همراه با بازی های آسیایی 2018 جاکارتا

در اين بخش ميتوانيد درباره كليه مسائل ورزشي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3297
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4688 بار
سپاس‌های دریافتی: 6976 بار

Re: همراه با بازی های آسیایی 2018 جاکارتا

پست توسط bamn »

بسته خبری (چهارم شهریورماه) :

مجدد سلام!

روز بدون طلا برای کاروان ایران!

از رقابت های امروز کاراته سه مدال نقره سهم ایران بود . در 55 کیلو بانوان خانم طراوت خاکسار با غلبه بر حریفانی از افغانستان ، اندونزی و چین فینالیست شد اما در رقابت پایانی برابر حریفش از چین تایپه شکست خورد . در 61 کیلو بانوان هم خانم رزیتا علیپور بعد از پیروزی بر ورزشکاران کره جنوبی ، تایلند و ازبکستان ، در دیدار نهایی به حریف چینی باخت و نقره گرفت . و در 60 کیلو مردان آقای امیر مهدی زاده حریفانی از فیلیپین ، ویتنام و ازبکستان را شکست داد اما در فینال و در شرایطی که کاملاً نسبت به حریف کشور میزبان برتری داشت توسط داوران بازانده شده و نقره گرفت! مطمئن باشید حریف اندونزیایی مهدی زاده اگر بتواند سهمیه المپیک 2020 توکیو را بگیرد و در آن رقابت ها حریف مهدی زاده یا هر کاراته کای دیگری از کشورمان شود هیچ شانسی برای پیروزی ندارد! امروز همچنین در رقابت وزن 67 کیلوگرم مردان که ما نماینده ایی نداشتیم ورزشکار کویتی قهرمان شد!

در وزنه برداری دسته 105 کیلوگرم مردان علی هاشمی قهرمان جهان در سال 2017 را داشتیم که جانانه رقابت کرد اما در نهایت به مدال برنز رسید . دیگر نماینده کشورمان یعنی محمد رضا براری اصلاً عملکرد خوبی نداشت و در یک ضرب اوت شد تا مجموع وزنه برداران حذف شده ما به 4 برسد که واقعاً عجیب است! در این وزن روسلان نورالدین اف ازبکستانی قهرمان المپیک 2016 با اقتدار به مدال طلا دست یافت و وزنه برداری از عراق دوم شد . وزنه بردار عراقی انصافاً عالی کار کرد و مدال نقره حقش بود منتها با سابقه ایی که وی در مسابقات قبلی از خود نشان داده وزنه هایی که زد جای سئوال داشت و اگر بعداً دوپینگی اعلام شود اصلاً تعجب برانگیز نخواهد بود! در وزن 75 کیلوگرم بانوان هم باز مدال طلا به کره شمالی رسید . کره شمالی بیشترین استفاده را از غیبت وزنه برداران چینی برده است!

در بسکتبال 3 نفره مردان تیم ایران شامل آقایان علی الله وردی ، امیرحسین عزاری ، نوید خواجه زاده و محمد یوسف وند ابتدا در مرحله یک چهارم نهایی 18-17 چین تایپه را شکست داد اما در نیمه نهایی و با وجود رقابتی پایاپای 19-21 به چین باخت و در دیدار رده بندی با برتری 21-7 برابر تایلند سوم شد . در فینال چین 19-18 کره جنوبی را شکست داد و قهرمان شد . اما در بخش بانوان تیم ایران در یک چهارم نهایی 7-21 به چین باخت و حذف شد . در این بخش چین ، ژاپن و تایلند به ترتیب اول تا سوم شدند .

در پنچاک سیلات خانم تهمینه کربلایی در شرایطی که بخاطر کمی تعداد شرکت کنندگان وزن 60-65 کیلوگرم بانوان در یک چهارم نهایی با قرعه استراحت مواجه شده و بدون مبارزه مدالش قطعی شده بود در نیمه نهایی به ورزشکار ویتنامی باخت و مدال برنز گرفت!!! در رقابت های فینال پنچاک سیلات که فردا (دوشنبه) و چهارشنبه برگزار خواهد شد ، علاوه بر 6 ماده اجرای فرم ، در 8 فینال از 10 فینال اوزان مبارزه ایی ، رزمی کاران اندونزی حضور دارند!!! اندونزی پیش از آغاز بازی های آسیایی 2018 پیشبینی کرده بود به 10 مدال طلای پنچاک سیلات دست خواهد یافت ، در عین حال آنها برای رشته های ورزشی دیگر پیشبینی کسب 6 مدال طلا را کرده بودند در حالی که تاکنون 12 طلا گرفته اند! اگر 10 طلای پنچاک سیلاتشان را بگیرند آنوقت احتمال اینکه بتوانند بالاتر از ایران چهارم شوند زیاد خواهد شد بویژه با این وضعیتی که ورزشکاران ما یکی پس از دیگری شانس مدال خود را از دست می دهند .

مثلاً در دو وزن پایانی رقابت های جوجیتسو که ما خیلی شانس مدال داشتیم و با 4 نماینده حضور یافته بودیم باز هم در کسب مدال ناکام ماندیم تا تیم جوجیتسو ایران بدون کسب حتی یک مدال به کشور برگردد آن هم در شرایطی که ورزشکاران ما در این رشته مدال های متعددی از رقابت های قهرمانی آسیا و حتی قهرمانی جهان اندوخته داشته اند! در این رشته همانطور که قابل پیشبینی بود امارات با 2 طلا ، 4 نقره و یک برنز بهترین عملکرد را داشت ، قزاقستان هم 2 طلا و 3 برنز گرفت . یکی یک مدال طلا هم به کره جنوبی ، قرقیزستان و کامبوج رسید . ژاپنی ها که مبتکر جوجیتسو هستند اصلاً در این مسابقات حضور نداشتند!!!

در تیراندازی با کمان کامپوند تیمی بانوان ایران با غلبه بر مغولستان و قزاقستان راهی نیمه نهایی شد اما در این مرحله به کره جنوبی باخت تا در دیدار رده بندی حریف چین تایپه شود . در کامپوند تیمی مردان ابتدا بوتان را شکست دادیم اما در یک چهارم نهایی برابر مالزی که بارها در مسابقات مختلف به ایران باخته بود مغلوب شدیم و دستمان از مدال کوتاه ماند .

در دوومیدانی هم نمایندگان امروز ما در کسب مدال ناکام ماندند! در فینال دوی 100 متر آقای حسن تفتیان با زمان 10.19 ثانیه ششم شد . هرچند بالاترین رکورد آقای تفتیان که رکورد ملی ایران هم هست 10:03 می باشد اما حتی اگر هم 10:03 می دوید باز چهارم می شد! در این ماده دونده چینی 9.92 ثانیه اول شد و دوندگان قطر و ژاپن با 10 ثانیه تمام دوم و سوم شدند! در پرتاب چکش هم آقای رضا مقدم با پرتاب بسیار ضعیف 64.67 متری نهم شد . در این ماده پرتابگر قطری با 76.88 متر اول شد ، و ورزشکاران تاجیکستان و ازبکستان دوم و سوم شدند . در دوی 400 متر با مانع هم آقای رضا ملک پور را داشتیم که با زمان 50.99 ثانیه از راهیابی فینال بازماند . امروز مدال های 9 ماده دیگر هم توزیع شد که 4 طلا به بحرینی ها رسید ، 2 طلا به چینی ها ، و قطر و کره جنوبی و ژاپن هم یکی-یک طلای دیگر گرفتند!

در والیبال سالنی تیم ایران 3-0 چین را شکست و به نیمه نهایی راه یافت . در سایر دیدارها کره جنوبی 3-0 پاکستان را شکست داد ، اندونزی هم 3-2 تایلند را مغلوب کرد . کره و اندونزی باید در یک چهارم نهایی به مصاف هم بروند و برنده آنها با چین تایپه مسابقه خواهد داد که امروز 3-1 عربستان را برد . ژاپن هم 3-1 هند را برد و قطر در سه ست میانمار را شکست داد . قطر و ژاپن هم به مصاف هم خواهند رفت و برنده آنها در نیمه نهایی حریف ایران می شود!

در واترپلو گروه یک ایران 16-11 کره جنوبی را شکست داد تا خیالش از بابت رقیب مرحله یک چهارم نهایی راحت شود ، در گروه دو هم چین 19-2 اندونزی را در هم کوبید و عربستان 12-6 هنگ کنگ را شکست داد .

در بوکس سجاد کاظم زاده در 69 کیلوگرم حریف ژاپنی را شکست داد و به یک چهارم نهایی راه یافت .

در روز نخست رقابت های تنیس روی میز تیمی مردان و بانوان ، تیم مردان ایران ابتدا قرقیزستان را شکست داد اما در بازی دوم مغلوب ژاپن شد . تیم بانوان هم بازی برابر چین و هند را واگذار کرد و قطر را شکست داد .

در هندبال هم تیم ایران 30-23 عربستان را شکست داد و در جای پنجم ایستاد .

در مرحله یک چهارم نهایی بسکتبال 5 نفره بانوان چین تایپه 76-59 مغولستان را شکست داد ، کره 106-63 تایلند را مغلوب کرد ، ژاپن 104-57 قزاقستان را در هم کوبید و چین 141-37 اندونزی را له کرد!

در سوارکاری پایان ماده رقابت سه روزه هر دو مدال طلای تیمی و انفرادی به ژاپن رسید .

در پایان رقابت های گلف دو طلا به فیلیپین رسید و 2 طلا به ژاپن .

در پایان رقابت های جت اسکی هم 4 طلای این رشته بین تایلند ، اندونزی ، امارات و کامبوج تقسیم شد .

رقابت های تیراندازی هم به پایان رسید و چین با 8 طلا ، 5 نقره و 2 برنز بهترین عملکرد را داشت . 3 طلا ، 4 نقره و 5 برنز به کره جنوبی رسید و هندی ها هم 2 طلا ، 4 نقره و 3 برنز دشت کردند ، در حالی که سهم تیراندازی ایران فقط یک برنز بود .

در سنگ نوردی ماده ترکیبی مردان طلا به کره جنوبی رسید و ژاپنی ها نقره و برنز گرفتند و در ترکیبی بانوان ژاپن طلا گرفت و نقره و برنز به کره جنوبی رسید!!!

در اسکواش انفرادی مردان طلا و نقره به هنگ کنگ رسید و هند و مالزی برنز گرفتند . در انفرادی بانوان هم طلا و نقره به مالزی رسید و هر دو برنز را هندی تصاحب کردند .

جدول رده بندی مدالی در پایان روز هشتم :

1- چین   78 طلا   59 نقره   37 برنز

2- ژاپن   40 طلا   34 نقره   48 برنز

3- کره جنوبی   27 طلا   30 نقره   37 برنز

4- ایران   14 طلا   14 نقره   12 برنز

5- اندونزی   12 طلا   13 نقره   25 برنز

6- کره شمالی   11 طلا   5 نقره   7 برنز

7- تایلند   9 طلا   9 نقره   31 برنز

8- چین تایپه   8 طلا   11 نقره   14 برنز

9- هند   7 طلا   10 نقره   19 برنز

10- ازبکستان   6 طلا   11 نقره   11 برنز

11- قزاقستان   5 طلا   8 نقره   28 برنز

12- بحرین   4 طلا   3 نقره   2 برنز

13- هنگ کنگ   3 طلا   7 نقره   15 برنز

14- امارات   3 طلا   6 نقره   3 برنز

15- مغولستان   3 طلا   2 نقره   5 برنز

و ...


ورزشکاران ما هنوز در رشته های تیر و کمان ، دوومیدانی ، بسکتبال 5 نفره ، بوکس ، سوارکاری ، کاراته ، سپک تاکرا ، سنگ نوردی ، والیبال سالنی ، واترپلو و وزنه برداری شانس مدال دارند و رقابت های قایقرانی کانویینگ آب های آرام ، دوچرخه سواری پیست ، جودو ، کوراش و سامبو ، هنوز آغاز هم نشده اند . اما اگر دنبال کسب جایگاه چهارم هستیم دیگر اجازه ضعف و کم فروشی نداریم! قوی بودن حریفان و ناداوری ها را نمی شود کاریش کرد اما اینکه خودمان در حد خودمان نباشیم و به ضعف ها و اشتباهات خودمان ببازیم و بعد هم از دست دادن جایگاه چهارمی را به گردن دیگران بیاندازیم اصلاً قابل قبول نیست! و واقعاً حیف است اگر جایگاه چهارمی را به اندونزی بخاطر یک رشته من درآوردی به نام پنچاک سیلات ببیازیم که رقابت هایش حتی یک صدم جذابیت و هیجان رشته های رزمی دیگر را هم ندارد!!!


ورزشکاران ما فردا در وزنه برداری (به اضافه 105 کیلوگرم) ، بوکس ، دوومیدانی ، کاراته ، رده بندی تیروکمان میکس کامپوند ، تنیس روی میز ، دوچرخه سواری پیست ، سوارکاری ماده پرش با اسب و بسکتبال 5 نفره (مرحله یک چهارم نهایی برابر ژاپن) ، به مصاف حریفان خود خواهند رفت . ما فردا باید حداقل 3 طلا بگیریم .
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3297
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4688 بار
سپاس‌های دریافتی: 6976 بار

Re: همراه با بازی های آسیایی 2018 جاکارتا

پست توسط bamn »

بسته خبری (پنجم شهریورماه) :

با عرض سلام مجدد و تبریک میلاد با سعادت امام علی النقی(ع) .

سه طلا را گرفتیم اما ...!

امروز در آخرین روز رقابت های وزنه برداری ، ورزشکاران ما در دسته به اضافه 105 کیلوگرم همانطور که قابل پیشبینی بود مدال های طلا و نقره را از آن خود کردند . بهداد سلیمی در رقابتی نزدیک با سعید علی حسینی مدال طلا را از آن خود کرد و پس از پایان رقابتش با دنیای وزنه برداری حرفه ایی خداحافظی نمود . این سومین مدال طلای بهداد در بازی های آسیایی بود! پس از دو وزنه بردار ما هم وزنه بردار ازبکستانی سوم شد . در دسته به اضافه 75 کیلوگرم بانوان هم باز کره شمالی طلا گرفت . به این ترتیب در نبود ورزشکاران چینی و قزاقستانی ، 8 طلای وزنه برداری بازی های آسیایی به کره شمالی رسید ، 2 طلا به ایران و ازبکستان ، اندونزی ، عراق ، چین تایپه و فیلیپین هم یکی-یک طلا گرفتند .

همچنین در آخرین روز رقابت های کاراته آقای بهمن عسگری در 75 کیلوگرم به مدال طلا دست یافت ، و ذبیح الله پورشیب در 84 کیلوگرم مردان و پگاه زنگنه در 68 کیلوگرم بانوان برنز گرفتند . انصافاً خانم زنگنه در مبارزه با حریف قزاق کار خاصی انجام نداد و حقش برد نبود اما حق آقای پورشیب را در نیمه نهایی برابر حریف کویتی آشکارا پایمال کردند . در پایان رقابت های کاراته ژاپن با 4 طلا و 2 برنز اول شد ، ایران با 2 طلا ، 3 نقره و 3 برنز دوم شد و چین تایپه با 2 طلا ، یک نقره و 2 برنز سوم شد . چهار طلای دیگر این رشته هم به چین ، قزاقستان ، کویت و اندونزی رسید . برخی رسانه ها می گویند چون همه 8 ورزشکار کاراته ما مدال گرفته اند در این رشته موفقیت 100% داشته ایم اما نباید فراموش کرد که کاراته ما در اینچئون 3 طلا گرفته بود ، هرچند حق مسلم دو ورزشکار ما را خوردند و اگر عادلانه قضاوت می کردند چهار طلایی می شدیم!

اما آقای حسین کیهانی در رقابت های دوی 3000 متر با مانع مردان رشته دوومیدانی یک طلای دلچسب کسب نمود آن هم با ارتقا قابل توجه رکورد ایران و بازی های آسیایی! پس از آقای کیهانی دوندگان قطر و ژاپن در رده های دوم و سوم ایستادند . در دور مقدماتی دوی 800 مردان هم امروز آقای امیر مردای را داشتیم که با قرار گرفتن در رده هفتم به فینال این ماده راه یافت . امروز در دوومیدانی 6 ماده دیگر هم توزیع مدال داشت که 2 طلا به بحرین رسید و ویتنام ، هند ، قطر و چین یکی-یک طلا گرفتند .

در تیر و کمان میکس دو نفره کامپوند تیم ایران با ترکیب خانم فرشته قنبری و آقای نیما محبوبی با غلبه بر سنگاپور به مدال برنز دست یافت . در این ماده چین تایپه با شکست کره جنوبی در فینال قهرمان شد . در میکس دو نفره ریکرو ژاپن ، کره شمالی و چین اول تا سوم شدند ، در تیمی ریکرو مردان هم چین تایپه ، کره جنوبی و چین اول تا سوم شدند و در تیمی ریکرو بانوان کره جنوبی طلا گرفت و چین تایپه و ژاپن در رده های دوم و سوم ایستادند . این که کره جنوبی در یک دوره بازی های آسیایی دو طلای ریکرو را از دست بدهد واقعاً اتفاق نادری است ، باید ببینیم در انفرادی چکار می کنند؟

در بسکتبال 5 نفره مردان ایران 93-67 ژاپن را شکست داد و به نیمه نهایی راه یافت تا در آنجا دیداری حساس و سرنوشت ساز با کره جنوبی داشته باشد که 91-82 فیلیپین را شکست داد . در سوی دیگر جدول هم چین تایپه 82-75 سوریه را برد و چین 98-63 اندونزی را مغلوب نمود تا این دو تیم برگزار کننده دیگر دیدار نیمه نهایی باشند .

در بوکس دسته 49 کیلوگرم امید احمدی صفا در دیداری تماشایی و نزدیک با رای 2 به 3 داوران مغلوب حریف کره شمالی خود و از کسب مدال باز ماند . هرچند با نمایش خوبی که از وی دیدیم نمی توان ادعا کرد کم گذاشته . اما سید شاهین موسوی در دسته 75 کیلوگرم با اقتدار حریف سوریه ایی خود را شکست داد و به یک چهارم نهایی راه یافت . حالا ما در یک چهارم نهایی بوکس دو نماینده داریم که هر دو کار بسیار سختی برابر رقبای عنوان دار تایلندی و ازبک خود برای رسیدن به نیمه نهایی و کسب مدال ددر پیش دارند .

رقابت های دوچرخه سواری پیست هم امروز آغاز شد که در ماده اسپریت تیمی مردان ، دوچرخه سواران ما نمایش خوبی نداشتند و ششم شدند . در این ماده چین ، مالزی و ژاپن اول تا سوم شدند . در بخش بانوان همین ماده هم مدال طلا باز به چین رسید و تیم های هنگ کنگ و کره جنوبی در رده های دوم و سوم ایستادند .

در رقابت های روز نخست پرش با اسب سوارکاری نمایندگان کشورمان در رده های 43 ، 44 ، 48 و 63 بخش انفرادی ، و سیزدهم بخش تیمی قرار گرفتند . با این اوصاف در ادامه رقابت ها نباید برای آنها شانس مدالی متصور شد و باز به این سئوال می رسیم که اعزام تیم پر هزینه سوارکاری به بازی های آسیایی امسال چه توجیهی داشت؟!

در رقابت های سنگ نوردی سرعت امدادی تیمی مردان و بانوان تیم های ایران به ترتیب ششم و چهارم شدند و از کسب مدال بازماندند . هر دو طلای این مواد به اندونزی رسید تا حسابی خوش به حالشان شود!!! در پایان رقابت های سنگ نوردی اندونزی با 3 طلا ، 2 نقره و یک برنز اول شد در حالی که ایران فقط یک مدال طلا کسب کرد .

در آغاز رقابت های اسکواش تیمی که ما فقط در بخش بانوان شرکت کرده ایم تیم ایران در نخستین دیدار 0-3 به تیم قدرتمند هند باخت . در ادامه این مسابقات تیم ایران باید به مصاف هنگ کنگ ، تایلند ، اندونزی و چین برود که همگی تیم های قدرتمندی هستند و تقریباً غیر ممکن است ایران بتواند به دور بعدی صعود کند .

در تنیس روی میز تیم مردان ایران 3-0 مالدیو و 3-1 تایلند را شکست داد و به یک چهارم نهایی صعود کرد اما در این مرحله 0-3 به چین تایپه باخت و از راهیابی به جمع چهار تیم برنر بازماند .

اما امروز همه نگاه ها به پنچاک سیلات بود ، جایی که اندونزی همه 8 مدال طلای ممکن رقابت های امروز را به خود اختصاص داد و با ایجاد یک فاصله زیاد با ایران تقریباً کسب عنوان چهارمی خود را در مسابقات قطعی کرد . اندونزی در رقابت های چهارشنبه این رشته هم شانس کسب 6 طلا از 8 طلای ممکن را دارد! قابل پیشبینی بود که اندونزی بیشتر مدال های طلای پنچاک سیلات را به خود اختصاص دهد ، اما اینکه در رشته های دیگر هم تعداد زیادی طلا کسب کند دور از ذهن بود . بیشتر طلاهایی که اندونزی در رشته های غیر پنچاک سیلات کسب کرده یا در رشته هایی بوده که مکان مسابقه در کسب نتیجه تاثیر گذار بوده مثل دوچرخه سواری کوهستان یا سنگ نوردی ، که نشان می دهد ورزشکاران اندونزی برخلاف رویه معمول پیش از شروع مسابقات با مکان های برگزاری آشنا بوده و در آنها تمرین فراوانی داشته اند ، چند مدالی را هم که با پارتی بازی و ناداوری بدست آوردند مثل همان طلای کاراته برابر مهدی زاده . اما نکته دوم این است که اندونزی با کسب حداکثر طلاهای ممکن رشته پنچاک سیلات به قیمت کسب جایگاه چهارمی جدول رده بندی مدالی بازی های آسیایی ، دارد مرتکب یک اشتباه استراتژیک می شود! چرا؟ چون اندونزی برای اضافه شدن رشته پنچاک سیلات به بازی های المپیک تابستانی 2024 پاریس درخواست رسمی داده . در المپیک 2024 پاریس قرار است تغییرات فراوانی در رشته ها و مواد ورزشی المپیکی داده شود و از این رو رشته های زیادی برای حضور در این المپیک ثبت نام کرده اند که باید به تایید کمیته بین المللی المپیک برسد ، اما وقتی این کمیته ببیند بیشتر طلاهای این رشته در بازی های آسیایی بطور انحصاری به اندونزی رسیده و آنها فقط 2-3 مدال طلا را از دست داده اند ، برای انتخاب این رشته روی خوش نشان نمی دهد زیرا دنبال اضافه کردن رشته هایی است که در آنها رقابت قهرمانی بین چندین کشور مختلف باشد و بیش از یک یا دو کشور شانس کسب مدال طلا داشته باشند!!!

مدال های طلای بدمینتون دوبل مردان و بانوان هم به ترتیب به اندونزی و چین رسید .

در پایان رقابت های بولینگ کره جنوبی با 2 طلا ، 2 نقره و 2 برنز اول شد ، مالزی با 2 طلا و 2 نقره دوم و ژاپن با 2 ظلا سوم شد!!!

امروز مدال های سه ماده از شش ماده ورق بازی هم توزیع شد که دو طلا به چین رسید و یک طلا به سنگاپور .

در پایان رقابت های قایقرانی دراگون بوت هم چین با 2 طلا و 2 نقره اول شد ، چین تایپه با 2 طلا و یک نقره در رده دوم ایستاد و کره متحد با یک طلا و دو برنز سوم شد .

در یک چهارم نهایی فوتبال مردان کره جنوبی 4-3 اندونزی را شکست داد و حریف ویتنام شد که با یک گل از سد سوریه گذشت . ژاپن هم 2-1 عربستان را برد و امارات در ضربات پنالتی از سد کره شمالی گذشت تا عادل فردوسی پور هم به آرزویش برسد!

در نیمه نهایی هندبال مردان قطر 27-20 کره جنوبی را برد و بحرین 31-20 ژاپن را شکست داد . در نیمه نهایی هندبال بانوان هم کره جنوبی 40-13 تایلند را در هم کوبید و چین به سختی با نتیجه 32-31 از سد ژاپن گذشت .

در نیمه نهایی رگو سپک تاکرا مردان اندونزی و مالزی با شکست کره جنوبی و سنگاپور فینالیست شدند .

و در والیبال ساحلی بانوان چین قهرمان شد و ژاپن و اندونزی دوم و سوم شدند .


جدول رده بندی مدالی تا پایان روز نهم رقابت ها :

1- چین   86 طلا   62 نقره   43 برنز

2- ژاپن   43 طلا   36 نقره   57 برنز

3- کره جنوبی   28 طلا   36 نقره   42 برنز

4- اندونزی   22 طلا   15 نقره   27 برنز

5- ایران   17 طلا   15 نقره   15 برنز

6- چین تایپه   12 طلا   12 نقره   17 برنز

7- کره شمالی   12 طلا   6 نقره   7 برنز

8- تایلند   9 طلا   10 نقره   33 برنز

9- هند   8 طلا   13 نقره   20 برنز

10- قزاقستان   7 طلا   8 نقره   28 برنز

11- ازبکستان   6 طلا   13 نقره   12 برنز

12- بحرین   6 طلا   3 نقره   3 برنز

13- هنگ کنگ   3 طلا   11 نقره   15 برنز

14- مالزی   3 طلا   8 نقره   6 برنز

15- امارات   3 طلا   6 نقره   3 برنز

و ...


