در اين بخش مي‌توانيد در مورد ناوشکن‌ها به بحث بپردازيد
Commander

Commanderنماد کاربر
پست ها

2877

تشکر کرده: 1406 مرتبه
تشکر شده: 1282 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 8 اسفند 1387 15:23

محل سکونت

DE - CZE

آرشيو سپاس: 35767 مرتبه در 2768 پست

معرفی ناوشکن کلاس Zumwalt, هیولایی از آینده در زیر خاکستر

توسط CAPTAIN PILOT » دوشنبه 8 دی 1393 16:23

(قسمت اول)


 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
USS Zumwalt DDG-1000

Zumwalt نام نسل جدید ناوشکن های چند منظوره نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا با تمرکز بر روی حملات زمینی میباشد. این کلاس در واقع اقتباسی از برنامه DD-21 ایالات متحده است که به دلیل کاهش بودجه متوقف شد. این برنامه قبلا" تحت عنوان پروژه (DD(X شناخته میشد. این کلاس در جهت ایفای نقش چند منظوره در نبردهای سطحی, ضد هواپیما و پشتیبانی از جنگ های دریایی طراحی گردیده است. این نسل در واقع ایفا کننده نقش رزم ناوهای سابق نیروی دریایی در پشتیبانی از آتش را بر عهده دارد. Zumwalt از لحاظ ظاهری بعضا" با کشتی های جنگی Ironclad (در قرن 19 میلادی) مقایسه میشود و اکثر کارشناسان آن را نمونه تکامل یافته همان نسل میپندارند. برخی از مشخصه های اصلی این کلاس عبارت هستند از: بازتاب راداری پایین, سیستم تولید قدرت یکپارچه با توانایی انتقال نیروی الکتریسیته به موتور و تسلیحات جدید شامل اسلحه ریلی (Railgun یکی از تسلیحات نسل آینده آمریکا با توانایی شلیک گلوله با سرعت 7 ماخ میباشد که در آینده آن را بیشتر بررسی مینمائیم) و لیزر الکترون آزاد (Free Electron), سیستم محاسبات و کامپیوتر مرکزی با قابلیت ایجاد شبکه داخلی (LAN) بر روی پلت فرم مستقل سخت افزاری و بخش های گسترده نرم افزاری, سیستم اطفاء حریق خودکار و سامانه ایزوله کننده نشتی لوله ها.


 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
محل قرارگیری Railgun, توپ پیشرفته, پرتابگرهای عمودی MK57 و اژدرافکن

از دیگر اهداف اصلی طراحی این کلاس میتوان به کاهش تعداد خدمه و هزینه عملیاتی نسبت به سایر کشتی های نظامی و مشابه اشاره داشت. بدنه کشتی دارای حالت موج شکن در قسمت جلو و طرفین خمیده و بالاتر از خط آب میباشد. این نوع طراحی باعث کاهش سطح مقطع راداری و کاهش مقاومت بدنه کشتی در آب میگردد که همین امر به تنهایی انرژی مورد نیاز حرکتی را بطور چشمگیری کاهش میدهد. دفتر اطلاع رسانی دولت آمریکا در گزارش ژانویه 2009 خود در خصوص این کلاس اعلام نمود, تنها 4 مورد از 12 تکنولوژی اختصاصی Zumwalt تا آن زمان به تکامل رسیده بودند. کشتی رهبر این کلاس با نام Zumwalt اقتباس گرفته شده از نام دریاسالار Elmo Zumwalt (فرمانده وقت عملیات نیروی دریایی آمریکا در جنگ جهانی دوم, کره و ویتنام) با شماره بدنه DDG-1000 میباشد. در ابتدای پروزه قرار بود مجموعا" 32 فروند کشتی با مجموع هزینه تحقیق و توسعه بالغ بر 9.6 بیلیون دلار از این کلاس تولید گردد, اما کاهش این تعداد به 10 و سپس 3 فروند منجر شد تا هزینه تولید هریک از آنها بطور چشمگیری افزایش یابد. یکی دیگر از دلایل افزایش هزینه های این کلاس, اعلام نقض ماده Nunn–McCurdy توسط این نسل از جانب نیروی دریایی آمریکا در 1 فوریه 2010 بود (نگارنده: ماده Nunn–McCurdy یکی از مواد قانون اساسی آمریکا در جهت جلوگیری از رشد بی رویه هزینه های تسلیحاتی ایالات متحده میباشد که برای اولین بار در سال 1982 از جانب سناتور  Sam Nunn و Dave McCurdy به عنوان نماینده کنگره, به این بخش معرفی و یک سال بعد تصویب شد).

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


تاریخچه:
پیشینه و بودجه:


بسیاری از ویژگی های این کلاس در غالب برنامه DD-21 (ناوشکن قرن 21) توسعه یافتند و از جمله اصلی ترین آنها میتوان به بستر عمودی سیستم اسلحه پیشرفته (Advance Gun System یا AGS) اشاره داشت. در سال 2001 کنگره با توجه به اشتراک نیمی از پروژه DD-21 با SC21 آن را لغو نمود و نتیجه این 2 در برنامه موسوم به (DD(X بطور جدی پیگیری شد. نیروی دریایی در آن زمان امیدوارم بود 32 فروند از این ناوشکن را در اختیار بگیرد. اما این تعداد به دلیل هزینه بسیار بالای بکارگیری تکنولوژی های جدید, به 7 فروند کاهش یافت. در 23 نوامبر 2005 هیات دفاعی با ساخت همزمان نخستین 2 فروند از این کلاس موافقت نمود و قرار شد کمپانی Northrop Grumman در کارخانه Ingalls واقع در شهر Pascagoula ایالت Mississippi و کمپانی General Dynamics در حوضچه Bath Iron Works واقع در شهر Bath ایالت Maine به انجام این مهم مشغول شوند. با اینحال تا آن زمان مجموع بودجه طرح از جانب کنگره تصویب نشده بود.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

در دسامبر 2005 مجلس نمایندگان و سنا برای ادامه تخصیص بودجه به این برنامه موافقت نمودند. مجلس نمایندگان صرفا" بودجه ای معادل ساخت نخستین فروند از نمونه نشاندهنده فناوری (Technology Demonstrator) را در اختیار نیروی دریایی گذاشت. این تخصیص بودجه اولیه به عنوان بخشی از "قانون ملی اجازه دفاع" در سال 2007 نیز محسوب میگردید. با اینحال در همان سال لایحه ای مبتنی بر قانون تصویب شده در سپتامبر 2006 مبنی بر تخصیص 2.568 میلیون دلار برای پروژه DDG-1000 تقدیم گردید که با ساخت دومین فروند نیز بر اساس همان بند از قانون سال 2006 موافقت مینمود. اما در 31 جولای 2008 مقامات ارشد نیروی دریایی در گزارشی رسمی به کنگره اعلام نمودند که نیازمند خرید تعداد بیشتری ناوشکن کلاس Arleigh Burke میباشند و فعلا" نیازی به نسل آینده DDG-1000 ندارند و لذا همان 2 فروند تصویب شده را خواهند ساخت. نیروی دریایی معتقد بود تحولات جهان و تهدیدات جدید, آنها را مجاب به ساخت حداقل 8 فروند ناوشکن کلاس Arleigh Burke به جای DDG-1000 مینماید. نیروی دریایی با استناد به 15 گزارش محرمانه اطلاعاتی, DDG-1000 را در برابر حملات موشکی آسیب پذیر میدانست.


 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
مقایسه ظاهری ناوشکن های کلاس Zumwalt با ناوهای موشک انداز کلاس Ticonderoga

بسیاری از اعضای کمیته های فرعی کنگره بر این باور بودند که نیروی دریایی میتوانست این ارزیابی از نحوه تحول تهدیدات و تغییرات قوای نظامی دنیا را پیش از آنکه بیش از 13 سال و 10 بیلیون دلار صرف پروژه های (DD-21, DD(X و نهایتا" DDG-1000 گردد, انجام دهد. البته این هزینه شامل ساخت بدنه DDG-1000 و DDG-1001 نمیشد. Gary Roughead به عنوان فرمانده عملیات نیروی دریایی معتقد بود عمده تمرکز نسل های جدید باید بر روی پدافند هوایی و تهدیدات خاص همچون موشک های بالستیک و ضد کشتی مورد استفاده توسط گروه هایی همچون حزب الله معطوف گردد. با اینحال طرح مشکلات ساختاری این کلاس هیچگاه در محافل عمومی مطرح نشد. Donald Winter به عنوان دبیر و مدیر اجرایی وقت نیروی دریایی, در 18 آگوست 2008 اعلام نمود مجموعا" 3 فروند از کلاس Zumwalt در کارخانه Bath Iron Works ساخته خواهد شد و دلیل این امر در حفظ ظرفیت کشتی سازی آمریکا نهفته بود. همچنین John Murtha به عنوان مسئول وقت کمیته تخصیص بودجه وزارت دفاع آمریکا در سپتامبر 2008 اعلام نمود که آنها با تخصیص بخشی از بودجه ساخت سومین فروند از کلاس DDG-1000 در لایحه بودجه 2009 موافقت نموده اند. اما سرانجام این کشمکش ها به اعلام خبر پایان پروژه DDG-1000 توسط Robert Gates وزیر دفاع وقت آمریکا در 6 آپریل 2009 و محدود شدن آنها به 3 فروند انجامید.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
نحوه عملکرد رادار 2 بانده AN/SPY-3

آنچه که تا پیش از آن به عنوان ستون فقرات ناوگان سطحی آمریکا قلمداد میشد, اکنون جای خود را به ناوشکن های کلاس Arleigh Burke داده بود و رویای 32 فروندی Zumwalt در حد همان 3 فروند باقی ماند. Chuck Spinney به عنوان تحلیلگر نظامی پنتاگون معتقد است آنچه باعث شکست Zumwalt گردید در واقع نتیجه بازخورد منفی افزایش هزینه های تولید و کاهش یکباره تعداد ناوگان اولیه بود و در این حالیست که پروژه هایی همچون F-35 و F-22 نیز همچون سایر تسلیحات آینده با چنین مشکلاتی گریبانگیر بودند.


 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
مجموعه سیستم های یکپارچه شده بر روی Zumwalt


ساخت و تولید:

در اواخر 2005 این برنامه توسط Raytheon به عنوان مسئول یکپارچه سازی سیستم ها وارد مرحله طراحی جزئیات و یکپارچه سازی ادوات گردید. از سوی دیگر شاخه سیستم های دریایی Northrop Grumman و General Dynamics بطور مشترک کار طراحی عرشه, سیستم های مکانیکی و الکتریکی را آغاز نمودند. BAE Systems مسئولیت نصب و توسعه توپ پیشرفته و سیستم پرتاب عمودی MK57 را بر عهده داشت. تقریبا" هریک از پیمانکاران اصلی شامل Lockheed Martin, Northrop Grumman, Sperry Marine و L-3 Communications به همراه سایر پیمانکاران فرعی از اکثر ایالات آمریکا, هریک نقشی در توسعه سیستم های این کلاس داشتند و به همین دلیل این پروژه در بودجه نیروی دریایی آمریکا از لحاظ توسعه بخش به بخش, بزرگترین مورد انجام شده میباشد. در قرارداد نخست, بطور کلی 11 مدل توسعه یافته مهندسی (Engineering Development Models یا EDM) برای این کلاس در نظر گرفته شد که عبارت بودند از: توپ پیشرفته, سیستم اطفاء حریق خودکار, رادار 2 بانده X و L, حسگرگرمایاب, دکل و دهانه یکپارچه بر روی عرشه, سیستم نیرو محرکه یکپارچه, سیستم جنگ افزار زیر سطحی یکپارچه, سیستم پرتابگر عمودی, محاسبات دقیق کل ساختار کشتی و نهایتا" طراحی خاص عرشه و بدنه.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

در سپتامبر 2006 با طرح ساخت 2 فروند کشتی یکی در تاسیسات Bath Iron Works در Maine و دیگری توسط Northrop Grumman's Ingalls Shipbuilding در Mississippi موافقت شد. در 13 نوامبر 2007 قراردادی به ارزش 90 میلیون دلار جهت توسعه مواد اصلی و ارتقا برنامه ساخت به کمپانی Northrop Grumman اعطا گردید. در 14 فوریه 2008 کمپانی Bath Iron Works قراردادی برای ساخت (USS Zumwalt (DDG-1000 دریافت نمود و همزمان Northrop Grumman نیز قرارداد مشابهی برای ساخت (USS Michael Monsoor (DDG-1001 امضا نمود. ارزش ساخت هر فروند در آن زمان معادل 1.4 بیلیون دلار تعریف گردید. در 11 فوریه 2009 اولین فروند از ناوشکن های کلاس Zumwalt بطور رسمی وارد مرحله ساخت کامل (Full Rate) شد. اما ساخت کامل Michael Monsoor به عنوان دومین فروند, به مارس 2010 موکول گردید. صفحات تحتانی (Keel) نخستین فروند از Zumwalt در 17 نوامبر 2011 پی ریزی شد و سرانجام نخستین فروند در 29 اکتبر 2013 از تاسیسات کشتی سازی واقع در Maine خارج گردید. نیروی دریایی آمریکا نخستین مرحله عملیاتی USS Zumwalt را در سال 2016 تعیین گردیده است. بر همین اساس USS Michael Monsoor در 2018 و USS Lyndon B Johnson در 2021 وارد مرحله IOC و عملیات اولیه میگردند.

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


www.JeffHead.com
www.NavSource.org
www.DailyTech.com
www.NavyLive.dodlive.mil
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


(پایان قسمت اول)

============================

ترجمه, تالیف و تنظیم: CAPTAIN PILOT


هرگونه کپی برداری از این مطلب, تنها با درج لینک CentralClubs به عنوان منبع و نویسنده مجاز میباشد.

============================
When once you have tasted Flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been and there you will always long to return

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

20 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

New Memberno avatar
پست ها

9

تشکر کرده: 4 مرتبه
تشکر شده: 8 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 9 بهمن 1393 06:35

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

Re: معرفی ناوشکن کلاس Zumwalt, هیولایی از آینده در زیر خاکست

توسط d javad » پنج شنبه 9 بهمن 1393 07:40

دستتون درد نکنه با این همه اطلاعات ولی به نظر شما این حماقت نیست که3 میلیار دلار بدی برای یک ناوشکن که چی بشه اخه مگه چه فایدهای داره مبارزه با تروریست ها اونم امریکا

2 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان