احتمال تغيير زمان المپيك 2012 به دليل تقارن با رمضان

در اين بخش ميتوانيد درباره كليه مسائل ورزشي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1575
تاریخ عضویت: شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۸۵, ۱:۲۴ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 238 بار
تماس:

احتمال تغيير زمان المپيك 2012 به دليل تقارن با رمضان

پست توسط Sardar »

حضور پر رنگ مسلمانان كشورهاي اسلامي و غيراسلامي در صحنه ورزش و به دست آوردن رتبه‌هاي سرنوشت‌ساز توسط آنان، باعث شده است تا آنان به عنوان قدرت انكار ناشدني جهان ورزش مطرح شوند و هم‌اكنون با مشخص شدن هم‌زماني المپيك 2012 با ماه مبارک رمضان، احتمال تغيير زمان المپيك لندن، قوت يافته است.

به گزارش سرويس بين‌الملل «بازتاب» به نقل از روزنامه انگليسي «ديلي‌ميل»، با مشخص شدن اين‌كه مسابقات المپيك 2012 لندن با ماه رمضان، مقدس‌ترين ماه تقويم اسلامي هم‌زمان مي‌شود، جنجال‌هاي زيادي به پا شده است، چراكه اين هم‌زماني، باعث خواهد شد تا ورزشكاران مسلمان به خاطر روزه گرفتن نتوانند در كل مسابقات، توانايي‌هاي خود را نشان دهند.

در سال 2012، رمضان از 21 جولاي تا 21 آگوست خواهد بود، در حالي كه مسابقات از 27 جولاي آغاز شده و تا 12 آگوست ادامه مي‌يابد.
برآورد مي‌شود كه حدود سه هزار ورزشكار مسلمان در مسابقات حضور داشته باشند.

حدود نيمي از 11099 ورزشكاري كه در المپيك 2004 آتن شركت كردند، از كشورهاي با اكثريت مسلمان در مسابقات بودند.
بايد گفت كه اين رخداد، بحران بزرگي براي مسئولان انگليسي است كه اعلام كرده بودند مسابقات براي همه اقليت‌هاي انگليسي مناسب خواهد بود.

«مسعود شجره»، رئيس كميته حقوق بشر اسلامي در لندن، مي‌گويد: «برگزاري مسابقات در ماه رمضان مانند برگزاري آن در كريسمس است. اين نشان‌دهنده بي‌دقتي و عدم حساسيت مسئولان به اين موضوع است و همچنين باعث خوب عمل نكردن ورزشكاران و ديد منفي كشورهاي آسيايي خواهد شد كه البته اين امر، نه تنها بر ورزشكاران، كه بر تماشاچيان هم تأثير مي‌‌گذارد. اين ماه، يك ماه روحاني است و كسي نه مي‌خواهد در اين ماه ورزش كند و نه ورزش ببيند.

«شيخ ابراهيم موگرا» از امامان شوراي مسلمانان بريتانياي بزرگ مي‌گويد: «بهترين كار اين است كه مسلمانان زندگي عادي خود را ادامه دهند، چراكه اين يك آزمايش واقعي براي آنان است».
انجمن المپيك انگليس در حال برگزاري جلسه‌اي با سازمان‌دهندگان المپيك 2012 است تا پيامدهاي اين امر را بررسي كنند.
اين در حالي است كه كشورهاي مسلمان مانند تركيه نيز خواستار تغيير زمان مسابقات شده‌اند.

«توگاي باياتلي»، رئيس كميته ملي المپيك تركيه نيز گفته است: «البته ورزشكاران مسلمان مجبور نيستند در سفر روزه بگيرند، ولي آنان خودشان بايد انتخاب كنند. اگر زمان بازي‌ها را تغيير دهند، نشانه جوانمردي در بازي‌هاست».
كميته بين‌المللي المپيك اصرار دارد تا بازي‌ها بين 15 جولاي تا 31 آگوست برگزار شود و دست‌كم يك هفته پيش از ماه رمضان و يا پس از آن باشد.
هیهات منا الذلة
ارسال پست

بازگشت به “انجمن ورزش”