برخورد B 25 با اسمانخراش امپراطور نیویورک 1945

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, رونین, Shahbaz, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1653
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 4 شهریور 1389, 9:14 pm
سپاس‌های ارسالی: 3396 بار
سپاس‌های دریافتی: 5775 بار

برخورد B 25 با اسمانخراش امپراطور نیویورک 1945

پست توسط shafagh »

تصویر


در 28 جولای 1945 کشورهای درگیر جنگ دوم جهانی از جمله امریکا در نقطه پایانی جنگ قرار داشتند. در ان روز سرهنگ دوم خلبان William Franklin Smith, Jr در حال هدایت یک هواپیمای بمب افکن میچل B 25 از بوستون به سمت فرودگاه LaGuardia بود. وقتی او به شهر نیویورک رسید اجازه فرود خواست اما به او گفته شد که بدلیل مه غلیظ دید در حد صفر است. اسمیت تصمیم به تغییر مسیر و فرود در جای دیگری گرفت اما بدلیل عدم دید در مه گم شده و موقعیت خود را از دست داد. در این وضعیت هواپیمای B 25 در موقعیتی کور باشدت به هفتاد و هشتمین طبقه ضلع شمالی ساختمان امپراطور نیویورک برخورد کرد و یک گودال به عمق 18 فوت و قطر 20 فوت در ان قسمت از ساختمان بوجود اورد.
بر اثر شدت برخورد یکی از موتورهای هواپیما از سمت دیگر این ساختمان خارج شده و روی بام ساختمان مجاور فرو افتاد و اتاقک بالای ان را به اتش کشید. مامورین اتش نشانی در مدت 40 دقیقه بعد از تصادم توانستند اتش در اسمانخراش امپراطور را تحت کنترل در اورند. تا به امروز این بلندترین ساختمانی در دنیاست که اتش سوزی در ان اطفاء گردیده است. در این حادثه 14 نفر کشته شدند که سه نفر ئدر هواپیما بودند و 11 نفر در ساختمان امپراطور.

یکی از کسانی که در ان حادثه و در ان طبقات جان سالم بدر برد Betty Lou Oliver بود. کسی که بسته به دیدگاه شما که حادثه را از چه دیدگاهی نگاه کنید می تواند به عنوان یکی از خوش شانس یا بد شانس ترین افراد تلقی گردد. اولیور در ان شنبه مامور و ناظر اسانسور بود. وقتی که ان B 25 به ساختمان اصابت کرد او در طبقه 75 بود و بر اثر نیروی تصادم از درون اسانسور روی کف ان طبقه پرتاب شد و همچنین بر اثر انفجار سوخت هواپیما دچار سوختگی هایی هم شده بود. گروه نجات تصمیم گرفت که هرچه زودتر او را از ان طبقه به طبقه هم کف انتقال دهد تا از انجا به بیمارستان منتقل شود. انها برای انتقال اولیور از طبقه 75 به پایین از اسانسور استفاده کردند. چیزی که انها از ان بی خبر بودند ان بود که ان اسانسوری که می خواستند برای منتقل کردن اولیور به طبقه همکف استفاده کنند بر اثر برخورد هواپیما به ساختمان صدمه دیده بود و کابل های تقریبا در حال از هم گسستن بودند.
انها اولیور را در ان اسانسور قرار دادند اما وقتی درها بسته شدند کابل های نگهدارنده پاره شدند. در این حال اسانسور بشکل کاملا رها از طبقه 75 به در زیر زمین ساختمان سقوط کرد ولی اولیور بشکل معجزه اسایی از مرگ حتمی نجات یافت. هزاران فوت کابل اسانسور پیش از خود اسانسور در پایین محفظه در زیر زمین سقوط کرده و مانند یک فنر بزرگ شدت ضربه تصادم اسانسور با زمین را خنثی کرد.
یک بار دیگر اولیور نیازمند نجات شد اما اینبار از در پایین کانال یک اسانسور و در میان انبوهی از اهن های در هم پیچیده شده. او علیرغم بعض جراحات زنده ماند و تا به امروز رکورد دار فرد نجات یافته از سقوط اسانسور از بالاترین ارتفاع گردید.
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”