فردا (سه شنبه) ورزشکاران ما در قایقرانی بادبانی ، اسکواش تیمی بانوان ، رده بندی تیر و کمان کامپوند تیمی بانوان برابر چین تایپه ، بوکس ، دوومیدانی ، جودو وزن 66 کیلوگرم ، کوراش اوزان 81 کیلوگرم مردان و 63 کیلوگرم بانوان ، سپک تاکرا ، دوچرخه سواری پیست ، شیرجه ، واترپلو و سوارکاری به مصاف حریفان خود خواهند رفت .

فردا از آن روزهایی است که روی کاغذ شانس کسب مدال طلا نداریم اما می توانیم چندین مدال بگیریم و اگر یک با بیشترش طلا باشد در واقع از پیشبینی خودمان جلو زده ایم!
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3297
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4688 بار
سپاس‌های دریافتی: 6976 بار

Re: همراه با بازی های آسیایی 2018 جاکارتا

پست توسط bamn »

بسته خبری (ششم شهریورماه) :

دوباره سلام . اول از همه بگویم که خوشبختانه اسباب کشی ما افتاد به پنجشنبه و جمعه که تعطیل است ، بنابراین غیر از تعطیلی ها چیز دیگری را از دست نمی دهیم!

اما روز کم فروغ برای ورزش ایران ؛

امروز در سه وزن نخست مسابقات کوراش بازی های آسیایی یک مدال نقره توسط آقای جعفر پهلوانی و یک مدال برنز توسط آقای قنبرعلی قنبری کسب نمودیم . ما امروز در این رشته پنج نماینده داشتیم . در 66 کیلوگرم مردان علاوه بر آقای قنبری ، آقای بهزاد وحدانی را داشتیم که در همان مسابقه نخست مغلوب ورزشکار چین تایپه شد و حذف گردید . این چین تایپه ایی که اصلاً جودوکار است و عنوان دار جودو آسیاست به دیگر مدال برنز این وزن رسید . در به اضافه 90 کیلوگرم هم علاوه بر آقای پهلوانی ، محمد علی ذاکری را داشتیم که او هم در مبارزه اول مغلوب حریفی از افغانستان شد و حذف گردید و این ورزشکار افغانستانی هم برنز گرفت . اما پنجمین نماینده ایران خانم طاهره آذر پیوند در وزن 52 کیلوگرم بود که او هم در مبارزه نخست مغلوب حریف قدرتمند ازبکستانی شد و این ازبکی هم برنز گرفت . ازبک ها به عنوان قدرت اول کوراش آسیا و جهان کلاً در مسابقات امروز خوش درخشیدند و هر شش نماینده شان مدال گرفتند که شامل 3 مدال طلا ، یک مدال نقره و 2 برنز بود . با توجه به اینکه ازبکستان در سایر اوزان کوراش هم شانس طلا دارد و در بوکس و جودو و قایقرانی کانویینگ و ... هم مدال خواهد گرفت احتمال خیلی زیادی دارد که خودش را به چین تایپه برساند و با فاصله کمی نسبت به ما ششم شود!

اما در دیدار رده بندی تیر و کمان کامپوند تیمی بانوان تیم ایران مغلوب چین تایپه شد و از کسب مدال بازماند . به این ترتیب کار تیر و کمان ایران با یک مدال برنز به پایان رسید . به نظر می رسد حذف مواد انفرادی کامپوند در مسابقات این دوره از نظر روحی بر عملکرد تیم های کامپوند ما تاثیر منفی گذاشته است . در ریکرو هم به هر حال شانس مدال نداشتیم و خانم نعمتی اگر هم آن اتفاق برایش نمی افتاد خیلی بعید بود بتواند ورزشکار قدرتمند کشور میزبان را که به مدال نقره رسید شکست دهد . در پایان رقابت های تیر و کمان کره جنوبی با 4 طلا ، 3 نقره و یک برنز اول شد و چین تایپه با 2 طلا ، یک نقره و یک برنز دوم . دو مدال طلای دیگر هم به چین و ژاپن رسید . آخرین باری که کره جنوبی نیمی از طلاهای تیر و کمان را از دست داده بود بازی های 2002 بوسان که تازه آن زمان رقابت ها فقط در 4 ماده ریکرو برگزار می شد اما این بار کره ایی ها در مجموع 4 طلا را از دست دادند .

در دوومیدانی امروز به مدال نرسیدیم! در فینال 800 متر مردان آقای مرادی در شرایطی که بهترین رکورد شخصی اش را به ثبت رساند با اختلاف کمی نسبت به نفر سوم در رده چهارم ایستاد و از کسب مدال بازماند . در این ماده دو دونده هندی اول و دوم شدند و دونده قطری سوم شد . در نیمه نهایی دو 200 متر آقای حسن تفتیان در گروه خود هفتم شد و در مجموع با قرار گرفتن در رده چهاردهم از صعود به فینال بازماند . خیلی از رسانه ها که آقای تفتیان را با لقب سریعترین مرد ایران معرفی می کنند از او توقع مدال داشتند اما باید پذیرفت که کسب مدال در دوهای سرعت برای ما ایرانی ها خیلی سخت است چون فیزیک بدنی مان بیشتر مناسب دوهای استقامت و نیمه استقامت می باشد . بعلاوه آقای تفتیان در رقابت های 100 متر فشار زیادی را تحمل کرده بود و در رقابت امروز کاملاً مشخص بود که از نظر سرعت گام در مقابل حریفان کم آورده است در حالی که فواصل گام هایش بیشتر از آنها بود که این شیوه دویدن بیشتر در دوهای استقامت دیده می شود! امروز همچنین خانم الهام کاکلی را در دوی 200 متر بانوان داشتیم که زمان خوبی نداشت و در مجموع بیست و سوم شد . بنده بعداً مفصل تر راجب به دوومیدانی خواهم نوشت اما همینجا خیلی کوتاه عرض می کنم که ای کاش فدراسیون دوومیدانی با نفرات بیشتری در این مسابقات شرکت می کرد . درست است که شاید شرکت با نفرات بیشتر شانس مدال ما را افزایش نمی داد اما ورزش دوومیدانی به عنوان یک رشته پایه پر مدال و بسیار مهم جای سرمایه گذاری فراوانی دارد و نباید جوانان دوومیدانی ما فرصت میدان دیدن در چنین رویداد مهمی را از دست بدهند! ما 100 ورزشکار هم در دوومیدانی اوت کنیم و به مدال نرسند خیلی بهتر از اوت کردن و مدال نگرفتن در تنیس و بدمینتون و سوارکاری و ... است! اما امروز علاوه بر دو 200 متر مردان ، در 6 ماده دیگر هم توزیع مدال داشتیم که 4 مدال طلا به چینی ها و 2 مدال طلا به بحرینی ها رسید .

در بوکس هم آقای سجاد کاظم زاده را در یک چهارم نهایی وزن 69 کیلوگرم داشتیم که در رقابتی نزدیک به ورزشکار تایلندی باخت و حذف شد . حالا فقط یک نماینده در بوکس برایمان باقی مانده که او هم کار بسیار سختی برابر حریف قدرتمند قزاق دارد و خیلی بعید است موفق به پیرروزی شود . راجب بوکس و بخصوص شیوه داوری آن هم بعداً مفصل خواهم نوشت .

در شیرجه ماده تخته سه متر دو نفره هماهنگ مردان قرار بود تیم دو نفره ایران به رقابت با حریفان بپردازد که درست ساعتی پیش از شروع مسابقه آقای شهنام نظرپور از ناحیه کمر مصدوم شد و فرصت شرکت در مسابقه را از دست داد . به این ترتیب حضور ایران در رقابت های دو نفره شیرجه منتفی شد و آقای مجتبی ولی پور باید به تنهایی در مواد انفرادی شرکت کند . دو مدال طلای تخته سه متر دو نفره هماهنگ مردان و بانوان همانطور که قابل پیشبینی بود به تیم های چینی رسید اما شیرجه روهای ما امیدوار بودند بتوانند دست کم در یکی از مواد دو نفره به مدال برنز برسند . چون در مواد انفرادی چینی ها دو شانس مدال دارند و کشورهای دیگر رقابت سخت تری برای کسب مدال خواهند داشت .

در پایان رقابت های مرحله مقدماتی سوارکاری پرش ، مدال های بخش تیمی توزیع شد و عربستان ، ژاپن و قطر رده های اول تا سوم را به خود اختصاص دادند . تیم ایران هم یازدهم شد! فردا رقابت فینال انفرادی برگزار خواهد شد که از چهار سوارکار ایران فقط یک نفر به این مرحله راه یافته و شانس بسیار کمی برای کسب مدال دارد .

در اسکواش تیمی بانوان ، تیم ایران ابتدا 0-3 به هنگ کنگ باخت اما در بازی سومش 3-0 تایلند را شکست داد .

در واترپلو تیم ایران با نتیجه 5-9 مغلوب قزاقستان شد تا مقام دومی اش در گروه یک مرحله مقدماتی قطعی شود . حالا تیم ایران باید منتظر مسابقات روز آخر مرحله مقدماتی در گروه دو بماند تا مشخص شود حریف ایران در یک چهارم نهایی عربستان خواهد بود یا اندونزی؟!

رقابت های بدمینتون هم به پایان رسید و چین با کسب 3 طلا ، یک نقره و 2 برنز اول شد و اندونزی میزبان که خیلی امیدوار به موفقیت کامل در این رشته به عنوان ورزش اول کشورش بود با 2 طلا ، 2 نقره و 4 برنز در رده دوم ایستاد . یکی-یک طلا هم به ژاپن و چین تایپه رسید .

در دوچرخه سواری پیست ما امروز نماینده ایی نداشتیم در حالی که اعلام شده بود داریم ، کلاً دیروز سایت های خبری در اعلام جدول برنامه ورزشکاران ما دچار 2-3 اشتباه اساسی شده بودند مثل اعلام آغاز رقابت های جودو که در اصل از فردا شروع می شود . امروز در دو ماده دوچرخه سواری پیست توزیع مدال انجام شد که یک طلا به چین و یک طلا به فرزند چین یعنی هنگ کنگ رسید!

در روز آخر رقابت های مقدماتی هاکی روی چمن مردان اتفاق مهمی افتاد و ژاپن 3-2 کره جنوبی را شکست داد تا پر افتخار ترین تیم ادوار بازی های آسیایی در هاکی روی چمن مردان از راهیابی به جمع چهار تیم برتر باز ماند . به این ترتیب در رقابت های نیمه نهایی این رشته هند با مالزی و پاکستان با ژاپن دیدار خواهند کرد .

در مرحله نیمه نهایی فوتبال بانوان ژاپن 2-1 کره جنوبی را شکست داد و چین با یک گل از سد چین تایپه گذشت .

در پایان رقابت های ژیمناستیک ریتیمیک قزاقستان با کسب هر دو مدال طلا قهرمان شد و دو مدال نقره هم به ازبکستان رسید . کره جنوبی و چین هم یکی-یک مدال برنز گرفتند .

در فینال سپک تاکرا رگو مردان مالزی با شکست اندونزی قهرمان شد . امروز همچنبن رقابت های دور مقدماتی ماده چهار نفره آغاز شد و در گروه یک لائوس ، میانمار را شکست داد و اندونزی ژاپن را مغلوب کرد . در گروه دو هم که ایران حضور دارد ویتنام نپال را شکست داد و سنگاپور از سد پاکستان گذشت .

در تنیس روی میز تیمی مردان چین قهرمان شد ، کره جنوبی در جای دوم ایستاد و هند و چین تایپه سوم شدند . این اولین مدال تنیس روی میز هند در تاریخ بازی های آسیایی محسوب می شود! در بخش تیمی بانوان هم چین با شکست کره شمالی قهرمان شد و هنگ کنگ و کره جنوبی هم مشترکاً سوم شدند .

در والیبال ساحلی مردان تیم قطر قهرمان شد و نقره و برنز به اندونزی رسید .

و در والیبال سالنی مردان کره جنوبی 3-0 اندونزی را شکست داد و قطر 3-2 ژاپن را مغلوب کرد . به این ترتیب در مرحله نیمه نهایی قطر حریف ایران شد و کره جنوبی با چین تایپه مسابقه خواهد داد .


جدول رده بندی مدالی تا پایان روز دهم رقابت ها :

1- چین   97 طلا   64 نقره   45 برنز

2- ژاپن   43 طلا   38 نقره   61 برنز

3- کره جنوبی   32 طلا   40 نقره   46 برنز

4- اندونزی   24 طلا   19 نقره   29 برنز

5- ایران   17 طلا   16 نقره   16 برنز

6- چین تایپه   13 طلا   14 نقره   20 برنز

7- کره شمالی   12 طلا   8 نقره   7 برنز

8- هند   9 طلا   19 نقره   29 برنز

9- ازبکستان   9 طلا   15 نقره   14 برنز

10- تایلند   9 طلا   11 نقره   33 برنز

11- قزاقستان   8 طلا   9 نقره   30 برنز

12- بحرین   8 طلا   3 نقره   5 برنز

13- هنگ کنگ   4 طلا   12 نقره   16 برنز

14- مالزی   4 طلا   8 نقره   8 برنز

15- قطر   4 طلا   3 نقره   3 برنز

و ...


فردا چهارشنبه ورزشکاران ما در رشته های قایقرانی کانویینگ آب های آرام (مواد کایاک 2 نفره 1000 متر مردان و کایاک 4 نفره 500 متر مردان) ، اسکواش تیمی بانوان ، بوکس یک چهارم نهایی وزن 75 کیلوگرم (بین شاهین موسوی و حریف قزاق) ، دوومیدانی (مواد پرش ارتفاع بانوان و پرتاب دیسک مردان) ، جودو وزن 66 کیلوگرم مردان ، کوراش اوزان 81 کیلوگرم مردان و 63 کیلوگرم بانوان ، سپک تاکرا 4 نفره (ایران با پاکستان) ، و دوچرخه سواری پیست ماده اسپریت مردان ، به مصاف حریفان خود خواهند رفت .

انشالله فردا روز خوبی برای ورزش ما خواهد بود ، در واقع به مدال های فردا نیاز مبرم داریم تا بتوانیم فاصله خود را با کشورهای پایین تر در جدول حفظ کنیم و پنجمی را نگه داریم .
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3297
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4688 بار
سپاس‌های دریافتی: 6976 بار

Re: همراه با بازی های آسیایی 2018 جاکارتا

پست توسط bamn »

بسته خبری (هفتم شهریورماه) :

با عرض سلام مجدد و تبریک عید سعید غدیر خم خدمت همه شیعیان حضرت علی(ع) .

در رقابت های امروز کوراش یک طلا و یک برنز به دست آمد . در وزن 81 کیلوگرم مردان آقای الیاس علی اکبری با غلبه بر رزمی کار تاجیکستانی در دیدار نهایی به مدال طلا دست یافت . در همین وزن آقای امید تیزتک در نیمه نهایی به همین بهروز خواجه زاده تاجیکستانی باخت و برنز گرفت . دیگر مدال برنز هم به ازبک ها رسید و تا اینجا وزن 81 کیلوگرم مردان تنها وزنی است که طلایش به ازبک ها نرسیده ، ضمن اینکه کوراش کار دوم ازبکی ها در این وزن در مراحل مقدماتی به خواجه زاده باخت و باز تا اینجا تنها ورزشکارشان در کوراش است که مدال نگرفته . ازبک ها در 63 کیلوگرم بانوان یک طلا و یک برنز دیگر گرفتند ، نقره به کوراش کار مغولی رسید و مدال برنز دیگر را هم ورزشکار کشور میزبان گرفت که خانم زهرا نادری را در دور دوم شکست داده بود . دیگر نماینده ما هم در این وزن یعنی خانم آذر کولیوند به نماینده قزاقستان باخت و حذف شد و این قزاق در یک چهارم نهایی به مغولی باخت!

اما در دوومیدانی هم یک مدال طلای دیگر گرفتیم! در پرتاب دیسک مردان احسان حدادی با پرتاب 65.71 متری به چهارمین مدال طلای خود از بازی های آسیایی دست یافت! در این ماده نمایندگان عراق و کویت دوم و سوم شدند و بهنام شیری دیگر پرتابگر کشورمان چهارم شد . در دور مقدماتی دوی 1500 مردان آقای امیر مرادی با قرار گرفتن در رده سوم به مرحله نهایی این ماده راه یافت . اما امروز خانم سپیده توکلی را هم در پرش ارتفاع بانوان داشتیم که شروع خوبی داشت اما در نهایت به عنوان هفتمی بسنده کرد . در این ماده دو ورزشکار ازبکستان اول و دوم شدند و مدال برنز به بانوی قزاقستانی رسید . امروز در دوومیدانی مدال های 7 ماده دیگر هم توزیع شد که چین ، هند و ژاپن هر کدام 2 طلا گرفتند و یک طلا به بحرین رسید .

در بوکس مرحله یک چهارم نهایی وزن 75 کیلوگرم آقای شاهین موسوی با قبول شکست برابر ورزشکار ازبکستان از کسب مدال بازماند تا پرونده بوکس ایران در جاکارتا بدون مدال بسته شود . انصافاً حریف ازبکی خیلی آماده و برتر بود و اگر با همین کیفیت به رقابت هایش ادامه دهد شانس اول طلای این وزن خواهد بود . همانطور که پیشبینی کرده بودیم ازبکستان در بوکس مردان با اقتدار پیش می رود و هر هفت مشتزنش به نیمه نهایی راه یافته اند در حالی که تایلند با 4 نماینده در نیمه نهایی بعد از ازبکستان است . البته ازبک ها در بخش بانوان نماینده نداشته اند و در آن بخش همه راه یافتگان به نیمه نهایی سه وزن از آسیای شرقی و جنوب شرقی هستند!

در قایقرانی کانویینگ آب های آرام نمایندگان ما در هر دو ماده کایاک 2 نفره 1000 متر مردان و کایاک 4 نفره 500 مردان مستقیماً به فینال صعود کردند .

در دوچرخه سواری پیست اسپریت مردان دو نماینده ایران آقایان احسان خادمی و محمد دانشور در مرحله یک هشتم نهایی به رقبای ژاپنی خود باختند و از کسب مدال بازماندند . در این رشته امروز در دو ماده دیگر توزیع مدال انجام شد که یک طلا به اندونزی رسید و یک طلا به کره جنوبی .

در شیرجه علیرقم اینکه گفته شده بود آقای شهنام نظر پور به علت مصدومیت قادر به حضور در رقابت ها نیست ، تیم دو نفره ایران در ماده شیرجه 10 متر دو نفره هماهنگ شرکت کرد و ششم شد . در این ماده چین ، کره جنوبی و کره شمالی اول تا سوم شدند ، ضمن اینکه یک طلای دیگر هم در بخش بانوان به چینی ها رسید .

در 4 وزن روز نخست رقابت های جودو تنها نماینده ما آقای علیرضا خجسته در 66 کیلوگرم مردان بود که در همان مسابقه نخست خیلی راحت مغلوب حریفی از کره شمالی شد و حذف گردید . آقای خجسته بعد از شکست مثل ابر بهار اشک می ریخت اما باید قبول کند با نمایش ضعیفی که داشت حقش برد نبود!!! ژاپنی ها در هر 4 وزن امروز فینالیست شدند اما فقط یک طلا گرفتند ، دو طلا را به کره جنوبی باختند و یک طلا را به ازبکستان! گفتم که ازبک ها در این چند روز آخر خوب طلا خواهند گرفت!

در سپک تاکرا اولین برد تاریخ حضور ایران در سپک تاکرا بازی های آسیایی برابر پاکستان بدست آمد . با توجه به نتایج ثبت شده ، به نظر می رسد رقابت برای صعود به نیمه نهایی ماده چهار نفره از گروه دو بین ایران ، ویتنام و سنگاپور باشد . اگر ایران بتواند دست کم یکی از این دو تیم را شکست دهد و به نیمه نهایی برسد اولین مدال تاریخ سپک تاکرا ایران از بازی های آسیایی را هم خواهد گرفت!

در اسکواش تیمی بانوان تیم ایران 1-2 به اندونزی باخت و به این ترتیب آخرین امیدهای اندکی هم که به صعود داشتند از بین رفت . فردا در آخرین مسابقه تیم ما برابر چین به میدان خواهد رفت .

در هاکی روی چمن بانوان ژاپن 2-0 کره جنوبی را شکست داد تا ناکامی پرافتخارترین کشور هاکی روی چمن بازی های آسیایی برابر ژاپن تکمیل شود . هند هم 1-0 چین را مغلوب کرد و حریف ژاپن در دیدار نهایی شد .

در نیمه نهایی فوتبال مردان کره جنوبی 3-1 ویتنام را مغلوب کرد و ژاپن با یک گل از سد امارات گذشت .

رقابت های پاراگلایدینگ هم به پایان رسید و کشور میزبان با 2 طلا ، یک نقره و 3 برنز در این ماده اول شد ، تایلند با دو طلا ، یک نقره و یک برنز دوم شد و دو طلای دیگر هم به کره جنوبی و ژاپن رسید .

در پایان رقابت های جنجالی پنچاک سیلات اندونزی با کسب 14 مدال طلا و یک مدال برنز اول شد و ویتنام با 2 مدال طلا ، 7 مدال نقره و 3 مدال برنز در رده دوم ایستاد . با این کاری که اندونزی کرد نتنها شانس حضور پنچاک سیلات در المپیک تابستانی 2024 از بین می رود بلکه حتی دیگر شورای المپیک آسیا هم با ادامه حضور این رشته در بازی های آسیایی بعدی موافقت نخواهد نمود!!!

رقابت های اسکیت بوردینگ هم به پایان رسید و ژاپنی ها با کسب 3 طلا و 2 نقره اول شدند و مدال طلای چهارم هم به فیلیپین رسید .

مدال طلای سافت تنیس انفرادی مردان به کره جنوبی رسید و ژاپنی ها هم مدال طلای انفرادی بانوان را از آن خود کردند .

در مرحله یک چهارم نهایی والیبال سالنی بانوان تایلند در سه ست ویتنام را شکست داد ، کره جنوبی با همین نتیجه اندونزی را مغلوب کرد ، چین هم با همین نتیجه فیلیپین را شکست داد و ژاپن هم 3-0 قزاقستان را مغلوب کرد .

و در روز آخر مرحله مقدماتی رقابت های واترپلو کره جنوبی 10-7 سنگاپور را شکست داد ، ژاپن 20-4 عربستان را در هم کوبید و اندونزی 11-8 هنگ کنگ را مغلوب کرد . به این ترتیب در مرحله یک چهارم نهایی قزاقستان با اندونزی ، ایران با عربستان ، چین با کره جنوبی و ژاپن با سنگاپور دیدار خواهند کرد .

اما بشنوید از رقابت های آزمایشی کانوپلو که تیم بانوان ایران قهرمان شد و تیم مردان ایران در رده چهارم قرار گرفت!


جدول رده بندی مدالی تا پایان روز یازدهم رقابت ها :

1- چین   102 طلا   67 نقره   50 برنز

2- ژاپن   52 طلا   47 نقره   63 برنز

3- کره جنوبی   37 طلا   42 نقره   50 برنز

4- اندونزی   30 طلا   22 نقره   36 برنز

5- ایران   19 طلا   16 نقره   17 برنز

6- چین تایپه   13 طلا   17 نقره   21 برنز

7- ازبکستان   12 طلا   17 نقره   16 برنز

8- کره شمالی   12 طلا   8 نقره   11 برنز

9- هند   11 طلا   20 نقره   23 برنز

10- تایلند   9 طلا   13 نقره   36 برنز

11- بحرین   9 طلا   3 نقره   6 برنز

12- قزاقستان   8 طلا   9 نقره   34 برنز

13- ویتنام   4 طلا   15 نقره   13 برنز

14- هنگ کنگ   4 طلا   12 نقره   17 برنز

15- مالزی   4 طلا   11 نقره   9 برنز

و ...


فردا ورزشکاران کشورمان در شش ماده قایقرانی کانویینگ آب های آرام (برای کسب مدال) ، دوومیدانی 1500 متر (امیر مرادی) و 5000 متر (حسین کیهانی) (برای کسب مدال) ، جودو 57 کیلوگرم بانوان (مبینا عزیزی) ، 70 کیلوگرم بانوان (دنیا آقایی) ، 73 کیلوگرم مردان (محمد محمدی بریمانلو) و 81 کیلوگرم مردان (سعید مولایی) ، کوراش 78 کیلوگرم بانوان (زهرا باقری) و 90 کیلوگرم مردان (محمد ملک محمدی و قاسم احمدی) ، سپک تاکرا 4 نفره (دو بازی با ویتنام و نپال) ، واترپلو (مرحله یک چهارم نهایی برابر عربستان) ، تنیس روی میز انفرادی مردان و بانوان ، شیرجه ماده تخته یک متر ، دوچرخه سواری پیست مردان ماده امینیوم ، والیبال سالنی نیمه نهایی برابر قطر ، بسکتبال 5 نفره نیمه نهایی برابر کره جنوبی ، سوارکاری مرحله نهایی انفرادی پرش با اسب و اسکواش تیمی بانوان (بازی با چین) ، به مصاف حریفان خود خواهند رفت .

