صفحه 1 از 4

هواشناسی

ارسال شده: شنبه 3 فروردین 1398, 9:00 pm
توسط bamn
تصاویر ماهواره ایی هواشناسی 24 ساعت اخیر

(به منظور جلوگیری از افزایش حجم دیتای تایپیک ، تصویر حذف گردید)

Re: هواشناسی

ارسال شده: یک شنبه 4 فروردین 1398, 3:01 am
توسط MOHAMMAD_ASEMOONI
سلام
.
تشکر از شما
.
سوال:
به نظرتون این بارانهای سیل آسا علتش بارور کردنِ بی حساب و کتاب و بیش از حدِ ابرها نیست ؟
.
یادمه چند سال پیش , بارانهای خوبی در یک پاییز و زمستان داشتیم . بعداً اومدند توی تلویزیون و گفتند :
اون بارونهای خوبی که دیدین علتش این بود که ما ابرها رو بارور کردیم
.
ممکنه دیگه حالا صداش رو درنمیارند تا مردم خشمگین نشند از بارور کردنِ اشتباهِ ابرها و سیلها و خسارتها .
.
لازم به ذکر هست که این بارانهای سیل آسا باعث آبگیریِ سدها و افزایش مخازنِ زبرزمینی میشه و ازش هزاران میلیارد تومن پول درمیارند با فروش آب و برق یعنی حتی خسارتهایی که پرداخت میکنند به سیل زده ها از جیب کسی نیست بلکه یک هزارم از پولهایر هست که از فروش آب و برق گیرشون میاد
.
.

===================================
.
صرفه جویی های میلیونی در هزینه های خودرو و زندگی
.
topic-t107118-1008.html
.
topic-t106890-96.html

Re: هواشناسی

ارسال شده: یک شنبه 4 فروردین 1398, 10:17 am
توسط alendark
سلام این حجم از بارش نمیتونه به علت بارور کردن ابرها باشه علت اصلی تغییر الگوی اب وهوایی هست خسارت سیل هم مربوط میشه به ناکارامدی فساد دزدی بعضی از مسولین محلی در قطع درختان بالا دست که باعث شد این حجم اب روانه سدها بشه خارج از ظرفیت سد که به اجبار دریچه های سدهای تجن و منطقه گرگان رو باز کنند وقتی منطقه عاری از پوشش گیاهی میشه دیگه خاک قابلیت جذب اب رو از دست میده.

Re: هواشناسی

ارسال شده: یک شنبه 4 فروردین 1398, 11:06 am
توسط bamn
با سلام خدمت شما دوستان گرامی .

جناب آسمانی ، بنده هم با نظر alendark موافق هستم . این حجم از بارش را نمی توان به صورت مصنوعی و با بارور سازی ابرها ایجاد کرد . بعلاوه نکته ایی که در این چند روز درباره سیل گلستان مسکوت مانده و به آن اشاره نمی شود این است که با وجود همه خسارات ایجاد شده و زیان ها و زحمت های به وجود آمده و کاستی هایی که در مدیریت و امدادرسانی وجود داشته ، در مقایسه با مقیاس گسترده سیل به راه افتاده و خسارات مادی وارده ، تلفات جانی خیلی کم بوده و می دانیم که هیچ چیز ارزشمندتر از جان انسان نیست!

یادم هست در دهه هشتاد (اگر اشتباه نکنم سال های 80 و 82 یا 81 و 82) دو بار (و هر دو بار در مردادماه) در استان گلستان سیل های بزرگ به راه افتاد که اولی 500 و دومی 200 کشته برجا گذاشت . پس در مقایسه با آن دو مورد ، این بار خدا واقعاً رحم کرده است!

البته یک مشکلی که شدیداً نیروهای امدادی را نگران کرده این است که خیلی از مردم (بخصوص در شهر آق قلا) حاضر به ترک خانه های خود نیستند . با اینکه سیل از حرکت ایستاده اما هنوز خیلی از مناطق دچار آبگرفتگی هستند و امدادگران نگران این می باشند که پی خانه های خشتی و قدیمی بر اثر رطوبت زیاد سست شده و دچار ریزش گردند .

Re: هواشناسی

ارسال شده: یک شنبه 4 فروردین 1398, 12:33 pm
توسط bamn
تصاویر ماهواره ایی هواشناسی 24 ساعت اخیر

تصویر

Re: هواشناسی

ارسال شده: دو شنبه 5 فروردین 1398, 10:18 am
توسط bamn
باورتان می شود درحالی که تقریباً کل کشور شاهد بارندگی است ، در شهر اصفهان این یکی-دو روزه 10 قطره باران هم نبارید؟!!!

