آيا هواپيماي Y-20 مي تواند جانشين C-130 شود؟

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با هواپيماهاي نظامي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1657
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 4 شهریور 1389, 9:14 pm
سپاس‌های ارسالی: 3401 بار
سپاس‌های دریافتی: 5776 بار

آيا هواپيماي Y-20 مي تواند جانشين C-130 شود؟

پست توسط shafagh »

اخيرا من با هواپيماي ترانسپورت نظامي چيني Y-20 بر خورد كردم كه در يك مقاله گفته شده بود نمونه اي شبيه به هواپيماي C-17 امريكايي مي باشد و همچنين گفته شده بود كه چين اخيرا تيراژ توليد اين هواپيما را بالا برده است. از انجا كه اولين بار تصوير و نام اين هواپيما را مشاهده كردم متوجه شدم كه ظاهرا هواپيماي قشنگ و قدرتمندي بنظر مي ايد و اين سوال در ذهنم امد كه ايا اين هواپيما مي تواند جايگزين هواپيماهاي C-130  باشد و با همان توان و كارايي و دوام بتواند بنحو احسن انجام وظيفه كند و ايا اگر ايران بخواهد تعدادي از انها را يا بعنوان هواپيماي ترانسپورت و يا اواكس بخدمت بگيرد منعي براي خريد ان وجود ندارد؟

 
 
[External Link Removed for Guests]


[External Link Removed for Guests]
New Member
پست: 5
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 7 اردیبهشت 1395, 11:37 pm
سپاس‌های ارسالی: 74 بار
سپاس‌های دریافتی: 18 بار

Re: آيا هواپيماي Y-20 مي تواند جانشين C-130 شود؟

پست توسط radmehr61 »

جناب shafagh 2 گرامی

آنچه که عمر به من آموخته،غیر ممکن؛ غیر ممکنه! اما توجه شما رو به چند نکته جلب میکنم.نخست اینکه ظرفیت C-130 های در اختیار ایران چه مدل E و چه مدل اچ ، 20 تن است در حالی که ظرفیت ترابری Y-20 ،  هفتادو سه تن است؛منظور اینکه این دو پرنده در دو کلاس متفاوت هستند.بهترین گزینه برای جایگزینی در نیروی هوایی ارتش با این پرنده، تنها بوئینگ 747 عملیاتی ( و البته 4 فروند غیر عملیاتی) و 9 فروند ایلوشین-76 ساخت شوروی ( شامل 6 فروند عملیاتی و 3 فروند غیرعملیاتی) می باشد. در مورد امکان، بله با توجه به قطعنامه 2231 شورای امنیت امکان فروش آن به ایران حتی امروز هم امکان پذیر است، اما..... یک امای بزرگ این وسط وجود دارد و آن وضعیت سیاسی بین الملل حول کشورمان است.تازه امروز بعد از 2 ماه چین کانال مالی-بانکی برای پرداخت پول نفت ایران رو باز کرد در حالی که می دانید تحریم های فعلی آمریکا فقط متعلق به آمریکاست و جنبه بین المللی ندارد! چین 3 سال است که حتی پس از برجام مانع از عضویت دائم ایران در سازمان شانگهای می شود! چون مایل نیست با حضور ایران، این سازمان رنگ ضد آمریکایی به خود بگیرد!! یک مطلب رو یادآوری کنم هر چند وزیر سابق دفاع آقای سردار حسین دهقان آنرا تکذیب کرد ولی بد نیست گوشه ذهنتان داشته باشید. بعد از تحریم 1929 شورای امنیت در خرداد 1388 ( 2010 میلادی) که فروش 8 قلم سلاح سنگین از جمله جنگنده رو به ایران ممنوع کرد، یک روزنامه تایوانی از پیشنهاد چین در سال 2013 ؛ برای فروش 24 فروند جنگنده J-10 در ازای 20 سال بهره برداری از حوزه نفتی آزادگان!!! پرده برداشت و البته این روزنامه تاکید کرد که ایران این پیشنهاد چین را در آن زمان نپذیرفته است. حال قضاوت با شما و سایر دوستان که آیا امکان خرید هواپیمای باکیفیت Y-20 در حال حاضر از چین وجود دارد یا خیر

 
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1657
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 4 شهریور 1389, 9:14 pm
سپاس‌های ارسالی: 3401 بار
سپاس‌های دریافتی: 5776 بار

Re: آيا هواپيماي Y-20 مي تواند جانشين C-130 شود؟

پست توسط shafagh »

حالا چند سوال پيش مي ايد اول انكه از نظر جنابعالي و يا ساير متخصصين محترم اين امور ايا از نظر تكنيكي و تاكتيكي فرضا جايگزين كردن هواپيماي Y-20 با ظرفيت 73 تن با C-130 با ظرفيت  20 تن يك مزيت بحساب مي ايد يا واقعا از نظر سازماني اين هواپيما در نيروي هوايي ما كابرد چنداني ندارد؟

2-  ايا اين هواپيما قابليت تغيير كاربري از ترابري به يك هواپيماي تجسس و رهگير الكترونيكي و با تانكر را دارد و ايا چنين نيازي در نيروي هوايي وجود دارد؟

3- مصرف سوخت، گنجايش سوخت و مدت ماندگاري اين پرنده در اسمان نسبت به يك C-130  چقدر مي باشد؟

4-  ايا اين هواپيما همان قابليت هاي مانور را در تمام جنبه ها از جمله هوابرد دارد ؟

5- ايا فرودگاه هاي نظامي ما و همچنين امكانات موجود قابليت سرويس دهي و نگهداري چنين هواپيمايي را دارد؟

6- ايا فرضا بعد از خريد تعدادي از اين هواپيما نيازي به حضور مستشاران چيني براي نگهداري و تعمير و ساير امور براي اين هواپيما هست يا متخصصين فني نيروي هوايي مستقلا قادر به تامين و نگهداري ان مي باشند؟

7- كارايي، دوام و ايمني اين هواپيما نسبت به C-130 چگونه است و ايا مي تواند نظر مساعد مسئولان كشور و نيروي هوايي را جلب نمايد؟

8- آيا سواي اشتهاي خوب چيني ها  ايران ميتواند تعدادي از اين هواپيما ها را با قيمت عادله و منصفانه از چين خريداري كرده و قيمت مربوطه را از بخشي از همان پول فروش نفت به چين پرداخت نمايد؟

9- ايا اين هواپيما مزيتي نسبت به ايلوشين هاي روسي دارد؟

10- نظر كلي و نهايي  شما و ساير اساتيد در مورد خريد چنين هواپيمايي چيست؟

 
New Member
پست: 5
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 7 اردیبهشت 1395, 11:37 pm
سپاس‌های ارسالی: 74 بار
سپاس‌های دریافتی: 18 بار

Re: آيا هواپيماي Y-20 مي تواند جانشين C-130 شود؟

پست توسط radmehr61 »

با سلام خدمت شما دوست گرامی و پوزش بابت تاخیر در پاسخ :razz: خواستم پیشاپیش مطلبی را اصلاح کنم.هواپیمای Y-20 با موتورهای ساخت چین WS-20 می تواند 73 تن بار را جابه جا نماید،اما از آنجا که ظاهرآ این موتورها هنوز آماده نیست و Y-20 از همان موتورهای ایلوشین روسی استفاد می کند، میزان محموله قابل حمل توسط این پرنده در حال حاضر 66 تن است که بدینوسیله اصلاح می نمایم.
 
shafagh 2 نوشته شده: دوشنبه 19 آذر 1397, 12:17 pmايا از نظر تكنيكي و تاكتيكي فرضا جايگزين كردن هواپيماي Y-20 با ظرفيت 73 تن با C-130 با ظرفيت  20 تن يك مزيت بحساب مي ايد يا واقعا از نظر سازماني اين هواپيما در نيروي هوايي ما كابرد چنداني ندارد؟
در پاسخ به بخش اول پرسشتان ، خیر مزیتی محسوب نمی شود چون با عرض معذرت سئوال شما از اساس اشتباه است. سئوال شما مانند این است که بگوییم آیا در یک انسان سالم برای توانمندی بیشتر می توان قدرت بینایی را جایگزین قدرت شنوایی کرد یا خیر! در مورد بخش دوم پرسش شما ،قطعآ هواپیمایی در این سطح از کیفیت ، برای ما می تواند کاربردی و حتی استراتژیک باشد ( شما را ارجاع میدهم به سال های 68 و 69 شمسی که اف-7 های چینی توسط بوئینگ-747 نیروی هوایی ایران به کشور منتقل شد)
shafagh 2 نوشته شده: دوشنبه 19 آذر 1397, 12:17 pm2-  ايا اين هواپيما قابليت تغيير كاربري از ترابري به يك هواپيماي تجسس و رهگير الكترونيكي و با تانكر را دارد و ايا چنين نيازي در نيروي هوايي وجود دارد؟

قطعآ ما به هر دو مدل سوخترسان و جاسوسی الکترونیک با توجه به فرسودگی و قدیمی بودن ناوگان سوخترسان و الینت( جاسوسی الکترونیک) مان، نیاز داریم و صد البته این هواپیما چنین قابلیت هایی را داراست؛ کمااینکه چینی ها اخیرآ بعد از اینکه از خرید تانکرهای سوخت رسان ایلوشین-78 روسی به علت گران بودن؛ منصرف شدن به سمت توسعه نسخه تانکر این هواپیما حرکت کردند
shafagh 2 نوشته شده: دوشنبه 19 آذر 1397, 12:17 pm3- مصرف سوخت، گنجايش سوخت و مدت ماندگاري اين پرنده در اسمان نسبت به يك C-130  چقدر مي باشد؟

