آشنایی با هواپیمای تحقیقات نظامی و چند منظوره NC-135

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با هواپيماهاي نظامي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2875
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 8 اسفند 1387, 3:23 pm
محل اقامت: DE - CZE
سپاس‌های ارسالی: 39753 بار
سپاس‌های دریافتی: 34089 بار
تماس:

آشنایی با هواپیمای تحقیقات نظامی و چند منظوره NC-135

پست توسط CAPTAIN PILOT »

 [External Link Removed for Guests] 
 
مقدمه
:


 Boeing NC-135 یا همان KNC-135 یک نسخه ویژه و تغییر یافته از هواپیماهای C-135 Stratolifter و KC-135 Stratotanker میباشد که در جهت انجام برنامه های بسیار متفاوت, مورد استفاده قرار گرفت.

 تاریخچه عملیات:برنامه آمادگی (Readiness Program):

در راستای حمایت از طرح های Test Readiness Program (برنامه ای جهت آزمایش سلاح های هسته ای در جو زمین) و همچنین پیمان LTBT) Limited Test Ban Treaty یا همان پیمان محدود کننده آزمایشات هسته ای که در سال 1963 توسط John F. Kennedy رئیس جمهور وقت آمریکا به امضا رسید), آرمایشگاه ملی Sandia (تحت مالکیت کمپانی Lockheed Martin با هدف تحقیق پیرامون انرژی های جدید) با هدف ایجاد یک لابراتوار هوایی مربوط به انجام تست سلاح های اتمی در جو زمین, اقدام به ایجاد تغییرات بر روی سازه و پیکربندی 3 فروند هواپیمای NC-135 نمود. این 3 هواپیما متعلق به پایگاه Kirtland نیروی هوایی آمریکا و واقع در ایالت New Mexico بودند.

  [External Link Removed for Guests] 
آغاز این پروژه در سال 1963 انجام شد و این هواپیماها تا پایان سال 1976 در اختیار آزمایشگاه Sandia قرار داشتند. در طول این 13 سال, عمده پروازهای تحقیقاتی توسط 3 آزمایشگاه ملی Sandia, آزمایشگاه ملی Los Alamos (با هدف تحقیقات پیرامون مسائل امنیت ملی, فضا, نانو, ابر کامپیوترها و ...) و آزمایشگاه ملی Lawrence Livermore (متعلق به دانشگاه ملی کالیفرنیا و با هدف تحقیق پیرامون مسائل امنیت داخلی و انرژی اتمی) به انجام رسید. در طول این مدت, مسئولیت نظارت و کنترل آزمایشات بر عهده کمیسیون انرژی اتمی آمریکا (AEC) قرار داشت. پس از سال 1976 این 3 هواپیما به عنوان آزمایشگاه هایی جهت آزمایش بر روی سلاح های جدید, مجددا" در اختیار نیروی هوایی فدرال قرار گرفتند.

 [External Link Removed for Guests] 

 ماموریت های هوابرد در خصوص علم نجوم (Airborne Astronomy Missions):


زمانیکه این هواپیما توسط دانشمندان در طول برنامه آماده سازی حهت انجام پروژه Readiness قرار داشت, عده ای از گروه های علمی مشترک در پروژه, به این نکته پی بردند که میتوانند از NC-135 به عنوان یک آزمایشگاه پرنده در جهت تحقیق پیرامون پدیده هایی همچون: خورشید گرفتگی, ورود پرتوهای کیهانی به جو و همچنین تاثیر امواج الکترومغناطیس بر روی لایه Ionosphere استفاده نمایند. با توجه به اینکه در آن زمان پروژه دیگری در حال اجرا بود, دانشمندان جهت انجام این قبیل آزمایشات علمی به اجازه مستقیم کمیسون انرژی اتمی ایالات متحده نیاز داشتند. این درخواست از جانب AEC مورد پذیرش قرار گرفت و بدین ترتیب آزمایشات فضایی با استفاده از هواپیمای NC-135 تا سال 1975 ادامه یافت.

  [External Link Removed for Guests] 
اولین ماموریت تحقیقاتی در خصوص خورشید گرفتگی در سال 1965 و همراه با چند هواپیمای تحقیقاتی دیگر در محل Pago Pago (پایتخت American Samoa) انجام گرفت. در این ماموریت یکی از NC-135 ها موفق شد به مدت 160 ثانیه در داخل تشعشعات خورشید گرفتگی قرار گیرد و این برای گروه تحقیق یک دستاورد علمی بسیار ارزشمند بود. ماموریت های خورشید گرفتگی در خلل سال های 1970, 1972, 1973, 1979 و 1980 نیز ادامه یافتند.

 [External Link Removed for Guests] 
 
کلاغ بزرگ (Big Crown):


پروژه موسوم به Big Crown یا همان "کلاغ بزرگ" شامل طراحی مجدد و اعمال تغییرات سنگین بر روی 2 فروند هواپیمای آزمایشی KNC-135 (با شماره های 3132-55 و 63-8050) با هدف ایجاد یک ابر سلاح جنگ الکترونیکی (ECM) انجام پذیرفت, همچنین این هواپیماها به عنوان یک شبیه ساز هدف, در پروژه آزمایشی هواپیمای Boeing YAL-1 یا همان سلاح لیزری هوابرد آمریکا (ABL) مورد استفاده قرار گرفتند. در 15 March سال 2007, هواپیمای YAL-1 در طول یک آزمایش هوایی توانست با موفقیت یک فروند KNC-135 را مورد هدف گیری و شلیک آزمایشی قرار دهد. هدف اصلی KNC-135E Big Crown 1 مجهز شدن به یک Signboard هدفگیری بر روی بدنه به جهت تحقیق در خصوص توانایی هدفگیری هوایی YAL-1 و اندازه گیری میزان دقت و تاثیرات اتمسفر بر روی آن بود. Big Crown همچنین در تحقیقات پرتاب موشک های دفاعی برد کوتاه در پایگاه Vandenberg نیروی هوایی ایالات متحده در کالیفرنیا نیز شرکت داشت.

  [External Link Removed for Guests]
Big Crown
 
برنامه Big Crown پس از 30 سال خدمت به جامعه آمریکا و متحدانش هم اکنون رو به پایان است. 2 هواپیمای Big Crown هم اکنون در حال استراحت در آشیانه پایگاه هوایی Davis-Monthan در شهر Tucson ایالت Arizona هستند و ممکن است در سال 2009 به عنوان یک هواپیمای بازنشسته, از رده خارج شوند. با اینحال ممکن است در قانون کنگره آمریکا که در سال 2009 در خصوص سرنوشت KNC ها اعلام میشود, این هواپیماها به یک نهاد غیر نظامی جهت ادامه تحقیقات واگذار گردند.

 [External Link Removed for Guests] 

 سایر نمونه ها:


1- یک فروند هواپیما NC-135W با شماره سریال 2666-61 حهت آزمایش تجهیزات مورد استفاده در RC-135V مورد استفاده قرار گرفت. حرف W در این هواپیما به معنای پروژه مشترک "اکتشافی" میباشد.

2- از سال 1975 تا 1984, آمریکا از هواپیماهای NKC-135 به عنوان آزمایشگاه هوابرد لیزری (ALL) استفاده کرد. در این برنامه, هواپیمای NKC-135 A به یک عدد دیود لیزر سبز 10.6 میکرومتری مجهز گردید. در این آزمایش رهگیری و انهدام یک عدد موشک AIM-9 Sidewinder و یک هواپیمای کوچک بدون سرنشین با موفقیت به انجام رسید. با وجود اینکه در آن زمان این سیستم توانایی مقابله نظامی با برخی تهدیدات هوایی را دارا بود, اما مقامات آمریکایی آن را شدیدا" تحت عنوان یک برنامه آزمایشی قرار دادند. با اینجال از آنجا که موشک های SCUD در طول جنگ خلیج فارس, همواره به عنوان یک تهدید برای ایالات متحده محسوب میشدند, این کشور شدیدا" به یک سلاح لیزری نیاز داشت که نتیجه آن منجر به ساخت هواپیمای Boeing YAL-1 شد.

  [External Link Removed for Guests]
KNC-135 Cockpit
 

==============================
 مشخصات فنی (C[COLOR=#000000]- ):


خدمه: 3 نفر (خلبان, کمک خلبان, مسئول بوم)
طول: 41.53 متر
دهانه بال: 39.88 متر
ارتفاع: 12.70 متر
مساحت بال ها: 226 متر مربع
وزن خالص: 44.633 کیلوگرم
توان بارگیری: 135.000 کیلوگرم
حداکثر وزن هنگام برخاستن: 146.000 کیلوگرم
 حداکثر سرعت: 933 کیلومتر در ساعت
برد: 5.550 کیلومتر
سقف عملیاتی: 15.200 متر
حداکثر نرخ صعود: 1.490 متر بر ثانیه


موتورها:

در نمونه های (R/T): چهار عدد موتور CFM-56 ساخت CFM International با تکنولوژی Turbofan و هریک به قدرت 96 کیلونیوتن
در نمونه (E): چهار عدد موتور TF-33-PW-102 ساخت Pratt & Whitney با تکنولوژی Turbofan و هریک به قدرت 80 کیلونیوتن

 [External Link Removed for Guests]
New Variants of CFM-56
 
==============================

ترجمه, تالیف و تنظیم: CAPTAIN PILOT

[COLOR=#000000]منابع: [External Link Removed for Guests]
و نویسنده
 

[HIGHLIGHT=#ffc000] هرگونه کپی برداری از این مطلب, تنها با ذکر نام CentralClubs به عنوان منبع و نویسنده مجاز میباشد.   

==============================
  When once you have tasted Flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been and there you will always long to return
 

[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “هواپيماهاي نظامي”