Re: هواشناسی

ارسال شده: دو شنبه 5 فروردین 1398, 11:17 am
توسط bamn
تصاویر ماهواره ایی هواشناسی 24 ساعت اخیر

تصویر

Re: هواشناسی

ارسال شده: دو شنبه 5 فروردین 1398, 11:56 am
توسط sinaset
باسلام

چند روزی اینجا هوا گرم شده.دیشب خیلی صدا و باد بود. حدود 1 ساعت اینجا بارندگی شدتش بالا رفته و پایدار شده! و خدا شکر داره خوب بارندگی میشه.

انشالله همینطور ادامه پیدا کنه.

Re: هواشناسی

ارسال شده: دو شنبه 5 فروردین 1398, 1:15 pm
توسط bamn
بارندگی در شهر اصفهان بعد از دو روز هوای ابری تازه الان شروع شد!

Re: هواشناسی

ارسال شده: دو شنبه 5 فروردین 1398, 1:52 pm
توسط sinaset
باسلام.

بله،فصل بهار و ناپایداری زیادی وجود داره...(شاید یکی از علت هاش،همین باد زیاد باشه،که با سرعت بیشتری ابرهای رو به جهت های مختلف حرکت میده)
به هر حال مدت های زیادی که اب و هوا در فصل های مختلف،بهم ریختگی زیادی پیدا کرده. که به احتمال زیاد بخاطره تولید الودگی کارخانه جات و صنعت و به همراه دستکاری ها در طبیعت باشد .
مثلا بخاطر دارم،سالهای خیلی پیش، بارندگی ها زمستانی پی در پی در شهرمان زیاد بود! مثلا یک هفته کامل بارندگی! (اهسته ولی پیوسته!) ولی امروزه بیشتر بارندگی ها،تا 1 ساعت و یک روز و نهایت یک تا دو روزه هستن!(که البته بعضا با شدت بسیار بالا هستن!)

فصل های دقیق بارندگی مشخص نیست! در گذشته اوج بارندگی ها از پاییز شروع میشد و اخرهای زمستان پایان میافت.
روزهای و لحظات گرم و سرد پایداری بیشتری داشت! مثلا اهسته اهسته گرم میشد! و بعد اهسته اهسته سرد میشد. ولی الان در فصل سرد! بعضی وقت ها پیش میاید که یک دفعه،هوا افت شدیدی پیدا میکند! و زیادی موج سرما و گرما به صورت طولانی نمی ماند.

همانطور که بالا گرفتم،دستکارهای بشر و اسراف های که دارد انجام میدهد و الودگی های که وارد طبیعت و محیط زیست کرده،روز به روز وضعیت و جوء زمین را ناپایدار تر می کند.
باتشکر.

Re: هواشناسی

ارسال شده: سه شنبه 6 فروردین 1398, 10:49 am
توسط bamn
با سلام مجدد .

جان باختن شماری از هموطنان در سیلاب های دیروز نقاط مختلف کشور (بخصوص در شهر شبراز) را تسلیت عرض می نمایم . بارندگی ها در بیشتر نقاط کشور (از جمله شهر اصفهان که از دیروز که خدمتتان عرض کردم تقریباً بی وقفه ادامه داشته) همچنان جریان دارد و بیشتر استان ها در آماده باش به سر می برند . امیدوارم شاهد وقوع اتفاقات تاسف برانگیز نظیر آنچه دیروز در شیراز رخ داد نباشیم . ای کاش مسئولان و مدیران شهری بیشتر به نکات ایمنی مقابله با سیلاب ها در شهرسازی که از اصول جنبی مبحث پدافند غیر عامل می باشد توجه نشان دهند . اگر راه آهن گرگان - اینچه برون در فواصل مشخص دارای زیر گذرهای مناسب بود نیازی به انفجار کنترل شده از سوی سپاه نمی شد . اگر هنگام ساخت کنار گذر دروازه قرآن شیراز (برای اینکه اتومبیل ها از زیر این دروازه تاریخی عبور نکنند و به آن آسیب نرسانند) بجای پر کردن مسیل قدیمی ، جاده را طوری روی آن احداث می کردند که روان آب ها به زیر جاده و داخل مسیل منتقل شود ، فاجعه دیروز اتفاق نمی افتاد .

Re: هواشناسی

ارسال شده: سه شنبه 6 فروردین 1398, 10:56 am
توسط bamn
تصاویر ماهواره ایی هواشناسی 24 ساعت اخیر

تصویر