صفحه 1 از 1

تعویق بیشتر مذاکره با غرب روی میز تهران

ارسال شده: شنبه 2 مرداد 1389, 11:14 am
توسط victory67
یک منبع آگاه اعلام کرد ممکن است ایران در واکنش به تحریم‌های اروپا تاریخ شروع مذاکرات هسته‌ای را به تعویق بیندازد.

 
تصویر
 

  منبع آگاه اعلام کرد ممکن است ایران در واکنش به تحریم‌های اروپا تاریخ شروع مذاکرات هسته‌ای را به تعویق بیندازد.
در شرایطی که 27 سفیر اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه درباره تحریم‌هایی اضافه بر تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران به توافق رسیدند و این بسته تحریمی احتمالاً روز دوشنبه به تصویب وزرای خارجه اروپا خواهد رسید، یک مقام نزدیک به شورای امنیت ایران در گفت‌و‌گو با «جوان» هشدار داد که زمان اعلانی احمدی‌نژاد برای شروع مذاکرات هسته‌ای با غرب کف پیشنهاد ایران است و ایران ممکن است این مذاکرات را به تعویق بیندازد.
منوچهر متکی وزیر امورخارجه کشورمان روز گذشته اعلام کرد که غرب برای مذاکره با ایران آماده است و پاسخ گروه وین آماده شده و به‌زودی دستگاه دیپلماسی شرایط آن را اعلام می‌کند.
وی که بعد از دو روز بعد از مذاکرات خود با کاترین اشتون مسئول سیاست‌خارجی اروپا در چهارمین اجلاس سراسری رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی سخن می‌گفت به دیدار خود با خانم کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و درخواست وی برای ادامه مذاکره گروه وین با تهران اشاره کرد و گفت: در این دیدار مذاکراتی درخصوص لزوم از سرگیری گفت‌وگوها مطرح شد.

مذاکره بر اساس بیانیه تهران
در همین زمینه این منبع آگاه به روزنامه «جوان» گفت: محتوای مذاکره جمهوری اسلامی ایران با گروه وین در قالب بیانیه تهران خواهد بود.
به گفته وی، امریکا تلاش زیادی کرد تا دو کشور ترکیه را از حمایت بیانیه تهران منصرف کند اما این دو کشور کناره‌گیری از این بیانیه را نپذیرفتند.
این منبع همچنین گفت: برزیل و به‌خصوص ترکیه با رودرو قرار گرفتن با امریکا تا کنون هزینه خود را پرداخته‌اند، پس می‌توانند با حمایت از این بیانیه به منافع خود دست پیدا کنند.
وی همچنین تأکید کرد: گروه وین پس از دریافت پاسخ ایران ممکن است نسبت به حجم مواد مورد مبادله در بیانیه تهران (1200 کیلوگرم سوخت هسته‌ای) و همچنین خیز ایران برای غنی‌سازی 20‌درصد اعتراض کنند. در این صورت روند مذاکرات به سمت دیگری خواهد رفت تا ایران حق غنی‌سازی خود را حفظ کند، بنابراین باید منتظر آینده ماند و تا شروع مذاکرات صبر کرد.
این منبع آگاه همچنین با اشاره به اینکه تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی ایران می‌تواند زمان مذاکره را به تعویق بیندازد، افزود: اعلام ماه سپتامبر برای شروع مذاکرات کف زمانی بود که ایران اعلام کرده است، بنابراین در واکنش به تحریم‌های اتحادیه اروپا، تهران می‌تواند این زمان را به عقب بیندازد.
اتحادیه روز پنج‌شنبه درباره بسته تحریم‌ها علیه ایران که بخش انرژی جمهوری اسلامی را هدف می‌گیرد، توافق کرد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، سفرای 27 کشور عضو اتحادیه اروپا در بروکسل با یکدیگر دیدار کردند تا از تحریم‌هایی که شامل تدابیری علیه صنعت نفت و گاز ایران است، حمایت کنند این تحریم‌ها باید در نشست وزیران امور خارجه که روز دوشنبه برگزار می‌شود به تصویب برسد تا قابلیت اجرایی پیدا کند.
یک دیپلمات اتحادیه اروپا که خواست نامش فاش نشود، مدعی شد: متن مربوط به اقدامات محدود‌کننده علیه ایران مورد پذیرش واقع شده است.[CENTER ALIGN=CENTER] [/CENTER ALIGN]

انتهای خبر / پایگاه اطلاع رسانی جوان / کد خبر 306694  

Re: تعویق بیشتر مذاکره با غرب روی میز تهران

ارسال شده: دو شنبه 4 مرداد 1389, 11:15 pm
توسط kandoo

ایران آماده گفتگوی سریع و بدون پیش شرط / گروه وین حسن نیت نشان دهد

نماینده جمهوری اسلامی ایران در وین با اعلام تحویل پاسخ ایران به نامه گروه وین به مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: محور اصلی پاسخ ایران اعلام آمادگی برای آغاز گفتگوهای سریع و بدون پیش شرط پیرامون تامین سوخت راکتور تهران است.
تصویر

علی اصغر سلطانیه در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه پاسخ جمهوری اسلامی ایران به نامه گروه وین ساعت 2 امروز به وقت وین به امضای وی تحویل آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی شده است، تصریح کرد: این ملاقات به صورت خصوصی انجام شد.
وی افزود: در طی ملاقات با آمانو نامه رسمی جمهوری اسلامی ایران که نشانگر موضع ایران و دارای پیام روشن و صریحی مبنی بر آمادگی کامل ایران برای برگزاری نشست پیرامون تامین سوخت راکتور تهران بود به وی اعلام شد.

نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی خاطرنشان کرد در این ملاقات آقای آمانو ضمن قدردانی و استقبال از نامه و موضع ایران و نیز اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری نشست تاکید کرد که از هیچ تلاشی برای تشکیل این جلسه و موفقیت پروژه با توجه به اینکه ابعاد انسانی در آن دخیل است، دریغ نخواهد کرد.

سلطانیه تاکید کرد: آمانو اعلام کرده بلافاصله و همین امروز نامه ایران را به صورت حضوری و دستی به نمایندگان روسیه ، آمریکا و فرانسه منعکس می کند.

وی ادامه داد: در رابطه با تاریخ و زمان برگزاری نشست مورد نظر نیز ما اعلام کرده ایم که این نشست هر چه زودتر در وین برگزار شود.

سلطانیه یادآور شد: هم اکنون ما منتظریم که آقای آمانو بر اساس گفتگوهایی که با طرفین خواهد داشت نتیجه را به ما اعلام کند.

نماینده ایران در وین ابراز امیدواری کرد که نظر گروه وین در همین هفته و ظرف روزهای آتی به اطلاع ایران برسد.

سلطانیه با تاکید مجدد بر اینکه ایران در نامه به گروه وین آمادگی خود را برای شروع مذاکرات بدون پیش شرط به منظور تامین سوخت راکتور تهران اعلام کرده ، گفت: بقیه ماجرا به طرفین بستگی دارد تا حسن نظر خود را برای این اقدام انسان دوستانه نشان بدهند.

وی اضافه کرد: ما بر اساس بیانیه تهران و مذاکرات روز گذشته وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران، برزیل و ترکیه پاسخ گروه وین را به صورت رسمی به آمانو تحویل دادیم.