پروژه هاي طراحي با نرم افزارهاي مهندسي كتيا، اتوكد و ساليدورك

در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مباحث گرافيک و طراحي گرافيکي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: Mahdi Mahdavi, MASTER, CentralWeb, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 3221 بار
سپاس‌های دریافتی: 5623 بار

پروژه هاي طراحي با نرم افزارهاي مهندسي كتيا، اتوكد و ساليدورك

پست توسط shafagh » سه شنبه 12 آذر 1398, 12:05 am

اين تاپيك جهت طراحان محترمي است (از جمله خود بنده) كه تجربه طراحي با يكي از نرم افزارهاي مهندسي را داشته و پروژه اي را ايجاد كرده و مايل هستند ان را در اين بخش انجمن علمي مطرح نمايند. 

در حال حاضر نرم افزار هاي مهندسي متعدد و متنوع زيادي در بيشتر زمينه هاي مهندسي و كارشناسي چه در بخش مكانيك و چه عمران و معماري و غيره وجود دارد كه غالبا همراه با كار نهايي سه بعدي سازي است كه نماي كلي يا جزيي پروژه در حال ساخت را به نمايش مي گذارد. شايد كتيا و اتوكد و ساليد ورك مشهورترين و يا عمومي ترين اين نرم افزارها بويژه در بخش صنعت باشند. هر كدام از اين ابزارهاي كامپيوتري تا بحال مصنوعات و دستگاه هاي مختلف و بيشماري را توسط طراحان مختلف به جهان عرضه كرده اند كه شمارش و شناسايي انها به تمامي ممكن نيست. از بين نرم افزارهاي مهندسي صنعتي ساليدورك و كتيا بويژه در ايران از مشهورترين ها هستند و مثلا شركت هاي بزرگي مثل بويينك براي ساخت قسمت هاي اعظمي از هواپيماها بيشتر از كتيا استفاده مي نمايد و اين مثال اهميت و جايگاه اين نرم افزار مهندسي مفصل و پيچيده را معلوم مي سازد. بر طبق بررسي هاي من در اينترنت، بيشتر طراحان صنعتي ايراني از ساليدورك استفاده مي كنند كه در عين حالي كه امكانات كمتري نسبت به كتيا دارد اما براي انجام پروژه ها و طرح هاي صنعتي كفايت مي كند اگرچه من هنوز باين نرم افزار كار نكرده ام. اما نكته مسلم انست كه كتيا سواي بعض نرم افزارهاي گمنام تر وخاص شركتي، كاملترين نمونه چنين نرم افزارهايي در جهان است.

بهرحال اين تاپيك تنها مختص كتيا و ساير نرم افزارهاي ناميرده شده نيست و كاربران انجمن هاي علمي كه تجربه كار با هر نوع از اين نرم افزارها را دارند مي توانند پروژه ها و طرح هاي خود را به اين بخش ارسال نمايند
آخرین ويرايش توسط 4 on shafagh, ويرايش شده در 0.

Captain
Captain
نمایه کاربر

Re: پروژه هاي طراحي با نرم افزارهاي مهندسي كتيا، اتوكد و ساليدورك

پست توسط shafagh » سه شنبه 12 آذر 1398, 12:41 am

اين هواپيماي جت شخصي كوچك را با كتيا و بدون الگوي ترسيمي طراحي كردم كه البته جنبه تمريني داشته است. ازانجا كه قبلا نقشه يا تصويري كلي از هواپيما را بر روي كاغذ ترسيم نكرده و همين طور بدون پيش الگو و اندازه گذاري هاي ابتدايي كار را شروع  كردم هواپيما كمي تپلي شد اما در عوض نمونه تمريني و تجربي خوبي براي كارهاي اينده بود. از ديگر نقائص اين هواپيما انست كه اساسا در ندارد يعني از ابتدا فراموش كردم  و چون طول هواپيما را كم گرفته بودم و موتورها در دو طرف هواپيما نصب شدند ديگر جايي براي تعبيه در باقي نماند. مسئله ديگر انكه من براي اين كارهاي تمريني وقت زيادي نمي گذارم و شايد همين نكته سبب بعض نقائص يا كمبودها در اين نمونه شده است

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Captain
Captain
نمایه کاربر

Re: پروژه هاي طراحي با نرم افزارهاي كتيا، اتوكد و ساليدورك

پست توسط shafagh » شنبه 23 آذر 1398, 4:09 am

با عرض سلام

اين هم يك پانل يا داشبورد اتومبيل است كه امروز با سليقه خودم طراحي كردم و براي تنوع و تمايز طرح كيلومتر شمار اتومبيل هاي قديمي را براي ان انتخاب نمودم يعني تركيبي از داشبورد اتومبيل هاي قديمي و جديد البته از انجا كه باز هم يك كار تمريني بود و هدف و انگيزه مشخصي نداشتم وقت زيادي صرف نشد و بقيه لوازم و جزييات  را طراحي و ترسيم نكردم ولي بهر حال شكل يك داشبورد را دارد

تصویر
آخرین ويرايش توسط 2 on shafagh, ويرايش شده در 0.

