صفحه 1 از 1

با خانه‌هاي هوشمند آشنا شويد

ارسال شده: دو شنبه 22 آبان 1385, 1:06 am
توسط Leila
امروزه خانه هوشمند يك كلمه بيگانه و عجيب براي مردم است. اما دانشمندان و متخصصان معتقدند در آينده نزديك اين واژه براي همگان مفهومي بديهي و معمولي خواهد شد. و بالاخره تلاش بشريت در اين زمينه نتيجه خواهد داد. در سال
1921 يك معمار به نام «كلو برزير» براي اولين بار تصميم به ساخت يك خانه هوشمند گرفت. اين اولين‌بار بود كه بشر چنين ايده‌اي را در ذهن بپروراند. او تصميم خود را عملي كرد اما پروژه او نه تنها با شكست مواجه شد بلكه يك رسوايي بزرگ در علم و فن نيز محسوب شد. چرا كه به جاي اين‌كه هدف اصلي آن رفاه و آسايش ساكنانش باشد از خانه‌هاي معمولي‌شان بيشتر براي آنها دردسر ايجاد مي‌‌كرد. به‌طوري كه هيچ خانواده‌اي حاضر نشد در آن زندگي كند. از آن پس بشر روياي ساخت خانه هوشمند را در ذهن مي‌‌پروراند.


تصویر


امروزه با پيشرفت علم و فناوري ديد بشر نسبت به ساخت چنين خانه‌اي وسيع‌تر شده است. ارتباط، اطلاعات و استفاده از فناوري ارتباطات پيشرفته در همه زمينه‌هاي زندگي شخصي امروزه در اولويت قرار دارد. چندي پيش گروه مهندسي و تحقيق شركت«T- com house» با همكاري متخصصان شركت «زيمنس» خانه‌اي هوشمند را در مركز «برلين» احداث كردند. و آن‌ را به نمايش عموم گذاشتند. سازندگان اين بنا با عناوين جنجالي مانند «زندگي در آينده» و «خانه ديجيتالي» توجه بسياري از رسانه‌هاي دنيا را به خود جلب كردند. اين ساختمان در متراژ 240 متر مربع در خيابان 13 «برلين» احداث شده است و به بازديد علاقه‌مندان درآمده است. تا چند ساعتي را در اين خانه اتوماتيك سپري كرده و زندگي آينده را
تجربه كنند. اين خانه از بيرون مانند خانه‌هاي معمولي به نظر مي‌‌رسد. اما اسرار آن در درون آن نهفته است. سقف اين ساختمان به سلول‌‌‌هاي خورشيدي بي‌‌شماري مجهز است.

اين خانه به فناوري ارتباطي فوق‌العاده مجهز شده است. صبح زود كه اعضاي خانواده كم‌كم خود را براي تلاش روزانه آماده مي‌‌كنند، كركره‌هاي آن خود به خود بالا مي‌‌روند. با بيدار شدن هر عضو خانواده چراغ اطاق او به‌طور خودكار روشن شده و يك نور ملايم و مناسب براي روز را در ساختمان ايجاد مي‌‌كند.

دماي همه اطاق‌ها به‌طور خودكار روي يك دماي مناسب و مطبوع تنظيم شده است. اگر شخصي از اعضاي خانواده دچار بيماري و كسالتي باشد، دماي اطاق او به‌ صورت كاملا هوشمند روي درجه حرارت مناسب براي بيماري تنظيم مي‌‌شود. زن شاغل خانواده مي‌‌تواند بدون حضور در محل كار، در اطاق كارش در ويدئو كنفرانسي كه در شركتشان برگزار شده، حضور داشته باشد و پس از پايان كنفرانس اطلاعات و نظراتش را در كوتاه‌ترين زمان به شركت محل كارش بفرستد.


روساي شركت‌هاي «T- com» و «زيمنس» «وبرهايس» و «نيكرمن» در مصاحبه‌اي مطبوعاتي گفتند تمامي اعضاي خانواده با كمك وسايل ارتباطي پيشرفته و تكنيكي كه در اطاق‌ها تعبيه شده با يكديگر ارتباط برقرار مي‌‌كنند و هيچ نيازي نيست كه همديگر را صدا بزنند. در همه اطاق‌هاي اين ساختمان، نمايشگر و اينترنت در دسترس است. همراه با يك دستگاه كنترل كه اندازه آن دو برابر گوشي موبايل است و اعضاي خانواده به جاي دسته كليد آن را همراه خود دارند. و با آن كنترل همه وسايل ساختمان را انجام مي‌‌دهند آنها با كمك اين دستگاه هم تلفن مي‌‌زنند، هم پيام كوتاه مي‌‌نويسند و هم روشنايي، اجاق گاز، يخچال و تلويزيون و تمامي وسايل و تجهيزات خانه را از راه دور كنترل مي‌‌نمايند. اين خانه همه روزهاي تعطيل به روي بازديد كنندگان باز است. و با نظرسنجي‌‌هاي كه به عمل آمده تاكنون چندين ميليون نفر خواهان زندگي در چنين خانه مجهزي بوده‌اند.


منبع: GEO