در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با هواپيماهاي بدون سرنشين به بحث بپردازيد
Major I

Major Iنماد کاربر
پست ها

388

تشکر کرده: 6 مرتبه
تشکر شده: 9 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 7 فروردین 1390 20:26

محل سکونت

_̴ı̴̴̡̡̡ ̡͌l̡̡̡ ̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ ̡͌l شیراز

آرشيو سپاس: 2968 مرتبه در 352 پست

آشنایی با VTOL UAVs و شیوه کارکرد آنها

توسط HESAM-007 » شنبه 1 بهمن 1390 11:55

آشنایی با VTOL UAVs و شیوه کارکرد آنها

VTOL UAV: Vertical Take Off and Landing Unmanned Aerial Vehicles

اکثر پرنده های بدون سرنشین (UAV) مانند هواپیماهای سنتی و کنونی دارای بالهای ثابت و دارای ظرفیت و قدرت مانور محدودند و برای نشست و برخاست نیز نیازمند به باند فرود هستند. البته پرنده های با قابلیت نشست و برخاست عمودی (VTOL UAV) هم هستند که مانند هلیکوپتر دارای روتور هستند.

در اینجا قصد داریم به معرفی پهپادی بپردازیم که عامل اصلی حرکت عمودی و افقی آن، یک پدیده فیزیکی دینامیک سیالات به نام Coanda effect (در علوم هوايى: گرايش سيال براى چسبيدن به سطح جامد) میباشد.
همانطور که گفته شد، Coanda effect (اصل کواندا) مربوط به تمایل سیالات برای چسبیدن به سطح جامد است حتی اگر سطح به صورت منحنی شکل باشد، سیالات به جای اینکه به مسیر مستقیم خود ادامه دهند، مسیر منحنی شکل را طی می کنند (که در زیر نمونه های آنرا میبینید). یکی از مبناهای طراحی سطح مقطع بال هواپیما (airfoil) هم همین پدیده فیزیکی است. کمپانی AESIR انگلیس از آن برای ساخت پهپادهایش استفاده می کند که شبیه UFO هم هستند.

طراحی:
"فن" های قرار گرفته در بالای این پرنده، سرعت و حجم هوای مورد نیاز برای برخاستن را تامین و هوا را در جهت مورد نظر (به سمت قسمت منحنی شکل) هدایت می کنند. میزان ارتفاع هم کاملا بستگی به سرعت، حجم و چگالی هوای مکیده شده توسط فن(ها) دارد. برای کمک به کاهش وزن و در نتیجه افزایش برد، بدنه این پرنده از الیاف کربنی ساخته شده است.
برای جلوگیری از چرخش بدنه در سمت موافق حرکت پره ها، تیغه هایی در مسیر جریان باد به سمت منحنی قرار داده میشوند.
اما روشی که برای هدایت پهپاد به راست و چپ در نظر گرفته شده هم بسیار جالب میباشد؛ چهار Flap در اطراف قسمت تحتانی منحنی تعبیه شده که موجب حرکت آن به اطراف میشود. به طور مثال هنگامی که پرنده قصد حرکت به راست را دارد فلپی که در سمت چپ است (با مقداری شیب) بالا برده میشود در این حالت طبق اصل کواندا، باد حرکتش را روی این flap ادامه میدهد و این موجب حرکت جریان باد به سمت چپ شده و پرنده به سمت راست حرکت میکند.

نوع طراحی این پهپاد موجب پایداری بسیار زیادش در هوا میشود، به گونه ای که میتوان از آن به عنوان پرنده های نظارتی و تصویربردار هم استفاده کرد. نشستن بسیار آرام بر زمین و آسیب دیدگی بسیار کم این پرنده هنگام برخود با اشیاء ثابت (مانند ساختمانها، کوه و...) از مزایای این طرح است. همچنین ظرفیت بالای ترابری در مقایسه با پهپادهای "بالدار" مشابه نیز از امتیازات مثبت این پرنده به شمار می آید.

دسته بندی:
خانواده ی پرنده های کمپانی AESIR در سه بخش دسته بندی میشوند:
پرنده های از قطر 300 میلیمتر تا 1 متر "Vidar" خوانده میشوند. پس از آن "Odin" با ظرفیت حمل حداکثر 10 کیلوگرم بار. و سپس "Hoder" که از بیش از یک موتور و فن استفاده میکند و قابلیت حمل بار تا وزن 1تن را دارد.

Vidar: پرنده قابل حمل (portable) 400 گرمی است که برای کارهای نظارتی کاربرد دارد و میتوان از آن در داخل ساختمانها و محیط های کوچک نیز استفاده نمود. موتور این وسیله از نوع الکتریکی است (باتری های Lithium Polymer) و توانایی 15 دقیقه پرواز و حمل 100 گرم بار را نیز دارد.

Odin: پرنده ای با 10 کیلوگرم وزن است که از موتور درون سوز Wankel Rotary با سوخت JP-8 بهره میبرد و توانایی حمل 10 کیلوگرم بار را برای بیش از یک ساعت دارد و میتوان از آن استفاده نظامی هم کرد.

Hoder: پرنده ی باربری سنگین وزن (1.5 تن) با قابلیت حمل یک تن بار برای مدت بیش از 8ساعت است که در مراحل اول توسعه قرار دارد و برای جابجایی بار در نظر گرفته شده که میتوان با کاهش بار و افزایش سوخت، برد آنرا نیز افزایش داد.
مدیر بازاریابی این شرکت، Mark Broughton، میگوید که فعلا قصد توسعه VTOL UAVهای خود را در قسمت نظامی دارند اما در آینده استفاده از آنرا در بخش های اقتصادی و شهری نیز گسترش خواهند داد.

AESIR اجناس خود را در نمایشگاه بین المللی تجهیزات و سیستم های دفاعی در لندن (سال 2009) به نمایش درآورد:

شاید دور نباشد آن روزی که ما به طور مداوم شاهد حرکت این پهپادها در بر سر شهرهای خود باشیم.
===========================
ترجمه و تنظیم: HESAM-007
منابع: لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد و  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد و نویسنده

امانت داری و اخلاق مداری:
کپی برداری از این مطلب، تنها با ذکر نام CentralClubs.com به عنوان منبع، و نویسنده بدون اشکال می باشد.
===========================
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب HESAM-007 تشکر کرده اند:
CAPTAIN PILOT, shola, Ali$amir, behrad90, SAMAN, ARafiee, M.Lawyer

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان