روایت عملیات 140 فروندی و...

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با عملیاتهاي نيروي هوايي ايران به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Moderator
Moderator
پست: 2646
تاریخ عضویت: چهارشنبه 9 خرداد 1386, 7:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 22547 بار
سپاس‌های دریافتی: 14742 بار

روایت عملیات 140 فروندی و...

پست توسط Shahbaz »

در گفت‌وگوی فارس با امیر خلبان «حسین خلیلی» عنوان شد؛
روایت عملیات 140 فروندی و تقدیم 70 شهید خلبان برای حفظ یک پایگاه هوایی
خبرگزاری فارس: یک خلبان دوران دفاع مقدس گفت: اول مهرماه 59 با فراخوان شهید فکوری 140 فروند هواپیما به پرواز در آمدند و تمام پایگاه‌های هوایی عراق را مورد هدف قرار دادند؛ این نخستین پاسخ کوبنده ایران به دشمن بعثی بود.


 [External Link Removed for Guests]  


امیر خلبان «حسین خلیلی» از تیز پروازان ارتش جمهوری اسلامی ایران در دوران دفاع مقدس است؛ وی در گفت‌وگو با خبرنگار ایثار و شهادت باشگاه خبری فارس «توانا» در خصوص نقش نیروی هوایی در روزهای نخست جنگ تحمیلی اظهار داشت: حضور نیروی هوایی در روزهای آغازین جنگ تحمیلی، به یک محدوده خاص یا عملیات ویژه‌ای محدود نشد، بلکه علاوه بر گشت‌زنی هوایی و جلوگیری از بمباران هوایی دشمن به شهرها، به شناسایی منطقه‌‌ای دشمن ‌پرداخت و در دفاع از رادار‌ها و سیستم‌های دفاعی اقصی نقاط کشور نقش مؤثری در ترابری هوایی رزمندگان ایرانی برعهده داشته است.

* نیروی هوایی در غائله کردستان 17،5 تن مواد منفجره برای ژاندارمری جابجا کرده است

وی با اشاره به اینکه نیروی هوایی را نباید به انجام عملیات‌های نظامی یا زمان خاصی در دوران دفاع مقدس محدود کرد، گفت: برابر با اسناد موجود در نیروی هوایی این نیرو، همکاری‌های زیاد را با سازمان‌هایی همچون ژاندار‌مری، کمیته انقلاب اسلامی، شهربانی، نیروی انتظامی، سپاه پاسداران، نیروی زمینی و ... در دوران دفاع مقدس داشته است؛ به خصوص در غائله کردستان علاوه بر پشتیبانی و ترابری هوایی رزمندگان، تکاوران نیروی دریایی هم توسط نیروی هوایی جابه‌جا شده‌اند و اسنادی از ژاندارمری موجود است که درخواست جابه‌جایی 17،5 تن مواد منفجره در کردستان را از نیروی هوایی داشته است.

این خلبان برجسته دوران دفاع مقدس با پرداختن به عملیات‌های انجام شده علیه نیروهای دشمن تصریح کرد: مجزا کردن منطقه نبرد، پشتیبانی نزدیک هوایی، شناسایی هوایی و فرآوری هوایی از دیگر فعالیت‌های نیروی هوایی در دوران دفاع مقدس بود که در کنار ایجاد عملیات‌های نظامی علیه دشمن انجام شده است.


 [External Link Removed for Guests]  


* «محمد نوژه» نخستین شهید نیروی هوایی که در غائله کردستان به شهادت رسید

وی واکنش سریع، سرعت بالا در جابه‌جایی نیروها، قابلیت انعطاف و قدرت آتش را از ویژگی‌های قابل تمایز نیروی هوایی از سایر نیروهای نظامی دانست و اظهار داشت: خلبان «محمد نوژه» نخستین شهید نیروی هوایی است که هواپیمایش قبل از جنگ تحمیلی در غائله کردستان توسط ضد انقلاب مورد اصابت قرار گرفت و به شهادت رسید.

* طرح نخستین تهاجم گسترده هوایی عراق بر فراز آسمان ایران به تقلید از رژیم صهیونیستی بود

خلیلی با پرداختن به نخستین تهاجم هوایی دشمن در 31 شهریور 59 به کشورمان گفت: هواپیماهای عراقی در ساعت 14 آخرین روز شهریور ماه 59 با تقلید از حمله نیروی هوایی اسرائیل علیه مصر در جنگ شش روزه، اقدام به تعرض به پایگاه یکم مهرآباد، تبریز، همدان، دزفول، امیدیه و بوشهر کرد تا بتواند نیروی هوایی ما را فلج کند، اما خوشبختانه نیروی هوایی برخلاف نیروی هوایی مصر که در سال 1967 میلادی فلج شده بود، در کمتر از 2 ساعت توانست با یاری خداوند پاسخ محکمی به تجاوزهای دشمن بعثی بدهد.

وی در ادامه افزود: نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران پس از یک و نیم ساعت از تهاجم هوایی دشمن موفق شد پایگاه‌های نظامی رژیم بعث را در شهرهای «کوت» و «ناصریه» عراق بمباران کند و واکنشی سریع به تهاجم عراق انجام دهد.

* 140 فروند هواپیمای ایرانی در اول مهرماه 59 پاسخی کوبنده‌ به تهاجم عراق دادند

این خلبان برجسته کشورمان با ذکر خاطره‌ای از نخستین عملیات برون مرزی و گسترده هوایی ایران به همه پایگاه‌های عراقی در نخستین روز مهرماه 59 خاطرنشان کرد: در نخستین روز مهرماه 59 با فراخوان «شهید فکوری»، 140 فروند هواپیما از پایگاه‌های هوایی تهران، همدان و بوشهر به پرواز در آمدند و تمام پایگاه‌های هوایی عراق را مورد بمباران قرار دادند و موفق شدیم برتری هوایی جمهوری اسلامی ایران را بار دیگر ثابت کنیم.

* نیروی هوایی با تقدیم 70 شهید در 6 ماه نخست جنگ از سقوط رادار دزفول جلوگیری کرد

وی در ادامه یادآور شد: نیروی زمینی عراق با تهاجمش توانست تا پشت کرخه و 50 کیلومتری پایگاه‌های هوایی دزفول نفوذ کند و از نظر هوایی در فاصله 4 دقیقه‌ای با ایران قرار داشت و حتی می‌توانست با موشک‌های خود شهرهای دزفول و اندیمشک را مورد هدف قرار دهد. بدتر از آن، ‌این بود که رادار مستقر شده در دهلران که به عنوان چشم خوزستان به شمار می‌آمد، به تصرف دشمن درآمده و چنانچه رادار شهر دزفول هم سقوط می‌کرد دشمن می‌‌توانست پروازهای خود را از این شهر انجام دهد و ضعف ژئوپلتیک خود در شهر ناصریه را به نوعی جبران کند.

خلیلی گفت: اما با مقاومت نیروی هوایی این نقشه دشمن محقق نشد و با تقدیم 70 شهید همچون شهاب سلطانی، حمید فضیلت، تورج یوسف، محمد حجتی، حسین بهرام، شهرام ناظریان، هادی زیرکی، محمدزاده نعمتی، بیژن هارونی، خالق حیدری، مهدی طیبی و چند شهید والامقام دیگر به زیبایی تمام موفق شدیم پایگاه هوایی دزفول را حفظ کنیم.

* نیروی هوایی در طول 8 سال دفاع مقدس 212 شهید خلبان تقدیم انقلاب اسلامی کرده است

این خلبان دوران دفاع مقدس یادآور شد: در طول 6 ماه نخست جنگ تحمیلی نیروی هوایی 70 شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرد چرا که هنوز نیروهای زمینی به شکل گسترده‌ای برای دفاع از مرزهای غربی کشور مستقر نشده بودند و در طول این مدت نیروی هوایی نقش مؤثری در دفاع همه ‌جانبه از کشور داشت.

این خلبان اف 14 کشورمان تأکید کرد: نیروی هوایی در طول 8 سال دفاع مقدس 212 شهید خلبان تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.
عملیات کمان 99 ( طرح البرز)
[FONT=tahoma,arial,helvetica,sans-serif][FONT=times new roman,times]     [FONT=Times New Roman,serif]   [FONT=Times New Roman,serif]    امام خمینی (ره ) :
اگر بند بند استخوان هایمان را جدا سازند ، اگر سرمان را بالای دار برند ، اگر زنده زنده در شعله های آتش مان بسوزانند ، اگر زن و فرزندان و هستی مان را در جلوی دیدگان مان به اسارت و غارت برند ، هرگز امان نامه ی کفر و شرک را امضا نمی کنیم .  
           
ارسال پست

بازگشت به “عملیاتهاي نيروي هوايي”