انتشار اسناد حمايت آمريكا از رژيم صهيونيستي در جنگ 1973

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 436
تاریخ عضویت: جمعه 11 اسفند 1385, 9:12 pm
سپاس‌های ارسالی: 484 بار
سپاس‌های دریافتی: 517 بار

انتشار اسناد حمايت آمريكا از رژيم صهيونيستي در جنگ 1973

پست توسط vaispard »


اسناد جديد حمايت آمريكا از رژيم صهيونيستي در جنگ 1973 ميان مصر و سوريه با اسرائيل فاش شد.
به گزارش روزنامه مصري الوطني اليوم, اسناد آمريكايي كه به تازگي از حالت محرمانه بودن خارج شده است نشان مي دهد, آمريكا در جنگ اسرائيل با مصر و سوريه كه در سال 1973 به وقوع پيوست به طور مستقيم در حمايت از رژيم صهيونيستي وارد جنگ شده است.
بر اساس اين گزارش, حمايت مستقيم امريكا از اسرائيل در اين جنگ به حدي بوده كه واشنگتن تصميم داشته است برخي شهرهاي عربي حاشيه كانال سوئز را با بمب اتمي هدف قرار دهد.
بر اساس اين اسناد , نيكسون رئيس جمهور امريكا در دوران جنگ بيست روزه اكتبر دستور انتقال 13 هزار تن تجهيزات نظامي امريكا را به فلسطين اشغالي براي حمايت از اسرائيل در جنگ عليه عربها صادر كرده است.
انور سادات رئيس جمهور وقت مصر نيز كه متوجه حضور مستقيم امريكا در جنگ اعراب -اسرائيل شده بود به علت ترس از واشنگتن دستور توقف جنگ را صادر كرد.
پس از مرگ جمال عبدالناصر و روي كار آمدن انور سادات به رياست جمهوري مصر، زمينه براي يك رشته تحولات مهم سياسي در خاورميانه و جهان عرب فراهم آمد.
سادات در آغاز حكومت خود به تدارك نظامي وسيعي براي جبران شكست جنگ سال 1967 از اسرائيل مي‏انديشيد.
از اين رو در ششم اكتبر 1973، حمله غافل‏گيرانه‏اي را به مواضع رژيم اشغال‏گر قدس در صحراي سينا ترتيب داد و جنگ چهارم اعراب و اسرائيل (معروف به جنگ رمضان ) را آغاز كرد.
با آغاز چهارمين جنگ اعراب و اسرائيل، ارتش مصر در عملياتي غافل‏گيرانه برضد نيروهاي رژيم صهيونيستي، در آن سوي كانال سوئز يورش برد و پس از شكستن خط دفاعي و مستحكم بارْلو، به پيشروي در صحراي سينا دست زد.
با پيوستن نيروهاي نظامي سوريه به مصر در اين جنگ، ارتش اسرائيل دچار تلفات و خسارات گسترده‏اي گرديد.
در حالي كه ارتش‏هاي عرب با به دست آوردن پيروزي‏هاي پي‏درپي در جبهه‏هاي شمال و جنوب غربي به سرعت در حال پيشروي بودند، با كمك‏هاي سريع ايالات متحده امريكا به رژيم صهيونيستي، ارتش اين رژيم به تسليحات پيشرفته‏تر دست يافت و توانست بر اعراب غلبه كند. اسطوره شكست ناپذيري ارتش اسرائيل كه تا سال 2006 ادامه داشت نخستين بار در جنگ 33 روزه به دست رزمندگان مقاومت حزب الله لبنان ابطال شد و اسرائيل در برابر مجاهدان حزب الله شكست را پذيرفت.
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”