در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث فنی و تخصصی مرتبط با خودرو و وسايل نقليه بحث و تبادل نظر کنيد
Administrator

Administrator

نماد کاربر
15465

تشکر کرده: 10180 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 7 بهمن 1384 19:51

آرشيو سپاس: 30251 مرتبه در 5981 پست

مقايسه بین موتور XU7 و EF7

توسط Mahdi1944 » دوشنبه 16 آذر 1394 17:31

سلام دوستان
من چند روزی هست دارم روی سمند تحقیق میکنم، هم از تعمیرکارها، هم بنگاه‌دار ها و هم کسانی که خودشون داشتن. هر دو انجین Xu7 و هم ef7، هدفم این هست که ببینم واقعا کدام انجین بهتر هست، به طور کلی همه اتفاق نظر دارند که انجین ef7 از لحاظ فنی، سرعت، شتاب، عملکرد و صدا و نرمی و ... برتر از Xu7 هست. تکتولوژی XU7 به حدود 30 سال پیش برمیگرده و هر چند زمان خودش بسیار عالی بوده، اما برای امروز دیگه قدیمی محسوب میشه، اما در عوض Ef7 یک انجین به روز و قابل دفاع به لحاظ فنی و طراحی هست. جرو 5 انجین برتر سازگار با گاز هم رده‌ی خودش محسوب میشه و در مجموع به لحاظ طراحی و روی کاغذ و مسائل فنی بسیار عالی و قابل دفاع هست، اما در عمل، مدلهای اول دو مشکل عمده روغن ریزی و واشر سر سیلندر سوزوندن داره که البته مورد دوم رو تعمیرکاران به نوع روغن نامناسب و آب بندی غیر اصولی نسبت میداند ولی روغن ریزی رو مشکل انچین‌های تا قبل 90 میدونستند، سال 91 و 92 بدترین سالهای تاریخ خودرو سازی (خودرو سر هم بندی) ایران هست و تمام ماشین‌های تولیدی این سالها مشکلات فراوان دارند و بیشتر شکایات و نارضایتی در این دو سال هست. همونطور که میدونید EF7 تحت امنیاز ایران و با کمک متخصصین چندین کشور دنیا طراحی شده و به لحاظ طراحی کسی ایرادی به اون وارد نمیدونه، تولید سری اول تا 90 هم در اروپا انجام شده. اما طی 91 و 92 که به مشکل تحریم‌ها خوردیم سعی در بومی و چینی سازی اون شد که نتیجه قابل قبولی به دست نیومد و اغلب در این سالها نازاضی هستند. اما در سال 93 (ظاهرا از خرداد به بعد) نقص‌های موجود به خوبی مرتفع شده و تقریبا هر کسی که مخصوصا مدل بنزینی EF7 رو داره شدیدا راضی هست و به صورت بعضا افراطی از اون دفاع و تعریف میکنه و طبق تحقیقی که از همه طیف‌ها (دارندگان، بنگاه دارها، تعمیرکارها، نظرات اینترنتی و ...) داشتم بالای 90٪ دارندگان و تعمیرکارانی که گواهی و صلاحیت تعمیر اون رو دارند و با سیستم اون آشنا هستند از اون دفاع و اون رو برترین و کم درد سر ترین موتور موجود در ایران خودرو برای سمند و خانواده پژو (Ef7. TU5, XU7 , ...) میدونند. فقط شرایط آب بندی اولیه و به قول معروف از کار آوردن اون خیلی مهمه و روغن اون هم با مثلا XU7 متفاوت هست که باید رعایت بشه و در این صورت همه‌ی اهل فن و دارندگان اون در مدل 93 به بالا مخصوصا از اون دفاع میکردند. اما بنگاه دارها میگفتند که چون جدید هست و ایرانی‌ها به هر چیز جدیدی الژذی مقاوم به درمان دارند! و اوایل هم مشکلاتی داشته، همه از اون ترس دارند و مشتری کمتری نسبت به مدل Xu7 داره و به همین دلیل خیلی خوش قیمت میشه تهیه کرد. افرادی که نداشتند و با اون کار نکرده بودند در حد گاری نادر شاه اون رو میدونند و تمام بدی‌های عالم رو به اون نسبت میدهند که البته به شخصه نظر این افراد رو همیشه فاکتور میگیرم. البته چون در ایران کلا کنترل کیفیت معنی خاصی نداره، تمام تولیدات مثل هم نیست و حتی در تولیدات یک سال و یک کد مدل هم تفاوت قطعات و کیفیت وجود داره، پس طبیعی هست که در مدلهای 93 و 94 هم بودند افرادی که ناراضی بودند و حتی بدترین مشکلات رو هم یکی از دوستانی که مدل 94 ef7 داشت مطرح میکرد و شدیدا ناراضی بود، اما ایشون خودش هم میگفت که ما دو تا گرفتیم هر دو از یک مدل و تولید یک ماه، یکی عالی از آب در اومد و یکی افتضاح ...
حالا از دوستانی که واقعا تجربه اون رو دارند و نه صرفا از دیگران شنیدند، اگر اطلاعاتی رو در این تاپیک مطرح کنند بسیار عالی خواهد بود  :D
زندگي صحنه يکتاي هنرمندي ماست     هرکسي نغمه خود خواند و از صحنه رود
صحنه پيوسته به جاست     خرم آن نغمه که مردم بسپارند به ياد

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

لطفا سوالات فني را فقط در خود انجمن مطرح بفرماييد، به اين سوالات در PM پاسخ داده نخواهد شد

5 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Major II

Major II

no avatar
751

تشکر کرده: 404 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 6 مهر 1389 02:18

تهران

آرشيو سپاس: 3323 مرتبه در 703 پست

Re: مقايسه بین موتور XU7 و EF7

توسط morteza tomcat » دوشنبه 16 آذر 1394 18:41

با سلام به دوست خوبمون اقا مهدی عزیز
بنده هم مالک یک دستگاه سمند ای اف سون مالتی پلکس مدل 8/93 هستم  تجربیاتمو بتون میگم
اولین چیزی که واسه من پیش اومد سوختن دینام در همون روز اول تحویل ماشین بود که با خوابیدن هفت روزه ماشین در نمایندگی با حدودا خرج 100 هزاز توان درست شد و الان که حدودا یکسال ماشین رو دارم البته با تجربه کیلومتر 53000 رانندگی که بیشتر در جاده های کشور بوده میانگین مصرف زمانی که تو جاده هستید با سرعت 110 کیلومتر به حدود 6 لیتر در صد کیلومتر میرسه که خیلی خوبه و همچنین با هر کپسول گاز که حدودا 10 کیلو گاز ظرفیت داره حدودا 200 میتونید پیمایش کنید و در شهر حدودا 8 لیتر در صد کیلومتر از نظر جلو بندی مشکلی نداشتم فقط دو سرویس جلو بندی در کیلومتر بیست هزار و 40 هزار داشتم ترجیحا لاستیک ماشین رو همون اول عوض کنید تو پایداری ماشین تاثیر بسیاری دارد تنها مشکلی که خیلی اذیتم کرد نداشتن برنامه دیاگ مالتی پلکس حتی در نمایندگی های شهرستان بود در کل مصرف سوخت خوب ماشین کن هزینه و خوبی است البته باید گفته شود همیشه باید از بهترین روغن درون موتورش استفاده کنید که مشکلی پیش نیاد.اگر سوال بود که بتونم کمک کنم در خدمتم

5 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Administrator

Administrator

نماد کاربر
15465

تاريخ عضويت

توسط Mahdi1944 » سه شنبه 17 آذر 1394 00:38

morteza tomcat عزیز
ممنون از توضبحات شما
پس شما هم تایید میکنید که در مدل 93 مشکل سوختن واشر سر سیلندر و روغن ریزی نداره؟
از لحاظ نرمی و صدای داخل موتور، شتاب و یا مثلا ریپ زدن در شرایط خاصی، مشکل یا تجربه‌ای ندارید؟ کلا از کارکرد موتور راضی هستید؟
در مورد مالتی پلکس هم یک سیستم به روز هست که در تمام خودروهای دنیا استفاده میشه و عملا بسیاری از عیب‌ها رو در نمایشگرش باید نشون بده، چون مالتی پلکس در واقع یک شبکه BSI داره که مشابه شبکه‌های کامپیوتری هست و تمام اجزای برقی و الگترونیکی به صورت گره به اون شبکه متصل میشوند و دیگه برای هر چیزی سیم‌کشی مجزا نداره، درخواست‌ها مثلا برای روشن شدن چراغ‌ها هم اول به BSI منتقل و از اونجا درخواست به گره مربوطه ارسال میشه و چراغ روشن میشه، به همین دلیل هر کدام از گره‌ها که به مشکل بخوره، قاعدتا باید خود سیستم نشون بده و غیب یابی و تعمیر اون به لحاظ تئوری باید ساده باشه، در این مورد و تعمیرات آیا تجربه‌ای دارید که نمایندگی مجاز تجهیزات رو نداشته باشه؟
مجددا ممنون از در اختیار گذاشتن تجربیاتتون  :razz:

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  |  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

لطفا سوالات فني را فقط در خود انجمن مطرح بفرماييد، به اين سوالات در PM پاسخ داده نخواهد شد

4 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Major II

Major II

no avatar
751

تشکر کرده: 404 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 6 مهر 1389 02:18

تهران

آرشيو سپاس: 3323 مرتبه در 703 پست

توسط morteza tomcat » سه شنبه 17 آذر 1394 09:38

سلام  Mahdi1944 عزیز
بله منم تایید میکنم تو مدل 93 مشکل سوختن واشر سر سیلند برطرف شده و همچنین مشکل روغن ریزی که به شخصه تا الان بش بر نخوردم از نظرم نرم و صدای داخل کابین میتونم به جرات بگم حتی از پارس tu5 هم نرم ترم و هم بی صدا تر فقط تو سرعت 150 کیلومتر صدای باد یکم ازار دهنده میشه از نظر ریپ زدن نه خداروشکر من بیشتر وقتا با گاز ماشینم کار میکنه تا به الان اصلا همچین مشکلی نداشتم در باره بحث تعمیرات بله تا دلتون بخواد حتی میتونم بگم اوایل حتی امداد خودرو های تو جاده هم برنامه دیاگشو نداشتن و شهرستانی که محل کاره منه شهر کاشانه اینجاهم میشه گفت فقط یک نمایندگی از از حدود 5 نمایندگی که من رفتم برنامشو داره

Major II

Major II

نماد کاربر
563

تشکر کرده: 282 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 7 اسفند 1385 04:54

آرشيو سپاس: 1326 مرتبه در 369 پست

توسط mj_piremard » چهارشنبه 18 آذر 1394 00:42

با سلام
موتور ef7 موتور خوبی هست ولی خوب بازم  از لحاض طراحی قدیمی هست و خیلی به روز نیست ولی خوب از موتور xu7 خیلی بهتره مشکل واشر سرسیلندر و روغن ریزی من از چند نفر پرسیدم بعد از نیمه سال 93 برطرف شده فقط همون به اصطلاح آبندی این موتور مهمه کلا همیشه باید بنزین سوپر استفاده بشه در این موتور نسبت تراکم  نسبت به xu7 بالاتره
من به شما پیشنهاد میکنم مدل بنزینی و انتخاب کنی کلا گاز خیلی چیز خوبی نیست در دراز مدت به موتور آسیب میزنه چیزی به عنوان موتور پایه گاز سوز ما نداریم یا حداقل من ندیدم  گاز عدد اکتانش بالای 130 هست  اگر موتوری بر پایه گاز طراحی بشه باید نسبت تراکم بالای داشته باشه و تو این نسبت تراکم موتور های ماشین های معمولی نمیتونه کار کنه
چه خوب خوند حرف دلمو

سهم من از دنیا همینه که تو تنهایی شبهام کسی اشکامو نبینه کسی اشکامو نبینه.

3 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Administrator

Administrator

نماد کاربر
15465

تاريخ عضويت

توسط Mahdi1944 » چهارشنبه 18 آذر 1394 04:06

morteza tomcat,  
ممنون از شما  :D

mj_piremard,  
من هم با شما هم عقیده هستم که موتور بنزینی بهتر از گاز هست و ارزش درد سر صف گاز و پیاده شدن سرنشین و استهلاک رو نداره، برای مثال متوسط یک فرد عادی بیش از 1500 کیلومتر در ماه رانندگی نمیکنه و هزینه سوخت برای این میزان رانندگی در ماه چیزی حدود 100 هزار تومن میشه و با گاز حدود 60 هزار تومن که این اختلاف قیمت چندان معنی دار نیست که بخواهد ریسک گارسوز رو به جون بخره و به هر حال استهلاک ماشین هم بالاتر میره که در طولانی مدت هزینه نگهداری اون رو بالا میبره، دلیل این استهلاک در ماشین‌های گاز سور، عمدتا دمای بالاتر احتراق گاز نسبت به بنرین هست، دمای اختراق گاز چیزی حدود 650 درجه سانتی گراد هست و دمای سوختن بنزین چیزی حدود 450 درجه سانتی گراد. همچنین مصرف بنرین هم در ماشین‌های دوگانه سوز نسبت به مدل بنزینی بیشتر هست که این هم بخشی از هزینه‌ها رو جبران میکنه. من هم بنزینی رو میپسندم  :D

Junior Poster

Junior Poster

نماد کاربر
156

تشکر کرده: 530 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 31 مرداد 1393 23:18

بوشهر

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

توسط mosiuo » پنج شنبه 19 آذر 1394 14:08

سلام دوستان.بنده بک سمند ef7 مدل 90 دارم البته پایه گاز سوز .از لحاظ شتاب و نرمی و صدا بهترین ماشین ایرانی که تا حالا سوار شدم اما یه مشکل داره که چیزی نمونده به چند لیتر بنزبن اتیشش بنزنم اونم اینه که تابستون وقتی کولر میزنی و رو موتور فشار میاد موتور قاطی میکنه و به اصطلاح 3کار میکنه و یک پیستون از کار میوفته برا حل ابن مشکل چند سال تمام نمایندگیهای جنوب کشور رو رفتم فکر کنم جمعا حدود 3میلیون تا حالا برا این مشکل خرج کردم مثله تعویض کامل دسته سیم موتورو انواع برنامه هاش و گرفتن روغن ریزیش چندین کار دیگه اما تا الان هیچ نتیجه ای نداده.مشکل اینجاست که دلم نمیاد به کسی بندازمش و قابل فروش هم نیست با این وضع.
اشک های که پس از هر شکست میریزیم، عرق هایست که برای پیروزی نریخته ایم!!!

3 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

Major I

Major I

نماد کاربر
462

تشکر کرده: 236 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 18 تیر 1386 21:45

ایران، از خلیج همیشه فارس تا دریای خزر

آرشيو سپاس: 1736 مرتبه در 346 پست

توسط hermes_PERSIAN » پنج شنبه 19 آذر 1394 16:04

سلام به همه دوستان و عرض تسلیت به مناسبت رحلت پیامبر بزرگ اسلام و فخر کاینات و همچنین سرور شباب اهل جنت فرزند ارشد امیر مومنان علی (ع)
من تاکنون خودرویی مجهز به موتور EF7 نداشتم ولی دو موتور TU5 و XU7 را همزمان دارم که تحربیات خود را از این دو موتور خدمتتان عرض میکنم.
1- از نظر سر و صدا و نرمی به هرحال موتور TU5 بهتر است همچنین شتاب این موتور بالاتر است البته شتاب اولیه موتور XU7 بالاتر است به علت حجم بالاتر
2- تعمیرات موتور XU7 هزینه پایینتری دارد همچنین تعمیرکار مسلط بیشتری را میتوانید پیدا کنید. با توجه به آنکه زمان حضور موتور TU5 در ایران بیشتر از موتور EF7 است میتوان انتظار داشت که تعمیرکاران کمتری داشته باشد.
3- بالاتر بودن تعداد سنسورها و مخصوصا گرانقیمت بودن (تازه اگر سنسورهای اصل را بتوانید پیدا کنید) سنسورها در موتورهای TU5 و EF7 که معمولا در هر مرتبه دیاگ کردن به علت کیفیت بالا یکی از آنها اشکال دارد!!!! هزینه این موتورها را بسیار بالا میبرد.
4- در کل من از موتور XU7 بسیار راضی تر از موتور TU5 هستم چرا که علیرغم هزینه پایینتر در صورتیکه خوب به آن رسیدگی شود مصرف سوخت چندان بالایی ندارد (در جاده مصرف سوخت 6.7-6.5 در سرعت 120).
معمولا من  موتور XU7 را به علت سادگی به دوستان بیشتر توصیه میکنم.
خليج فارس = الخليج الفارسي = Persian Gulf = Persischer Golf = golfe Persique = Περσικός κόλπος = Перси́дский зали́в = الخلیج الفارسی الی الابد
جمال عبدالناصر: کنا سنعمل: حتی یمتد العربی من المحیط الاطلسی الی خلیج الفارسی

Administrator

Administrator

نماد کاربر
15465

تاريخ عضويت

توسط Mahdi1944 » شنبه 21 آذر 1394 16:09

mosiuo,  
یکبار یکی از دوستان این مشکل رو داشت، ظاهرا شمع‌ها رو با مدل آلمانی پایه بلند عوض کرده بود مشکل حل شده بود. این مورد رو تست کردید؟

hermes_PERSIAN,  
در مورد TU5 و EF7 تا قبل تحریم‌ها مشکل چندانی با TU5 وجود نداشت، جز هزینه تعمیرات بالاتر که طبیعی هست، چون اغلب قطعات اون از خارج وارد میشه. اما با شروع تحریم‌ها، علاوه بر هزینه، مشکل کمیاب بودن قطعات و کیفیت بسیار پایین قطعات جایگزین هم به مشکل اضافه شد و به همین دلیل در سالهای 91 تا 92 که اوج مشکلات بود، ناراضی‌های بسیاری داشت، اما در مورد EF7 چون بیشتر قطعات الان ایران ساخته میشه (بالای 85 درصد) و از سال 93 به بلوغ رسیده و دیگه دو مشکل اساسی اون برطرف شده، انتخاب بسیار خوبی به نظر میرسه و هزینه‌های اون هم پایین‌تر هست از دو موتور دیگه (البته قیمت قطعات EF7 از XU7 بالاتر هست، اما نیاز به تعمیرات در Ef7 کمتر هست) و فقط شاید هنوز قطعات EF7 مثل Xu7 به وفور پیدا نشه که طبیعی هست و به مرور قطعات اون فراگیرتر میشه، اینطور که برخی منابع از ایران خودرو اشاره کرده بودند، سال آینده اکثر سمندها به Ef7 مجهز خواهند شد و تولید با Xu7 کاهش شدیدی خواهد داشت که این هم به فراگیر شدن قطعات و خدمان اون کمک خواهد کرد