میزان سوخت قابل حمل توسط سی-130 ، حدودآ 30000 لیتر است و برد انتقالی( بدون بار) این پرنده 8300 کیلومتر، سرعت کروز این پرنده 540 کیلومتر که حدودآ 15 ساعت ماندگاری در آسمان بدون محموله است( رکورد عملی این پرنده 14 ساعت به عنوان طولانی ترین پرواز ثبت شده است).میزان سوخت قابل حمل توسط Y-20 ،حدود 100000 لیتر، برد انتقالی( بدون بار) این پرنده 10000 کیلومتر، سرعت کروز آن 926 کیلومتر بر ساعت که برابر با 10/5 ساعت ماندگاری در آسمان بدون محموله است.
shafagh 2 نوشته شده: دوشنبه 19 آذر 1397, 12:17 pm4-  ايا اين هواپيما همان قابليت هاي مانور را در تمام جنبه ها از جمله هوابرد دارد ؟

هواپیماهای Y-20 در برخی موارد با C-130  نقاط  مشترکی دارند اما در برخی زمینه ها خیر. بگذارید تخصص تر بحث کنیم. هواپیمای سی-130 یک هواپیمای ترابری تاکتیکی است که مجهز به 4 موتور توربوپراب ( یا به قول عوام " ملخی" ) می باشد. C-130  قابلیت نشست و برخواست در باندهای کوتاه و ناآماده ؛ حتی زمین کشاورزی را دارد.C-130   قادر است با کمک راکت های کمکی به نام " جی تو"  با یک تیک آف چند ده متری به آسمان برخیزد که در عملیات های ویژه بسیار کاربردی است،این پرنده قادر است حتی در ارتفاع 100 پایی ( حدود 30 متری ) اقدام به بارریزی کند.اما هواپیمای Y-20 یک هواپیمای ترابری استراتژیک مجهز به 4 موتور توربوفن جت می باشد که قادر به انجام هیچ یک از موارد فوق نیست ولی در عین حال به طور کامل از توانایی بارریزی از ارتفاع متوسط و بالا و ریزش چترباز برخوردار است
shafagh 2 نوشته شده: دوشنبه 19 آذر 1397, 12:17 pm5- ايا فرودگاه هاي نظامي ما و همچنين امكانات موجود قابليت سرويس دهي و نگهداري چنين هواپيمايي را دارد؟

این هواپیما از نظر اندازه و همچنین میزان بار قابل حمل کاملآ با بوئینگ های 747 نسخه باری قابل مقایسه است بنابراین امکان نشست و برخاست این هواپیما در فرودگاه های بین المللی ما مثل تهران( مهرآباد و امام)، شیراز، اصفهان، کیش و.... وجود دارد
shafagh 2 نوشته شده: دوشنبه 19 آذر 1397, 12:17 pm6- ايا فرضا بعد از خريد تعدادي از اين هواپيما نيازي به حضور مستشاران چيني براي نگهداري و تعمير و ساير امور براي اين هواپيما هست يا متخصصين فني نيروي هوايي مستقلا قادر به تامين و نگهداري ان مي باشند؟


قطعآ به حضور مستشاران چینی نیاز است، زیرا سیستم متفاوتی با ایلوشین های روسی و بوئینگ های آمریکایی موجود در نیروی هوایی ارتش دارد
shafagh 2 نوشته شده: دوشنبه 19 آذر 1397, 12:17 pm7- كارايي، دوام و ايمني اين هواپيما نسبت به C-130 چگونه است و ايا مي تواند نظر مساعد مسئولان كشور و نيروي هوايي را جلب نمايد؟

راستش را بخواهید؛ مقایسه تولیدات چینی با تولیدات آمریکایی ( اگر ایدئولوژیک به مسائل نگاه نکنیم) سخت است، اما این نکته رو هم نباید از یاد برد که محصولات هوایی چینی در سال های اخیر از کیفیت قابل قبولی نسبت به گذشته برخوردار شده اند .به نظر شخص من اگر قادر به خرید از آمریکا و اروپا نباشیم، تنها یک نادان دست رد بر خرید چنین پرنده ای می زند
shafagh 2 نوشته شده: دوشنبه 19 آذر 1397, 12:17 pm8- آيا سواي اشتهاي خوب چيني ها  ايران ميتواند تعدادي از اين هواپيما ها را با قيمت عادله و منصفانه از چين خريداري كرده و قيمت مربوطه را از بخشي از همان پول فروش نفت به چين پرداخت نمايد؟

