آشنایی با جنگنده ضربتی دوربرد اف-105

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با هواپيماهاي نظامي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3101
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 22 بهمن 1385, 4:25 pm
سپاس‌های ارسالی: 19718 بار
سپاس‌های دریافتی: 21366 بار

آشنایی با جنگنده ضربتی دوربرد اف-105

پست توسط SAMAN »

 اف-105 تاندر چیف 
 تصویر 


اف- 105 تاندرچیف اولین جنگنده بمب افکن تاکتیکی بود که سرعت مافوق صوت را شکست. همچنین این جنگنده تک سرنشینه یک موتوره,دارای ورودی های هوای منحصر به فردی بود.و نیز بزرگترین هواپیما در نوع خود بود.این هواپیما در بالهای خود بمب های زیادی را می توانست حمل کند.( توانایی حمل انواع بمب ها).در ساختار باله ها و شهپر های این هواپیما تغییراتی به وجود آمد که برای کنترل جانبی و سرعت های بالا و پایین با هم ترکیب شدند.
این هواپیما تک موتوره رزمی در جنگ ویتنام بزرگترین کارها و وظایف بسیاری را انجام داد و در آن موقع به عنوان یک هواپیمای تاکتیکی مهلک و یک جنگنده بمب افکن موثر بود. این جت مافوق صوت توسط سیستم منحصر به فردی مشخص شده بود. و آن اینکه آن تنها جنگنده ایی است که می تواند سریعا از هواپیمای کناری خود با توجه به ساختار بدنه خودش سوخت گیری کند!! و همچنین اولین جنگنده ایی بود که توانست توپ 20 میلیمتری گاتلینگ را استفاده کند. تاندرچیف توانست که بمب 12000 پوندی را نیز حمل کند بمب که تا قبل از آن تنها یک هواپیمای B-17 در جنگ جهانی دوم توانسته بود حمل کند. بالهای اف-105 توانایی حمل 8000 پوند مهمات را داشتند.
تصویر از سوختگیری اف-105 ها
 [External Link Removed for Guests] 
مدل D این هواپیما در جنگ ویتنام توانست که نسبت به سایر هواپیما های دیگر نیروی هوایی امریکا علیه ویتنام شمالی بیشتر به کار گرفته شود و در عین حال بیشترین خسارت را هم متوجه شود. در طی جنگ تاندر توانست که لقب انعطاف پذیری را هم به خود اختصاص دهد چون توانست که یک فروند میگ-17 را نیز ساقط کند! اف-105 D توانست 75 درصد از کل پروازهای جنگ هوایی ویتنام را در سال اول ( از 4 سال) به خود اختصاص دهد.
  از یکی از خلبانه ای امریکایی در جنگ ویتنام که بیش از 100 ساعت پرواز داشته   , به نام کلنل اولدز تصویر 
این هم تصویری از یک هوایپمای اف-105 سقوط کرده!
 تصویر 
  هواپیما در 8 آگوست 1966 در جنوب ویتنام سقوط کرد. 

طرح اف 105 تاندرچیف در سال 1951 برای جانشینی اف-84 آغاز شد. قرار شد که یک هواپیمای جنگنده بمب افکن مافوق صوت ساخته شود. این طرح از سوی سازمان هوانوردی فارمینگدال ان وای شروع شد.
هدف اصلی از ساخت هوای اف-105 مامور کردن آن برای انجام ماموریت های اکتشافی هسته ایی بود.الگوی اولیه این هواپیما در 22 اکتبر 1955 پرواز کرد.اما نمونه اف-105 B آن به نیروی هوایی ایالت متحده تا سال 1958 تحویل داده نشد. با نصب یک موتور J75-P-3 پرات اند ویتنی که یک موتور تغییر داده شده بود, اف-105 B ها آمدند.! همچنین تغییرات دیگری در این بوجود آمد که می توان تغییر در ورودی های هوای موتور و تغییرات در روی بدنه هواپیما را نام برد. در کل 75 فروند از این نوع ساخته شد.اف-105 D یک جنگنده ضربتی چند منظوره با قابلیت پرواز در انواع شرایط آب و هوایی بود. البته قبل از اینکه در سال 1964 تولید 833 فروندی از این هواپیما به پایان برسد, مدل های آموزشی و 2 سرنشینه آن موسوم به اف-105 F نیز ساخته شدند.مدل های C و E هیچ گاه ساخته نشدند,و مدل های Gs و Fs نیز با داشتن تجهیزات الکترونیکی پیشرفته مجهز شدند ولی هر دو مدل با هم تعدیل شدند.
هواپیمای اف-105 G با نام مستعار ویلد ویازل یا گیاه جنگلی وحشی تخصصش در ایجاد پارازیت در رادار های دشمن و نابود سازی پایگاه های پدافند موشکی زمین به هوای آنها بود!!سرانجام اف-105 در 12 ژوئیه 1980 از خدمت نیروی هوایی بازنشسته شد.
مشخصات هواپیمای اف-105
اطلس هواپیماهای جنگی

منابع:
[External Link Removed for Guests]
آخرین ويرايش توسط 1 on SAMAN, ويرايش شده در 0.
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!
ارسال پست

بازگشت به “هواپيماهاي نظامي”