در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با الکترونيک هواپيمايي به بحث بپردازيد
Super Moderator

Super Moderatorنماد کاربر
پست ها

3101

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 172 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 22 بهمن 1385 16:25

آرشيو سپاس: 23546 مرتبه در 2452 پست

آشنایی با رادار پالس داپلر قدرتمند ژوک Zhuk ME

توسط SAMAN » دوشنبه 15 تیر 1388 23:36

رادار Zhuk ME چشم فولکروم و فلانکر
آشنایی با رادار پالس داپلر قدرتمند ژوک ME

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

شرکت سهامی NIIR فازوترون ژوک zhuk یک خانواده ی از رادار های پیشرفته پالس داپلر چند منظوره ایی و چند مشخصه ایی هست .این رادار ها برای حالت های جنگی هوا به هوا و هوا به زمین مدل های ارتقا داده شده از میگ های 29  و سوخو های 27 فلانکر طراحی و تهیه شده اند.خصیصه رادار های zhuk در آشکار سازی اهداف هوایی با فواصل 110 تا 180 کیلومتر و 300 کیلومتر برای اهداف در سطح دریا هست.این  رادار های میتوانند اهداف را رهگیری کنند و چندین هدف را پشت سر هم انتخاب کنند و همزمان از سلاح های هوا به هوا یا هوا به زمین  با مهارت تمام  استفاده کنند.
خانواده ژوک از هر دو آنتن های آرایه فازی و هدایت استفاده میکنند. در حالت هوا به هوا رادار ژوک zhuk میتواند رهگیری را برای آخرین نسل موشک های ساخت روسیه مثل R-77 / R-73 و R-27 فراهم کند.همچنین می تواند به خوبی طیف پهنای اهداف پرنده شامل  اهداف پرنده در هوا و هلیکوپتر ها را آشکار کند.
در مد هوا به سطح, رادار میتواتند یک  نقشه زمینی با دقت 3*3 متر برای ساپورت و پوشش دهی پرواز در ارتفاع پایین را فراهم کند. در مد هوا به دریا, سیستم رادار میتواند یک هدف به اندازه ناوشکن مخرب را در 300 کیلومتری شناسایی و کشف کند. همچنین این  رادار میتواند اهداف کوچکتر را مثل قایق های گشتی پاسدار را در فاصله 150 کیلومتری کشف کند.

ازخصوصیات zhuk-ME آنتن رادار آرایه ایی هدایت است که برای میگ-29  تعیین شده است. این رادار میتواند اهداف هوایی با سطحبا سطح مقطع راداری  5 متر مربع در فاصله 110 تا 120 کیلومتری در جلوی نیم کره و یا 50 کیلومتری در نیم کره عقبی کشف کند تا زمانی که 10 هدف را رهگیری کند و 4 تای آنها را به طور همزمان انتخاب کند. آن می تواند به طور همزمان بالای 2 هدف زمینی یا دریایی را انتخاب کند. در حالت هوا به زمین رادار zhuk ME قابلیت آشکار سازی آرایش های زره پوش را در فاصله 25 کیلومتری  و پل های راه آهن را در فاصله 120 کیلومتری دارد.

رادار Zhuk ME که بر روی جنگنده های میگ-29 K/  میگ-29 KUB / میگ-29 SMT /میگ-29 M ( میگ-33) / میگ-29 M2 / و میگ-29 UMT در حال نصب است. این رادار جایگزین رادار N-019E است که توانایی آشکار سازی اهداف هوایی را در فاصله 80 کیلومتری را داشت.


مشخصات رادار Zhuk ME

قطر آنتن: 667 میلیمتر
وزن: 220 کیلوگرم
کارایی: حداکثر کشف 120 کیلومتر یا 65 گره دریایی /حداکثر کشف زمینی 120 کیلومتر/ حداکثر کشف سطحی 300 کیلومتر/ برد کشف نیم کره عقب برابر 50 کیلومتر / آشکار سازی اهداف کوچک زمینی  25 کیلومتر/ آشکار سازی اهداف کوچک (هوایی و دریایی) 150 کیلومتر.
توانایی انتخاب 4 هدف هوایی / رهگیری 10 هدف هوایی و رهگیری 2 هدف سطحی.

مترجم: SAMAN.M.S

ادامه دارد ...

منبع :

http://www.deagle.com
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SAMAN تشکر کرده اند:
CAPTAIN PILOT, sokuteasemuni, Fariborz, Hadi1001, Yasser, hamed_713, MASTER, tondar, Persian Cat, Mahdi1944, Shahbaz, kayvan6079, shola

Super Moderator

Super Moderatorنماد کاربر
پست ها

3101

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 172 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 22 بهمن 1385 16:25

آرشيو سپاس: 23546 مرتبه در 2452 پست

Re: آشنایی با رادار پالس داپلر قدرتمند ژوک Zhuk ME

توسط SAMAN » چهارشنبه 17 تیر 1388 16:47

خانواده رادارهای پالس داپلر zhuk رادارهایی هستند که 2 حالت عملیاتی هوا به هوا و هوا به زمین دارند و در باند X کار میکنند. رادار ژوک در مد هوا به هوا قابلیت آشکار سازی و کشف اهداف را دارد و میتواند برد و سرعت آنها را اندازه گیری کند. این رادار قابلیت دیدن و مقابله با اهداف هوایی و قفل کردن روی آن  و در نهایت انهدام آنها را (با سلاح های جنگنده )دارد look-down/shoot-down.  و همچنین این رادار گونه ای مختلفی از مد های جستجو را دارد.