در واقع باید فردا را روزی سرنوشت ساز برای کاروان ایران دانست که با کسب مدال های خوشرنگ متعدد می توانند جایگاه پنجمی خود را در جدول رده بندی مدالی قطعی نمایند!

اما چون بنده دو روز آینده به اینترنت دسترسی ندارم خدمتتان عرض کنم که روز جمعه هم ورزشکار کشورمان در قایقرانی کانویینگ آب های آرام ، دوچرخه سواری پیست ، شیرجه ، جودو (جواد محجوب در به اضافه 100 کیلوگرم) ، سامبو ، سپک تاکرا ، تنیس روی میز ، سه گانه و انشالله نیمه نهایی واترپلو ، به مصاف حریفان خود خواهند رفت .

و روز شنبه در آخرین روز رقابت ها ، فینال یا خدای نکرده رده بندی بسکتبال 5 نفره ، قایقرانی کانویینگ آب های آرام (فینال 6 ماده که مرحله مقدماتیشان روز جمعه برگزار می شود) ، شیرجه ، سامبو ، سپک تاکرا (در صورت راهیابی به فینال) ، واترپلو ( انشالله فینال یا رده بندی) و والیبال سالنی (فینال یا خدای نکرده رده بندی) با حضور نمایندگان کشورمان برگزار خواهد شد .
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3297
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4688 بار
سپاس‌های دریافتی: 6976 بار

Re: همراه با بازی های آسیایی 2018 جاکارتا

پست توسط bamn »

با سلام مجدد خدمت دوستان گرامی .

متاسفانه دور روز گذشته برای کاروان ایران بدون کسب طلا سپری شده و امروز (روز آخر مسابقات) ما فقط دو شانس کسب مدال طلای دیگر در والیبال سالنی و بسکتبال 5 نفره داریم ، اما همچنان با 19 مدال طلا پنجم هستیم .

کشورهایی که می توانند امروز مقام پنجمی ما را تهدید نمایند :

چین تایپه فعلاً 16 مدال طلا دارد ، و امروز همچنان 4 شانس طلا دارد .*

ازبکستان فعلاً 15 مدال طلا دارد ، و امروز همچنان 10 شانس طلا دارد .*

هند فعلاً 13 مدال طلا دارد ، و امروز همچنان 6 شانس طلا دارد .

قزاقستان فعلاً 13 مدال طلا دارد ، و امروز همچنان 7 شانس طلا دارد .

*- فردا پیش از مراسم اختتامیه بازی های آسیایی فقط در ماده میکس سه گانه مسابقه و توزیع مدال داریم که چین تایپه و ازبکستان در آن نماینده دارند و یکی-یک شانس مدال طلای در نظر گرفته شده برای آنها مربوط به آن رقابت است .

دعا کنید با همه ناجوانمردی هایی که در حق ورزشکاران ما انجام شده ، کاروان ایران بتواند جایگاه پنجمی را حفظ نماید .

 
آخرین ويرايش توسط 1 on bamn, ويرايش شده در 0.
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3297
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4688 بار
سپاس‌های دریافتی: 6976 بار

Re: همراه با بازی های آسیایی 2018 جاکارتا

پست توسط bamn »

با سلام مجدد .

کار کاروان ورزشی ایران در بازی های آسیایی 2018 اندونزی با کسب 62 مدال شامل 20 مدال طلا ، 20 مدال نقره و 22 مدال برنز و جایگاه ششمی جدول رده بندی مدالی به پایان رسید .

این سه روز آخر برای کلیت کاروان ایران روزهای خوبی نبود . هرچند با مدال برنز تنیس روی میز و مدال برنز واترپلو سنت شکنی کردیم ، اما عملکرد ضعیف اغلب ورزشکاران و تیم های ما در سه روز آخر بعلاوه برخی بی عدالتی ها و ناداوری ها ، دست به دست هم داد تا ما جایگاه پنجمی جدول رده بندی مدالی را به ازبکستان ببازیم .

انشالله طی روزهای آینده بطور مفصل درباره عملکرد کاروان ایران و تحلیل نتایج کسب شده در این دوره از بازی های آسیایی خواهم نوشت .
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3297
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4688 بار
سپاس‌های دریافتی: 6976 بار

Re: همراه با بازی های آسیایی 2018 جاکارتا

پست توسط bamn »

تحلیل نتایج بازی های آسیایی 2018 اندونزی

بخش اول : کلیات


با سلام مجدد خدمت کلیه دوستان گرامی . بالاخره بازی های آسیایی 2018 اندونزی هم به پایان رسید و رفت تا 4 سال دیگر و بازی های آسیایی 2022 هانگژو چین! (البته اگر عمری بود و سایت برقرار ، دو سال دیگر هم با المپیک 2020 توکیو در خدمت خواهم بود!!!)

در این دوره از بازی های آسیایی در مجموع 1552 مدال شامل 465 مدال طلا ، 465 مدال نقره و 622 مدال برنز توزیع گردید . 37 کشور و کاروان ورزشی موفق به کسب مدال شدند که از این تعداد 29 کشور و کاروان ورزشی توانستند دست کم یک مدال طلا داشته باشند .

جدول رده بندی مدالی نهایی مسابقات به شرح زیر می باشد :
(اعداد داخل پرانتز "رتبه در دوره قبلی-تعداد طلا در دوره قبلی" می باشد)

1- چین   132 طلا   92 نقره   65 برنز   (1-151)

2- ژاپن   75 طلا   56 نقره   74 برنز   (3-47)

3- کره جنوبی   49 طلا   58 نقره   70 برنز   (2-79)

4- اندونزی   31 طلا   24 نقره   43 برنز   (17-4)

5- ازبکستان   21 طلا   24 نقره   25 برنز   (11-9)

6- ایران   20 طلا   20 نقره   22 برنز   (5-21)

7- چین تایپه   17 طلا   19 نقره   31 برنز   (9-10)

8- هند   15 طلا   24 نقره   30 برنز   (8-11)

9- قزاقستان   15 طلا   17 نقره   44 برنز   (4-28)

10- کره شمالی   12 طلا   12 نقره   13 برنز   (7-11)

11- بحرین   12 طلا   7 نقره   7 برنز   (12-9)

12- تایلند   11 طلا   16 نقره   46 برنز   (6-12)

13- هنگ کنگ   8 طلا   18 نقره   20 برنز   (13-6)

14- مالزی   7 طلا   13 نقره   16 برنز   (14-5)

15- قطر   6 طلا   4 نقره   3 برنز   (10-10)

16- مغولستان   5 طلا   9 نقره   11 برنز   (16-5)

17- ویتنام   4 طلا   16 نقره   18 برنز   (21-1)

18- سنگاپور   4 طلا   4 نقره   14 برنز   (15-5)

19- فیلیپین   4 طلا   2 نقره   15 برنز   (22-1)

20- امارات   3 طلا   6 نقره   5 برنز   (25-1)

21- کویت   3 طلا   یک نقره   2 برنز   (18-3)

22- قرقیزستان   2 طلا   6 نقره   12 برنز   (30-0)

23- اردن   2 طلا   یک نقره   9 برنز   (31-0)

24- کامبوج   2 طلا   یک برنز   (28-1)
 
25- عربستان   یک طلا   2 نقره   3 برنز   (19-3)

26- ماکائو   یک طلا   2 نقره   2 برنز   (29-0)

27- عراق   یک طلا   2 نقره   (25-1)

28- کره متحد   یک طلا   یک نقره   2 برنز   (*-*)

28- لبنان   یک طلا   یک نقره   2 برنز   (35-0)

30- تاجیکستان   4 نقره   3 برنز   (23-1)

31- لائوس   2 نقره   3 برنز   (33-0)

32- ترکمنستان   یک نقره   2 برنز   (32-0)

33- نپال   یک نقره   (37-0)

34- پاکستان   4 برنز   (23-1)

35- افغانستان   2 برنز   (35-0)

35- میانمار   2 برنز   (20-2)

37- سوریه   یک برنز   (*-*)

در جدول بالا مشخص است که نسبت به دوره قبلی ، در بین کشورهای بالای جدول تایلند و قزاقستان بیشترین نزول و اندونزی و ازبکستان بیشترین صعود را داشته اند .

اما نکته جالب توجه کاهش مجموع مدال های سه کشور بالای جدول است . چین ، ژاپن و کره جنوبی در بازی های آسیایی 2014 اینچئون جمعاً 773 مدال گرفته بودند که یعنی 53.2% کل مدال های توزیع شده ، اما در این دوره این سه کشور جمعاً 671 مدال گرفته اند یعنی 43.2% کل مدال های توزیع شده که مطمئناً خبر خوبی برای شورای المپیک آسیا می باشد و نشان می دهد انحصار ورزش آسیا از دست این سه کشور در حال خروج می باشد ، هرچند که البته رشد چشمگیر مدال آوری اندونزی با امتیازات میزبانی هم در این مورد بی تاثیر نبوده و بعلاوه چین و ژاپن و کره امکانات مالی و سخت افزاری و نیروی انسانی فراوانی دارند که می توانند با توجه بیشتر این پسرفت را در دوره بعدی بازی های آسیایی جبران نمایند . اما اگر این سیر نزولی در هانگژو هم ادامه یابد آنوقت با اطمینان می توان گفت ورزش آسیا در حال پیشرفت و خارج شدن از انحصار این سه کشور است!

همانطور که گفتم ، در این دوره کاروان ورزشی کشورمان با کسب 20 مدال طلا ، 20 مدال نقره و 22 مدال برنز ، مجموعاً 62 مدال در رده ششم جدول رده بندی مدالی قرار گرفت .

از نظر تعداد مدال کسب شده ، بدست آوردن 62 مدال بهترین رکورد بعد از پیروزی انقلاب و دومین رکورد ایران بعد از بازی های آسیایی 1974 تهران (با 81 مدال) می باشد . این تعداد ، 5 مدال بیشتر از 57 مدال کسب شده در بازی های آسیایی 2014 اینچئون ، و 3 مدال بیشتر از 59 مدال کسب شده در بازی های آسیایی 2010 گوانگژو می باشد . پس از این لحاظ یک نمره مثبت برای کاروان ورزشی ما محسوب می شود .

از طرف دیگر 62 مدال کسب شده توسط کاروان ایران 3.995% کل مدال های توزیع شده در بازی های آسیایی 2018 (1552 مدال) می باشد که نسبت به دوره قبلی رشدی 0.075% دارد (در دوره قبلی که ایران 57 مدال کسب نموده بود در مجموع 1454 مدال توزیع گردید) . هرچند این رشد بسیار ناچیز است اما باز هم یک نمره مثبت دیگر می باشد .

اما کاروان ایران از نظر تعداد ورزشکاران اعزامی یعنی 378 نفر ، بزرگترین کاروان ایران در ادوار بعد از انقلاب می باشد (با توجه به مشخص نبودن دقیق تعداد ورزشکاران ایرانی حاضر در بازی های آسیایی 1974 نمی توان گفت کاروان امسال در همه ادوار بزرگترین بوده است یا خیر؟!) اگر تعداد ورزشکاران اعزامی را تقسیم بر تعداد مدال کسب شده نماییم عدد 6.097 به دست می آید ، یعنی در ازای هر 6.097 نفر از ورزشکاران کاروان اعزامی ایران یک مدال کسب شده است . در حالی که در بازی های آسیایی 2014 اینچئون 57 مدال با یک کاروان 276 نفره کسب شده بود یعنی هر 4.842 نفر از اعضا کاروان ایران در اینچئون یک مدال گرفته بودند . این عدد در مورد بازی های آسیایی 2010 گوانژو هم که کاروان ایران با 359 ورزشکار موفق به کسب 59 مدال شده بود 6.085 می باشد . پس در این مورد نسبت به دو دوره قبلی بازی های آسیایی نمره منفی می گیریم .

از نظر تعداد مدال طلا هم ما 20 مدال طلا کسب کردیم ، یعنی یک مدال طلا کمتر از دوره قبلی . ممکن است بگویید در این دوره با ناداوری 2-3 مدال طلای مسلم را از دست دادیم ، در حالی که اینچئون هم در کشتی و کاراته و ووشو و ... ناداوری داشتیم و 3-4 مدال طلای مسلم را به ما نداده بودند . پس از این لحاظ هم رشد معکوس داشته ایم و یک نمره منفی دیگر می گیریم .

و پنجمین پارامتر یعنی رتیه کلی ایران در جدول رده بندی مدالی ؛ همانطور که گفتم ششم شدیم! البته اکثریت معتقدند رتبه واقعی ایران پنجمی است و اندونزی با طلاهای رشته پنچاک سیلات ناجوانمردانه بالاتر از ازبکستان و ایران قرار گرفته ، با این حال 50 سال دیگر که مردم به آمار و ارقام ها نگاه می کنند هیچکس نمی گوید اندونزی نباید ششم می شد! آنها فقط عدد ها را می بینند و نزول یک پله ایی کاروان ایران نسبت به دوره قبلی را . پس باز یک نمره منفی دیگر می گیریم .

در نتیجه کاروان ورزشی ایران در بازی های آسیایی 2018 اندونزی با دو نمره مثبت و سه نمره منفی در آمارهای کلی ، نمره قبولی نمی گیرد . البته نمی توان با قاطعیت گفت این نشانه پسرفت ورزش کشور است ، در واقع به نظر بنده ورزش کشور در جا زده! اما اینکه یک نمره منفی بیشتر دارد به این خاطر است که مسئولان ورزش کشور به شعار کاروان کیفی خودشان توجه نکردند و با اضافه کردن ورزشکاران رشته های بدیمنتون ، سوارکاری ، پاراگلایدینگ ، قایقرانی بادبانی ، تنیس ، سه گانه و ... ، که از ابتدا مشخص بود هیچ شانسی برای کسب مدال نخواهند داشت ، بی خود و بی جهت تعداد ورزشکاران کاروان ایران را افزایش دادند و در نتیجه باعث شدند نمره میانگین تعداد مدال به تعداد ورزشکاران ، نسبت به دوره های قبلی رشد منفی پیدا کند!

اما در پایان ببینیم ده کشور بالای جدول رده بندی مدالی ، طلاهایشان را از چه رشته هایی کسب نموده اند :

چین : شنا (19) - دوومیدانی (12) - شیرجه (10) - قایقرانی کانویینگ آب های آرام (10) - ووشو (10) - قایقرانی رویینگ (9) - ژیمناستیک هنری (8) - تیراندازی (8) - تنیس روی میز (5) - شمشیربازی (3) - قایقرانی بادبانی (3) - دوچرخه سواری پیست (3) - بدمینتون (3) - ورق بازی (3) - کشتی (2) - دوچرخه سواری کوهستان (2) - قایقرانی کانویینگ آب های خروشان (2) - تنیس (2) - ژیمناستیک ترامپولین (2) - بوکس (2) - بسکتبال 3 نفره (2) - بسکتبال 5 نفره (2) - شنای نمایشی (2) - تکواندو (1) - کاراته (1) - تیر و کمان (1) - پنچ گانه مدرن (1) - والیبال ساحلی (1) - دوچرخه سواری بی ام ایکس (1) - والیبال سالنی (1) - واترپلو (1) - جمعاً 31 رشته طلا آور

ژاپن : شنا (19) - جودو (9) - دوومیدانی (6) - کاراته (4) - قایقرانی بادبانی (4) - اسکیت بورد (3) - سوارکاری (3) - سه گانه (3) - دوچرخه سواری پیست (2) - سافت تنیس (2) - قایقرانی کانویینگ آب های خروشان (2) - شمشیربازی (2) - بولینگ (2) - گلف (2) - هاکی روی چمن (2) - کشتی (1) - بدمینتون (1) - سنگ نوردی (1) - فوتبال (1) - پاراگلایدینگ (1) - راگبی هفت نفره (1) - قایقرانی رویینگ (1) - تیر و کمان (1) - دوچرخه سواری بی ام ایکس (1) - سافت بال (1) - جمعاً 25 رشته طلا آور

کره جنوبی : شمشیربازی (6) - تکواندو (5) - جودو (4) - دوچرخه سواری پیست (4) - تیر و کمان (4) - تیراندازی (3) - بولینگ (2) - سافت تنیس (2) - ژیمناستیک هنری (2) - کشتی (2) - دوچرخه سواری جاده (2) - قایقرانی رویینگ (1) - پاراگلایدینگ (1) - پنچ گانه مدرن (1) - شنا (1) - دوومیدانی (1) - قایقرانی کانویینگ آب های آرام (1) - سنگ نوردی (1) - قایقرانی بادبانی (1) - فوتبال (1) - هندبال (1) - جوجیتسو (1) - بیسبال (1) - بوکس (1) - جمعاً 24 رشته طلا آور

اندونزی : پنچاک سیلات (14) - سنگ نوردی (3) - بدمینتون (2) - پاراگلایدینگ (2) - دوچرخه سواری کوهستان (2) - قایقرانی رویینگ (1) - سپک تاکرا (1) - ووشو (1) - جت اسکی (1) - وزنه برداری (1) - کاراته (1) - تنیس (1) - تکواندو (1) - جمعاً 13 رشته طلا آور

ازبکستان : کوراش (6) - بوکس (5) - کشتی (2) - قایقرانی کانویینگ آب های آرام (1) - تکواندو (1) - وزنه برداری (1) - دوومیدانی (1) - قایقرانی رویینگ (1) - سامبو (1) - جودو (1) - تنیس (1) - جمعاً 11 رشته طلا آور

ایران : کشتی (5) - ووشو (2) - کاراته (2) - تکواندو (2) - وزنه برداری (2) - دوومیدانی (2) - کبدی (2) - کوراش (1) - سنگ نوردی (1) - والیبال سالنی (1) - جمعاً 10 رشته طلا آور

چین تایپه : کاراته (2) - تیر و کمان (2) - ژیمناستیک هنری (2) - تیراندازی (2) - قایقرانی کانویینگ آب های آرام (2) - رولر اسکیت (2) - ورق بازی (1) - بدمینتون (1) - سافت تنیس (1) - وزنه برداری (1) - تکواندو (1) - جمعاً 11 رشته طلا آور

هند : دوومیدانی (7) - تیراندازی (2) - کشتی (2) - ورق بازی (1) - قایقرانی رویینگ (1) - تنیس (1) - بوکس (1) - جمعاً 7 رشته طلا آور

قزاقستان : قایقرانی کانویینگ آب های آرام (2) - جوجیتسو (2) - سامبو (2) - دوچرخه سواری جاده (2) - ژیمناستیک ریتمیک (2) - دوومیدانی (1) - جودو (1) - کاراته (1) - واترپلو (1) - شمشیربازی (1) - جمعاً 10 رشته طلا آور

کره شمالی : وزنه برداری (8) - کشتی (2) - ژیمناستیک هنری (1) - تیراندازی (1) - جمعاً 4 رشته طلا آور

***

در بخش دوم نگاهی خواهیم داشته به جداول مدالی به تفکیک رشته ها و مقایسه با جداول دوره قبلی و پیشبینی هایی که صورت گرفته بود .
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3297
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4688 بار
سپاس‌های دریافتی: 6976 بار

Re: همراه با بازی های آسیایی 2018 جاکارتا

پست توسط bamn »

تحلیل نتایج بازی های آسیایی 2018 اندونزی

بخش دوم : مدال ها و رشته ها


(رشته های ورزشی با همان ترتیبی که پیش از آغاز مسابقات مرور کرده بودیم ذکر می شود)

1- شنای نمایشی

در این رشته به اصطلاح ورزشی جدول مدالی جمع جور دو ماده ایی اش دقیقاً مشابه دوره قبلی رقم رخورد! در 2014 اینچئون این رشته در 3 ماده برگزار شده بود که هر سه طلا به چینی ها و هر سه نقره به ژاپنی رسیده بود ، قزاقستان و کره شمالی هم برنزها را به خود اختصاص داده بودند . در اندونزی هم که شنای نمایشی در 2 ماده برگزار شد هر دو طلا به چینی ها رسید و 2 نقره به ژاپنی ها و قزاقستان و کره شمالی هم برنز گرفتند!


2- بیسبال

پیش از آغاز مسابقات اعلام شده بود که این رشته در بخش بانوان هم برگزار می شود اما به علت به حد نساب نرسیدن متقاضیان شرکت ، این مسئله منتفی گردید . در بخش مردان همانطور که از قبل پیشبینی شده بود مدال های این رشته بین کره جنوبی ، ژاپن و چین تایپه تقسیم شد . کره جنوبی همچون دوره قبلی قهرمان شد اما ژاپن این بار نایب قهرمان گردید و چین تایپه بر سکوی سوم ایستاد .


3- سافت بال

در این رشته مخصوص بانوان هم همه چیز مطابق پیشبینی ها رقم خورد و دقیقاً مثل دوره قبلی ژاپن ، چین تایپه و چین رده های اول تا سوم را به خود اختصاص دادند .


4- بولینگ

در رشته بولینگ همانطور که پیشتر گفته بودم تعداد مواد ورزشی از 12 به 6 ماده کاهش یافت که خبر بدی برای کره جنوبی بود . این کشور بطور معمول بیشتر طلاهای رشته بولینگ را به خود اختصاص می داد بطوری که از 12 مدال طلای دوره قبلی 7 مدال طلا سهم آنها بود . اما این دوره با کاهش مواد و فشردگی مسابقات کره ایی ها فقط توانستند 2 مدال طلا را از آن خود کنند . البته آنها باز هم با کسب 2 طلا ، 2 نقره و 2 برنز ، در صدر جدول مدالی این رشته ایستادند . مالزی که دوره قبلی 4 نقره گرفته بود ، این بار با 2 طلا و 2 نقره بعد از کره جنوبی قرار گرفت ، و 2 مدال طلا هم به ژاپن رسید . چین تایپه ، هنگ کنگ و سنگاپور هم سهمی از نقره و برنزها داشتند .


5- گلف

در گلف پیشبینی ها درست نبود و در شرایطی که کره جنوبی بیشترین شانس قهرمانی را در این رشته داشت ، این فیلیپین بود که با 2 طلا و یک برنز بیشترین موفقیت را داشت و دو مدال طلا هم به ژاپن رسید . سهم چینی ها 2 نقره و 2 برنز بود و کره جنوبی مدعی هم به دو نقره و یک برنز بسنده کرد .


6- ژیمناستیک ریتمیک

هرچند در بازی های آسیایی 2014 اینچئون کره جنوبی در این رشته بهترین نتیجه را کسب کرده بود ، اما پیشبینی ها براساس مسابقات بین المللی اخیر نشان می داد رقابت اصلی در اندونزی بین قزاقستان و ازبکستان خواهد و دقیقاً هم همین گونه شد . قزاقستان هر دو طلا را به خود اختصاص داد ، ازبک ها هم دو نقره گرفتند و کره جنوبی و چین هم یکی-یک برنز سهمشان بود!


7- ژیمناستیک ترامپولین

در ژیمناستیک ترامپولین چینی ها طبق معمول بهترین نتیجه را گرفتند و دو طلا ، یک نقره و یک برنز بدست آوردند . یک نقره هم به ژاپن رسید و یک برنز سهم قزاقستان بود ، در حالی که ازبکستان این دوره دستش از مدال کوتاه ماند .


8- جت اسکی

این رشته به واسطه جدید بودن و نداشتن رقابت معتبر بین دولی در سطح آسیا ، قابل پیشبینی نبود و برخی کارشناسان می گفتند اندونزی با هدف تصاحب هر 4 مدال طلای این رشته آن را در مسابقات گنجانده است ، در حالی که در نهایت فقط یک طلا به اندونزی رسید با یک نقره و یک برنز ، و تایلند با یک طلا ، دو نقره و دو برنز بهترین نتیجه را داشت ، یک طلا و یک نقره هم به امارات رسید و یک طلا و یک برنز هم سهم کامبوجی بود که هیچ کس پیشبینی درخشش اش را در این رشته نمی کرد!


9- پنج گانه مدرن

قابل پیشبینی بود که مدال های این دوره پنچ گانه مدرن با توجه به کاهش مواد از 4 به 2 ماده ، فقط سهم کره و چین شود . کره جنوبی یک طلا ، دو نقره و یک برنز را از آن خود کرد و یک طلا و یک برنز دیگر سهم چینی ها شد .


10- راگبی هفت نفره

در 2014 اینچئون طلای مردان و نقره بانوان به ژاپن رسیده بود . این دوره برعکس شد یعنی طلای بانوان و نقره مردان سهم ژاپن شد . هنگ کنگ که دوره قبل در بخش مردان نایب قهرمان شده بود این بار به طلا رسید ، چین هم که دوره قبل در بخش بانوان قهرمان شده بود این دوره به دومی بسنده کرد! کره جنوبی و قزاقستان هم دقیقاً مثل دوره قبل برنزهای مردان و بانوان را به خود اختصاص دادند .


11- سافت تنیس

در این رشته هم به روال گذشته کره جنوبی در صدر جدول مدالی قرار گرفت با این وجود در اینچئون کره ایی ها هر 7 مدال طلای سافت تنیس را تصاحب کرده بودند اما در اندونزی که تعداد مواد سافت تنیس به 5 ماده کاهش یافته بود ، کره ایی ها فقط 2 طلا گرفتند با 2 نقره و 2 برنز . ژاپن با 2 طلا ، یک نقره و یک برنز و چین تایپه با یک طلا ، یک نقره و 2 برنز دوم و سوم شدند و چند نقره و برنز هم به اندونزی و چین رسید .


12- هاکی روی چمن

هاکی روی چمن بازی های آسیایی 2018 با خلق شگفتی به پایان رسید ؛ شگفتی درخشش ژاپنی ها با قهرمانی در هر دو بخش مردان و زنان و ناکامی پرافتخارترین کشور تاریخ بازی های آسیایی در این رشته یعنی کره جنوبی که حتی نتوانستند روی سکو بروند! در بخش مردان مالزی و هند و در بخش بانوان هند و چین دوم و سوم شدند .


13- رولر اسپورتز

رولر اسپورتز یا ورزش های غلتکی یک بار در بازی های آسیایی 2010 گوانگژو برگزار شده بود ، اما در اینچئون غایب بود و این بار دوباره به جدول مسابقات بازگشت . در گوانگژو ورزشکاران چین تایپه و کره جنوبی در این رشته خوش درخشیده بودند ، اما در اندونزی این ژاپنی ها بودند که با کسب 3 مدال طلا و 2 مدال نقره بیشترین موفقیت را داشتند . دو طلا و یک برنز هم به چین تایپه رسید و یک طلا هم از آن فیلیپین شد . اندونزی و کره جنوبی و چین هم به چند نقره و برنز رضایت دادند .


14- کانوپولو (نمایشی)

این رشته برای اولین بار به صورت نمایشی در حاشیه بازی های آسیایی برگزار شد و باید دید آیا شورای المپیک آسیا از برگزاری این رشته رضایت داشته تا آن را به جدول اصلی بازی های آسیایی آینده وارد نماید یا خیر؟ در بخش مردان کانوپولو ژاپن قهرمان شد اما در بخش بانوان این تیم ایران بود که بر سکوی نخست ایستاد . مالزی و سنگاپور به ترتیب در مردان و بانوان دوم شدند و هر دو مدال برنز هم به چین تایپه رسید .


15- ورزش های الکترونیک (نمایشی)

ورزش های الکترونیک یا همان گیم های کامپیوتری هم به صورت نمایشی در حاشیه بازی های آسیایی امسال برگزار شد . این مسابقات در شش رشته یا گیم مختلف برگزار شد که چینی ها با 2 طلا و یک نقره بهترین نتیجه را کسب کردند . اندونزی و کره جنوبی هم هرکدام یک طلا و یک نقره بدست آوردند . سهم هنگ کنگ و ژاپن هم یکی-یک مدال طلا بود . چین تایپه هم 2 نقره و یک برنز گرفت و یک نقره هم به گیمرهای ما رسید! ویتنامی ها 4 برنز کسب کردند و در نهایت یک برنز هم سهم هندی ها شد .


16- سه گانه

مدال های رشته سه گانه در اینچئون بین سه کشور تقسیم شده بود ، اما در اندونزی شش کشور از این مدال ها سهم بردند هرچند باز هم هر سه مدال طلا را ژاپنی ها از آن خود کردند! چین یک نقره و یک برنز گرفت ، یکی-یک مدال نقره هم به قزاقستان و کره جنوبی رسید و هنگ کنگ و ماکائو هم برنز گرفتند .


17- بسکتبال 3 نفره

چینی ها این دوره در هر دو رشته بسکتبال 3 نفره و بسکتبال کلاسیک 5 نفره کولاک کردند . با توجه اینکه بسکتبال 3 نفره برای اولین بار در بازی های آسیایی برگزار می شد پیشبینی نتایج کمی مشکل بود با این وجود از تیم مغولستان به عنوان پرافتخارترین تیم آسیایی بسکتبال 3 نفره در بخش مردان انتظار قهرمانی می رفت اما این تیم حتی نتوانست از مرحله مقدماتی صعود کند ، تا رتبه های اول تا سوم مردان به چین ، کره جنوبی و ایران برسد . اما در بخش بانوان چینی ها مدعی اول قهرمانی بودند و به حقشان هم رسیدند ، ژاپن و تایلند هم دوم و سوم شدند .


18- جوجیتسو

جوجیتسو به عنوان یک رشته ورزشی رزمی جدید در بازی های آسیایی اندونزی با اقبال زیادی مواجه شد و تقسیم مدال در آن به شکلی آبرومندانه برگزار گردید تا تعداد کشورهایی که برای حضور این رشته در دوره های بعدی بازی های آسیایی هم رای مثبت می دهند بیشتر از رقبایش باشد! با این وجود ژاپنی ها به عنوان بنیانگذار این رشته ترجیح دادند اصلاً در مسابقات شرکت نکنند ، و ایران هم به عنوان یکی از قدرت های جوجیتسو آسیا که قبلاً در مسابقات مختلف سطح این قاره و حتی قهرمانی جهان موفق به کسب مدال و عنوان شده بود به عنوان ناکام بزرگ اولین دوره برگزاری جوجیتسو در بازی های آسیایی لقب گرفت و دستش از مدال کوتاه ماند . اما همانطور که قابل پیشبینی بود اماراتی ها با سرمایه گذاری فراوانی که در این رشته کرده اند و جذب مربیان و ورزشکاران قدرتمند اروپایی ، با کسب 2 مدال طلا ، 5 مدال نقره و 2 مدال برنز در این رشته اول شدند (البته یکی از ورزشکاران تیم ناکام جوجیتسو ایران در مصاحبه ایی ادعا کرد دلیل موفقیت اماراتی ها این بوده که با نفوذی که در کمیته برگزاری مسابقات داشته اند قوانین جوجیتسو را براساس یکی از سبک های خاص این رشته که بیشتر متکی به فنون در خاک است و اماراتی ها در آن قوی تر هستند تنظیم نموده اند و سبک مبارزه سرپا که در تخصص ایرانی ها بوده در این مسابقات امتیازی نداشته اند!) . بعد از امارات قزاقستان با 2 طلا و 3 برنز ، و اردن با یک طلا ، یک نقره و 3 برنز دوم و سوم شده اند ، قرقیزستان یک طلا ، یک نقره و 2 برنز گرفت ، کره جنوبی هم یک طلا و یک برنز ، و یک طلا هم به کامبوج ها رسید که مثل مدال های جت اسکی ، هیچکس فکرش را هم نمی کرد! سنگاپور یک نقره گرفت و سهم فیلیپین ، مغولستان ، تایلند ، ترکمنستان و ویتنام یکی-یک مدال برنز بود .


19- پنچاک سیلات

جنجالی ترین رشته ورزشی بازی های آسیایی 2018 اندونزی که مدال هایش باعث شد اندونزی بالاتر از ازبکستان و ایران در رده چهارم جدول کلی رده بندی مدالی قرار گیرد . با اینکه پنچاک سیلات رشته رزمی بومی اندونزی است ، موفقیت های ورزشکاران ویتنامی در رقابت های بین المللی گذشته این نوید را می داد که طلاهای این رشته به شکل عادلانه تری توزیع شود با این حال سهم اندونزی شد 14 مدال طلا و یک مدال برنز و سهم ویتنامی ها 2 طلا ، 7 نقره و 3 برنز بود . مالزی هم 4 نقره و 4 برنز گرفت ، 2 نقره و 5 برنز به تایلند رسید ، 2 نقره و 3 برنز سهم سنگاپور بود ، یک نقره و 2 برنز را لائوس گرفت ، 4 برنز به فیلیپین رسید ، 2 برنز سهم قرقیزستان شد ، و ایران و ازبکستان هم یکی-یک برنز گرفتند . اما اندونزی به قیمت کسب جایگاه چهارمی جدول رده بندی مدالی فرصت های زیادی را سوزاند! اولاً خیلی بعید است شورای المپیک آسیا با ادامه حضور این رشته در بازی های آسیایی موافقت کند ، دوماً کمیته بین المللی المپیک به اضافه شدن این رشته به بازی های المپیک تابستانی روی خوش نشان نخواهد داد چون آنها به رشته هایی توجه می کنند که کشورهای مختلف در آن شانس کسب مدال طلا داشته باشند ، و از همه مهمتر شانس میزبانی اندونزی از المپیک تابستانی 2032 هم کمتر شد چون اندونزی بجای اینکه تمرکزش را روی میزبانی و پذیرایی شایسته از ورزشکاران و کشورهای مهمان بگذارد همه توجهش را معطوف کسب به هر قیمتی جایگاه چهارم نمود و علاوه بر طلاهای پنچاک سیلات ، بیشتر طلاهایش از رشته های دیگر را هم با تقلب و ناداوری تصاحب کرد!


20- کوراش

رشته کوراش هم یکی دیگر از رشته های رزمی جدید بود که در آن هم تقسیم مدال طلای ریادی اتفاق نیافتاد و بنابراین شانس ادامه حضورش در بازی های آسیایی آینده چندان زیاد نمی باشد . کوراش رشته رزمی سنتی و مورد علاقه ازبک هاست و آنها با کسب 6 مدال طلا ، 2 مدال نقره و 4 مدال برنز بیشترین موفقیت را در این رشته داشتند در حالی که اغلب شرکت کنندگان کشورهای دیگر در این رشته به خاطر شباهت های زیادی که فنون کوراش به جودو دارد ، در واقع جودوکار بودند و حتی عنوان دار آسیا و جهان در جودو! ایران با کسب یک مدال طلا ، یک مدال نقره و 2 مدال برنز اجازه نداد طلاها کاملاً در انحصار ازبکستان باشد . مغولستان 2 نقره گرفت ، هند یک نقره و یک برنز و تاجیکستان یک نقره ، 2 برنز به چین تایپه رسید و بقیه برنزها هم بین افغانستان ، اندونزی ، قزاقستان ، کویت و ویتنام تقسیم شد .


21- سامبو

همانطور که پیشبینی شده بود تقریباً همه مدال های رشته سامبو هم به کشورهای آسیای میانه رسید . در این رشته جدید که در واقع بیشتر شبیه کشتی است تا رشته های رزمی ، قزاقستان با 2 طلا و 3 برنز اول شد ، مغولستان با یک طلا ، 2 نقره و یک برنز دوم شد و ازبکستان با یک طلا ، یک نقره و 2 برنز در رده سوم قرار گرفت . یک نقره و یک برنز هم به تاجیکستان رسید و ژاپن تنها کشور غیر آسیای میانه مدال گیر بود که فقط توانست یک برنز کسب کند!


22- سنگ نوردی

در شرایطی که ژاپن قدرت اول سنگ نوردی آسیا و یکی از قوی ترین کشورهای این رشته در جهان است ، صدرنشینی اندونزی با 3 مدال طلا ، 2 مدال نقره و یک برنز کاملاً نشان می دهد که ورزشکاران میزبان پنل های مسابقه را می شناخته و پیش از آغاز مسابقات روی آنها تمرین کرده بودند! به هر صورت ژاپن و کره جنوبی هر کدام یک طلا ، یک نقره و یک برنز گرفتند و سهم ایران هم یک مدال طلا بود ، ضمن اینکه دو نقره و سه برنز هم به چینی ها رسید .


23- پاراگلایدینگ

در این رشته جدید هم باز اندونزی حرف اول را زد ، حالا ممکن است بگویید مسابقه در هوا که دیگر ارتباطی با میزبانی ندارد ، در حالی که ورزشکاران میزبان با تمرین در محل مسابقه خیلی راحت می توانسته اند جریان های پنهان هوایی در ارتفاع ، و همچنین علائم زمینی راهنمای فرود را پیش از مسابقه شناسایی کرده باشند! اندونزی با 2 طلا ، یک نقره و 3 برنز در این رشته اول شد ، تایلند با 2 طلا ، یک نقره و یک برنز دوم ، کره جنوبی با یک طلا ، 2 نقره و 3 برنز سوم و ژاپن با یک طلا و یک نقره چهارم . یک نقره هم به نپال رسید تا ثابت شود تیم پرادعای پاراگلایدینگ ایران حتی در حد نپال هم نبوده است!!!


24- شنا

رشته شنا بعد از دوومیدانی دومین رشته پر ماده و پر مدال بازی های آسیایی محسوب می شود با این وجود اقتدار و انحصار بالای شناگران چین و ژاپن در کسب حداکثر مدال های ممکن این رشته باعث می شود تعداد کشورهایی که موفق به کسب مدال در شنا می شوند نسبت به تعداد مدال های توزیع شده چندان زیاد نباشد . در 2014 اینچئون 22 مدال طلا به چینی ها رسیده بود و 12 مدال طلا به ژاپنی ها ، اما شناگران ژاپنی در اندونزی کولاک کردند و با 19 مدال طلا ، 20 مدال نقره و 13 مدال برنز بالاتر از چینی هایی قرار گرفتند که 19 مدال طلا ، 17 مدال نقره و 14 مدال برنز کسب نمودند . سنگاپور هم دلخوش به اینکه با 2 طلا ، یک نقره و 3 برنز در رده سوم قرار گرفته است! یک طلا ، یک نقره و 4 برنز به کره جنوبی رسید ، یک نقره و 2 برنز به هنگ کنگ ، یک نقره و یک برنز به ویتنام ، و 4 برنز به قزاقستانی که دوره قبل 3 طلا در این رشته گرفته بود .


25- بدمینتون

با اینکه قدرت دوم بدمینتون آسیا و جهان میزبان بود ، باز هم در کسب مدال ها حریف قدرت اول آسیا و جهان نشدند! چین با 3 طلا ، یک نقره و 2 برنز در این رشته اول شد ، اندونزی با 2 طلا ، 2 نقره و 4 برنز دوم و ژاپن که گفته بودم در سال های اخیر پیشرفت خوبی در این رشته داشته با یک طلا ، یک نقره و 4 برنز سوم شد . چین تایپه هم یک طلا ، یک نقره و 2 برنز گرفت ، یک نقره و یک برنز هم به هند رسید ، یک نقره سهم هنگ کنگ شد و یک برنز به تایلند رسید . اتفاق بزرگ این رشته ناکامی کره جنوبی به عنوان قدرت سوم بدمینتون آسیا و جهان بود که حتی یک مدال هم نگرفتند!


26- ژیمناستیک هنری

در این رشته چین به عنوان یکی از قدرت های برتر جهان ، همانطور که پیشبینی می شد طبق معمول بیشتر مدال ها را از آن خود کرد با کسب 8 مدال طلا ، 5 مدال نقره و 5 مدال برنز ، کره جنوبی و چین تایپه هم هر کدام 2 طلا ، یک نقره و یک برنز گرفتند که در این بین درخشش ژیمناست های چین تایپه قابل توجه بود چون تا پیش از این تایوانی ها اسم و رسم چندانی در ژیمناستیک نداشتند! ژیمناست های کره شمالی هم یک طلا ، 2 نقره و 3 برنز گرفتند و یک طلا هم به هنگ کنگ رسید . ژاپنی ها که دوره قبلی 4 طلا ، 3 نقره و 3 برنز کسب کرده بودند ، این دوره طلاها را از دست دادند و به همان 3 نقره و 3 برنز بسنده کردند ، یک نقره و یک برنز هم به اندونزی رسید که هیچ نام و نشانی در ژیمناستیک ندارد و فقط با کمک امتیاز میزبانی در رشته های مختلف الکی مدال گرفتند و آمار مدالشان را بالا بردند! و در نهایت یک نقره هم به ازبکستان رسید .


27- اسکواش

هنگ کنگی ها که طی سال های اخیر در رشته اسکواش پیشرفت فراوانی داشته اند ، این دوره توانستند با کسب 2 طلا و 2 نقره بالاتر از قهرمان سنتی اسکواش بازی های آسیایی یعنی مالزی قرار بگیرند که دو طلا ، یک نقره و 2 برنز اندوخته اش بود . هندی ها هم یک نقره و 4 برنز گرفتند ، و یکی-یک برنز هم به ژاپن و پاکستان رسید .


28- والیبال ساحلی

قطری ها که دو سال قبل با دو بازیکن برزیلی سهمیه المپیک را از آسیایی را دزدیده بودند ، این بار با دو بازیکن سنگالی در بخش مردان بازی های آسیایی قهرمان شدند! در حالی که مدال های نقره و برنز این بخش به تیم های اندونزی رسید . در بخش بانوان هم تیمی از چین قهرمان شد و نقره و برنز به ژاپن و اندونزی رسید .


29- سپک تاکرا

در این رشته تایلندی ها بار دیگر با کسب 4 مدال طلا آقایی کردند ، یک طلا ، یک نقره و 3 برنز به اندونزی میزبان رسید ، یک طلا و یک نقره هم سهم مالزی بود . ویتنام یک نقره و 2 برنز گرفت . لائوس ، ژاپن و کره جنوبی هر کدام یک نقره و یک برنز کسب کردند ، سنگاپور دو برنز گرفت و سهم هند و میانمار هم یکی-یک مدال برنز بود . در واقع میانماری که بعد از تایلند دومین قدرت سپک تاکرا است با تنها یک برنز ناکام بزرگ این دوره لقب گرفت .


30- قایق های بادبادنی

در این رشته همیشه کشورهای آسیای شرقی و جنوب شرقی حرف اول و آخر را زده اند و این دوره هم استثنائی نبود! ژاپن با 4 طلا صدرنشین جدول رشته شد در حالی که چینی ها با 3 طلا و 4 نقره دوم شدند! مالزی هم یک طلا ، یک نقره و 3 برنز را به خود اختصاص داد ، کره جنوبی هم از هر نوع مدال یکی دشت کرد ، یک طلا و یک برنز به سنگاپور رسید ، هنگ کنگ 3 نقره گرفت ، یک نقره و دو برنز نسیب هند شد و تایلندی ها هم که دوره قبلی 9 مدال مختلف گرفته بودند این دوره به 3 برنز اکتفا کردند .


31- شیرجه

چینی ها با کسب 10 مدال طلا و 6 مدال نقره ، انحصار خود را بر این رشته حفظ کردند . 2 نقره و 3 برنز به کره جنوبی رسید ، سهم کره شمالی و مالزی هم هر کدام یک نقره و 3 برنز بود و ژاپنی ها هم مثل دوره قبلی به یک برنز اکتفا نمودند .


32- تنیس روی میز

در حالی که مواد تنیس روی میز از 7 به 5 ماده کاهش یافته بود ، چینی ها در این رشته هم طلاها را انحصاری کردند بعلاوه سه مدال نقره! کره جنوبی یک نقره و 3 برنز گرفت ، کره شمالی یک نقره خالی ، هنگ کنگ و هند 2 برنز ، که اینها اولین مدال های هند در تاریخ تنیس روی میز بازی های آسیایی بودند . چین تایپه ، سنگاپور و ایران هم یکی-یک مدال برنز گرفتند که مدال برنز ایران هم بعد از حدود 60 سال بی مدالی ایران در این رشته کسب شد! اما نکته مهم ناکامی ژاپنی ها بود که به عنوان دومین قدرت تنیس روی میز آسیا و جهان به هیچ مدالی نرسیدند!


33- تنیس

نمی دانم چه کسی گفته ورزش حوصله سر بر تنیس " زیبا و مفرح " است که این همه هم در جداول می آید و بازیکنان حرفه ایی اش جزو گرانقیمت ترین ورزشکاران جهان هستند! به هر حال در تنیس بازی های آسیایی اندونزی ، چین 2 طلا و 2 نقره گرفت و اول شد ، هند هم با یک طلا و 2 برنز دوم شد و یکی-یک طلا هم به اندونزی و ازبکستان رسید . قزاقستان یک نقره و 2 برنز گرفت ، چین تایپه هم که دوره قبل در صدر جدول قرار گرفته بود این دوره به یک نقره و یک برنز اکتفا کرد ، تایلند هم یک نقره گرفت . ژاپن که بطور سنتی قدرت اول تنیس آسیا است به کسب 4 مدال برنز بسنده کرد و یک برنز هم به کره جنوبی رسید .


34- سوارکاری

در این رشته هم ژاپن بطور سنتی قدرت اول آسیاست و البته در اینجا با کسب 3 مدال طلا و یک نقره این اولی را به رخ حریفان کشید! عربستان هم یک طلا و یک برنز گرفت و یکی-یک مدال طلا هم نسیب هنگ کنگ و کویت شد . هند دو نقره گرفت ، کره جنوبی و قطر هم هر کدام یک نقره و یک برنز گرفتند ، یک نقره هم به مالزی رسید ، 2 برنز به تایلند و در نهایت یک برنز به چینی ها رسید .


35- فوتبال

در این رشته ژاپنی ها با طلای بانوان و نقره مردان موفق تر از کره جنوبی بودند که طلای مردان و برنز بانوان را کسب نمودند . نقره بانوان به چین رسید و برنز مردان را هم امارات گرفت!


36- بسکتبال 5 نفره

در اینجا هم مثل بسکتبال 3 نفره ، چینی ها با اقتدار در هر دو بخش مردان و بانوان قهرمان شدند . در مردان ایران دوم و کره جنوبی سوم شد و در بانوان تیم کره متحد دوم شد و ژاپن در جای سوم ایستاد .


37- والیبال سالنی

در بخش مردان تیم ایران به عنوان مدافع عنوان قهرمانی ، با یاران اصلی اش کار سختی برابر حریفان نداشت در حالی که چین و ژاپن و کره جنوبی به تعدادی از بازیکنان کلیدشان برای آماده شدن جهت حضور در قهرمانی جهان استراحت داده بودند! در بخش مردان بعد از ایران کره جنوبی دوم و چین تایپه سوم شدند . در بخش بانوان هم چین ، تایلند و کره جنوبی رده های اول تا سوم را به خود اختصاص دادند .


38- واترپلو

در این رشته قزاقستان در بخش مردان قهرمان و در بخش بانوان نایب قهرمان شد . طلای بخش بانوان به چین رسید . ژاپنی ها هم نقره مردان و برنز بانوان را به خود اختصاص دادند و برنز مردان به ایران رسید که 44 سال دنبال این مدال بود!


39- هندبال

در هندبال مردان همانطور که قابل پیشبینی بود تیم چند ملیتی قطر بار دیگر قهرمان شد اما نکته جالب توجه حضور بحرین بجای کره جنوبی در فینال بود در حالی که کره ایی ها به مدال برنز اکتفا کردند . اما در بخش بانوان کره جنوبی بدون رقیب جدی قهرمان شد و چین و ژاپن در رده های دوم و سوم ایستادند .


40- کبدی

در این رشته تیم های مردان و بانوان ایران با اقتدار قهرمان شدند و به سال ها انحصار هندی ها در این رشته خاتمه دادند . در حالی که هند در بخش بانوان دوم شد و در بخش مردان سوم . کره جنوبی هم در بخش مردان نایب قهرمان شد . چین تایپه ، پاکستان و تایلند هم یکی-یک برنز گرفتند .


41- دوومیدانی

در این رشته پر مدال و تماشایی چین به عنوان قدرت اول آسیا با کسب 12 طلا ، 12 نقره و 9 برنز اول شد ، اما این دوره خیلی شانس آورد که بحرینی ها با ورزشکاران آفریقایی شان فقط 12 طلا ، 6 نقره و 7 برنز گرفتند! هندی ها هم با 7 طلا ، 10 نقره و 2 برنز قدرتنمایی کردند و ژاپنی ها که در مجموع ادوار دوومیدانی بازی های آسیایی پرافتخارترین کشور می باشند با 6 طلا ، 2 نقره و 10 برنز چهارم شدند . اگر چین و ژاپن همین روند مدال گیری را ادامه دهند در پایان بازی های آسیایی 2026 این چینی ها خواهند بود که تبدیل به پرافتخارترین کشور در دوومیدانی بازی های آسیایی می شوند!!! در رده پنجم قطر قرار گرفت با 4 طلا ، 2 نقره و یک برنز ، و ایران با 2 طلا و یک نقره ششم شد! ازبکستان ، قزاقستان ، کره جنوبی ، ویتنام و قرقیزستان هم غیر از نقره و برنز هایشان یکی-یک طلا گرفتند ، و در ادامه جدول رده بندی مدالی دوومیدانی بازی های آسیایی 2018 اندونزی نام کشورهای تایلند ، اندونزی ، چین تایپه ، عراق ، تاجیکستان ، هنگ کنگ ، کویت ، کره شمالی ، پاکستان ، عربستان و سوریه بدون کسب طلا ، دیده می شود .


42- دوچرخه سواری (مجموع پیست ، جاده ، کوهستان و بی ام ایکس)

در این رشته چین با 6 طلا ، 5 نقره و 2 برنز ، کره جنوبی با 6 طلا ، 3 نقره و 4 برنز ، و ژاپن با 3 طلا ، 5 نقره و 6 برنز اول تا سوم شدند . هنگ کنگ با 3 طلا ، 4 نقره و یک برنز چهارم شد ، اندونزی هم با 2 طلا ، یک نقره و 2 برنز پنجم و قزاقستان با 2 نقره و 3 برنز ششم شد . تایلند یک طلا ، 2 نقره و 3 برنز گرفت ، مالزی هم یک طلا ، یک نقره و یک برنز ، دو نقره و یک برنز به چین تایپه رسید ، یک نقره به ازبکستان و یک نقره به فیلیپین . ناکام بزرگ هم تیم دوچرخه سواری ایران بود که هیچ مدالی کسب نکرد!


43- قایقرانی کانویینگ (با احتساب مواد دراگون بوت)

چینی ها در این دوره از بازی های آسیایی در قایقرانی کانویینگ کولاک کردند و در حالی که دوره قبلی با 5 طلا اول شده بودند ، این دوره با 12 طلا اول شدند بعلاوه 5 نقره . قزاقستان هم که دوره قبل 5 طلا گرفته بود این دوره با 2 طلا ، 4 نقره و 2 برنز دوم شد . چین تایپه هم با 2 طلا ، 2 نقره و یک برنز سوم شد و ژاپن با 2 طلا ، یک نقره و 2 برنز چهارم . ازبکستان یک طلا ، 3 نقره و 4 برنز گرفت ، کره جنوبی یک طلا ، یک نقره و یک برنز ، و تیم کره متحد هم با یک طلا و دو برنزی که در دراگون بوت کسب کرد هفتم شد . سه نقره و 2 برنز به اندونزی رسید و یک نقره و دو برنز به ایران . تاجیکستان هم یک نقره گرفت . 4 برنز سهم تایلندی ها شد و یک برنر هم به سنگاپور رسید .


44- قایقرانی رووینگ

در اینجا هم چینی ها با 9 طلا و یک نقره آقایی کردند! کره جنوبی با یک طلا ، 4 نقره و یک برنز دوم شد و اندونزی میزبان با یک طلا ، 2 نقره و 2 برنز سوم . ازبکستان ، ویتنام ، هند و ژاپن هم یکی-یک طلای دیگر گرفتند با چند تا نقره و برنز . ایران با 3 نقره و یک برنز هشتم شد و بعد از ایران هم هنگ کنگ و چین تایپه و تایلند و قزاقستان قرار گرفتند .


45- تیراندازی

تعداد مواد رشته تیراندازی در این دوره از 44 ماده به 20 ماده کاهش یافت و این کاهش بیشترین ضربه را به کاهش طلاهای چین وارد کرد . آنها دوره قبلی 27 طلای تیراندازی را به خود اختصاص داده بودند اما این دوره فقط 8 طلا گرفتند (بعلاوه 5 نقره و 2 برنز) . کره جنوبی هم که در اینچئون از تیراندازی 8 طلا گرفته بود این دوره فقط 3 طلا گرفت (بعلاوه 4 نقره و 5 برنز) . هند با 2 طلا ، 4 نقره و 3 برنز سوم شد و نشان داد که سرمایه گذاری اش در این رشته کم کم در حال جواب دادن است . چین تایپه هم با 2 طلا ، یک نقره و یک برنز چهارم شد . مغولستان ، تایلند ، کره شمالی ، لبنان و کویت سهمی از طلا ها برداشتند ، و ژاپن ، اندونزی ، عربستان ، ویتنام ، قطر ، امارات و ناکامان بزرگ این دوره یعنی ایران و قزاقستان (هر کدام با یک برنز) در رده های پایینی جدول ایستادند!


46- تیر و کمان

کره جنوبی به عنوان قدرت اول تیر و کمان آسیا و جهان بار دیگر با کسب 4 طلا ، 3 نقره و یک برنز در این رشته اول شد ، اما نکته بسیار عجیب از دست دادن 3 طلا از 5 طلای مواد ریکرو بود در حالی که کره ایی ها حتی در رقابت های جهانی و المپیک هم به سختی طلاهای ریکرو را با دیگران تقسیم می کنند! البته آنها در اندونزی دست به جوانگرایی هم زده بودند و بیشتر کماندارنشان چهره هایی جدید و کم سن و سال بودند! بعد از کره ، چین تایپه با 2 طلا ، یک نقره و یک برنز دوم شد و چین با یک طلا و 2 برنز سوم . ژاپن هم یک طلا و یک برنز گرفت . دو نقره به هندی ها ، یک نقره و یک برنز به اندونزی و یک نقره به کره شمالی رسید ، ایران و مالزی هم به یکی-یک مدال برنز بسنده کردند .


47- وزنه برداری

در غیاب وزنه برداران چین و قزاقستان ، پیشبینی می شد بویژه در بخش بانوان رقابت نزدیکی برای کسب مدال های طلا اتفاق بیافتد و مدال ها عادلانه تقسیم شود ، اما این کره شمالی بود که از غیبت چینی ها نهایت استفاده را برد و با کسب 8 مدال طلا ، یک نقره و یک برنز ، در این رشته اول شد . کره شمالی 5 طلا از 7 طلای بخش بانوان را به خود اختصاص داد و دو طلای دیگر هم به فیلیپین و چین تایپه رسید در حالی که بانوان وزنه برداری تایلند و کره جنوبی که امید زیادی به موفقیت در نبود چینی ها داشتند در کسب مدال طلا ناکام ماندند! بعد از کره شمالی ، ایران که فقط در بخش مردان شرکت کننده داشت با دو طلا ، یک نقره و یک برنز دوم شد ، ازبکستان هم با یک طلا ، 2 نقره و 2 برنز در رده سوم قرار گرفت . اندونزی میزبان یک طلا ، یک نقره و یک برنز کسب کرد ، عراق و چین تایپه هر کدام یک طلا و یک نقره گرفتند و یک تک مدال طلا هم به فیلیپین رسید . کره جنوبی 3 نقره و 3 برنز گرفت ، ویتنام 2 نقره ، و تایلند یک نقره و 6 برنز! یکی-یک نقره هم به قطر و ترکمنستان رسید و یکی-یک برنز به ژاپن و قرقیزستان .


48- بوکس

حذف اوزان سنگین بوکس علاوه بر ایران ، برای قزاق ها هم گران تمام شد . البته بوکس قزاقستان در یکی-دو سال گذشته بطور کلی شیب نزولی پیدا کرده بود و بجایش ازبک ها خودشان را بالا کشیدند و در بازی های آسیایی امسال هم با همین 5 طلا و 2 نقره ایی که روز آخر مسابقات در رشته بوکس گرفتند ایران را پشت سر گذاشتند! بعد از ازبکستان که فینالیست شدن هر 7 بوکسور مردش واقعاً مایه شگفتی بود ، چین با 2 طلا و 3 برنز دوم شد و مغولستان با یک طلا و یک نقره سوم . هند هم یک طلا و یک برنز گرفت و یک مدال طلا هم به کره جنوبی رسید . کره شمالی 3 نقره و یک برنز گرفت و قزاقستان که دوره قبل با 6 طلا ، 2 نقره و 2 برنز اول شده بود ، این بار به دو مدال نقره اکتفا کرد . تایلند یک نقره و 5 برنز گرفت ، یک نقره و 2 برنز هم سهم فیلیپین شد . چین تایپه و اندونزی هر کدام 2 برنز گرفتند ، و یکی-یک مدال برنز هم به ژاپن ، اردن ، قرقیزستان و ویتنام رسید .


49- ووشو

چینی ها طبق معمول در ووشو کار خودشان را کردند و با 10 طلا و 2 برنز اول شدند ، ایران هم با 2 طلا و 4 نقره در جای دوم ایستاد ، اندونزی با یک طلا ، یک نقره و 3 برنز سوم شد و ماکائو با یک طلا و یک نقره در جای چهارم ایستاد . ویتنام 2 نقره و 3 برنز ، کره جنوبی یک نقره و دو برنز ، هنگ کنگ یک نقره و یک برنز ، و ژاپن و ازبکستان هر کدام یک نقره کسب کردند . هند هم 4 برنز گرفت و بقیه برنزها هم به چین تایپه ، فیلیپن ، افغانستان ، میانمار و تایلند رسید .


50- شمشیربازی

در شمشیربازی بازی های آسیایی اینچئون کره جنوبی میزبان 8 طلا از 12 طلا را گرفته بود ، اما این بار عدالت کمی بیشتر رعایت شد و 6 طلا از 12 طلا به آنها رسید بعلاوه 3 نقره و 6 برنز . چینی ها هم 3 طلا ، 6 نقره و 2 برنز گرفتند و نشان دادند که همچنان مشتاق پشت سر گذاشتن کره هستند! ژاپن 2 طلا و 6 برنز گرفت ، قزاقستان هم یک طلا و 2 برنز . تیم شمشیربازی هنگ کنگ هم طبق معمول پر مدال اما بی طلا به خانه بازگشت با 2 نقره و 6 برنز! ایران هم یک نقره و یک برنز گرفت و در نهایت یک برنز هم نسیب سنگاپور شد .


51- جودو

این دوره با اینکه تعداد اوزان و مواد جودو از 16 به 15 کاهش یافته بود تعداد کشورهایی که مدال گرفتند بیشتر شد و از 10 کشور دوره قبلی به 14 کشور رسید ، هرچند باز هم طلاها در دست کشورهای معدودی ماند! قدرت اول جودو آسیا و جهان یعنی ژاپن این بار با 9 طلا ، 3 نقره و یک برنز اول شد . کره جنوبی هم 4 طلا ، 6 نقره و 3 برنز کسب کرد . قزاقستان با یک طلای ناحق ، یک نقره و 2 برنز ، و ازبکستان با یک طلا و 3 برنز سوم و چهارم شدند . مغولستان 2 نقره و 5 برنز گرفت ، ایران و کره شمالی هم هر کدام یک نقره و یک برنز بدست آوردند . فیلیپین یک نقره گرفت ، 4 برنز به چین رسید ، 3 تا هم به قرقیزستان ، چین تایپه و تاجیکستان و تایلند هم هر کدام 2 برنز گرفتند و یک برنز هم به امارات رسید .


52- کاراته

در کاراته برخلاف اغلب رشته های دیگر بازی های آسیایی ، برای کشورهای شرکت کننده محدودیت نفر گذاشته شده تا کشورها نتوانند در همه مواد و اوزان نماینده بفرستند و مدال ها نزد یکی-دو کشور خاص انحصاری شود . در نتیجه مدال های کاراته نسبت به سایر رشته های رزمی با عدالت بیشتری توزیع می شود! بعلاوه قرار است کاراته در بازی های المپیک تابستانی 2020 توکیو برای اولین بار حضور داشته باشد ، به همین دلیل این دوره نگاه ها به کاراته متفاوت بود و مسابقات سطح کیفی بالاتری داشت! اما باز هم این ژاپن بود که با کسب 4 طلا و 2 نقره در این رشته اول شد . ایران هم با 2 طلا ، 3 نقره و 3 برنز در جای دوم ایستاد و چین تایپه با 2 طلا ، یک نقره و 2 برنز سوم شد . چین با یک طلا و 2 نقره ، قزاقستان با یک طلا ، یک نقره و یک برنز ، کویت با یک طلا و یک نقره ، و اندونزی با یک طلای ناحق و 3 برنز چهارم تا هفتم شدند . در ادامه جدول هم ازبکستان ، ماکائو ، عربستان ، ویتنام ، هنگ کنگ ، اردن ، مالزی ، پاکستان ، فیلیپین ، کره جنوبی و تایلند ، با نقره و برنزهایشان دیده می شوند .


53- تکواندو

در این دوره تعداد اوزان و مواد تکواندو نسبت به دوره قبل از 16 به 14 کاهش یافته بود ضمن اینکه در ازای کاهش تعداد بیشتری از اوزان مبارزه ، رقابت های اجرای فرم یا پومسه برای اولین بار در بازی های آسیایی برگزار شد . کره جنوبی به عنوان قدرت اول تکواندو آسیا و جهان با کسب 5 مدال طلا ، 5 مدال نقره و 2 مدال برنز اول شد ، تکواندو ایران که با وجود درخشش در دوره قبلی ، در یکی-دو سال اخیر افت شدیدی کرده بود و خیلی ها امیدی به موفقیتش در اندونزی نداشتند ، با 2 طلا ، 3 نقره و 2 برنز دوم شد ، تایلند هم با 2 طلا و 2 برنز در رده سوم قرار گرفت . ازبکستان با یک طلا ، 3 نقره و 2 برنز و چین با یک طلا ، 2 نقره و 2 برنز چهارم و پنجم شدند ، چین تایپه و اردن هر کدام یک طلا و 3 برنز گرفتند و یک طلا هم به اندونزی رسید . قزاقستان یک نقره و 4 برنز گرفت ، فیلیپین 3 برنز ، ژاپن 2 برنز ، و لبنان ، مالزی و ویتنام هرکدام یک برنز کسب نمودند .


54- کشتی

کشتی ایران هم بعد از تنزل رتبه ایی که در رقابت های قهرمانی آسیا اخیر داشت ، سرش به خطر بود و حتی شخص رئیس فدراسیون هم به کسب حداکثر 4 مدال طلا امید بسته بود! البته کاهش اوزان کشتی مردان هم در افزایش فشارها و استرس بی تاثیر نبود! با این وجود کشتی گیران ما یک طلا بیشتر از پیشبینی رئیسشان گرفتند و با 5 طلا و 3 برنز صدرنشین شدند . چین با 2 طلا و 3 نقره و یک برنز دوم شد ، مغولستان و ازبکستان هم هر کدام 2 طلا ، یک نقره و 3 برنز کسب نمودند . 2 طلا ، یک نقره و 2 برنز به کره شمالی رسید و 2 طلا و 6 برنز هم سهم کره جنوبی شد و هندی ها هم 2 طلا و یک برنز گرفتند . اما ژاپنی ها که همواره رقابت نزدیکی برای کسب بیشترین طلا با ایران داشته اند و بخصوص در کشتی بانوان کسی جلودارشان نبود این بار به یک طلا ، 3 نقره و 6 برنز اکتفا کردند . قزاقستان 4 نقره و 6 برنز گرفت و قرقیزها هم با رشدی قابل توجه 4 نقره و 4 برنز کسب نمودند . یک نقره هم به کشتی گیر گمنامی از لبنان رسید که البته کشتی را در آمریکا یاد گرفته ، و یک برنز هم سهم ترکمنستان شد . نکته جالب اینکه تا پیش از بازی های آسیایی 2018 اندونزی ، در مجموع رقابت های کشتی ادوار بازی های آسیایی ژاپنی ها 66 طلا گرفته بودند و ما 64 طلا ، اما با طلاهای این دوره مجموع طلاهای ما به 69 طلا رسید و بالاتر از ژاپن 67 طلایی پر افتخارترین کشور این رشته شدیم! تغییر جایگاهی که در هیچ یک از رشته های دیگر بازی های آسیایی امسال اتفاق نیافتاد!

***

و در بخش سوم به کارنامه کاروان ورزشی ایران خواهیم پرداخت یا شاید هم خواهیم تاخت!!!
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3297
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4688 بار
سپاس‌های دریافتی: 6976 بار

Re: همراه با بازی های آسیایی 2018 جاکارتا

پست توسط bamn »

تحلیل نتایج بازی های آسیایی 2018 اندونزی

بخش سوم : عملکرد کاروان ایران


بی رودربایستی بگویم که کاروان ورزشی ایران در جاکارتا موفق نبود! البته منظورم این نیست که شکست خوردیم ، بلکه کاروان ورزشی ایران در آن حدی که انتظارش می رفت نبود! بخشی از کاستی ها به شرایط مسابقات و ناداوری ها باز می گشت ، بخشی به کم کاری و سو مدیریت فدراسیون ها ، بخشی به عقب افتادن سخت افزاری و نرم افزاری از رقبا به خاطر سرمایه گذاری بیشتر آنها ، و بخشی به دلیل اشتباهات و انتخابات غلط کمیته ملی المپیک . حالا می خواهیم رشته به رشته عملکرد ورزشکارانمان را بررسی کنیم . برای این منظور رشته ها را به 4 دسته تقسیم کرده ایم : ناامید کننده ها (منظور رشته هایی است که یا عملکردی بسیار ضعیف تر از آنچه انتظار می رفت داشتند یا اصلاً حضورشان در بازی های آسیایی بی معنی بود و با تصمیم غلط کمیته ملی المپیک اعزام شده بودند) ، کمتر از حد انتظارها (منظور رشته هایی است که عملکردی کمتر از آنچه انتظارش می رفت را از خود نشان دادند اما با اغماض می توان نتایجشان را توجیه نمود!) ، قابل قبول ها (منظور رشته هایی است که به آن حداقلی که پیشبینی کرده بودند دست پیدا کردند) ، و موفق ها (منظور رشته هایی است که به حداکثر پیشبینی هایشان و حتی فراتر از آن رسیدند) .

ناامید کننده ها :

بدمینتون :

پیش از شروع مسابقات هشدار داده بودیم که اعزام در رشته بدمینتون بی فایده و بی نتیجه خواهد بود اما به هر حال اعزام 2 ورزشکار آنقدری شلوغ کاری نبود که به چشم بیاید (حالا صبر کنید ، قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود!!!) . البته دور از انصاف خواهد بود اگر نگوییم که قرعه های خیلی سختی هم به بدیمینتون بازان ما خورد ، با این وجود باز هم اختلاف امتیازات آنقدر زیاد بود که با هر قرعه دیگری نتیجه جز باخت نبود! آقای مهران شهبازی در انفرادی مردان دور اول استراحت داشت و دور دوم خورد به آنتونی سینسوکا از کشور میزبان که دیگر خودتان می دانید یعنی چه؟ شهبازی 0-2 و با اختلاف امتیاز 25 در مجموع دو ست مغلوب شد و حذف گردید . سینسوکا دور بعد 2-0 و با اختلاف امتیاز مجموع 6 نماینده ژاپن را شکست داد و در یک چهارم نهایی هم 2-0 و با اختلاف امتیاز مجموع 12 نماینده چین را برد . وی در نیمه نهایی 1-2 به نماینده چین تایپه باخت و برنز گرفت . خانم ثریا آقایی هم در انفرادی بانوان دور اول به مصاف ساینا نهوال از هند (دارنده مدال برنز المپیک 2012 لندن) رفت و 0-2 با اختلاف امتیاز 26 در مجموع دو ست شکست خورد و حذف شد . جالب اینکه خانم آقایی در بازی های آسیایی 2014 اینچئون هم به همین خانم سانیا نهوال باخته بود!!! خانم نهوال دور دوم 2-0 و با اختلاف امتیاز مجموع 22 نماینده اندونزی را شکست داد و در یک چهارم نهایی هم 2-0 و با اختلاف امتیاز مجموع 8 نماینده تایلند را مغلوب کرد . او در نیمه نهایی 0-2 به ورزشکار چین تایپه باخت و برنز گرفت .


سه گانه :

تنها نماینده ایران در رشته سه گانه آقای بهزاد نوبری پور بود که بین 34 شرکت کننده ماده انفرادی مردان در رده چهاردهم ایستاد! البته با توجه به نتایج بسیار ضعیف نمایندگان سه گانه ایران در رقابت های بین المللی یکی-دو سال اخیر ، کسب همین رتبه چهاردهم هم حائز اهمیت است! سه گانه یک رشته نوپا و جدید در ایران محسوب می شود و شاید با سرمایه گذاری مناسب در آینده ایران حرف هایی برای گفتن در این رشته داشته باشد ، اما اگر هدف حضور در سه گانه بازی های آسیایی 2018 فقط کسب تجربه بوده ای کاش یک ورزشکار جوانتر برای اعزام انتخاب می شد زیرا خیلی بعید است آقای نوبری پور 28 ساله چهار سال دیگر هم بتواند به عنوان نماینده ایران در رشته بسیار سنگین و استقامتی سه گانه حاضر باشد!!!


تنیس :

به جرات می توان گفت سنگین ترین شکست و ناکامی را تنیسورهای ما در بازی های آسیایی تجربه کردند . تیمی که از همان لحظه اعلام اعزام به بازی های آسیایی با مخالفت تمامی کارشناسان مواجه شد بخصوص که با ترکیبی کامل هم در هر دو بخش مردان و بانوان اعزام گردید! و بدون کسب حتی یک پیروزی واقعی مشخص گردید که تمامی انتقادات و مخالفت ها موجه بوده است! در انفرادی مردان آقایان شاهین خالدان و امیر حسین بابی را داشتیم که هر دو در مرحله اول به نمایندگان قرقیزستان خوردند و با توجه به غیبت هر دو حریف به مرحله دوم صعود کردند . خالدان در این مرحله 0-2 به یو واتاناکی از ژاپن باخت و حذف شد . واتاناکی دور بعد به ورزشکار قزاق باخت و قزاق هم در یک چهارم نهایی به نماینده ازبکستان باخت و این ازبکی قهرمان شد! بابی هم در دور دوم 0-2 به جیسون جانگ از چین تایپه باخت و حذف شد . جانگ دور سوم نماینده تایلند را برد اما در یک چهارم نهایی به نماینده کره جنوبی باخت و این کره ایی در نیمه نهایی به نماینده چین باخت و برنز گرفت!

در دو نفره مردان تیم ایران متشکل از محمد کارگران عروجی و شاهین خالدان بعد از استراحت در دور اول ، دور دوم با نتیجه 0-2 به تیمی از هنگ کنگ باخت و حذف شد . این تیم هنگ کنگی هم دور سوم به تیمی از ژاپن باخت . تیم ژاپنی در یک چهارم نهایی تیمی از کره جنوبی را شکست داد اما در نیمه نهایی به تیمی از قزاقستان باخت و برنز گرفت .

در انفرادی بانوان هم خانم ها غزل پاکباخته و صدف صادقی وزیری را داشتیم که خانم پاکباخته بعد از استراحت در دور اول دور دوم 0-2 به خانم فاطمه النبهانی از عمان باخت و حذف شد . خانم النبهانی دور بعد به نماینده چین باخت و این چینی با شکست حریفانی از کره جنوبی و هند به فینال رسید و در دیدار نهایی با قبول شکست از ورزشکار هموطنش نقره گرفت . خانم صادقی وزیری اما همان دور اول به جئونگ سو-نام از کره جنوبی باخت و حذف شد . خانم سو-نام هم دور بعد به وانگ کوانگ از چین باخت و وانگ کوانگ همان خانمی است که طلا گرفت!

در دو نفره بانوان هم خانم ها پاکباخته و صادقی وزیری دور اول 0-2 به تیمی از ویتنام باختند و حذف شد . این تیم ویتنامی هم دور بعد به تیمی از کره جنوبی باخت و تیم کره ایی دور سوم به تیمی از ژاپن باخت و تیم ژاپنی نیمه نهایی به تیمی از چین باخت و برنز گرفت!

پس کارنامه تنیس ایران در بازی های آسیایی شد 6 شکست واقعی و 2 پیروزی الکی!!! آن هم در شرایطی که هیچکدام از رقبای مستقیم تنیسورهای ما موفق به کسب مدال نشدند!


قایقرانی بادبانی :

بنده که هرچه در اینترنت جستجو کردم نفهمیدم چرا آقای احمد احمدی به بازی های آسیایی اعزام نشده؟! آخرین اخباری که از وی در رسانه های فضای مجازی وجود دارد مربوط به چند ماه قبل است که از انگیزه او برای حضور در المپیک 2020 توکیو نوشته اند!!! به هر صورت حتی اگر آقای احمدی هم به بازی های آسیایی اعزام می شد باز امید اندکی وجود داشت که در رشته قایقرانی بادبانی مدال بگیریم! دو نماینده ایران در این رشته آقایان مسعود جانی نسب (در ماده لیزر استاندارد مردان) و نیما رهبری واحد (در ماده لیزر 4.7 آزاد) بودند که در مواد خود به ترتیب بین 16 و 23 شرکت کننده چهاردهم و هجدهم شدند . با توجه به هزینه بالای شرکت در رشته قایقرانی بادبانی و قطعی بودن عدم نتیجه گیری در این ماده ، مشخص نیست چرا فدراسیون قایقرانی اصرار به اعزام این دو نفر داشته در حالی که قایقرانان پر امید ما در رویینگ و کانویینگ بعد از ناکامی در کسب مدال طلا تقصر را گردن کمبود بودجه و امکانات انداخته اند؟!!!


شنا :

شناگران ما در مقایسه با رکوردهای شخصی شان عملکرد بدی نداشتند و حتی در 2-3 مورد رکوردهای ملی ایران را شکستند ، اما ناامیدی از کلیت این حضور ناشی می شود . در حالی که شنا یکی از رشته های توصیه شده در اسلام است و از نظر حرفه ایی هم جزو رشته های مهم و پر مدال در بازی های آسیایی و المپیک محسوب می شود ، ما بدون داشتن امکانات حرفه ایی مناسب ، بدون داشتن برنامه های جامع و کافی استعدادیابی و تمرین و آموزش ، و حتی بدون حضور مستمر در رقابت های معتبر آسیایی و جهانی ، نباید از شناگرانمان انتظار نتیجه گیری در بازی های آسیایی را داشتیم . بی پرده بگویم که شنای ایران در سطح آسیا جزو ضعیف ترین کشورهاست! بطور مثال عرض می کنم حتی بدون حضور شناگران ژاپنی و چینی هم که بیشترین مدال ها را به خود اختصاص می دهند ، ما باز هم هیچ شانسی برای کسب مدال در بازی های آسیایی امسال نداشتیم چون هیچ یک از شناگران ما حتی با وجود رکورد شکنی هم نتوانستند فینالیست شوند!!!


پاراگلایدینگ :

در این رشته اولین بار بود که تیم ملی پاراگلایدینگ در ایران تشکیل می شد و در سطح ملی هیچ سابقه قبلی وجود نداشت ، با این وجود نتایج نسبتاً قابل توجه حضور انفرادی پاراگلایدر سواران ایرانی در رقابت های بین المللی ، باعث شد تا مسئولان کمیته ملی المپیک برای اعزام این رشته پرخرج و هزینه هم بدون کار کارشناسی دقیق و در شرایظی که فدراسیون های پر امیدتر از کمبود بودجه شاکی بودند ، مجاب گردد و حاصل کار یک شکست تمام عیار بود! در ماده دقت فرود انفرادی مردان آقایان حسین عباس قلی زاده و علیرضا امیدی بین 33 شرکت کننده به ترتیب چهاردهم و بیستم شدند! و در بخش تیمی همین ماده هم تیم ایران بین پانزده کشور ، دهم شد در حالی که با تیم نهم یعنی ژاپن 3046 امتیاز اختلاف داشت (اختلافی که در هیچ یک از رده های دیگر این جدول بین کشورها دیده نمی شود)


سوارکاری :

بارها و بارها در مطالب قبلی گفتم که سوارکاری رشته ایی بسیار پر هزینه است و اعزام آن به بازی های آسیایی بدون امید به کسب مدال عملی کاملاً غیر منطقی می باشد! این درست که سوارکاری هم در کنار شنا و شمشیربازی رشته ورزشی توصیه شده توسط اسلام می باشد ، اما کجای اسلام گفته شده وقتی عرض و طول کشور با مشکلات اقتصادی مواجه است و بسیاری از رشته های ورزشی از کمبود بودجه نالان هستند ، تیمی کامل شامل اسب ها و سوارکاران و مربیان و مهتران و دامپزشکان و ... را به مسابقاتی معتبر مثل بازی های آسیایی بفرستید آن هم بدون اینکه در سال های پیش از این دوره هیچ ترقی و پیشرفتی در این رشته مشاهده شده باشد؟! تنها نتیجه قابل قبول و قابل دفاع را در مجموع تیم سوارکاری ایران ، خانم سهیلا سهی با رتبه ششم در ماده درساژ کسب کرد! سوارکاری که فدراسیون با مانور فراوان روی جنسیت وی می گفت او اولین بانوی سوارکاری است که از غرب آسیا در این رشته از بازی های آسیایی حضور می یابد! حالا اینکه این حرف تا چه اندازه صحیح است را نمی دانم! اما بقیه نتایج ناامید کننده بود! در ماده رقابت سه روزه آقای طوفان ترابی بعد از اینکه در رقابت درساژ روز نخست نوزدهم شد در رقابت کراس کانتری روز دوم به علت خطای اسبش حذف شد! در ماده پرش هم داود پور رضایی با کسب رتبه بیستم بهترین نفر تیم ایران بود! فرهنگ صادقی چهل و ششم شد ، مسعود مکاری نژاد پنجاه و دوم ، و آریانا روانبخش در رده پنجاه و نهم ایستاد . در مجموع تیمی هم ایران در شرایطی در رده یازدهم قرار گرفت که اگر تیم های تایلند و فیلیپین بخاطر خطای تیمی از جدول حذف نمی شدند ، رتبه واقعی ایران سیزدهمی بود!!!


فوتبال :

آن زمانی که تازه نوشتن اخبار در این تایپیک را آغاز کرده بودم ، نه کمیته ملی المپیک و نه فدراسیون فوتبال تمایلی به اعزام تیم فوتبال امید به بازی های آسیایی نداشتند! اما رسانه های ورزشی مختلف چپ و راست آنقدر فشار آوردند تا بالاخره قرار شد این تیم هم تشکیل و راهی اندونزی شود! منتها با تصمیمی کاملاً عاقلانه قرار شد تیم فقط با بازیکنان زیر 21 سال بسته شود تا با همین ترکیب به انتخابی المپیک 2020 هم راهی گردد! تصمیمی که با استقبال بیشتر رسانه ها هم مواجه شد ، اما وقتی این تیم پا به میدان عمل گذاشت ، چه در زمین مسابقه و چه خارج از آن فقط مایه آبروریزی شد! هنوز مسابقات شروع نشده رسانه ها از برخی حرکات نامتعارف یکی-دو نفر از بازیکنان نوشتند ، با این وجود مسابقه اول به خیر گذشت و ایران با عربستان به تساوی بدون گل رسید . در مسابقه دوم هم کره شمالی را با سه گل شکست دادیم . اما دردسر چند ساعت بعد شروع شد که خبر رسید کره جنوبی به مالزی باخته و بنابراین هر تیمی که در این گروه اول شود باید در یک هشتم نهایی با کره جنوبی مسابقه دهد . اینجا بود که ایران متاسفانه با عربستان وارد یک بازی کثیف شد و تیم ما 0-2 به میانمار باخت تا اول نشود اما عربستان 0-3 به کره شمالی باخت تا ایران اول شود!!! تیم ایران در شرایطی وارد این بازی شد که عربستان خودش کثیف ترین و ناجوانمردانه ترین فوتبال آسیا و حتی جهان را دارد و مشخص بود که در این زمینه ایران حریف عربستان نیست! تیم ایران حتی اگر 0-3 هم به میانمار می باخت باز هم به خاطر تعداد کارت زرد کمتر اول می شد! و اگر 0-4 می باخت به عنوان تیم آخر گروه از گردونه مسابقات حذف می گردید! به هر حال تیم ما علیرقم میلش با کره جنوبی مصادف گردید آن هم در شرایطی که اوضاع داخلی اردو مرتباً بدتر می شد و در نهایت منجر به اخراج یکی از بازیکنان از تیم درست در شب مسابقه با کره جنوبی گردید و در این شرایط تیم ایران با دو گل به کره جنوبی باخت و حذف شد و تنها دلخوشی مان این ماند که کره جنوبی قهرمان شد و عربستان و کره شمالی هم در نهایت نتوانستند به جمع 4 تیم برتر راه پیدا کنند! و جالب این است همان رسانه هایی که مسئولان را مجبور به اعزام تیم فوتبال کردند حالا می گویند با این شرایط چرا به بازی های آسیایی تیم فرستادیم؟!


پنچاک سیلات :

دوباره رسیدیم به رشته جنجالی پنچاک سیلات . وقتی مسئولان ورزش کشور شرایط یک طرفه مسابقات پنچاک سیلات را دیدند و صدای اعتراض شان بلند شد برخی ها حتی در داخل گفتند اگر قصد اعتراض داشتید چرا اصلاً برای شرکت در پنچاک سیلات تیم فرستادید؟! خب ، واقعیت این است که ایران در مسابقات قهرمانی آسیای پنچاک سیلات مدال آوری داشت و حتی در خود اندونزی هم موفق شده بود عنوان کسب کند! و با توجه به اهمیت رشته های رزمی در ایران ، کاملاً قابل پذیرش بود که کمیته ملی المپیک با اعزام در این رشته موافقت نماید . ما در اینجا باید بجای اعتراض به رفتار اندونزی در این رشته به کارنامه تیم خودمان بپردازیم ؛ تیمی که با 6 ورزشکار مرد و 3 ورزشکار خانم حاصل تلاشش 3 برد و 9 باخت بود و یک مدال برنز که آن هم در شرایطی بدست آمد که خانم تهمینه کربلایی بدون مسابقه به نیمه نهایی راه یافته بود!

با توجه به کم بودن تعداد شرکت کنندگان در رقابت های پنچاک سیلات ، از 9 ورزشکار ما ، پنج نفر در یک هشتم نهایی با قرعه استراحت مواجه شدند . 4 نفر دیگر سه برد و یک باخت کسب کردند! به این ترتیب ما در یک چهارم نهایی اوزان مختلف پنچاک سیلات 8 نماینده داشتیم! اما تنها کسی که این مرحله را پشت سر گذاشت خانم کربلایی بود آن هم چون حریف قرقیزی اش در رقابت شرکت نکرد! در 60 کیلوگرم مردان حمید حواسی به نگویان تای لین از ویتنام باخت که انصافاً حریف قدرتمندی بود و در فینال هم با ناداوری به ورزشکار میزبان باخت و نقره گرفت! محمد رحیمی در 60 کیلوگرم به عبدالمالک سلیم اف از ازبکستان باخت ، سلیم اف هم در نیمه نهایی به ورزشکار میزبان باخت و برنز گرفت تا تنها مدال ازبک ها در پنچاک سیلات به نامش ثبت شود! در 70 کیلوگرم اکبر کیانیان به موحاد الجوفری از مالزی باخت و حذف شد . الجوفری در نیمه نهایی بخاطر حاضر نشدن حریف قرقیزی اش برنده اعلام و در فینال به ورزشکار میزبان باخت و نقره گرفت . محسن رنجدوست در 75 کیلوگرم به امری روسدانا از کشور میزبان باخت . روسدانا از معدود ورزشکاران میزبان در پنچاک سیلات بود که با باخت در نیمه نهایی فینالیست نشد و برنز گرفت! در 90 کیلوگرم بابک هاشم زاده به شیخ فردوس علاالدین از سنگاپور باخت و حذف شد ، علاالدین در نیمه نهایی ورزشکار مالزی را برد و در فینال با شکست به حریف اندونزیایی نقره گرفت . در 95 کیلوگرم هم محمد مرتضی ایی به موهاد خازل یعقوب از مالزی باخت ، یعقوب در نیمه نهایی ورزشکار تایلندی را برد و در فینال با شکست برابر حریف ویتنامی نقره گرفت . در 55 کیلوگرم بانوان هم زهرا فروغی نسب به نورل شفیق سایفول از سنگاپور باخت و این حریف سنگاپوری در نیمه نهایی به ورزشکار ویتنام باخت و نقره گرفت . در 60 کیلوگرم نازنین میر محمد تبار تنها نفر تیم ایران بود که در یک هشتم نهایی به حریفی از مالزی باخت و حذف شد و این بانوی مالزیایی هم در یک چهارم نهایی به ورزشکار میزبان که قهرمان شد باخت و حذف گردید . خانم تهمینه کربلایی هم که در 65 کیلوگرم بانوان به علت غیبت ورزشکار قرقیزستانی (معلوم نیست چرا ورزشکاران قرقیزی در رشته های مختلف این همه غیبت داشته اند؟!) به نیمه نهایی رسیده بود به نگوین تی کام نی از ویتنام باخت و برنز گرفت و این حریف ویتنامی هم به مدال نقره رسید .


جوجیتسو :

اما اگر شکست در پنچاک سیلات را گردن شرایط یک طرفه به نفع میزبان بیاندازیم و البته اینکه خودمان هم خیلی اسم و رسمی در این رشته نداشتیم ، جوجیتسو شرایط متفاوتی دارد! در این رشته تیم ایران جزو قدرت های برتر آسیا و جهان است و برخلاف ادعای یکی از ملی پوشان که گفته بود ما در سبک خاک (نی وازا) ضعیف هستیم و برای همین نتوانستیم مدال بگیریم ، جوجیتسو ایران در همه سبک ها از جمله همین نی وازا سابقه کسب مدال و قهرمانی در آسیا و جهان را دارد . همین پارسال تیم جوجیتسو ایران در رقابت های قهرمانی آسیا که با چهار سبک مختلف در ویتنام برگزار شد 20 مدال گرفت که 4 تایش در سبک نی وازا بود . تازه می گویند داوری ها هم به نفع اماراتی ها بوده ، از 8 ورزشکار ما فقط یکی به حریف اماراتی خورد و باخت و خود اماراتی ها هم در فینال هایشان 4 طلا را از دست دادند و فقط 2 طلا گرفتند! تازه یک عده هم گفتند اماراتی ها از ورزشکاران اروپایی استفاده کرده اند در حالی که تصاویر موجود از آنها در سایت رسمی بازی ها نشان می دهد که بیشترشان چهره هایی عربی و غیر اروپایی دارند! خلاصه شکست کامل تیم جوجیتسو را از هر زاویه که نگاه کنیم غیر قابل توجیه و ناامید کننده است!

در 56 کیلوگرم مردان مهران ستاری دور اول به ورزشکاری از تایلند باخت و حذف شد و این تایلندی دور دوم به ورزشکار ازبکستانی باخت ، ازبکستانی هم با باخت به ورزشکارانی از امارات و قزاقستان پنجم شد . در 62 کیلوگرم احمد رضا عیدی دور اول حریفی از اندونزی را شکست داد اما دور دوم به ورزشکاری از ترکمنستان باخت و حذف شد . ترکمنستانی هم به حریفان اماراتی و اردنی باخت و پنجم شد . امیر حسین خادمیان در 69 کیلوگرم به ورزشکاری از قرقیزستان باخت و حذف شد که البته این قرقیزی با شکست همه حریفان به مدال طلا دست یافت! در 77 کیلوگرم هم محمد منصوری به حریف قزاقستانی باخت که باز این حریف قزاقستانی هم طلا گرفت! در 85 کیلوگرم حبیب رنجبر بعد از غلبه بر حریفی از مغولستان دور دوم به ورزشکاری از اردن باخت ، و اتفاقاً این اردنی هم طلا گرفت!!! مسعود جلیل وند در 94 کیلوگرم دور اول حریفی از مغولستان را شکست داد اما دور دوم به ورزشکاری از اردن باخت و این اردنی با شکست برابر حریف اماراتی در فینال به مدال نقره رسید . در 49 کیلوگرم بانوان ناهید پیرهادی دور اول استراحت داشت و دور دوم با غلبه بر ورزشکاری از ویتنام به یک چهارم نهایی راه یافت اما در این مرحله به ورزشکاری از کامبوج باخت و با توجه به فینالیست شدن این کامبوجی که در نهایت قهرمان هم شد به شانس مجدد رفت اما در این مرحله به ورزشکار اماراتی باخت و حذف شد . اماراتی هم با راهیابی به فینال به مدال نقره رسید! و در 62 کیلوگرم بانوان نسیم محمدی به ورزشکاری از تایلند باخت و حذف شد و این تایلندی هم دور دوم به ورزشکاری از کره جنوبی باخت و حذف شد و کره ایی طلا گرفت . شاید در نهایت بگویید قرعه های سختی داشتیم اما نکته اینجاست که خیلی از این حریفانی که رزمی کاران ما به آنها باختند یا گمنام و جوان و کم تجربه بودند یا در مسابقات قبلی بارها به ورزشکاران ما باخته بودند ، حتی آنهایی که قهرمان شدند و طلا گرفتند!


سامبو :

با توجه به شباهت هایی که سامبو به کشتی دارد ، اگر سرمایه گذاری و تبلیغ بیشتری روی این رشته در ایران صورت گیرد ، مطمئناً در آینده نزدیک حرف های زیادی برای گفتن خواهیم داشت . اما در اندونزی با اینکه انتظار مدال زیادی وجود نداشت ، سامبو کاران ما بسیار ضعیف ظاهر شدند و بیشترشان به کسانی باختند که می شد شکستشان داد! در 52 کیلوگرم مردان سهیل جمال آبادی به ورزشکارانی از تاجیکستان و ازبکستان باخت و حذف شد و هیچکدامشان هم مدال نگرفتند! در 90 کیلوگرم ایرج امیرخانی دور اول ورزشکار اندونزی را برد اما دور دوم به ورزشکار ازبکستانی باخت و این ازبکی قهرمان شد . در 48 کیلوگرم بانوان خانم الهام بهرامی به ورزشکارانی از ازبکستان و ترکمنستان باخت که هیچکدام مدال نگرفتند . در 68 کیلوگرم هم خانم اکرم خانی به ورزشکاری از قرقیزستان باخت و حذف شد که این قرقیزی هم در کسب مدال ناکام ماند .


دوچرخه سواری :

در بین همه رشته های گفته شده تا اینجا ، توقع از دوچرخه سواری بیشتر بود! رشته ایی که در دوره های اخیر بازی های آسیایی همیشه مدال گرفته بودیم ، این بار دست خالی ماند! در دوچرخه سواری کوهستان در هر دو بخش مردان و بانوان نمایندگان کشورمان امید زیادی به کسب مدال داشتند اما با نقص فنی دوچرخه هایشان از کسب مدال بازماندند!!! اتفاقی واقعاً عجیب! در بخش جاده هم نمایندگان کشورمان عناوین خوبی کسب نکردند ، مسئولان تیم بخشی از تقصیر را گردن مصدومیت ها انداختند و بخشی دیگر را گردن تعطیل شدن چند تیم باشگاهی معروف کشور که باعث شده رکابزنان ما در بخش جاده در مسابقات بین المللی کمتری نسبت به سابق حضور یابند و کسب آمادگی نمایند . در بخش پیست هم اوضاع رو به راه نبود و دوچرخه سواران ما عملکرد همیشگی را نداشتند و کم کاری را انداختند گردن نداشتن پیست تمرینی استاندارد در داخل کشور! بهترین رتبه ایران در مواد پیست را محمد گنج زاده در کایرین کسب کرد با رتبه چهارمی ، او امید زیادی به کسب مدال داشت اما در مرحله آخر که رقابت دور امتیازی بود به جای اینکه سعی کند در طول مسابقه امتیاز جمع کند توانش را گذاشت روی کسب بالاترین امتیاز آخر مسابقه و در نتیجه از رقبا که در طول مسابقه امتیازات کمتر را جمع کرده بودند عقب افتاد و به مدال نرسید! حتی در ماده مدیسون هم که تیم ایران امید زیادی به کسب مدال داشت و از اضافه شدن دقیقه 90یی این ماده به جدول مسابقات بسیار خوشحال بودیم! ، عنوانی بهتر از هشتمی بدست نیامد! دوچرخه سواری ایران در استعداد و نیروی انسانی اگر نگوییم بهترین ، یکی از بهترین های آسیاست ، اما وقتی امکانات تمرین و مسابقه استاندارد نداشته باشند و استرس خراب شدن دوچرخه در طول مسیر ذهنشان را منحرف می کند ، باید هم از رقبا عقب بیافتند و یکی از بدترین کارنامه های تاریخ حضور دوچرخه سواری ایران در بازی های آسیایی را رقم بزنند . اگر بودجه ایی که صرف اعزام سوارکاری به بازی های آسیایی شده بود را به دوچرخه سواری داده بودند ما الان حداقل 5 مدال در این رشته داشتیم!

***

ادامه دارد ...
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3297
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4688 بار
سپاس‌های دریافتی: 6976 بار

Re: همراه با بازی های آسیایی 2018 جاکارتا

پست توسط bamn »

تحلیل نتایج بازی های آسیایی 2018 اندونزی

ادامه بخش سومکمتر از حد انتظار ها :

تیر و کمان

ورزشکاران رشته تیر و کمان در شرایطی راهی مسابقات بازی های آسیایی شدند که در بخش کامپوند در اوج آمادگی قرار داشتند . آنها یک ماه قبل از بازی های آسیایی در رقابت های کاپ آسیا که با حضور همه مدعیان برگزار شد در هر سه بخش تیمی کامپوند مدال نقره گرفتند . با این وجود شاید بتوان مهمترین علت عدم نتیجه گیری مقبول را در حذف مواد انفرادی کامپوند از بازی های آسیایی امسال دانست . با اینکه ماده میکس کامپوند به جدول مسابقات اضافه شده بود ، اما حذف مواد انفرادی بخصوص در بخش آقایان که اسماعیل عبادی در اینچئون طلا گرفته بود ، استرس روحی زیادی را به تیم ایران وارد کرد . از سوی دیگر مسئله خانم زهرا نعمتی را هم داشتیم که باعث افزایش فشار و استرس شد تا جایی که مسئولان تیم مجبور شدند برای کاهش فشارها یک نمایش ساختگی از خواستگاری و ازدواج دو نفر از اعضا تیم ملی به راه بیاندازند که البته وقتی بعداً معلوم شد این مسئله ساختگی بوده و این دو نفر یک سال است زن و شوهر می باشند ، بیشتر آبروی تیم رفت!!! حالا اینکه در عصر دهکده ارتباطات و پنهان نبودن کمترین اطلاعات شخصی افراد ، کدام نابغه ایی نقشه این نمایش را کشیده واقعاً سئوال مهمی است!

تیم ما در ریکرو که مشخص بود شانسی برای کسب مدال ندارد . در انفرادی مردان صادق اشرفی و امین پیرعلی در دور اول حذفی برابر نمایندگانی از قطر و عربستان شکست خوردند و حذف شدند . این دو رقیب هم در مرحله دوم به نمایندگانی از مالزی و قزاقستان باختند که این دو نفر در یک چهارم نهایی به هم خوردند و نماینده قزاقستان پیروز میدان بود اما وی در نهایت چهارم شد!  در انفرادی بانوان تنها نماینده ایران خانم زهرا نعمتی (قهرمان دو دوره رقابت های پارالمپیک) نمایندگانی از پاکستان و قزاقستان را شکست داد و به یک هشتم نهایی راه یافت اما در این مرحله به علت اشتباه همراهان ، وی از حضور به موقع در صحنه رقابت برابر نماینده میزبان باز ماند و حذف شد . ورزشکار اندونزی که انصافاً حریف قدری بود و خانم نعمتی شانس کمی برای پیروزی برابر وی داشت به مدال نقره رسید . در ریکرو تیمی مردان ابتدا در یک بازی عالی تیم قدرتمند مالزی را شکست دادند اما در یک چهارم نهایی به چین باختند و حذف شدند . تیم چین هم در نیمه نهایی به کره جنوبی باخت و در دیدار رده بندی با غلبه بر مغولستان برنز گرفت . در بخش میکس ریکرو هم تیم ایران در همان مسابقه نخست به ژاپن باخت و حذف شد که این تیم (ژاپن) قهرمان گردید!

در کامپوند تیمی مردان ، تیم ایران در دور نخست بوتان را شکست داد اما در یک چهارم نهایی به تیم مالزی که بارها توسط ایران مغلوب شده بود باختند و حذف شدند . در کامپوند تیمی بانوان تیم ایران با غلبه بر مغولستان و قزاقستان به نیمه نهایی راه یافت اما در این مرحله مغلوب تیم قدرتمند کره جنوبی شد و در دیدار رده بندی هم با شکست برابر چین تایپه دستش از مدال کوتاه ماند . اما در میکس کامپوند تیم ایران با غلبه بر ژاپن و هند به نیمه نهایی رسید ، در این مرحله مغلوب چین تایپه شد و در دیدار رده بندی با شکست سنگاپور به مدال برنز رسید و تنها مدال این دوره تیر و کمان ایران را دشت کرد .

هرچند تبدیل یک طلا به یک برنز ، پسرفت محسوب می شود ، اما با توجه به حذف مواد انفرادی کامپوند ، این نتیجه را چندان بد نمی دانم . بیشتر حواشی پیش آمده در خارج از مسابقه بود که باعث افزایش انتقادات به این نتیجه شد .


والیبال ساحلی

حق والیبال ساحلی ایران کسب مدال بود . رشته ایی که در چند سال اخیر پیشرفت خوبی داشته و حتی پارسال قهرمان آسیا شده بودند ، در یک چهارم نهایی بازی های آسیایی با بی دقتی و استرس بی مورد به حریفان چینی و قطری باختند و حذف شدند و گرنه هر دو تیم الف و ب ایران تجربه و توان شکست رقبا و راهیابی به نیمه نهایی را داشتند . امیدوارم این ناکامی باعث توقف پیشرفت والیبال ساحلی ایران همانند آنچه در گذشته اتفاق افتاد ، نشود و والیبال ساحلی بتواند در بازی های آسیایی 2022 کسب مدال نماید .


بوکس

بزرگترین مشکل ما و بیشتر کشورهای دیگر با بوکس ، مسئله داوری است! مسئله ایی که بعد از المپیک 2016 ریودوژانیرو تبدیل به یک رسوایی شد و تقریباً تمامی داورانی که در المپیک قضاوت کرده بودند تعلیق شدند . تازه کمیته بین المللی المپیک تهدید کرده که در صورت عدم اصلاح شیوه داوری ، بوکس را از جدول مسابقات المپیک 2020 توکیو حذف می کند و همین تهدیدات بود که باعث شد با پیشنهاد اندونزی برای حذف اوزان سنگین بوکس از جدول بازی های آسیایی موافقت شود! البته شیوه داوری نسبت به المپیک ریو اندکی تغییر یافته است! در آن زمان داوری به این شکل بود که پنج داور کنار رینگ بوکس همزمان با رد و بدل شدن ضربه های صحیح ، دکمه امتیاز دهی را فشار می دادند و اگر همه داوران این کار را می کردند امتیاز برای بوکسور محاسبه می شد اما فقط کافی بود یکی از داورها بخواهد در نتیجه دست ببرد و برای چند امتیاز دکمه را فشار ندهد تا ورزشکار مورد نظرش برنده شود ، و تازه این جدای از اختیارات داور وسط است که دیدبم در المپیک 2012 لندن چه بلایی سر علی مظاهری آورد! اما در اندونزی سیستم امتیاز دهی داوران مجزا شده و هر داور نمرات خود را به دو بوکسور حاضر در رینگ بطور جداگانه ثبت می کرد و در پایان رقابت هر بوکسوری که امتیاز بیشتری داشت از آن داور یک امتیاز می گرفت! اما با اینکه پس از پایان مسابقه ریز نمرات داوران توسط سایت رسمی منتشر می شد ، این شیوه جدید همچنان دو ایراد اساسی دارد! اولاً در رقابت های نزدیک باز هم یک داور می تواند با اعمال سلیقه به نفع یکی از حریفان ، نتیجه را تغییر دهد ، و دوماً در طول سه راند مسابقه هیچ یک از دو بوکسور نمی دانند چه امتیازی گرفته اند و تا آخر مسابقه از نتیجه خبر ندارند در نتیجه سوتفاهمات با داوران بیشتر می شود . اگر مثلاً مثل رقابت ووشو ساندا که در پایان هر راند اعلام می شد کدام ورزشکار برنده راند بوده ، در بوکس هم ورزشکاران از نتیجه بین راندها خبردار می شدند هم با توجه به جلو یا عقب بودن خود تاکتیک مبارزه را تعیین می کردند و هم کمتر نسبت به داوری ها اعتراض می نمودند .

به هر صورت بارها گفته بودم که بوکس ایران فقط در اوزان سنگین وزن شانس مدال دارد و با حذف این اوزان نمی توان روی کسب مدال های سبک وزن حساب نمود . با این وجود کادر فنی تیم ملی بوکس با فرستادن بوکسورهای سبک وزن به رقابت های مختلف و معتبر ، در نهایت سه نفر را که در این مسابقات نتایج خوبی گرفته و صاحب مدال شده بودند ، برای شرکت در بازی های آسیایی انتخاب نمودند . در 49 کیلوگرم امید احمدی صفا ابتدا ورزشکار ترکمنستانی را شکست داد ، اما در مسابقه دوم در دیداری بسیار نزدیک که شاید احمدی صفا می توانست برنده اش باشد مغلوب حریف کره شمالی شد و حذف گردید . این حریف هم در یک چهارم نهایی به ورزشکار هندی باخت و حذف شد . در 69 کیلوگرم سجاد کاظم زاده با غلبه بر حریفانی از فیلیپین و ژاپن به یک چهارم نهایی راه یافت اما در اینجا مغلوب ورزشکار تایلندی شد و حذف گردید . کاظم زاده هم نسبت به داوری معترض بود اما واقعیت این است که حریف تایلندی عملکرد بهتری داشت و کاظم زاده با گارد اشتباهش مغلوب حریف شد . این تایلندی در نیمه نهایی به ازبکستان باخت و برنز گرفت . و در 75 کیلوگرم شاهین موسوی دور اول استراحت داشت و دور دوم نماینده سوریه را شکست داد اما در یک چهارم نهایی حریف رقیب بسیار قدرتمند ازبک نشد و حذف گردید . این ازبکی همانطور که قابل پیشبینی بود به مدال طلا دست یافت .


شیرجه

تیم دو نفره شیرجه مردان ایران در سه ماده از پنج ماده مسابقات ثبت نام کرده بود اما به علت مصدومیت جزیی آقای شهنام نظر پور ، در ماده اول یعنی شیرجه هماهنگ از تخته سه متر شرکت نکردند ، بعد از آن در ماده شیرجه دو نفره از تخته 10 متر تیم ایران ششم شد و در ماده انفرادی تخته یک متر آقای مجتبی ولی پور که دور مقدماتی نهم شده بود در فینال هشتم شد . از دو سال قبل که شیرجه روهای ایران در رقابت های کاپ آسیا (نه قهرمانی آسیا که رسانه ها مرتباً تکرار می کردند) موفق به کسب مدال شدند ، امیدها برای درخشش در بازی های آسیایی و کسب نتیجه ایی قابل قبول بیشتر شده بود . اما وقتی کمیته ملی المپیک با اعزام تیم چهار نفره شیرجه به بازی های آسیایی مخالفت کرد و فقط 2 سهمیه داد ، استرس و بی انگیزه گی بر تیم مسلط شد و دیگر کسی از احتمال کسب مدال صحبت نکرد . ماده شیرجه دو نفره تخته 10 متر ماده ایی بود که احتمال می رفت شیرجه روهای ما در آن موفقیت داشته باشند اما کسب رتبه ششم آن هم با اختلاف امتیاز زیاد نسبت به تیم های بالاتر (هرچند شاید مصدومیت آقای نظر پور هم در آن تاثیر داشته) نشان داد هنوز تا کسب مدال شیرجه از بازی های آسیایی فاصله بسیار زیادی داریم و با این شرایط ممکن است شیرجه یک بار دیگر برای بازی های آسیایی 2022 وارد لیست سیاه کمیته ملی المپیک شود!


قایقرانی کانویینگ و قایقرانی رویینگ

این دو رشته قایقرانی را با توجه به اینکه تحت پوشش یک فدراسیون هستند و توضیحات نسبتاً مشابهی دارند ، با هم توضیح می دهم . کانویینگ و رویینگ در بازی های آسیایی 2010 گوانگژو مجموعاً 2 طلا ، یک نقره و 2 برنز کسب نمودند . در 2014 اینچئون حاصل تلاش این دو رشته یک طلا ، دو نقره و شش برنز بود . فدراسیون قایقرانی با این توجیه که تعداد مدال های کسب شده تقریباً دو برابر شده است خودش را به عنوان یک فدراسیون موفق معرفی نمود ، اما در همان زمان بنده در وبلاگم نوشتم قایقرانی به جوانگرایی نیاز دارد و اگر با همین ترکیبی که در 2010 و 2014 حضور داشتیم ، به 2018 اندونزی برسیم نتیجه جز شکست نخواهد بود! و دقیقاً همین اتفاق افتاد و بجز چند مورد انگشت شمار (اغلب در بخش بانوان) بیشتر نفرات همان هایی بودند که در گوانگژو و اینچئون هم پارو زدند . در رویینگ بازی های آسیایی اندونزی سه مدال نقره و یک مدال برنز کسب شد که همگی هم در بخش بانوان بود و در بخش مردان هیچ موفقیتی حاصل نشد مثلاً آقای محسن شادی که در دو دوره گذشته بازی های آسیایی دو مدال طلای رویینگ تک نفره را کسب کرده بود ، این دوره پنجم شد! در کانویینگ هم یک نقره در بخش بانوان و دو برنز در بخش آقایان بدست آمد . بعد از اتمام مسابقات و بازگشت ورزشکاران به کشور توجیهات در عدم نتیجه گیری مناسب توسط ورزشکاران جالب توجه بود ؛ اینکه بدلیل کمبود بودجه ، فدراسیون نتوانسته بود قایق به اندونزی بفرستد و قایقرانان مجبور شده بودند با قایق های قرضی و پاروهای قدیمی پوسیده در مسابقات شرکت کنند و از ترس اینکه وسط مسابقه بر اثر فشار بیش از حد قایق و پارو متلاشی نشود مجبور بوده اند با احتیاط مسابقه بدهند! از جمله دلایل اصلی بوده که تعدادی از پاروزنان به آن اشاره نموده اند . حالا اینکه چطور فدراسیون سوارکاری پول داشته که اسب به اندونزی بفرستد اما فدراسیون قایقرانی پول فرستادن قایق به اندونزی را نداشته ، سئوالی است که باید از تخصیص دهندگان بودجه فدراسیون ها پرسیده شود! تازه فدراسیون که پول نداشته قایق به اندونزی بفرستد چطور پول داشته 2 نفر را بدون امید به کسب مدال راهی مسابقات بادبانی کند؟! با همه این حرف ها بنده باز هم معتقدم قایقرانی به جوانگرایی نیاز دارد . میانگین سنی تیم های ملی رویینگ و کانویینگ ایران بالا رفته و بیشتر نفراتی که در پالمبانگ پارو زدند مطمئناً دیگر در هانگژو حاضر نخواهند بود!


سپک تاکرا

شاید بتوان اصلی ترین دلیل ناکامی سپک تاکرا ایران در بازی های آسیایی اندونزی را دست کم گرفتن حریفان دانست! در چند سال اخیر سپک تاکرا ایران چه در بخش آقایان و چه در بخش بانوان رشد فراوانی داشته و در رقابت های جام پادشاهی تایلند (که حکم قهرمانی جهان این رشته را دارد) موفق به کسب جام های قهرمانی و مدال های متنوع شده اند . البته کمیته ملی المپیک با اعزام تیم بانوان سپک تاکرا به بازی های آسیایی موافقت نکرد و فقط تیم مردان به اندونزی رفت با این امید و انگیزه که بتواند مقام هایش در جام پادشاهی تایلند را در بازی های آسیایی هم تکرار نماید . اما در میدان عمل مشخص گردید که سطح مسابقات بازی های آسیایی با جام پادشاهی تایلند بسیار متفاوت است . در ماده رگو تیمی ، تیم ایران در نخستین مسابقه 0-3 به اندونزی میزبان باخت که قابل پیشبینی بود اما در دیدار سرنوشت ساز با هند که بعضی از بازیکنانش بیشتر شبیه تایلندی ها بودند تا هندی ها! تیم ایران 1-2 بازی را واگذار کرد و شانس کسب اولین مدال تاریخ خود از بازی های آسیایی را به حریف داد تا هندی ها با حضور در نیمه نهایی و کسب مدال برنز ، اولین مدال تاریخ خود از سپک تاکرای بازی های آسیایی را دشت نمایند . در ماده چهار نفره تیم ایران ابتدا 2-0 پاکستان را برد اما در بازی دوم برابر تیم قدرتمند ویتنام 0-2 مغلوب شد آن هم در شرایطی که می توانست بازی را به ست سوم بکشاند . در بازی سوم 2-0 نپال را شکست دادیم اما در بازی سرنوشت ساز چهارم 0-2 به سنگاپور باختیم تا در این ماده هم شانس حضور در نیمه نهایی و کسب مدال از دست برود . سپک تاکرای ایران با این تجربه و تداوم سیر صعودی در سال های آتی مطمئناً در هانگژو موفق به کسب مدال خواهد شد .


تیراندازی

هیچ رشته ورزشی در ایران به اندازی تیراندازی بخاطر تحریم های ظالمانه غرب تحت فشار نیست زیرا مهماتی که تیراندازان برای تمرین و مسابقه احتیاج دارند جزو کالاهای تحریمی است و با اینکه صنایع دفاع اقداماتی در جهت تولید این مهمات داشته ، همچنان در بیشتر مواقع تیراندازان مجبورند به اردوهای خارج کشور بروند تا فقط بتوانند با مهمات و اسلحه قرضی تیم های کشورهای دیگر تمرین کنند! یکی دیگر از مشکلاتی که برای تیراندازی در اندونزی پیش آمد کاهش مواد از 44 به 20 ماده و تغییر استانداردهای مواد بود که باعث فشرده تر و سنگین تر شدن رقابت بین کشورهای مدعی کسب مدال گردید .

با همه این حرف ها بی دقتی ورزشکاران خودمان هم در عدم نتیجه گیری مناسب تاثیر گذار بود و باعث شد تیم ایران به کسب تنها یک مدال برنز در تفنگ 50 متر سه وضعیت بانوان توسط خانم مه لقا جام بزرگ اکتفا نماید . در تفنگ بادی 10 متر خانم گلنوش سبقت الهی در شرایطی در رده چهارم ایستاد که در اواسط مسابقه عملکرد خیلی خوبی داشت و به کسب مدال امیدوار شده بود اما وقتی در جمع چهار نفر پایانی قرار گرفت بدترین تیرهایش را زد و شاید بتوان گفت یک جورهایی رکورد بدترین تیر فینال تیراندازی بازی های آسیایی را ثبت کرده باشد!!! در تپانچه بادی 10 متر هم خانم آرمینا صادقیان 16 ساله که از وی به عنوان پدیده جدید تیراندازی بانوان ایران یاد می شود در فینال شروعی طوفانی داشت و تا اواسط مسابقه در صدر جدول بود اما کم کم استرس و کم تجربگی کار دستش داد و با چند تیر بد در جدول پایین آمد و در نهایت چهارم شد . در همین ماده خانم الهه احمدی که امید زیادی به موفقیت وی می رفت عنوانی بهتر از هفتمی بدست نیاورد . خانم احمدی در تفنگ سه وضعیت 50 متر هم که چند ماه قبل قهرمان جهان شده بود ، هفتم شد! در بخش مردان هم امیر محمد نکونام 20 ساله در تپانچه بادی 10 متر باز بخاطر استرس و کم تجربگی با زدن چند تیر بد در حساس ترین زمان ممکن هفتم شد . همین وضعیت را آقای مهیار صداقت هم در تفنگ سه وضعیت پنجاه متر مردان داشت! در نتیجه می توان گفت تیراندازان ما بیشتر به عملکرد خودشان باختند تا عملکرد حریفان! جالب اینکه همین آقای امیر محمد نکونام طی چند روز اخیر در رقابت های تیراندازی قهرمانی جوانان جهان در کره جنوبی یک طلا و یک نقره انفرادی و یک نقره تیمی کسب نموده است!

اما یک حاشیه عجیب هم که بعد از پایان مسابقات تیراندازی در رسانه ها انعکاس یافت انتقاد شدید بانوان تیم ملی از وضعیت پادگانی تیم بوده است! ظاهراً چند نفر از ملی پوشان در زمان اردوی آمادگی تیم در تهران بدون اجازه مربیان برای شرکت در یک جشن تولد از محل اردو خارج شده اند و بعد از آن به عنوان تنبیه هیچ یک از آنها بعد از ساعت 18 بعد از ظهر حق ترک خوابگاه را نداشته اند!!!


هندبال

هندبال ایران با یک پله نزول نسبت به دوره قبلی پنجم شد! تیم ایران در اینچئون از ورزشکار سالاری و اختلافات شدیدی که بر تیم ملی و فدراسیون حاکم شده بود ضربه خورد و دستش از مدال کوتاه ماند . این بار اما اختلاف آشکاری در کار نبود و همه متفق القول بودند برای کسب نتیجه . منتها مشکل از آنجا بود که چند نفر از بازیکنان کلیدی تیم ملی که در تیم های اروپایی بازی می کنند (از جمله برادران استکی) نتوانستند به موقع رضایت باشگاه های خود برای حضور در بازی های آسیایی را جلب نمایند و از همراهی تیم ملی انصراف دادند و این مسئله باعث کاهش توان تهاجمی تیم  و افزایش استرس بین سایر بازیکنان گردید و نتیجه اش شد کسب مقام پنجمی! قبلاً هم گفته بودم ؛ حضور در باشگاه های معتبر اروپایی چه فایده ایی دارد وقتی بازیکن نتواند از تجربه این حضور برای همراهی تیم ملی و کسب نتیجه در آوردگاه مهمی مثل بازی های آسیایی استفاده نماید؟!


***

ادامه دارد ...
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3297
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4688 بار
سپاس‌های دریافتی: 6976 بار

Re: همراه با بازی های آسیایی 2018 جاکارتا

پست توسط bamn »

تحلیل نتایج بازی های آسیایی 2018 اندونزی

ادامه بخش سومقابل قبول ها

اسکواش

هرچند اسکواش بازان ایران موفق به کسب مدال نشدند ، اما در مقایسه با تجربیات قبلی عملکرد بهتری داشتند ، شاید اگر کسب سهمیه بازی های آسیایی آنها مشروط به موفقیت در رقابت های قهرمانی آسیا (که در فاصله حدود از سه ماه از بازی های آسیایی برگزار شد) نشده بود و آنها فرصت بیشتری برای برنامه ریزی و آماده سازی داشتند ، و شاید اگر مشکل مصدومیت در آستانه حضور در مسابقات تیم مردان را از هم نپاشانده بود ، نتایج خیلی بهتری هم بدست می آمد .

در اسکواش انفرادی مردان سجاد زارعیان دور اول حریفی از کره جنوبی را مغلوب کرد اما دور دوم به مکس لی از هنگ کنگ باخت و حذف شد . علیرضا شاملی هم دور اول ورزشکاری از سنگاپور را شکست داد اما دور دوم به عمار التمیمی کهنه کار و با تجربه از کویت باخت و حذف شد . التمیمی در یک چهارم نهایی به مکس لی که زارعیان را برده بود باخت و لی بعد از شکست ورزشکار پرقدرت مالزی در نیمه نهایی ، در فینال به هموطنش باخت و نقره گرفت .

در انفرادی بانوان خانم فرشته اقتدایی دور اول ورزشکاری از ماکائو را شکست داد اما دور دوم به ساتومی واتانابه ورزشکار جوان ژاپنی باخت و حذف شد . واتانابه در یک چهارم نهایی به اسطوره اسکواش آسیا یعنی خانم نیکول داوید از مالزی باخت . خانم داوید 35 ساله با قهرمانی در این دوره از مسابقات پنجمین مدال طلای خود در بخش اسکواش انفرادی بانوان بازی های آسیایی را کسب نمود! (وی در سال های 1998 ، 2006 ، 2010 و 2014 قهرمان انفرادی بانوان شده و فقط در سال 2002 به مدال نقره بسنده کرد ، و تازه این جدای از دو مدال طلای تیمی است که در سال های 2010 و 2014 گرفته بود) . اما خانم حدیثه فرزاد همان دور اول به جمیکا آریبادو از فیلیپین باخت و حذف شد . خانم آریبادو هم دور دوم به جاشنا چیناپا هندی باخت و چیناپا به مدال برنز رسید .

در بخش تیمی ، همانطور که گفتم تیم مردان به علت ناقص شدن ترکیبش نتوانست شرکت کند در حالی که چند ماه قبل به مقام سوم قهرمانی آسیا رسیده بود . در بخش بانوان هم تیم ایران در گروه بسیار سختی قرار گرفت و دو بازی نخستش را با نتیجه مشابه 0-3 به هند و هنگ کنگ واگذار کرد ، در بازی سوم ایران 3-0 تایلند را شکست داد ، و در بازی های چهارم و پنجم هم 1-2 به اندونزی و چین باخت تا در گروه خود با کسب رتبه چهارم کارش به اتمام برسد . در بحث عملکرد انفرادی خانم حدیثه فرزاد با کسب سه پیروزی در بازی برابر تایلند ، اندونزی و چین بهترین عملکرد را بین بازیکنان داشت . وی تنها نفر تیم ایران بود که در بازی با هنگ کنگ توانست یک ست از حریفش بگیرد! اما در نیمه نهایی هر دو تیم هنگ کنگ و هند با غلبه رقبای مقابل یعنی ژاپن و مالزی فینالیست شدند و هنگ کنگ با شکست هند قهرمان شد!


ژیمناستیک هنری

ژیمناستیک هنری ایران با کسب سه مدال برنز در دو دوره اخیر رقابت های قهرمانی آسیا ، به موفقیت در بازی های آسیایی اندونزی امیدوار شده بود ، اما چند ماه قبل با اعلام مصدومیت شدید کاپیتان هادی خناری نژاد و از دست دادن بازی های آسیایی ، عملاً شانس ایران برای درخشش در بازی های آسیایی محدود شد زیرا فدراسیون هیچ ورزشکار آماده دیگری نداشت که جایگزین نماید و تیم ایران بجای 5 نفر با 4 نفر به مسابقات اعزام شد . به این ترتیب در بخش تیمی هیچ شانسی برای موفقیت وجود نداشت و در بخش انفرادی هم تنها امید ایران آقای سید رضا کیخواه بود .

با همه این حرف ها نتایج کسب شده توسط تیم ایران در این دوره نسبت به 2014 اینچئون خیلی بهتر بود! در بخش تیمی تیم 4 نفره ایران با 230.3 امتیاز هشتم شد در حالی که در اینچئون تیم پنج نفره ایران با 319.5 امتیاز هشتم شده بود (که البته نشان دهنده افزایش کیفیت مسابقات بخاطر جدا نمودن فینال تیمی از بخش انفرادی است هم می باشد) در انفرادی بخش تمام اسباب یا قهرمان قهرمانان در 2014 اینچئون بهترین رتبه ایران شانزدهمی محمد رمضان پور با امتیاز 79.8 بود ، اما در این دوره محمد رضا خسرونژاد با امتیاز 77.55 دوازدهم شد! در فینال های انفرادی در اینچئون کیخواه و خناری نژاد هشتم شده بودند ، این دوره کیخواه در فینال خرک حلقه با امتیاز 14.775 چهارم شد ، در حالی که در اینچئون که با امتیاز ضعیف 13.566 هشتم شده بود با امتیاز 14.775 می توانست برنز بگیرد!

سید رضا کیخواه و هادی خناری نژاد مصدوم ، کم کم سنشان بالا می رود و احتمال حضورشان در 2022 خیلی کم می باشد زیرا بهترین سال های قهرمانی برای ژیمناست های حرفه ایی 16 تا 25 سال است و بعد از 25 سالگی باید استقامت بدنی بالایی داشته باشند تا بتوانند پا به پای حریفان جوانتر رقابت کنند! البته فدراسیون تا جایی که در اخبار رسانه ها دیده می شود به فکر جوانگرایی و تداوم پیشرفت هست ، اما با امکانات محدودی که در ایران وجود دارد ، ممکن است بدون حضور کیخواه و خناری نژاد امتیازات ژیمناستیک ایران در 2022 هانگژو یک بار دیگر نزول پیدا کند!


سنگ نوردی

واقعیت این است که سنگ نوردی ایران بدون حضور پدیده ایی به نام رضا علیپور ، حتی شانس حضور در بازی های آسیایی را هم نداشت چه رسد به کسب مدال . و علیپور که همیشه از بی مهری و عدم توجه مسئولان به افتخاراتش گلایه مند بوده ، کار خودش را کرد و یک مدال طلا در ماده سرعت انفرادی آقایان کسب نمود . اما سایر شرکت کنندگان ما در مواد دیگر هیچ توفیقی نداشتند و حتی در سرعت تیمی با وجود حضور رضا علیپور ، بقیه نفرات آنقدر سطحشان پایین تر بود که عنوانی بهتر از ششمی کسب نشد . با شناختی که از مسئولان ورزش مملکت دارم ، تک مدال طلای علیپور باعث افزایش توجهات خاص به رشته سنگ نوردی نخواهد شد! علیپور باید طلایش را در المپیک 2020 توکیو تکرار کند تا تازه مسئولان محترم متوجه این ورزش شوند!!!


والیبال سالنی

قابل پیشبینی بود که با حضور تیم ملی اصلی والیبال سالنی ایران ، مشکلی در کسب مدال طلا وجود نداشته باشد . پس چرا آن را در دسته قابل قبول ها گذاشته ام ، نه موفق ها؟! چون کمیته ملی المپیک از فدراسیون والیبال انتظار طلا داشت و فدراسیون هم نتوانست به برنامه ها و انگیزه های تیمی که به عنوان تیم ملی ب جمع کرده بود اعتماد کند و برای برآوردن انتظار کمیته ملی المپیک مجبور شد با اعزام تیم اصلی به اندونزی موافقت نماید . تیمی که حالا به فاصله دو هفته بعد از اتمام بازی های آسیایی ، کارش را در رقابت های قهرمانی جهان آغاز کرده و اگر نتواند به هدفش (که رسیدن به جمع شش تیم پایانی مسابقات است) برسد تقصیر را گردن اعزام به بازی های آسیایی و خسته شدن ملی پوشان خواهند انداخت!


بسکتبال 3 نفره

بسکتبال 3 نفره مردان ایران در اولین حضور خود در بازی های آسیایی موفق به کسب مدال برنز شد آن هم در شرایطی که در نیمه نهایی با بدشانسی و بی دقتی بازی مساوی را به چین واگذار کردند . بسکتبال بانوان هم شایستگی کسب مدال را داشت اما در بازی اول بخاطر کم تجربگی استرس مغلوب تایلند شدند و بعد از پیروزی برابر قزاقستان به عنوان تیم دوم صعود کردند تا حریفشان در یک چهارم نهایی چین شود که در این بخش هم قهرمان شد . همانطور که چندی قبل گفتم یکی از اولین کشورهای آسیایی که بسکتبال 3 نفره در آن پا گرفت ایران بود ، اما این رشته برای مدتی به بوته فراموشی سپرده شد و تازه بعد از اضافه شدن آن به بازی های آسیایی بود که دوباره در معرض توجه قرار گرفت ، بطوری که ملی پوشان حاضر در اندونزی در هر دو بخش مردان و بانوان از بازیکنان بسکتبال 5 نفره بوده اند که برای تشکیل تیم ملی بسکتبال 3 نفره جذب شده اند ، اما کار در رده های پایه بسکتبال 3 نفره آغاز شده و بخصوص در بخش بانوان نتیجه گیر بوده است ، به همین دلیل انشالله! در بازی های آسیایی 2022 با ورزشکاران تخصصی بسکتبال 3 نفره حضور خواهیم یافت!


بسکتبال 5 نفره

بسکتبال 5 نفره ایران با رسیدن به روزهای پایانی تیم طلایی اش در شیب نزولی قرار گرفته است! عناوینی که در سال های اخیر در رده های نوجوانان و جوانان کسب شده اصلاً با عناوینی که 10-15 سال قبل به دست می آمد قابل مقایسه نیست و به نظر نمی رسد تیم طلایی به این زودی ها قابل جایگزین باشد! برای همین است که با وجود خداحافظی برخی از آنها مثل اوشین ساهاکیان ، صمد نیکخواه بهرامی و حامد حدادی همچنان دل جدا شدن از تیم ملی را ندارند! اما باز هم به خواسته شان نرسیدند و باز هم رنگ مدالشان از بازی های آسیایی طلایی نشد . تیم بسکتبال نسبتاً مسن ایران با 4 بازیکن بالای 30 سال در شرایطی وارد مسابقات بازی های آسیایی شد که با اتفاقاتی عجیب غریب ، تقریباً دو هفته بیشتر از تیم های دیگر فرصت استراحت داشت و دیرتر به اندونزی آمد ، که اگر نبود این دو هفته ، این تیم خسته از مسابقات مختلف ، نمی توانست تا فینال دوام بیاورد! در بازی فینال هم تیم ایران شروع خوبی برابر حریف داشت اما از اواسط مسابقه جوانی چینی ها با تیمی که بازیکن بالای 28 سال نداشت ، چربید و باز هم مدال طلا از چنگ تیم ایران پرید . باز هم خوب است که توانستند نقره دوره گذشته را تکرار کنند و در نیمه نهایی هم انتقام شکست اینچئون را از کره ایی ها بگیرند . بنده که با این شرایط سنی بعید می دانستم بتوانند حریف کره ایی ها شوند و به فینال برسند . اما بهرامی و حدادی و بقیه هم نسل هایشان مطمئناً دیگر رنگ آسیایی هانگژو را نخواهند دید و با وضعیت امروز بسکتبال ایران ، باید از حالا قید دیدن تیم ملی بسکتبال 5 نفره ایران در فینال بازی های آسیایی 2022 هانگژو را زد!!!