Captain
Captain
نمایه کاربر

پست توسط shafagh » شنبه 23 آذر 1398, 3:31 pm

صندلي فانتزي و پيشرفته يك اتومبيل مدرن. من اين صندلي را تنها از روي عكسي كه مشاهده مي شود ساختم. توجه شود كه باز سازي اين صندلي متدي سخت و پيچيده بود كه من با تمرينات بي وقفه سرانجام توانستم ان را باز طراحي كنم در حاليكه همانطور كه تصوير مي بينيد اين طرح توسط يك متخصص ماهر مهندسي و طراحي  ساخته شده و باز سازي اين قسمت از كار وي با كليه فنون و ظرافت هاي ان پروژه اي اسان نبوده است اگرچه من ارتفاع صندلي را كمتر گرفته و كمي با نمونه اصلي متفاوت است اما روش طراحي يكسان است

Captain
Captain
نمایه کاربر

پست توسط shafagh » سه شنبه 26 آذر 1398, 4:34 am

قاب اينه بغل ماشين چري تيگو سون. با ان زياد رانندگي كرده ام مال يكي از بستگان نزديك است ولي مثل اينكه مال خودم باشد. ادم خيلي پولداري نيست ولي بالاخره يك تيگو سون خريد. البته يك پژو پارس 94 هم دارد كه براي كارهاي عادي از ان استفاده مي كند و تيگو سون را بيشتر براي مسافرت هاي گاه بگاه استفاده مي كند. من تا بحال با اسپورتيج و امثال ان كه ماشين هاي گرانتري است رانندگي نكرده ام اما تيگو سون هم عالي است. نرم پر قدرت بي صدا و بدون اعوجاج در جاده ها كه ادم اصلا خسته نمي شود. فرمان برقي دارد كه از نوع هيدروليك بسيار نرمتر و دقيقتر است. دنده اتوماتيك است كه قابل تغيير به نوع دستي هم مي باشد با تنظيم صندلي هاي برقي و كامپيوتر نشاندهنده سرعت و رايو و مديا و امثالهم و سقف اش هم دريچه برقي دارد. وقتي كمي هيجاني پا را روي پدال گاز فشار ميدادم واقعا شتاب ان مرا به صندلي مي چسباند اما هيچ وقت بيشتر از سرعت 110 با ان نراندم چون ديوانه سرعت نيستم و در ضمن از جريمه خيلي بدم مي ايد. خلاصه امكانات خوب و عالي دارد كه كم از اسپورتيج و سانتافه نيست اما نيم بها. تنها اشكالي كه در ان ديدم شيشه عقب است كه نسبت به ماشين هاي ديگر گوچكتر است و كمي ديد را محدود مي كند. امروز ياد اينه بزرگ اتوبوسي ان افتادم كه موقع قفل كردن اتوماتيك ماشين خودكار بسته مي شود. تصميم گرفتم قاب اينه اي شبيه ان طراحي كنم كه البته بدليل افتابگيري كه براي ان اضافه كردم بنظر ميرسد از نوع چيني بهتر باشد. همچنين پايه اينه ان را بدون تفصيلات  بصورت ساده طراحي كردم كه زياد وقت صرف نشود. 

Captain
Captain
نمایه کاربر

پست توسط shafagh » شنبه 30 آذر 1398, 3:31 am

.

يك قسمت از يك ماشين 350 اسب كه با سليقه خودم طراحي كردم و علاوه بر پنجره رادياتور دو ورودي هواي تقويتي جهت خنك شئن بهتر راديات و موتور هم تعبيه شده است.

پبستون كه توضيحي لازم نيست اما دو هلالي روي پيستون با جهت متناسب با عكس العمل احتراق و حجم دهي بهتر براي سوخت و هواست.

يك قسمت از يك سوپر كاربراتور كه احتمالا متعلق به يك ماشين هشت سيلندر يا  وسيله ديگري مثل ماشين مسابقه اي يا هواپيماست كه باز طراحي ان كار مشكلي بود. البته به حول و قوه خداوند مي توانستم كل كاربراتور را باز سازي كنم اما يكي انكه عكس تك بعدي است و ديگر قسمت هاي انطرف كاربراتور ديده نمي شود از جهتي قسمت هاي داخلي كاربراتور هم معلوم نبود و مضاف بر همه اين ها كاري پر زحمت و وقت گير بود و نتيجه اي هم نداشت. همچنين چون ابعاد اين قسمت از كاربوراتور را نداشتم مقياس ها كمي متفاوت است. 

يك داشبورد اتومبيل ديگر كه سعي كردم ان را شبيه داشبوردهاي نيمه مدرن طراحي كنم و رنگ چرمي را براي ان انتخاب كردم.

يك قسمت از شاسي كامپيوتر. از انجا كه بقيه قسمت هاي ان ورقكاري زاويه دار و ساده بود حوصله نكردم كل ان را طراحي كنم. كارهاي ساده را كه مي توانم طراحي كنم دوست ندارم چون هدف من پيشرفت است و نه توقف در يك مرحله و معمولا ميروم سراغ قطعاتي  با تكنيك بيشتر تا هم فكر مرا مشغول كند و هم متد ها و تكنيك هاي لازم طراحي را كشف كنم. اما شايد سخت ترين قسمت شاسي كامپيوتر همين قسمت بود

Captain
Captain
نمایه کاربر

پست توسط shafagh » چهار شنبه 11 دی 1398, 4:07 am

با عرض سلام

يك واتر پمپ كه حودم طراحي كردم. سعي شد كه ضخامت ها و استحكام قسمت الحاقي واتر پمپ به موتور ضمن تقليل لازم وزن استحكامي واقعي داشته  كه با محاسبات اختلاف چنداني نداشته باشد 

تصویر

تصویر

Captain
Captain
نمایه کاربر

پست توسط shafagh » دو شنبه 16 دی 1398, 6:26 pm

طراحي ابتكاري پانل درب اتومبيل

تصویر

ارسال پست