صفحه 1 از 1

تقویم هجری شمسی از کجا آمد.

ارسال شده: پنج شنبه 4 بهمن 1397, 4:15 pm
توسط sinaset
زمان در حال گذر است و از آدمیان نیز عبور می کند. آن ها را از قطار خود، پیاده کرده به راهش ادامه می دهد و این حرکت بر مدار دایره ای شکل صورت می گیرد.
 
تصویر
گردش زمین به دور خودش، به دور خورشید و چرخش ماه به دور زمین، میلیون سال است که بی درنگ، استمرار دارد.
یافتن موقعیت زمانی برای بشر، همیشه یکی از مهم ترین چیزهایی بوده که ذهن او را به خود مشغول داشته است. کمتر کسی را می توان پیدا کرد که «هنگام» یا تاریخ دقیق روزی که در آن است را نداند یا اینکه رویدادهای مهمی مثل روز اول سال یا مناسبت های فرهنگی یا مذهبی را فراموش کند.
تصویر

در ایران، مردم برای درک زمان به دو نوع تقویم دسترسی دارند، یکی تقویم «هجری قمری» که در واقع تقویم مذهبی ایرانیان است و دیگری، تقویم «هجری شمسی» که آن را به عنوان تقویم رسمی ایران می شناسیم و جزو دقیق ترین گاه شماری های دنیا است.

اما داستان به وجود آمدن تقویم هجری شمسی هم خواندنی است؛ تا قبل از اینکه اسلام وارد ایران شودهر سال شامل 365 شبانه روز در طول 12 ماه بود، اما از آنجایی که در اصل یک سال واقعی 365 روز و 5 ساعت و 48 دقیقه و 49 ثانیه بود اما سالی که ساسانیان تعیین کرده بودند، سرراست 365 روز بود، به همین خاطر این 5 ساعت و 48 دقیقه و 49 ثانیه، هر 4 سال یک بار،

باعث می شد که عید نوروز دقیقاً با اول فروردین ماه هماهنگ نباشد. و جالب اینجاست که هر 120 سال یک بار این یک روز تبدیل به یک ماه می شد.

به همین دلیل منجمان ساسانی تصمیم گرفتند که با گذشت هر 120 سال، یک سال را به صورت چرخشی 13 ماهه حساب کنند. یعنی بعد از 120 سال اول، دو ماه فروردین و بعد از 120 سال دوم، دو ماه اردیبهشت داشته باشند و به همین ترتیب تا ماه اسفند پیش بروند.

این رویه تا پایان دوره ساسانی رعایت می شد و مشکل محاسبه تقویم تقریباً فراموش شده بود تا اینکه این نوع محاسبه بعد از اسلام به فراموشی سپرده شد و دوباره هر اتفاق تاریخی متناسب با تغییرات طبیعت اتفاق نمی افتاد تا اینکه دولت سلجوقی در سده 5 هجری به دلیل همین اشتباهات به این نتیجه رسید که تقویم جدیدی به وجود بیاورد به همین دلیل حکیم عمر خیام نیشابوری این مسئولیت را بر عهده گرفت تا به همراه گروهی از منجمان برجسته با تتنظیم تقویم جلالی به نابسامانی های موجود در گاه شماری پایان دهد.
تصویر
تقویم جلالی در روز جمعه 9 رمضان سال 471 هجری قمری تاسیس شد و از آنجا که در زمان جلال الدین ملکشاه سلجوقی به وجود آمد، تقویم جلالی نام گرفت.

بر اساس این تقویم، همه سال از اول بهار آغاز می شود و در آن بهار و تابستان، هر یک فصل 93 روز، پاییز 90 روز و زمستان 89 روزه است.

سال جلالی، هیچ وقت از طبیعت عقب نمی ماند البته به همین دلیل است که سال های کبیسه می گیرند اما پس از گذشت 28 یا 29 سال، کبیسه گرفتن بعد از 5 سال اجرا می شود یعنی به جای آن که سال 32 را کبیسه حساب کنند، سال 33 راکبیسه می گیرند.

در تمام سال ها، این تقویم که به لطف وجود ریاضیدانان و منجم ایرانی، حکیم عمر خیام، به عنوان یکی از بی نقص ترین تقویم های دنیاست همچنان پابرجاست و تاریخ را کاملاً هماهنگ با تغییرات طبیعت در اختیار ایرانیان قرار می دهد.
در زمان حکومت عمربن خطاب، خلیفه دوم مسلمانان، به توصیه حضرت علی (ع) هجرت پیامبر اسلام از مکه به مدینه مبدا تقویم هجری قمری قرار گرفت، این تقویم که توسط مسلمانان استفاده می شود بر اساس چرخش ماه تنظیم می شود.
تقویم هجری قمری در تعیین تاریخ بسیاری از رویدادها و مناسبت های اسلامی مانند آغاز یا پایان ماه رمضان، تعیین ایام و موسم حج واجب (تمتع) و یا تعیین ماه های حرام و عزاداری، ملاک انجام فرایض دینی و تکریم شعائر مذهبی است.