شمشیربازی

شمشیربازی ایران به چیزی که دنبالش بود رسید ، یعنی کسب مدال هم در تیمی و هم انفرادی سابر مردان ، هرچند که رنگ این مدال ها طلایی نبود!

در دور مقدماتی سابر انفرادی مردان علی پاکدامن با پنج برد و بدون شکست و مجتبی عابدینی با 3 برد و 2 شکست به جدول اصلی وارد شدند . عابدینی در یک هشتم نهایی ورزشکاری از چین را شکست داد اما در یک چهارم نهایی به رقیب قدیمی اش گو بون گیل از کره جنوبی با نتیجه 12-15 باخت و حذف شد . از آن طرف جدول علی پاکدامن بعد از شکست ورزشکارانی از هنگ کنگ و ویتنام در مرحله نیمه نهایی به مصاف او سانگ اوک دیگر شمشیرباز کره ایی که البته این یکی جوان و تازه به دوران رسیده بود رفت و با نتیجه 14-15 بازی را واگذار نمود و به مدال برنز بسنده کرد . البته ما که فیلم مسابقه را ندیدیم اما مربیان پاکدامن شدیداً نسبت به داوری معترض بودند و می گفتند پاکدامن در شرایطی بازی را 14-15 واگذار کرده که 13-9 از حریف پیش بوده است! به هر صورت در فینال تمام کره ایی تجربه بر جوانی چربید و گیل به مدال طلا رسید .

اما در تیمی مردان تیم ایران با شکست دادن اندونزی و چین فینالیست شد و در فینال هم 32-45 نتیجه را به کره جنوبی واگذار کرد . بعد از این مسابقه مجتبی عابدینی 34 ساله از تیم ملی خداحافظی نمود .

در سابر بانوان هرچند تیم ما به مدال نرسید اما عملکرد قابل قبول بود! در انفرادی خانم نجمه سوزنچیان با 2 برد و 2 باخت از مرحله مقدماتی صعود کرد ، یکی از باخت هایش با نتیجه 4-5 برابر کیم جی یئون بانوی کره ایی برنده مدال طلای المپیک 2012 لندن بود . اما خانم سوزنچیان در یک هشتم نهایی بی دقتی کرد و مغلوب ورزشکار گمنامی از کشور میزبان شد که این بانوی اندونزیایی در یک چهارم نهایی به کیان جیروی از چین باخت که این بانوی چینی دور اول حذفی دیگر نماینده ما یعنی خانم فائزه رفیعی را به سختی با نتیجه 15-13 شکست داده بود و همین خانم جیروی چینی طلای این رقابت ها را هم گرفت (خانم رفیعی در دور مقدماتی سه برد و دو باخت کسب نموده بود) . در تیمی هم تیم سابر بانوان ایران از بدشانسی همان دور اول خورد به کره جنوبی و 23-45 باخت . کره ایی ها هم که قابل پیشبینی بود در فینال با شکست چین قهرمان شدند . تیم ایران اگر غیر از کره و چین با هر تیم دیگری افتاده بود می توانست برنده شود و برنز بگیرد .

شمشیربازی ایران در اپه مردان هم البته نماینده داشت . تا یکی-دو دهه پیش اپه اسلحه اول شمشیربازی ایران محسوب می شدو ما در آن مقام و مدال می گرفتیم . اما حالا اپه ایران از آن روزهای اوجش فاصله گرفته و به اندازه سابر موفق نیست! در مقدماتی انفرادی محمد رضایی با 4 برد و 2 باخت (یکی از باخت ها با نتیجه 4-5 برابر پارک سانگ یونگ کره ایی قهرمان المپیک 2016 ریو بود) و محمد اسماعیلی با 2 برد و سه باخت به جدول اصلی راه یافتند اما هر دو در این مرحله با حریفانی از ازبکستان و قرقیزستان باختند و حذف شدند ، حریفانی که اصلاً عنوان دار نبودند و در مراحل بالاتر هم کاری از پیش نبردند . در اپه تیمی ، تیم ما ابتدا 45-44 قرقیزستان را برد اما در یک چهارم نهایی 26-45 به کره جنوبی باخت و حذف شد . کره هم در یک چهارم نهایی به چین باخت و برنز گرفت و چین هم در فینال مغلوب ژاپن شد!

شمشیربازی ایران در سنین پایه سرمایه گذاری خوبی کرده ، علی پاکدامن هم هنوز جا دارد که حداقل در یک دوره بازی های آسیایی دیگر برای کشورمان افتخار آفرینی کند ، اما بدون یک فوق ستاره مثل مجتبی عابدینی ، سابر ایران هم کم کم ممکن است در مسیر نزولی اپه قرار بگیرد!


جودو

جودو هم به حداقل آنچه پیشبینی شده بود رسیدند و از این بابت خوشحال هستند! اما جودو ایران یک مشکل اساسی دارد و آن این است که پتانسیل ملی جودو کاهش پیدا کرده! دوره های قبل اگر هم نتیجه نمی گرفتیم حداقل با یک تیم کامل یا تقریباً کامل نتیجه نمی گرفتیم ، اما حالا جودو ایران بجز 2-3 نفر تک ستاره ، عملاً هیچ پتانسیل ملی دیگری ندارد و مجبور است با همین تک ستاره ها نتیجه بگیرد تا وقتی اینها هم به سن بازنشستگی برسند! در اندونزی جودو ایران با 4 ورزشکار مرد و 2 ورزشکار خانم در مسابقات حضور یافت . در بخش بانوان که کاملاً قابل پیشبینی بود هیچ نتیجه مثبتی کسب نخواهد شد چون قبلاً گفته بودم که طی سال های اخیر جودو بانوان هیچ دستآوردی نداشته که حالا در بازی های آسیایی حرفی برای گفتن داشته باشد! خانم ها مبینا عزیزی (57 کیلو) و دنیا آقایی (70 کیلو) ، هر دو در همان دور نخست به حریفانی از چین باختند و حذف شدند . حریفانی که با وجود قوی بودن چین در جودو ، برابر حریفان دیگر حرفی برای گفتن نداشتند و دستشان به مدال نرسید! در بخش آقایان اولین نماینده ایران علیرضا خجسته در 66 کیلوگرم بود که لحظه آخر و برخلاف تصمیم کادر فنی تیم ملی با دستور فدراسیون به لیست اعزام اضافه شد ، خجسته هرچند سابقه کسب چند مدال در رقابت های بین المللی سال های قبل را داشته ، اما امسال اصلاً در حد شرکت در این رقابت نبود و در همان مسابقه نخست برابر حریف اندونزیایی این نکته را ثابت کرد و در شرایطی که در طول یک دقیقه و خوردیی مسابقه قبل از ضربه فنی شدن هیچ کار خاصی نکرده بود تازه بعد از اعلام شکستش توسط داور اشکش درآمد! اما سه نفری که به عنوان ستاره های فعلی جودو ایران راهی اندونزی شده بودند ؛ محمد بریمانلو در 73 کیلوگرم حریفانی از فیلیپین و قرقیزستان را شکست داد اما در نیمه نهایی به آن چانگ ریم از کره جنوبی باخت و در دیدار رده بندی با غلبه بر ورزشکار کره شمالی برنز گرفت . سعید مولایی نفر اول رنکینگ جهانی در 81 کیلوگرم با غلبه بر ورزشکاران اندونزی ، چین و کره جنوبی به فینال راه یافت اما در دیدار نهایی با ناداوری مغلوب حریف قزاقستانی شد و مدال نقره گرفت! مولایی کاملاً از حریف قزاق سر تر و در امتیاز هم پیش بود اما در شرایطی که هر دو حریف دقایق آخر مسابقه را دو اخطاره طی کردند ، داوران بارها و بارها از دادن اخطار سوم به ورزشکار قزاق چشم پوشی نمودند اما از یک لحظه غفلت و اشتباه مولایی آن هم درست در ثانیه پایانی مسابقه نگذشتند! شاید کسانی که فیلم مسابقه و سکوی اهدا مدال مولایی را دیده باشند دلشان بخواهد بدانند رئیس فدراسیون در گوش مولایی چه گفته؟ خب ، حدسش چندان سخت نیست! شورای المپیک آسیا به فدراسیون های جهانی اختیار تام داده ورزشکارانی را که نسبت به داوری در بازی های آسیایی اعتراض داشته و این اعتراض را بطور رسمی مثلاً روی سکوی اهدا مدال نشان بدهند ، جریمه و محروم نماید! اتفاقی که نزدیک بود برای کاراته کای ما هم بیافتد اما با رایزنی فدراسیون کاراته منتفی شد! اما آخرین جودوکار ما هم که به مصاف حریفان خود رفت جواد محجوب در وزن به اضافه 100 کیلوگرم بود . وی بعد از استراحت در دور اول ، در یک چهارم نهایی ورزشکار قرقیزستانی را برد اما در نیمه نهایی به حریفی از مغولستان باخت و در شانس مجدد هم مغلوب جودوکار ازبکستانی شد و از کسب مدال بازماند .

با در نظر گرفتن اینکه جودو ایران در اینچئون هیچ مدالی نگرفته بود ، کسب یک نقره (البته از نوع طلا از دست داده با ناداوری اش!) و یک برنز پیشرفت محسوب می شود ، با این وجود جودو ایران چه در بزرگسالان و چه در سنین پایه دچار کمبود ستاره است و در صورت ادامه این وضعیت ، ممکن است در هانگژو یک بار دیگر دست خالی بمانیم!


کوراش

شخصاً از کوراش کارانمان انتظار بیشتری داشتم! با اینکه تیم ایران با کسب یک طلا ، یک نقره و دو برنز در جدول رشته بعد از ازبکستان دوم شد ، اما برای متقاعد کردن وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک به تاسیس فدراسیون کوراش و خارج ساختن این رشته از سایه جودو ، به مدال بیشتری نیاز بود! در 66 کیلوگرم قنبرعلی قنبری مدال برنز گرفت اما بهزاد وحدانی همان دور اول به ورزشکاری از چین تایپه که در اصل عنوان دار جودو آسیا بود ، باخت و حذف شد و تایپه ایی در کنار وحدانی سوم شد! در 81 کیلوگرم الیاس علی اکبری مقتدارانه به مدال طلا رسید و امید تیزتک برنز گرفت . در 90 کیلوگرم محمد ملک محمدی در شرایطی که برتری چندانی هم نسبت به حریفش از افغانستان نداشت با یک اشتباه ضربه شد و بعد هم کلی به رای داوران اعتراض کرد و حتی به خودش آسیب رساند . حریف افغانی اش هم در کسب مدال ناکام ماند . در همین وزن قاسم احدی را هم داشتیم که او هم دور اول به یحیی امام اف از ازبکستان باخت و این ازبکی نقره گرفت . در به اضافه 90 کیلوگرم جعفر پهلوانی به مدال نقره رسید و محمد علی ذکری حذف شد .

اما در بخش بانوان نمایندگان ما عملکرد چندان خوبی نداشتند ؛ طاهره آذرپیوند در 52 کیلوگرم در یک چهارم نهایی به نماینده ازبکستان باخت و حذف شد (این ازبکی برنز گرفت) . در 63 کیلوگرم زهرا نادری و آذر کولیوند بعد از پیروزی بر حریفانی از کره جنوبی و هند در دور دوم مغلوب ورزشکاران اندونزی و قزاقستان شدند که از بین این دو حریف فقط اندونزیایی توانست برنز بگیرد . و در 78 کیلوگرم زهرا باقری بعد از غلبه بر ورزشکار ترکمنستانی به بانوی رزمی کار مغول باخت و حذف شد و مغولی به مدال نقره رسید .


دوومیدانی

هرچند دوومیدانی با کسب دو طلا و یک نقره ، نسبت به دوره قبلی عملکرد بهتری داشت ، اما به عنوان ورزش مادر ، پر مدال ترین رشته بازی های آسیایی و المپیک ، و رشته ایی که استعدادیابی در آن نسبت به رشته های دیگر کم هزینه تر است ، هنوز جای کار زیادی دارد . قبلاً هم گفتم ، اگر ما بجای 12 ورزشکار ، 50 و حتی 100 ورزشکار هم در این رشته به بازی های آسیایی می فرستادیم و نتیجه نمی گرفتیم ، خیلی بهتر از اعزام تیم های پرخرج و بی امیدی مثل تنیس و سوارکاری بود! پیش از اعزام که تعدادی از ورزشکاران خط خورده دوومیدانی شدیداً نسبت به تصمیم فدراسیون معترض بودند ، بعد از مسابقات هم برخی ورزشکاران اعزام نشده مثلاً در ماده ماراتن ادعا می کردند شرایط مسابقه به گونه ایی بوده که اگر ما می رفتیم حتماً مدال می گرفتیم!!! به هر صورت دوومیدانی جای کار زیادی دارد و می تواند بهترین محل برای سرمایه گذاری ورزشی باشد! بعد از هر دوره از بازی های آسیایی مسئولان دوومیدانی قول دو تا سه برابر شدن مدال های این رشته در دوره بعدی را می دهند! ببینیم حالا که یک طلای اینچئون شد دو تا ، در هانگژو می شود 4 تا یا نه؟! راستی احسان حدادی را چکار کنیم؟ آقای حدادی بعد از کسب چهارمین مدال طلایش از بازی های آسیایی گفته می تواند تا حداقل دو دوره دیگر هم در بازی های آسیایی رقابت کند و طلا بگیرد! انشالله که همین طور است اما آقای حدادی باید به جوانترها هم فرصت بدهد! یکی مثل حسین رسولی که همین امسال با شکستن رکورد جوانان آسیا (که مال خود آقای حدادی بوده) قهرمان آسیا شده است!


وزنه برداری

در وزنه برداری بازی های آسیایی 2 طلا گرفتیم ، یک نقره و یک برنز ، و 4 نفر دیگر اوت شدند! نیمه پر لیوان را که نگاه کنیم کسب دو مدال طلا از وزنه برداری بازی های آسیایی بعد از انقلاب بی سابقه است ، نیمه خالی اش هم همان 4 اوتی است که در رسانه ها فراوان به آن پرداخته شده و قصد تکرار مکررات را ندارم . تنها نکته ایی که می خواهم به آن بپردازم بحث خداحافظی بهداد سلیمی بود که بسیاری آن را شوک نامیدند و خیلی ها می گویند بهداد باید از این تصمیمش منصرف شود . اما بنده می دانم چرا بهداد سلیمی این تصمیم را گرفته؟! دلیلش فقط کیانوش رستمی است! بهداد رفاقت فراوانی با کیانوش دارد و همیشه از تصمیماتش (چه درست و چه غلط) حمایت کرده است! این دو نفر بودند که با هم شورش علیه کورش باقری و رضازاده را راه انداختند و بعد هم با حمایت بهداد بود که کیانوش تصمیمش برای تمرین جداگانه از تیم ملی را به کرسی نشاند! حالا که با تصمیم فدراسیون جهانی وزنه برداری ، وزنه برداری ایران دچار جریمه و محرومیت شده و فقط با دو وزنه بردار مرد می تواند در المپیک توکیو حضور داشته باشد ، بهداد تصمیم به کناره گیری گرفته تا دست فدراسیون را در انتخاب ببندد و تنها گزینه ها برای فدراسیون سهراب و کیانوش باشند! البته تا دو سال دیگر و فرا رسیدن زمان بازی های المپیک خیلی اتفاق ها خواهد افتاد ، اما کناره گیری بهداد سلیمی در این مقطع فقط برای حمایت از کیانوش رستمی بوده است!


تکواندو

عملکرد تکواندو ایران در اندونزی با دو طلا ، سه نقره و دو برنز ، نسبت به اینچئون که 4 طلا ، دو نقره و یک برنز گرفته بودیم ، چندان قابل توجه نیست اما بعد از سقوط تکواندو ایران در المپیک ریو و سیر نزولی که پس از آن در پیش گرفته بودند و در نهایت مصدومیت لحظه آخری کیمیا علیزاده ، شاید بتوان این مدال ها را هوایی تازه برای تکواندو ایران نامید! دو تا از نقره ها مال مواد تازه اضافه شده اجرای فرم یا پومسه بود که تقریباً همه کارشناسان داخلی معتقد بودند با ناداوری و کج سلیقگی داوران همراه بوده است که هم کوروش بختیار و مرجان سلحشوری در فینال انفرادی حقشان پیروزی و مدال طلا بوده برابر رقیبانی از کره جنوبی و اندونزی ، هم در بخش تیمی نباید به فیلیپین و کره جنوبی بازانده می شدیم و از کسب مدال باز می ماندیم!!!


کاراته

تیم 8 نفره کاراته ایران 8 مدال گرفت و از این نظر در بین رشته های انفرادی ، موفق ترین تیم ایران بود ، با این وجود جزو رشته های موفق نگذاشته ام اش چون با وجود کسب 2 طلا ، 3 نقره و 3 برنز ، انتظارها از کاراته ایران بیشتر بود و باید حداقل 4 مدال طلا می گرفتیم . البته یک طلا را بخاطر ناداوری آشکار از دست دادیم ، اما باز هم ظرفیت کاراته ایران بیشتر از این بود! بخصوص در بخش بانوان که دوره قبل طلا گرفتیم اما این دوره نه ، البته هر 4 بانوی کاراته ایران مدال گرفتند و هر 4 نفر هم به حریفانی باختند که در اوزانشان قهرمان شدند . کاراته ایران المپیک 2020 توکیو را هم در پیش دارد و انشالله بعد از کشتی ، وزنه برداری ، تکواندو و دوومیدانی ، تبدیل به پنجمین رشته مدال آور ایران از المپیک خواهد شد .


***

ادامه دارد ...
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3297
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4688 بار
سپاس‌های دریافتی: 6976 بار

Re: همراه با بازی های آسیایی 2018 جاکارتا

پست توسط bamn »

تحلیل نتایج بازی های آسیایی 2018 اندونزی

ادامه بخش سومموفق ها

تنیس روی میز

بین رشته هایی که در بازی های آسیایی 2018 اندونزی برای ایران مدال داشتند مدال هیچ رشته ایی به اندازه تنیس روی میز غیر قابل پیشبینی نبود . سال های دور تنیس روی میز ایران موفق به کسب مدال از بازی های آسیایی شده بود ، اما آن زمان کجا و حالا کجا؟ وقتی حالا حریفانمان چین و ژاپن و کره جنوبی و چین تایپه و ... همگی در صدر لیست بهترین کشورهای تنیس روی میز ایران قرار دارند ، هیچکس تصور نمی کرد حتی با داشتن اعجوبه هایی مثل برادران عالمیان ، تنیس روی میز ما شانسی برای کسب مدال در بازی های آسیایی داشته باشد . اما این اتفاق افتاد و نوشاد عالمیان با شکست حریفانی از ویتنام ، کره جنوبی (جونگ یانگ سیک دارنده 6 مدال برنز جهان) و هنگ کنگ (وونگ چان تینگ دارنده 2 مدال برنز جهان) به نیمه نهایی راه یافت و مدال برنز خود را قطعی نمود . وی در نیمه نهایی به لین گویوآن جوان چینی (دارنده 5 مدال طلای جوانان جهان) باخت و به همان مدال برنز اکتفا نمود . اما مدال برنزی که به همه چسبید بخصوص که در این دوره از بازی های آسیایی راکت بدستان ژاپنی (به عنوان دومین قدرت برتر تنیس روی میز آسیا و جهان) دستشان از مدال کوتاه ماند . خیالمان از آینده تنیس روی میز ایران هم راحت است چون درست چند روز قبل از آغاز بازی های آسیایی در رقابت های قهرمانی جوانان آسیا تیم پسران ایران برای اولین بار سوم شد!


واترپلو

حاصل تلاش واترپلوی ایران هم در بازی های آسیایی فقط یک مدال برنز بود! با این وجود این مدال هم به ما چسبید چون واترپلوی ایران 44 سال به دنبال این مدال به هر دری زده بود بسته مانده بود! و این دوره با تمام وجود جنگیدند تا به حقشان برسند! هرچند زور واترپلوی ایران به قزاقستان و ژاپن نرسید ، اما ثابت کردند اگر بخواهند شکست دادن چین و کره جنوبی به عنوان رقبای اصلی کسب عنوان سومی ، در توانشان است! به امید اینکه این مدال انگیزه ایی شود برای تلاش بیشتر و ترقی رتبه در دوره های آینده بازی های آسیایی .


ووشو

در شرایطی که تیم ووشو ایران در 2014 اینچئون برنده یک طلا ، دو نقره و یک برنز شده بود ، در اندونزی حاصل تلاششان 2 طلا و 4 نقره بود . هرچند خودشان خیلی از نتیجه راضی نبودند و در یکی-دو مورد نسبت به داوری هم اعتراض داشتند ، به نظر بنده که در کسب نتیجه مورد نظر موفق عمل نموده اند . فقط این خانم الهه منصوریان ای کاش این همه به خاطر عدم پخش مسابقاتش حرص نمی خورد و حاشیه سازی نمی کرد! خواهر من ، شما لباست مناسب است و مطابق با پوشش اسلامی ، حریفانت را چکار کنیم؟!!!


کشتی

در کشتی هم برخلاف آنچه برخی رسانه ها سعی دارند القا کنند ، در کسب نتیجه موفق بودیم! در 2014 اینچئون تیم ایران 14 کشتی گیر آزاد و فرنگی 12 مدال کسب نمود که شامل 6 طلا ، یک نقره و 5 برنز بود . آن سال ، و قبل از بازی های آسیایی ، در رقابت های قهرمانی آسیا کشتی گیران ما در 16 وزن صاحب 7 طلا ، یک نقره و 3 برنز شده بودند . امسال حاصل تلاش تیم 12 نفره کشتی آزاد و فرنگی ما کسب 5 مدال طلا و 3 مدال برنز بود ، در حالی که چند ماه قبل در رقابت های قهرمانی آسیا در 20 وزن آزاد و فرنگی 6 طلا ، 2 نقره و 2 برنز گرفته بودیم و زنگ خطر جدی برای کشتی ما به صدا در آمده بود . بعلاوه فدراسیون کشتی شدیداً بابت برخی مسائل از دست وزارتخانه و کمیته ملی المپیک شاکی بود و کار به استعفای رسول خادم کشید که پذیرفته نشد ، با این وجود آقای خادم همچنان از نامهربانی های پشت پرده و خنده های نمایشی جلوی رسانه های مسئولان گلایه مند است و تقریباً همه اهالی کشتی هم حق را به وی می دهند . آقای خادم پیش از مسابقات هشدار داده بود که با شرایط موجود نهایت حاصل کار کشتی گیران در اندونزی 4 طلا خواهد بود ، اما 4 طلا شد 5 تا ، و اگر با سخت گیری نگوییم که یکی-دو طلا را با ناداوری از ما گرفتند (شخصاً معتقدم داوران این دو مسابقه حرکتی خلاف قوانین داوری انجام ندادند ، فقط از ریزه کاری های قانون علیه کشتی گیران ما استفاده کردند!) کشتی ایران در عمل به آنچه مد نظرش بود و حتی فراتر از آن رسید . و باز هم حالا که دو-سه هفته از اتمام مسابقات و بازگشت کشتی گیران و مربیان از اندونزی می گذرد باز هم اهالی کشتی از بی محلی مسئولان ورزش به آنها شاکی هستند!!!


کبدی

اما بدون تردید موفق ترین رشته ما در بازی های آسیایی 2018 رشته کبدی بود . رشته ایی که هر دو مدال طلای مردان و بانوان آن را از چنگ هندی ها در آوردیم و مال خود نمودیم و هیچکس نمی تواند به اندازه مسئولان فدراسیون کبدی ادعا کند در بازی های آسیایی اندونزی به موفقیت 100% رسیده است! فقط این وسط یک نگرانی وجود دارد! همه چیز کبدی دنیا دست هندی هاست و آنها هستند که در این رشته تعیین تکلیف می نمایند و چند نفر از بازیکنان مطرح ملی پوش ما هم در تیم های باشگاهی هندی حضور دارند . امیدوارم هندی ها از اینکه بالاخره یک رقیب جدی پیدا شده که می تواند با آنها هماوردی کند و سطح کبدی دنیا را ارتقا دهد خوشحال باشند ، و با اهرم هایی که در اختیار دارند دنبال کینه ورزی و تضعیف کبدی ایران از راه های غیر ورزشی نروند!

***

به پایان آمد این دفتر حکایت همچنان باقیست ...
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات
ارسال پست

بازگشت به “انجمن ورزش”