مدعیان فصل جوایز سینمایی 2015 آمریکا

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث فيلم و سينما به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3006
تاریخ عضویت: چهارشنبه 23 بهمن 1392, 11:40 am
سپاس‌های ارسالی: 4604 بار
سپاس‌های دریافتی: 6811 بار

مدعیان فصل جوایز سینمایی 2015 آمریکا

پست توسط bamn »

 نام های بزرگ در فصل جوایز زنانه؟!  
  با سلام . همانطور که گفتم امسال قصد پرچانگی ندارم و مطلب احتمالاً جمع و جور خواهد بود! (بنده را که می شناسید! وقتی می گویم احتمالاً برای این است که هنوز شروع نکرده ام! وقتی دستم راه بیفتد ممکن است خیلی بیشتر از یک مطلب جمع و جور از آب در بیاید!)   
  هشت فیلمی که پارسال نامزدهای نهایی فصل جوایز اسکار بودند تقریباً بطور کامل فیلم هایی مردانه به حساب می آمدند ، فیلمی هایی درباره شخصیت های معروف مرد یا با کاراکترهای اصلی مرد! اما امسال در بین فیلم های مدعی فصل جوایز تعداد فیلم هایی که دارای کاراکترهای اصلی زن یا تقریباً زن!!! هستند و به موضوعات زنانه می پردازند بیشتر است و طیف بانوان صنعت فیلمسازی آمریکا به فصل جوایز امسال خیلی امیدوار می باشند!   
  از آنجایی که امسال نسبت به سال های قبل برای گزینش فیلم های مدعی کمی دیرتر اقدام کرده ام ، تعدادی از فیلم هایی که ممکن بود در لیستم جا داشته باشند تکلیفشان مشخص شده و خط خورده اند و بنده هم که قصد پرچانگی ندارم ، پس فقط 22 فیلم را انتخاب کرده ام که در دو دسته به صورت بسیار کوتاه و خلاصه آنها را معرفی می کنم!   
  دسته مدعیان اصلی :   
  تصویر 
  استیو جایز (دنی بویل) :   مدعی فیلمی است درباره استیو جابز فقید با بازی فوق العاده و تحسین شده مایکل فسبندر که تا اینجا نفر اول لیست شانس های اسکار بهترین بازیگرد مرد سال محسوب می شود . فیلم دنی بویل بدون تردید جزو نامزدهای نهایی اسکار بهترین فیلم سال خواهد بود اما شانس کسب این جایزه برایش بسیار کم می باشد و بیشتر به جوایز بخش های بازیگری چشم دوخته است!    
  پل جاسوس ها (استیون اسپیلبرگ) :   ها معتقدند شانس اول اسکار بهترین فیلم امسال است با بازی تام هنکس در نقش وکیلی آمریکایی در اوج دوران جنگ سرد که مسئولیت تبادل جاسوسان دستگیر شده شرق و غرب را بر عهده می گیرد! به شخصه هنوز هم اعتقاد دارم اسکار بهترین فیلم سال 2012 حق لینکلن اسپیلبرگ بود نه آرگو و نه حتی زندگی پی ، و مطمئناً خیلی های دیگر هم همین نظر بنده را دارند و معمولاً انتخابگران اسکار وقتی احساس کنند در ادوار قبلی کسی به حقش نرسیده ، امتیاز بیشتری برای وی قائل می گردند! هرچند فهرست شیندلر اسپیلبرگ سال 1993 اسکار بهترین فیلم سال را گرفت اما از آن زمان تا به حال چهار فیلم آقای کارگردان در فهرست نهایی نامزدهای اسکار بهترین فیلم سال قرار داشته اند که اسکار نگرفته اند و فیلم هایی هم لیاقت نامزدی داشته اند که نامزد نشده اند!    
  مریخی (ریدلی اسکات) :   است از علم گرایی و آینده نگری دو فیلم تحسین شده جاذبه و سفر ستاره ای ، و البته به همان خوبی ، با بازی عالی مت دیمون که قرار گرفتن احتمالی اش در بین نامزدهای اسکار بهترین بازیگر مرد سال نباید تعجب برانگیز باشد! ریدلی اسکات بعد از گلادیاتور فیلم های زیادی ساخته که بعضی عالی بوده اند و بعضی آشغال! اما تقریباً همه آنها در گیشه ناموفق بودند! حالا مریخی نتنها بهترین فیلم کارگردان کهنه کار بعد از حماسه توخالی ماکسیموس است! بلکه موفق ترین فیلمش در گیشه هم می باشد که طی همین هفته رکورد فروش گلادیاتور را پشت سر خواهد گذاشت!    
  مکبث (جاستین کوزل) :   حماسی-تراژدی معروف شکسپیر را یک کارگردان جوان و نچندان مشهور استرالیایی با بازی مایکل فسبندر و ماریون کوتلارد به فیلم تبدیل کرده و تا اینجا هم بشدت مورد تحسین و توجه منتقدان قرار گرفته است هرچند هنوز اکرانش آغاز نشده . فسبندر با این فیلم و استیو جابز جایی برای رقابت دیگران با خود باقی نگذاشته و با توجه به اینکه نقش لیدی مکبث هم جزو سخت ترین و پیچیده ترین نقش ها در آثار ادبیات کلاسیک محسوب می شود ، درخشش ماریون کوتلارد هم در این نقش دور از انتظار نمی باشد . جاستین کوزل بعد از اتمام کار مکبث سرگرم ساخت نسخه سینمایی از بازی محبوب اساسین کرید شده است!!!    
     (تاد هینس)   : شاید بگویید تا اینجا که همه فیلم ها مردانه شد! خب ، بیشتر فیلم های زنانه را در دسته دوم قرار داده ام ، اما در دسته اول کارول از همه شاخص تر است! فیلمی که البته صد در صد ضد اجتماعی و ضد خانواده است! فیلمی درباره علاقه نامتعارف یک زن میانسال (با بازی کیت بلانشت) به یک دختر جوان (با بازی رونی مارا)!!! و متاسفانه فیلم بشدت مورد تحسین منتقدان قرار گرفته و خیلی ها کیت بلانشت را مدعی اول اسکار بهترین بازیگر زن امسال می دانند!     
     بزرگ (آدام مک کی)   : کوچک بزرگ ، از آن فیلم هایی است که هنوز جایی اکران نشده و اظهارنظر رسمی درباره اش صورت نگرفته ، اما این فیلم پر از نام های بزرگ است و بدون تردید صرف نظر از محصول نهایی و واکنش هایی که به دنبال خواهد داشت با هدف شرکت داده شدن در فصل جوایز ساخته و در ماه دسامبر روی پرده سینماها می رود! البته کارگردان فیلم فقط در ساخت فیلم های کمدی سابقه دارد و کوچک بزرگ اولین کار جدی و درامش محسوب می شود اما تهیه کنندگان فیلم سابقه گرفتن اسکار برای فیلم دوازده سال بزردگی را دارند و بازیگران اصلی آن هم کم مشتاق نامزدی اسکار نیستند ؛ کریستیان بیل ، استیو کارل ، ریان گسلینگ ، براد پیت ، ملیسا لئو ، ماریسا تومی و ...     
     نفرت انگیز (کوئنتین تارانتینو)   : فیلم جنجالی کارگردان جنجالی که بعد لو رفتن فیلمنامه اش در سال 2012 قرار بود ساخته نشود ، اما با اصرار فراوان هوادار ساخته شده! فیلم حال و هوایی مشابه جنگو رها شده دارد و اکثر بازیگرانش هم سابقه کار با تارنتینو را دارند ؛ بروس درن ، ساموئل ال جکسون ، مایکل مدسون ، تیم راث ، کورت راسل و ... . تارانتینو بزرگ تا به حال فیلم بد نساخته اما اصولاً فیلم هایش در عین نوستالژیک بودن ، خارج از چارچوب معمول فیلمسازی کلاسیک و با سبکی خاص تارانتینو حرکت می کنند و بنابراین مورد پسند قشر محافظه کار هالیوود نیستند ، اما آنقدر هم طرفدار دارد که بتواند روی حضور فیلمش در بین نامزدهای نهایی بهترین فیلم سال حساب کند!    
     درون قلب دریا (ران هاوارد)   : این فیلم قرار بود در نیمه نخست سال اکران شود اما ظاهراً تهیه کنندگان آنقدر از نتیجه کار راضی بوده اند که تصمیم گرفتند شانس خودشان را برای فصل جوایز امتحان کنند! ران هاوارد هم که بعد از فیلم شاهکار یک ذهن زیبا در سال 2001 ، آثار بعدی اش چندان مورد توجه نبوده اند ، خیلی امیدوار است با این فیلم دوباره خودی نشان دهد! در این فیلم که می توان آن را اقتباسی آزاد از رمان موبی دیک قلمداد کرد کریس همسورث ، بنجامین والکر ، سیلیان مورفی ، بن ویشاو و برندان گلیسون حضور دارند .     
  جویی (دیوید او راسل) :   همکاری تیم راسل ، برادلی کوپر و جنیفر لاورنس و البته با حضور رابرت دنیرو ، که آمده اند تا در نامزدی تیمی اسکار هتریک کنند! این بار محور فیلم جنیفر لاورنس است و کاراکتر برادلی کوپر شخصیت جانبی به حساب می آید!    
  بازگشته (الخاندرو گونزالس ایناریتو) :   فصل جوایز پارسال با فیلم بردمن ، این بار با یک وسترن کلاسیک بازگشته با هنرنمایی لئوناردو دی کاپریو و تام هاردی ، و احتمالاً بحث و جدل فراوانی خواهد شد که ترانتینو وسترن بهتری ساخته یا ایناریتو! و استخوان های جان فورد و جان وین و سرجیو لئونه در قبرشان به لرزه خواهد افتاد!    
  راز چشم های خسته (بیلی ری) :   اصل آرژانتینی در سال 2009 بسیار مورد توجه قرار گرفت و اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان را تصاحب کرد ، حالا نسخه بازسازی آمریکایی آن به کارگردانی بیلی ری که بیشتر به عنوان فیلمنامه نویس مشهور است ، و بازی دایان نوریس ، چتویل اجیفورد ، نیکول کیدمن و جولیا رابرتز ، برای جوایز اصلی اسکار دندان تیز کرده است!    
  دسته مدعیان فرعی! :   
  تصویر 
  زن مبارز (سارا گاورون) :   که قبلاً گفته بودم نام انگلیسی این فیلم Suffragette است که معادل دقیقی در زبان فارسی ندارد و به زنانی اطلاق می شده که در انگلستان اوایل قرن بیستم طرفدار جنبش اعطای حق رای به زنان بودند ، فیلم چند هفته ای است به صورت محدود اکران شده و چندان مورد توجه تماشاگران عام قرار نگرفته ، نظر منتقدان هم درباره فیلم خوب ، اما نه عالی ، بوده است! اما تجربه نشان داده اینطور فیلم ها را در فصل جوایز نادیده نمی گیرند و احتمال کسب یکی-دو جایزه بخصوص در بخش های بازیگری برایش وجود دارد . در این فیلم مریل استریپ ، کری مولیگان ، هلنا بوهم کارتر ، بن ویشاو و برندان گلیسون ایفای نقش کرده اند .    
  دختر دانمارکی (تام هوپر) :   فیلم درباره اینار وگنر نقاش دانمارکی اوایل قرن بیستم می باشد که طی اولین عمل جراحی رسمی تغییر جنیست زن شد و نام خودش را به لیلی البی تغییر داد! البته طبق نظر علمای شیعه عمل تغییر جنسیت در صورتی که با دستور پزشک متخصص و برای اهداف پزشکی و حفظ سلامت جسمی انجام گیرد بلامانع است اما در صورتی که تنها انگیزه های روانی و احساسی داشته باشد جایز نمی باشد! هر دو فیلم تام هوپر (کلام پادشاه و بینوایان) نامزد اسکار بهترین فیلم بوده اند که اولی برنده هم شده است . ادی ردماینی که نقش اول فیلم دختر دانمارکی می باشد پارسال با بازی در نقش استفان هاوکینگ در فیلم تئوری همه چیز ، خوش درخشید . پس احتمال حضور قدرتمند این فیلم در فصل جوایز وجود دارد هرچند واکنش های اولیه منتقدان چندان دلگرم کننده نبوده است!    
  گام (رابرت زمه کیس) :   این فیلم خیلی بدرد رقابت در فصل جوایز نخورد اما به هر حال واکنش منتقدان به آن مثبت بوده و شاید بتواند چند نامزدی در بخش های کمتر مهم اسکار یا سایر جوایز داشته باشد! این فیلم درباره یک بندباز مشهور فرانسوی (با بازی جوزف گوردون لویت) است که سال 1973 فاصله بین برج های دوقلوی مرکز تجارت جهانی نیویورک را روی یک کابل طی کرد .    
  جانوران بدون کشور (کری فوکوناگا) :   محصول سینمایی مهم نتفلکس ، هرچند در گیشه موفق نبود اما منتقدان بشدت آن را تحسین کرده اند و احتمالاً در شبکه نمایش خانگی آمریکا با اقبال بیشتری همراه خواهد بود . در این چند سال که تعداد فیلم های نهایی نامزد اسکار افزایش یافته انتخابگران معمولاً به یکی-دو فیلم مستقل هم روی خوش نشان داده اند و بین فیلم های مستقل امسال ، جانوران بدون کشور شانس بیشتری برای قرار گرفتن در بین نامزدهای اسکار بهترین فیلم سال دارد . این فیلم درباره پسر نوجوان آفریقایی است که مجبور به خدمت در ارتش خصوصی یک جنگ سالار بی رحم (با بازی ادریس البا) می شود و مورد توجه وی قرار می گیرد .    
