لای باردار کربنی با بال های رو به عقب که از چشم رادار مخفی می مانند و در سال 1944 ساخته شد نخستين هواپيمای تجسسی جهان بود.
ارتش آمريکا يکی از اين مدل ها را در اختيار شرکت هواپيماسازی "نورتراپ" گذاشت. اين شرکت بعدا بمب افکن های تجسسی بی-2 را که از کليه جهات کاربردی نمونه مدرن هورتون بود ساخت.

Horten GO 229 که بمب افکن آمريکایی B-2 با الهام از این طرح سال 1944 هواپيمای آلمانی ساخته شده
تصویر
تصویر

موشک های کروز هنوز بر طرح موشک وی-1 استوار است و موتور جتی که نيروی محرکه هواپيمای "هايپرسونيک" پيشرفته ناسا موسوم به اکس-43 (با سرعتی پنج برابر صوت) را فراهم می کند تا حدود زيادی مديون پيشگامان صنعت جت آلمان است.
همچنین آلمان، تاسیسات بسیار عظیمی را در تلمارک واقع در نروژ برای تولید آب سنیگن و غنی سازی اورانیوم ایجاد کرده بود که اگر بمب افکن های انگلیسی آنجا را بمباران نمی کردند در همان سال 1944 اولین سلاح هسته ای آلمان، آماده ی استفاده شده بود.
علاوه بر اينها، شمار بزرگ اسناد پروژه گيره کاغذ که هنوز محرمانه است باعث شده بسياری از کارشناسان، از جمله نيک کوک، مشاور هوافضای "هفته نامه دفاعی جينز" مظنون باشند که آمريکا ممکن است به توسعه فناوری های حتی پيشرفته تر نازی پرداخته باشد که از جمله آنها دستگاه های ضدجاذبه است که منبع بالقوه ای برای مقادير وسيعی انرژی خواهد بود.
کوک می گويد که اين فناوری "می تواند چنان ويرانگر باشد که صلح جهان را به خطر خواهد انداخت و آمريکا تصميم گرفته است آن را برای مدت های مديد مخفی نگاه دارد."
اما خيلی ها ضمن کف زدن برای موفقيت غيرقابل انکار پروژه گيره کاغذ، ترجيح می دهند هزاران نفری را که جان باختند تا نوع بشر به فضا برود به ياد بياورند.

منابع:
خودم
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

ارسال شده: شنبه 5 فروردین 1385, 1:47 am
توسط Dr.Akhavan
مطلب بسیار کاملی بود
دستت حسابی درد نکنه :D

ارسال شده: شنبه 5 فروردین 1385, 1:57 am
توسط Reza6662
akhavan_a نوشته شده:مطلب بسیار کاملی بود
دستت حسابی درد نکنه :D

ممنون :)
بالاخره از 600 تا عضو اینجا یک نفر این مطلب منو که چند روز روش کار کردم خوند. :sad:

ارسال شده: شنبه 5 فروردین 1385, 2:20 am
توسط Dr.Akhavan
باز هم خوبه برای تو من نظر میدم :-)
من بد بخت را بگو که هی مطلب در مورد خواص گیاهان جمع میکنم. اخرشم هم کسی نظر نمیده :lol: :lol: :lol:
ابن هم لینک من: http://www.centralclubs.com//viewtopic.php?p=4618#4618
:-)

ارسال شده: یک شنبه 6 فروردین 1385, 12:40 pm
توسط Mahdi1944
Reza6662,
واقعا هيرت آور و جالب بود :-(
رضاي عزيز دوستان چه حال و چه آينده قدر زحمات شما رو مي‌دونند، اين رو مطمئن باشيد :) :D
من هم به سهم خودم کمال تشکر رو از شما دارم :)

ارسال شده: یک شنبه 6 فروردین 1385, 12:46 pm
توسط Ami R 940
البته من تشکر نمي کنم هميشه به اين دليل است که تاپيک ها شلوغ نشه ولي رضا اينبار نمي تونستم تشکر کنم خيلي جالب بود

البته راستي از انقلاب 57 اطلاعاتي داري؟؟//

ارسال شده: یک شنبه 6 فروردین 1385, 12:54 pm
توسط Mahdi1944
Ami R 940,
انقلاب 57 کجا؟
چه جور اطلاعاتي؟

ارسال شده: یک شنبه 6 فروردین 1385, 12:59 pm
توسط Reza6662
البته راستي از انقلاب 57 اطلاعاتي داري؟؟

چه جور اطلاعاتي مي خواي؟ من تهيه مي کنم ولي فکر کنم مربوط به قسمت ادوات جنگي نشه. :-(

ارسال شده: یک شنبه 6 فروردین 1385, 1:23 pm
توسط Ami R 940
Reza6662,

Mahdi1944,من در اين مورد يه کتابي پيدا کردم مي توانيد از لينک زير دانلود کنيد فکر نکنم کامل تر از اين پيدا بشه پيشنهاد ميکنم دريافتش کنيد[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

ارسال شده: یک شنبه 6 فروردین 1385, 2:34 pm
توسط آرمان
سلام رضا جان

باور کن اينقدر ناراحت شدم از اينکه اعضاي گستاخي چون شهاب و چمران و سعيد و...تو آيروسپيس به شما توهين کردن...و منصور که آيدي شما رو بن کرد....ولي من با جون و دل ازتون دفاع کردم و تا روزي که من با شما خواهم بود
هميشه پشتيبان شما هستم و شما رو دوست دارم...هميشه :) :) :) :) :)

در ضمن واقعاً مطلب جالبي بود....واقعاً....دستتون درد نکنه بابت زحمت هايي که مي کشين...البته بابت نظر ندادن کاربرها
نگران نباشيد...من بالاتر از 100 مقاله تو آيروسپيس نوشتم و کسي حتي اعتنا هم نکرد...ظاهراً اونجا عکس بيشتر از مقاله هاي فني ارزش داره....

در ضمن از همين امروز کارمو تو اين فروم هم در کنار شما و به عنوان يک زير دست بسيار جزئي شما شروع مي کنم

هميشه پايدار و موفق باشيد... :smile:

ارسال شده: یک شنبه 6 فروردین 1385, 2:55 pm
توسط Mahdi1944
آرمان,
بنده هم ورود شما رو به اين فروم خوش‌امد ميگم و از اينکه فرد با سابقه‌اي همچون شما رو در اين سايت مي‌بينم بسياتر خوش‌حال هستم

ارسال شده: یک شنبه 6 فروردین 1385, 4:21 pm
توسط Reza6662
آرمان,
آرمان جان خيلي خوش اومدي
اينجا فروم خودته
افتخار من هست که در کنار شما فعاليت کنم. :)