منبع: نشریه نارنگی
تنظیم: فهیمه امرالله
به نقل از تبیان

Re: تقویم هجری شمسی از کجا آمد.

ارسال شده: پنج شنبه 4 بهمن 1397, 4:19 pm
توسط sinaset
باسلام.

5 ساعت و 48 دقیقه.. که تقریبا میشه همون 6 ساعت! و حالا اگر 6 رو ضربدر 4 کنیم،میشود 24 ساعت..! این یعنی تقریبا همون 4 سال یک بار .. یک روز اضافه به ماه (یعنی 30 روزه شده ماه اسفند!)

این 5 ساعت و 48 دقیقه اضافه .. داستان برای این تقویم شد...:ch:
باتشکر.

Re: تقویم هجری شمسی از کجا آمد.

ارسال شده: پنج شنبه 4 بهمن 1397, 11:39 pm
توسط Hesam - 1994
 در گذشته فکر میکردم روز هجرت پیامبر مصادف با اول بهار و اول سال قمری با هم حساب شده 😅
جهت آگاه سازی دوستان باید عرض کنم اولین روز بهار در سال هجرت پیامبر رو ابتدای سال یکم شمسی و ابتدای محرم سال هجرت پیامبر رو اغاز سال یکم قمری در نظر گرفتن

یعنی پیامبر در روز دوشنبه 24 شهریور سال یکم شمسی مصادف با 1 ربیع الاول سال یکم قمری و 13 سپتامبر سال 622 میلادی از مکه به مدینه هجرت فرمودن
همچنین اولین روز سال قمری یعنی 1 محرم سال یکم هجری قمری مصادف است با جمعه 27 تیر ماه سال یکم شمسی - 16 ژوئیه سال 622 میلادی
و اولین روز سال شمسی یعنی 1 فروردین ماه سال یکم شمسی مصادف است با جمعه 19 مارس 622 و به حساب هجری قمری میشود 30 شعبان سال منفی یکم هجری قمری 🌟
تصاویر زیر برگرفته از مقاله تقویم سال یکم هجری شمسی اثر ایرج ملک پور از مجله تحقیقات اسلامی می باشد
 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] ISC (18 صفحه - از 121 تا 138)
برای رجوع به کتابخانه نور میتوانید روی لینک کلیک کنید
  تصویر

تصویر

تصویر

Re: تقویم هجری شمسی از کجا آمد.

ارسال شده: جمعه 5 بهمن 1397, 10:44 am
توسط Peyman-Phantom-1351
sinaset نوشته شده:
پنج شنبه 4 بهمن 1397, 4:19 pm
باسلام.

5 ساعت و 48 دقیقه.. که تقریبا میشه همون 6 ساعت! و حالا اگر 6 رو ضربدر 4 کنیم،میشود 24 ساعت..! این یعنی تقریبا همون 4 سال یک بار .. یک روز اضافه به ماه (یعنی 30 روزه شده ماه اسفند!)

این 5 ساعت و 48 دقیقه اضافه .. داستان برای این تقویم شد...:ch:
باتشکر.

یک سال کبیسه دیگر هم داریم که هر 25 سال هست، علاوه بر ان چهار سال،
دقیق خاطرم نیست شاید حدود بیست سال پیش دو تا سال کبیسه پشت هم داشتیم که به همین دلیل بود

Re: تقویم هجری شمسی از کجا آمد.

ارسال شده: جمعه 5 بهمن 1397, 2:47 pm
توسط sinaset
باسلام 

ظاهرا همینطوره ، و هر مدت زمانی طولانی هم،یک ساله کبیسه جداگانه هم هست.. احتمالا اونم برای تنظیم این مقدار ساله اضافه هستش . 

ظاهرا یه بنده خدایی هم تا سال 3000 خورده ای ایرانی رو همه سالهای کبیسه و .. رو ساخته و تنظیم کرده .
---

تقویم قمری: گردش دقیق ماه به دور زمین و اثرات ان به روی زمین
تقویم شمسی:گردش دقیق زمین به دور خورشید و اثرات ان به روی زمین
تقویم میلادی:گردش دقیق زمین به دور خورشید (ادعا شده،جزو دقیق ترین و کم خطا ترین گاه شمارهاست!!)

باتشکر.

Re: تقویم هجری شمسی از کجا آمد.

ارسال شده: جمعه 5 بهمن 1397, 8:23 pm
توسط Hesam - 1994
زمان تقویم میلادی گرگوری در 3322 سال یک روز با واقعیت اختلاف پیدا میکنه
اما در گاهشماری ایرانی در هر 2389830 سال یک روز با واقعیت اختلاف پیدا میکنه  👏   

لذا گاهشماری ایرانی دقیقترین گاهشماری می باشد 💕
 

Re: تقویم هجری شمسی از کجا آمد.

ارسال شده: جمعه 23 فروردین 1398, 10:03 pm
توسط Mahdi1944
جالبه که تقویم عبری هم شمسی و قمری داره ...