صفحه 1 از 1

يك خبر موشي-موش های بوشهری درآمدزا شدند!

ارسال شده: چهار شنبه 25 فروردین 1389, 12:25 pm
توسط حسن2568
 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]  مبارزه با موشها در بوشهر مدتی است که با جدیت پیگیری می شود اما طرهای اجرا شده هیچ یک در بلندمدت جوابگو نبوده است و شورای شهر بوشهر در اقدامی جدید باتصویب مصوبه ای تصمیم گرفته به ازای تحویل هرموش به شهروندان مبلغی را بپردازد. 
مهر: شورای شهر بوشهر هفته گذشته مصوبه را به تصویب رساند که بسیار جالب و در عین حال عجیب به نظر می رسید.

بر اساس این مصوبه به ازای هر موش گرفته شده از سوی مردم بوشهر 1500 تومان وجه نقد پرداخت می شود که البته سایز موش ها در نرخگذاری انجام شده نیز متفاوت خواهد بود.

شهرداری بوشهر در سال 87 با سم زدایی و کشف کلنی های موش به وی‍ژه در مناطق شمالی بوشهر سعی در کاهش جمعیت موش ها داشت که به رغم هزینه سنگینی که بر روی دست شهرداری گذاشت اما چندان جوابگوی وضعیت موجود در شهر بوشهر نبود.

موش ها در بوشهر جولان می دهند

در همین خصوص عضو شورای شهر بوشهر گفت: موش ها آن قدر در شهر بوشهر گسترش و افزایش پیدا کرده اند که در شهر بوشهر جولان داده و به نظر می رسد کسی جلودار آنان نیست.

داریوش پوربهی با بیان اینکه همکاری و همیاری مردم مهمترین راه حل جهت مبارزه با موش ها است، افزود: ابراز تشویقی باید در این زمینه طراحی و سعی شود به گونه ای عمل کنیم که مردم ترغیب به شکار و دفع موش ها شوند که طرح یاد شده نقش به سزایی در کاهش این جاندار موذی خواهد شد.

وی اظهار داشت: شهرداری بوشهر در دوسال گذشته طرح مبارزه با موش ها را با 90 میلیون تومان اعتبار انجام داد اما در نهایت نتیجه مناسبی در مبارزه با موش ها کسب نکرد.

عضو شورای شهر بوشهر گفت: مشارکت مردم و برخورد با این جاندار موذی که عامل انواع بیماری بشمار می روند در بلند مدت می تواند، جمعیت موش ها را کاهش دهد.

وی اظهار داشت: به جای استفاده از شرکت های بخش خصوصی اگز از تمامی اقشار مردم کمک بگیریم به طور قطع طرح یادشده بهتر پیاده سازی شده و موجب خواهد شد شهری با کمترین آلودگی های زیست محیطی که از سوی این جانداران جامعه را تهدید می کند، روبرو شویم.

وی در خصوص نحوه تحویل موش ها گفت: شهروندان می توانند موش های شکار شده را به شهرداری بوشهر تحویل داده و شهرداری بر اساس برنامه ریزی انجام شده آنها را معدوم خواهد کرد.

موش های موجود در بوشهر بومی نیستند

کارشناس محیط زیست استان بوشهر در این خصوص به خبرنگار مهر در بوشهر گفت: طبق بررسی های صورت گرفته موش های که در شهر بوشهر وجود دارند بومی نبوده و از دیگر کشورها وارد این شهر شده اند.

علی محمودی افزود: بندر بوشهر از دیرباز به عنوان یک بندر تجاری مورد استفاده قرار می گرفته و سالانه بسیاری از کالاهای تجاری صنعتی، تجاری، خوراکی و ... از طریق کشتی وارد این بندر می شود که این کالاها بعضاً مهمانان ناخوانده ای همچون موش و انواع جانورهای موذی همچون سوسک با خود حمل می کنند.

وی با بیان اینکه موش ها پس از مدتی زاد و ولد کرده و جمعیت آنان روز به روز بیشتر شده است، گفت: گونه بومی موش در بوشهر بسیار کوچک بوده اما موش هایی که در شهر بوشهر شکار و کشته می شوند بسیار بزرگ و اندازه آنها بیش از حد نرمال است.

وی با تایید اجرای این طرح گفت: هرچند زاد و ولد موش ها بسیار زیاد است و در هر بار زادو ولد کردن کمتر از 5 تا 6 بچه تولید نمی کنند اما به دلیل عمر کم این جاندار می توان جمعیت آنان را کنترل و کاهش داد.

کارشناس محیط زیست استان بوشهر افزود: باید با ایجاد محیطی سالم و بدون آلودگی و دفع صحیح زباله ها که نقش بسزایی در زندگی موش ها دارد و اجرای صحیح این طرح امیدوار بود جمعیت موش ها کمتر شود.

موش ها بر اساس محیط، رژیم غذایی خود را تغییر می دهند

محمودی گفت: موش ها این توانایی را دارند بر اساس محیط زندگی خود رژیم غذایی خود را تغییر دهند و بر اساس موادی که در اطراف خود دارند، تغزیه کنند.

وی با بیان اینکه مسیل ها و آبراهه ها، انبارها، میادین، مراکز تجمع ضایعات و زباله، اماکن مخروبه و کارگاه ها مهمترین مناطق زندگی موش هاست، اظهار داشت: رعایت نکردن بهداشت عمومی، ریختن زباله در جوی ها و انباشت آن در مناطق شهری و خانه های قدیمی عاملی برای افزایش موش در شهر بوشهر شده است.

هر موش ناقل 30 نوع بیماری است

محمودی با بیان اینکه موش ها علاوه بر خسارت اقتصادی فراوان عاملی تهید کننده برای سلامت جامعه بشمار می روند، گفت: طبق بررسی های صورت گرفته هر موش دست کم ناقل 30 نوع بیماری به انسان خواهد بود.

وی افزود: برخی از این بیماری ها موجب خواهد شد تا فرد مبتلا به این بیماری حتی جان خود را از دست بدهد.

طرحهای پیشین شهرداری بوشهر نشان می دهد همتی در این باره وجود داشته اما اقدامی کارشناسی که بتواند با این جانداران موذی و باهوش مبارزه کند هیچگاه در شهر بوشهر اجرایی نشده است.

به هرحال اجرای این طرح هرچند امیدوار کننده به نظر می رسد اما امیدواریم همانند دیگر طرحهای که طی چند سال اخیر در شهر بوشهر اجرایی شده است مقطعی نبوده و به صورت بلند مدت اجرا شود.[url]http://www.asriran.com/fa/news/108360/موش-های-بوشهری-درآمدزا-شدند[/url]!
 

Re: يك خبر موشي-موش های بوشهری درآمدزا شدند!

ارسال شده: شنبه 28 فروردین 1389, 7:56 pm
توسط حسن2568
شایعه کشف محموله بزرگ موش در بوشهر!
خرید هر موش به مبلغ 1500 تومان در بوشهر آنقدر با استقبال مردم این شهر روبرو شده است که حتی برخی افراد دست به واردات موش کرده اند به گونه ای طی امروز و دیروز کشف یک محموله بزرگ موش در ورودی شهر بوشهر بر سر زبان مردم این شهر افتاده است.

به گزارش خبرنگار مهر در بوشهر، هرچند هیچ منبع و مسئولی در بوشهر این خبر را تایید نکرده است اما با شریط موجود کشف این محموله دور از انتظار به نظر نمی رسد.

شورای اسلامی شهر بوشهر هفته گذشته طرحی تحت عنوان مبارزه با موش توسط مردم مطرح کرد که با استقبال عمومی و اظهارات جالب مردم این شهر روبرو شد.

در طرح شکار موش توسط مردم بوشهر به ازای تحویل هر موش مبلغ 1500 تومان به تحویل دهنده قرار می گیرد تا این عاملی انگیزشی باشد تا مردم به مبارزه با موشها ترغیب شوند.

این روزها پرهیجانترین موضوع مورد بحث مردم بوشهر، شکار موش و درآمدی است که می توان از این طریق کسب کرد هرچند زمان آغاز این طرح، نحوه و مکان تحویل موشها هنوز تعیین و مشخص نشده، اما شکار موش از نیمه های هفته گذشته در شهر بوشهر توسط برخی افراد آغاز شده است.


موشها را کجا تحویل دهیم


یکی نوجوان بوشهری که علاقه زیادی به این طرح پیدا کرده است، می گوید: من از چهارشنیه هفته پیش تاکنون بیش از 20 موش گرفته ام و هرگاه به شهرداری مراجعه می کنم می گویند این موضوع ربطی به ما ندارد.

علی مرادی افزود: چند بار به شهرداری مراجعه کرده ام اما کسی جوابگو نبوده است و مجبور شدم موشهایی را که با زحمت زیاد شکار کردم مجبور شدم، خاک کنم.

وی با بیان اینکه می تواند درآمد خوبی از این طریق کسب کند، اظهار داشت: امیدواریم شهرداری سریع مکان تحویل موشها را مشخص کند تا ما کارمان را آغاز کنیم.

این نوجوان در خصوص سئوال خبرنگار مهر در خصوص شکار این تعداد موش آن هم طی چند روز گفت: خانه ما در محلات قدیمی شهر بوشهر قرار دارد و منزل مخروبه ای که در روبروی خانه ما قرار دارد، پرورشگاه موش (با خنده) است.

وی در ارتباط با چگونگی شکار موشها گفت: در همه منازل محلات قدیمی تله موش وجود دارد علاوه بر اینکه خودم سه تله موش خریده ام و حدود پنج تله دیگر را نیز از همسایه قرض گرفته ام که البته همسایه وقتی فهمید موشها ارزش ریالی پیدا کرده اند تله ها را پس گرفت!

