اشنایی با سیستم پیشرفته دفاعی ضد بالستیک A-135 روسی

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با موشکهاي زمين به هوا به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا, abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1160
تاریخ عضویت: پنج شنبه 27 اسفند 1388, 1:51 pm
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 15611 بار
سپاس‌های دریافتی: 6443 بار
تماس:

اشنایی با سیستم پیشرفته دفاعی ضد بالستیک A-135 روسی

پست توسط ASHKAN95 » دو شنبه 17 مرداد 1390, 7:55 pm

 سیستم  
سیستم A-135 توسط روسیه در اطراف شهر مشکو گسترش داده شده است که یک سیستم ضد بالستیک یا همان ABM است.این سیستم جهت رهگیری و شناسایی موشک های متجاوز در فاز پایانی یا فاز ترمینال انها و سپس نابودی انها توسط موشک های برد بلند و برد کوتاه خویش تولید گشته است.
تصویر


در اواخر دهه ی 1960 شوروی سیستم A-35 را که تشکیل شده از 64 فروند موشک رهگیر گالوش(Gallosh/SH-01/ABM-1) که دقیقا 50 مایلی شمال غربی مسکو قرار گرفته بود را گسترش داد.در سال 1970 طبق گزارشی از CIA سیستم A-35 ابتدا از چهار سری تشکیل شده بود که هرکدام از انها 2 عدد لانچر جداگانه داشتند.هر فروند موشک گالوش بردی حدود 300 کیلومتر داشت و یک کلاهک 2-3 مگاتنی هسته ای را حمل میکرد.شدت انفجار آن بسیار قدرتمند و قوی بود که این قدرت برای یک موشک رهگیر بسیار زیاد بود،بطوریکه هرچیزی که در اطراف آن قرار داشت سرنوشتی جز نابودی در انتظارش نبود.
سیستم A-35 توان رهگیری 8 هدف به صورت همزمان را داشت،گرچه تنها قدرت درگیری با یکی از آنها برخوردار بود .برای رفع این مشکل در اواسط دهه ی 70 شوروی تصمیم گرفت که سیستم جدیدی جهت محافظت از شهر مسکو طراحی کند که A-135 نام گرفت .ساخت سیستم جدید از سال 1978 آغاز شد و در نوامبر 1987 به اتمام رسید.تست های تکمیلی را کاملا موفق پشت سر گذاشت و اواخر سال 1989 به صورت کامل به خدمت درآمد.درهمان سال نیز شوروی تصمیم گرفت که سیستم جدید الورود A-135 را مدرنیزه کند و امکانات جنگی ان را ارتقا ببخشد.بنابراین کار بر روی سیستم A-135 در مسیر جدیدی قرار گرفت و ازمایش های آن تا سال 1994 به طول انجامید و در همان سال کار خود را اغاز کرد.

سیستم A-135 هم اکنون از سه عنصر اصلی تشکیل شده است که شامل:
1-موشک رهگیر بلند برد گورگون(Gorgon-SH-11/ABM-4)
2-موشک کوتاه برد گازله(Gazzelle-SH-06/ABM-3)
3-رادار چند کاره ی Pillbox ارایه فازی

تصویر
رادار ارایه فازی چندکاره Pillbox سامانه ی A-135

موشک برد بلند گورگون تنها برای نابودی اهداف خود در ماورای جو زمین طراحی شده بود .سه نوع سوخت مایع بوستر به آن بردی معادل 350 کیلومتر بخشیده بود.هر موشک گورگون سرجنگی هسته ای به وزن حدود 1 مگاتن حمل میکند.اکنون به تعداد 32 فروند از این موشک در 4 سایت زیر زمینی اطراف مسکو مسقر شده اند که هر سایت شامل 8 فروند میباشد.
تصویر
موشک گورگون

موشک برد کوتاه گازله یک موشک عکس العمل سریع با سرعتی زیاد میباشد که جهت نابودی اهداف در داخل جو زمین طراحی شده است.گازله دو نوع سوخت مایع بوستر دارا میباشد که بردی 80 کیلومتری به آن بخشیده است.هر فروند گازله به سرجنگی هسته ای 10 کیلوتنی مسلح شده است.از این موشک به تعداد 68 فروند در 4 سایت زیر زمینی در اطراف مسکو مستقر شده است که هر سایت به تعداد 17 موشک را شامل میشود.

تصویر
تصویر نقاشی موشک گازله

در اوایل سال 1998 روسیه اعلام کرد که تمایل دارد برای حفظ بیشتر امنیت سرهای جنگی هسته ای را از موشک های گازله حذف کند.بسیاری این هشدار را دادند که ارتفاع کم انفجار باعث میشود اسیب های جدی به محیط وارد شود و در صورت بروز درگیری و استفاده از این موشک ها مسکو به شهری غیرقابل سکونت تبدیل خواهد گشت.در 21 آوریل همین سال الکساندر یسین(Alexnader Yesin) منشی جانشین شورای امنیت فدراسیون روسیه اغلام کرد که موشک های رهگیر سیستم A-135 به سرهای جنگی جدید و قدرتمندی مجهز شده اند.این سرهای جنگی هسته ای نبوده و اکنون تمامی موشک های سیستم A-135 از کلاهک های متعارف استفاده میکنندو یا تعداد کمی هنوز مسلح به کلاهک های هسته ای هستند.
ادامه دارد....

با تشکر از دوست عزیز و خوبم Cheka
مترجم:ASHKAN95

منبع:http://www.missilethreat.com/missiledefensesystems/id.7/system_detail.asp

Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 227
تاریخ عضویت: جمعه 23 بهمن 1388, 12:28 am
سپاس‌های ارسالی: 588 بار
سپاس‌های دریافتی: 938 بار

Re: اشنایی با سیستم پیشرفته دفاعی ضد بالستیک A-135 روسی

پست توسط vahid_kh » دو شنبه 17 مرداد 1390, 9:45 pm

انفجار یک کلاهک اتمی در جو زمین برای استفاده ضد موشکی کمی عجیب است .!!!!!

چون این انفجار یک موج قوی emp تولید میکند که میتواند همه سیستمهای الکترونیکی خودی را از کار بیندازد.؟؟؟
از خاك بر امديم و خاك بر سرمان شد.

Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 266
تاریخ عضویت: چهار شنبه 11 آذر 1388, 8:06 pm
سپاس‌های ارسالی: 150 بار
سپاس‌های دریافتی: 861 بار

Re: اشنایی با سیستم پیشرفته دفاعی ضد بالستیک A-135 روسی

پست توسط pckho0r » سه شنبه 18 مرداد 1390, 12:38 am

vahidجان وقتی اون موشکی که داره از خارج جو میاد خودش حامل کلاهک اتمی چندمگاتنی باشه واقعآ وجود چنین سیستمی به شدت احتیاج میشه چون به احتمال 99 درصد اون موشک نابود میشه!

این سلاح ها با سرهای جنگی اتمی تنها در برابر موشک های قاره پیمای اتمی و بمب افکن ها حامل سلاح های اتمی استفاده میشن ، به قولی حکم تیر اخر رو دارند در صورتی که با هیچ روشی نتونند جلوش رو بگیرند! به نظرت از کار افتادن و احتمالآ الودگی یه منطقه ریسک کمتری داره یا اینکه اجازه بدیم اون موشک به هدف اثابت کنه و چندصدهزار نفر رو بفرسته اون دنیا؟؟؟؟!!!

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1160
تاریخ عضویت: پنج شنبه 27 اسفند 1388, 1:51 pm
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 15611 بار
سپاس‌های دریافتی: 6443 بار
تماس:

Re: اشنایی با سیستم پیشرفته دفاعی ضد بالستیک A-135 روسی

پست توسط ASHKAN95 » سه شنبه 18 مرداد 1390, 12:57 am

vahid_kh نوشته شده:انفجار یک کلاهک اتمی در جو زمین برای استفاده ضد موشکی کمی عجیب است .!!!!!

چون این انفجار یک موج قوی emp تولید میکند که میتواند همه سیستمهای الکترونیکی خودی را از کار بیندازد.؟؟؟


دوست عزیز همونطور که گفته شد این کلاهک ها از روی موشک های برد کوتاه حذف شدند!!!
موشک های برد بلند هم که فراتر از جو زمین منفر خواهند شد و مشکلی پیش نخواهد آمد.

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1160
تاریخ عضویت: پنج شنبه 27 اسفند 1388, 1:51 pm
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 15611 بار
سپاس‌های دریافتی: 6443 بار
تماس:

Re: اشنایی با سیستم پیشرفته دفاعی ضد بالستیک A-135 روسی

پست توسط ASHKAN95 » چهار شنبه 19 مرداد 1390, 5:18 pm

سیستم A-135 به علاوه ی موشک های گورگون و گازله،شامل یک رادادر Pillbox ارایه فازی چندکاره نیز میباشد.
Pillbox توسط موسسه مرکزی علمی و تحقیقاتی رادیو تکنیکال در آکادمی علمی اتحاد جماهیر شوروی در مسکو تحت نظر V.K.Sloka گسترش یافت.
در سال 1990 عملیاتی شد و هم کنون در پاشینکو(pushinko) مستقر است(دقیقا 25 کیلومتر شمال مسکو)
تصویر
رادار و مرکز فرماندهی آن هر دو در یک چهار ضلعی به ارتفاع 30 متر قرار دارند که شبیه به قطعه ای بریده شده از اهرام مصر میباشد که بسیار پیشرفته است.Pillbox توان شناسایی،رهگیری و هدف قرار دادن موشک های مهاجم را در 360 درجه دارا میباشد و نیمکره ی بالایی زمین را در پوشش خود قرار میدهد.
تصویر
در حمله احتمالی موشک های بالستیک به روسیه،آنها انتظار دارند که سیستم A-135 یا دو لایه ی دفاعی بتواند امنیت مسکو را تامین کند.پس از این که رادار Pillbox موشک های مهاجم را شناسایی و رهگیری کرد سیستم A-135 موشک گورگون را شلیک خواهد کرد تا در لایه های بالایی اتمسفر آنها را نابود کند یا حتی در خارج از جو زمین.
چنانچه اگر موشکی از این لایه و رهگیر گورگون گذشت سیستم A-135 در لایه ی دوم دفاعی موشک گازله را شلیک میکند.ارتش روسیه ادعا میکند که این سیستم دولایه ی دفاعی قادر به محافظت از صدها مایل اطراف مسکو خواهد بود(اگر نگوییم هزاران مایل)
تصویر
هنوز هم افراد زیادی در ایالات متحده و جاهای دیگر مدعی هستند که سیستم A-135 در مقابل کلاهک های تکی موثر است و این سیستم و رادار آن به سرعت در حجوم کلاهک های خوشه ای غرق میشود.پنتاگون اعلام کرد:"با تنها 100 موشک رهگیر این سیستم اشباع میشود و تنها با یک رادار Pillbox خود که در پاشینکو از این موشک ها پشتیبانی میکند بسیار بسیار در سرکوب حملات موشکی ضعیف عمل خواهد کرد"
برخی نیز مدعی هستند که گورگون و گازله در تشخیص بین کلاهک ها و اهداف دیگر با مشکل روبرو خواهد شد،عاملی که تاثیر کذاری این سیستم در مقابل اهداف کاذب و پاسخ مناسب به آنها محدود کرده است.

مترجم:ASHKAN95
منبع:http://www.missilethreat.com/missiledefensesystems/id.7/system_detail.asp

[HIGHLIGHT=#000000]کپی برداری از این مطلب تنها با ذکر نام [COLOR=#f79646]سنترال کلابز و نام مترجم مجاز میباشد  

Major
Major
نمایه کاربر
پست: 763
تاریخ عضویت: جمعه 14 آبان 1389, 1:26 am
سپاس‌های ارسالی: 687 بار
سپاس‌های دریافتی: 2865 بار

Re: اشنایی با سیستم پیشرفته دفاعی ضد بالستیک A-135 روسی

پست توسط cheka » پنج شنبه 20 مرداد 1390, 4:54 am

با تشکر از اشکان جان بخاطر مطلب زیباشون

رادار Pillbox یا Don-2N از سیستم پردازش دیجیتالی ظرفیت بالا بر پایه ی کامپیوترهای 10 پردازنده ای Elbrus-2 ساخت شوروی که اولین ابر کامپیوتر ساخت شوروی و قادر به انجام 1 میلیارد عملیات در هر ثانیه بود ، برای انجام محاسبات خود استفاده میکند .

این رادار به کمک سیستم پردازش قدرتمند و رادارهای فاز آرایه ی دقیق خود قادر است تا برد 3700 کیلومتری و ارتفاع 40000 کیلومتری ، اهداف به ابعاد چند سانتی متر را کشف ، موقعیت و مسیر پرتابه ای انها را تعیین کرده و بطور همزمان ، کلاهک های اصلی را از Decoy ها (که معمولا چترهای آلومینیومی هستند) تمییز دهد .

تصویر

لازم به ذکر است که با گذشته سالها ، هنوز هیچ کشوری نتوانسته راداری با قدرت ، برد و پوشش رادار Pillbox تولید کند ، تنها ایالات متحده در حال برنامه ریزی برای ساخت رادار قابل رقابتی برای پروژه ی سپر دفاع موشکی خود است . در ساخت این رادار از 32000 تن فلز ، 50000 تن سیمان و 20 هزار کیلومتر کابل استفاده شده است و در هر یک از آنتن های فاز آرایه ی 16 متری این رادار از 60000 سلول تشعشع امواج استفاده شده است که 11 سال متوالی در حال مراقبت از آسمان روسیه هستند .

در اکتبر سال 2007 ، رادار Pillbox یک سری ارتقا روی سیستم محاسباتی و نرم افزار خود ، پیدا کرد

تصویر

برد رادارهای سیستم دفاع موشکی A-135

یکی از مسایلی که همیشه در مورد رادار قدرتمند Pillbox (که طبق گزارشات حتی قادره اجسام با ابعاد چند سانتی متری رو کشف کنه) مطرح بوده محل دقیق این رادار هست که به دلیل تدابیر استتاری روسها در مقابل عکسهای ماهواره ای و دادن اطلاعات گمراه کننده ، تا همین اواخر هم ناشناخته مانده بود .

در ابتدا ، Zaloga گزارش داد که این تاسیسات در منطقه Krasnoarmeisk (کیلومترها دورتر از مسکو) ساخته شده بود .

در یک نقشه که در نشریه ی Soviet military power (چاپ وزارت دفاع آمریکا) منتشر شده بود ، محل واقعی این رادار "یک سایت لانچر موشکهای ضد موشک در حال ساخت" نامیده شده بود و محل این رادار در این نقشه چندین کیلومتر در شرق محل واقعی مشخص شده بود .

بر اساس یک گزارش دیگر که توسط روسها منتشر شده بود ، محل رادار Pillbox در حومه ی شهر صنعتی Fryazino در 25 کیلومتری مسکو اعلام شده بود . پس از این ، ماهواره های تصویربرداری LANDSAT آمریکا با تصویربرداری از منطقه ، محل این رادار را 56°12'24"N37°45'35"E اعلام کردند . اما در پایان ، تصاویر بدست آمده از ماهواره های SPOT محل واقعی این رادار را در 48 کیلومتری شمال مسکو و در 2 کیلومتری شهر Balabanovo نشان داد .

تصویردر تصویر زیر نحوه ی چینش المان های سیستم ضد موشکی A-135 در اطراف مسکو قابل مشاهده است

تصویر

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
دعا نکنید زندگی آسانی داشته باشید ، دعا کنید انسانهایی قوی باشید.

جان.اف.کندی

ارسال پست

بازگشت به “موشکهاي زمين به هوا”