اهداف را می توان هم تکی و منحصر به فرد رهگیری کرد و  یا اینکه چندین هدف را با هم رهگیری کرد تا زمانی که جستجوی برای اهداف جدید در حالت TWS یا track- while-scan  engage (انجام نشده) رادار مشغول این اهداف خواهد بود و در صورت جستجو برای اهداف جدید دوباره به رهگیریاهداف جدید اقدام میکند.
رادار zhuk میتواند هدفهای کشف شده را از یکدیگر تشخیص دهد ,آنها را دسته بندی کند و اهداف با اولویت بیشتر را برای درگیری نامزد کند.

یک گونه از حالت های پویش و جستجوی اجمالی در نبرد نزدیک  مشخص شده شامل اسکن عمودی, نمایش HUD هست. دید نشانه ایی هم در یک قفل کردن مناسب و بدون اشکال بر روی یک هدف در ماورای دید می تواند مفید و کارآمد باشد. رادار ژوک با موشک های هدایت شونده چشمی مثل R-73 نیز سازگار است  و نیز میتواند کنترل آتش را برای توپ جنگنده فراهم کند.
در حالت هوا به سطح رادار N010 , استفاده از یک قابلیت نقشه ایی یک از دو رادار دهانه ترکیبیSAR (Synthetic aperture radar), حالت های امواج برگشتی( داپلر) یا امواج واقعی با پنهای کم و با تفکیک پذیری و زوم کنندگی 3*3 متر و ثابت کننده مشخصه ای تصویر را ارائه داده است.
رادار می تواند سرعت / فاصله هر متحرکی را و نیز (هدفهای ثابت زمینی) و اهداف دریایی را اندازه گیری و مشخص کند.
رادار zhuk با گونه های سلاح های هوا به سطح نظیر موشک هوا به سطح KH-29 و خیلی بهتر با موشک های  ضد رادار مثل KH-31  سازگاری دارد.رادار Zhuk از لحاظ اندازه در طراحی مطابق با گونه های بسیار  قدمی تر از رادار های ژوک مثل رادارZhuk-M و Zhuk-MS هست. این رادار ها توانایی ارتقا پیدا کردند به استندارد A را دارند.

گونه های رادار ژوک Zhuk

رادار ژوک برای اولین بار در سال 1986 بر روی جنگنده میگ-29 M ارتقا داده شده تست و آزمایش شد و نیز برای ارتقای رادار جنگنده میگ-23 مطرح شده بود. رادار اصلی حقیقتا  تنها توانایی رزم هوا به هوا را داشت و هرگز ساخته شدن آن برای خدمت در نیروهای مسلح ارتش روسیه لغو برنامه ارتقای میگ-29 M را ناشی نشد.
رادار ژوک وزن 220 کیلوگرم را دارد و از پوینده الکترونیکی 680 میلیمتری چاک دار با آنتن آرایه ایی دو وجهی استفاده میکند.( planar array)  که هدف مقابل را در 90 کیلومتری با سطح 5 متر مربع کشف و پیشکش میکند!! رادار میتواند 10 الی 12 هدف را در + / - 90 درجه ساعت گرد و با زاویه +55 تا – 40 درجه رهگیری و 2 تا 4 هدف را برای درگیری نامزد کند. حداکثر قدرت خروجی ماکزیمم 5000 وات ارزیابی میشود.
Zhuk-8II
یک نمونه از رادار صادراتی ژوک برای جنگنده
چینی Shenyang F-8-II Finback-B با  کارایی مشابه رادار ژوک است. تنها اندکی وزن آن زیاد شده است و به 240 کیلوگرم رسیده است.

Zhuk-27

طراحی شده برای سوخوی 27 فلانکر اما با رهگیری مشابه و کارایی پویش و اسکنینگ رادار zhuk .وزن رادار ژوک سوخوی 27 کمی بیشتر از Zhuk است و در حدود 260 کیلوگرم است. اما قدرت اشکارسازی هدف را در 130 کیلومتری با سطح 5 متر مربع در RCS دارد.