مرادی افزود: علاوه بر این خودم سمی را از مخلوط کردن چند سم تولید کرده ام که موشها به محض خورن آن می میرند.

این نوجوان که در مقطع سوم راهنمایی تحصیل می کند، گفت: در فصل تابستان که مدرسه تعطیل است تمام وقتم را به شکار موش ها خواهم گذراند.


پرورش موش راه خواهم انداخت


یکی دیگر از شهروندان بوشهری گفت: در صورتی که شهرداری در بلند مدت به اجرای این طرح اقدام کند بابت بازدهی بالای تولید موش، پرورش موش راه خواهم انداخت.

رضا که فارغ التحصیل رشته کارشناسی محیط زیست است، می گوید: به رغم اینکه حدود یک سال است فارغ التحصیل شده ام اما تاکنون موفق نشده ام سرکار بروم.

وی اظهار داشت: باتوجه به زاد و ولد بالای موشها و مدت باروری کم موش های نوزاد می توان از تولید موش ها بالاترین بهره را برد.

رضا اضافه کرد: هر موش در هر مرحله باروری بیش از 7 موش متولد می کند که هر نوزاد نیز بعد از مدتی آماده جفتگیری و تولید مثل است.


موش ها ایجاد اشتغال می کنند


وی افرود: به رغم پیگیری های متعدد متاسفانه که شغلی برای ما ایجاد نشد اما امیدواریم با کمک موش های شغلی نیز برای ما ایجاد شود.

وی اظهار داشت: حتی علاوه بر اشتغالی که ممکن است برای خودم ایجاد شود ممکن است زمینه اشتغال چند نفر دیگر نیز فراهم شود.


نرخ تعیین شده منصفانه نیست


یکی دیگر از شهروندان بوشهری نیز گفت: باتوجه به اینکه موش های موجود در شهر بوشهر به دو نوع بومی و غیر بومی تقسیم بندی شده اند نرخ اعلام شده برای موشهای غیربومی که نسبت به بوی بزرگتر هستند، منصفانه نیست.

یردان پناه افزود: موش های بزرگتر هرچند نسبت به موش های کوچکتر از چالاکی کمتری برخوردارند اما گرفتن آنان و شکارشان بسیار سخت تر است.

وی اظهار داشت: موشهای غیربومی حق موشهای بومی را می خورند و گسترش آنان در شهر بوشهر نیز افزایش یافته و این نرخ اعلام شده نوعی اجحاف در حق موشهای بومی است.


قیمت منازل قدیمی بوشهر بالا می رود


وی با بیان اینکه خانه های قدیمی محلی مناسب برای تولید و زاد و ولد موش ها است، گفت: با اجرای این طرح به قیمت خانه های قدیمی به لحاظ برخورداری از جانور با ارزشی به نام موش بالاتر می رود.

یزدان پناه افزود: بافت قدیم و سنتی بوشهر محلی مناسب برای تولید موش ها است این طرح ممکن است موجب تحول و خرید و بیشتر خانه ها در این بافت شود.


گربه ها کاملا زباله خوار می شوند


وی افزود: با کم شدن موشها، گربه هایی که در شهر بوشهر وجود دارند کاملاً زباله خوار خواهند شد که این امار مشکلاتی را برای بهداشت جامعه به همراه خواهد داشت.

این شهروند بوشهری افزود: هرچند گربه های موجود از حوصله کمتری جهت شکار موش برخوردار هستند اما گربه هایی هستند که سنت خود را فراموش نکرده و به شکار موش می پردازند.

اینکه طرح امحا موشها که همواره عاملی برای تهدید سلامت انسانها بوده اند تبدیل به دغدغه شهروندان و مسئولان شود البته موضوع مطلوبی است، اما اینکه عده ای به پرروش آن بیندیشند، یا نوجوانان و افراد کم سن به شکار موش به عنوان کسب درآمد فکر کنند، مقوله ای است که بی شک تبعات غیرقابل پیش بینی خواهد داشت.

به هر حال مسئولان باید تدابیری برای پاکیزگی و بهداشت شهر اتخاذ کنند و شکی نیست که همکاری مردم در موفقیت طرح بسیار موثر است، اما به نظر می رسد در پس هر طرح مصوبی باید مدتها کار کارشناسی و بررسی میدانی در ابعاد مختلف وجود داشته باشد.

به هر حال امید است این طرح به رغم نقایصش بتواند شر موشها را از سر مردم بوشهر کم کند.


[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Re: يك خبر موشي-موش های بوشهری درآمدزا شدند!

ارسال شده: دو شنبه 6 اردیبهشت 1389, 10:51 pm
توسط Present
من همین الان حاضرم که به استخدام شهرداری بوشهر در امر شکار موش در بیام تازه با نصف این قیمت هم موافقم
حیف شد اگر زودتر فهمیده بودم تا دیشب بوشهر بودم برای شکار موش تمرین می کردم