  سرگرمی (ریک آلورسون) :   فیلم هم خارج از بدنه اصلی هالیوود و به سینمای مستقل تعلق دارد که شانس درخشش چندانی هم در فصل جوایز نباید برایش قائل بود (ضعیف ترین گزینه در بین فیلم های دسته دوم) با این وجود گزینه دیگری به ذهنم نرسید که جایگزینش کنم!!! این فیلم درباره یک کمدین استندآپ کمدی میانسال (با بازی گرگ تارکینگتون) است که روزهای اوجش سپری شده و قادر به رقابت با کمدین های جوان تر نیست! مایکل سرا ، جان سی رایلی و تی شریدان از دیگر بازیگران فیلم هستند .    
  بروکلین (جان کراولی) :   فیلم که اکرانش این هفته آغاز می شود ، درباره یک دختر جوان ایرلندی اواسط قرن بیستم (با بازی سائوریس رونان) است که به محله بروکلین نیویورک مهاجرت می کند تا زندگی جدید و مستقلی داشته باشد . واکنش های اولیه منتقدان به فیلم رضایت بخش بوده و در حد خودش می تواند طی فصل جوایز سهمی داشته باشد!    
  سیکارو (دنیس ولینوس) :   فیلم های تریلر-جنایی گیشه ای معمولاً جزو فیلم های مورد توجه در فصل جوایز نیستند اما سیکارو بیش از آن مورد تحسین منتقدان واقع شده که بتوان نادیده اش گرفت . فیلم قبلی دنیس ولینوس (زندانیان) هم با اینکه فیلم خوبی بود نتوانست بهره چندانی از فصل جوایز 2013 ببرد ، سیکارو فیلم بهتری هم هست و اگر این فیلم کارگردان هم نادیده گرفته شود آنوقت حرف و حدیث های زیادی را به دنبال خواهد داشت!    
  در معرض دید (تام مک کارتی) :   هم معادل دقیقی ندارد و به شخصی اطلاق می شود که در معرض نورافکن صحنه نمایش قرار داشته باشد! تام مک کارتی در زمینه کارگردانی چهره مطرحی نیست و بیشترین شهرتش را بخاطر نگارش فیلمنامه انیمیشن خیره کننده بالا (Up) بدست آورده . پس نمی توان او را دست کم گرفت و همینطور تیم بازیگران فیلمش را ؛ مارک روفالو ، مایکل کیتون ، ریچل مک آدامز ، استنلی توچی و ... . فیلم هم موضوعی جنجالی و اسکار پسند! دارد درباره پرونده تعرض کشیشان به کودکان!)    
  مکس دیوانه : جاده خشم (جورج میلر) :   از یکی دو نامزدی اسکار برای بلاک باسترهای تابستانی (که اصلاً انگیزه اصلی بود برای افزایش فیلم های نامزد اسکار بعد از نادیده گرفته شدن فیلم شوالیه تاریکی!) در چهار سال گذشته انتخابگران باز هم بلاک باسترهای تابستانی را نادیده گرفته اند!! حالا اگر امسال تصمیمشان عوض شود ، گزینه ای که روی میز دارند فیلم تحسین شده و استادانه جورج میلر است که از سوی انجمن بین المللی منتقدان فیلم (فیپرشی) به عنوان بهترین فیلم سال انتخاب شده!    
  از دریا (آنجلینا جولی) :   تجربه کارگردانی خانم بازیگر بشر دوست! اولین فیلمش در سرزمین خون و عسل با وجود موضوع جنجالی و بشدت حساسی که داشت نه در گیشه موفق بود ، نه مورد توجه منتقدان واقع شد . فیلم دومش رام نشدنی با اینکه باز هم از سوی منتقدان استقبال نشد اما گیشه بسیار موفقی داشت . و حالا فیلم سوم که برخلاف دو فیلم قبلی یک درام خانوادگی است و خود آنجلینا جولی به همراه همسرش براد پیت در آن بازی کرده اند! پس شک نداشته باشید جایگاه ویژه ای در فصل جوایز خواهد داشت!    
  آسیب مغزی (پیتر لندزمن) :   فیلم درام را کارگردانی ساخته که اسم و رسم چندانی ندارد اما تهیه کننده فیلم (ریدلی اسکات) و بازیگر نقش اولش (ویل اسمیت) حتماً یک چیزی می دانسته اند که روز 25 دسامبر را با پارتی بازی برای آغاز اکران فیلمی جور کرده اند که موضوعش اصلاً به درد گیشه شاد کریسمس نمی خورد!!!    
  خب ، خیلی مختصر و خلاصه شد!
 
 
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات
ارسال پست

بازگشت به “فيلم و سينما”