قطعآ فرمایش شما از نظر تئوریک کاملآ قابل اجراست اما یادآوری می کنم که خریدهای نظامی در دنیای امروز یک تابع مستقیم از روابط سیاسی است.شخصآ بعید میدانم چینی ها یی که پس از اعلام تحریم های یکجانبه آمریکا در 13 آبان 97، اعلام کردند که حاضر به فروش هواپیمای مسافربری ساخت خود به ایران نیستند! بخواهند به صرف پرداخت پول در شرایط سیاسی فعلی کشورمان راضی به فروش این پرنده شوند، مگر اینکه طالب امتیاز سیاسی و اقتصادی دیگری هم باشند
shafagh 2 نوشته شده: دوشنبه 19 آذر 1397, 12:17 pm9- ايا اين هواپيما مزيتي نسبت به ايلوشين هاي روسي دارد؟
بله.طراحی به روزتری نسبت به ایلوشین دارد که حتی در آخرین مدلش یعنی ایلوشین-476 ، هنوز زمان جنگ سرد را تداعی می کند، قابلیت 6 تن حمل بار بیشتر نسبت به آخرین مدل ایلوشین و 26 تن بار بیشتر نسبت به ایلوشین های فعلی در اختیار نیروی هوایی ارتش! کابین این هواپیما کاملآ مشابه نسل جدید هواپیمای ایرباس می باشد و از نظر برد Y-20 می تواند با ظرفیت کامل بار یعنی 66 تن،4500 کیلومتر و با 40 تن بار، 7800 کیلومتر مسافت را طی نماید در حالی که آخرین مدل ایلوشین با 52 تن بار می تواند مسافتی برابر 5000 کیلومتر را طی کند.اما باید به این نکته هم توجه کرد که قیمت یک فروند Y-20 در حال حاضر160 میلیون دلار و قیمت یک فروند ایلوشین ( در آخرین مدل) 50 میلیون دلار است. هزینه لازم برای نگهداری یک Y-20 در سال 14 میلیون دلار و هزینه نگهداری یک ایلوشین در سال 12 میلیون دلار است.حال فرض کنید می خواهید 6 فروند هواپیمای ترابری بخرید و حداقل 30 سال هم از آن بهره برداری کنید، شما با توجه به این هزینه ها؛ اگر به جای مسئولین ارشد نظامی و سیاسی کشور باشید، کدام را انتخاب میکنید؟
shafagh 2 نوشته شده: دوشنبه 19 آذر 1397, 12:17 pm10- نظر كلي و نهايي  شما و ساير اساتيد در مورد خريد چنين هواپيمايي چيست؟

 امروزه یکی از شاخصه های قدرت های بزرگ بحث قدرت لجستیک آنهاست.شما در مورد همین قضیه سوریه قدرت لجستیک هوایی ما را با روس ها مقایسه کنید.قطعآ داشتن قدرت لجستیک هوایی بالا یک مزیت استراتژیک برای نیروی هوایی ارتش چه در سطح داخل کشور و چه در بیرون کشور ایجاد می کند.اما مایلم توجه شما رو به برخی نکات ظاهرآ بی ربط به موضوع جلب کنم. خیلی ساده بگویم کشورمان شرایط عادی ندارد.با دشمنانی مواجهیم که نه فقط میخواهند حکومتمان یعنی جمهوری اسلامی را ساقط کنند که در محافل غیر رسمی به صورت علنی از تجزیه ایران عزیزمان برای رفع خطر دائمی ایران سخن می گویند.آیا ما در حال حاضر نیازهای مهم تری در نیروهای مسلح مان نداریم؟  به نظر شما خرید یا مهندسی معکوس موشک ضدکشتی یاخونت در بازدارندگی ما موثرتر نیست؟( اندیشکده واشنگتن اعلام کرده بود که اگر ایران به این موشک دست پیدا کند،فرماندهان نظامی آمریکا باید در تمامی طرح هایشان برای مقابله با ایران در خلیج فارس و تنگه هرمز،تجدید نظر کنند). آیا کار بر روی یک کروز زیردریایی پرتاب با برد حداقل 700 کیلومتر و نصب آن بر روی زیردریایی فاتح ؛در حال حاضر بیشتر مورد نیاز نیست؟ با توجه به وابستگی ایالات متحده به ماهواره های جاسوسی وجود یک موشک ضدماهواره چقدرمی تواند تغییر دهنده شرایط بازی باشد؟  آیا داشتن یک کروز زمین پرتاب ماورای صوت مثل زیرکون روسی با برد 1000 کیلومتر و سرعت 6 ماخ، سبب برتری استراتژیک ما نمی شود؟ به نظر شما جای خالی پروژه ای مثل کینژال روسی( موشک بالستیک هواپرتاب) در نیروی هوایی ارتش ما( با توجه به قدیمی بودن پرنده هایش) حس نمی شود؟ آیا جایگزینی موشک های قدیمی اسپارو و سایدواندر در نیروی هوایی ارتش نسبت به خرید این هواپیمای ترابری ارجح تر نیست؟ آیا خرید یا ساخت جنگنده ای در حد سوخو-30 یا حداقل اف-16 برای جایگزینی جنگنده های بسیار قدیمی اف-4 دی که از شهریور 1347 وارد نیروی هوایی ارتش شده اند!،یا جنگنده های اف-5 که عملآ امروز بیشتر یک هدف هوایی متحرک برای دشمنان تا بن دندان مسلح ایران با جنگنده های بسیار پیشرفته هستند ، واجب تر نیست؟ آیا اگر پولی در شرایط کنونی در دسترس باشد؛ مدرنیزاسیون جنگنده های اف-14 که هنوز دارای استاندارد دهه 70 میلادی هستند ارجح تر نیست؟ آیا داشتن آواکس برای کشوری به وسعت ایران با این میزان از تهدیدات ارجح تر نیست؟ آیا تکمیل کشتی جاسوسی طلائیه ( پروژه شیراز) که به علت کمبود بودجه 66 درصد آن تکمیل شده و مابقی منتظر بودجه هست؛ ارجح تر نیست؟ واقعیت اینست که کشور ما در حال حاضر آنقدر اولویت های حیاتی تری از حیث نظامی در شرایط فعلی دارد که خرید یک هواپیمای ترابری پیش آن تنها یک بی توجهی به اوضاع سیاسی و نظامی خودمان و منطقه پیرامون مان محسوب می شود. البته هیچ کدام از مطالب بالا به معنای بی اهمیت بودن بحث ترابری هوابرد نیست ، اما در شرایط اقتصادی کنونی و با توجه به داشتن دشمنانی مثل ایالات متحده، اسرائیل و عربستان سعودی ، ناچارآ باید اولویت بندی کنیم .ضمنآ با توجه به اینکه تا به امروز هیچ کشوری Y-20 را سفارش نداده، ما ممکن است به عنوان تنها مشتری خارجی این هواپیما در صورت تیره شدن روابطمان با چین با همان مشکلاتی مواجه شویم که پس از پیروزی انقلاب با جنگنده های اف-14 داشتیم وآنوقت نمیتوانیم از سرمایه گذاریمان بر روی این پرنده، استفاده لازم را ببریم. 

موفق باشید
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1657
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 4 شهریور 1389, 9:14 pm
سپاس‌های ارسالی: 3401 بار
سپاس‌های دریافتی: 5776 بار

Re: آيا هواپيماي Y-20 مي تواند جانشين C-130 شود؟

پست توسط shafagh »

از پاسخ هاي خوب و جامع شما بسيار ممنونم. سوالات ديگر در مورد خود C-130 هاي ايران است.

- ايا C-130 هاي موجود در ايران با توجه به سن انها و با سرويس و مراقبت هاي مداوم و خوبي كادر فني نيروي هوايي تا بحال به انجام رسانده ايا هنوز كارايي و قابليت هاي خود را حفظ كرده اند؟

- در حالي كه من مي بينم امريكا هنوز از اين هواپيما بصورت يكي از اركان ترابري و تاكتيكي استفاده مي كند ايا امكان ساخت C-130 جديد ايراني از طريق مهندسي معكوس وجود دارد در انحال كه ايران از نظر الكترونيكي قادر است امكانات جديدي را به ان اضافه كند؟ و ايا در چنين پروژه اي امكان جايگزيني يك موتور شرقي و بعض وسائل ديگر با انواع اوريژينال ان وجود دارد؟ 
Novice Poster
Novice Poster
پست: 62
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 18 شهریور 1395, 11:26 am
سپاس‌های ارسالی: 5 بار
سپاس‌های دریافتی: 83 بار

Re: آيا هواپيماي Y-20 مي تواند جانشين C-130 شود؟

پست توسط reza128128 »

radmehr61 نوشته شده: چهارشنبه 21 آذر 1397, 1:49 amبا سلام خدمت شما دوست گرامی و پوزش بابت تاخیر در پاسخ :razz: خواستم پیشاپیش مطلبی را اصلاح کنم.هواپیمای Y-20 با موتورهای ساخت چین WS-20 می تواند 73 تن بار را جابه جا نماید،اما از آنجا که ظاهرآ این موتورها هنوز آماده نیست و Y-20 از همان موتورهای ایلوشین روسی استفاد می کند، میزان محموله قابل حمل توسط این پرنده در حال حاضر 66 تن است که بدینوسیله اصلاح می نمایم.
 
shafagh 2 نوشته شده: دوشنبه 19 آذر 1397, 12:17 pmايا از نظر تكنيكي و تاكتيكي فرضا جايگزين كردن هواپيماي Y-20 با ظرفيت 73 تن با C-130 با ظرفيت  20 تن يك مزيت بحساب مي ايد يا واقعا از نظر سازماني اين هواپيما در نيروي هوايي ما كابرد چنداني ندارد؟
  پاسخ به بخش اول پرسشتان ، خیر مزیتی محسوب نمی شود چون با عرض معذرت سئوال شما از اساس اشتباه است. سئوال شما مانند این است که بگوییم آیا در یک انسان سالم برای توانمندی بیشتر می توان قدرت بینایی را جایگزین قدرت شنوایی کرد یا خیر! در مورد بخش دوم پرسش شما ،قطعآ هواپیمایی در این سطح از کیفیت ، برای ما می تواند کاربردی و حتی استراتژیک باشد ( شما را ارجاع میدهم به سال های 68 و 69 شمسی که اف-7 های چینی توسط بوئینگ-747 نیروی هوایی ایران به کشور منتقل شد)  
shafagh 2 نوشته شده: دوشنبه 19 آذر 1397, 12:17 pm2-  ايا اين هواپيما قابليت تغيير كاربري از ترابري به يك هواپيماي تجسس و رهگير الكترونيكي و با تانكر را دارد و ايا چنين نيازي در نيروي هوايي وجود دارد؟
  ما به هر دو مدل سوخترسان و جاسوسی الکترونیک با توجه به فرسودگی و قدیمی بودن ناوگان سوخترسان و الینت( جاسوسی الکترونیک) مان، نیاز داریم و صد البته این هواپیما چنین قابلیت هایی را داراست؛ کمااینکه چینی ها اخیرآ بعد از اینکه از خرید تانکرهای سوخت رسان ایلوشین-78 روسی به علت گران بودن؛ منصرف شدن به سمت توسعه نسخه تانکر این هواپیما حرکت   
shafagh 2 نوشته شده: دوشنبه 19 آذر 1397, 12:17 pm3- مصرف سوخت، گنجايش سوخت و مدت ماندگاري اين پرنده در اسمان نسبت به يك C-130  چقدر مي باشد؟
  سوخت قابل حمل توسط سی-130 ، حدودآ 30000 لیتر است و برد انتقالی( بدون بار) این پرنده 8300 کیلومتر، سرعت کروز این پرنده 540 کیلومتر که حدودآ 15 ساعت ماندگاری در آسمان بدون محموله است( رکورد عملی این پرنده 14 ساعت به عنوان طولانی ترین پرواز ثبت شده است).میزان سوخت قابل حمل توسط Y-20 ،حدود 100000 لیتر، برد انتقالی( بدون بار) این پرنده 10000 کیلومتر، سرعت کروز آن 926 کیلومتر بر ساعت که برابر با 10/5 ساعت ماندگاری در آسمان بدون محموله  . 
shafagh 2 نوشته شده: دوشنبه 19 آذر 1397, 12:17 pm4-  ايا اين هواپيما همان قابليت هاي مانور را در تمام جنبه ها از جمله هوابرد دارد ؟
  Y-20 در برخی موارد با C-130  نقاط  مشترکی دارند اما در برخی زمینه ها خیر. بگذارید تخصص تر بحث کنیم. هواپیمای سی-130 یک هواپیمای ترابری تاکتیکی است که مجهز به 4 موتور توربوپراب ( یا به قول عوام " ملخی" ) می باشد. C-130  قابلیت نشست و برخواست در باندهای کوتاه و ناآماده ؛ حتی زمین کشاورزی را دارد.C-130   قادر است با کمک راکت های کمکی به نام " جی تو"  با یک تیک آف چند ده متری به آسمان برخیزد که در عملیات های ویژه بسیار کاربردی است،این پرنده قادر است حتی در ارتفاع 100 پایی ( حدود 30 متری ) اقدام به بارریزی کند.اما هواپیمای Y-20 یک هواپیمای ترابری استراتژیک مجهز به 4 موتور توربوفن جت می باشد که قادر به انجام هیچ یک از موارد فوق نیست ولی در عین حال به طور کامل از توانایی بارریزی از ارتفاع متوسط و بالا و ریزش چترباز برخوردار   
shafagh 2 نوشته شده: دوشنبه 19 آذر 1397, 12:17 pm5- ايا فرودگاه هاي نظامي ما و همچنين امكانات موجود قابليت سرويس دهي و نگهداري چنين هواپيمايي را دارد؟
  هواپیما از نظر اندازه و همچنین میزان بار قابل حمل کاملآ با بوئینگ های 747 نسخه باری قابل مقایسه است بنابراین امکان نشست و برخاست این هواپیما در فرودگاه های بین المللی ما مثل تهران( مهرآباد و امام)، شیراز، اصفهان، کیش و.... وجود   
shafagh 2 نوشته شده: دوشنبه 19 آذر 1397, 12:17 pm6- ايا فرضا بعد از خريد تعدادي از اين هواپيما نيازي به حضور مستشاران چيني براي نگهداري و تعمير و ساير امور براي اين هواپيما هست يا متخصصين فني نيروي هوايي مستقلا قادر به تامين و نگهداري ان مي باشند؟
قطعآ به حضور مستشاران چینی نیاز است، زیرا سیستم متفاوتی با ایلوشین های روسی و بوئینگ های آمریکایی موجود در نیروی هوایی ارتش  
shafagh 2 نوشته شده: دوشنبه 19 آذر 1397, 12:17 pm7- كارايي، دوام و ايمني اين هواپيما نسبت به C-130 چگونه است و ايا مي تواند نظر مساعد مسئولان كشور و نيروي هوايي را جلب نمايد؟
  را بخواهید؛ مقایسه تولیدات چینی با تولیدات آمریکایی ( اگر ایدئولوژیک به مسائل نگاه نکنیم) سخت است، اما این نکته رو هم نباید از یاد برد که محصولات هوایی چینی در سال های اخیر از کیفیت قابل قبولی نسبت به گذشته برخوردار شده اند .به نظر شخص من اگر قادر به خرید از آمریکا و اروپا نباشیم، تنها یک نادان دست رد بر خرید چنین پرنده ای می   
shafagh 2 نوشته شده: دوشنبه 19 آذر 1397, 12:17 pm8- آيا سواي اشتهاي خوب چيني ها  ايران ميتواند تعدادي از اين هواپيما ها را با قيمت عادله و منصفانه از چين خريداري كرده و قيمت مربوطه را از بخشي از همان پول فروش نفت به چين پرداخت نمايد؟
  فرمایش شما از نظر تئوریک کاملآ قابل اجراست اما یادآوری می کنم که خریدهای نظامی در دنیای امروز یک تابع مستقیم از روابط سیاسی است.شخصآ بعید میدانم چینی ها یی که پس از اعلام تحریم های یکجانبه آمریکا در 13 آبان 97، اعلام کردند که حاضر به فروش هواپیمای مسافربری ساخت خود به ایران نیستند! بخواهند به صرف پرداخت پول در شرایط سیاسی فعلی کشورمان راضی به فروش این پرنده شوند، مگر اینکه طالب امتیاز سیاسی و اقتصادی دیگری هم   
shafagh 2 نوشته شده: دوشنبه 19 آذر 1397, 12:17 pm9- ايا اين هواپيما مزيتي نسبت به ايلوشين هاي روسي دارد؟
 .طراحی به روزتری نسبت به ایلوشین دارد که حتی در آخرین مدلش یعنی ایلوشین-476 ، هنوز زمان جنگ سرد را تداعی می کند، قابلیت 6 تن حمل بار بیشتر نسبت به آخرین مدل ایلوشین و 26 تن بار بیشتر نسبت به ایلوشین های فعلی در اختیار نیروی هوایی ارتش! کابین این هواپیما کاملآ مشابه نسل جدید هواپیمای ایرباس می باشد و از نظر برد Y-20 می تواند با ظرفیت کامل بار یعنی 66 تن،4500 کیلومتر و با 40 تن بار، 7800 کیلومتر مسافت را طی نماید در حالی که آخرین مدل ایلوشین با 52 تن بار می تواند مسافتی برابر 5000 کیلومتر را طی کند.اما باید به این نکته هم توجه کرد که قیمت یک فروند Y-20 در حال حاضر160 میلیون دلار و قیمت یک فروند ایلوشین ( در آخرین مدل) 50 میلیون دلار است. هزینه لازم برای نگهداری یک Y-20 در سال 14 میلیون دلار و هزینه نگهداری یک ایلوشین در سال 12 میلیون دلار است.حال فرض کنید می خواهید 6 فروند هواپیمای ترابری بخرید و حداقل 30 سال هم از آن بهره برداری کنید، شما با توجه به این هزینه ها؛ اگر به جای مسئولین ارشد نظامی و سیاسی کشور باشید، کدام را انتخاب میکنید؟  
shafagh 2 نوشته شده: دوشنبه 19 آذر 1397, 12:17 pm10- نظر كلي و نهايي  شما و ساير اساتيد در مورد خريد چنين هواپيمايي چيست؟
  یکی از شاخصه های قدرت های بزرگ بحث قدرت لجستیک آنهاست.شما در مورد همین قضیه سوریه قدرت لجستیک هوایی ما را با روس ها مقایسه کنید.قطعآ داشتن قدرت لجستیک هوایی بالا یک مزیت استراتژیک برای نیروی هوایی ارتش چه در سطح داخل کشور و چه در بیرون کشور ایجاد می کند.اما مایلم توجه شما رو به برخی نکات ظاهرآ بی ربط به موضوع جلب کنم. خیلی ساده بگویم کشورمان شرایط عادی ندارد.با دشمنانی مواجهیم که نه فقط میخواهند حکومتمان یعنی جمهوری اسلامی را ساقط کنند که در محافل غیر رسمی به صورت علنی از تجزیه ایران عزیزمان برای رفع خطر دائمی ایران سخن می گویند.آیا ما در حال حاضر نیازهای مهم تری در نیروهای مسلح مان نداریم؟  به نظر شما خرید یا مهندسی معکوس موشک ضدکشتی یاخونت در بازدارندگی ما موثرتر نیست؟( اندیشکده واشنگتن اعلام کرده بود که اگر ایران به این موشک دست پیدا کند،فرماندهان نظامی آمریکا باید در تمامی طرح هایشان برای مقابله با ایران در خلیج فارس و تنگه هرمز،تجدید نظر کنند). آیا کار بر روی یک کروز زیردریایی پرتاب با برد حداقل 700 کیلومتر و نصب آن بر روی زیردریایی فاتح ؛در حال حاضر بیشتر مورد نیاز نیست؟ با توجه به وابستگی ایالات متحده به ماهواره های جاسوسی وجود یک موشک ضدماهواره چقدرمی تواند تغییر دهنده شرایط بازی باشد؟  آیا داشتن یک کروز زمین پرتاب ماورای صوت مثل زیرکون روسی با برد 1000 کیلومتر و سرعت 6 ماخ، سبب برتری استراتژیک ما نمی شود؟ به نظر شما جای خالی پروژه ای مثل کینژال روسی( موشک بالستیک هواپرتاب) در نیروی هوایی ارتش ما( با توجه به قدیمی بودن پرنده هایش) حس نمی شود؟ آیا جایگزینی موشک های قدیمی اسپارو و سایدواندر در نیروی هوایی ارتش نسبت به خرید این هواپیمای ترابری ارجح تر نیست؟ آیا خرید یا ساخت جنگنده ای در حد سوخو-30 یا حداقل اف-16 برای جایگزینی جنگنده های بسیار قدیمی اف-4 دی که از شهریور 1347 وارد نیروی هوایی ارتش شده اند!،یا جنگنده های اف-5 که عملآ امروز بیشتر یک هدف هوایی متحرک برای دشمنان تا بن دندان مسلح ایران با جنگنده های بسیار پیشرفته هستند ، واجب تر نیست؟ آیا اگر پولی در شرایط کنونی در دسترس باشد؛ مدرنیزاسیون جنگنده های اف-14 که هنوز دارای استاندارد دهه 70 میلادی هستند ارجح تر نیست؟ آیا داشتن آواکس برای کشوری به وسعت ایران با این میزان از تهدیدات ارجح تر نیست؟ آیا تکمیل کشتی جاسوسی طلائیه ( پروژه شیراز) که به علت کمبود بودجه 66 درصد آن تکمیل شده و مابقی منتظر بودجه هست؛ ارجح تر نیست؟ واقعیت اینست که کشور ما در حال حاضر آنقدر اولویت های حیاتی تری از حیث نظامی در شرایط فعلی دارد که خرید یک هواپیمای ترابری پیش آن تنها یک بی توجهی به اوضاع سیاسی و نظامی خودمان و منطقه پیرامون مان محسوب می شود. البته هیچ کدام از مطالب بالا به معنای بی اهمیت بودن بحث ترابری هوابرد نیست ، اما در شرایط اقتصادی کنونی و با توجه به داشتن دشمنانی مثل ایالات متحده، اسرائیل و عربستان سعودی ، ناچارآ باید اولویت بندی کنیم .ضمنآ با توجه به اینکه تا به امروز هیچ کشوری Y-20 را سفارش نداده، ما ممکن است به عنوان تنها مشتری خارجی این هواپیما در صورت تیره شدن روابطمان با چین با همان مشکلاتی مواجه شویم که پس از پیروزی انقلاب با جنگنده های اف-14 داشتیم وآنوقت نمیتوانیم از سرمایه گذاریمان بر روی این پرنده، استفاده لازم را ببریم. 

موفق   
 
[font]سرعت کروز این هواپیما 0.75 ماخ در ساعته معادل 780 کیلومتر در ساعت نه 926 کیلومتر در ساعت. از نظر ظاهری بروزتر از ایلیوشین روسی هست اما از نظر تکنولوژی بخصوص موتور خیلی پایینتره در مجموع ایلیوشین یک گزینه بسیار بهتر از اون بحساب میاد. 

 
Novice Poster
Novice Poster
پست: 62
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 18 شهریور 1395, 11:26 am
سپاس‌های ارسالی: 5 بار
سپاس‌های دریافتی: 83 بار

Re: آيا هواپيماي Y-20 مي تواند جانشين C-130 شود؟

پست توسط reza128128 »

در مورد خطراتی که ایران رو تهدید میکنه بنظرم در شرایط فعلی کاهش این خطرها از طریق دیپلماسی  اقدامی عاقلانه تر باشه تا مقابله با اونها از طریق بازدارندگی نظامی چون بعید میدونم اقتصاد ایران در شرایطی باشه که بتونه هزینه بازدارندگی نظامی رو تامین کنه. 
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1657
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 4 شهریور 1389, 9:14 pm
سپاس‌های ارسالی: 3401 بار
سپاس‌های دریافتی: 5776 بار

Re: آيا هواپيماي Y-20 مي تواند جانشين C-130 شود؟

پست توسط shafagh »

با عرض سلام خدمت دوستان گرامي

البته سواي همه اين مباحث بنده در يكي از ديدارهاي اخير رهبر معظم اسلام  حضرت ايت الله خامنه اي با مردم كه از صدا و سيما پخش شد شنيدم كه ايشان در بخشي از گفتارشان به مردم و مسئولين كشور ابلاغ كردند "بدانيد دشمن به ايران حمله نظامي نخواهد كرد".  

اما عليرغم اين پيام، ايشان بارها بر تقويت قواي نظامي ايران و  تجهيز هر چه بهتر و بيشتر تسلحياتي قواي مسلح ايران در مرعوب و منفعل كردن دشمنان خارجي تاكيد داشته اند تا دشمن حتي فكر دست اندازي به مرزهاي ايران را در سرش نپروراند.


 
ارسال پست

بازگشت به “هواپيماهاي نظامي”