Zhuk-M ( نمونه صادراتی ژوک ME
  
N010M  ژوک M  نمونه پیشرفته از ژوک اصلی N010 است که معرفی شد.پیشرفتگی آن در مشخصه های هوا به سطح مثل نقشه و زمین است. قسمت شکل ها در میگ-29 SMT ارتقا داده شد. Zhauk ME موفقیت خود را در صادرات جنگنده میگ-20 به کشور هایی مثل هند پیدا کرد.در این مدل رادار برد رهگیری 0.83 تا 0.85 برد آشکار سازی است یعنی در واقع در محدوده کشف رهگیری آغاز میشود. وزن این نمونه 220 کیلوگرم است و با زوایای +/- 85 درجه آزیموت و +56 درجه تا -40 درجه بالا و پایین میکند.

Zhuk-MS ( نمونه صادراتی ژوک MSE )

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

ژوک M رادار توسعه داده شده برای سوخوی 27 است. رادار Zhuk MSE برای جنگنده های سوخوی 30  MKK چین پیشنهاد داده شد. آنتن  پویشگر الکترونیکی آرایه ایی دو وجهی چاکدار است و قطر 960 میلیمتر را دارد. حداکثر قدرت خروجی آنتن 6000 وات است.
Zhuk –MSE توانایی کشف اهداف با در فاصله 190 کیلومتری را با سطح مقطع 5 متر مربع در حالت روبه رو RCS را دارد. این رادار هم 10 هدف را میتواند رهگیری و از بین آنه ا4 هدف را برای درگیر شدن انتخاب کند. در حالت هوا به سطح این رادار توانایی کشف اهدافی مثل تانک ها را 5 کیومتر اضافه بر رادار Zhuk-M دارد. وزن رادار 255کیلوگرم است و زوایای حرکت آنتن رادار مثل نوع قبل است.

رادار قدرتمند Zhuk-F
این رادار به واسطه ساخته شدنش هرگز برای صادارت طراحی یا توسعه داده نشده است. این رادار از آنتن پویشگر الکترونیکی آرایه ایی غیرفعال استفاده میکند(PESA ) .این رادار برای سوخوی 27 طراحی شده که توانایی کشف اهداف با سطح مقطع راداری  5 مترمربع را در فاصله 130 تا 300 کیلومتری را دارد.این رادار میتواند 24 هدف را رهگیری و بیش از 8 هدف را برای درگیری انتخاب کند.وزن این رادار 300 کیلوگرم است و زوایای پویش هوایی +/_- 70 درجه در آزیموت و بالا وپایین هست.

Zhuk-MF ( نمونه صادارتی ژوک – MFE  )

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

آنتن این رادار قطر 700 میلیمتر و با ساختار PESA دارد. این رادارتوانایی کشف راداری هدف را از روبه رو یا RCS را در فاصله 110 کیلومتری برای هدف با سطح 5متر مربع را دارد. می تواند بیش از 20 هدف را رصد و 4 تای آنها را برای درگیری انتخاب کند.وزن آن 285 کیوگرم است و آنتن آن با زوایای +/- 70 درجه گردش میکند.

Zhuk-MSF ( نمونه صادراتی ژوک MSFE )

نوع ارتقا داده شده رادار ژوک M  است.توانایی کشف در فاصله 180 کیلومتری را دارد. توانایی رهگیری بیش از 30 هدف و انتخاب درگیر شدن با بیش از 6 هدف از خصیصه های این نوع قدرتمند است. وزن این رادار 305 کیلوگرم است و  با زوایای +/- 70 درجه آنتن آن گردش میکند. رادار از آنتن PESA استفاده میکند.قطر این مدل برابر با 980 میلیمتر است!! و توان پیک 8000 وات دارد. این رادار 16 فرکانس را با خود حمل میکند.( رادار آرایه فازی)
رادار Zhuk-MSFE   به  عنوان رادار دیگری برای جنگنده رهگیر میگ-31 پیشنهاد شده است که با استاندارد رادار N007  ژاسلون مغایر است.
رادار Zhuk-A ( نمونه صادراتی از ژوک AE )
صورت بعدی از مشخصه خانواده Zhuk استفاده از آنتن AESA یا آنتن پویشگر الکترونیکی آرایه ایی فعال است. این رادار از 680 فرستنده گیرنده 4 کانال 5 وات استفاده میکند. این رادار  در مهیا کردن بیش از 6 هدف برد 130 کیلومتری معروف است. همچنین می تواند بیش از 6 هدف را برای درگیری در یک زمان واحد انتخاب کند. آنتن AESA  این رادار با مایع خنک میشود!!
دو نمونه از رادار های Zhuk-A:
FGA-29 و FGA-35 که در فاصله 200 کیلومتری هدف ها را کشف می کنند و 60 هدف را رهگیری میکنند. این رادار میتواند یک نقشه زمینی 1*1 تهیه کند.

منبع:
http://www.en.wikipedia.com

مترجم و نویسنده: SAMAN.M.S
برداشت مطلب بدون ذکر ناl سایت http://www.centralclubs.com  مجاز نیست.
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SAMAN تشکر کرده اند:
shola, hamed_713, kayvan6079, CAPTAIN PILOT, Yasser, Fariborz, MASTER, Mahdi1944, hermes_PERSIAN


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان