در این بخش می‌توانید در رابطه با شبکه و کلیه مباحث مربوط به آن بحث و تبادل نظر نمایید
Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3441

تشکر کرده: 272 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 20 اردیبهشت 1387 08:44

آرشيو سپاس: 13553 مرتبه در 2799 پست

سرور مجازی VPS

توسط Solver » سه شنبه 7 خرداد 1392 23:13

چند سوال در ارتباط با امنیت سرورها / اینجا خصوصا مجازی  - داشتم، هر چند این دست مباحث تو سنترال کمتر است، منتها دوستان کاربلد در این زمینه داریم و بهتر دیدم به شکلی کلی یک مبحث در اینباره ایجاد شود، خود بنده نیز اگر نکته قابل ذکری یافتم حتما طرح خواهم کرد تا مبحث جامع تر شود.

گوش شیطان کر در کنار یک اکانت ریسلری هاستینگ لینوکس وارز موفق به خرید یک VPS نسبتا مناسب (4 گیگ 1333 - 2 هسته 1.2 - پورت 1 گیگابایت) از دیتاسنتر   لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  شدم.

این سرور میزبانی از Redhue الویت کارش است، جالب بود تصادفا اقبال با دیتاسنتر  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  بود، نظر دوستان در مورد این دیتاسنتر چیست؟

هر چند بسیار سخت بود و مدت ها جستجو کردم، اما خوش بختانه مجازی ساز حاضر Citrix XenServer است و تا آنجا که میدانم این یعنی 4 گیگ رم و پردازنده اختصاصی است و به احتمال زیاد همان آورسل اتفاق نیافتاده است.

راستش من در کار با هاستینگ ها و پانل های مختلف تقریبا تسلط خوبی پیدا کردم، با سرور های مختلف لینوکس (لوکال) کار کردم و البته سنت او اس را هم تقریبا مسلط شدم، اما در مورد ویندوز سرور واقعا بی تجربه هستم. از مهمترین مواردی که برای بنده سوال برانگیز شده است همین ابتدای کار:

انتخاب آنتی ویروس مناسب و سبک برای سرور است، از بین رایگان ها  Microsoft Security Essentioal و ClamWin که تقریبا هر دو رایگان حساب می شوند، کدامیک برای ویندوز سرور 2008 مناسب تر است؟

- جهت بهینه سازی مصرف منابع سیستم، چه توصیه هایی وجود دارد؟
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

Never is never an option +

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Solver تشکر کرده اند:
Ali$amir, CAPTAIN PILOT, sinaset, Mahdi1944, MASTER, Present, Erratic

Administrator

Administrator

نماد کاربر
15442

تشکر کرده: 10108 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 7 بهمن 1384 19:51

آرشيو سپاس: 30251 مرتبه در 5981 پست

Re: سرور مجازی VPS

توسط Mahdi1944 » پنج شنبه 9 خرداد 1392 14:50

M.Abooali,  
متاسفانه تجربه‌ي کار با اين شرکت رو ندارم، اما در مجموع Cloud بهترين، با کيفيت‌ترين و مقرون به صرفه‌ترين روش براي ارائه سرويس ميزباني هست.
بهترين آنتي ويروس براي ويندوز سرور Kaspersky Endpoint Security هست. از دو آنتي ويروسي که اشاره کرديد، اولي تا جايي که ميدونم روي نسخه‌ي سرور قابل نصب نيست، دومي هم صرفا يک اسکنر ساده هست که هيچ امنيتي براي سرور ايجاد نميکنه
براي بهينه سازي هم بهترين راه غير فعال کردن سرويسهاي غير ضروري هست. اما به طور کلي به هيچ عنوان سرور ويندوز براي وب سرور مناسب نيست. متاسفانه همچنان ويندوز پايداري پاييني داره و امنيت IIS و ديگر اجزاي تحت شبکه ويندوز هم يک فاجعه هست ...

با توجه به استفاده از php بسيار بهتر بود از لينوکس و سي‌پنل استفاده ميکرديد ...
زندگي صحنه يکتاي هنرمندي ماست     هرکسي نغمه خود خواند و از صحنه رود
صحنه پيوسته به جاست     خرم آن نغمه که مردم بسپارند به ياد

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

لطفا سوالات فني را فقط در خود انجمن مطرح بفرماييد، به اين سوالات در PM پاسخ داده نخواهد شد

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Mahdi1944 تشکر کرده اند:
iranpcl, sinaset, behrad90, Present, Erratic, CAPTAIN PILOT, MASTER, Solver

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3441

تاريخ عضويت

توسط Solver » پنج شنبه 9 خرداد 1392 15:27

Mahdi1944,  

در مورد لینوکس حق با شما است، از نظر پایداری واقعا قیاس ناپذیر هست. اما در سنجش کلی فاکتورها به این نتیجه رسیدم. که بعدا در فرصتی مفصل بیانش خواهم کرد.

در مورد php نیز حق با شما است، اتفاقا نسخه قبلی سایت ما اصلا آپلودرش در ویندوز عمل نمی کرد و به عبارت ساده مشکلاتی داشت که باید الزاما در سرور لینوکس می بود اما نظر به تغییراتی که در هسته نسخه جدید سایت داده شد، مشکلات رفع شد و نسخه جدید سایت با سرور های ویندوزی هم بدون مشکل کار می کند.

البته الان که سرور سایت لینوکس است، منتها سرور ویندوزی ما هم قرار نیست با IIS بالا بیاد. الان سایت تست ما نیز با آخرین نسخه آپاچی فعال است.

کد: انتخاب همه

در مورد سی پانل شما هزینه لایسنس را مد نظر بگیرید، اگر اشتباه نکنم، ارزانترین لایسنس اون در ماه 18 تومن و در سال حدود 200 هزار تومن است. و این هزینه بالایی است. برای ارائه خدمات به مشتریان روی سی پانل، ریسلری هاستینگ کلود گرفتم و اونجا صرفا لینوکس و سی پانل هست.

اما خودم برای بالا آوردن سایت و تنظیمات DNS و امثالش بدون سی پانل هم مشکل جدی حس نمی کنم، البته زحمت و مراحل کار به مراتب بیشتر است. اما ارزش 200 تومن صرفه جویی را دارد. هر چند گزینه های رایگان هم خانواده است که البته هیچ کدوم در سطح اون نیستند. البته این یکی چیز جالبی بود در قیاس با باقی (http://www.zpanelcp.com/about/features/) و توسعه اپن سورس اون واقعا جالب.

سرور مجازی است مهدی جان، و محدودیتی نیست، در نهایت در صورت نامطلوب بودن نتیجه قبل از انتقال سایت اصلی، می تونم دبیان یا سنت او اس را نصب کنم، اما با مشخصاتی که دادم و با توجه به اینکه جای IIS از آپاچی استفاده می کنیم و ضمنا این سرور انحصاراً برای یک سایت می باشد و قرار نیست روش هاستینگ یا خدمات دیگری ارائه شود. شاید مشکلی با ویندوز پیش نیاد. کلا قرار نیست IIS روش فعال باشد!

راستش در برخی انجمن ها گزینه ClamWin را بهترین گزینه رایگان معرفی کرده بودند. من شخصا باش آشنایی ندارم. برخی جاها خواندم کاسپر و نورتون شدیدا محدودیت رو سرور ایجاد می کنند و البته منابع مصرفی بالایی نیاز دارند . با توجه به ماهیت سایتی که قرار میزبانی بشود که اون هم شدیدا به منابع سیستمی نیازمند است، فکر می کنید این گزینه ها مناسب هستند؟

چون گزینه رایگان را موقت قرار است استفاده کنیم و در این مورد اصلا جای شوخی نیست و قطعا لایسنس هر آنتی ویروسی که بهترین گزینه ارزیابی بشود حداقل یک ساله خریداری خواهد شد.

CAPTAIN PILOT, behrad90, Present, Erratic, MASTER, sinaset, Mahdi1944

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3441

تاريخ عضويت

توسط Solver » شنبه 11 خرداد 1392 12:04

جدا از مسائلی مثل قابلیت ریموت دسکتاپ ویندوز یا پشتیبانی از تمامی نرم افزارهای ویندوزی که برخیش مشابه لینوکسی ندارند، مسئله مهم تری نیز در مورد تفاوت وب سرور لینوکس و ویندوز وجود دارد که البته من هنوز عملی تجربه اش نکردم و در طی تحقیقات بهش برخورد کردم. اون هم تعداد پاسخگویی به درخواست های همزمان است.

آپاچی هر چند از لایت اسپید کند تر است اما از نظر قیمت رایگان بودنش بسیار با ارزش تر است. در حالی که لایت اسپید حداقل در ماه 40 - 50 تومنی هزینه دارد. و خیلی هم برتر از آپاچی نیست، برتری اصلی لایت اسپید مصرف کمتر از منابع سیستم خصوصا Ram است، همینطور سرعتش بالاتر است. اما اینطور که من فهمیدم در زمینه درخواست ها (Input/Output) مثل آپاچی است.

اینطور که من تجربی کشف کردم، آپاچی در لینوکس بین 2000 تا 3000 را درخواست را با رم 1 گیگ پاسخ می دهد اما بسیار کند، اما از 3000 به بالا (تو تحقیقات برخی منابع گفته بودند 3500 یا 4000 - بسته به منابع سیستم) برای چند ثانیه بریک در کارش ایجاد می شود. در حقیقت یک رفرش می کند. و اون درخواست ها هم که تکلیفشون معلوم ... چند تاش پاس و باقی .. با خطاهای 500 روبرو خواهند شد. - تازه این به شرطی است که سرویس دهنده هاستینگ شما یا مثلا خودتان محدودیت مصرف منابع نداشته باشید، چون تو این وضعیت در اکثر مواقع رم تا سقف مجازش درگیر است.

ردهیو هر چند بازدیدش اصلا بالا نیست، شاید در حدود یک پانزدهم سنترال باشد، منتها درخواست هاش بسیار بالاتر از سنترال است. البته جای تعجب ندارد و مشکلی هم در سیستم نیست، آپلود سنتر است و از نظر فنی این تعداد بالاتر درخواست کاملا طبیعی است.

من تحقیقات زیادی در مورد کاهش درخواست ها داشتم که سیستم کلود را یافتم. تقریبا با کمک اون کمی مشکل حل شد، اما باز با بالاتر رفتن حجم درخواست ها یک سری بهینه سازی ها در خود سایت انجام شد و با اصلاح و بهینه سازی سیستم کش و ترکیب اون با کلود وضعش بسیار بهتر شد. آمار موارد مشکل درخواست ها از حدود 500 مورد مشکل در روز به 200 تا کاهش یافته است.

اما قطعا با رشد کاربران سایت این مشکل باز پدیدار خواهد شد، از این رو من دنبال راه حل اساسی تری بودم که متاسفانه هر چه بیشتر گشتم کمتر اطلاعاتی در مورد این فاکتور پیدا می شد، تا در نهایت در stack overflow یافتم که کلا وب سرور ها اگر روی ویندوز باشند (نه الزماً IIS) قدرت پاسخگویی بالاتری به درخواست ها دارند، و شگفت زده شدم وقتی یکی از متخصص ترین افراد که جوابش هم رای بالا داشت و هم تائید شده بود، گفته بود حدودا 3 برابر ظرفیت آپاچی بالاتر خواهد بود!

من با هاستینگ اشتراکی رم 1 گیگ و ویرچوال 1 گیگ، تقریبا روی همین 3000 تا مشکل دارم، الان سرور جدید رمش 4 گیگ است و 6 گیگ ویرچوال نیز براش ایجاد کردم. مطمئناً این مشکل در این سرور با سخت افزاری که داره در سیستم عامل لینوکس هم پیش نمی آید.

بر فرض 4 برابر شدن ظرفیت، آپاجی از حدود 12000 درخواست پشتیبانی خواهد کرد که حداقل تا پایان سال جاری بعید است این حجم درخواست در در ردهیو پیش بیاد (الان عدد کمتر از 4000 درخواست است در لحظاتی که سرور مشکل پیدا می کند).

هر چند این اصلی ترین دلیل است اما خوب تنها دلیل نبوده و با وجود معایب سرورهای ویندوزی، اما محاسنی نیز در اونها وجود دارد که مورد بالا یکیش است که خیلی هم کاربردی است.

اتفاقا من همیشه شنیده بودم هاست های دانلود سرور ویندوز استفاده می کنند، اما هیچ کجا در انجمن های فارسی ندیده بودم بگن چرا هاست دانلود را ویندوز پیشنهاد می کنند، و در نهایت مثلا گفته شده بود "بهتره " !

اما الان حدس می زنم دلیل این که مثلا سرور های دانلودی که هاستینگ های معتبر دنیا میدهند به همین دلیل ظرفیت بالاتر پاسخگویی به درخواست ها است که ویندوزی هستند.  البته من تجربی در مورد سرور ویندوز هنوز چیزی کشف نکردم و منابع این اطلاعات هم stack overflow بوده، احتمالش است درست نباشد متاسفانه پیرامونش هر چه گشتم چیز مستند درست و حسابی نیافتم.

iranpcl, Present, sinaset, Mahdi1944