15 فیلم مستند برای رقابت در اسکار 2007 انتخاب شد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث فيلم و سينما به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 2597
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 11 بهمن 1384, 12:27 pm
سپاس‌های دریافتی: 155 بار
تماس:

15 فیلم مستند برای رقابت در اسکار 2007 انتخاب شد

پست توسط Kingman_62 »

کمیته رای‌گیری بخش اسکار فیلم مستند روز چهارشنبه اسامی 15 فیلم را برای رقابت در این بخش اعلام کرد که این آثار از میان 81 فیلم رسیده به آکادمی علوم و هنرهای سینمائی آمریکا انتخاب شده‌اند.
در میان مستندهای اعلام شده نام مستند « یک حقیقت تلخ » هم به چشم می خورد که دغدغه های ال گور، رقیب اصلی جرج بوش در انتخابات ریاست جمهوری سال 2000، را در مورد خطر گرم شدن جهانی به تصویر کشیده است.
« یک حقیقت تلخ » در این بخش با رقبای سرسختی رو به روست، از جمله فیلمی تحت عنوان « ما را از شیطان رها کن » که داستان انحراف اخلاقی یک کشیش کاتولیک را روایت می کند و "خفه شو و آواز بخوان" درباره "دیکسی چیکس"، ترانه خوانان محلی و انتقاد آنها ازجنگ عراق و جرج بوش.

چند فیلم درباره جنگ عراق نیز در این فهرست دیده می شود: The Ground Truth با مضمون سربازانی که از جنگ برمی گردند و « عراق تجزیه شده » که نشان می دهد جنگ در عراق چطور زندگی مردم این کشور را تحت تاثیر قرار داده است. « اردوگاه عیسی »، از دیگر مستندهای مطرح این بخش، داستان یک دوره آموزشی تابستانی برای پروتستان های انجیلی را روایت می کند.

در سال های اخیر با نزدیکی سبک روائی فیلم های غیرداستانی به فیلم های داستانی، این نوع فیلم ها بیش از پیش در کنار فیلم های جریان روز به نمایش درمی آیند. در نتیجه فروش فیلم های غیرداستانی به طور فزاینده ای افزایش داشته است. « یک حقیقت تلخ » با 8/23 میلیون دلار فروش در بازار آمریکا، سومین فیلم مستند پرفروش تاریخ این کشور شد.

دو سال پیش مستند « فارنهایت 11/9 » ساخته مایکل مور در آمریکا 119 میلیون دلار فروخت تا عنوان پرفروشترین مستند تمام دوران را به خود اختصاص دهد. سال گذشته نیز « رژه پنگوئن ها » با 77 میلیون دلار فروش در جایگاه دوم این فهرست قرار گرفت.

مستندسازان می گویند نمایش گسترده تر آثارشان در سینماها به افزایش کیفی این فیلم ها می انجامد. هیدی اوینگ یکی از کارگردانان « اردوگاه عیسی » در این زمینه می گوید: "انتظارات مردم از فیلم های مستند ما را وادار می کند فیلم های بهتری بسازیم."

از دیگر فیلم های این فهرست می توان به « جونزتاون: زندگی و مرگ پیپلز تمپل » استنلی نلسن درباره زندگی نافرجام موسس و رهبر فرقه پیپلز تمپل در گویان، « خواهران ناتنی » فلورنس آئیسی و کیم لانگینوتو درباره محدودیت های قانونی و تاثیر آن بر زندگی زنان کامرونی، « توفان احساسات » یائل کلاپمان درباره عقب نشینی نیروهای اسرائیلی از نوار غزه و « محاکمات داریل هانت » ریکی استرن و آن ساندبرگ درباره محکومیت مردی به جرم تجاوز و قتل اشاره کرد.

« یک مرد غیرمنطقی » هنریت مانتل و استیو اسکروان درباره رالف نادر فعال سیاسی و وکیل آمریکائی، « کشور من، کشور من » لورا پوتراس درباره یک پزشک سنی که در انتخابات 2005 نامزد شد، « نوارهای جنگ » دبورا اسکرانتن که زندگی سه سرباز گارد ملی را به تصویر می کشد و مستند « آیا آقای اسمیت دیگر نمی تواند به واشینگتن برود؟ » به کارگردانی فرانک پاپر درباره یک معلم مدرسه که در انتخابات سنا در سال 2004 پیروز شد از دیگر نامزدهای این بخش هستند.

نامزدهای نهائی روز 23 ژانویه (سوم بهمن) مشخص خواهند شد و مراسم اسکار روز 25 فوریه (ششم اسفند) در لس آنجلس برگزار می شود.

منبع: خبرگزاری مهر
 تصویر

تصویر
 
ارسال پست

بازگشت به “فيلم و سينما”